Pol en Stant. Van tak op tak. Onze Kermisfeesten IVe Zóóóóoóóót Naar 't %eestrand. Belgische Nationale Bedevaart O.-L.-V. van L0URDES Leening van frs. 1,649.000.00 Overlijdens. P10nJcrdae is Allerhande Nieuws. 't Is de derde week vervolgens dat Stant Pol ziet optrekken naar den meersch. Sta.nt. Nog al eens naar 't hooi, Pol Blijft dat spel doren dan Pol. Ja, Stant, z'hebben ons leelijk vast van dees jaar,man 't is te grof Stant. 'k Geloof 't, Pol er is zeker schrik kelijk veel schaai no in de velden Pol. Och jaat, Stantg'hebt eerst en vooral in 't hooi al dat af was voor den regen eu nu acht dagen lang, om zoo te zeg gen, in 't water heeft mogen liggen, dat is allemaal ver gezet, Stantt koelenr is weg en daarbij ook den reuk en den goeien en deugdelijken smaak. Stant. En is dat dan nog voor iets goed, Pol Pol. Bijna voor niets, Stantmaar wat is er aan te doen Stant. fin nochtans, Pol. er ligt alzoo veel hooi afvan Aalst naar hier heb ik alzoo ten minsten wel veertigmeerschen zien liggen. Pol. Er en is hier niet eenen boer die alzoo geen en heeft af liggen, Stant. Stant. En hoe is 't mee d'ander vruch ten, Pol Pol. Veel schaii bijkans overal Stant, en bijzonderlijk in den oogst. Stant. Ja, Pol, 'k heb onder de baan veel tarwe plat gestreken gezien, en daar moet veel scna&i in zijn. Pol. Of er schaai in is, StantDen oogst beloofde drij dubbel te zijn, maar 't zou kun nen op een flauw beestjen alloopën. Stant. Er zal toch altijd veel hoop of veel strooi zijn, Pol maar 't graan ia toch 't bijzonderste. Pol. Wel jajaat, Stant, 't strooi en is maar nan bij worp; en wat dat het zal zijn meè de patatten, Stant, dat iB ook nog af te wachten Stant. Wel, Pol, z'en staan zij toch niet slecht, dat mij dunktmaar zeker ook al te veel nat, man Pol. Wel jaas, Stant, en veel te veel nat 'nen patat moet in d'harde klniten groeien zei Xaveerken zaliger, en den braven man wist er iets van,want bij plantte de zijne altijd in de klniten. Stant. Droogte en aonne, dat is toch gewonnen, Pol maar als 't nu voor goed zou Sjan opsteken en effenaf zomer worden, zou et dan al te laat zijn voor de patatten Pol. Voor de laatste geplante, neen 't Stant maar de g'heele vroego beginnen meê de plaag te liggen. Stant. Uebt g'al besproeid, Pol Pol. 't la mij nu nog eon weêrken ge weest om te besproeien, Stant Daarvoor bijzonderlijk moet men droog wcêr hebben. Stant.Doet het dan de naaste week,Pol Pol. Dat zal ik, als 't Gód belieft, Stant, maar wie durft er nn nog iets op voorhand regelen als men 'nen tijd beleeft gelijk tegen woordig, als 't op geen zes weken eu weet wanneer opbonden, 'nen keer dat bet begin nen regenen heeft Stant. Wij beleven waarlijk 'nen aardi- digen tijd, Pol, en dat 'nen aardigen onder alle opzichten, zoowel voor de menschen als voor tweêr. Pol. De gloria mnndi zit te veel in 't volk, Stant Stant. En den geest van onafhankelijk heid en van onbeperkte vrijheid, Pol Pol. Ja, Stant maar 't een hangt aan 't ander man Uit d'hooveerdigheid spruiten alle kwalen voortG en hebt maar 'nen keer te zien naar een huishonden waar dat de kin deren 't zot in den kop krijgen 't ziet er mij seffens lief nit Stant. En 't geen dat g'alzoo kunt op merken in een huishouden, Pol, dat is 'tgeen dat begint gezien te worden in g'heel de samenleving, zoo groot als ze waait en draait. Pol. En kan 't missen,Stant, als g'hoort hoe dat de menschen opgemaakt en verleid worden Stant. Wij hebben 't al dikwijls tegen een gezeid, Tol, maar wordt er daar geen wijwater tegen gesmeten tegen die socialisten en donchisten, 't zou mij kunnen een wereld- ken worden Pol. 