LANDBOUW. Pol en Stant. 1 Werklieden leest en overweegt IIofstacle. Van tak op tak. Een bewijs. Ne zoodotEn trekkf? Uitslag der Ballotteeringen Cuique Suum. Elk 't zijne. S0LEMNEELE OCTAAF, O ORLÖG Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. Lupienen als groenen mest. Lupiene is oene plant van eerste klas voor het verbetereu van arme zandgron den. Dit peulgeVas bezit, in een zeer hoogo graad, de hoedanigheid van do stikstof der lucht te benuttigen. Daaren boven is het voorzien van eonen langen en dikken wortel, die hem toelaat in den mineralen voorraad van den ondergrond te putten wat bet noodig beeft. Te meer, wel bebouwd, geeft het eene aanzienlijke groene opbrengst. Als groenen me».t te nutte gemaakt, verrijkt dus de lupiene den grond in organische stoffen van den eenen kant, in stikstof en in miuerale voediogstoffen van den anderen kant (phosphoorzuur, potasch, enz.) Hot is dan ook niet te verwonderen dat de vruchtbaarheid van den grond aan zienlek vermeerderd zij, en dat men zon der toedienen van atalmest een goeden oogst van koren, aardappelen ol haver kuuuo bekomen. Grond. Lupiene gelukt het best in zandachtigen grond met doordringbare ondergrond hare ontwikkeling laat veel te wenschen over in vaste en koude gron den en in dezo mot ondoordringbare ondergrond al te kort bij de oppervlakte. Eindelek zij vreest de kalkgronden (men dient dm kalken en mergelen te vermij den zoo men Tan zin is 'die plant op een stuk land te teelen) en ook dezo gronden waarin al te veel hondskruid is. Variëteiten of soorten. Onder de lupienen als groenen mest geteeld,kunnen wij voornamelijk aanstippen de gele, de witte en de langlevende lupienen. Deze laatste verschaft ieder jaar drie it vier sneden en beslaat den grond gedurende verscheidene jaren. Teellopvolgang. Lupiene mag volgen op alle oogsten. Zij is ee.ee zeer goede voorgangster voor koren, aardappelen en haver. Voorbereiding van den grond en bemes ting. Eene gewono beploeging vóór den Winter of zelfs vroeg na den Winter, is voldoende. Stalmest is niet onontbeer lijk voor het gelukken dier teelt, maar indien men eeneu prachtigea wasdom wil bekomen, zoo zal fcneu zorgen hebben phosphaat- en potaschmest te gebruiken. Potasch wordt voordeelig gebruikt vóór den Winter of vroeg na den Winter.onder vorm van kaïuiet of carnalliet en in eene hoeveelheid van 500 it 600 kg. per hec tare. Phosphaat diene men toe onder vorm van kalk superphospbaat of van geprecipteerde kalkpbosphaat van het eersto gebruike men 400 500 kg. en van het tweede 200 kg. Deze phosphaat- mesten worden in de Leute oudeigedol ven superphospbaat en geprecipteerde phosphaat verdienen hier de voorkeur op metaalslakken ten minste wat het gebruik na den Winter betreft ter oorzako der kalk (40 a 50 °/0) die de metaalslakken bevatten en waaraan flo lupiene zeer gevoelig is. Zaaiïtig. De mest-lupiene wordt gezaaid van half-Mei tot half-Juni. Men gebruike omtrent 150 kg. per hectare voor do zaaiïng met de hand en 120 kg. voor de zaaiïng op ryen waartusschen 0,20 m.'afstand. Oogst. De oogst wordt ondergedolven by het einde van den bloei der lupiene (September-October en de beploegde grond wordt vastgelegd bij middel oener zware L. Van Dsn Berch, rol. Landbouw-ingenieur. Pol dwaalt al treurende rond het veld. Stant. Ge ziet er zoo droef uit, Pol 't Is zeker 't weêr dat in 't lijf hangt Pol. Och jaat, Stant is dat na van ■'leven al gebeurd we zyn nu al drii a vier dagen de maand Juni in en 't weêr is nog te slecht om in den Meert te zijn. Stant. 't En is nie menaohelijk, Pol w'hadden wy schoon te zeggen dat 't zou veranderd hebben meé de nieuwe maan Pol. Hewel, Stant, wesijn mis geweest; 't en was de verleden week geen nieuwe maau. 