w PIE leugenaar. Zondag 5 Juni 181)8. 5 centiemen per nummer. 35- Jaar 5268 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. CATHOLIEKE KIESVEREENIGING Na den veldslag! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. vau het ARRONDISSEMENT VAN AELST. KIEZERS! KIEZERS KIEZERS! de De Moordenaar? w De kiezers zijn kalvers. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week veor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes ■taanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. M#n schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, et in alle Postkantoren des Land. Guique kuuub. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisaen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den (lijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, 4 Juni 1898. De kiezing van 22 Mei 11., is een roemrijke en heugelijke dag geweest voor ons cathoiiek Arrondissement. Door eene meerderheid van 8417 tot 13505 stemmen heeft ons Arrondissement zijne aangekleefdheid aan de zuivere catholieke grond beginselen en zijn vertrouwen in de catholieke Regeering op eene schitterende wijze bevestigden verkondigd. Onze werkzame bevolkingen blijven onze oude Vlaamsche overle veringen waardig GodsdienstVaderland en Vrijheid zijn steeds hunne leuze Goddeloosheid, Revolutie en Verraad zullen zij altijd verfoeien De kiezing is ook eene welsprekende en bepaaldelijke veroordeeling der leugenen en van de lasterlijke aanvallen, sedert eenige jaren, on ophoudelijk door gewetenlooze tegenstrevers legen onze catholieke Overheden en onze Geestelijkheid gericht Gij hebt dus onze Candidaten willen wreken over al die leugens, over al dien laster Hebt dank voor uwe manhaftige en oprecht catholieke houding Gansch het land bedankt U en juicht toe Onze catholieke Senators, MM. Van Vreckem Karei, de Kerchove d'Exaerde Eugeen, en onze catholieke Volksvertegenwoordigers MM. Karei Woeste, Lodewijk De Sadeleer, Bon Leo Bethune, Arthur Van der Linden verzoeken ons U te bedanken over het schitterend blijk van gene genheid en vertrouwen welk gij hun gegeven hebt. Zij beloven U opnieuw, in alle omstandigheden, uwe zedelijke en stoffelijke belangen, de belangen van Burger, Landbouwer en Arbeider krachtdadig te verdedigen. Wij zijn gelukkig dien plicht van dankbaarheid te kwijten en roepen U nogmaals toe Hebt dank, catholieke Kiezers van 't Arrondissement van Aelst Moed en volherding Vooruit hand in hand in den onverpoosden strijd voor de catho lieke zaak Namens de catholieke Kiesvereeniging van het Arrondissement van Aelst Da Schrijvers, De Ondervoorzitter O. VAN DER HAEGEN, M. L. GHEERAERDTS, Provinciaal Raadslid, Burgemeester van Aelst. O. REYNTENS. Om zijne dungezaaide aauhangers wat te troosten en couragie in te pompen, schreeuwt de bezetene van Chipka «lat er duizenden en duizenden kiezers zijn belet geweest aan de kiezing op 22 Mei deel te nemen en dit omdat ze reeds naar Frankrijk vertrokken waren. Moest dat waarheid zijn dan zouden er op 22 Mei 11. duizenden en duizenden stemmen min uitgebracht zijn dau in 1894. Maar, neen, 'tis eene kolossale leugen, want 1. Op 22 Mei 1898 zijn or 1875 stem men meer uitgebracht dan op 9 Decem ber 1894. Is dat klaar, leugenaar Pie 2. Alhoewel het getal kiezers merkelijk vermeerderd is sedert 1894, is het getal afwezige kiezers op 10Ü0 stemmen na niet grooter geweest op 22 Mei 1898 dan op 9 December 1894. Ziebier het onweórlegbaar bewijs in officieele cijfers Kiezing van 9 December 1894. In 1894 beschikten de kiezers over stemmen Op 9 December 1894 werden er uitgebracht stemraeu Dus in 't hartje van den winter in 1894 waren er afwezige stemmen dooden, zieken enz. omtrent 8 ten honderd. Kiezing van 22 Mei 1898. De kiezers in 1898 beschikten over stemmen Op 22 Mei werden er uitge bracht stemmen 55976 Op dio dato waren er dus afwezige stemmen dooden, 5668 zieken enz. omtrent 9 ten honderd. Waar zijn nu de duizenden en dui zenden kiezers welke in den winter vau 1894 hebben meê gestemd en nu, in 1198, afwezig waren Waar zijn ze? Waar zitten ze?... In de gescheurde hersenpan van den droomer van Chipka... 