Zondag 26 Juni 1898. ,1 centiemen per nummer. 55ste Jaar 3271 Rechterlijke De Moordenaar? Rechtzinnig Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eerherstelling. Z0NDAGRUST. Belgische Volksbond. Een eenvoudig vraagske. Een goed woord. Drankmisbruik, FS°0VI/', HASSELT DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantie» door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. r*Aalst, 25 Juni 1898. Wij, Leopold II, Koning der Belgen, maken aan alle tegenwoordigen en toeko menden bekend De Rechtbank van l#n aanleg, zitting houdende te Dendermonde, 1° kamer, hoeft het volgende vonnis uitgesproken In zake van Karei Borreman, tabak fabrikant, verblijvende en wonende te Aalst, eisscher, vertegenwoordigd door Meester Jan Cooreman, advocaat-zaak voerder, tegen Pieter Daens, drukker-uit- gever, wonende te Aalst, verweerder, vertegenwoordigd door Meester Julius Eyerman, advocaat-zaakvoerder, en tegen priester Adolf Daens, wonende te Aalst, verweerder, vertegenwoordigd door ge zegden Meester Julius Eyerman. Gehoord de partijen in hunne middelen en besluiten gezien de stukken van het proces aangezien verschillige artikels gedrukt door den verweerder, Pieter Daens, voornamelijk in zijn blad Het Land van Aelst, Kr van 23 Mei 1897, beginnende met de woorden Later NieuwB. Is het waar en eindi gende met de woorden altijd gevaarlijk, nr van 13 Juni daaropvolgende, beginnende met de woorden Aalst. Het Ministerie, en eindigende met de woorden uwe broeders, nr van 4 Juli daaropvolgende, beginnende met de woorden Demokraten tabak, en eindi gende met de woorden gewerkt onverpoosd» en beginnende met de woorden drij gewich tige en eindigende met de woorden de werklieden nr van 11 derzelfde maand, be ginnende met de woorden Broodroof. Is er iets» en eindigende met de woorden "zwar ten lijnen aan twaalf centiemen,» nrvan 18 derzelfde maand, beginnende met de woorden De Yakvereenigingen d'Encycliek zegt» en eindigende met ae woorden «manier van Ij- delen nr van 1 Augusti daaropvolgende, beginnende met de woorden Aalst. De Yer- eenigde Tabakbewerkers en eindigende met de woorden in China wel smaken,» nr van 8 derzelfde maand, beginnende met de woorden De Vereenigde tabakbewerkers en eindi gende met de woorden ander tabakver- koopers,» nr 15 derzelfde maand, beginnende met de woorden Denderbode Het is van, en eindigende met de woorden moeten bij wonen en beginnende met de woorden Het huis van..» en eindigende met de woorden zal instorten, nr van 22 der zelfde maand, beginnende met de woorden aan de poort des hemels, 'k Heb ik wel, en eindigende met de woorden Kooplieden in den tempel,» nr van 29 der zelfde maand, beginnende met de woorden Internationaal Congres van Zu rich... M. Daens, paBtoor en eindigende met de woorden tegen de werklieden keeren, n' van 5 September daaropvolgende, begin nende met de woorden «Congres, Sara, Clara» en eindigende met de woorden gebeurd is den 13 Juni;» in zijn blad «De Werkman,» nr van 28 Mei 1897, beginnende met de woor den Een schreeuwend misbruik en eindi- g»de met de woorden het Cbristene Volk;» nr van 4 Juni daaropvolgende, beginnende met de woorden Het Ministerie van Arbeid ai vast besloten en eindigende met de woor- WIE IS NAAK |HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 29"* VERVOLG. Na tragische gebeurtenis en van Charle- mont en de gevolgen daarvan, had zij jaren lang in afzondering geleefd en al bet gezag van baren vader was noodig geweest, om haren terugkeer in de gezelschapskringen te bewerken. Na een krachtig verzet en vele redetwisten, had zij zich aan zijnen wil onder worpen en was weder, zooals in vroegere, betere tijden, eene gunstelinge aan het bof geworden. Velen, baren echtgenoot dood ge- loovende, dongen naar hare band, mannen van rang, gezag en rijkdom maar de grootste schoonheid, zooals zij dikwijls genoemd werd, bad hen afgewezen op eene manier, die, boe. wel hunne