Een en ander. DE WATERRATTEN Allerhande Nieuws. Men vraagt wie tijdens de afwezig heid van M. Begerem, het interim van justicie waarneemt. Antwoord M. Vandenpeereboom. Die is dus tegenwoordig minister van spoorwegen, post, telegraaf, marine, oor log en justicie. Op den duur zal M. Vandenpeereboom heel bot ministerie in handen hebben. In zoo'n gevallen hebben wij voor eene ministerieele crisis niet te vreezon. Nieuw park. Het is gekend dat de Koning voornemens was de gronden aan te koopen, langshenen den weg van Laken naar Meysse, en er, door het aan leggen van een overgroot park, de do meinen van Laken en Bouchout aaneen te verbinden. Na het kasteel van Bouchout te hebben gekocht, kocht do Koning ook do aan grenzende gronden en beplantte die, breidde die gedurig uit en maakte ze tot de schoonste streek van Brabant. Maar dit alles bij middel van een park aan het park van Laken verbinden, zou 40millioen kosten. Daarom ziet Z. M. er voorloopig van af. Niettemin zal de weg daar ter plaatse worden aangelegd, derwij zo, dat die droom zoo veel mogelyk worde verwezen- lykt. Overdrijving. De franschkiljons strooien uit dat de stemming der Vlaam- sche wet in zekere ministeries 100 ver talers eischt; dat, in het bureel vau ver zending, het personeel vertiendubbeld wordt. Onnoodig te zeggen dat dit alles over drijving is en de vermeerdering van per soneel hoegenaamd niets te beteekencn 'heeft. Maar die leugen wordt geu.'-'kf °n vindt duizenden gapers om haar te gelooven Wat ellendige middelen, wat oneerlijke wapens Kiezing te Bastenaken. De kie zing, in vervangiug vau M. Van Hoorde, is vastgesteld op 24 juli. Er zijn drie candidaten MM. Delvaux, katholiek; Frangois, liberaal enTroclet, soeialist. De tenue van de Burgerwachten. Er zullen drie soorten vau tenues zijn: 1° de oude, voor de manschappen van den tweeden ban 2° de oude, met een beetje veraudering, voor de reeds ingelijfden van den eersten ban 3° do nieuwe, splinternieuwe, ver plichtend vooral de nieuw ingelijfden. De nieuwe tenue hoeft veel weg van die onzer piotten, de trois frangois verdwijnt voor de kepi en alleman moet een kapoot hebben en twee broeken een zwart laken voor den winter, en eene in blauw katoen voor den zomer, de officiers eune witte. Kortom, het uiterlijk zal geheel mili tair ziju. En het innerlijke 't Zal blijven als voorheeD, behalve dat ze de menschen wat meer op kosten jagen. Aalst. Gilde der kolveniers van 8' Antonius. Een vriend be zorgde ons eene rekoning ten laste der Gilde of Genootschap der kolveniers ofte bus8chutters van S'Antonius van't jaar 1806. "Wy schrijven die rekening over Debet het genootschap van S* Anto- nius in Aelst aen M. F. Melaerts. 1806 Juli 6 Voor 5 zilvere prysen G 566.16-0 Voor reparatie en vergulden van eene braek 12-10-0 579-6-0 OntvaDgen op reke ning G. 300- OaO Ontvangen op dito 70» 0-0 Ontvangen op dito 30-10-0 1812 Juli 28. Ont vangen op dito 36» 6-0 G. 436»16»0 Resteert G. 142»10-0 Hieruit blijkt dus dat het Genootschap vau Sl Antonius met kermis van 1806 eene groote prijsschietiDg heeft uitge schreven, dat zij er aan toelegde en er in geldelijke verlegenheid door geraakte, want, in 1812, zes jaren later, was men er nog niet toegeraakt de rekening te veref fenen. Doen wij ook bemerken dat er hier spraak is van guldens Brabants-courant, waarde fr. 1.81. Koop nooit op Zondagen Wanneer gij eenen winkel binnentreedt op eenen Zondag om een voorwerp te koopeu, dat gij u gemakkelijk daags te voren hadt kunnen aanschaffen dan denkt gij niet dat de aaDgestelden die u bedienen door u uit den schoot hunner familie weg