58727 54101 afwezige 4626 61644 WIE IS NAAKkHET HOOGDU1TSCH van EDVARD WAGNER. 26"* VERVOLG. De zandbank was intusschen ontruimd, daar de vloed kwam opzetten en ook de dam werd meer en meer eenzaam, hoewel het mu ziek nog speelde. Eene plotselinge beweging van de nog aanwezige personen en een roepen door elkander, verkondigde den terugkeer van het hooge gezelschap. Sofia en hare kamenier hadden de vroegere plaats aan den rijweg weêr ingenomen, toen het gespan, langzamer dan vroeger, voorbij reed. ilare oogen met kracht van haren ge liefde afwendend, waarop deze door magne tische kracht aangetrokken, gericht waren, nam Sofie den man nauwkeurig op, die den titel voerde, welke haren vader rechtmatig toekwam. Met vriendelijk lachen, dat de gewoonte als het ware op zijn gezicht had geprent,boog hij zich links en reohts, tegen allen, die hem groetten. Sofie kon echter niets meer ont dekken, dan dat het gezicht vriendelijk, maar er tevens trotsch uitzag. Zij bevond zich te ver af, dat zij de uitdrukking van het gelaat nauwkeurig kou opnemen 't scheen haar echter toe alsof de hoofdtrek goedheid en milddadigheid was. Mijn vader zegde, dat August Bartineux niet in staat was tot eene misdaad, dacht het meisje. Ik geloof dat hij gelijk had. De moor denaar moet een van de andere mannen ge weest zijn, die bij het laatste gesprek vau zijnen vermoorden broeder tegenwoordig wa ren. Het rijtuigen de ruiters, die volgden, wa ren spoedig uit hare blikken verdwenen, liet muziek zweeg. De wandelaars verwijderden zich. De lucht werd koud en de wind stak op. Sofie uitte den wensch om naar het hotel terug te keeren. Up den weg daarheen sprak zij geen woord. Sofie gal aan hare kamenier te kennen, dat zij gaarne als gouvernante in betrekking wilde gaan en haar gesprek was geëindigd, juist toen het noenmaal gebracht werd. Zoodra de tafel was afgenomen, ging de kamenier bene den om met de eigeuures van het hotel te pruten. Zij deelde deze hare vermeende ontdekkiu- geu mede eu sprak de overtuiging uit, dut hare jonge meesteres van goede familie was en eene geschikte betrekking zocht. Sofie gebruikte de «enigszins lange afwezig; Congo. De Centrale Africaine, handelsmaatschappij te Aalst gesticht, heeft eene stoomboot vau 20 ton laten bouwen, waarvan de stukken in octebi-r aanstaande naar Congo zullen vervoerd worden. Voorde fransche missies vau Boven- Congo is nu de stoomdoot Léon XIII iu dienst. Merkweerdige bijzonderheid: de fransche missiounarisseu y.elf hebben de boot in-een gezet, zonder hulp vau eonon ingenieur of machinisten. lieid van hare kamenier, om over hare eigene zaken na te denken. Hoe zou zij hare taak beginnen Als zij maar toegang tot het slot van Charlemont kou verkrijgen, dau zou zij een uitgangspunt hebben voor het maken en ten uitvoer brengeu vau verdere plannen. De markies was echter ongehuwd liet ging derhalve niet als gouvernante of gezelschaps juffer in het slot te komen en als een gewoon dienstmeisje kon zij toch niet optreden. Onmiddelijk zon men vermoeden, dat zij het een of ander plan vormde en tot de uit voering daarvan zulk eene nederige betrek king had aangenomen. Plotseling kwam een denkbeeld hij haar op, dat haar van ontroe ring deed rillen. Ik wil al de getuigen tegen mijnen va der, den een na den ander, leeren kennen en hestudeeren, dacht zij. Ik moet met den mar kies van Charlemont beginnen. Als zij