hoop verstoord werd, ben nog inniger tot bare vrienden en vereerders maakte. Men noemde baar koel zonder hart, trotscb en hoogmoedig, eene vrouw, die in baar schit terend omhulsel, slechts verstand en geest verborg, maar geen gevoel bezat de arme lieden barer landgoederen konden echter van den ten der arbeidersnr van Juli daaropvolgende, beginnende met de woorden aan t ministerie van arbeid en eindigende met de woorden zal worden der vakvereenigingen nr van 23 der zelfde maand, beginnende met de woorden Gent. Het is daarom en eindigende met de woor den fabriek Achterstraat n° 15 nrvan 30 der zelfde maand,beginnende met de woorden Aalst. De vereenigde tabakbewerkers en eindigende met de woorden in China wel smaken, »nrvan6 Augusti daaropvolgende, beginnende met de woorden «Volksparlement, Clara... Dat 't God beliefdege en eindige met de woorden brood gevonden hebben; nr van 20 der zelfde maand, beginnende met de woorden nog d'opscborsing. Het gebeurt somtijds en eindigende met de woorden geene verwijdering lasterend en schade lijk zijn voor den eischer dat de verweerder Pieter Daens, herstelling verschuldigd is. Aangezien deze te vergeefs inbrengt dat het artikel gedrukt in het nummer van negen-en- twintigste August i uit ziju blad Het Land van Aelst slechts de overname zou zijn van een verslag van het Congres van Zurich, ge drukt door deu Vooruit, den 27 der zelfde maand. Aangezien de overnemers, de verta lers, al dezen die zich een dagblad artikel hebben toegeëigend, het een nieuw leven hebben geschonken, eene nieuwe ruchtbaar heid, hunne verantwoordelijkheid verbinden tenzelfden titel als de oorspronkelijke schrij ver aangezien de medewerking van den verweerder Adolf Daens aan de betichte artikels niet bewezen is dat de subsidiaire besluitselen van den eischer, strekkende om aan gezegden Adolf Daens een (voldingenden eed) serment litis deeisoire toe te staan, niet aanneembaar zijn. Aangezien de omstandig heden der zaak de toepassing van den lijfs dwang niet verrechtvaardigen. Aangezien bet zedelijk en stoffelijk nadeel, geleden door den eischer, billijkerwijze kan geschat worden, zooals hierna zal gezegd worden Om deze redenen, de Rechtbank, gehoord Mijnbeer de Lichtervelde, Substituut van den Prokureur des Konings, in zijn gelijkvormig advies, als ongegrond alle breedere en tegenstrijdige be sluiten verwerpende, stelt den verweerder Adolf Daens, zonder kosten, buiten de zaak, zegt in rechte dat de artikels, gedrukt dooi den verweerder P. Daens, in bovengemelde nummers zijner dagbladen bedoeld, lasterend en schadelijk zijn veroordeelt gezegden ver weerder 1° om aan den eischer, ten titel van schadevergoeding, de som van duizend frank to botalen 2° het huidig vonnis tweemaal,in genoemde bladen Het Land van Aelst en De Werkman te plaatseu binnen de acht igen te rekenen van den dag der beteeke- ning,op straf van schadevergoeding. Machtigt deu eischer hoogorbedoelde vertaling van bet huidig vonnis in twee bladen zijner keus, af te kondigen, zonder dat de kosten dezer be kendmaking twee honderd franken kunnen overtreffen. Veroordeelt den verweerder P. ns, tot al de kosten, geschat op de som van honderd zestig frank, een-en-vijftig cen tiemen, niet inbegrepen de onkosten der grosse van het huidig vonnis. Aldus gedaan en uitgesproken in de open bare zitting van dit tribunaal, eerste Kamer, den 26 Maart 1898. Voor gelijkvormig afschrift, J. B. COOREMAN. ZONDAG26 JUNI1898dienstdoende ApothekerMr Gbyselinckx, Molenstr. daden spreken, door baar verricht, die van menscblievendheid en hartelijkheid getuig den, van doelmatige giften, van bezoeken aan bet ziekbed, van troost en goede hulp, van de nachten wakend daarbij doorgebracht. Deze lieden konden alles vertellen van bare zelf opoffering, waardoor zij de liefde van allen verwierf. Voor ben was zij een troost en vredebrengende engelvoor de wereld echter sloot zij baar binnenste af en