Donderdag 25 Juni 1898. 5 centiemen per nummer. 53ste Jaar 5273, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STEMT maar voor de socialisten. VERLOREN EER Valsche beschuldigingen. LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zés maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone IS centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 Juni 1898. In de laatste kiezingen hebben niet alleen de liberalen maar de zocgcztfeüo christcno democraten meegewerkt tot de zegepraal der roode socialisten. Hier en daar ook stemden de roode socialisten voor de liberale candidaten. Dat vele liberalen en socialisten voor elkandcren stemmen dat is nog begrijpe lijk de vader stemt voor den zoon en de zoon voor den vader, maar dat de chris tene democraten van Chipka voor de socialisten stemmen, zij, die beweren bijzonderlijk op te treden om de socia listen te bevechten, zie dat is een werk die schijnheilige volksfoppers alleen Maar hebben vele liberalen er wel op nagedacht wat de socialisten in 't schild voeren, 't is te zeggen, wat zij zouden ver richten moesten zij eens de bovenhand krijgen Wij zijn overtuigd dat velen het niet weten en daarom ook willen wij ben eens onder oogen brengen wat gezel Vander- velde, een der hoofdmans der roode bende, op 9 Mei 11., te Doomijk zegde. Opgelet dus Ik ben overtuigd, zegde Vandervelde, dat wij welhaast in België het zuiver en eenvoudig algemeen stemrecht zullen hebben aan 21 jaar één man, één stem. Dat gal aan de socialisten de voldoende meerderheid geven om aan *t roer te geraken. Het goed dat elk nu persoonlijk be- n zit, zal gemeen goed worden door delasten op de erfenissen. Om 't ge- - meen goed te stichten, zal het genoeg zijn het geld te nemen van de kapitalisten, die komen te sterveD en aan hunne erfgenamen genoeg te laten om te kunnen leven. b De socialisten zullen dat doelwit be- reiken met het meesterschap te ver- overen door het afschaffen van het b meervoudige kiesrecht, met het invoe- ren van de klimmende belasting op hot inkomen, en met de verandering van de wetten op het erfenisrecht. Wat de socialisten dus beoogen is 't bewind in handen krijgen, meester te worden in 't Land. En om meester te geraken, willen ze 't meervoudig stemrecht afschaffen en aan alleman op 21jarigen ouderdom maar éónestem toe te kennen. een verhaal naar het hoogduitscb. De troep zette zich nu weêr in beweging, maar hoe dichter de boeren bij den brand kwamen, hoe duidelijker het bun werd, dat alle pogingen om het vuur meester te worden en bet huisraad te redden vruchteloos zonden zijn. De schuur was reeds ingestort, de stal lingen lagen reeds half in asch en de molen geleek een vuurspuwende krater. Het was niet mogelijk deze vuurzee te naderen, voor den verschroeienden gloed moest de koenste achteruit deinzen. Maar men kou (hans, nadat men het too- neel van het onheil zoo nabij gekomen was duidelijk zien, dat de roekelooze hand van een misdadiger de gebouwen aangestoken had. Het vuur had onmogelijk in dien korten tijd zulke vorderingen kunnen maken, indien het slechts op ééne plaats uitgebroken was. Daar bij stond de schuur op tamelijke afstand van het woonhuis ware de brand in de schuur uitgeborsten dau had het den molen niet zoo snel kunnen bereiken. Willem heeft het gedaan riep eeue schorre stem, toen de boeren zwijgend, rade loos in den vuurpoel staarden, en de schaap herder had gelijk als de brandende lont in En als de socialisten dan meester zullen zijn in 't Land, wat zullen ze doen Gezel Vandervelde heeft ons gezegd ze zullen al de eigendommen die heden bezeten zijn door Pio en Paul,door lasten op de erfenissen, ten voordeele van den Staat binnenslokken. Aan de erfgenamen, zegt gezel Vander velde, zal men genoeg laten om te kunnen leven... -Jen /.ai uuc SCTBt maar een gedeelte nemen maar dan later hec geheel oij mid del der klimmende belasting... Stemt dus maar, heeren liberalen, voor de socialisten, werkt mede opdat ze zou den meester worcjfm in 't Land en dan zullen zij u als belooning de eigendommen ontrooven voor de welke gij gansch u leven zult gewerkt eu in spaarzaamheid geleefd hebben. Uwe kinders of naastbe- staanden zullen de vruchten van uw wer ken en zwoegen niet kunnen genieten... En nogtbans 'twas om hen iets te kannen nalaten dat hen in den staat zou behouden in den