De Kiezingen. w Pol en Stant. ZONDA.GRUST. De manifestatie Leest eu Oordeelt Van tak op tak. Verplettering der groenen. Dender hautem.eJ>™l™ ÓNZE BOK. - Fijne En toch hebben ze^™™; van Zondag. De uitslag der kiezingen van zondag 11. is, wat het arrondissement van Aalst betreft, eene overheerlijke zegepraal, voor onze catholiekc Partij. Die zegepraal werd door onze bevol kingen met vreugde vernomen.Nauwelijks was de uitslag gekend of aan tal van huizcu werd de nationale driekleur ge- heeschen en overal gefeest. De vreugde was algemeen en geen wonder ook al de catholieken gevoelden zich ontlast immers de vlek die, in 1894, de catholieke vlag kwam bezoe delen was op schitterende wijze uitge- wischt en zij, de verraders, ondergingen hunne welverdiende straf. De vreugde beschrijven, gelijk ze bij ons, catholieken, heerschte, is onmoge lijk in alle catholieke lokalen en in vele huizen gingen er gestadig triomfkreten en een zegevierend gejubel op. Het weer galmde overal Leve de Catholieken Leve onze catholieke Candidaten! Leve De Sadeleer Leve Van der Linden Leve Bethune Leve Woeste 1 Deze twee laatste jubelkreten ontsnap ten vooral met kracht aan aller borsten, omdat deze beide gekozenen bijzonderlijk het mikpunt zijn geweest waarop de monsterverbonders hunne vuurmonden van venijnigen laster, van schandalige versmadingen, van snoode beleedigiugen en van vuige leugentaal met razernij had den gericht. Als men bedenkt wat al lasteringen en leugens de eenen venijniger en snooder dan de anderen die vooral door de Daen- sisten in de wereld werden gezonden, 'tis ongelooflijk. In zake van Congo is er gelogen en bedrogen op de schadaligste wijze... Daar komen wij op terug, om de groene, blauwe, roode logenaars aan den schandpaal te spijkeren. Maar onze gekozenen ziju gewroken, weerdiglijk gewroken En hoe was het op Chipka', in de groene herbergen en kaveeten?... Overal waren het verwenschingen,razend tanden geknars, immers ze kwamen den genade- klop te ontvangen die hun ten gronde bliksemt om niet meer op te staan. Op Chipka en in 't lokaal Nr 13 der Achterstraat spookte het geweldig, 't was er eene ware hel. In hunne wanhoop ver weten ze zich onderling de schuld te zijn van hunno Judasserij... En daarbij men had aan de sukkelaars wijs gemaakt dat ze zouden zegevieren en, O ontgoocheling 1 eeüe verplettering was hun te deele ge vallen.... Maar laten wij de groene Judassen aan hunne razende wanhoop over en hopen wij dat dezen welke zullen bemerken dat ze door 'tDaensism zijn verleid geworden, hunnen misstap zullen betreuren en zich terug in de catholieke rai^en scharen. Bestatigen wij met uiterste genoegen dat de kiezers onzes arrondissements in ovorgroote meerderheid Vlamingen zijn gebleven, 't is te zeggen, getrouw aan onzen voorvaderlijken Godsdienst, aan Vaderland en Koningdom en hun vertrou wen in onze Catholieke Regeering op nieuw luid op hebben bevestigd. Al die veuijnige lasteringen, al die schandalige versmadingen en beleedigin- een, al die vuige leugens vermochten niets op 't gemoed, op 't gezond verstand van dezeu die de oogen wilden openen. Het gezond oordeel bewees hun dat ze van 't monsterverbond niets goeds maar veel kwaads te verwachten hadden en inderdaad De socialisten die aanbidders der communards of bloedhonden van Parijs, zouden hun niets aanbrengen dan uit roeiing van onzen Godsdienst, verwoestin gen der samenleving en van het huwelijk, roof der persoonlijke eigendommen, ver delging van 't Vaderland, alles verwezen lijkt door revolutie, in andere woorden, door 't zweerd en 't vuur. De liberalen, de voorvaders der socialisten, zouden opnieuw do gods dienst-vervolgingen doen heerscben, den schoolooi log heropenen, de staatsgelden in rooien en wissen verknoeien ten hun nen voordeele. De