deze kende haar alleen als eene vrouw zonder hart of liever met een hart van steen, eene vrouw dio men vereerde om bare straleude schoonheid, maar even ongenaakbaar achtte als eene ster. Van bet oogenblik dat baar echtgenoot uit de gevangenis ontvluchtte, was baar naam nooit met dien van eenen in verbinding ge weest, totdat men sinds kort begon te fluiste ren van bare verloving met den tegenwoordi gen markies. Algemeen werd aangenomen, dat zij spoedig met hem zou trouwen en zij ga. zich de moeite niet dit gerucht tegen te spreken. In den morgend, dat Sofie Lepage in een rijtuig van bet hotel Charlemont naar Mont- fagon reed, zat mevrouw Mixtome in bare kamer brieven te schrijven. Hare gasten waren op verschillende plaat sen bezig. Eenige schreven in de bibliotheek of lazen, anderen wandelden in bet park of deden een zeiltochtje op zee. Mevrouw Mixtome ging met bet schrijven Eene onrechtstreekscbe hulde voorden Godsdienst en de catbolieke Partij be vatten de volgende woorden uitgesproken te Luik door gezel Anseele den 12October 1894. Wij geven ze terug volgens een verslag uit de Réfonne, een half socialistisch dagblad van Brussel. Anseele zegde Te Brussel hebt gij den driebond verworpen omdat voor u de tegenkan- n ting het clerikalism niet is maar het capitulism, veel sterker dan het eerste. Uitgenomen in België en Oostenrijk zijn het liberale burgers en zelfs repu- blikeinon die baas zijn in Europa en in b Amerika. En overal zijn de werklieden marte- laars. (N. B. 't Is de socialist die spreekt.) Hebben de armen eenen wreederen vijand gehad dan Bismarckeen afgod voordo liberalen (N. B. en ook voor Dehdergalm.) Neen, de catholieken zijn onze grootste vijanden niet. (N. B. An seele had er bier nalu ui-lijk moeten bijvoegen maar de geuzen zijn het, zij de gekende mancbesterianen,) - In Sicilië is bet lijden der werklieden niet veroorzaakt door den paus Leo XIII maar door den geus Orispi. Iu Engeland zijn het de catholieken niet, bet ziju de protestantsche bazen bazen kort weg, Oio met 1,50 fr. de daghuurder mijnwerkers beweerden te verminderen. Door wie worden in Amei ika de wer- - kersklassen verdrukt en vervolgd? Door de burgerij en het capitalism (lees liberale burgerij) die dagelijks van den eenen kant de rijkdommen opeenstapelden en van den anderen kant de slavernij vermeerderden. Wie in Frankrijk heeft van eenige anarchistische moordaanslagen gebruik gemaakt om de vrijheden te wur- - gen waarvoor Frankrijk zijn bloed ver- goten bad (N. B. Voor den armtie- rigen Dendergalm is Frankrijk een toon beeld van vrijheid) Zijn het de priesters Zijn het de catho- lieken P Neen, het waren de burgers repu- blikeineu. Of liever bet waren burgers en dat is genoeg (Toejuichingen.) Die woorden hebben voor ons hunne weerde want zij zijn eene kostbare bekentenis in den mond van onze tegen strevers. Anseele bekent dus dat bet de catho lieken niet ziju die do vrijheid verwurgen - niets is don catholickon immers dier baarder dan de kostclijken pand der vrijheid en die de werkers doen lijden. Neen, door hunne daden, door hunne instellingen, door hunne wetten hebben de catholieken bewezen hoe eng bun bet welzijn van den arme aan bet hart ligt, van hare brieven voort. Plotseling echter viel bare pen op het papier. Zij hief het hoofd op, leunde achterover in haren stoel en zag vol gedachten door het venster naar de in den zonneschijn glinsterende zee en do over 't wa ter zeilende scheepjes. Hoewel bijna acht-en-dertigjaar oud, zon men baar nauwelijks vijf-en-twintig hebben toegerekend. Zij had de bitterste tegenspoe den, die het lot van eenen meusch bijna on dragelijk maken, doorgeworsteld, maar de smart had geene sporen van verwoesting op haar schoon gelaat geteekend. Zij was hoog en slank van gestalte, met volle regelmatige vormen, in houding en voorkomen vol waar digheid en hoogheid. Het was een verbeven, edel gelaat, prachtig door zijne