Zondag 3 Juli 1898. 5 centiemen per nummer. 559le Jaar 3276. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Rechterlijke Eerherstelling. De Moordenaar? Z0NDAGRUST. MSEK Rond een Boek Bond der Antisocialistische VAKVEREENIGINGEN Hel Heilig Doodkleed. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Huum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 34 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 2 Juli 1898. Wij, Leopold II, Koning der Belgen, maken aan alls tegenwoordigen en toeko menden bekend De Rechtbank van 1*" aanleg, zitting houdende te Dendermonde, 1° kamer, heeft het volgende vonnis uitgesproken In zake van Karei Borreman, tabak fabrikant, verblijvende en wonende te Aalst, eisscher, vertegenwoordigd door Meester Jan Cooreman, advocaat-zaak voerder, tegen PietërDaens, drukker-uit- gev«r, wonende to Aalst, verweerder, vertegenwoordigd door Meester Julius Eyerman, advocaat-zaakvoerder, en tegen priester Adolf Daens, wonende te Aalst, verweerder, vertegenwoordigd door ge zegden Meester Julius Eyerman. Gehoord de partijen in hnnne middelen en besluiten gezien de stukken van het proces aangezien verschilliga artikels gedrukt door den verweerder, Pieter Daens, voornamelijk in zjjn blad Het Land van Aelst, N' van 23 Mei 1897, beginnende met de woorden e Later Nieuws. «In het waar en eindi gende met de woorden altijd gevaarlijk, n'van 13 Juni daaropvolgende, beginnende met de woorden Aalst. Het Ministerie, en eindigende met de woorden uwe broeders, nr van 4 Juli daaropvolgende, beginnende met de woorden u Demokreten tabak, en eindi gende met de woorden gewerkt onverpoosd» en beginnende met de woorden drij gewich tige en eindigende met de woorden de werklieden nr van 11 derzelfde maand, be ginnende met de woorden Broodroof, n Is •r iets» en eindigende met de woorden "zwar ten fijnen aan twaalf centiemen,» n'van 18 derzelfde maand, beginnende met de woorden De Yakvereenigingen d'Encycliek zegt» en eindigende met de woorden "manier van-ban delen n' van 1 Augusti daaropvolgende, beginnende met de woorden Aalst. De Ter- eenigde Tabakbewerkers en eindigende met de woorden in China wel smaken,» n'van 8 derzelfde maand, beginnende met de woorden De Vereenigde tabakbewerkers en eindi gende met de woorden ander tabakvèr- koopers,» n' 15 derzelfde maand, beginnende met de woorden Denderbode 1 Het is van, en eindigende met de woorden moeten bij wonen en beginnende met de woorden Het buis van..» en eindigende met de woorden zal instorten, n' van 22 der zelfde maand, beginnende met de woorden aan de poort des hemels, 'k Heb ik wel, en eindigende met de woorden Kooplieden in den tempel,» n' van 29 der zelfde maand, beginnende met de woorden Internationaal Congres van Zu rich... M. Daens, pastoor en eindigende met de woorden tegen de werklieden keeren, n' van 5 September daaropvolgende, begin nende met de woorden «Congres, Sara, Clara» en eindigende met de woorden gebeurd is den 13 Juni;» in zijn blad "De \Verkman,» p' van 28 Mei 1897, beginnende met de woor den Een schreeuwend misbruik en eindi gende met de woorden het Cbristene Volk;» n'van 4 Juni daaropvolgende, beginnende met de woorden Het Ministerie van Arbeid ia vast besloten en eindigende met de woor- der arbeidersn' van Juli daaropvolgende, beginnende met de woorden aan t ministerie van arbeid en eindigende met de woorden zal worden der vakvereenigingen n' van 23 der zelfde maand, beginnende met de woorden Gent. Het is daarom en eindigende met de woor den fabriek Achterstraat n° 15 n' van 30 der zelfde maand,beginnende met de woorden Aalst. De vereenigde tabakbewerkers en eindigende met de woorden in China wel smaken, n'van6 Augusti daaropvolgende, beginnende met de woorden «Volksparlement, Clara... Dat 't God beliefdege en eindige met de woorden brood gevonden hebben; n' van 20 der zelfde maand, beginnende met de woorden nog d'opscborsing. Het