'Nen wereld zonder religie en zon der geloof is 'uen beestenwereld, Stant Stant. En 't is daar dat donchisten en socialisten de menschen willen naartoe bren- gen, Pol 1 Pol. En kan 't anders, Staqt z'en doen niets anders als gedurig afgeven op de religie en op do priesters, en wat onder gevolg kan dat hebben als van de menschen die naar zulkn mannen luisteren of hanno gazetten lezen, hun geloof te doen verliezen en boos en razig te maken Stant. Dat is klaar, Pol maar de socia listen die zijn daar toch doorgaans weg nog recbtziuuig iu en die schrijven maar rechtuit dat ze do katholieke religie van onder 't volk <ivillen verbannen terwijl dat de donchisten voortgaan meè 't masker aan te trekken van valscbe kwezelarij en godsdienstigheid om 't volk gemakkelijk te verleiden Pol. Ja, btant, dat is schandalig en wraakroepend van den eenen kant Bpreken van onzen lieven lieer, van den almacbtigeu God, van zijne heiligheid don Pans, enz enz... en als 't de menschen zien, naar de kerk loo- on, daar den heiligen uitbangen en zuchten ip hunne borst kloppen en van den ande re kant lachen en spotten meè onsboogweer- dige Bisschoppen en meê ons brave en dienst- d'A- priesters, en alzoo de Keligie aan do ;kl u hatelijk en walgelijk maken dat /he i simpelijk duivelsch en wraak- sotpenJ vnt. Jaat, Pol en al die nog naar die ma n luisteren of meè hen meê doen, zijn van den goeiën weg af, en zullen conterver- keer uitkomen 1 .l. Dat zou nog meer eu meer aan de meuschen moeten wijs gemaakt worden, b:antons Bisschoppen keuren d'handelwijze ai van de donchisten, ze vermanen de geloo- vigen om hun gazetten niemeer te lezen, en niettegenstaande ziju er nog altijd van die profeten en van die loensche pikettere die blijven hunne gazetten lezen dat is mis, Stant, en leelijk mis Stant. Zekerlijk, Polwant die de voor schriften en de raadgevingen van de kerke lijke Overheden niet en volgen, dio zyn ten minsten op 'nen allergevaurlijketen weg, om niet te zeggen, op 'nen allersiechtsten Pol. 't ls toch aanlig, he Stant, hoe dat de menschen toch sou gemakkelijk luisteren naar al wat niet en deugt 1 Stant. 't Heeft alzoo altijd geweest, Pol; 3 'nen keer wat al duizeude en duizende menschen geluisterd hebben uaar 'nen Maho met, naar nen Luther, naar 'nen Calvien, en naar zooveel andere aartsketters, en dat niettegenstaande de waarschnwingen en de vermaningen van de kerkelijke Overheid Pol. En z'hebben er zij allemaal naar opgehaald,Stant; maar de moeder van Lutber en wilde toch naar hem niet luisteren, he Stant Stant. Neens, Pol maar de lafaard, als de brave vrouw op sterven lag, en dierf toch zijn leugens en zijn bedrog niet houden staan en hij raadde zijne moeder aan van te sterven in de onderdanigheid aan de Roomsoh Katho lieke Kerk. Pol. Ja, Stant, alzoo iB 't meê al die kwasten overwonnen en meegesleept door den hoogmoed en d'eerzncht,roepen en tieren ze gelijk razigen tegen ons kerkelijke Over heden maar dat ge wist wat ze peizen als z'alleen ziju en in den donker meê hun con- scientieken tegenover onzen lieven Heer Stant. Hoe klopt dan hun valsch en driftig hert, Pol, en wat rollen er dan koü druppels zweet van hnn voorhoofd Pol. z'En hebben dan maar 't geen dat ze verdienen, 8tant, en 't is d'historie van alle hoeveerdigaards 'k hoorde dat overtijd preêken van onzen Pastoor die iets aanhaalde uit de H. Schriftuur en dat in 't Vlaamsch door deze woorden vertaalde Er is geen vrede voor de goddeloozen. Stant. En 't en kan niet