Donderdag !6 Juni 1898 5 centiemen per nummer. 55s,e Jaar 5271 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Provinciale kiezingen. VERLOREN EER Over 28 jaar en nu De Fiertere van Ronse. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemad ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cr 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 15 Juni 1898. Ballotteeringen van 12 Juni. «O' Oost-V In an tieren. Gent. Eersle en tweede Cantons, liberalen gekozen Derde Canton, catholieken gekozen. Ledeberg. Catholieken gekozen Oosterzele. Catholiek gekozen. West-VInanderen. Avelghem. Strijd tusscben catho lieken. M. Bollekens gekozen. Roeselaere. M Buysse, afge scheurd catholiek gekozen met 3336 stemmen tegen 3218 aan M. Lheyn aftre dend catholiek. Antwerpen Liberalen gekozen in de 3 Cantons der stad Antwerpen in het eerste Canton met kleine meerderheid. Duffel en Puers, catholieken geko zen. Brabant. Brussel. Liberalen gekozen. Elsene. Liberalen gekozen. Laeken. Liberalen gekozen. Leuven. Catholieken gekozen. S' Jans-Molenbeek. Liberalen gekozen. S' Gilles. Drij vooruitstrevers ge kozen. S' Joost-ten-Noode. De libera len zegepralen met 700 stemmen meer derheid dank zij de stemmen der socia listen. Dus 5 catholieken gevallen. Ilenegouw. Fontaine-l'Evèque. Liberalen gekozen. Seneffe. Socialisten gekozen. Luik. Stad Luik. 1° Canton. Acht socialisten herkozen. 2® Canton. Zeven catholieken gekozen. Avenues, Dison, Grivegnée, Her- ve, Limburg. Liberalen gekozen. Fexhe Slins en Louveigne. Catholieken gekozen. S' Nicolaas. Drij socialisten ge kozen. Limburg. Beeringen. Catholieken gekozen. Luxemburg. Aarlen, Houffalize, Messancy. Catholieken gekozen. Bouillon. Een liberaal gekozen. een verhaal naar het hoogduitsch. Ill Middernacht was voorhij, toen het brand- - geroep de bewoners van het dorp uit den slaap opschrikte. Een bloedroode weerschijn aan den nachtelijken sterrenhemel wees de plaats van den brand aan in zwarte dikke golven wentelden rookwolkon als akelige ge daanten op het dorp aan. De molen staat in brand Yan mond tot mond ging de mare, terwijl de scherpe tonen der noodklok de omliggende boerderijen en dorpen verwittigden. Met brandeemers, lad ders en haken voorzien snelden de mannen naar de plaats des onheils. Waar is Willem? vraagde de herder toen h\j den waard, die aan de spits van den troep ging, ingehaald had. Die vraag deed den zwaarlij vigen man ontstellen met de uit drukking der ontsteltenis richtte zich zijn blik op het bezorgde gelaat van den vrager. Willem herhaalde hij. Ik denk, dat wij met menschen genoeg zyn en hem ontbe ren kannen. Namen. Stad Namen. 2® Canton. Libe ralen gekozen met iets meer dan 200 stemmen meerderheid. «o» De uitslag der provinciale kieziugen in 't algemeen is uiterst voordeelig aan onze catholieke partij. Geene groote veranderingen, ten zij, gelijk men het verder zien zal, dat wij,cat holieken, eenig veld verloren hebben in de Provinciën Brabant en Namen. In Oost- Vlaanderen waren er vroeger 78 catholieken togen 15 liberalen en nu zijn er 81 catholieken tegen 12 liberalen. In West- Vlaanderen geen verandering 73 catholieken en 3 liberalen. In de Provincie Antwerpen 50 catho lieken tegen 23 liberalen. In Brabant bestond de Raad vroeger uit 44 catholieken, 42 liberalen en 5 socialisten. De nieuwe Raad bestaat nu uit 36 catholieken, 52 liberalen en 3 socialisten. De bestendige Deputatie die uit 3 liberalen en 3 catholieken was sa mengesteld zal nu gansch aan de libera len overgaan. In Henegauw was de Raad vroeger samengesteld uit 26 catholieken, 44 libe ralen en 19 socialisten en nu zal hij be staan oit 27 catholieken, 37 liberalen en 25 socialisten. In de Provincie Luik waren er vroeger 20 catholieken, 27 liberalen en 36 socia listen en zijn er 26 catholieken, 32 libe ralen en 25 socialisten. In Limburg blijft de Raad samenge^. steld uit 44 catholieken. In Luxemburg is 't getal der catholieke leden vermeerderd van 33 tot 35 en dit der liberalen verminderd van 11 tot 9. In Namen waar er vroeger 54 catho lieken en 8 liberalen geteld werden, telt men nu heden 47 catholieken en 15 libe ralen. Dus de bestendige Deputatiën zullen in6 provinciën aan de catholieken blijven en in 3 aan de liberalen en socialisten. Brussel heeft geen bijgevoegde pro vinciale raadsleden. In alle geval het Hoofdbureel heeft er geen als gekozen uitgeroepen. Immers art. 19 bepaalt dat men, om gekozen te worden als bijgevoegd raads lid, de helft moet behaald hebben van de wettig uitgebrachte stemmen. Dat is nu iu Brussel bet geval niet en daarmeê zitten ze zonder suppleanton. 