gerukt worden en dat gij ze van do weinige vrijheid berooft, waarna ze sedert vele dagen vruchteloos trachten. Wij gaan alweer den berg af. Dijusilag en woensdag waren het de lang ste dagen. De zomer is daar en met den zomer de kortende dagen de legende nachten. Nu, als hij ons nog maar wat schoon weêr aanbrengt, zullen wij ons alweer troosten. Reiskaarten voor 2 dagen. Zooals men weet is het nieuwe stelsel van reiskaarten iu voege gekomen, zoodat men op eiken afstand reizende, minstens eenen nacht zal kun nen overblijven. Voorbeeld Da kaart. Vrijdags gen., ia geldig tol Zaterdag middern. Zaterdags Maandag Zondaga Dijnsdag Maandags Dijnsdag Woensdag 20 Juli Vrijdag Donderdag 21 JuliZaterdag Zaterdag 13 Aug. Dijnsdag Zondag 14 Aug. Woensdag Maandag 15 Aug. Woensdag Alleen de werkdagen tellen. De Zon dagen, Nieuwjaar, 2e Paaschdag, 2® Sink- seudag, 21 Juli, O. L. V. Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis tellen niet als werkdagen. Do terugreis moet niet geëindigd zijn vóór het einde van den tweeden werkdag 't is genoeg dat zij begonnen zij. Zoo bij voorbeeld, als men Zaterdag morgend vroeg te Aalst op reis gaat, kan men overblijven tot Maandag avond vóór middernacht. Vóór dit uur moet de terugreis begon nen zyn, al duurt zij ook tot in den mor gend. Vergiftiging door vroegtijdig rooken. Het rooken ouder kinderen is in de laatste jaren schrikbarend toe genomen. Hoe betreurenswaardig het is, dat de ouders dat niet streng tegengaan of geheel beletten, blijkt uit menig geval met doodelijken afloop. Doch al lydthet niet altijd tot dit uiterste, toch ontstaan er dikwijls gebreken uit, waarvan de ge volgen iu later leeftijd blijken. Zuivere lucht is voor ieder noodzake lijk, maar inzonderheid voor de jeugd. Kinderen ademen sneller dan volwasse nen, omdat veranderingen in de weefsels veelvuiu'iger in eten leeftijd van de ont wikkelden voorkomen dan later. Is de lucht opgevuld met tabaksrook, dan is zij sterk beladen met gevaarlijke giftstoffen cd, komen deze in groote mate door in ademing iu de Jongen, dan worden keel, luchtpijp, longen, hart of maag aange daan. De ervaring leert menige moeder, dat haar jongen dikwyls aan een dier aandoeningen lijdt en er dagen zijn, dat zyn uiterlijk verro van bloeiend is. De beste voedingsmiddelen zullen hier niet baton alleen tabak en sigaren moeten onthouden worden. Tijdens de kiezingen, hebben de socialisten eone tabel opgemaakt van groote en kleine loonen De Kouiug wint 9589 fr. per dag. Verdet-len wy die 9598 fr. tusschen 6,000,000 Belgen, dat is voor ieder Belg 1/6 deel van eene centiem De graaf van Vlaanderen 545 fr. per dag. Dat is voor ieder Belg min dan 1/100® deel van eene centiem F Een ambassadeur 100 fr. per dag. Nemen wij 10 ambassadeurs, dat maakt 1000 fr. Is voor ieder Belg 11/2 honderste deel van een centiem 1 Een minister wint 60 fr. per dag. Er zijn 8 ministeriëu, maar M. Vanden peereboom bedient het oorlogsdeparte- mont gratis, dus 7 maal 60 fr. is 420 fr Verdeeld tusschen 6,000,000 Belgen is dit voor ieder zeven duizendste deeleu van eene centiem. Een aartsbisschop 60 fr. per dag. Dat is voor ieder Belg het duizendste deel van een centiem I Een luitenant-generaal 50 fr. por dag. Nemen wij er 15, dat maakt 15 maal 50 of 750 fr. per dag 't Is weêral de kolossale som van ge willig 1/100® deel vaal centiem voor ieder Belg 1 Een voorzitter van het beroepshof 25 fr. per dag. Nemen wy 6 voorzitters, dus 150 fr. Is 2 1/2 duizendste deelen van eene centiem voor ieder Belg. Ziedaar, Burgers, die algomeene gelijk stelling die de socialisten voor het onwe- tondc