anders, Pol ook, ge ziet dat gemakkelijk op 't uithang- berd van die mannen; ge ziet ze bij ons loopen meê de razernij op hun wezen en met oogen lijk kanonballen. Pol. Laat ze maar loopen, Stant, n propos, man, g'en zegt lijk niets van de kermis is dat zondag met dan Stant. Jaat, Pol, jaat, 'k en was nog nie wegzelle g'hebt de komplimenten van de vrouw, gij en Kaken, dat g'alle twee ge vraagd zijt voor de naaste week, 't is gelijk wat dag. Pol. Ge zijt wel bedankt, Stant maar 't en zal er nie af mogen man 't zal waar schijnlijk nog te travakken zijn in 't hooi, es ten anderen, er valt te sparen. Stant. Hewel, Pol, ge zult in alle geval toch g'heel wel gekomen zyn d'hesp is ge kocht en de saucissen zijn besproken Pol. 't Zon slecht kunnen zijn zonder saucissen, Stant Stant. Ja, Pol, en blomkoolen daarbij Pol. Goed, Stant, 'k zal 't zeggen tegen Ka en kan 't zijn, we zullen komen Stant. In afwachting, Pol Pol. Ja, Stant, en de goeië reis 5. Trot de Cavalerie, voor Piano, uitgevoerd door M.Loockx,Rubinstein. Cornelius Marsch, voor Orkest, Mendelssohn. Piano van het Huis Günther. Voorbehoudene plaatsen zijn te beko men tegen fr. 1,00 aan don ingang der zaal. Do opbrengst is ten voordeele van de Armen. Schietin^ met den Handboog, ter afspaDniug Het Muisken"Vooruit 300 Franken. Begin om 4 !/2 uren eu einde om 7 uren. Groote Veldfoest,om 6 uren, in den Casino, lokaal der Koninklijke Harmonie. Ingang 10 centiemen ten voordeele der Armen. Woensdag 6 Juli, Concert, ter Keizerlijke Plaats, om 9 uren 's avonds, door het Fanfaarkorps der Pupillenschool des legers, onder 't bestuur van M Van deb Linden. Programma 1Marche Militaire,Va* deb Linden,fils. 2. La Bruyère, Ouverture, Kessels. 3. La Milanaise, Mazurka-caprice, Cosseti. 4. Les Dragons de Villars, Fantaisie, Maillabd. 5. Les Bébés, Morceau burlesque, Chbistophe. 6. Pot-pourri, sur divers opéras, Van deb Linden,père. Donderdag 7 Juli, Concert ter Keizerlijke Plaats, om 9 uren 's avonds, door de Kouinklijke Harmonie. Morgen 3 Juli, eerste zondag onzer Kermisfeesten en Foore. Het is onmoge lijk 'tgansche programma meê te deelen en wij zullen ons bepalen het bijzonderste te herinneren. Onze Foore zal dees jaar een bezoek weerd zijn zoo door de talrijkheid der barakken en kramen als door de wonder heden die er te zien zijn. Wie er een bezoek aan brengt zal zich een eerlijk vermaak verschaffen. Zondag 3 Juli, Concerten, cp drij verschillige plaatsen,om 5 uren 's na middags. Ter Keizerlijke Plaats door de Fan- faarmaatschappij van Sottegem en de Stedelijke Harmonie van Denderraonde. Ter overdekte Botermarkt door de Mu ziekmaatschappij De Eendracht van Ninove en de Koninklijke Harmonie van Oordegem". Aan St. Martenskerk door de Fanfaar- maatschappij -S* Cecilia- van Geerards- bergen en de Harmonie Ceciliavan Wetteren. N. B. De deelnemende Maatschappijen zullen door onze Koninklijke Harmonie om 3 Vi uren aan het Statieplein afge haald en geleid worden naar 't Stadhuis alwaar zij plechtiglijk door onze Ste- lijke Overheden zullen ontvangen wor- Maandag 4 Juli, om 11 uren ter Feestzaal van Stadhuis plechtige uitreiking der prijzen van zuiver huishouden. De Bloemenkoers voorver- sierde rijtuigen belooft allerprachtigst te zijn. Reeds een vyftigtal bijtredingen zijn gekend. De stoet zal gevormd worden op de Houtmarkt alwaar de vergaderplaats is gesteld (om 2 uren 's namiddags) en de volgende straten doortrekken Brusselsche straat, Kerkstraat, Groote Markt, Zoutstraat, Keizerlijke Plaats, Nieuwstraat, Groote