Pol en Stant. Kiezers Studentenliederboek. Van tak op tak. Pol trekt, het veld in met de destel- schup onder den arm. Stant. Gaat gij een waudelingskén doen Pol? Pol. Och jaak, Stant, om mijn zinnen te verzettenwantalzoo een weêr, 't is om er zot van te worden Stant. 't Is te wreed, Pol We gaan na op einde Mei, en nen mensch zou nog moeten gekleed gaan lijk te midden van den winter. 1'ol. Dat is er nog 't minste van, Stant; maar ons errerae vruchten die daar staan te kijken alsof ze van den oudenman hadden en die te vergeefB wachten naar sterk weêr en zonne 1 Stant. Maar den oogst staat toch fel, Pol, en er is nog tijd over om alles in orde te te brengen. Pol. -- Ja. Stant, den oogst staat fel maar vast weêr en zonne is er noodig voor alles en ons erreme zomervruchten zijn benauwd van den kop op te steken. Stant. 't Zal nu toch gaan beteren, Pol de kruisdagen zijn voorbij eu 't was gisteren nieuwe maan. Pol. En is er veel volk meê gegaan in de kruisen t' Aalst, Stant Stant. Schrikkelijk veel, Pol 't zijn troostelijke dagen geweester is veel gebeden en met een allergrootste betrouwen. Pol. Dat is wel, Stant want 't is van doen den dag van vandaag. Als g'allemaal de deugen iete streken hoort vertellen die er uitgestoken worden, ge zoudt schudden en beven Yoor de toekomst Sr.xNT. Waarvan wilt ge spreken, Pol Is 't van de judasserij van do donchisten Pol. Dat ook al, StantDat ligt daar nu samen to zweren meê do logiebazen en meê de socialisten om de catholieke religie te bestrijden en om ons goevernemeut in den grond te booren is er van z'leveu zoolang als de wereld bestaat, al alzoo een schelmstuk gepleegd Stant. Neen 't, Pol maar laat ze doen, 't eu kan toch uie baten ze zijn gekend vau iedereen en overal worden ze aanzien als leugenaars en bedriegers.... Pot,. Komen ze nog .meê geen Jezabel voor de pinno, Stant Stant. Neens, Pol zoweton maar al te wol dat dat goed is voor nen keer, maar voor geen twee keer maar nu schieten z'huu op den Congo lijk den duivel op Geeraard. pw„ Ja, Stant, 'k weet er al iets van ze willen de menschen doen gelooven nie- waar, dat ons eatholiek goevernement ons geld verkwist meê aan den Congo te leenen Stant. Jaas, Pol den eenen keer spre- ken van vijftig millioen. dan van zestig, en somtijds wel van honderd millioen die land zou geleend hebben nau den Congo. Pot.. O die valschaards Alsof wij hier eu overal niet en wisten dat hetgeen ons land aan den Congo geleend heeft, reeds ten deel- is teruggegeven eu dat den overschot net schoonen percent opbrengt. Stant. 't Is dat, Polen alsof iedereen niet en wist wat al geldelijke voordeelen er reeds van nu af aan de commercie niet bijge bracht zijn door don Congo t-n wat al profijt er binnen eenige jaren niet zal door voort vloeien aan alle handelszaken en bijzonderlijk aan de produkten van den landbouw. p0L.En durven beweren, Stant, dat de catholieken van zin zijn van den Congo over te nemen als Belgische provintio, terwijl zij wel weten dat er daar mets van en is, en dat zelfs do bespreking van die zaak ten minsten voor tien jaren verschoven is Stant. Ja, Pol, dat weten zij zoo wel als wij maar zij moeten 't volk opmaken en de kiezers bedriegen en uitkoopen p0I,. Eu de vaders en de moeders willen wijs maken dat hunne zonen zullen naar den Congo gezonden worden om daar vermoord en gedood te worden Stant. Dat is nog 't afschuwelijkste van al, PolDat is eene leugen zoo groot als S' Martenskerk Er zal nooit van z'leven nie mand naar den Congo moeten gaan noch als soldaat noch als vrije man dat is streng ge waarborgd door onze grondwet of constitutie Maar nog eens, zij denken alzoo den sohrik