welken gij zelve leeft, dat gij uw leven lang hebt gewerkt, maar 't zou mis zijn, de Staat, .vertegenwoordigd door Vandervelde's.Anseele's en Cni* zou alles binnenrijven. Ziedaar wat de roode socialisten in 't schild voeren wat den persoonlijken eigendom betreft. En zeggen dat vele liberalen door den godsdiensthaat zoodanig verblind zijn dat ze het doel der socialisten niet bemerken en werken en stemmen om do rooden meester te krijgen die al de eigendommen zullen rooven ten voordeele van den Staat 1 Het Fondsenbladeen catholiek dag blad van Gent, maakt de volgende bemer kingen over de handelwijze der zoogezegde christene democraten. Wij moeten doen opmerken dat bedoeld blad in 1893 en 1894 voor die zelfde christene democraten gedurig in 't harnas sprong. Menigmaal hebben wij tot 't Fondsenblad gezegd ge kent de manneü niet en als ge ze zult hebben leeren kennen, zult ge ze bevech ten zoo als wij. En 't heeft ze nu leeren kennen Wij hebben het reeds geschreven de zoogezegde christene democraten ge bruiken, om de catholieke partij te be strijden, dezelfde wapens en strijdmid- middelen, welke, twintig tot dertig jaar geleden, door de liberalen werden aange wend en waarvan deze laatsteu, sedert lang als volkomen onbruikbaar, hebben afgezien. het poeier vat, viel deze uitroep op de opge- wonde gemoederen. Vloeken, verwenschingen, bedreigingen werden geuitte vergeefs poogde de oude gemeenteherder den storm te bezweren. Hij heeft het zelf gezegd riep de stem weêr toon de schaapherder voor den beschul digde sprak. Hoe kan hy hem thans willen verdedigen Willem Waar is de schurk Gij hebt hem in uw huis genomen, gij moet weten waar hij is Zoo drongen allen ontstnimig bij den waard aan, die hun geen bescheid kon geven. - Wij moeten hem hebben schreeuwde dezelfde boer, die het gesprek van do herber gier met den herder in het houtgewas had afgeluisterd en daarop afgaande Willem aan geklaagd had. Wij moeten hem hebben, en als wij hem te pakken krijgen, werpen wij hem in het vuur Dit was de tweede brandfakkel, die in het poeiervat geslingerd werd allen juichten den voorslag van den hoer toe. Op dit oogenblik verscheen Dora onder de opgewonden, woedende mannen. Ook inhaar gemoed waren bange vermoedens opgerezen toen men haar zegde, dat de molen in brand stond zij had geen rnst meer gehad, zij moest zich zekerheid verschaffen of hare ver moedens al dan niet gegrond waren. En nu klonk haar reeds van verre den naam haars Die wapens en strijdmiddelen zijn l°de valsche beschuldigingen uitgestrooid tegen de catholiekc-n en bij voorkeur tegen do priesters 2° de belcedigingen jegens de kiezers die getrouw blijven aan de catholieke partij. Reeds voor de wetgevende kiezingen aarzelde Het Hecht niet de inwoners van TordoDck on omstreken af te schilderen als eene soort van verdierlijkte wezens, nederig op vreesachtig kruipend voor b.0a al« «laven behandelen. Nu dat de kiezing voorbij is, gaat het nog erger. Een «christen demokraat» ondervraagd door eeneu liberalen dag bladschrijver die voorbeeldige catho lieken gaan regelmatig te biechten bij liberale reporters aarzelde niet deji eerw. heer pastoor van Berlaere te be schuldigen, op den dag der balloteering, van vier uren 's morgens opgestaan te zijn om, Tan huis tot huis, aan al de kie zers, eenen telegram van minister De Bruyn te gaan toonen. Die telegramdie in dennacht moest toegekomen zijn (III) zou het bericht bevat hebben dat de uit voering van het reglement op de veemer- king was opgeschorst. De beschuldiging was van voor tot achter valsch. De eerw. h. Van de Vyver had in den nacht geenen telegram ont vangen, om de goede reden dat het tele- graafbureel 's nachts gesloten is cn hij had, in den morgend der balloteering, zijn huis niet verlaten, tehzy om naar de kerk te gaan en om te gaan stemmen. Dat alles is nog niets in vergelijking met een artikel, in Klokke Roeland van zondag laatst verschenen, en waarin dezelfde christen demokraat die zoo gaarne zijn leed gaat klagen bij liberale gazetschrijvers, zelfs eens peper geeft togen de catholieken. b Al de uitvallen welke de liberalen, over twintig jaren, naar het hoofd van catholieken en priesters wierpen, zijn in dat artikel bijeenverzameld. Zelfs de schoone benaming van pijpekoppen.tot de buitenlieden gericht eene gobreve- teerde uitvinding van