gebeurt somtijds en eindigende met de woorden geene verwijdering lasteroud en schade lijk zijn voor den eiscber dat de verweerder Pieter Daens, herstelling verschuldigd is. Aangezien deze te vergeefs inbrengt dat het artikel gedrukt in bet nummer van nogon-en- twintigste Augusti uit zijn blad Het Land van Aelst slechts de overname zou zijn van een verslag van bet Congres van Zurich, ge drukt door den Vooruit, den 27 der zelfde maand. Aangezien de overnemers, de verta lers, al dezen die zich een dagbladartikel hebben toegeëigend, bet een nieuw leven hebben geschonken, eene nieuwe ruchtbaar heid, hunne verantwoordelijkheid verbinden tenzelfden titel als de oorspronkelijke schrij ver aangezien de medewerking van den verweerder Adolf Daens aan de betichte artikels niet bewezen is dat de subsidiaire besluit8elen van den eiscber, strekkende om aan gezegden Adolf Daens een (voldingenden eed) 8erment litis deciaoire toe te staan, niet aanneembaar zijn. Aangezien de omstandig heden der zaak de toepassing van den lijfs dwang niet verrechtvaardigen. Aangezien bet zedelijk en stoffelijk nadeel, geleden door den eiscber, billijkerwijze kan geschat worden, zooals hierna zal gezegd worden Om deze redenen, de Rechtbank, gehoord Mynheer de Licbtervelde, Substituut van den Prokureur Konings, in zijn gelijkvormig advies, als ongegrond alle breedere en tegenstrijdige be sluiten verwerpende, stelt den verweerder Adolf Daens, zonder kosten, buiten de zaak. zegt in rechte dat de artikels, gedrukt door den verweerder P. Daens, in bovengemelde nummers zijner dagbladen bedoeld, lasterend en schadelijk zyn veroordeelt gezegden ver weerder 1° om aan den eiscber, ten titel van schadevergoeding, de som van duizend frank te betalen 2° het huidig vonnis tweemaal,in genoemde bladen Het Land van Aelst en De Werkman te plaatsen binnen de acht dagen te rekenen van den dag der beteeke- ning.op straf van schadevergoeding. Machtigt den eischer boogorbedoelde vertaling van bet huidig vonnis in twee bladen zijner keus, af te kondigen, zonder dat de kosten dezer be kendmaking twee honderd franken kunnen overtreffen. Veroordeelt den verweerder P. Daens, tot al de kosten, geschat op de som van honderd zestig frank, eon-en-vijftig cen tiemen, niet inbegrepen de onkosten der grosse van bet huidig vonnis. Aldus gedaan en uitgesproken in.de open bare zitting van dit tribunaal, eerste Kam den 20 Maart 1898. Voor gelijkvormig afschrift, J. B. COOREMAN. WIE IS NAAR |HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 30"* VERVOLG. Deze gedachten voeren baar door het hoofd, toen een rijtuig langs den zandweg kwam reden zij zag het wel, doch sloeg er geen acht op en zij Btond nog op dezelfde plaats, toen eenigen tijd daarna Johanna met eenen brief binnentrad. Mevrouw zette zich op eenen divan neer. Het meisje bemerkte zeer goed hare zwakheid en ontroering, doch zij was te fijngevoelig om er eenige aanmerking op te maken. Vergeef mij, mevrouw, zegde de kame nier gij hebt my bevolen u dezen morgen niet te storen of het moest voor dringende zaken zijn, en daarom heb ik ook niemand willen toelaten. Er is nu eene dringende zaak Ja, Mevrouw. Zoo even is eene jonge dame met een rijtuig uit bet dorp Cbarlemont gekomen, ik heb baar zelf gezien, want ik kwam juist door den grooten gang, toon zij den portier den brief gaf en ik nam op mij hem u over te reikeu. Zij is de schoonste ZONDAG 3 JULI 1898dienstdoende Apoth.Mr Meirsohaut, Korte Zoutstr. jufvrouw die ik ooit gezien bols dat moogt gij gerust gelooven, mevrouw, en ik ben over tuigd dat zij tot eeue voorname familie be hoort. De portier leidde baar jaar de recep tiekamer, waar zij zich nog bevindt. Eene jonge dame en geheel alleen, zegde mevrouw. Misschien is zy een der zome: ten van bet dorp, die bet buis en aanhoorig- beden wil zien. Zij nam den brief en opende hem. Het een voudige omslag bevatte een wit