blauwe manchoste- rianeu zouden niets tot stand brengen tot heiopbeuring van den landbouw en tot verbetering van 't lot der werklieden... Immers wij vragen hetWat hebben de liberale» gedaan voorde laudbouwers en werklieden Niets Niets Rechtzin nige liberale dagbladen bekennen het openlijk. Maar neen, de liberalen hebben toch iets gedaan Als ze aan 't bestuur waren hebben zo ons onder belastingen en rech ten van allen aard verpletterd en hunne leus was De boer aal 't al betalen De christene democraten, de groene helden der Chipkakliek hadden over 4 jaren, beloften ja, vele beloften van allen aard gedaan en geene enkele hebben zo verwezenlijkt. Men mocht dus geen vertrouwen stellen in hunne ver til. iriugen en hunne leugens betrekkelijk deu Congo waren zoo dwaas dat meu waarlijk bekrompen van geest moet zijn om er zich te laten aan vangen. Dat alles heeft het onafhankelijk en verlicht deel des kiezerskorps begrepen en de monsterverbonders plechtiglijk veroordeeld Eu nu Denderbode betuigt ZIJKEN DAHiK aan alwie heeft meègewerkt tot onze zoo overheerlijke zegepraal. Hebt dus dank Werklieden, Land bouwers en Burgers 1 Blijven wij getrouw aan ouzfe Partij en eensgezind gelijk wij het heden zijn. Hou den wij een wakend oog op onze tegen strevers... Zorgen wij vooral dat de vlek in ons vaandel die wij zondag 11., zoo schitterend hebben uitgewischt, haar nimmer kome bezoedelen.. Eindigen wij met de kreten Leve do catholieke Partij I Leve onze gekozenen I Wat do algemeene uitslag der kieziu- geu in ganscb 't land betreft, herhalen wij dat hij ons 't bewijs levert dat de roodo revolutionnaire partij geenen voor uitgang heeft gedaan en dat de groene volksfoppers machteloos zijn in 't Gent- sche. Op eigen® krachten steunende hebben de roodeu slechts de Arrondissementen van Charleroi en Bergen kunnen bemach tigen. In de Arrondissementen waar zij in ballotteeriug komeD, kunnen zij slechts zegepralen met de hulp der liberalen. Hoe gaan de liberalen zondag stemmen daar waar de catholieken en socialisten in ballotteeriug komen zullen zij die beweren vaderlands- en koningsgezind te zijn, stemmen voor de revolutionnaire partij die zondag 11., te Charleroi onze nationale vlag openbaar lijk heeft ver brand Wij zullen het afwachten. Te Doornijk en te Ath komen de catholieken en liberalen in ballottcering en de socialisten stellen voor aldaar voor de liberalen te stemmen op voor waarde dat zij, liberalen, te Verviers, te Luik en te Zoningen voorde rooden stemmen. Uit Dendcrmonde komen de beste tij dingen Minister De Bruyn zal zege vieren Te Sl Nicolaas heeft M. Verwilghen, om den vrede, zijne candidatuur inge trokken zal het kiezerskorps hiermeê te vrede zijn 't Is ook audermaal bewezen dat het Vlaamsch Land het bolwerk is 't welk alleen aan 't socialism kan wederstaan en Godsdienst Vrijheid en Vaderland van ondergang behoeden zal. Wat dan ook de uitslag der ballottee- jingen wezen moge, ons catholiek minis terie wordt gesteund door eene sterke meerderheid, 't gene ons de verzekering geeft dat de sociale hervormingen vrede lievend zullen opgelost worden I POL ziet STANT komen in de vertehij vliegt er naartoe d'ermen in de lucht, en onder den kreét Vivan ons Vivan ons catholieke representanten 1 Vivan onze Woeste Weg meè de geuzen en de revolutionnairs I Stant. Ja ja, Pol, geef maar klasjoorgeef maar snoer 't Is er aan verdiend Alzoo 'nen triomf En alzoo 'ne: schap voor de donsjen Pol. Maar dat is toch 'nen keer iets, he Stunt Leveu de dons- jen nog Want daar zou 'nen mensch zijn bloed kunnen van ronnen van alzoo 'nen klesj Stant. Jaaa, Pol, ze leven nog, maar ze loopen zoo vies en zoo kwaad als razige hon den, en ge zoudt waarlijk benauwd zijn van eenen van die soort tegen te komen. Pol. 