mij allen onschuldig voorkomen, dan zal ik naar eene andere oplossing vau het raadsel behoo- ren te zoeken. Ik moet den moordenaar ont dekken en geloof dat God mij zal helpen. Zij overlegde nu, hoe zij zich toegang tot Montfa^on zou verschaffen. Zou zij in dienst van hare moeder kunneu treden zonder zich te verraden. Zon zij sterk geuoeg zijn om het ongeluk van iiaren vader en huren plicht steeds voor oogen te houden Beide vragen beantwoordde zij toestem mend. üeene zelfzuchtige gedachten, evenmin Iu ons Aalst heeft dus «Ie zegeklok gebulderd, dank aau de brave, vrede lievende meDscheu De waarheid heeft den zege behaald op leugen eu bedrog de veldtocht der hatelijke uitvindingen en stoutste bevestiagen heeft de «atho- lieke bevolking van ous Arrondissement in zijn vertrouwen niet geschokt «lat het heeft in zijne catholieke vertegenwoor digers Bravo het pleit is beslist, de zege is behaald 1 Dank aan de brave kiezers die de goeden stryd hebbeD gestreden, die de zaak Man den Godsdienst hebben verde digd, die hot vaandel van vrede en vader- lau-i fier en kloekmoedig iu de hoogte hebben gehouden. Gij waart overtuigd, kiezers, dat de mannen van uw hert hunnen plicht kon nou eu van dien plicht zullen zy zich volkomen kwijten. Gij hebt, kiezers, uwe belangen aan goede hainiec toevertrouwd. En gij hebt gelyk gehad. Do toekomst zal u toonen «lat uw vertrouwen niel mis plaatst zal zijn. Na den zegekreet te hebben doen schallen zij het ons geoorloofd ook eenige bemorkingeu neêr te schrijven over den uitslag iler kiezingen in ous arrondisse ment. Wij hebben hier voor ons den uitslag liggen, gansch volledig, per can ton en per kiesbureel. Kopschuddeud hebben wij hem doorloopeu en heel dik- wijls yfus ons bet hert pijnlijk aangedaan j wanneer wij moesten aanstippen hoevele J stemmen do socialist heeft bekomen op de buitengemeenten van ous altijd zoo godsdienstig Land van Aalst. Dcnderhode had het lang voorzegd welke schandige en hatelijke samen zweering tegen do catholieken wierd op touw gezet. Hij heeft dit vei bond ontstaan uit onverzaadbaren hoogmoed naar behooreu geschandvlekt op het oogenblik reeds dat, van wege onze scheur makers, hij nog zorgvuldig wierd verbor gen en zelfs openbaar geloochend. Op den dag der kiexing echter kwam de aap uit de mouw en mannen die be weren goede kristenen te zijn, waren schaamteloos genoeg hunne aanhangers openlijk aau te raden te stemmen voor kerels die onzen Godsdienst haten en verfoeien, wat meer is, te doen stemmen voor eenen Ixrel die als socialist niets anders in het schild voert dan de afschaf fing van den privaat-eigendom, van het huwelijkvan de familiebanden, de om verwerping van altaar en troon Van huuuen 't wege hadden wij ons daaraan kunnen verwachten maar dat een groot deel der kiezers, der groenen, wil ik zeggen,niet meer afkeer en afschuw hebbeu gevoeld voor de bloeddorstige volgelingen der bloedige en misdadige commune van Parijs, zie, dat hadden wij ous niet kunneu voorstellen. hare liefde voor den jongen graaf, niets, wat het zijn inocht, zon haar van hare heilige taak terug houden. De kortste weg ia dikwijls de beste, zegde zij tot zich zelve. Als ik mij naar mijne Eugenie de Mixtome beguf zelfs in mijne gedachten wil ik haar, die mijnen vader iu zijne ellende koel verliet en na zijne veroor- deeliug, zich van heni deed scheiden geen moeder noemen nooit, nooit Wat ook de toekomst mij moge brenge, zij kan nimmer eene plaats in mijn hart verkrijgen Maar, wanneer ik tot haar ging en bezigheid in haar huis vroeg, dan zon zij mij misschien eene betrekking geven, en ik zou gelegenheid heb ben den markies grondig te leeren kenuen. Als de moed mij niet verlaat, zal ik morgen naar haar toe gaan. ik kan het doen, ik wil het, het geldt