'ten is maar nieuwe maan den zater- dag hebben ze mij gezeid maar er en is daar allemaal uie veel 't zeil op te gaan, Stant 't weêr komt van onzen lieven lieer, en als Ilij het wilt, kannen alle maauschijnen en alle kwartieren van de maan goed weêr leve ren. Stant. Dat is ook mijn gedacht, Pol, en 'k peis toch wel dat het nu zal gaan opsteken en zomer worden 't is zondag toekomende nog kiezidg 't land door voor de provinoio- mannen. en als dat ook goed uitvalt lijk kam er kiezingen, dan zal 't wel goed weêr worden. Pol. 't Is t' hopen, Stant, want 't wordt stillekes aan noodzakelijk. Stant. Nu is er zeker al veel schaii ver oorzaakt aan de vruchten, Pol Pol. Jaat, Stant. in de rogge is er veel schaai. en als t' alzoo nog een beetje voort gaat, zijn w'er leelijk aan geschoren. Stant. Npg anders niets als in de rogge, Pol Pol. Wel Stant, in de masteluin hebben ze ook al gedeisterd, en zelfs is er alhier en aldaar al terwe die er van weet. Sta.nt. Dat wordt benauwelijk, Pol. Pol. Eu de zomervruchten ook lijden veel, Stant 't zou allemaal moeten groeien, en 't is koud genoeg om de vruohten doen weêr te kruipen. Stant. Maar, Pol, oris nog tijd genoeg achtsr toch. Pol. Jaat, Stant, maar ala den tyd van 'tjaar daar is, elk ziet geern zijn kouters vooruitgaan daarenboven, man, 't is slecht weêr voor de patatten Stant. Dat is jammer, Pol want moes ten de patatten mislukken, dat is den onder gang van boer en werkman. Pol. Jaat, Stant, en er is veel voor te vreezen eerst en vooral, ze komen zeer on gelijk uit, en ten tweeden 't it nu deu moment om se te bewerken, opkappen en aankoilen en ten darden, ze zeggen dat er de plaag van de jaar vroeg zal aan zijn omdat bijna aide kriekeleers meé de plaag staan. Stant. Hewel. Pol. dat heb ik bemerkt onder mijn baan 'k heb toch wel vijftig kriekeleers zien staan die om zoo te zeggen bijna droog zyn. Pol. 't Is hier in ons streek van den zelfden derden, Stant, en ons geburevrouw segt dat dat een voorteeken is van de patat terplaag. Stant. Onze lieven Heer bewaart er ons van, Pol Want moesten de patatten misluk ken en 't brood meer en meer opslaan, we zouden kannen nen aardigen winter beleven. Pol. We sullen 't afwachten, Stant, en peizen dat alles nog zal ten besten keeren 't was alzoo voor de kiesing ook veel men- schen dachten dat de vijanden van Godsdienst en Vaderland zonden getriomfeerd hebben, en z'hebben 'tfenterdja! ferm aan hun broek! Stant. Dat is waar, Pol ze sijn nit den duivel leelijk geklopt, niettegenstaande al hun valsche leugens en lasterschriften. Pol. Zie, Stant, 'k maak er mij nog kwaad bloed in, als ik peis op al die eerloos heden die z'hebben durven uitstrooien bijzon derlijk op de heeren Woeste en Ëethone. Stant. Ja, Pol, daarvoor moet ge deug niet zijn en van den dnivel bezeten, om wetens en willens op iemands kap af te geven, enke- lijk om d'eenvoudige en d'onwetende men- schen te bedriegen en slecht te doen stem men. Pol. Z'hebben toch beloond geweest naar verdiensten, Stant ze zijn er alhier en aldaar wel in gelukt eenige stemmekes t' ont stelen aan ons dappere catholieke tnannen, maar z'hebben hun daarmee nog vsel beter doen kennen als vroeger en moesten de donsjen en de geuzen van z'leven nog nen keer probeeren om de menschen op den buiten op te maken en te bedriegen, ze souden kun nen van een kale reis komen. Stant. Zie, Pol, wel op vijf-en-twintig prochiën heb ik dat al hooren zeggen sedert de kiezingen 't is overal 't zelfde voosken laat de donsjen en ander socialisten nog nen keer afkomen, ze zullen hnn mogen kort kee ren, of.... Pol. Of 't zal onder de steert zijn, he Stant Stant. Jamaar jaat, Pol 't Zou kunnen zijn lijk meé dien koppigen en luien ezel die nie voort en wilde ze wreven hem nen bor stel terre onder lijnen kodde, en hij liep zoo danig dat z'hem van z'leven niemeer weêr gezien en hebben. Pol.