volmaakt zui delijke schoonheid, en dat, als men het een maal gezien heeft, eenen vasten indruk in de herinnering maakt, dag en nacht voor het oog des goestes blijft zweven. Maar op dat schoon gelaat lagen steeds eene ijzige koelheid en eene grendelooze trots, die de uitdruking van ieder gevoel omsluierden thans echter en dikwijls wanneer zij alleen was, drukten hare trekken wanhoop en zwaarmoedigheid uit, die de wereld niet zien mocht en der vertwij feling meer nabij kwamen. Een kloppen aan do deur schrikte haar uit hare droomen op en oogenblikkelijk ver anderde de uitdrukking van baar gezicht. Johana, hare kamenier van ongeveer middel hoe zeer zij zich bekommeren met den toestand van hen die in nood zijn Voor Anseele is er dus geen dommer kreet dau deze Weg met de catholieken A bas la calotte waarmede de geuzen onzaliger memorie, zooveel hebben ge schermd de geuzen, die zooveel geld hebben verspild, zooveel tranen Goor 't volk hebben doen storten, zooveel twist en tweedracht hebben verwekt... Het was goed dat dit door een socialist wierde gezegd. Ongelukkiglijk zijn in de partij van Anseele de woorden geene oorden. In de dagen van kiezingen zien wy inderdaad dat de godsdiensthaat er ook de booge toon voert en dat die roode volksbedrie gers er dan boelen met die partij, die de werkers overal, in alle landen, hebben verdrukt. De weldaden, de diensten bewezen door de catholieken worden vergeten en de arme verdwaalde schapen, die in 7 socialistisch gareel loopen, worden verplicht tegen hunne weldoeners te stemmen. Dat teekent Anseele, dat teekent de roode leiders af... En hier te Aalst, wat hebben wij ge zien Een schandalig verbond, openbaar en erkend, door zoogezegde verdedigers der werklieden met de blauwe partij die over al, volgens de bekentenis van Anseele, eene geschiedenis der armen eu verdruk ten iu tranen en bloed hebben doen schrijven, opkomende tegen hen, die volkswetteu hadden gemaakt en volks- iurichttngen, zoo nuttig eu voordeelig aan de kleinen, badden tot stand gebracht. Quo usque tandem Hoelang werk lieden zal bet nog duren dat gij dit niet zult inzien Mocht die dag alras aanbreken Het aanstaande congres van den Bel gischen Volksbond zal te Luik, den Zon dag 25 en Maandag 26 September gehou den werden. Het congres is in vijf afdeelingen ver deeld, eene voor de zondagrust, eene voor don strijd tegen het alcoolism, eene voor de schoolwet en eene voor deu arbeid van vrouwen, kinderen en volwassenen der nijverheid. Het omstandig programma van al die te bespreken punten is reeds aan al de bij den Bond aangesloten maatschappijen ge zonden en bet Bestuur verzoekt deze nu de kiezingen voorbij zijn do studie erover aan te rangen. Binnen kort zal de schrijver van den Belgischen Volksbond, op kosten van deu Bond, naar Frankrijk gaan, om daar, vergezeld van een priester door Z. H. Mgr den Bisschop van Gent aangeduid, den stoffelijken en zedelij ken toestand der Belgische werklieden, die telken jare aldaar eenige maanden verblijven, te onderzoekeu. G. Eylenbosch, Schrijver. baren leeftijd, trad zacht binnen met eenen, op een sierlijk blad liggende brief. Eene boodschap van Charlemont, me vrouw, zegde zijde man wacht op antwoord. .Mevrouw Mixtome nam den brief en door liep hem snel. Het was een vleiend schrijven van den markies van Charlemont, die haar en hare gasten aan de belofte herinnerde, om in zijne yacht eenen grooten tocht op zee te ma ken. De wind was gunstig en alle verschijn selen beloofden, dat hij gedurende deu dag vast zou blijven, waarom de markies voor sloeg den volgenden morgend den tocht te ondernemen. Het plan lachte mevronw toe, en daar het ook des morgens reeds bij het ontbijt was besproken wist zij dat het ook den bijval van hare gasten zou verwerven. Johanna wachtte tot haro meesteres het antwoord, waarin de uitnoodigiug werd aan genomen, geschreven had. Zij hield veel van mevrouw en ook deze mocht hare