Donderdag 2 Juni 1898, 5 centiemen per nummer. 55ste Jaar 3267 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Uitslag der Ballotteeringen VERLOREN EER IJselijk gevolg Wal schuilt er onder DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag yan iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week veor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique hu urn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften word m met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 1 Juni 1898. van Zondag 29 Mei. Dendernionde. Minister De Bruyn zegepraalt met meer dan 6000 stemmen ondanks de leugens en lasteringen die door de groene en roode socialisten en de blauwen verspreid zyn geworden. De Bruyn 21,441 stemmen. Ducatillon 15,116 id. St. Nicolaas. MM. Janssens, Raemdonck en Van Naomen, catholieken gekozen. Men weet dat de heer Verwilghen zijne candidatuur, om den vrede, bad ingetrokken. Audenaarde. M. De Malander is gevallen. M. Fer- rant,catholiek,gekozen met 1398 stemmen meerderheid. 't Is eene familiezaak,eene geldkwestie die oorzaak is van dezen strijd. Volgens onze Confrater 't Land van Oudenaarde - heeft Doctor Ferrant aan zyn nonkel, Mr De Maluuder het volgende voorstel gedaan - Geef mij tién duin end frank, en ik word uw grootste vriend en uw vurigste n verdediger. En M. Do Malander heeft dat niet aan voer d. Spijtig dat dergelijke familiezaken of geldkwestiën op politiek terrein gewroken worden en dit tot groot genoegen en voor deel onzer tegenstrevers van alle klour. Bergen. M. Roger, socialist, gekozon. Roger 44660 stemmen Masson, liberaal 35992. Doornik. Catholieken herkozen. Atb. Libéralen gekozen. Zoningen. Socialisten herkozen. Thuin. Socialisten gekozen. Guile. Liberale Senateurs gekozen. Voor de Volkskamer socialisten her kozen. Verviere. 4 catholieken gekozen met 3000 stem men meerderheid. Uorehworui. Catholieken gekozon. een verhaal naar het hoogduitsch. 6° VERVOLG. Ter wille van dezen afschuwelyken kerel kondet gij de mij verpande trouw breken knar8etande Willem. Gij waart myne liefde niet waardig, Dora, gij zijt evenals alle an dere gij ziet alleen naar het geld Willem kreet het meisje, doch hy lette niet op haar, zijn toorn maakte hem blind voor het naamlooze wee, dat haar hart door vlijmde. Hij dacht er niet aan wat zij door zijne schuld geleden had, hij hield zioh ge rechtigd haar te verwijten, dat zij zyn levens geluk verwoest had. Hij wilde zijne schuld niet erkennen juist omdat hij ongelukkig was en in de gevangenis gezeten had, had zij niet van hem moeten afzien. In zijne oogen was zij een ijdel, zelfzuchtig en ongevoelig sohepsel, dat zich slechts door het goud van den mnlder, door het vooruitzicht op een on bezorgd leven, tot trouwbreuk had laten ver leiden. Hudde hij in het verleden teruggeblikt on gedachtig geweest hoeveel welgestelde boe renzonen destijds naar hare gunst dongen en iy hem den armen knecht, boven allen de voorkeur schonk, dan zou hy wellicht inge- Do uitslag der ballotteeriogen is eene andere zegepraal voor onze catholieke Partij. De catholieke meerderheid der Volks kamer komt versterkt uit dezou kiesstrijd. Doornik is ons getrouw gebleven en dat mag oene overheerlijke zegepraal geheo- ten worden. Onze overwinning te Verviers is niet min roemrijk 't is de eerste veldslag in deD welken de rooden in 't stof bijten. Onze nederlagen to Zoningon en te Thuin zijn eervol en de toekomst is er aan ons De uitslag mag als volgt samengevat worden. De wederzijdsche sterkte der partij in de Kamers is niet gevoelig gewijzigd ge worden. Wij, catholieken, winnen 5 zetels, te weten 4 te Verviers en 1 te Aalst. Im mers priester Daens stemde meer met de socialisten en liberalen tegen 't ministerie dan met de catholieke meerderheid. Wij verliezen i te Thuin en 2 te Ath. De liberalen verliezen 1 te Thuin en 1 te Hoei en winnen er 2 te Ath. De socialisten verliezen er vier te Ver viers en winnes er 2 te Thuin en 1 te Hoei. Dus. de catholieken winnen zuiver twee zetels de socialisten roode en groene ver liezen 2 zetels en de liberalcu zijn noch vooruit, noch achteruit gegaan. De