't Was veel noodig ze dan in 't leven te roepen. Is hij niet Ik heb hem sinds gisteren niet meer gezien. Gisteren middag heeft hij den mnlder ontmoet en er zijn scherpe woorden tnsschen hen gewisseld. De waard bleef staan om het klamme voor hoofd te drogen, de boeren gingen hem voor bij, alleen de herder bleef bij hem terug. Hebt gij er een bijzondere bedoeling mede, dat gij naar hem vraagt nam de zwaarlij vige man na eene pauze weêr het woord. Do herder haalde de schouders op en liep verder hij zag in dat hij reeds te veel gezegd had. Hij herinnerde zich zijne ontmoeting met Willem, de opgewondenheiden de be dreigingen van den jongman hij kon het vermoeden niet van zich afzetton, dat de brand van den molen een wraakneming van Willem was, De herbergier haalde hem hijgend in, zijne nieuwsgierigheid was opgewekt, ook in zijne ziel stegen vermoedens op, waarmede zijne gedachten zich bezig moesten houden. Ilij heeft gisteren middag mijn huis ver laten, zegde hij, met moeite naar adem snap pende. Dora haalde hem af, zij gingen samen heen, hij is niet teruggekomen. Verteldet gij gisteren avond niet dat gij hem ontmoet hadt? Ja. knikte de schaapherder nadenkend. Waar was dat? Het is reeds 28 jaar geleden, toen Rome, de eeuwige stad, getuige was van eene hemeltergende rechtsverkrachting, van eenen schandigen diefstal, zonder voorbeeld in de geschiedenis der volkeren. Deze gewelddaad, voorbereid door leugen eu laster en vergezeld van houeude ver- dclgingszuchfc, maakte van den Vader aller Christenen eenen gevangene. Eene goddelooze bende, vijanden der Kerk, overweldigde Rome en beroofde den Paus "Van zijne staten. Woest geweld zegepraalde over recht en vrijheid en zette de kroon op leugen en laster. Acht-en-twintig jaren, zeggen wij, zijn sedert dien scbaudelijken aanslag in den kolk der tijden verzwolgen en of door de bres bij de Porta Pia al de zegeningen en woldaden voor Rome en Italië ziju binnen gestroomd, die de goddelooze overweldi gers, in bunnen overmoed uitbazuinden, zal het Itab'aansche volk op dit oogenblik best beseffen. Vijf-en-twintig jaren genoten die over weldigers van den buit, dien zij zoo onrechtvcerdig bemachtigden. Van dc Goddelijke gerechtigheid onbewust, her dachten <le snoode stutetfroovers door een zegefeest den 25® verjaardag van hunne euveldaad. Balthazar ook vierde een heerlijk feest den vooravond van zijner, val. De dappere verdedigers van den Paus- Koning, de koene zouaven en hunno vrienden, door dit hatelijk feest geërgerd, bielden den 22 september 1895 te 's Her togenbosch, in Holland, eene meeting om protest aan te teekonen tegen het feest dat onrecht en geweld huldigde. Daar boorde men de gloedvolle taal van den geleerden redenaar Dr Schaapman, die met zijne 12 a 13 duizend toehoorders luid protest aauteekende tegen bet hemel tergend foest, door do Pausvervolgers gevierd. Nog nauwelijks waren de laatste vreug detonen vau de feestvierders te Rome ver storven en nog dacht men aan de laatste woorden van den kanselredenaar in Sl- Janskerk te's Bosch uitgesproken Som- bcr is het rondom ons en duister het licht is schuil gegaan achter de wol keu en de wol keu zijn zwaar. Maar bet licht is er, bet licht der gerechtigheid, de zon des vredes. En bij al de dwarreling en de wenteling eu bet rumoer vau den strijd, is bet mij als boor ik de stem, die de Ziener hoorde op Patmos, do stem van den Getuige, die, zelve God, van God getuigtZie, ik kom spoe- dig. b of zie, daar komt eene mare uit bet afrikaanscbe gewest die onrust verwekt eu weedom in het laud der over weldigers