Markt, Leopold- straat, Esplanadeplt-iD, Statiestraat, Al- bert-Liéuartstraat, Vaartstraat, Bier straat, Moleustraat, Kapellestraat, Vrij heidstraat, Keizerlijke Plaats en Zonne- straat. De prijzen en premiën zullen gegeven worden aan den Kiosk ter Keizerlijke Plaats. Buitengewone V'ertoo- ning door het Koninklijk Gezelschap H Land van Riem»,om 7 uren 's avonds, ter Stedelijke Schouwburgzaal. Ingang vry. Dijnsdag 5 Juli, Veemarkt op de Houtmarkt. Openbaar Concert, om 11 uren 's voormiddags, ter groote Feestzaal van 't Stadhuis, door de Maatschappij van Symphonie, met medewerking van M. Loockx, Leeraar van piano aan onze Stedelijke Muziekschool. Ziehier 't programma 1. La Muette de Portici Openingstuk voor Orkest, Aubbb. 2. Valse brillante en mi b, voor Piano, uitgevoerd door M.Loockx,Moszkowski. 3. Danses Espagnoles voor Orkest, Moszkowski. 4. Cetierentola, Openingstuk voor Orkest, Rceaiai. De Drank plaag. 't Mis bruik der korte drauken is eene der meeste'oorzaken van den zelfmoord. Het rooft den menschen gezondheid en tevredenheid en zet ze aan om aan hun leven een einde te stellen. Daardoor krijgen zij den treurigeu moed of beter gezegd de afschuwelijke lafber- tigheid, zich het leven te benemen, dat een onverdraaglijken last geworden is. In 't jaar 1893 bemerkte men dat er, in Frankrijk, drij departementen dry maal meer drank verbruikten dan vijf andere in deze drij departementen gebeurden er 140 zelfmoorden, terwijl er in de vijf an dere slechts 50 voorvielen. In Pruisen gebeurden er in 10 jaar 4550 zelfmoorden 508 die zieh 't leven beuamen waren dronkaards. Een geneesheer zegt dat de helft der krankzinnigen die zich 't leven benemen ook dronkaards zijn. In Belgeuland steeg de bevolking in de laatste 14jaren van 14 t. h.; het gebruik van de korto dranken rees van 32 t. h. en 't getal zelfmoorden van 80 t. h. Wat schrikkelijko moordenaar is toch de korte drank Hij veroorzaakt de schielijke dood hij veroorzaakt vele doodelijke ongelukken hij veroorzaakt vele moorden en brengt niet zelden de zelfmoord teweeg. Niemand kan dat loochenen. Daarmeè is het doodvonnis over den korten drank geveld. Daarom moet de moorddadige jenever- flesch uit alle arbeiderswoningen, uit alle huisgezinnen verbanneu worden. La Flandre libérale kondigt aan dat M. E. Anseele met zijne dame naar Oostende is gaan verblijf nemen om er de zuivere lucht te scheppen, uit te rusten en zich te verkwikken, terwijl de werklieden die de winkels van Vooruit doen draaien van den morgend tot den avond in de fabrieken zullen mogen blijven zwoegen en werken. Men zegt dat hot bij de socialisten een bestaande gebruik, zoo eene overlevering is. Wij willen daar wel wat geloof aan hechten. Toen Pie Daens, een der groene leiders, jaarlijks 30 duizend franks winst opstreek met zeever te veikoopen in zijnen Werk man trok hij ook alle jareu voor eenige weken met zijn gaosche huisgezin uaar 't zeestrand om zich te verkwikken en uit te rusten van zijnen zoogezegden afsloo- venden arbeid voor den werkenden man, maar waarvan al 't profijt den weg naar zijne brandkast insloeg. Dus een soort van bestaande gebruik, eene overlevering 1... Staatspoorwegen. Te rekenen van 1 Juli tot 30 September wordt ter statie van Brussel Noord, een trein ingericht naar Nieupoort (Baden); deze trein stopte Denderleeuw om 6u. 18 m. en zal in correspondentie zijn met den trein N° 4520, vertrekkende naar Ninove, Geerardsbergen en Ath om 17 uren. Ondanks het aandringnn van M. Baron Bethune heeft het Bestuur van Staats spoorwegen er niet kunnen in toestem men 