-Hewel, Stant, alzoo zal 't ook zijn meê de socialisten in ons streek, zoowel mee de groene als meê de roode w'hebben er nu genoeg van, en dat ze maar in hunnen nest en blijven, of se zullen ook aangeternd worden. Stant. Kn g'hebt toch hooren zeggen, zeker Pol, dat ze Ducatillon, of 't kattejonk lijk z'hem noemen, te Dendermon^f ook weg- geborsteld hebben Pol. Jajaak, Stant we wisten dat hier al van 's maandags morgens z'hebben hem opgelaten meé meer als zes duizend wreven onder zijnen steert Stant. --Jaas, Pol, en zij zeker zelle dat de kerel ook aan 't loopen is, en wie weet wanneer zien z'hem nog weêr Pol. Laat hem maar loopen, Stant, de wind van achter en hoe verder hoe beter 't Was daar ook de geuzen en socialisten en dobchisten te samen tegen de catholieken op, niewaar Stant Stant. Jaat, Pol, 't was daar ook 't mon sterverbond lijk hier in ons Arrondissement al dat geus en socialist is heeft voor Dnca- tillon gestemd, zoowel als hier bij ons voor Donche en compagnie, en niettegenstaande dat, kwamen ze ook over de zes duizend my- riameters saucissen te kort Tol. Ja, Stant, dat zyn toch grappen aaar is 't waar dat de saucissen nu t Aalst honderd per honderd gaan afslaan, sedert dat de donchisten nu geeno meer en sullen van- doen hebben 8tant.'k En kan u daar zoo juist niet op antwoorden, Pol; maar dat ze zullen af slaan de saucissen dat is zeker, want de dons jen en deden niets als saucissen eten hnn gazetten, hnn lasterschriften en hun leugen- meetingen en spreken van niets anders als van sauoiisen en trippen Pol. Erreme beenhonwerkea van Aalst 't zal die menschen varen, Stant Stant. Ja, Pol, ze zeggen dik wij li iemands dood is iemands brood n maar 't zal hier 't contrarie zijn, man Pol. En is 't waar, Stant, dat de don chisten kontent zijn van den uitslag der kie zing Stant. Och erremen, Pol, ze schrijven zij dat in hun gazetten die kerels maar wat heeft er van z'leven anders in gestaan als leugens En hoe zondt ge dat gaan aan een- knoopen dat ze kontent zij a Eerst en vooral ze rekenden zeker op den triomf, alles lag gereed om te vieren en beslag te maken ten tweeden, alle geuzen en socialisten en met- deugen waren en stemden voor hen en ten derden, ze komen er uit meê meer als acht duizend stemmen minderheid hoe zonden die kerels kunnen kontent zijn Pol. 't Is te dom om dood te doen, Stantmaar als ge dat ziet. zonder de genzen en de socialisten en do kwade joDgens en zijn de donchisten toch niets nie meer in ons Ar rondissement Stant. Wel nieneens, Pol eenige kapi teins die zouden willen aan 'techotulkeu ge raken, eenige heete koppen en malkontenten, eenige uitgoloopen kloosterlingen, eenige krotmannen en dan nog een klein handvol leken van eenvoudige en bedrogene men schen, en 't is er al meê I'ol. 't Is alzoo, Stant, en ze zonden hun wel gewacht hebben van meê een volledige lijst op te komen, de geuzen en de donchisten: dan zouden de menschen nen keer kannen zien hebben hoe sterk die grootsprekers van donchisten waren Stant. Geen duizend, stemmen en hadden ze kunnen bijeentrommelen. Pol Pol. Zooveel te beter, Stant, en 't is t' hopen dat alle menscl len waar dat nog een beetje gezond verstand of trefi'elijkheid in zit, nu voor altijd die mannen zullen laten vlotten en hun alleen laten meê geuzen en socialisten daar zijn z'op hun plaats en dat ze daar dan uitsteken wat ze kunnen Stant. Jamaar, Pol, dat is nu alzoo man, bij ons komen donchisten en socialisten en geuzen onder dezelfde categorie, en 't een is 't ander Pol. 