kamenier gaarne lijden, zoodat in den loop der jaren, tusschen haar beide eene zekere vertrouwheid was ontstaan. Toen de kamenier deu brief van deu markies van Charlemont ontving, en daarbij de andere brieven op de tafel gereed zag bggen, riep zij verwonderd uit Zooveel brieven van morgen, mevrouw. Gij hebt er ten minste zes geschreven. Het is niet goed, dat gij alle brieven beantwoordt. Gy mist uwe juffrouw van gezelschap. Wil ik Mogen wij, lezer, u eens een vraagsken stellen Er wordt tegenwoordig veel gesproken over Congo, enz. Congo wordt afgekeurd, Congo wordt afgebroken, Congo wordt veroordeeld. Hier in bet land van Aalst wordt die zaag fel gespannen omdat onze groenen daarin een uitmuntend middel badden gevonden om eenige kiezers te bedriegen en wat stemmen te vangen. Die kerels badden Congo als eeno wip plank aanzien waarmede zij gemakkelijk naar boven gingen bomen en op 't lang gedroomde zetelken zouden geraken Ik beken ootmoedig de vraag niet te kennen maar hoevelen zijn er niet dio oyer Congo en zwart kerkhof razen en die niet eens weten wat Congo is. Zij klappen eu redeneeren en zij kennen de eerste letter niet van colouiaal politiek. Zegt, lezers, gelijken die grootsprekers niet slecht op de blinden die ernstig over de kleuren het hooge woord voeren en be loeren er het fijne van te kennen Zeg eens is bet zoo niet En wat mag men nu wel gelooven van al die redeka velingen en sprookvertellingen, waar mede om de meuschen in 't gareu te jagen, zij nu de baren doen te berge rijzen Een goed woord is dat door de Justice Sociale van Brussel uitgesproken in haar nummer van 3 Juni 11. Sprekende over Congo vraagt dit blad Wat moet men over de volksplantingen van Congo door onze medevaderlanders denkeu En het orgaan der heereu Carton en Renkin antwoordt Onder oogpunt van menschlievend- beid, onder christen standpunt juichen wij dit werk toe, enz. Onder huishoukundig oogpunt Het is klaar dat Congo voor ons nooit eene bevolbingskolonie zijn zal, nooit geen toevluchtsoord voor onze overbevolking, zoo min de Indiën eene bevolkingsoord is voor de Engelscben en Java voor Hol land. Om er profijt uit te trekken moet men dus tot dees punt komen dat men er waren uttrekke in voldoende hoeveelheid om de uitgaven dat een bestuur noodlot - tiger wijze na zich sleept, te vergoeden. Is de grond vruchtbaar Zijn de zwar ten bekwaam tol werk en den arbeid ge negen Hébben wij planters ervaren genoeg en met wilskracht begaafd om tot dien uitslag te komen Dat is het punt die voor alle beslissing, ernstig moet onderzocht worden, zonder drift, zonder vooroordeel Hebben onze groenen zou gehandeld Neen 1 eene boodschap zouden naar hot dorp van Charlemont en latou vragon, of zij spoedig beter zal zijn en in staat om hare betrekking waar te nemen Neen Johanna. Ik zal haar in ieder ge val niet terugnemen, antwoordde mevrouw, met een vaste, aangename stem. Zij is be paald niet de persoon, die ik voor mij wensch. Als wij naar Darijs gaan, zal ik wel iemand in hare plaats vinden. Johanna toonde een ontevreden gelaat. Ik wilde wel, dat ik u van al die moeite verlossen kon, movrouw, zegde zij. Als ik kon voorlezen, ziugen en spelen, sooals de juffrouw dat deed, zou ik gelukkig zijn. Erger u daarover maar niet, antwoordde mevrouw Mixtome. Gij zijt mij in uwe tegen woordige betrekking even nuttig en noodig. Breng nu den bode den brief. Johanna verwijderde zich. Mevrouw stond op en plaatste zich aan een venster, vanwaar zy den strandweg kon overzien. Het oude, grijze slot Charlemont, op zijn hooge rota in donkere lijnen tegen den morgenkemel afste kende, verhief zich in de verte en mevrouw Mixtome zag verlangend daarheen. In dit oud eerwaardig slot had zij de weinige gelukkige jaren van haar huwelijk doorleefd. Zij was er als eene vroolijke, ge lukkige bruid ingetrokken, met het zekere vooruitzicht, dat zij daar eens rechtmatige meesteres en haar jonge echtgenoot