't En kan nie missen, Stant maar kom algauw binnen, want de vrouw beeft wafels gebakken, en z'en beeft van g'heel de week nog van anders niemand nie gesproken als van Stant om nieuws te weten over Aalst. Stant. Meè plezier, Pol, en we zullen Kaken ten vollen uit voldoen 't en steekt vandaag toch op geen vijf minuten. (Pol steekt de deur open en ze zijn binnen.) KI. Willekom, willekom, Stant, wel duizendmaal willekom Ho Stant.de donsjen hé Wat zondt g'er van zeggen dan Stant. Er is hun een broeksken gepast, he KAken KA. Een van d'eerste snêe, Stant Dat en is jandore geen doerenen Stant. Nieneent, Kaken, dat is van 't fijnste laken dat er te vinden is maar ook, KAken't komt ver van hier zelle 1 Ka. Van over zee, zeker Stant Stant. Wel, KAken, gij kunt radeD welja van over zee en van ver over zee uit den Congo Kii. (Berstende van lachen) -- Maar,Stant, dat heeft nu toch een spel geweest meè die nen Congo, he man Maar zet u bij De wa fels zijn aan 't roosten en de kaü'é is gereed we zullen klappen al eten aan Stant. Zeer wel. Kaken maar dienen Congo ja, dat verschrikkelijk land, waar dat volgens de valschaards ons kinderen zouden moeten gaan vechten en sterven. KA. Uewol, Stant, zoudt ge wel willen gelooven dat er daar nog veel onnoozele men- schen door verleid ziju geworden Stant. Ja, Kaken, dat is zienlijk in de stemmen die Mijnheeren Woeste en JJethuue behaald hebben z'bebben er min dan de twee andere heereu en de bijzonderste reden daarvan is dat men bijzonderlijk de zaak van den Congo en alle leugens die men er op uit gevonden heelt, op deu rug van die twee hee reu beeft doen wegen. Ka. En waarom zou men bijzonderlijk Mijnheeren Woeste en Bethuno aangevallen hebben, Stant 'i Stant. Er zijn daar vele redenen voor, Kaken maar de bijzonderste voor Mijnheer deu baron Bethuno volgens mij is, dat bij 't Aalst woout en daar zoowel gekend en zoo Eeern gezien is, en dat bij zooveel invloed eelt en dat bij alzoo zoo gemakkelijk de donsjen eu andere plattekeesmauuen zal kun nen muilbanden. Ka. Ja, Stant, daarvoor zal "t ziju en waarvoor werken ze zoo schrikkelijk tegen Mr Woeste 't Stant. Dat is ook gemakkelijk om vin den, Kaken Mr Woeste is immers den be- kwauinsten, don werkzaamsten, deu deugd- zuaiusten, iu eeu woord,den verdieustelijksten man niet alleenlijk van Belgeuland maar vau nog veel lauden er bij en dat ia genoeg om ook bet meest door 't kwaad en door deu dui vel bevochten te worden. KA. Ja ja, Stant, 'tis alzoo maar wat al schurftigen laster dat die kerels tegen Mr Woeste hebben durven uitstrooien, zie Stant, dat is ongepermetteerd En ze moesten die krawatteu achter de grendels steken - Stant. En wat hebben z'alzoo allemaal jj uitgestrooid, Kaken Ka. 'K durf 't n niet herhalen, Stant, j maar 't is te wreed om op te peizen ge moet duivel zijn om zulke dingen uit te peizen, en dat dan nog tegen deu braafsten en den deugdzaamsten der menschen. Stant. Ja, Kaken, er is mij verzekerd dat het ordewoord van Mr Woeste te bestrij den, te vervolgen en te belasteren gekomen is nit de logiën der fraucmagons eu dat er groote Bommen geld uitgegeven zijn om Mr Woeste te doen vallen. Ka. Schande, Stant, en duizendmaal schande overal wie iets durft zeggen of doen tegenover 'nen man lijk Mr Woeste. Stant. Zekerlijk, Kaken, maar wat dur ven de donsjen niet Niets ter wereld kan die menschen nog wederbouden z'liandelen als ware bezetenen ze gaan voor niets ach teruit Zondag morgend liepen ze den buiten rond met briefkes waar stond op te lezen Schande, schande en verder dat priester Daens beleedigd en mishandeld was als hij ging mis lezen he wel, Kaken, in Aalst weet daar niemand iets van, en de waarheid is dat men daar in de straten eerbiedigt alle men schen die hun eigen zeiven eerbiedigen. Pol. Jamaar, Stant, ze