't Kaf moet van 't graan afgeschei den worden, Stant, of g'eu kunt geen goed brood bakken Stant. En 't kaf vliegt gemakkelijk bui ten, Pol tp dat hebben de donchisten voor goed ondervonden Pol. 't Is tegenwoordig goed weêr om te vliegen, Stant, en geluk op hun reis, als waar 't tot ovor zee Stant. Tot in den Congo, Pol Pol. Ja, Stant, ze mogen ze daar heb ben En tot de naaste week, man Stant. Als 't God belieft, Pol en de komplimentan aan Eiken. v onzer Stad van Aalst, Meer dan eeus heeft de zeevereer van Chipka het Bestuur der Antisoeialistische Vakvereenigingen en bijzonderlijk Mr Alexander Van do Velde,' alsook het Be stuur van onzen Catholieken Werkmans kring aangevallen, omdat zij,zoo zeeverde hij ten minsten, niets doden in tyden van crisis voor het werkvolk. Gelukkiglijk hebben de brave en def tige werklieden altijd en in alle omstan digheden het tegenovergestelde onder vonden maar wij roepen de aandacht van eenieder en byzonderlyk van den arbeidersstand op 't geen er nu komt te gebeuren. Iedereen weet dat eene groote fabriek onzer Stad, de vlasspinnery der Pont straat, hare werkingen heeft gestaakt. Daardoor zijn ongelukkiglijk vau drij tot vier honderd werklieden zonder werk gevallen. Welnu, wat is er gebeurd en wat ge- bourternog? Reeds zijn rond de twee honderd man geplaatst op andere fabrie ken en werkhuizen, en degene, die nog aan't werk niet zijn, zullen er welhaast aan gezet worden, en daarentusschen zullen zij dagelijks 'nen scbooneu trok genieten die hnn zal beletten van in d'armoede of in 't gebrek to vallen zulks is het lot van al de leden der Vakver eenigingen en van den Catholieken Werk- raauskring, alsook van alle brave en deftige personen van hun huisgezin. En wie doet dat, Werklieden van Aalst Is het bovengenoemden zeeveraar die altijd zwanst met zijne gewaande kom passie voor 't werkvolk en die niets anders verricht dan de arme menschen opmaken en verbittereu zonder in iets hun lot te verzachten of te verbeteren NeeD, mannen van Aalst, 't is hij niet hij heeft overigens uwe stemmen nu uiet meer noodig. Maar wij zullen u zeggen wie het doet 't zijn de Kommissieleden der Antisocialistische Vakvereenigingen met Mr Alexander Van de Velde aan hun hoofd die het doen 't zijn de leden van het Bestuur van den Catholieken Werk manskring die het doen 't zijn uwe dienstdoende Priesters, waar de Chipka- manneu zoo op uitvallen, die het doen 'tzijn brave catholieke Heeren der Stad, die volgens de krabbeleers van Chipka alleenheerichers en verdrukkers zijn, die het doen ziedaar de waarheid I En wie Daarom onzen hertelijken dank, in naam der ongelukkige fabriekwerkers, aan 't Bestuur der Vakvereenigingen en van den Catholieken Werkmanskring Onzen warmen daük aan onze iever- volle en volksininnende Priesters, alsook aan het catholiek Bestuur onzer Stad Wij bedanken ook uit ter herten onze brave Fabrikanten die onze Vrienden en Priesters zoowel onthaald hebben en alles hebben gedaan w&t zy kunnen om do werkcloozen te redden. 'tWas grootscb, verhevend en stichtend zelfs, het zicht dat ons den praalstoet bood, die Zondag verleden zijnen omweg binnen de gemeente Hofstade maakte. De inwoners dezer gemeente, die men noch van loomheid noch van logheid zou kunnen beschuldigen, wanneer het er op aankomt een catboliek feest op te luiste ren, waren van 5 uren in den namiddag reeds samengekomen, in den hof van den heer Burgemeester Possemiers, om zich daar iu gelederen te scharen, en vervol gens eenen luisterjijken optocht door do voornaamste straten van hot dorp te doen. De schitterende zegepraal, op Zondag 22 Mei laatst, door de catholieke Partij in ons Arrondissement