de eer van uiynen dierbaren vader en die van mij zelf. ik wil sterk zijn en blijven. De wind daarbuiten werd koeler, nu het geheel en al avond was geworden, Sofie liet dus vuur maken en plaatste zich erbij, half begraven in oenen grooteu leunstoel, het ge zicht in de schaduw; haar hoofd tegeu het kussen geleund. Juffrouw Kobinex was onder- tusschen teruggekomen, stak eeuO waskaars aau op de tafel harer meesteres, waarop zij zich zonder gedruL-ch wilde verwijderen. Maar de luide stem van Sofie hield haar terug. Kom hier een oogenblik by my zitten; Wij hadden immer verhoopt dat het volk,«loor hoogmoedige kerels in dwaling gebracht, nooit zich zou verlaagd hebben voor eenen bloedrooden socialist kiezen. Wij hadden gerekend zonder den haat, dat de schiimos aau hunne ongelukkige schapen hebben ingepompt. Reeds iu 94 was er bestatigd geworden dat vele groene aauhangers geen verschil meer maakten lusschen liberaal socialist of cathoiiek dat onder hen geen wezen lijk onderscheid meer was dan een bloote naameen uithangbord, een schijn, eon niets. Ah Vaudervelde wist bet fijn toen hij over 4 jaar uitriep dat het daensism den weg voorbereidde langs waar de socia listen in het Land van Aalst zouden drin gen dat het eene bres aan 't kappen was in do vesting der catholieke Partij waarop welhaast de roode vlag zou wap peren En pas eenige dagen geleden, den 26 Moi bestatigd# Vooruit dat vele stemmen der groenen voor de catholieken voor im mer verloren waren En wie draagt de verantwoordelijkheid van dien toestand 't Ah Üaens, Daens Wat hebt ge ge daan Met den mantel «Ier Godsdienstig heid op uwe schouders, hebt gij ons volk binnengeleid in de verpestende vuiligheid der socialistische partij De socialist heeft niet alleen de stem men ingeoogst van den ganschen geuzen- inboedel d it verwondert ons in geenen deele, de oude, afgesloofde vader heeft zijne genegenheid terug gevonden voor sijneu jongen, wispelturigeu en losbau- digeu kleinzoon maar do demokraten, de groenen M. Daens en Do Backer aan 't hootd hebben voor den com munard gestemd. Is het niet droef te moeien vaststellen dat eeu socialist in het canton Herzelc 2776 stemmen heeft hekomen Nemon wij als voorbeeld eenige dorpen. Het 2® bureel Herzele, Ressegem en Kerkxken geven aan den liberaal 269 stemmen on aau den socialist er slechts 4 min, zegge 265 stemmen. Het 5C bureel Bambrugge, Kerkx ken eu Heldergem, geven aan den libe raal 349 en aan den socialist 334 stem men. Waar kunnen zij toch gevonden wor den, die het ovor buu hart krijgeu voor eenen socialist te stemmen In het canton Ninove Het 6® bureel Appelterro, Okegem en Denderhautem geven aan Galle 315 en aaa den Voor- uitor 316 stemmen. Het 7® bureel Aspelare, Meetbeke en Denderleeuw geven aan Galle 414 en aau Spitaels 420 stemmen I Hot 8e bureelDenderhautem, Neder- hasselt en Pollaoro geven aai; Galle 352 en aau Spitaels 354 stemmen I zegde zij. Ik gevoel my hedeu avond zoo alleen. Vertel mij iets van Charlemont. Zeer gevleid schoof de kamenier eenen stoel in liet hoekje van den haard en zegde Ik kan u vau Charlemont niet veel ver tellen, wat u belaug zal inboezemen. De ge schiedenis vau den moord is te ond, en gij hebt er zeker iets van vernomen. Ik heb er iets van gehoord, antwoordde Sofie ernstig, maar gij vertelt ze misschien geheel anders, en ik zon ze wel eens uit uwen mond willen vernemen. Als gij het wunscht, zal ik het gaarne doen, zegde zij, en ik geloof dat ik ze u an ders zal vertellen, dan gij ze wellicht gehoord hebt, want ik diende toen op het slot en weet alle omstandigheden nauwkeurig. Ik ben ook getuige voor het gerecht geweest eu ken de geschiedenis beter dan allen, dió ze in de dag bladen gelezen hebben. Ik was vroeger kame nier bij de markiezin van