heer zou werkt de onwetendheid in de hand, doodt den geost van 't volk en hierom zullen zij (de catholieken) zich wel wachten mede te werken tot de uitroeiing ervan. Wij komt hier beter te pas dan zij. En inderdaad de socialistische leiders, die ten meerdere deele kwak- bazen zijn, zullen zich wel wachten de geaeverplaag te bevechten want ze zou den hunne melkkoei kwijt geraken. Die roode leiders hebben er dus belang bij dat vele lieden in de onwetendheid verkeeren en hunne geest dood blij ve. Als dc roode chefs waarlijk de gene- verplaag willen bevechten, waarom hou den ze dus niet op van kwak te scheuken in de roode lokalen en blijven ze kwak- bazen aan hun hoofd behouden Eeuwfeest van den Boerenkrijg;. Het programma der Iuhuldigingsfeosten vau 28 Augustus is tor uauwernood ver schenen eu reeds wordt het Stadsbestuur vau Hasselt bestormd door aanvragen van deelneming aan het Festival en het Vlag- genfeest, zoo uit het Vlaamsche als uit het Walenland. Muziek- en Zangmaatschappijen, Gil den en Kamers, maken zich ten allen kanten gereed om met vlaggeu, bannie ren en breuken, aan don optocht deel te nomen. Overal leert mon, voor die gele genheid, liederen en gezangen waarin de roemrijke strijd van 1798 herdacht en verheerlijkt wordt. Het zal een grootsch en eenig schouw- spel zijn, Je optocht van die talrijke maat schappijen eu gilden, voorafgegaan van hunne bannieren en eeretoekeus, door diezelfde straten, waar over honderd jaren, het moedigo leger dor Boeron do laatste wanhopige poging waagde. De maatscbappyen die aan dien op tocht willen deelnomen en die, tot nu toe, bij vergetelheid nog geen feestpro gramma ontvangen hebben, kunnen zich niet gauw genoeg tot hot stadsbestuur van Hasselt wenden, ten einde zich by tijds in regel te kuuuen stellen voor de. talrijke premiën, die onder de deelne mers uitgetrokken worden. Vrijdenkers en godverlooche naars. Als men ton tijde van kiezing Anseele en andere liberale profeten wil gelooven dan zijn de socialisten niet vijandig aan den R. K. Godsdienst en zelfs ze gelooven in God... Maar eens de kiezingstijd verloopcu dan komt den hel- schen droesem naar boven en de god verloochenaar rukt zijn masker af. En dat bestatigen wij weer wellicht voor de duizendste maal bij 't lezen van 't volgende bericht in Vooruit Alle vrijdenkers die op 3 Juli e. k. de reis naar Gecraerdsbergen willen - medemaken, kunnen zich van heden af laten inschrijven bij Frans Verstraete, portier van Vooruit.» Alle verdere bedenkingen zijn over bodig. zijn. Daar ginds was hare dochter geboren, liet bekoorlijk kind, aan hetwelk zij nooit kon denken, zonder heete tranen te vergie ten. Daar was bet vreeeelijk lot over hare gade gekomen, waanneé ook voor haar een tijd aanbrak vau verschrikkelijk, onbeschrijf lijk lijden een tijd, dien zij zich niet kon herinneren, zonder dat de oude wonden wer den opengereten en deze haar nienwe smarten veroorzaakten. Jlet schemerde haar voor de oogen, eene felle smart doorvüemde hare ziel en zij werd door eene lichte duizeling over vallen. Zij leunde tegen het vensterraam en drnkte beide handen op haar bonzend hart, dat met eenen naamloozen angst vervuld was. Sedert het uur waarop zij met schaamte en schande het kasteel van Charlemont had moe ten verlaten, daar op denzelfden morgend haar echtgenoot als de moordenaar zijns broeders gevangen werd genomen, was zy niet meer op het slot geweest. Zij had vroe ger steeds gedacht, dat zij hst nooit meer van zich zou kannen verkrijgen, het opnieuw bin nen te tredenna echter haakte sij er naar nog eenmaal de plaats te zien, waar zy zoo gelukkig was. Zij zou de helft van huar ver mogen gegeven hebben, om weër eens alleen in de zalen te zijn, weör eensin den leunstoe van hare eigene kamer te zitten, geheiligd door het aandenken van haar kind, dat daar twee jaren had gespeeld. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1898 | | pagina 1