de Chronique is daarin niet vergeten. Samenspanning van catholieken en liberalen, schandalige tusschenkomst van de regeering, strenge bevelen uit hot bis dom aan de geestelijkheid, weigering van de absolutie (lil) ophitsing van kinderen door de pastoors dat alles en nog veel meer wordt den catholieken in dat schrij ven ten laste gelegd. Doch, niet zoodra waagt de schrijver het bepaalde feiten aan te halen, of het blijkt al spoedig dat hij liegt als een tan dentrekker... Dat is namelijk, het gevolg met het volgende Als wij op hunne parochie kwamen zegt de demokraat hitsten de pastoors vroegeren verloofden tegen en met de snelheid een bliksemstraal schoot de gedachte haar door de ziel, dat zij hem beschermen moest. Zij kon niet gelooven, dat hij de misdaad kon begaan hebben, in hare oogen was hij onschuldig, hij bleef het ook dan nog toen allen hem veroordeelden, toen men er haar met barsche woorden opmerkzaam op maakte, dat niemand anders het gedaau hebben kou dan Willem, de doodsvijand van Hagen. Zij geloofde het niet, zij verdedigde hem, zij wilde de mannen terughouden, die uitgezon den werden om hem te zoeken, zij smeekte dat men hem toch niet zou veroordeelden, zoolang men geen overtuigende bewijzen tegen hem vond, en de waard, zoo wel als de schaapherder, steunde haar iu hare pogingen, Maar het was alles vruchteloos do opge wonden gemoederen lieten zich thans niet meer tot bedaren brengen de storm was ontketend, zijn vernielende woede kon nie mand paal of perk stellen. Niemand betwijfelde het, dat de brand stichter in de nabijheid zijn moest, dat hij dadelijk na het plegen zijner wandaad op de vlucht zou gegaan zijn, geloofde men niet. Daar bracht een der uitgezonden boerenkna pen het bericht dat er aau de andore zijde van den molen in den boomgaard een man stond, waariu hij Willem meende herkend te hebben, op zijn roep had deze man hem sleobts met hoongelach geantwoord. tegen ons kinderen op, die niet wisten wat zij deden dat had plaats te Hamme- Sinte-Annaen te Overmeire, alwaar de pastoor self fluitjes had gekocht cn uitge deeld. Schoon opvoedingsstelsel 1 Schoone toepassing der leering van Christus Be mint uwen naasten gelijk u zeiven Indien wij nu in het Land van Aelst schreven, wy zouden aan den schrijver in Klokke Roeland vragen, met den Cate chismus Is leugentaal zonde - Wat hij daar vertelt is ten opzichte van deu eerw. heöï pastoor *:an Over meire een leugen en laster wij zijn m staat dat ten stelligste te verzekeren en wij twijfelen of zulks is ook het geval met den eerw. heer pastoor van S*-Anna, te Hamme. En als men in die reeks beschuldi gingen zulke tastbare eu lasterende leu gens aantreft, mag men dan niet met recht veronderstellen dat al de overige beweringen eveneens leugen en laster zijn? «Wij zullen maar niet spreken van den bluf die, iu gemeld schrijven, den laster tegen de catholieken en de priesters ver gezeld. Wie binnen vier jaren leeft zal zien welken vooruitgang de demokratie die zich langs om meer ontmaskert onder onze catholieke buitenbevolking zal gedaan hebben. n In afwachting leveren de zooge naamde christene demokraten het bewijs dat hun "Christendom nvan eonen gansch bijzonderen aard is. In de zes tiende eeuw noemden de geuzen en beeld- stormers zich ook christenen n en de liberalen, hunne op volgers, verloochenden den naam van christenen niet; De demokraten hebben, onder den naam van christenen a alles opgeraapt wat er,op den buiten en de kleine steden, nog van het oud liberalism overschoot en overtreffen, in hunnen strijd tegen de catholieke partij, nog de schijnheiligheid van hunne voorgangers. Zy beroepen zich op deu Paus en op Zijne leering en zonderlinge tegen strijdigheid zij bevechten, met eene hardnekkigheid welke deze der liberalen overtreft, de bisschoppen en do priesters die, in gedurige gemeenschap met den Paus, alleen bevoegd zijn om de Pause lijke leering te verklaren en te ver spreiden 1 n Deze grove tegenstrijdigheid moet en zal eindigen, met aan de minst klaar- zieuden de oogen te openen en dan dan zal de christene demokratie verdwenen zijn, zooals een bange droom waarvan, hij de ontwaking, volsterkt niets meer over blijft. Wat zyn de Aalstersche catholieken schoon gewroken 1 Dadelijk braken de boeren op, de aankla. ger verhief nog eenmaal de stem om den brandstichter