papier der monogram of wapen. Het schrift was fraai, Rink cn karakteristiek. De brief kwam van Sofie, die daarin eenvoudig verklaarde, dat zij iu Frankrijk geheel vreemd was en in bet dorp bad vernomen, dat mevrouw Mix tome eene juffer van gezelschap bad gehou den, die nu door ziekte verhinderd werd langer te dieueu, waarom zy de vrijheid die pluatB te verzoeken. Zij kon goede getuig schriften toonen en hield zich overtuigd, de tevredenheid van mevrouw te verwerven, indien zy daartoe in de gelegenheid werd ge- steld. Ten slotte verzocht zij dringënd om een onderhoud. Mevrouw las den brief met veel belangstel ling. Het viel baar op, dut daarin geen zweem van huichelary en slaafsche onderdanigheid doorstraalde. De schrijfster moest Guy eene beschaafde dame zijn. De manier van zich uit te drukken, de trots; zelfs bef hohnffc bevie len baar. Een kring, die tecken van leveu geeft, is wel zeker het Cornice van Herzele. Reeds meermalen hebben wij in Dender bode gelegenheid gehad dezes werkzaam heden te doen kennen en aan te prijzen. Het Cornice van Herzele is waarlijk op weg zich te doen doorgaan als voorbeeld der Verbonden en Vereenigingen op land bouwgebied. Nu zijn het voordrachten, leerrijk en puik, nuttige vergaderingen, die de aan dacht op den kring vestigen, dau zijn het wetenschappelijke werkjes in het licht gegeven. Zoo is wederom, uit de werkingen van die moedige mannen, een boek gesproten, waarover ik aan de lezers van Denderbode een woord wil reppen. Het is getitteld Practische landbomcleergang voor vol- toassenen eene verzameling vau voor drachten gegeven door de heeren van den Studiekring, en in een boek t' hoope ge bracht door den begaafden en onverpoos de» zwoeger, de ziel van den kring, Mr A. Van Ovebstbaeten, van Kerkxken. Het boek telt een honderdtal bladzij den en bevat stof van lijvige volumes. Die stof zullen wij nu bondig, later breed voeriger bespreken. De schrijver-verzamelaar zal dus zelf zeggen hoe het werk ontstond De heer Minister van Landbouw gedurig bezorgd, met 's landbouwers «welvaart en altijd aanmoedigende wat aanmoediging verdient gelastte door zijn besluit van 30 september 1897 de leden van den Studiekring met eenen leergang aan volwassenen, die gegeven werd te Borsbeke. Deze lessen vormen een samenbau- gend geheel, en handelen over de ver- schillige takken van het landbouwbe drijf. Elke voordracht is voorafgaandelijk door de leden van den Studiekring druk besproken, en 't is slechts na rekening gehouden te hebben van de gedane op- merkingen, dat de les aan 't publiek mocht gegeven worden. Te meer, daar deze voordrachten door vakmannen gegeven zijn, die zich uit sluitend op practisch gebied hielden, vatten wij het gedacht op, ze in eenen bundel te verzamelen, overtuigd zijnde y> dat menige leerzuchtige landbouwer er eenig voordeel zal weten uit te trekken. Daarenboven zijn wij vau meening dat het onderhavig werkje een onmis- - misbaar handboek zal zijn voor hen, die landbouwleergangon van volwassenen volgen. Met deze gedachte bezield, zen den wij deze enkele bladen de wereld in, met de hoop dat zij bij den leerlus- tigen landbouwer een welwillend ont- haal zullen vinden. - Wij, ook, wij drukken den wensch uit dat het boek het onthaal vinde dat het verdient en dat het een spoorslag moge wezen voor den Studiekring van het Co rnice van Herzele om op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij wenschcu verder nog het boek eene grootere vlucht te zien nemen en het als tiade-mecum bij het practisch landbouw onderwijs in de adul- tenscholen te zien aangeuomen worden. Het omvat, inderdaad, in eenen bondi- gen maar Maren vormde onontbeerlijke kennissen, waarmede onze jonge land bouwers moeten beslagen zijn, om, met eenige hoop van welgelukken, den weg, de hobbelige baan van het leven op te treden. Gaarne had ik hier in nadere bijzonder heden gotreden ik moet mij echter be perken