aan te jagen aan onze eenvoudige buitonmen- schen. en wederom alzoo nog eens die suk- keleers te doen kiezen tegen ons brave en verdienstelijke candidaten Pol. Zie, Stant, daarvoor moet gij zoo boos en zoo rampzalig zijn als nen dmvel om alzoo iemand te durven beliegen en belaste reu maar Tk herhaal het, 't en zal nie pak ken vau dezen keer Ons catholieke candida ten moeten er door, en do donchisten en de geuzen mogen roepen eu tieren en huilen zoo veel zij willen, den bosch in moeten ze, al kwamen ze nog 1 ,Ll Pol. Ja, Stant, nog twee keer Blapen, en dan doen wij zien dat ons eatholiek geloof nog leeft in ons bert eu dat wij weerdig zijn van ons brave en catholieke voorouders T Stant. Hoe loopen ze nu meê de poepers, he Pol <M laffe leugenaars en volksbedrie- gers 1'ol. En bijzonderlijk die verachtelijke donchisten, Stantdie over eenige jaren nog meê recht en reden schreven dat voor de geuzen stemmen voor den duivel stemmen is, eu die nu zoo kwaadaardig en zoo schaamte loos zijn van te samen meê de geuzen en de socialisten op te komen tegen de catholieken en tegen den godsdienst ant. -- Wel zeker, Pol want ze krijgen nu geld van de logiën en van de francma^ons om al hunnen laster en venijn nit te spuwen op smoadbriefkes meê hoopen Pol. En znllen de francmagons hun dan nog den bek open houden als ze naar de kie- zing zullen geklopt en vergruisd liggen, Stant Stant. Dat zijn hun affairen, Polmaar verwaandere en dwazere menschen en zijn er nog nooit op den eerdbol verschenen als die koppige eu razige donchisten, en binnen hon dera jaar zullen ze nog onder 't volk ver noemd worden meê walg en afkeer lijk er tegenwoordig gesproken wordt van de Jaco- bijnen eu de Sansculotten van «Ie fransche revolutie. Pol. Ja, Stant, er en zal niet eenen treffelijken mensch meer willen op kijken op lie verraders en ongeluksvogels Stant. Waar dat den nijd en den haat en den hoogmoed toch iemand kunnen bren gen, he Pol Pol. 't Is ongehoord, Stant, in g'heel d'historie maar 't zal nog 'nen keer dienen tot les van g'heel de wereld dat iedereen moet nederig blijven en dat valschbeid en be drog. zoo min als gestolen goed, aan niemand en aijdt of voordeel doet Stant. 't Is alzoo, Polen nu, man, tot de naaste week, en dan zullen we mogen Bpre- ken van onzen triomf Pol. Ja. Stant, dan zal 't er mee gedaan zijn meê g'heel den verradersboel, en de tref felijke menschen zullen dan wederom in rust i vrede mogen voortleven. Stant. Als 't God belieft, Pol, en de komplimenten aan Kaken Pol. Zonder mankeren, Stant, en t' huis. Tclegr rams De uitslagen der Kamerkiezin- geo van geheel het land zullen zondag aangeplakt worden in Het Beiershof, (Café Hiche) Groote Markt, te Aalst, bij den heer Jean Kestens. leugens af van Congo of wijf of tooveres ol hekse of slonse, of T ia gelijk van wat hutse- duizend historiekes eu rijf J k Stant. En 't is alzoo overal 't woord, Pol; overmorgen of zondag den 22"*=, wor den al dio heihonden gemuilband, en ons deftige catholieke candidaten gewroken "wie is De Moordenaar? NAAK HET HOOGDUITSCH E DU AR D WAGNER. XI.— EEN E WANDELING. In den namiddag, verliet, Sofie, begeleid door hare nieuwe kamenier, het hotel en «ing langzaam naar den dam. Zij droeg een zwart kleed en had eenen kleinen sluier over haar gezicht. Juffrouw Robinex ging op eeui- gen afstand achter haar. Haar gelaat straalde van vreugde over hare schoone en bevallige meesteres, die. dit stond bij haar vast, tot eene edele familie behoorde. Zij wandelden door de straat. In het voor bijgaan bezag Sofie de weinig» winkeltjes, de kleine aardige kerk, de bekoorlijke villa's die in groene tuinen lagen, totdat