Volkskamer zal dus samengesteld zyn' uit 111 catholieken en onafhaukelij- keu en 41 socialisten, radicalen en libe ralen. In den Senaat is de toestand onveran derd gebleven. Verkoop van nieuwe goederen. Woensdag der verleden week heeft dc hooge raad van ny verheid en handel de volgende wenschon gestemd le Dat de verkoopiugen in 't klein van nieuwe goederen, bij opbod, door de wet van 1846 bedoeld, voortaan veroorloofd wezou, mits bijstand van openbare ambte naars, op de stellige voorwaarde dat de te koop gesteldo goederen verplichtend toegewezen worden aan den laatstbiedendo zelfs zoo deze de verkooper is 2* Dat de andero voorwaarden, in de wet van 1846 opgesomd,worden afgeschaft; 3* Dat de rechten en pleegvormen gesteld worden, derwyze alle handelaars op éénea gelyken voet te zetten om 't even hoe zij hunnen handel uitoefenon. zien hebben dat hy haar onrecht deed, dat de schuld niet aan haar lag, dooh aan de door zijn vergrijp in het leven geroepen omstan digheden. -Hij heeft gedreigd de honden op my los te laten, als ik zijn grond of erf betreed brulde hybevende van woede. Ik wil toch i zien hoe zijn grond en erf er uitziot en of het er wezenlijk zoo gevaarlijk is als hy het doet voorkomen. Het meisje smeekte hem zijn voornemen te laten varen, maar hij keerde haar driftig den rug toe en ging regelrecht op den molen af. üora wilde hem volgen de vrees, dat hij iets kwaads in zijn schild voerde, bekroop haar, maar de gewisheid, dat hij den mnlder niet ontmoeten kon, stelde haar weór gerust. Zij zag hem na, tot de heggen en boomen hem nan hare blikken onttrokken, daarna keerde zij langzaam naar het dorp terug. Willem ging den molen voorbij, hij hitste in zijne woede de honden op, die aan den ketting lagen en jaagde door steenworpen de eenden in de molenbeek op. Hij verschrikte de oude dienstmeid door met zijn knuppel op de half openstaande ven sterluiken te slaan, waarachter zij zat en ging daarop met schorren lach verder door den hof van den mulder, waarin hij eei rozenstruiken vertrapte. Het was de wraak van een vergramde schooljongen en het kwam Er bestaat iu de samenleviüg geen afschuwelijker misdaad, dan 't schrijven van naamlooze brieven, waardoor de eer en faam, ja soms het leven van den even- mensch, welke van dien wraakroependen schurkenstreek het slachtoffer is, geroofd geworden. Als een nieuw bewys hiervan, kunnen wy het volgend droef voorval aanhalen Over eenige dagen werd eene zoer eer lijke en brave jonge dochter van Turn hout, door een naamloos schryvou aan het gorecht, beschuldigd van misdadige werken. Daarop deed liet parket, de gendar merie on de policie dadelijk bij haar een onderzoek. Het arm meisje werd op aller lei manieren ondervraagd over zaken waar zij misschien nog nooit in haar leven aan gedacht had en hield hare onschuld krachtdadig staaudc. Eeu wetsdokter bestatigde dat do onge lukkige beschuldigde geheel en al onplich- tig was. Dit alles had voor gevolg, dat het j, fi isch jeugdig meisje zich deze oneer zoo danig aantrok, dat zij kort daarna krank zinnig werd I... Welk droevig en yselyk voorval, niet waar, boste lezer Welk sprekend bewijs hetwelk opnieuw aantoont hoe voorzichtig het gerecht dient te werk to gaan als iemand van misdaad door naamlooze brieven beschuldigd wordt en hoe laf en oneerlijk de schrijvers van dergelyke brieven handelen. De uaamloozc brief is eeDe lafheid, en die ze bedrijft, ontgaat gemeenlijk alle straf. Gemeenlijk, want wanneer wordt eeu naamlooze briefschrijver be trapt en gestraft Het is een naamlooze geschrijf, zegt men, meu gooit dat weg, men moet dat verachten de beleedigiugen dio naam loos toegezonden worden, aanzien als slijk, en slijk bevuilt niet. Zoo zegt men, ja, maar in den grond van den naamloozen brief blijft er toch altijd iets over. 