volk vooruitzetten. Ziedaar de natuurlijke schets van de algemeene verdeeling Schande duizendmaal schande over de socialisten die met zulke regeering- looze taal Koning en Vorstenhuis, rech ters, regeerders en hooge officiers, bij het volk willen in onmin brengen Francisque Sarcey schrijft Het krielt in ons land van Jezuieten, dat is waar. Maar loepen zij u in den weg Gij doet uwe zaken, en zij doen de hunne. Gij verkoopt uwen wijn, uw graan, uwe stoffen, uw proza. Komen zij u in dien handel lastig vallen Waarom dan laat ge hun niet met rust Zij onderwijzen uwe kindereD... Ja, indien gij ze hun toevertrouwt maar ze zullen uwe kinderen niet onderwijzen tegen uwen dank. En wil uw vriend of uw gebuur naar de Jezuieten luisteren, wat gaat u dat aan? Wij moeten verdraagzaam zijn voor iedereen, zelfs voor de Jezuieten. Dio Sarcey is een vermaard fransch schryver, zonder geloof. I: Spaansche en Americaansche OORLOG, De Americaansche regeering ontving een telegram meldende dat het escador yan Cadix terug in eene Spaansche haven is binnengeloopen. Een officieel telegram te Madrid ont vangen meldt dat de toestand te Manilla verslecht is. Indien, gelijk men het vreest, generaal Augusti verplicht wordt zich achter do muren te verschuilen zal allo verkeer met het buitenland onmogelijk zijn. De Spaansche bank kondigt de beta ling aan van den koepon der buitenland- sche schuld. Madrid, 20 Juni. Volgens een telegram uit Havana heb ben de rebellen de stad Herradura aan gevallen, doch werden met zwaar verlies afrmelarrnn Eon inwoner van Havana, te Key-West aangekomen, zegt dat de blokkade te Havana ondoelmatig is en wapens en mondbehoeften er aangebracht worden door zeil- en stoomschepen. Londen, 20 Juni. Uit Washington wordt vau deu 18 aan de Daily Mail gemeld dat in de confe- reucio, dien avond op het Witte Huis ge houden, besloten is, Shafter's strijdmacht te versterken met 10,000 man. Men ge looft dat Shafier zijne expeditie zal ont schepen te Baiquiri, acht mijlen ten oos ten van Santiago De ontschopiug zal 12 uren duren 10,000 opstandelingen onder Gaicia zullen hunne hulp daarbij verlee- nen. Na den aanval op Santiago zullen de voornaamste puüten in hoi Oosten van Cuba bezet worden, en dan zal seffens eenen inval gedaan worden opPorto-Rico, met 20,000 man, onder hu vel vau gene raal Miles. De r.aad van uorióg is overtuigd dat 200,000 man noodig zuilen zijn voorden grooten inval op Cuba. De president wil nog 100,000 vrijwilligers oproepen. Moet men een telegram uit Key West aan betzelfde blad gelooven, dan hebben do Spanjaards te Havana niets meer te eten dan paardenvloesch. Hong Kong, 20 Juni. Het amerikaansche adviesjacht Zafiro, den 17 Juni van Manilla vertrokken, is aldaar maandag aangekomen en heeft in de chineescho wateren geankerd. Het bracht nieuws. De opstandelingen hou den 4000 Spanjaards gevangen. Duizend opgestane inboorlingen hebben den 14n de stad Dalanga genomen. To Manilla en te Malate komen vele brandrampen voor. Do amerikaansche kruiser Baltimore zouden 17n vertrek ken en transporten uit Sau Francisco ontmoeten aan do noordoostelijke punt van Luzon. Dertig carabineros, die trach ten te deserteeren, werden don 15» aan gehouden en doodgeschoten. Aguinaldo berichtte den amerikaan- schen consul, dat de opstandelingen voor stelden een voorloopig bewind in te stol len, om eenige samenwerking te verkrij gen, maar dat het overigens den wensch was, de Filippijnen eene amerikaansche kolonie te zien worden. (Zoo I De Spanjaards hebben den kruiser Ccbtt aan dön mond der Pazie rivier laten zin ken, om het enge