behaald, moet zijnen weerslag vinden tot in de kleinste dorpen, en in ons nederig Hofstade zelf, zou hij op luisterlijke wijze gevierd worden. De Weledele Heer Baron Leo Betbune, onze uieuwgekozene Volksvertegenwoor diger, benevens de Heereu Leo Ghee- raerdts, Burgemeester van Aalst, R. Eemau, Advocaat en Lid van de Besten dige Deputatie van den Provincialen Raad en Th. De Naeyer, Docter on Lid van deu Proviucialcn Raad, hadden het zich ten plicht gerekend den stoet met. hunne tegenwoordigheid te vereeron. Deze werd geopend door vier ruiters te peerd. Achteraan kwamen de voor naamste Maatschappijen der gemeente niet de Muziekmaatschappij 8° Cecilia aan het hoofd. Op weg weergalmden de schoonste aria's en do heerlijkste gezangen door de lucht. Op gausch den doortocht waren al de huizen, wier bewoners hunne catholieke gevoelens nog onder geen koornvat heb ben weggeborgen, met de nationale vlag getooid. Wat vooral indruk maakte, was menig afgedwaald schaap tot de ware kudde teruggekeerd te zien. Met innig genoegen straalde op de aan gezichten vau die wezens, die een oogen- blik zeer deerlijk misleid en bedrogen waren geweest, door de streelende belof ten en de vleiende uitdrukkingen van rampzalige volksbedriegers, wanneer zij zich wederom te midden hunner vroegere strydgenooten bevonden. Een woord nog dient er gezeid te wor den over den heerlijken stoet met ver lichting, die des avonds om 9 uren zyne ronde maakte. Deu aanblik ervan was tooverachtig en begoochelend. Niets was gespaard noch kosten noch moeite, om alles zoo luisterlijk en aan trekkelijk mogelijk to maken. Ook is alles in de beste orde en met deu besten uitslag afgeloopen. Eere en dank aan al die Ilceren, die mei woord en daad geholpen hebben aan de inrichting dezer grootsche betooging, en die tevens eeneu vredesknoop hebben weten te maken tusschen dc verschillende elementen, die tot hiertoe met de meest ouderling strijdende gevoelens bedeeld waren. Vooruit dan ouder den kreet onzer Vadei laudsche leusEendracht maakt maoht LegemieuwsDatum vau verblijf in het kamp van Beverloo: Tot 11 juni, 1®, 2°, 3'en 4* linie; van 10 juni tot 14 juli 7® en 8* linie; van 11 tot 23 juli, 5* en 6® linie; van 5 augusti tot 13 september, 1®, 2e en 3"'jagers te voet; van 9 augusti tot 13 september, 2 bataljons grenadiers; van 14 tot 30 sep tember, de compagnies der genie van Antwerpen. De tweede dievisie ruijterij zal in het kamp verblijven van 9 juli tot 8 augusti. Zullen naar Aarlen vertrekken: van 1 juni tot 1 juli, bet regiment karabiniers; van 1 tot 23 juni, twee compagnies gre nadiers; van 21 juni tot 31 augusti, acht eompagnies van het 10' linie, van 4 juni tot 30 juli, 13® en 14" linie van 30 juli tot 31 augusti, 9' linie; van 19 augusti tot 23 september, 11® eu 12e linie. Een batajon vau het 1® linie zal de waak bebbeu over het kamp van Beverloo te beginnen vau 13 september en gedu rende den winter 1898-1899. Van 2 tot 31 augusti zullen 3 bataljons van het 8® linie garnizoen houden te Brussel. Wij hebben in ons nr van Donderdag 26 Mei 11. geschreven dat op Zaterdag 21 Mei, dus daags vóór de kiezing in al «Ie gemeenten onzos Arrondissements de lastering word verspreid dat priester Daens des morgens, in de straten van Aalst, door de catholieken werd aange vallen eu wrecdclijk geslagen. Eenigcn voegden er zelfs bij dat hij een messteek had bekomen, enz. enz. Wij herhalen hetDe waarheid is dat priester Daens des Zaterdags, in den voor middag, de marktplaatsen onzer Stad in uitdagende houding doorliep, hier en daar stilhoudende om af te luisteren wat er gezegd werd en er tusschen te komen. Dit gebeurde dan ook en wy kunnen het bewijzen. Maar 't volk bleef