't Is onrust, 't zijn ver denkingen, soms meerder en erger kwaad. De sterkste wil, zegt ecu schrijver, de machtigste vriendschap, de onschend- baarste genegenheid, de hoogste achting, het uieesto vertrouwen, de sterkste ver kleefdheid worden altyd min of meer geschokt bij zekere lasterlijke vertelsels, al hadden zij dan ook geen schijn van waarheid, al wierden ze naamloos toege zonden door een lafaard. Zoekt de vrouw, zegt men dikwijls als men naar do oorzaken van eeu kwaad verneemt, maar iu den grond van veel hem zelf kinderachtig voor, dat by zijn toorn op deze wijze lacht gaf, maar hij moest dien koelen, anders zon hij gestikt zyn. Een gloeiende haat tegen den mnlder be zielde hem, hij had dezen mensch willen ver worgen Niot genoeg dat deze man door listen en kunstgrepen, door laaghartige leugens en bedreigingen hem zijne bruid ontroofd had, hij beleodigde hem ook nu nog door schimp redenen schepte er een boosaardig genoogen in hem diep in het stof te vertreden en hem met zijne honden te dreigen, als hy zich ver stootte den roof terug te vorderen. II y moest voldoening daarover hebben, hij kon den geboortegroud niet verlaten, alvorens wraak genomen te hebben op dengene, die hem zoo diep rampzulig gemaakt bad. Steeds vordor liep Wil lom voort, het was hem onverschillig waarheen hem zijn weg voerde hij zng niet eens, dat hij, voortdurend in de nabyheid van den molen bleef, dat het pad er een boog omheen beschreef. Een ruwe stem wekte hem uit zijne over peinzingen hij sloeg de oogen op en zag den gemeenteherder voor zioh, die, op een boom stam zittende, ieveiïg breidde, terwijl zijn hond de kudde bewaakte. Willem kende den ouden man, hij bad zich vroeger dikwijls en gaarne met hem onderhouden en menigen goeden raad van hem ontvangen. De oude groette hem even vrieadelijk als ongelukkige zaken zou men boter den naamloozen brief zoeken. Ziet, daar zijn twee menschen gisteren nog waren het de besto vrienden van de wereld en hedon gezworen vyanden. Waarom De naamlooze brief heeft dautusschen twist en tweedracht ge zaaid. Het was zoo een goede en hartelijke eendracht in datjong huishouden nu is iu 't verdenking en ialoerschhoid, ter oorzake van den naamloozen brief. Die twee jonge lieden beminden en eerbiedigden elkander zoo vertrouwelijk, oeno schoono toekomst luchtte tegen, ze zullen hand in hand in do wereld gaan onder Gods blijden zegen... neen, want al dat geluk wordt vorbroken eu ver nietigd door den laffen naamloozen brief Hoevele huwelijken zijn mislukt, hoe- vele ontwerpen ziju in 't water gevallen, hoevele treffelijke reputatiëu geschoudeu, hoevele fortuinen vernietigd, hoevele liefdevolle en deftige betrekkingen ver broken, hoeveel gezinnen in verdriet en ongeluk, hoeveel woo, hoeveel rampen en misdaden, waarvan de naamlooze brief dc schuld en de oorzaak is 1 Die zulke laf hertige eerloosheid begaat zou aan den schandpaal moeten staan in 't zicht van iedereen. Jammer genoeg dut het gerecht doorgaans machteloos is en de plichtige moestal ontsnapt. Ongelukkig slachtoffer van den naam loozen brief,wij beklagen u uit den grond van ons hart en verfoeien de lafheid en de eerloosheid van uw naamloozen be schuldiger. Go zult wellicht denken, geöerde lezers, dat Klokke Roeland de candidatour van den smid warm voorstaat neen, neen, g'hebt het mis... In Klokke Roeland van zondag 11., is er geen gebenedijd woordje to vinden over provinciale kieziug.... En nogthans de Bosch advocaat heeft aangekondigd dat, wat ook den uitslag der kiezingen van 22 Mei wezen mocht, de groenen op provin ciaal terrein opnieuw zullen slag leveren. Wat mag er daar onder toch schui len Klokke verkeert ge wellicht in oneenig- heid mei den smid ofwel heeft de hoer Jan 't klokzeel afgesneden Men weet dat de proviuciale kiezingen zondag aanst. 5 Juni zullen plaats heb ben. Het kiezerskerps des Cantons van Ni- nove, onder anderen moet overgaan tot verkiezing van een raadslid in vervangiug van den betreurden heer Sonck, Burgemeester vau Denderleeuw. Do catholieke candidaat is de heer Jan Rollier,ad vocaatte Denderleeuw en als plaatsvervanger is voorgesteld den heer DeCooman, teNinove. Onze catholieke candidaton worden be streden 1° door den heer Jan Van Langen- haccke van Appclterre-Eychem, maar de heer Jan heeft zijne candidatuur inge trokken en werkt nu heden tot welgeluk ken der candidatuur van den heer Roi- lier, omdat de Roelanders te schandelijk hebben gelogen in zake vac Congo. 