zij eindelijk den havendam bereikte waar de bewoners van de villa's en de hotels verzameld waren eu een orkest speelde. Het goheele tooneel trof Sofie ues te meei omdat het voor haar het bekoorlijke der nieuwigheid had. Bravo mannende kartellisten I omwenteling en weerwraak! Leest kiezers, hot volgende uit Vooruit vau 12 februari 1892 en vraagt u dan »ens af waarbij het komt dat do kartel listen zulke brave, zachte, vreèlievende lammetjes ziju geworden. Een woord legt dit alles uit, 't is k; en de rekels komen u bedriegen Alles is volbracht 1 De vier arbeiders die ter dood ver oordeeld werden door de burgerrechtbauk zijn te Xères als konijnen den nek om gewrongen. - De slachtoffers der klassenjusticie zijn gewurgd, de klassenmoord is voltrokken, de bourgeoisie (burgerij) heeft in bloedige letters nog oene bladzijde volgeschreven op haar zoo lijvig schuldboek' dat zal vereffend worden - De belden (het waren eenvoudig dynamitards, mannen die onschuldigen door hunne bommen hadden gedood zijn gesneuveld op het veld des roems, hunne gedachten leven voort, hun voor beeld zal strekken, bunnen dood zal het leven scheuken aan duizenden nieuwe aanhangers s Zij is gewrokon, de laffe rijJcenbendel Maar talrijker en woedender wordt het leger, dat heden of morgen weer wraak zal uitoefenen op eene rotte, vervallene klassen van parasieten - Rust in vrede lotgenooten, maar de groote dag do heilige wraak nadert Wat belieft er, u kiezers Die bravo hoeren, nu iu eeu schapen vel gestoken zullen weerwraak uitoe fenen En voor die mannen zoudt gij stemmen Neen, niet waar 't Kan niet zijn 1 Allen dus als een man gestemd onder Nr 1 Een laatste tuoord Aandacht Wie zou er durven beweren, zonder vrees van zich belachelijk te maken, dat de roode socialisten geene anarchisten zijn Immers hot zouden geene anarchisten zijn, zij die jaarlijks de commune van Parijs herdenken die dozo hoofdstad van Frankrijk ten vuure on ten bloede bracht. Ja, jaarlijks herdenken de roode socia listen door feesten en banketten de moordaanslagen op de gijzelaars onder de welke men den Aartsbisschop van Parijs, de generaals Lecomte eu Clément Tho mas aantrof de brandstichtingen door de petroleusen van het stadhuis, der rekenkamer, van de Tuileries.de moorde- rijeu en saturnalen der gefedereerde bloedhonden, enz. euz. En men betwiste toch niet dat de roode socialisten geene anarchisten zijn gelijk de communards van Parijs. Op 18 Maart 1895, schreef Le Peu- ple het orgaan der roode socialisten Wat de Communards wilden, dat willen wij ook. Gij begrijpt, kiezers 1.... De Belgische roode socialisten keuren de grimden der Commune van Parijs goed die heerschappij van schrikbewind, van moord, van brandstichting, vau ver woesting dat tot dan toe in geen eukel land d« r wereld is gekend geweest... Die heerschappij zonden de socialisten in ons land willen zien tot stand komen, want, zegt Le Peuple Wat de Communards wilden, n dat willen wij ook. En zeggen dat onze Aalstersche libe- raleu en Daensisten een verbond hebben gesloten met hun die de bloedige Com mune van Parijs hier zouden willen doen herleven. Gezel Spitaels alias Peeboer is de vertegenwoordiger der roode partij. Wat roepen de liberalen u toe, kiezers? Stemt, onder N° 2 en N° 3, 't ia te zeggen, Stemt voor Spitaels, de vertegen woordiger der mannen die ook willen wat de Fransche Communards wilden en voor de Daensisten De groote chefs van 't Daensism, han delen alsof ze strijden onder eigene vaan en zetten hunne mannen niet openbaarlijk aan om voorden socialisten den liberaal te stemmen, maar ze doen het in 't geheim. Dus, de groene kliek met priester Daens, Pie Daens, De Backer, De Pelsmaecker aan 't hoofd, gaan ook stemmen, niet alleen voor den liberaal maar ook voor den socialist Spitaels, den ▼ertegenweonliger der mannen, die wil len wat de Communards wilden.