onverschillig nie mand bekommerde zich om don merteleer van 1894 Ware iemand zoo dwaas geweest den merteleer aan te raken, hem zelfs maar te bedreigen dan zouden de duizenden en duizende vliegende bladjes die op voor hand gedrukt en naar alle gemeenten verzonden waren om dit Bchelmstuk der catholieken overal te verkonden, dadelijk zijn rondgedeeld geworden. Men rekende hierdoor de zelfde op schudding bij de kiezers te verwekken als in 1894 met de kanaljestreek der Jesabel die de catholieken uitgekocht hadden om priester Daens gelijk S' Anto- nius te bekoren en zijnen naam voor eeuwig te bevlekken.. Nu, de vliegende bladjes werden niet in 't licht gegeven omdat de lastering al te dom en grof was en men ook voor de gevolgen vreesde. Men zou wellicht deukeu dat 't boven staande uit de lucht is gegrepen maar 't bewijs ervan treffen wij aau in 't Recht 't orgaan van 't Leeuwken Plancquaert. 't Lceuwken moet een der hooger be doelde vliegende bladjes ontvangen heb ben en zonder te weten dat ze niet werden in 't licht gegeven, deelde by er Zondag 11. 't volgende uit meê voorgevende dat het aan een ander blad is ontleend. Opgelet geëerde lezers Het verwonderde ons nog niet gehoord te hebben van gewelddadeu door fana- tieke Woestisten van Aalst en omstre- - ken gegleegd op den persoon van deu heer Daens en dezes broeder. «Wat men zoolang verwachtte is gister geschied en heeft dan ook door gansch n de Slad Aalst eene diepe verontweer- diging verwekt. Eene bende Woestisten, opkiesronde door de Stad, ontmoette den moedigen volkspriester in de Zoutstraat te Aalst, on na hem omringd te hebben, begonnen zij hem te beleedigen, te stooten en te stampen. Zooals men wel denkeu kan werden n den moedigen(?) volksman al de smaad woorden en gemeune uitdrukkingen die in de bladen van Woeste Denderbode en Volksstem voorkomen naar 't hoofd geworpen Terwijl de bende zich derwijze aan dit moedig werk overleverde n van eenen weerloozen priester te b beleedigen en te slaan, had een ooggetuige van dit schandalig feit eenige werklieden verwittigd, die kwa- men toegesneld en den priester nit - de banden der fanatieke Woes- b tisten baalden. Eene talrijke menigte woonde dit stichtend tooneel bij en de verontweerdiging was algemeen. Dezelfde feiteu doden zich deu zelf- b den dag eene tweede maal voor. Pastor Daens mag het hoofd buiten b de deur niet steken of hij wordt door do fanatieke lummels bedreigd, be- s leedigd en achtervolgd, b Ziedaar, geëerde lezers. Wij roepen alle eerlijke medeburgers tot getuigen, groene eu roode socialisten, liberalen, catholieken, eu vragen hun is er daar wel een enkel woordje waarheid van Indien Priester Daens een rechtscha pen, waarheidsmiuneud man is, dan zal bij tegen die snoode lasteringen van H Recht protest aau teekenen eu beken nen dat het leugens en lasteringen zyu, Maar neen, hij zal er geen protest tegen aanteeken, want hij zou moeten bekennen dat het vliegende bladje in 't welk Recht is gaan putteD, door eenen ge- meenen leugenaar, eerdief en lasteraar is opgesteld geworden. En wie is do opsteller van dat onuit gegeven vliegende bladje Wij moeten het niet zeggen, want zyn naam ligt op ieders tong..,. Vrienden, kijkt naar zijn voetjes niet of.... ge begrijpt Provinciale Senateur. In zitting van dynsdag heeft de Provincieraad van Luxemburg M. Van Hoorde tot provin cialen senateur gekozen, ter vervanging van wijlen M. Nothomb. M. Van Hoorde bekwam 23 stemmen M. Ensch 9. M. Van Hoorde is de schoonvader van onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, den heer De Sadelecr. naar t landhuis schrijft de Kwibus van Chipka. Dat doet ons Uilenspiegel herinneren. Immers Uilenspiegel lag onder