kanaal te versperren. De Amerikanen oordeelen dat de betrek kingen tusschen de Fransche en Duit- scho eskader zeer vriendschappelijk zijn. Biricht aan do Landverhuizers. Allo onze landgenootoD die van zin zijn naar den vreemde te vertrekken wor- don dringend verzocht dc maatschappij Sint Raphael to raadplegen. Deze zal hen elk in 't bijzonder inlichtingen geven no pens hunne kans van gelukkon in ver- schillige landen. Zy zal hun insgelijks al de voorwaarden der reis bekend maken en zal hen in hun nieuw vaderland aan- bovelon aan invloedhebbende en ver kleefde lieden, in staat om hun kostbare diensten te bewyzeu. De landverhuizers, dusdanig onderricht, zullen de teleurstellingen en den onder gang kunnen ontgaan die dozen zoo me nigvuldig overkomen welke verwaarloo- zen ernstige inlichtingen to nemen. De aanbevcliug van do maatschappij zal hunne plaatsing grootelijks vergemakke lijken. AI de inlichtingen worden kosteloos gegeven 't.zij door de gewestelijke afge- veerdigden, 't zij door den algemeenen schrijver, GraafWaldbott de Bassenheim, Buxheim, Souabe, Beieren, 't zij door don bijvoegden schrijver, M. St. d'Ydewalle, Sint-Andries-bij-Brugge. MAATSCHAPPIJ VERGADERING Zaterdag 25 Juni 1898, om 8 V* uren Afdeeling A, tor herberg van Benoit Herman, Dam en nadien bij Jean Spaens, Molendries. Afdeeling B, ter herberg van Alfons Van der Biest en nadien bij Frans De Cock, beide Verkensmarkt. Afdeeling C, ter herberg van Frans Van den Broeck en nadien bij Domien De Winne, beide Binnenstraat. Afdeeling D, ter herberg van Frans Van Cauter, Hovenierstraat en nadien bij Joseph De Smedt, Moorselbaan. AALST. Op Zondag 24 Juli, groot Turnfeest op don koer der Patronagie Sl Jozef, door de catholieko Turners, Willen is Kunnenom 4 uren namiddag. Naar het programma te oor deelen zal het feest ongemeen prachtig zijn. De algemeene vrije oefeuiugen, begeleid door Fanfaren, worden door 90 Turners uitgevoerd. Wij wenschen die schoone Maatschappij geluk en mochte haar eerste Zomerfeest schitterend zijn I Voorbehoudene plaats fr. 2,00. Eerste plaats fr. 1,00. Tweede plaats fr, 0,50. Zie notariëele Annoneeu op do ALde Bladzijde. Aalst. Heden 23 der looponde maand, opeuing van het 390" hulphuis der firma Gebroeders Delhaize en CDi®, merk De Leeuw, 19, Hoek der Kerk straat, nabij de S' Martiuuskerk, te Aalst. Kerkdiefstal. Dieven verrast. Gevecht met de politie. Aanhouding en vlucht. In den nacht van donderdag en vrijdag werd de koster van St-Pieters- Jette, in Brabant, plotseling gewekt door de electrieke bel, die zijno woning met de kerk verbindt. Hij stond op, kleedde zich haastig, verwittigde den z. eerw. b. Secretin, pastoor der parochie, en beiden gingen den politiecommissaris waarschuwen, dat er ongetwijfeld dieven in de kerk moesten zijn. Do commissaris De Vriese vorgezelde den pastoor on den koster naar de kerk en nauwelijks binnen, zagen ze in do nabij heid uer sacristij drie personen, die bezig waren, een aantal gewijde voerworpen in oen inpak doek te M. De Vriese, die veel moed en bui tengewone lichaamskracht hee;t, vjol de .dieven te lyf, die juist nog. tijd hadtien om het licht uitte dooven. Toch greep de commissaris eenen der dieven vast on eene worsteling lijf om lijf had plaats, iu 't welk M. De Vriese zicli den pols ver wrong. De dief scheen zoo sterk te zijn als de commissaris en bood langen tijd weer stand, doch een vuistslag van den com missaris deed hem op den vloer rollen, terwijl hij uitriep Help, Frans 1 Maar de twfr» mdere dieven hadden middelerwijl het hazenpad gekozen; zij vluchtten ia de richting vnn Laken, ter