moesten toch iets uitvinden op deu lesten moment zoowel als over vier jaar meè d'historie van Jezabel Stant. Jaas, Pol, maar 't en heeft van dezen keer nie gepakt, en d'ertisten zijn den ketel in en dat voor eeuwig en drij dagen Pol. Ja ja, Stant, z'hebben een ferine borsteling g'had, maar hadden ze de leste dagen alzoo nie geschermd meè hunnen Congo en meè andere eerloosheden,z'hadden nog wel drij a vier dnizend stemmen min g'had en hun buis was nog eenige myriameters langer. Stant. Maar, Pol. z'is al lang genoeg en zij zeker dat ze lang zal liggen op de donsjen hun maag eer dat ze zal verteera geraken. Pol. Jajaas, Stant en bij manier van spreken, 't is toch erg ook g'hebt daar vier jaarlang geschreven en gewreven al dat ge kondet uitpeizen, g'hebt rond geloopen van Pontius naar Pilatus, bij geuzen en socialis ten, bij logiemannen en bij al wie u maar eu kon helpen, g'en hebt niets gespaard, g'hebt veertien dagen lang tweo manifesten daags rondgestrooid vol leugons en laster, g'hebt er uwen tijd, uwe moeite en uwe centen in ge steken daarenboven g'hebt 'nen hoogmoed nog giooter en zwaarder als den toren van S' Baafs ge roept en ge doet roepen triomf triomf eu dan pardjafin eenen keer komen z'u zeggen dat ge acht duizend stemmen onder ligt, dat ge geklopt zijt om niemeer op te staan, dat iedereen voldaan is van d'onge- zoude pillen die ge 't volk zoo lang hebt doen inslikken, eu dat er u niets meer over en blijft als te zuchten en te kerremen ja ja, 'k mag ik u zeggen, dat en is zoo eenvoudig en zoo plezierig niet, zelle Stant Stant. En wat dat er daar nog 't slech- ste van is, Pol, dat is al dat plezier dat ge de brave menschen ziet maken omdat ze mee g'heel hun laster- en leugenkraam in 'twater- ken zijn gevallen. Pol. Ja, Stant, dat was t' Aalst zeker ook iets van 't plezier Stant. Och Pol, uat ia onzeggelijk, dat onbeschrijfbaar Den Zondag avond als 't goed nieuws van ten 7 uren begon aan te komen en altijd beter en beter wierd, 't was een gejubel en een gezang en een gedans de stad door gelijk ik het nog nooit of nooit bij gewoond heb. Alle brave menschen waren iu eens wel honderd kilos verlicht deu eenen wenschte den anderen proficiat iedereen klapte of lachte of zong t was als of Aalst in eens de gelukkigste stad van g'heel de wereld geworden was. Pol. Hewel, Stant, wij en hebben 't hier maar maandag morgend geweten,maar 'l was hier ook iets, man de klokken hebben geluid en de kanonnen geschoten en de menschen hebben van g'heel den dag nie gewerkt't was effenaf zondag Stant. En bij ons ook, Polen 't is den maandag achternoen dat we plezier g'had hebben we waren in 'nen stoet van duiztnde mannen meê al ons drapeaux, meè drij muzie- ken, en meê onzen grooten traditioneleu bok aan 't hoofd vorenop. Wij hebben do bijzon derste straten doorkruist en op de merkt ge komen voor 't stadhuis, daar hebben wij gedurende meer als een g'heel uur ons geluk- wenschen en onze jubelkreten toegebracht aan onze catholieke Senateurs en Kepresen- tanten die op den balcon van 't stadhuis stonden meê onzen Mijnbeer den Burgemees ter en andere brave heereu en ook meê wel tien van ons priesters van de stad. Pol. Wel, Stant, dat moest Bchoon aandoenlijk zijn, en daar is zeker plezier ge maakt Stant.'t Is eenen van de schoonste dagen van mijn leven geweest, Pol en we waren allemaal iu den derden Hemel bijzonderlijk omdat onzen braven Mijnheer Woeste zoo gelukkig en tevreden was eu omdat wij alzoo 3e gelegenheid hadden van toch een beetjen t'herstellen eu uitteboeten al dien vuigen las ter en al die leelijke dingen die de donchisten en de geuzen tegen dien verdienstelijken en deftigen men uitgebraakt hadden. Pol. Zie, Stant, 't doet mij deugd aan mijn hert als 't ik u hoor vertellen ja leven en leveu lang onze