-. Wie zou er nu heden nog durven be weren dat socialisten, liberalen eu daen sisten geen bondgenooten zijn Eu gij liberalen, die het bewarende deel uwer partij uitmaakt, gaat gij ook stemmen voor Peeboer, den vertegen woordiger van de partij der bloed roode vaau, voor de groenen die nevens hem op de candidaten lijsten staan Herinnert U «lat het socialism het col lectivism is, 't is te zeggen, de verbeurd verklaring van allen eigendom groot of klein, van alle nijverheden, de vernieti ging van de huidige samenleving vau alle vrijheden, en 't verlies onzer onafhanke lijkheid als volk I.... Liberalen Gaat ge "in den zuren appel bijten en stemmen voor Pie Daens die U vroeger al die bloedige zweepslagen heeft toegediend Doet ge dat wat blijk van karak terloosheid 1 Zij ging op eene bank zitten, niet lettendo op de blikken, die van alle kanten op haar geworpen werden en wenkte de kamenier naast haar plaats te nemen. De bank bevond zich in de nabijheid van den breeden schoonen rijweg, die aan den eenen kant naar het slot liep eu aan de andere zijde langs het strand zich zoover uitstrekte als het oog droeg], Dat iB de strandweg, zegde juffrouw Robinex, toen zij bemerkte dat het jonge meisje daaraan hare bijzondere aandacht schonk. Hij begint boven bij het slot Charle- mont en loopt langs den rotsachtigen oever, acht mijlen ver, totdat hij aan de andere zijde te Montfa$on, het verblijf van den hertog, eindigt. Sofie had gaarne omtrent de familie Mont- faQon eenige vragen tot hare kamenier ge richt, maar baar hart sloeg zoo onstuimig, dat zij geen woord kon uiten. De tegenwoordige markies verteert altijd veel geld, als hij op het slot is, aldns ver volgde de kamenier. Hij houdt niet van de eenzaamheid ea daarom zijn er altijd logeer gasten op het slot, terwijl het eene feest op het andere volgt. Hij staat hier in hetzelfde aanzien, als een kleine vorst in zijn land. Het geheele dorp eu alle landerijen rondom, behooren hun toe. üok aan de andere zijde bezit hy vele gronden met hofsteden, eene Bedevaart naar Lede. Donderdag lest, Hoogdag van 0. H. Hemelvaart, hebben «le leden van het GeDuotsehap des H. Franciscus-Xavcrius dezer stad, onder de leiding van huunen ieverigen Bestuurder den Eerw. Pater Lemoine, hunne jaarlijksche Bedevaart naar 0. L. Vrouw van VII Weëen te Lede gedaan. Als naar gewoonte, nauwelijks ter kerke gekomen, beklom de Pater den Stoel der Waarheid en richtte oene korte doch zielroerende aanspraak tot zijue Xavcrianen cn andere geloovigen die de kerk vervulden. Sprekende over de He melvaart van 0. H. Jesus-Christus deed hij zeer klaar uitschijnen de vreugde, die de H. Maagd en Moeder Gods en de Apostelen, aan de Hemelvaart aanwezig, vervulde, eu wel inzonderheid de vreugd welke de Moeder Gods genoot, daar zij vau op het Kruis door haren stervenden Goddel ij ken Zoon als Moeder aan het mensckdom gegeven was geweest en de menschen aldus Hare kinderen geworden, ten allen tijde en iu allehuDne noodwen digheden, tot Haar hunne toevlucht mo gen nemen met liet vast hetrouweu door Haar verhoord en geholpen te worden. Vervolgens droeg de Eerw. Pater Be stuurder, het H. Misoffer op, waaronder omtrent 300 Xavcrianen in de beste orde en met do grootste godvruchtigheid tot de H. Tafel naderden. Na de gewone gebeden van op den pre dikstoel gezegd waren, verlieten de Xa- verianen de kerk, om als naar gewoonte het outhijt to gaan nemen in de verscbil- lige herbergen, hun