wijl zij op den pastoor en den koster ver scheidene revolverschoten losten. De veldwachter, die eveneens door do electrieke bel gewekt was, zag hen de spoorbaan oversnellen, doch kon hun signalement niet opgeven. Maar de com missaris had eenen of twee hunner aau de stem herkend 't waren oud-veroor deelden, waaronder een zekere Van Driessche vroeger betrokken in eeneu diefstal der Spiegelstraat, te Brussel. Een oogenblik kon hij dezen laatste zelfs vast houden, maar hij moest hem los laten. Zekere Boxy, oen palfrenier, vroeger veroordeeld voor moordpoging op zijne minnaie^, bleef toch in handen der politie. Hij bekende, langs oen venster in do kerk gebroken te ziju. Zij hadden reeds offerblokken geopend, vergulde voor werpen, kostbare kandelaars en borduur sels vau misgewaden in hun toile~cirée gepakt, toen zij verrast werden. Boxy heeft geweigerd zijne meéplich- tigen bekend te maken. De commissaris ontving voor ziju moe dig gedrag talrijke gelukwenschen. Men deukt de andere dieven op het spoor te zijn. Het gerecht is van gevoelen dat het dezelfde dieven zyn, dio hunne heldendaden pleegden in ae kerken van Anderlecht, Berchem, Mortsel, onz. Nieuwe bende titelvervalsehers. Men herinnert zich de beruchte bende titelvervalsehers, of liever titelwasschers en de zaak Cordeweenor, die er meê in betrek stond. De politie van Brussel heeft nu eene nieuwe bende van dien aard ontdekt, welke eenen diefstal van 300,000 fr. had Men zal zich herinnoren dat een Brus- selsche schilderijenkoopman, M. De Ruelle over vele maanden het slachtoffer was van oenen diefstal, ter weerde van 300,000 fr.; dio men aan papieren uit zijne kas had gestolen. De politie zocht en herzocht en ver moedeus vielen op zekeren Z., die met De Ruelle in betrekking was goweest. Hij kon zijne onschuld bewijzen, men moest hem los laten en de zaak werd geklas seerd. Maar dezer dagen vernam de opper- commissaris Bourgoois dat eene nieuwe bende, geheel ingericht gelijk die van over een jaar of drie, werkzaam was en tevens outdekte hij dat zij hunne bijeen komsten hielden in dezelfde drankslijteiïj, waar do andere bende haren hoofdzetel had. Over een dag of vier kwam nu bij M. De Ruelle eed persoon, Kemp genaamd, die hem sprak over schilderijen en vervolgens over diefstallen. Natuurlijk kwam de diefstal, waarvan de schilderijenkoopman het slachtoffer was geweest, dus ook ter sprake. Maar, zegde Kemp, hebt gy de be schrijving der titels, die u ontstolen wer den, rondgezonden En wie weet hebben de dieven de stukkeu wel kunnen verhan delen. Met een briefke vanduizeAj franks op te offeren, is er misschien wel middel om uwe papieren terug in handen te krij gen. Wie weet I... Ha riep M. De Ruelle uit, ik geef geerne vijftig goudstukken.... Waarlijk Waarom niet I Welnu, morgen hebt gij uwe titels i terug. Hoe dat Gij bobt ze terug, zeg ik u. Maar gij moet de duizend frank geven en mij vijf goudstukken commissieloon betalen. Kom morgen ten 3 uren in den drankwinkel, naast de Sésino en gij zult uwe weerden terug hebben. Maar pas op, verwittigt gy de politie, dan is de zaak bedorven en gij krijgt niets. Maar ondanks die waarschuwing had M. De Ruelle niets haastigors te doen dan de politie te verwittigen en hier ver- i nam hij dat Kemp juist eeu dergeuen was, die door de politie worden in 't oog gehouden. Men ziet van hier wat er gebeurde, zegt de Gaeette, Kemp komt met de weerden, welke hij aau M. De Ruelle overhandigt, tegen betaling der overeengekomen som en wil henen gaan. Maar aan de deur staat de politieofficier Yvesendiie agenten. Kemp ziet hen en vlucht, gevolgd