catholieke gekozenen, maar leve bijzonderlijk nog lang en gelukkig ouzen onvergelijkbareu heer Woeste,de steun en de glorie vau onzen H. Godsdienst en van ons Vaderland Stant. Wel gezeid, Pol vivan catholieke Senateurs Mijnheeren Van Vreckem eu de KerchoveVivan onze catholieke liepre- sentanteu Mijnheeren Bethune, De Sadeleer, Van der Linden eu Woeste Leven zij lang tot welstand eu voorspoed van ons volk Leven zij lang tot bloei en glorie van ons Moeder d'Heilige Kerk En nu, beste KAken, dank voor uw lekkere wafels, en t' naaaste week klappan wij voort over onzen schoonen triomf ou over de verplettering der geuzen en donchisten Pol eu Ka. Ja, Staut, bedankt voor d'ex- plicaties en wel t'huis ZONDAG 29 MEI 1898, dienstdoende Apotheker,; Mr E. Meganck, Leopold- straat. namiddag beeft er hier te Aalst eene ont zagwekkende manifestatie plaats gehad ter eere ouzer achtbare gekozene Sena teurs en Volksvertegenwoordigers. Verscheidene duizenden manifestanten allen deel uitmakende onzer Catholieke Maatschappijen eu Kriugen doorwandel den onze bevlagde straten juichend en vervroolijkt door do blijde tonen die onze Koninklijke Harmonie en de Catholieke Trompet tersclub lieten hooren. Aan 't hoofd trad onze Bok op. Eindelijk verzamelde men ter Groote Merkt alwaar eone geestdriftige ovatie werd gebracht aan onze gekozene heeren Van Vreckem, de Kerchove, Bethune, De Sadeleer, Van der Linden en Woeste, welke van op 't balcon van ons Stadhuis, met de heeren Burgemeester en Schepenen en voorname personen het défilé aan schouwden. 't Was verrukkend om zien, zegt men ons. Do toejuichingen der menigte waren vooral bestemd voor den verdienstrijken Staatsminister, M. Woeste, den moedigen kampioen der catholieke zaak, welke ge durende deze laatste zes jaren, aan de venijnige schichten der groene judassen heeft blootgestaan. Onze Woeste was tot in de ziel be wogen door die blijken van liefde en genegenheid welke de Aalstenaars hem zoo luidruchtig betoonden. Voorzeker zal de betooging van maan dag eenen balsem wezen welke de wonden zalven zal die hem werden toegebracht door de moedwillige lasteringen, vuige leugens en versmadingen van hen die hom de meeste erkentelijkheid verschuldigd zijn. De dag van maandag zou op de vroo- lijkste wijze en zonder cenige verstooring der orde zijn voorbijgegaan,want liberalen en socialisten waren gelaten in hun loten dachten er zelfs niet aau onlusten te ver wekken. Maar ongelukkiglijk priester Daens en zijn broeder Pie, de gebuisdo candidaat, leefden het voorbeeld hunner bondgenoten niet na. Gansch den dag bevonden zij zich voor de deur hunner woningen, 't volk tot hen roepende om opruiende toespraken te kunnen houden. Betaalde lokkers waren aangesteld om 't volk tot hun to leiden. Zooverre zelfs ging het dat er meetingskens gehouden werden voor de schoolknapen die huis waarts keerdenZe waren razend om te spreken. Die opruiende houding der gebroeders Daens verwokte gedurig onlusten op de Werf en rondChipka.Vcrscbeidenemalen moesten MM. Gheeraerdts, Burgemeester, en Commissaris van politie er tusscheu komen om botsingen te vermijden.Priester Daens en Ducatiilon stonden daar met sigaar in den mond tegen de ijzeren leuning rond de waters van Chipka, Pie de zeeveraar met zijne Eva aan de deur, in tergende houding, weigerende te vol doen aan 't vriendelijk verzoek des heeren Burgemeesters van zich te verwijderen... Ten einde erge botsingen te vermijden zag de heer Burgemeester zich verplicht de Gendarmerie te rekwirecren, om do menigte uiteen te dry ven. Die verstooringen der openbare rust duurden gausch den dag. Eindelijk bij 't vallen van den avond en na dat de heer Gheeraerdts uitdrukkelijk aan de familie Dacus had verklaard, dat zoo ze niet aan zijne bevelen gehoorzaamde hij ze allen naar de permanentie zou doen leiden, trokken onze twee triestige twiststokers en gezelschap al knorrende en morrende de poorten van Chipka bin non. Dit was voldoende om de menigte te doen uiteen gaan en do rust te herstellen. 