en mij met de belofte veront schuldigen er op terug te keeren en mijne vooruitgezette bevestigiugeu met het boek iu de hand to staven en te bewijzen. Wij wenschen den Studiekring geluk en drukken de hoop uit dat hij bij dien eer steling niet blijven zal en hij slechts een baanbreker zal zijn, zelfs voor werken van meerderen omvang. Het boek is te verkrijgen hij Mr A. Van Ovebstbaeten, hoofdonderwijzer, landbouwleoraar, te Kerkxken. DEB STAD AALST, ONDEB KEN8PBEUK VOOR GOD EI'T VOER. «—o Aalst, den 30 Juni 1898. Geachte Heeren Geestelijke en Wereldlijke Overheden alsook talrijke Burgers De Bond der Antisocialistische Vak vereenigingen der Stad is U innig dank baar voor de milde giften die Gij reeds gestuurd hebt om ouzo noodlijdende broe ders to ondersteunen die zich zonder arbeid bevinden door het stil vallen van het fabriek Linière Alostoise. Reeds heb ben wij aan onze medeleden de som van 1082 fr. uitgedeeld eu zijn wij gelukkig U te mogen bekend maken dat wij het nog eenigen tijd kunnen volhouden. Nu, geachte Heereu, is het de week van Kermis maar wij hebben gedacht aan onze werkelooze medebroeders. Onze vereenigde leden zullen, benevens hun nen wekelijkschen onderstand, elk eone schooae hesp ontvangen dank aanUEd., alsook aan onze in kas zijnde gelden. Het is ons onmogelijk U allen onzen hertelijken dank persoonlijk te betuigen, maar wij hebben de beste overtuiging van een deel onzer plicht te zullen kwijten met U allen onze vurigste dankbaarheid iu het weekblad De Denderbode waarvan Gij allen lezers zijt, openbaar te laten ge worden. Wij verkeeren in de beste mee ning dat onze deftige arbeiders door U niet zullen vergeten worden, het geld dat Gij geeft is aan God zelf gegeven, want Hij zegt immers Wat gij den miuste der kleinen zult geveu is aan mij Zelf gegeven. Giften worden dus nog altijd aanvaard bij den Eorw. Heer Ponnet, Bestuurder vau deu Catholieke Werk manskring, welke op eene bijzondere wijze de werklieden ter hulp snelt, alsook bij Albxjlndeb Van de Velde, Voor zitter en Alpons Vebnaeve, Schrijver van den Bond. Nogmaals, geachte Hee ren, ouzen oprechten eu waren hartelij- ken dank. Voor den Bond der Anti-socialistische Vakvereenigingen: De Voorzitter (geteekend) A. Van de Velde. Onze bemerkingen. Vooruit van 28 Juni 11., deelt eenen brief meo van een zeker onparty Jig Comiteit gericht tot ons stedelijk College van Burgemeester en Schepenen, door den welken hulp wordt gevraagd voor de werkeloozen door het stilvallen der Spinnerij van de Brus- selschestraat. Hulp door 't Burec-1 van Weldadigheid wordt verstooten, eu men zou hun moeten bodeelingen in geld gunnen tenStadhuize. Nog andere personen worden werkeloos gesteld door de oene of andere oorzaak en waarom dan alleen hulp vragen voor de gewezen werklieden der Spinnerij Moest men de vraag van Pie Daens en CnlB inwilligen er zou geen einde aan zijn en al de schatten van Crésus ontoerei kend. Wij denken dat het beste antwoord dat meu geven kan de hierboven staande brief is der Anli-sociaiisten welke klaar en duidelyk zegt Rooden, Groenen en Blauwen zorgt voor uwe mannen, wij, catholieken, zorgen voor de onzen. Eu wat meer is do roode coöperatie Recht voor Allen die met hare bakkerij, schoenmakerij en winkel, wekelijks moer dan 100 fr., vrije winst opstrykt, is in staat om hare aanhangers mildadig te ondersteunen. Ziedaar welk vervolgens boven op hetzelfde was toegevouwon. Het negatief onlangs bekomen, geeft niet alleen de afteekening der lijnen,maar als het ware een gedetailleerd portret van het H. Lichaam Jesit, met de gelaats trekken, het spoor der wonden, enx. Dat is inderdaad, zoo als gij ziet, een hoogst belangrijk feit. Weldra zal men in het publiek de re productie van dit negatief bezitten,'t welk het eigendom blijft vau de koninklijke familie, die de bewaakster is van het Doodkleed. Er zullen ongetwijfeld stadiën gedaan worden op het