per sektie aangeduid. Op die ververschiug volgde eene halve uur rust en moesten de Xaveiianen zich op de Dorpplaats weder iu orde stel len om stedewaarts te keeren, altijd onder het beurtelings zingen van geestelijke lofliederen en het lezen van het roozeu- hoedje, zoo als ze gekomen waren. Op dat oogenblik, daagde gansch onver wachts eene bende van een 25tal schoelies op grootendeels samengesteld uit jong heden van 16 tol 25 jaren oud, van Erpe en Lede, vergezeld van twee of drij schur ken die geld uitdeelden, 't Zagen er ge- meeno kerels uit. Ze daagden door hunne beleedigende geroepen on gebaren de Xavcrianen uit, doch ze lieten zich geens zins afschrikken en bleven enkele oogen- blikkeu rustig en kalm dat woedende ge spuis en schuim des mensebdoms, met verachting aanstaren, het den rug kee- rc-ndo zoo als men gewoonlijk doet aan t«r straat bassende houdon, met het vast voornemen van, in geval zij te dicht moes ten komen, ze eens met het been achter uit te slaan. Ziedaar, catholieke menschen en wel denkende burgers, gij die den 22,lcn dezer moet gaan kiezen, een staaltje dat ge tuigt, wat het roode-, gröeue-, blauwe volkske, met al zijn gekraai eu Hauwen zeever over Congo enz., enz., zou uit richten, mocht het wel eens in de wetge vende kamers in meerderheid zetelen on toch durft dat gebroed beweren dat het tegen den Godsdienst niet is O vuige leugenaars - en scbaamtelooze volksbe driegers. Een ooggetuige. Aalst, 19 Mei 1898. Wij moeten er bijvoegen dat de deftige en godsdienstige bevolkingen van Lede hoegenaamd uiet mogen verantwoordelijk gesteld worden voor de uitspattingen van gemeene liederlijke kereltjes die voor d'oordjes hun door groeno schavuiten in do hand gestopt, zich tot zulk verachte lijk werk hebben geleend. delijkeen Vadcrlandsche liederen gelijk de volgorde zegt I. Vadcrlandsche liedereu. II. Mengelingen. III. Studentenleven. IV. Luim, drinkliederen en gezelscbap- V. Liefdeliederen. [liederen. Een waar kunststuk zal aan de iuscbrij- vers worden geleverd zij denken maar eenen stond op de namen onzer Vlaamsche kunstenaars die allen hunne welwillende medewerking gunden, zij denken slechts op de muziek van Benoit, Blokx, Gilson, Mathieu, Mestdagh, Tinei, Wambach, en zoo menige anderen 't en is niet noodig hier 45 naraea op to sommen, noch Ucd. de beste dichters van Vlaanderen te noe men wier kunde en kuust de woorden schonken met eenige studenten-dichters. Eenieder die een weinig liefhebber van zang en muziek is zal voorzeker dit boek koopeu, menig Vlaamsch huisgezin waar zoons of dochters zich oefenen in 't zingen en in de muziekkunst zal zich laten inschrijven op het werk dat tot hiertoe het grootste^unstgebouw, dat tot hiertoe, in dien aard aan onze nationale toonkunde werd opgerecht, zal uitmaken. Benevens het groot boek dat den zang tekst der liederen en de begeleiding van klavier zal bevatten, krijgen de inschrij vers een handig boekjo waar al de teksten der liederen op hun eigen in zullen ge drukt staau. De inschrijvingsprijs is bepaald op 5 fr. Spotprijs, ja als men denkt dat men zoo goedwillig 1 tot 2 fr. betaalt voor een enkel (meestal Fransch lied), terwijl men nu voor fr. 0,04 fr. een kunstperel be komt. 