't Schijnt dat Pieter Daens zeer verbit terd is over do transpar anten die voor de vensters der estamiDets Café Riche en - Au Pavilion ziju geplaatst. Maar als hij die 6 jaren lang de catholieken heeft gelasterd, beleedigd, begekt en bespot, die schuldeloozo spotternijen niet verara- gen kan, waarom dan iu 't politiek strijd perk getreden als verachtelijkec verrader der Catholieke Partij I.... Wie wat aoekt, vindt gewoonlijk wat De transparanten waarvan hooger spraak ziju buitengewoon wel gelukt en verwek ken de algemeene bewondering. De por tretten vau Bcrtje en Pio zijn zeer gelij kend. Vrienden van den buiten go moet er eens komen naar kijken. Onze catholieke zegepraal is iu al de steden en gemeenten onzes arrondisso- meuts luisterlijk gevierd geworden. Nu van die 61644 stemmen werden er 54634 uitgebracht, dus een verschil van 7018. Als men tien ten honderd afrekent voor doodeu, zieken, moedwillige» die niet kiezen willen, dat maakt 6164 stem. En 6164 afgetrokken van 7018 blijft 854 stemmen. Geëerde lezers I waar zijn de 8000 Fransmans waarvan velen met twee stem- meu, welke, volgens H Land van Aélst, zoo onrechtveerdiglijk van hun stemrecht zijn beroofd geworden Er zijn dus slechts iets meer dan 800 stemmen die niet uitgebracht werden en waarvoor geene reden bestaan. Wat moet men hieruit besluiten Dat het grootste getal der werklieden die naar Frankrijk gaan arbeiden nog te jong zijn om kiezer te zijn en het grootste getal zoo genaamde Fransmans hun ver strek hebben uitgesteld tot na do kiezing. Dijnsdag en Woensdag krioelde het van Fransmans in de statiën... Ziedaar Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 behauger, leer jongen 1 kleermaker, halve gast 2 schoenmakers, leerjongens 2 smeders 1 halve en 1 volle gasteenige marmerbe- werkers. Vragen werk 3 ajusteurs en 1 ijzer draaier-bankwerker koetsiers 1 sme der, leerjongenfabriekwerkers. Sedert lang bobben wij aau onze ge- eerde lezers doen opmerken dat do een voudige redo om de welke de gazetten der Vischmyn gedurig spreken over de duizenden eu duizenden Fransmans die op 22 mei reeds 't land hebben verlaten, geen ander doel heeft dan 't volgende De arme dutsen op voorhand te doen gelooven dat de duchtige klopping waar aan de groenen zich vei wachten mochten, toe te schrijven is aan de afwezigheid der Fransmans. Nu de uitslag der kiezing van zondag 11. bewijst dat er weinig of geene kiezers het land hebben verlaten. In de ballotteering van 9 December 1894, dus ia 't hartje van den winter, werden er 53003 geldige stemmen uitge bracht. Nu op 22 Mei 1898 ziju er 54634 gel dige stemmen uitgebracht, 't zij 1631 meer dau in den winter van 1894. Eu dat men niet zegge dat het getal kiezers nu heden werkelyk grooter is dau in 1894. Iu 1894 telde men 38269 ingeschrevene kiezers met 58,727 stemmen Iu 1897 waren er 39,253 kiezers met 60,091 stemmen. Iu 1898 vinden wij 40,175 kiezers met 61,644 stemmen. Wat Zijne Heiligheid de Paus wil. Tijdens de bedevaart der Belgen naar Rome, is de Zoer Eerwoerde Heer Reyn, overste der Aalmoezeuaars van den Arbeid, in bijzonder verhoor ontvangen geworden door den Heiligen Vader. Leo XIII heeft de volgende woorden gezeid aan E. H. Reyn, die het zondag te Brussel, in eene vergadering van werk lieden, herhaald heeft 't Is de eendracht die noodig is, de eendracht onder al de katho- lieken. De katholieken moeten u gewillig de Bisschoppen volgen degenen die naar den raad der Bisschoppen niet luisteren, zijn op eenen slechten weg. 