Charlemont, de moeder van den vermoorden markies en van hem, die van den moord aangeklaagd en daaraan ook schuldig word bevonden en later, ten tijde van den moord, was ik linnen meid. Sofie knikte zacht met het hoofd, ten toeken dat zij met belangstelling luisterde. Toen mevrouw stierf, bleef ik iu het slot eu toen de jongere broeder van den mar kies, zijne bruid iu huis voerde, die reeds eene Fransche kamenier had, werd ik linnen- Dg groenen hebben er sleehts 130 meer bekomen, tl# to zeggen 50 kiezers die nunuc ziel met hebbeu willen leveren Ij|| Zal men «eggen durven dat er daar liberalen wonen Neen dat allen «ijn stemmen der groenen, stemmen Tan arme sukkelaars door deu hoogmoed van eeu handvol dwazen op hol gebracht I Ah Daens I DaensI Hos diep züt gy gevallen gij die de schoonste van uwejaron hebt besteed aau het verde digen der hoilige zaak van den 'Gods dienst I Wat hebt gij gedaan Gij hebt nwe mannen aangezet om te stemmen voor eenen geus die gij altijd hebt be vochten, testemmeu roor eeneu socialist die mets auders beoogt dan al de instel lingen te vernielen die ons heilig zijn en waaraan tot den laatsten druppel bloed al de catholieken verknocht blijven I Oh I Daens oh I Daens I 1 Welke verantwoordelijkheid I Er zijn nog altijd kalvers van kiezers die niet willen onderzoeken of redeneeren, die fanatiek voortgaan, of die hunne rede terdooven. Wie worden hier bedoeld De kie zers van den buiten vooral en dus de boeren zijn kalvers. Nu, wie schrijft en zegt dat De heer van Chipka in H Land van Aelst vau zondag II. Die bij den hond slaapt, betrapt xiine yeu di.e met Reuken omgaat, neemt hunne mameren aan. Vroeger na iedere klopping die wij de geuzen toedienden, werden onze catho lieke landbouwers met de veracbteliikste spotnamen bejegend door de Aalstersche liberale schotelvod Verbond of Den der galm, »J Vóór de kiezing vaagde de Gazet der Vischmiju op de kinderachtigste wijze, de mouw onzer boeren 't waren manhaf tige, kloeke verstandige buiten lieden... Maar nu dat de boeren den genadeklop nebben heipon geven aan de groene volksfopperij, worden ze door de scha vuiten van Chipka uitgescholden voor kalvers van kiezers, die niet wil len onderzoeken en redeneeren, of die fanatiek voortgaan of die hunne rede verdooven...» Vooruit, 't orgaan der roode socialisten heet de kiezers van ons Arrondissement Onwetende, lichtgeloovige buitenlie den, lammeren van hunnen herder. Onwetenden of dommerikken dat staat op gelijken tred. Voorzeker dat zullen onzo boerkes aan- teekenon om het uit 't geheugen niet te verliezen. Iu alle geval wij zullen het wel eens op tijd herinneren. meid. De markies was lam en zoo twistziek eu driftig, dat ik mij verwonderde, hoe iemand liet bij hem kon uithouden. Hij had op het gebied der liefde, zeer onaangename ondervindingeuau dit, iu verbaud met zijne lamheid, was de oorzaak dat hij alle men- schen haatte. Hij was wraakzuchtig, wreed en had vele vijanden. Had hij veel vijanden vroeg Sofie. Men kon wel zeggen, dat hij evenveel vijanden had als hij menschen kende. All* lieden, hoog of laag, haatten hem of mochten hem niet lijden, Hy had gezegd, niet te znllen trouwen en dat zijn broeder zijn erfgenaam zou wezeu. Tengevolge daarvan steeg de jon gere broeder, Alexe Mixtome, hoewel alge meen bemind en geacht; zeer in aanzien. Er was dan ook maar een man, zooals hy met een schoon gelaat en diepe, blauwe oogen, groot en krachtig van gestalte, altijd rroolijk en zielsgoed een waar model van eenen edelman. Ik heb er over nagedacht aan wien gij mij herinnerdet, maar nu weet ik het. GJj hebt geheel en al de trekken van de familie Charlemont. Dat is zonderling, merkte Sofie, eenig»- zins verlegen aan. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1