ter dood te veroordeelen. Vol ontzetting ijlde Dora hen na, vergezeld door den herbergier en den schaapherder. Indien hij het is, dan kunnen wij hom niet redden, zegde de herder, zij hebben hem den dood gezworen Twijfelt gij er nog altijd aan of hij het gedaau heeft vraagde de zwaarlijvige man. Neen, dat kan ik niet langer Ik zeg u echter, dat hij onschuldig is riep het meisje in koortsige opgewondenheid. Neen, Dora, dat gelooft niemand, sprak de onde hoofdschuddend. Gij waart er bij, toen de mulder hem beschimpte hij heeft mij gezegd, dat hij zich daarover wreken zou hij wist dat Hagen niet 't huis was, en dat de brand aangestoken is, kan ieder kind zien. Dan heeft een ander het gedaan llad de mulder vijanden Is hij niet een geacht man Wie zou het wagen zulk een misdaad te begaan, wie buiten een wanho pige, die geen ander middel weet om zich te wreken Wie zou aan zulk een wraak den ken, buiten een uitgestootene, die het oogen blik waarnemen moet, dat de honden hem niet op de hielen zitten. Gij hebt gelijk, sprak de waard. Hier moet eiken twijfel ophouden, alleen Willem kan het gedaan hebben. Dora zweeg de redenen die de schaapher- Muilplaag. Een omzendbrief van 21 Januari 1897, uitgaande van het ministerie van landbouw, schreef zekere maatregelen voor, betreffende de dieren, die op do jaarmarkten werden gebracht (kalkbaden.enz.) mot het doel de uitbrei ding te beletten van de muilplaag, die in de twee laatste jaren, zooveel. -e, «ui tingen heeft üagêricnt. De heer minister heeft die onderrich tingen afgeschaft, aangezien de gezond heidstoestand van het vee tegenwoordig zeer voldoende is. De demokraten zullen ongetwijfeld zeg gen dat dit weeral een kiesmiddel is... tegen binnen vier jaar Uitvoer van landbouwvoortbreng- selen. Wij herinneren onzen lezers dat or een kantoor voor inlichtingen be treffende den uitvoer van landbouwvoort- brengselen door hot ministerie van Landhovw ingericht is, te Brussel, n. 17 Augustijnenstraat. Men kan er zich schriftelijk en beter og mondelings toe richten. De Nationale Paarden tentoon stelling:, te Brussel to houdeu, op 24, 25 en 26 Juni, zal buitengewoon talrijk zijn. Ongeveer 550 hengsten en merriën zijn voor de verschillige prijskampen ingeschreven. In het groote hall van het Paleis van het Half-Eeuwfeest, zullen de paarden aan de beoordeeling van de jury onder worpen worden. In de nabijheid van en in dit hall zelf zijn er, door de zorgvuldige bemoeienissen van don achtbaren Minis ter van landbouw, stallen gebouwd waar de paarden gedurende den tyd van den prijskamp zullen geherbergd worden. Bederfwerende middelen in de boter. Wij lezen iu de Staatscourant der Nederlanden het volgendo bericht dat onze boterfabrikanten en- kooplieden ook, met vrucht, zullen lezen Naar aanleiding van uit Frankrijk en Engeland ontvangen mededeelingen,wordt zooveel noodig, er de aandacht op geves tigd van de boterproducenten, dat boter waarin zich bederfwerende middelen be- Tinden bijv. boorzuur in Frankrijk niet mag worden ingevoerd en dat in Engeland de verkoop van zulke met boorzuur ver mengde boter verboden is. der aangevoerd had, maakten alle verdere verdediging overbodig. Maar dat is geen grond om hem dood te slaan als een hond, ging de waard voort daarom hebben zij nog geen recht hem hst leven te benemen. Hij moet aan het gerecht overgeleverd worden Opdat hij weêr in het tuohthuis kome, antwoordde de onde ernstig hij heeft het geweten eer hij de misdaad pleegde, waarom dacht hy niet aan de gevolgen Ik heb hem gewaarschuwd, hij had naar mijn raad moe ten luisteren en met mij moeten meegaan I Een rreeselyk woest geschreeuw bewoog de drie hunne stappen te bespoedigen toen zij den boomgaard bereikten, zagen zij Wil lem omringd door zijne vervolgers. Zij drongen op hem in hij zwaaide zijn knuppel als een razende en week langzaam achteruit. De vlammen wierpen haar rood schijnsel op den groep, het gehuil der woe dende bende overstemde het knetteren en knitteren, het sissen en ruischen der wiege lende vuurzee. Slaat hem dood schreeuwde de aankla ger, Slaat dood den satan, die ons allen in het verderf stort, als wij hem niet onschade lijk maken Vandaag is het de mulder, mor gen een ander, de brandstichter legt het gan- sche dorp in aseh (WORDT V00RTGE2BT.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1