't Volk komt naar ons toegestroomd - Gansch 'l land wordt christen demo- craat zoo zcevert wekelijks de zööóóót van Chipka in zijne zeeppapieren. Hier te Aalst in de laatste gemeeute- kiezingen hebben wij kunnen bestatigen hoe zwaar de Daeuaisterij weegt 900 stemmekens op 8000. De kiezing van zondag 11., laat niet toe de juiste getalsterkte der groene judassen in ons Arrondissement van Aalst vast te stellen, aangezien de liIalen en socia listen, buiten eenige rechtzinnige man-, uen die uitzondering maken, voor de groene judassen gekozen hebben. Maar tc Gent ging het er anders toe, daar waren de groene schavuiten aan hunne eigene krachten overgelaten en stonden ze voor volledige- catholieke, liberale en socialistische cancidaten lys- ten. Te Gent dus bekwamen de groenen geene andere stemmen dan van huane volgelingen. En hoeveel stommen bekwamen zij zondag in 't Gentsche 5000 op 110.000 die er uitgebracht zijn, zoo iets van 5 °/0. Luistert 1 Kantons. Catholieken. Daensisten. Somergcm 5115 862 Evergem 4787 352 Loochristy 3457 108 Ledeberg 3934 164 Nazareth 3110 232 Nevele 4187 557 't Is poeverkes Men vergete niet dat onze Pie en Plaucquaert, 't Leeuwken van Vlaande ren zonder manen aan 't hoofd van de groene lijst staan. Hadden die kwakzalvers voor een negen- manneke schaamte in hunne ziel, ze durf den nooit meer onder d'oogen van 't volk vertoonen De geneverkwaal.Vooruit schryft dat de geneverkwaal - meer rarupeu sticht dau de pest. en de oorlog zij heeft geen goeden kant,maar slecht kwade gevolgen.» Maar als wij zeggen dat vele huisgezin nen zoowel van burgers als werklieden ongelukkig zijn omdat de vader zijn winst of werkloon in den gene ver verbrast, dan schrijft Vooruit dat wij tegen het volk zijn. En als de regeoring de belasting op den alcool wilde vermeerderen, dan schreeuwden de socialisten in de Kamer dat dit een maatregel tegen het werkvolk was en zij stemden tegen do wet. 't Is waar, toen dachten de socialisten in die belasting een kiesmiddel tegen de katholieken te vinden, en nu zingen zij een ander deuuije eu stichten zij matig- heidsbonden. Komedie komedie 1 VOORUIT van woensdag 11. zegt- Iedereen weet dut een deel der stemmen van de christene demokraten u voor haar (de cath. Partij) reddeloos - verloren zijn. - En dan hoort men de heilige man van Chipka luidkeels roepen Zonder de krislene demokraten't wordt al socialist Wij herbalen het de zoogezegde cbris- tonc democratie van Chipka is het proef jaar vooraleer voor goed iu 't roode kamp aan te lauden. Een goed derde der Aalstersche socia listen zijn mannen die eerst als christene democraat uptradeu endionaeenigen tijd, met klikken én klakken, van 't groene kamp naar 't roode zijn overgoloopen. rrnort —'t Spreekwoord OiaP* zegt Verkoopt H vel van den beer niet voor hij geveld x is. Nu, het liberaal candidaatje was zoo zeker dat bij lou iniusto toch triomfeeren zou, dat bij zijue vrienden voor zondag avond 11. op een prachtig avondmaal had uitgenoodigd. En 't moest zoodanig prachtig zijn, dat een Brusselsche traiteur er meè gelast werd... Mon Albert passera au premier tour! Nu 't schijnt dat de discbgeDOten de galle gekresen hebben als de tijding werd aangebracht dat Albert zoo maar iets van 14 duizend stemmekens min bekwam dan de catholieke candidaten... En ze vielen bijna in onmacht toen een telegram uit de Sottegemsche potbakkerij bericht gaf dat bet Sottegemsche boter- tobbckeu slechts 1200 stemmekens opdeed in gansch 't canton I Nul n'est prophete dans son pays Niemand is profeet in zijn eigen land riep 't menneken uit bij 't lezen van dees rampzalig telegram en 't avondmaal was geëindigd... Geeft 't menneken 'nen cents riep onze Pie. Ander grappen. Do libe ralen wisten niet wat uitvinden om te beletten dat hunne leugen-affichen door 't volk zouden afgerukt