bet italiaauscbc leger is iu Abyssinië verslagen en talrijke soldaten ziju krijgsgevangenen gemaakt. In de nabijheid van den molen ik wilde hem meenemen, toen ik met de kudde naar huis ging, doch hij beloofde later te zul len komen. En nu gelooft gij....? Ik geloof in het geheel niets, Stam viel de herder den dikken man iu de rede. God beware mij, dat ik een verdenking zou uitspreken, die ik niet bewijzen kan. Wanneer hij het gedaan, wanneer hij den molen aangestoken heeft, dan.... Om Godswil, zwijg Neen, dan moet men spreken, ieverde de waard, een zoo gevaarlijk mensch moet onschadelijk gemaakt worden. De mulder heeft hem veel leed berokkend, dat weten wij ook, dat Willem een opvliegend en driftig mensch is. Op dat oogenblik ijlde een man hen voorbij. Zwijg, ik waarschuw u nog eens zegde de herder ernstig en met nadruk. Een eenig woord kan de brandende lont zijn die in het poeier valtNiemand is Willem genegen, geet dat nietWat gebeurt daar voor ons uit? Aan den zoom van het bosch, daar waar de weide begon, waarover de weg naar den mó- len liep, luidden de boeren een kring ge vormd men hoorde luide, dreigende stem men en daartus8chen het krijschen eenei vrouw. Beiden Bpoeden zich naar den groep de Het zijn de geweren, aan de pauselijke zouaven ontnomen en aan de Afrikanen ten geschenke gegeven, die het vergel- dingswerk begonnen Het was een wi eede slag voor bet céne Italië En hij, de Paus, de verdrukte, is de eerste die eeue behulpzame hand leent tot vrijmaking van hen, wier meesters hem zoo onmeê- doogend van ziju recht beroofden 1 Nog is die wonde niet geheeld, of eene niouwo slag komt 't rampzalig Italië tref fen. Zij die in 1870 zegden, vrijheid, een dracht en welvaart aan Italië te brengen, zien alleen ellende eu hongersnood opda gen. En bet volk,dat, iu 1870,geweld over bet recht zag zegepralen, gebruikt nu ook geweld tegen recht en zoo ziet men de revolutie, door de meesters vroeger aan gewakkerd, nu tegen de overweldigers keeren, eu wel op zulke brutale wijze, dat er onlangs in het ééne Italië vau die ijse- lijke tooncelen plaatsgrepen, welken ten eeuwigen dage met bloedige letters in de geschiedenis van een volk blijven aangc- tcekeud. De revolutie werd op eenige dagen on derdrukt. Ja, maar ten prijze vaD koevele slachtoffers Eu wie weet of dio bloedige onderdrukking, die voorzeker van kracht dadigheid getuigd, nochtans eerstdaags de oorzaak niet zal zijn van eene nieuwe opflikkering des revolutievuurs, aange wakkerd door den geest van twijfelzucht en ongeloof, waarvan de overweldigers van 1870 het zaad zoo mild rondstrooiden. En wie zou 't ous zeggen, of op dit ha chelijk oogenblik, nu ellende eu honger snood zou wreed bet ongelukkig Italië teisteren en de revolutiegeest de steunpi laren van alle gezag ondermijnt, bet uur niet nakend is, waarop de Engel Petrus heenvoert uit den kerker Het licht der gerechtigheid dat schuilt is achter de wolken, zou het weldra op dagen De toekomst zal 't ons leeren. Ons volk beeft altyd zijne heiligen ge liefd. Gent eert deu II. Livinus, Tiegem deu H. Arnoldus, Ronse den H. Hermes. Uit dien eerbied sproten do bedevaar ten en de ommegangen. Op zekere dagen droeg mon de reliquiekas of de fiertere der heiligen van do eene plaats naar de an dere, onder den toeloop van eene menigte volks. Zekero ommegangen zijn doorgaans zeor eigenaardig en bij uitstek dichterlijk. Zij spreken hoog eu luid vau den onver schrokken godsdienstzin der voorvade- reu, van het levendig geloof der vervlogen eeuwen. Dc processie van S' Hennes valt alle jaren op den feestdag der II. Drievuldig- vrouw was Brigitte, de oude meid van den mulder. Nu kon men duidelijk het tooneel van den brand zien, het knitteren en knetteren der golvende vlammen in het houtwerk hooren. Zwarte rookzuilen vlogen omhoog, dikwijls g de vurige laaie, millioeuen vonken epu- mende, hemelhoog op, dan weêr stierven do vlammen bijkans weg en rolde de rook lang zaam over de vuurzee voort. De molen is aangestoken krijschte het jjf. Het woonhuis eu de schuur stonden te gelijk in brand Een kreet van