feit dat zich heeft voorge daan. Het Heilig Doodkleed wordt be schouwd door de geleerden als een der meest authentieke relikwiën der passie welke men bezit. De teekens op het Doodkleed achter gelaten, komen als blijkbaar mirakuleus voor. Dank aan de onlangs verkregen fotografie, zouden wij dus in het bezit zijn van een waarachtig portret van Ons Heer, in den staat waarin zijn H. Lichaam zich bevond, op het oogenblik dat Hij begra ven werd. Handelsblad Lees den brief, Johanna, zegde zij, dezen aan de bediende overgevende. Gij hebt ge woonlijk een goed oordeel over het karakter der menschen. Zeg my wat gij over jufvrouw Lepage denkt. Johanna las den brief en sprak daarna zeel ten gunste van Sofie. Laat haar hier komen, mevrouw, zegdo zij. Zij heeft een gelaat als een engel en als zij even goed en bekwaam als schoon is, dan zal mevrouw eenen schat iu haar vinden. Gij zijt haar wel genegen, Johanna. Daar zij zich nu toch hier bevindt wil ik haar ten minste zien. Laat haar binnenkomen, Johanna verwijderde zich eu eenige oogen- blikken later trad zij met Sofie binnen. Het hert van het meisje bonste hevig, haar bloed bruischte zij scheen hare zinnen niet meer meester te zijn maar de gedachten aan haren vader en het doel harer reis brachten ten haar weêr tot haar zelve. Het stormde nog wel in haar binnenste, doch zy bedwong zich en boog voor de trotsche mevrouw, die opgestaan was om haar te ontvangen. Daar stond zij van aangezicht tot aauge- zlcht tegenover eene vrouw, die haren vader schuldig had geloofd aan eene schandelijke en ontzettende misdaad en hem in het uur der zwaarste beproeving alleen had laten naau voor de vrouw welke hij nog beminde eu die hij zoo gaarne zou wederzien voor haar, door wie zy in hare kindsheid was ver. Al de Italiaansche dagbladen hebben zich met het belangrijke feit beziggehou den,dat te Turijn plaats had. De advocaat Secondo Pia, een voornaam liefhebher van fotografie, heeft niet zonder moeite de toelating bekomen het Heilig Dood kleed te fotografeeren, dat in de laatste dagen in dc kathedraal van Turijn tentoon gesteld werd. Dat moeilyk werk voltrokken zijn de, is de advocaat niet weinig verwon derd geweest te zien, bij hot ontwik kelen van het negatief, dat dit niet alleen vage indruksels hervoororaebt van het Lichaam van Chrstus in het Heilig Dood kleed, maar ecu omstandig cn volledig beeld van het Lichaam vau don Godde- lijken Gekruiste. Men moet weten dat het Heilig Dood kleed eene dubbele afteekeniug der vor men van het Lichaam van Jesus ver toonde,in overeenstemming met de onder en bovendeden van hetzelfde. Het Lichaam was neergelegd op het Doodkleed, en het- troeteld, aan wier hart zij de eerste tranen vergeten en het eerste had gelachen, die haar moest bemind hebben uit al hare krachten voor hare moeder En voor deze stond haar kind, aan hare eigene moeder onbekend. Door den overvloed van rijkdom omgeven, lachte het geluk uit de oogen der schoone vrouw, terwijl baar echt genoot in den vreemde, miskend en veroor deeld door de wereld, ziju droevige dagen sleet. Alleen deze enkele gedachte was vol doende om Sofie weêr te doen bodarenzij moest onbekend blijven, wilde zij haar doel bereiken, en alles wagen om den sluier van vreeselijk geheim op te lichten, waaron der haar vader zoo diep gebukt ging. En toch trok een nauwelijks te beteugelen en onver klaarbaar gevoel Sofie tot hare moeder, en zij moest alle krachten inspannen om de ar men niet uit te strekken eu te roepen moeder ik ben Constance, uw dood gewaand kind Mevrouw Mixtome was getroffen door de schoonheid van het meisje, wier lief en edel gelaat eenen wonderlijken indruk op haar maakte en tot wie zij zich bij den eersten aanblik getroffen gevoelde, zonder dat iets haar had gezegd, dat dit meisje het kind hetwelk zij zestien jaren ahs dood had be weend. Wel geloofde zij dit blonde haar, heldere oogen vroeger meer gezien