't Is gemakkelijk te verstaan dat, zonder een overgroot getal inschrijvers, de onderneming niet kan lukken. Al de inschrijvingen moeten genomen worden Mijnheer Karei Heyndrickx, Student inde Rechten, Muntstraat, 48, LEUVEN. Komt te verschijnen bij gelegenheid der Meimaand MAIIIAS LUSTHOF OF 31 Bloempjes ter eer van Maria geplukt door Alf. Van Loo. Boekdeel iu 12° van 164 blz. met ker kelijke goedkeuring. Prys fr. 0,75 ge brocheerd fr. 0,85 gekartonneerd. Dit werk op kloek papier en met veel- kleurigen ontslag versierd is derwijze geschikt dat het terzelfder tijd voor maand- en voor prysboek kan dienen. Voorwaarden volgens getallen. Op aanvraag worden stalen gezonden. Te be komen ter pastorij van Knesselare. ijzer- en eene koolmijn, bovendien nog goe deren in andere deelen van het land. De hertog van Montfagon en syne familie hebben in andere dèelen van het land uitgestrekte bezittingen, de herinneringen zijn voor hen hier te pijnlijk. Maar de zuster van «len tegenwoordigen hertog kwam den vorigen zomer over en zooals ik gehoord heb, is zij thans ook weder hier. Sofie was niet in staat een woord te spre ken. Had de kamenier haar gelaat gezien, zij zou verschrikt teruggeweken zijn. De zuster van den hertog is eene statige schoonheid, vervolgde jnfvronw Robinex. Zij maakt dikwijls een wandelrit, als zij op Mont- fa$on haar verblijf houdt. Wanneer wij haar heden niet zien, dan zien wij ook den mar kies niet, Ik zou hem wel eens willen zien, zegde Sofie snel. Heeft de maarkies tegenwoordig gasten j Ja, jufvrouw. Hij heeft bijna altyd gasten, en het gaat in het slot steeds vroolijk toe. 1 Er is nu een groot aantal aanwezig, om den vroegeren pleegzoon van den markies, een f jongen edelman, die een zonderling avontuur i gehad heeft, te ontmoeten. Alle dagbladen waren daarvan vol, misschien hebt gij er ook j iets van gehoord of gelezen Sofie schudde het hoofd. Een groot werk is door eenige Vlaam sche studenten der katholieke hooge- school van Leuven over driejaren begon nen on nu voltooid 'tis de uitgave van eenen studentenliederboekallemaal nieuwe, onuitgegeven zangen ten getallo van 125 (ten miuste) met begeleiding voor Piano. Is dit werk verzorgd door studenten en draagt het den naam vau studenliederboek 't is zeker te zeggen dat daariu het leven, dc gedachten eu gevoelens der Vlaamscho katholieke jeugil vertolkt staat, doch niet alleen dat het Vlaamsch familieleven zal er eene aangename opgeruimdheid ea ziclevreugde bij winnen 't was' da;\r het dubbel doel der verzamelaars; de studen ten, steeds tot zangerigheid gestemd, stof to geven tot zingen en in den huiskring degelijke Vlaamsche liederen te brengen, luimige zangen ter vervroolijking van 't gezelschap gepaard met ernstig getnoe- Do jonge man is een graaf over wien de markies eeu jaar lang voogd was. De jonge graaf reisde in vreemde landen en werd in Griekenland door roovers gevangen en bijna gedood daar lag hij maanden lang in eene boerenhutzeker moet gij van hem vernomen hebben. Het is de graaf Beaucourt. Sofia's hart klopte hevig. Haar gezicht was bleek als dit van een doode. Graaf Alfred Beaucourt hier. Het noodlot scheen haar harde boproevingen op te leg gen, meer dan zij kon verdragen. De kamenier lette niet op de aandoeuing vau het meisje. Uit haar stilzwijgen besloot zij dat zij opmerkzaam toeluisterde, wat haar aanspoorde verder te vertellen. De jonge graaf, aldus voer zij voort, kwam voor eenigen tijd naar Frankrijk terug en wordt sedert dien dag bepaald aanbeden, Hij is dan ook zoo knap als er bijna geen an der man gevonden wordt. Bovendien bevindt er zich ook baron Charles Bartin die met hem in Griekenland door de roovers gevangen werd gehouden en kapitein Lotilleux, een officier, die hetzelfde lot deelde en door hen naar Frankrijk werd gezonden, om losgeld te halen. Sofie bleef zwijgen. Het bewustzijn, nabij den geliefde te wezen, het vermelden van de rooversbende verwekte eenen stroom van Moedwillige volksbedriegers Pardaf, dc opstellor van 't laatste manifest der liberalen en socialisten is eeu moedwillige leugenaar. En