en riep: Trekt er hem af of 'k bijt hem de keel af, 'k vermoord hem O gi sukkeleer 1 Nu trekt ge naar 't landhuis I Ja, naar 't zothuisdaar is uwe be stemming.... of 't moet zeer kortelings beteren.... van Zondag 29 Mei. Dendermonde. Minister De Bruyn zegepraalt mat, meer dan 6000 stemmen ondanks de leugens en lasteringen die door de groene en roode socialisten en de blauwen verspreid zijn geworden. De Bruyn 21,441 stemmen. Ducatillon 15,116 id. St. IVicolaas. MM. Janssens, Raemdonck en Van Naemen, catholieken gekozen. Men weet dat de heer Verwilghon zijne candidatuur, om den vrede, had inget lukken. Audenaarde. M. De Malander is gevallen. M. Fer- rant,catboliek,gekozen met 139Ssteimneir meerderheid. 't Is eene familiezaak,eeno Geldkwestie die oorszak is van dezen strijd. Volgens onze Confrater 't Land van Oudenaarde heeft Doctor Ferraut aan zijn nonkel, Mr De Malander het volgende voorstel gedaan Geef mij tien duitend frank, en ik b word uw grootste vriend en uw vurigste b verdediger. En M. De Malander heeft dat niet aan- veerd. Spijtig dat dergelijke familiezaken of geldkwestiën op politiek terrein gewroken worden en dit tot groot genoegen en voor deel onzer tegenstrevers van alle kleur. Dei-^en. M. Roger, socialist, gekozen. Roger 44660 stemmen Masson, liberaal 35992. Doornik. Catholieken herkozen. Ath. Liberalen gekozen. Zoningen. Socialisten herkozen. Thuin. Socialisten gekozen. Luik. Liberale Senateurs gekozen. Voor de Volkskamer socialisten her kozen. Vervier». 4 catholieken gekozen met 3000 stem men meerderheid. Do rel» worm. Catholieken gekozen. De uitslag der ballotteeringen is eene andere zegepraal voor onze catholieke Partij. De catholieke meerderheid der Volks kamer komt versterkt uit dezen kiesstrijd. Doornik is ons getrouw gebleven en dat mag eene overheerlijke zegepraal gehee- ten worden. Onze overwinning te Verviers is niet min roemrijk 't is de eerste veldslag in deD welken de rooden in 't stof bijten. Onze nederlagec te Zoningen en te Thuin zijn eervol en de toekomst is er aan ons De uitslag mag als volgt samengevat worden. De wederzijdscho sterkte der partij in de Kamers is niet gevoelig gewijzigd ge worden. Wij, catholieken, winnen 5 zetels, te weton 4 j*e Verviers en 1 te Aalst. Im mers priester Daens stemde meer met de socialisten en liberalen tegen 't miuisterie dan met de catholieke meerderheid. Wij verliezen i te Thuin en 2 te Ath. De liberalen verliezen 1 te Thuin eu 1 te Hoei en winnen er 2 te Ath. De socialisten verliezen er vier te Ver viers en winnes er 2 te Thuin en 1 te Hoei. Dus. de catholieken winnen zuiver twee zetels de soeialisten roode en groene ver liezen 2 zetels eu de liberalen zijn noch vooruit, noch achteruit gegaan. De Volkskamer zal dus samengesteld zijn uit 111 catholieken ca onafhankelij- kou en 41 socialisten, radicalen en libe ralen. In den Senaat is de toestand onveran derd gebleven. In de tabels van de uitslagen der kamerkiezing vau 22 Mei, welke wij zon dag II. meêdeelden zijn misslagen begaan geweest. Canton Aalst. Het 16® Bureel was niet Aalst en Baerdegem maar wel Baerdegem en Impe. Does bureel gaf eene gemiddelde meerderheid van 81 stemmen aan de catholieke Candidaten. Canton Ninove. Het 6' Bureel was samengesteld uit Appelterre, Oke- gem en Denderhautom en niet uit Appel terre, Denderhautem en Meerbeke. Dees bureel gaf eene gemiddelde meerderheid van 411 stemmen aan de catholieke Can didaten. Canton Herzele. Het 5e Bureel voorgezeten door M. Versnick, onder wijzer te Borsbeke heeft opgenomen de stemmen der gemeenten Bambrugge, Kerkxken en Hcldergem en gaf eene ge middelde minderheid van 116 stemmen aan de catholieke Candidaten. Het 6* Bureel