door de ageuten. Van den anderen kaï.t der .straat werd hem den weg afgesloten en Kemp wordt aange houden en naar het politie&ureel ge bracht, waar hij zyn meêplichtigen op noemt, die hij echter slecht kent met huoDe bijnamen. Ook doet hij den verheler kennen, een horlogiemaker uit den omtrek der oude Markt. Deze werd zondag morgend aangehou den. Het is zekere B. van de Huidevet- torsstraat, die voor specialiteit had, lee- ninjen te doen op bergbriefkens ofwel Terpen naar deu berg te br er j uk .e halon o: aan koupen "voortef dóen. Maar per ongehik kocht hij v^en big', 'ijzen r .-werpen van tenia- bte herkomst, onder andere, voorwerpen die over eenige weken gestolen waren van eene dame uit de Yzeren Kruisstraat. Men vond de ponduien, bij deze dame ge stolen, nog in zijne woning. Hij is, evenals Kamp, in de gevangenis opgesloten. Op de binnenplaats van het gemeen tehuis te Brussel, waren eenige pompiers bezig met reddingsoefeningen te doen. Het verbeeldde dat zij van de derde ver dieping, die verondersteld werd, in brand te staan, eenen man moesten redden. Een dor pompiers bracht, langs eene aan de versters vastgemaakte koord eenen mak ker naar beneden. Toen beiden op de hoogte dei tweede verdieping gekomon waren, brak do koord en de twee mannen i vielen op de kasseien. Beiden ziju ge- vaarlijk gekwest naar het gasthuis ge- bracht- Aangaande de zaak van erfdeelroof, j dio onderzocht wordt door de parketten j Bergen en Brussel, wordt thans gemeld, dal er spraak zou zijn van eene nalaten- j schap van 200,000 fr., de fortuin eener i weduwe, die te Brussel overleed en welke fortuin een der rechthebbenden zich ge- I heel zou hebben toegeëigend, ten nadeele J zijner mede-erfgenamen. De verdachte j beweert, dat de historie een uitvindsel is, j en dat de dame niets heeft nagelaten. In eene kazerne te Geut heeft oen j soldaat geweerschoten gelost op eenen ouderofficier. Ziehier wat het Fondsenblad daar over meldt De soldaat is een genaamde Langbeen, i Hij was dronken in de kazerne geko- j men, en scheen zeer opgewonden. Zijn I geweer genomen hebbende, stak hij er de j bajonet op en loste vijf schoten. Onder de soldaten ontstond eene ge- i makkelijk o begrijpen ontroering. De mannen der wacht kwamen op de oiuneuplaats gesneld; doch Langbeen be- j dreigdeden officier Bytebier, den eersten sergeant en den eersten korporaal zijner kompagnie. Het zijn de onderluitenant Glorie en een sergeantrmajoor, die Langbeen ont wapend hebben. Zijn geweer was nog met vier kogels geladen. Wanneer men de zakken van Langbeen j onderzocht, vond men er nog 10 kogols in. I Langbeen is in de gevangenis opge sloten. Ziehier eenige bijzonderheden over I deu diefstal, ten huize van M. Mackart, in het huis n. 23 der Plantijnkaai te Ant werpen, zijnde de herberg d la ville de Bomamaandag gepleegd. Het feit gebeurde rond half 11 voor den middag. Vrouw Lauwreys, de kuischvrouw, werkte daar in huis en had juist eene kamer, waar zij bezig was geweest, ge sloten. Verwonderd was zij, eenige oogenblik- j ken later, de kamer weer open te zien staan, en in donzolfden stond werd zy vastgegrepen door eeneu kerol, die zich daar verborgeu had. Hij sloeg haar, wierp haar tegen den grond on zij had, terwijl dit gebeurde, toch nog de gelegenheid, om te zien dat do indringer een bleek gezicht had, en zwart costuum eu hoed droeg. Volgens hare aanduiding moet hy zoo wat 1 m. 65 lang geweest zyn. Op haar noodgerocp suelden andore icrsouen toe, dio de werkvrouw ter hulp twamen en vervolgens in de kamer gin gen zien.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2