volksbedrieger Pardaf is te rade gegaan bij zekeren heer Hanrez, 'nen anderen leugenaar. Volksbedrieger Pardaf beweert dat leu genaar Hanrez hem -schreven heeft dat M. Woeste,in kamerzilting vau 11 Juli 1893, door eoDe onderbroking, bevestigd hooft dat er Belgische soldaten naar den Congo kunnen gezonden wor den. En 't bewijs dat M Woeste dat zou bevestigd hebben, is to vinden, zeggen volksbedrieger Pardaf en leugenaar Hanrez,óp bladzijde 1867 der kamersver- slageo vau 1893. Ehwel op bedoelde bladzijde 1867 is er geen woord te vinden van die zoo gezegde bevestiging van M. Woeste. De redevoering door leugenaar Hanrez in bedoelde zitting der kamer op 11 Juli 1893, boslaagt 17 kolommen vaü de kamersverslagen en geeue onderbreking is te vinden door de welke die zoogezegde bevestiging kau bewezen worden. Wij dagen volksbedrieger Pardaf en leugenaar Hanrez uit ons te durven of te kunnen logenstraffeu. Pardaf, liegt en bedriegt dus moed willig, wel wetende dat hij liegt en bedriegt Men moet waarlijk nog dommer zijn dan 't grootste kalf van Erpe om zoo dom weg de waarheid te durven den nek omwringen. Maar 't eerlyk kiezerskorps zal op zondag 22 Mei aan de roode, blauwe en groene volksbedriegers zyne verachting hetooueu met als een man te stemmen voor de Catholieke Candidaten. Maar wonder dat Pardaf uiet gewaagt van 't gene hem in de Meeting te St. Lie- vens-Hautem werd toegeroepen. Men riep hem daar toe Luitter eens, Kozijn, wij zijn Liberalen van' 't jaar 1830 en wit stemmen niet voor uwen bocht van Socialisten en Daensisten. Wij zijn liberalen en willen liberalen blijvenwij willen niet werken voor uwen Aalsterschen hutsepot I Heeren Kiezers, stemt onder Nr 1 7a| Ze worden iu Jtcn- Biapei /.ui. dergalm stflpel zot Moet inderdaad het verstand niet op hol zijn om te durven spreken van den schooloorlog van 1884. Maar kerels toch. hot was oorlog in 1879 tot 84 zoolang als de geuzerij mees ter was. Met den terugkeer der katholieken aan 't roer kwam de vrede en ook de vrijheid. Onder de geuzerij was het dwang, oor log en knechtschap Alle dagen zag men de liooge buis van eenen bijzonderen commissaris die op 't volk deed schieten lijk te He.ulo 1 De katholieken ziju voor de vrijheid dit heeft gezel Berlrand bekend. Moest gij, geuzery nog eens meester worden, weet gij kiezers, wat ons te wach ten staat. Een liberaal blad van Nameu heeft het ons gezegd. PRIMO. Vooreerst dc liberalen be ginnen met de invoering van het we reldlijk en verplichtend onderwijs. De thans bestaande wet op het lager onderwijs zal afgeschaft worden. De ongelukswet ven 1879 zal terug in leven geroepen worden maar herzien en vermeerderd, het geen in andere woorden zeggen wil, tien maal strenger en hatelijker dan vroeger. SECUNDO. Alleman soldaat. Naar de kazernen met de jonge Seminaristen TERTIO. Als de priesters, gaat het razend liberaal blad voort, de kerken ver anderen in zalen van meeling, dan sullen wij (de liberalen) de kerken sluiten Gij zegt dat wij uwe kloosterlin- gen weg jagen Misschienwij zullen zeverdragen al zij zich heol I stil houden; zoo niet zullen wij ze j als gemeene anarohisten het land I uitdrijven. Ja, roept het liberaal blad eindelijk uit, dat zuUen wij doen Kiezers, kiest. Wilt ge dwang, stemt voor de geuzen, wilt go vrijheid, stemt dan voor uwe oprechte trouwe vrienden de catholieken, stemt onder Nr 1. Vrijwilligersleger. De liberale gepensionneerde generaals zetten hunne dwaze pogingen voort, om België, on der militair oogpunt, te ver pruisen. Een vrijwilligersleger is voor hen eene onmogelijkheid want, zeggeu zij te Luik, om 60,000 vrijwilligers te hebben, zou er eene be grooting noodig zijn van 210 millioen fr. 