worden. Ik heb het gevonden 1 riep de vernufte Erpesche advocaat uit...Plakt ze hoog ge noeg dat er de bokken niet aan kunnen Welk subliem gedacht 1 En inderdaad men was niet weinig verwonderd te zien dat die affichen gedrukt met letters van een centimeter hoogte wel zes meters hooger dan den grond waren geplakt. Die dommerikken bemerkten niet dat om die affichen te kunnen lezcu men een verrekijker of eene ladder moest gebrui ken... Of er gelachen is!... Wij zuHen winnen riep een libe- rale suotbek zondag morgend uit, want wij hebben gedurende 23 avonden de n kiezing bewerkt... in den Conite d'Eg- x montNo zóóöóöööt 1 heden. Zondag avond bobben zekere Roelandersvol duivels gestampt omdat Pie eu Wizius met zulke formidable buis van huuuen tocht ziju thuis gekomen', oen catholieke kiezer, zekere M. Leo De Smet op den Dries afgewacht en hem twee ribben afgeslagen. De daders ziju gekend zoo 't schijnt. Alles in eerlijkheid en deftigheid Een andere catholieke kiezer van Den- derhautem werd te Ninove omtrent de herberg De Ezel door eene bende roode schavuiten in den grond geslagen. Onvermijdelijk zou hij deerlijk mishandeld zijn geworden, maar gelukkiglijb. eenige andere kiezers van Denderhautem nader den, en toen de roode aanranders zagen dat ze met kloeke boereuvuisten zouden af te rekenen hebben, schoten zij er als ellendige lafaards vanonder En dan zijn die roode schavuiten ver wonderd dat, als ze op den buiten wat van hunnen neus gaan maken, er hun soms cenige schoppen op hun achterste worden toegediend Woensdag morgeud is onze bok welke aan den triom fale» optocht van maandag deelnam, terug naar zijne schuilplaats gebracht op 't eilaud Elba. Een liberale p...broek van den Vaartkant zoo onnoozel als nen nuchteren mutten van over morgen drij dagen oud, bad er op geboft dat hij den Bok in 't water zou smijten. Ëonige vastberaden oude bokkenrijders die wel juist met geene peuskens ofte lustriue zijn opgekweekt gelijk den ou- noozelen bedreiger, hadden zich rond hun Boksken geschaard eu, do knevels omhoog gezet, trokken ze op. Aan de Denderbrug gekomen, werd de Bok boven op de passerelle gedragen, alwaar hij gelijk de Leeuw van Waterloo, het hoofd fier iu do richting van Wieze gericht, tien minuten stil bleef, ten einde aan deu liberalen nuchtcrcn mutten den tijd te geven zijne bedreiging ten uitvoer te brongen. Ounoodig te zeggen dat Baron Kipkap niet te voorscbyu kwam Eu de Bok trok op na zijn onnoozel bed reiger ken met ziju achterste eens wel gesalueerd te hebben Een Bok van 1866. gebeten die fiere liberale Sicambors. Buiten eenige zeer zeldzame uitzonderin gen hebben onze liberalen allen als een man gestemd voor Pic Daens. voor hem die hun, zoo vele jaren, de bloedigste zweepslagen toediende. Op 8 juni 1890 slingerde hij hun naar 't hoofd Meenen de liberalen dat men niet weet wat de liberale gazetten durven schrijven Spotternijen met alles wat Godsdienst is, om de Jonkheid te bederven, om den arsinic der vrijden- kerij onder 't volk te doen komen en alzoo een geslacht te kweekeu van Ra- dikalou, Anarchisten en Socialen. Ja, voor den man die de liberalen meer dau eens uit scboldt voor bedervers der Jonkheid, hebben zij gestemd 1... Wie zou dit ooit durven, bedenken hebben, heeren Liberalen Do eens zoo machtige liberale party die nu heden op sleeptouw geuomen wordt door hem die hare volgelingen als bedervers der jonkheid bestreed Wat blijk van verlies van alle politiek eergevoel Wat blijk van verregaande karakterloosheid Priesterlijke benoeming. Z. H. do Bisschop heeft onderpastoor be noemd te Lebbeke, den E. li. De Baere, surveillant in 8' llenricus gesticht te Deynze; te Baesrode, den Eerw. Heer Van Goethem, professor te Lokeren.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2