2° doorSraid Lambrecht van Ooltre.de man met zijnon blauwen kiel en groenen paraplu. Veemerking. M. de minister van landbouw heeft aan de gouverneurs der pro- ciën den volgenden omzend brief doen toekomen Mijnheer de gouverneur, Ik heb de eer, to uwer ken nis te brengen dat, tengevolge der nood zakelijkheid, eenige wijzigingen toe te brengen aan de voorschriften van het re glement, betreffende de veemerking, ik, bij ministerrieel besluit van 26 dezer, het besluit van 26 meert 11. heb inge trokken, waarbij den 1 juli 1898 vastge steld wordt voor de toepassiug vau artikel 16 van gezegd reglement. De dag der eindelijke iakrachtreding vau deze schikking zal eerlang kunnen bepaald worden. Gelief, M. de gouverneur, deze beslis sing aan de gemeentebesturen uwer pro vincie kenbaar te maken. Het ministerieel besluit, waarop deze omzendbrief volgt, wordt in den Monileur afgekondigd. Wij lezen in do Landbode Ten gevolge van zekere moeielijkhe- den, die met do veemerking gepaard gaan, zal er in het personeel dat daartoe gebruik wordt, eenige verandering komen. Men zegt dat, ten minste iu de grenszone, een agent per gemeente zal worden aan gesteld, ten einde aldus alle ongemak te voorkomen in geval vau verkoop of wei- degaDg vau het vee In 1902. Do Flandre libérale, die die den Godsdienst maar goed acht voor oude wijven ou kinderen, gelooft aau de tooverkracht der getallen (I) en trekt er het bewijs uit dat de liberalen iu 1902 opnieuw aan 't bewiud zulkn komen. Do heeren libcralo professors moeten wel eeu sterk geloof hebben, als zij denken dat er in 1902 nog liberalen zullen te vinden zijn. Ja toch, men zal er nog vin den, maar zy zullen op sterk water staan, in 't museum van de Hoogeschool. hij het voorheen gedaan had, toen Willem's eer nog onbevlekt was en vraagde hem, wan neer hij teruggekeerd was en wat hij nu ging aanvangen. Verrast door deze ontvangst, naderde Wil lem don herder, die met zijne tronwe eerlijke oogen vragend naar hem opzag. Zyt gij niet bevreesd een sleohten naam te krijgen zoo gij met mij een gesprek aan knoopt merkte de jonkman schamper aan. De oude schudde glimlachend het hoofd. Wat hebt gij dan gedaan, dat gij uitge- stooten zoudt zijn als een melaatscbe ant woordde hij. Ware ik rechter geweest, ik had u niet veroordeeld, maar ik zou diegenen gestraft hebben, die uwe moeder tot haren loatoton ademtocht vervolgden Zy allen die er genoegen in schepten u mot steeueu te wer pen, moesten eerst aan den balk in hun eigen oog denken, alvorens te oordeelen over den Bpliuter in eens anders oog 1 Zeg bun dat, en zij steenigen u Ik zeg hel hun niet, daar ik weet dat hot nutteloos is. De schoolmeester heeft bet huu gezegd, zij hebben hem tot dank daar voor laten verhongeren, eu uwe moeder beeft het bun gezegd, derhalvo was zij eene heks. Gij hebtu vergrepen, Willem, mnar een mis daad was het niet, want een misdaad is niet denkbaar zonder slechtheid, en slechtheid dreef n niet aan, om het hout uit het boech te halen. De gemeente had haar plicht moeten doen en de arme oude vrouw in hare ziekte moeten ondersteunen nu moet gy daarvoor boeten Keer hnn den rug toe, de wereld ia groot genoeggij zult wel ergens een plaats ken vinden, waar gij uw hoofd kunt nedra leggen. Het voorhoofd van den jongen man plooide zich dreigend. Zoo spoedig kan ik niet gaan, zegde hy, ik moet eerst den kerel straffen die mij meer dan mijne eer, die mij het geheele geluk myua levens ontroofd heeft Gy bedoelt den mulder Hagen Willem knikte toestemmend. Het is waar, hij heeft u uwe verloofde afhandig gemaakt, hij heeft haar gedwongen zyne bruid te worden. Door schandelyke middelen 1 liet doel moet dikwyls de middelen hei ligen on znlks is ook hier het geval geweest. Maar denkt gij het gebeurde door wraakne ming ongedaan te maken Dora zal den mnlder huwen zij moet het doen, wil zij niet het gansohe dorp tegen zich iu het har nas jagen. En krenkt gij den mulder een haar, dan zyt gij verloren, zij slaan u dood, waar zij u aantreffenwant Hagen is een ge acht man. Eu ik ben een schavnit 1 (WOEDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1