's jaars. Waartoe zouden die 60,000 vrijwilligers toch wel kunnen dienen vraagt de Patriote. Ons leger bevat 130,000 manschappen, waarvan een derde ter nauwernood in de kazerne is. en als men den dienst behoorlijk inkromp, zou er slechts 1/5 te betalen zijn in vredestijd. Vroeger bevatte ons leger slechts 100,000 man en toen was Belgie meer bedreigd dan nu. Zou het aannemen van het vrijwilli gersleger de vereischten der nationale verdediging in vredestijd grooter maken In 't geheel niet. Om 100 man beschikbaar tc hebben in geval van oorlog, bij middel der 13 con- tigenten zooal.s vandaag, zou men geen 60,000 man voortdurend noodig hebben, maar 12 a 15,000 ten hoogste. Dat is honderdmaal bewezen maar die gepensionneerden zijn hoorende-doof; wat zij eens gezegd hebben blijven zij zeggen. Maar wij, catholieken, roepen ook Leve het vrijwilligersleger I Militarism. De gepensionneerde generaal Kraus, catfdidaat der gentsche liberalen komt het militaristisch pro gram der liberalen bekend te makon een leger van 206,000 maD, hetzij 80 per honderd meer dan nu eene reserve met algemeenen dienst vermeerdering van uitgaven, 10 millioen benoeming van 50Ó nieuwe officierep, zoDder do bui- teugewoue uitgaven voor wapenen, krijgs voorraad, enz. herinueriugen en maakte haar bijna zinne loos. Alles schemerde haar voor de oogen en zij bemerkte uiet, dat de wandelaars die haar dikwijls voorbij gingen, haar nieuwsgirig aanzagen en oogenschijnlijk op eene gebeur tenis wachtten, welke voor hen meer aan trekkingskracht bezat dan al de andere. Plotseling riep juffrouw Robinex opgewonden nit Kijk, daar komen ze. Nu kunt gij den markies van Charlemout zien en den jongen graaf Beaucourt, die door de roovers gevan gen werd genomen en alle andere groote heeren. Sofie trok baren sluier dichter voor haar gelaat eu verborg zich achter hare kamenier die haastig was opgestaan. Het elegante rijtuig van den markies van Charlemont met vier prachtige paarden bespannen, door jockey's bestuurd, kwam met matige snelheid aangereden. Twee heeren zaten er iu,waarin Sofie eeue als graaf Alfred Beaucourt herkende. Zij was zoo ontroerd dat zij zich aan de leaning van de bank moest vasthouden. Zij zag den graaf van Charlemont niet, want hare oogen waren beneveld zij zag slechts het schoone gelaat, vol uitdrukking met de donkere oogen en do fiere gestalte van harenl den man, die door zulk eonej vreoselijke kloof van haar werd gescheiden. Het rijtuig rood voorbij en een kleine troep ruiters volgde. Sofie herkende baron Charles Bertin, dien zij bij gelegenheid van zijn bezoek aan den graaf uit haar venster had gezien, zonder dat hij haar had opgemerkt. Het kleine gezelschap verdween spoedig in de richting van Montfagon. Sofie ging weder zitten en de groepen nieuwsgierigen keerden naar hunne plaats terug. Het meisje staarde zwijgend en vol gedachten voor zich heen, zoolang, tot juffrouw Robinex begon to vree- zen dat zij ongesteld was. Gij ziet er lijdende uit, mejuffrouw, zegde zij, toen zij, zelfs door den sluier heen, de bleekheid vau het meisje bemerkte. Wilt gij liever naar huis terugkeeren O neen, neen antwoordde deze snel. Wij zullen wat meer nabij het orkest gaan. Ik zou het rijtuig van den markies nog gaarne eens zien, als het terugkomt. Zij stond op en ging naar de muziektent, gevolgd door de kamenier. Hier plaatste het meisje zich op eenen stoel, beschouwde de zeilvaartuigen op de zee en luisterde wel een uur lang naar de muziek, totdat de lucht scherper werd en zij moest op en neer wan- delon om zich te verwarmen. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 2