voorgezeten door M. Ga briels, geneesheer te Herzele nam op do stemmen der gemeenten Borsbeke, Steen- huyse en Woubrecbtegem eu eene meer derheid van gemiddeld 212 stemmen ten voordeele der catholieke Candidaten werd bestatigd. Borsbeke gaf hier den door slag. Het 7® Bureel, voorgezeten door M. t'Kint, Griffier te Herzele, heeft opge nomen de stemmen der gemeenten Burst en Haeltert, de twee bureelen, en geven eene gemiddelde meerderheid aan de catholieke Candidaten van 295 stemmen. Ziedaar de misslagen hersteld, begaan door verkeerde opgaven. ff. Z. J. C. Aw— J. M. J. F. C C. —«o» van het Allerheiligste Sacrament des Autaars, in de kerk der Arme Claren Coletinnen. o Donderdag 9 Juni, Feestdag, en de volgende dagen der Octaaf, zal het Aller heiligste Sacrament ter aanbidding uitge steld worden, om 6 uren met de gewoon lijke Mis, tot na het Lof welke zal ge schieden om 3 uren namiddag. Vrijdag 17 JuniFeestdag van het Heilig Hert van Jesus en gedurige aan bidding. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacra ment tot na het Lof. Om 8 uren tweede Mis. Om 4 uren het Lof met te Deum. tusschen Spanje en de Vereen.-Staten. Een gerucht werd verspreid dat- admi raal Cervera Santiago de Cuba na den eersten zeeslag had verlaten, men be weerde zelfs dat hij op weg was naar Manilla om aldaar admiraal Dewey te gaan verpletteren. De Spaanschc minister van Mariene stelde aau die beweringen een einde, zeg gende dat Cervera bij de beschieting van Santiago zelf't commando aan boord van den Cristobal Colon n heeft gevoerd. Wy doen toch bemerken dat de minister de kwestie Heeft Cervera Santiago na deu slag verlaten b onbeantwoord Jaat. Weinig stellig nieuws, komt er vau 't oorlogstooneel wat om dees uur wordt bevestigd,wordt eenige oogenblikken later gelogenstraft. Een telegram meldt dat Santiago don derdag opnieuw beschoten werd. Als 't weêr waar is I Stedelijke Werkbeurs van Aalst- Worden gevraagd 1 behanger, leer. jongen 1 kleermaker, halve gast 2 schoenmakers, leerjongens 2 smeders 1 halve en 1 volle gasteenige marmerbe werkers. Vragen werk 3 ajusteurs en 1 ijzer draaier-bankwerker 3 koetsiers 1 sme der, leerjongen fabriekwerkers. Priesterlijke benoeming. De E. H. De Jaegher, rustende pries ter te Knesselare, is aldaar bestuurder van bet klooster benoemd. Zijn onderpastoor benoemd teLaerne, de H. De Boer, onderpastoor te Kiel- drccht te Seevergem, de E. H. Van Esbroek in vervanging van den E. H. Dö Smet, ontslaggever te Calloo, de E. H. Hemeryck, ouderpastoor te Maercke te Kieldrecht, deE. H. Van Lierde, pro fessor te Audenaarde te Maercke, de E. H. Staels, priester in bet Seminarie te Thielrode, de E. II. Ryckaert, oud- missionnaris in Amerika, in vervanging van denE. H. Verdunnen, ontslaggever. ZON DAG 5 JUNI 1898, dienstdoende Apotheker Mr Renneboog, Nieuw- str^at. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 855 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5990 kilos. Aalst. Programma van 't Con cert welke zal gegeven worden op Zondag 5 Juni 1898, om 11 en half uren 's morgens, op het kiosk ter Groote Markt, door de Faufaar der Pupillenschool van het Leger, onder het bestuur vau Mr Vair dkb Linden 1° Marohe Militaire Turine. 2° Unb sAtb navalk, Ouverture Vanderaa. 3° Simple avbu, romance sana pa roles Thomé. 4° Chansonnier, pot-pourri, Vanderlindtn. 5° Les Bébés, morceau burlesque, Ckris top/u. Aalst. Brandramp.— Vrijdag morgend, om 8 uren, is er brand ont staan tor katoenspinnerij der Vaart al hier. 'Ons vrijwillig Pompierskorps was weinig oogenblikken na dat het noodsein werd gegeven ter plaats. Het vuur werd spoedig uitgedoofd. Oorzaak een bobyn-

De Denderbode | 1898 | | pagina 2