verontweerdiging steeg uit de borst der verschrikte omstanders op men drong bij de meid op nadere bijzonderheden Zij vertelde, dat de mulder dien namiddag weg gereden was om in de stad zaken af te doen bij zijn vertrek had hij gezegd, dat hij eerst des andoren daags terug kwam. De knecht was reeds dien morgend het trouw feest van zijn broeder gaan bijwonen, die in een naburig dorp woonde. Zoo was zij geheel alleen in den molen ge weest en zat in deu achtermiddag voor het open venster achter de half gosloten luikei toen plotseling een hevige slag op deze laat- sten haar hevig had doen schrikken. De hon den hadden geblaft, het pluimgedierte was onrustig goweest en als zij daarop naar buiten heid, anders gezeid, op den eersten ker misdag van Ronse. Uit de omliggende dorpen van Vlaan deren en Henegouw komen, vroeg in den morgend, de beste ruiters naar de stad. Om 7 uren zingt men de plochtige rui- tersmis. Na die mis begeeft men zich op weg door de Wijnstraat, zich richtende naar Louisa-Maria, den Muziekberg, S' Sau- veur, Wattripont, Rozenaken, den Hoo- tond en de Kruisen. Twee, drie honderd ruiters en rijtuigen volgen jaarlijks de fiertere. Rond tien uren bereikt men de ge meente Louisa-Maria, waar men de reli quiekas eenigen tijd in de kerk laat rus ten. Niet verre van den Muziekberg draven do ruiters vau Rooborst, iu Vlaanderen, en van S' Sauveur in Ilenegouw, met bet pistool iu de vuist, driemaal roudde reli quiekas. Waarom Omdat hunne voorzaten der XVI0 eeuw zich manmoedig verzetteden tegen de BoschgeuzcD, dio aldaar de over blijfselen van S'Hermes wilden onteeren. Niet verre van Wattripont gebeurt er iets anders. Een der voornaamste ingezetenen van die gemeente komt de wethouders van Ronso den eerewijn aanbieden. Die van Ronse schenken den notabele eenen groo- ten koek, en ombelzen zyne echtgenoote. Den koek zendt men onmiddclijk naar Parijs, naar de eeuwenoude familie Be- thuue. De legende wil, dat de heeren van Ronse en Wattripont eens eenen grooten twist hadden dat zij dezen twist inder- minne beslechten, en dat zij bet genoem de beschenken tot teeken van hunne ver zoening in zwang brachten. Op den boek ziet men althans twee samengeslagen han den. Rozenaken heeft eene hofstede, die voor de Fransche omwenteling aan het kapittel van Ronse toebehoorde. Daar mogen de bedevaarders hunnen dorst lesschen eu bunnen honger stillen, terwijl de reliquiekas nogmaals in de kerk ust. Op don Hootond en de Kruisen versie ren de tochtgenooten hunne rijtuigen en paarden met meien, takken en bloemen, vooral met bloeiendou brem. Tusscben vier en vijf uren zijn allen weêr aan den iDgang der stad, waar de geestelijkheid in feestgewaad en talrijke maatschappijen do fiertere afwachten. Bij gebrek aan oorkonden, kent men den oorsprong van Ronse's ommegang niet. Het is nochtans zeker, dat bij zeer oud is, aaDgezien men hem, in 1453, ter oor- zake van de toenmalige onlusten en oor logen tusscben Philip den Goede en de Geutenaars, niet toeliet. Th. S. zag, ging Willem door den bof. Zoo duivel achtig had zij nog nooit een mensch hooren lachen, en het was haar door merg en been gevaren. - - Hoort gij het vraagde de herbergier fluisterend aan den onden man. Wat zegt gij nu De schaapherder schudde het hoofd, ala ilde hij zeggen, dat hij aan de praatjes van een ond babbelachtig wijf geen gewicht hechtte en zij hoegenaamd geen bewijs lever den voor Willem's schuld. Zij had den schrik uiet zoo spoedig over wonnen, ging de meid voort, of zij alle den reu goed gesloten had, wist zij niet, maar zij geloofde liet niet, zij was te angstig geweest om er naar te zien eer zij naar bed ging. Des nachts was zij wakker geworden en was de felle vuurgloed het eerste geweest, wat zij gezien hud. De schuur en het huis hadden reeds in lichtelaaie vlam gestaan, zij was weggeloopen zonder er aan te denken om iets te redden. In korte, afgebroken volzinnen, had Bri- gitta deze mededeelingen gedaan, waarin zij dikwijls door bedreigingen tegen den onbe kenden brandstichter gestoord werd. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1