te hebben, en zij dacht daarover na, terwijl zy zich in het aanschouwen van Sofie verdiepte doch geene stem des harten, geen instinktmatig gevoel voerde haar op het rechte spoor. Zij groette Sofie vriendelijk en vorzocht haai- plaats te nemen. Zij zag de bleekheid van het menye, doch schreef die toe aan hare bedee8heid toen zij echter haren rechten oogslag bemerkte, begreep zy, dat Sofie niet bedwelmd was noch hare tegenwoordigheid vreesde. Gij wildot mij spreken van de plaats van gezelschapsjuffer, jufvrouw Lepage, zegde mevrouw Mixtome, zich verwonderende, dat een meisje, afkomstig naar 't scheen uit eeut aristocratische familie, haar eigen brood moes. verdienen. Hebt gij reeds meer zulk eene b - trekking bekleed Neen, mevrouw, antwoordde Sofie jen hare stem klonk helder en vast, ofschoon haar hart niet kalm was* Ik ben altijd t' huis geweest. Tot bedeu behoefde ik mijnen vader niet to verlaten. Gij woont niet in Frankrijk, vroeg me vrouw, eenen blik op den brief werpend. Gij zegt bier dat gij in Frankrijk vreemd zyt. Mijn vaderland is Griekenland, mevrouw. Ik ben eerst sedert een paar dogen in Frank rijk. Griekenland Zijt gij dan niet eene Fransche van geboorte Ja, mevrouw, maar mijn vader is ik geloof dat men bet in Frankrijk verarmd uoomt, antwoordde Sofie haperend, iiy heeft Qet weêr in 1898. Falb, de weèrprofeet heelt dit moeten wy eilaas I erkennen met zijne voorspel lingen voorde eerste helft van hot jaar gelijk gehad. Ook voor de laatste dagen vau Juni heeft hy een ongunstige voor spelling gedaan. Thans zijn de weèrvoorspellingen voor de twoedo helft van 1898 verschenen. Wauneer men die opent, deinst men van schrik terug, als men alleen nog maar de eerste regels gelezen heeft over het algemeen karakter van juli. Falb voorspelt ons voor juli en augusti niet veel goeds. Men leest het volgende Juli zal zich kenmerken door talrijke regens en door veelvuldigen regen, terwyl de tusschen-perioden van schoon weêr slecht kort zullen duren. Natuurlijk moet tengevolge van den grooten neerslag de maand over het algemeen koel zijn eu zal de temperatuur beneden de gemiddelde blijven. Voor den derden juli die een slechte dag van de eerste soort is, nog verorgerd wordt door eene maansverduis tering en den korten afstand tusschen aarde en maan voorspelt Falb wolk breuken, hoog water en ovorstroomingen, en den touristen in do Alpen opent hy tusschen 13 en 16 juli het aangename vooruitzicht van hevige sneeuwbuien. Voor augusti luiden de voorspellingen al niet veel bemoedigender^: de eersto tien dagen eerst koud, daarna buitenge woon warm. Dan heeft hij nog de waarschuwing,die voor ons bijzonder onaangenaam is, dat de 3 en de 31 augusti de slechtste dagen van het gcheele jaar zijn, waarvoormen dus op zijne hoede dient te zijn. een klein inkomen, dat hier als zeer onvol doende zou aangomerkt worden doch het ia hem daar voldoende om er fatsoenlijk van te ven. Ik begrijp n, zegde mevrouw Mixtome, en zij dacht aan het groot getal Franschen, die in den vreemde zich met een kleiu inko men behelpen. Maar gij zyt nog te jong om zelf in nw onderhoud te voorzien. Ik ben onder dan ik wel schijn. Ik ben een-en-twintig jaar, antwoordde Sofie. Ik had eene ervaren Fransche gouvernante, die var- klaarde my niets meer te kunnen leer en. Wanneer gij een onderzoek doet naar ragna kennis, dan geloof ik dat gij mij bekwaam genoeg zult vinden voor gezelschapsjuffer-. Ik zal overigens myn best doen om u aangenaam te zyn. Deel my iets van n zelve mede, zegde mevrouw vriendelijk. W'erdt gij in griekeu- iaud door eeue Fransche gouvernante opga- voed Ja. Leeft uw vader nog Vergezelde hij u naar Frankryk Neen. Hij beval my in de hoede van eenen scheepskapitein aan, die mij naar da statie bracht. Zoo kwam ik naar Parya en bq mijne oude gouvernante. En liet uw vader u zoo alleen op reis gaan? (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1