't rekwest van ons Stedelijk Bestuur iu te willigen, namelijk, van den trein uit Brussel-Noord naar Aalst van 16 u. 30 m. na 1 Juni te behouden. Nieuwe uitvinding. In eene vlasfabriek te Gent, is iu eene zaal der kaarderij eene nieuwe uitvinding toege past, die de beste uitslagen oplevert. De uitvinding is gedaan door meester gasten, bestuurders en een ingenieur en heeft den naam ontvangen van «Cycloon» Men beweert dat niet het minste stof nog te bemerken is in de zaal. Alhoewel de werking van dit toestel de firma zekere verliezen berokkent, schijnt zij toch besloten te zijn dezen - Cycloon in al de kaarderijzalen te plaatsen, tot groot genoegen van al do werksters. Pardaf, de Aalstersche correspondent van La Re forme a rato eenen dik- ken-kop snaps den regel, schrijft aan dit blad De vraag tot verbreking der kiezin- geu van Aalst en Dendermondo is opge steld. (De vraag dus twee vliegen in eenen lap) en zal eerstdaags naar de Kamers opgezonden worden. Feiten van bijzonder ergen aard werden opge geven door eerlijke lieden die zich niet lieten omkoopen door de klerikalen die voor niets achteruitdeinzen. Wij hopen dat zy die de verbreking der bedoelde kiezingen zullen vragen geene laffe beschuldigers zullen wezen maar den moed zullen Lebben de catho- lieken met naam en stuk te zullen noe men die tegen de art. 192 tot 202 inbe grepen van 't kieswetboek gezondigd hebben. Gaan wij voort - Eene interpellatie zal te zelfdertijd in de Kamer gedaan worden, maar de Volksvertegenwoordiger die er zich zal mede gelasten zal, slechts op 't einde dezer week bekend gemaakt worden Voorzichtig, heeren Blauwen, Groenen en Rooden houdt zijnen naam verborgen tot 't laatste oogenblik of wij, catholieken, koopen hem ook al om metsaucissen, want met onze Kennis zullen ze om den donder lekker ziju, Die feiten zullen in de bladen ver- schijnen, maar niet alle feiten, want vele brave lieden zouden aan nieuwen broodroof blootgesteld worden. Reeds kennen wij een aantal voor- vallen van Aalst, Erembodegem, Lede, Herzele, Dendermonde, Lebbeke, Bug- genhout, Wetteren, enz. Een middeltje om zich uit den slag te trekkeu, als het reklaam verworpen wordt omdat de aangeklaagde feiten niet kun nen bewezen worden of van onbeduiden- den aard zijn. Men kan dan immers aan 't publiek zeggen Wij hebben alles niet durven openbaar maken uit vrees van zekere personen aan broodroof bloot te stellen. 't Is te dom, Pardaf en ge moet onder den invloed van dikke-koppen geweest zijn al ge dit schreeft. Eindelijk zegt de correspondent Indien er in de Kamer eene meerder- li heid is van eerlijke lieden, zullen de kiezingen van Aalst en Dendermonde n verbroken worden. Wie dat er durft van eerlykheid spre ken, zij, de liberalen en socialisten, roo den en groenen, dio voor do schandaligste kuiperijen van 't laatste uur, gelijk de omgekochte Jesabel, de mishandelingen op priester Daens en de vervalsching der jaarboeken van de Volkskamer niet achteruit wijken. Wij gelooven dat het in zake van deze reklameu weèr eens zal zyn: Veel ge schreeuw en luttel wol. Goede maatregel voor het werkvolk dat met den spoorweg reist.—Tot hiertoe lever de 't bestuur aan enkel weekabonnement voor eenen afstand, die hoogstens 2o0 kilometers bedroeg. Werklieden, verder van hun huis ver wijderd en welke 's zondags hunne familie wilden bezoeken, moesten den prijs voluit betalen, 't zij voor 225 kilom. 15 fr. 30, De minister heef nu besloten het bare- ma der weekabonnementen te verhoogen tot een maximum van 375 kilometers. De prijs van 255 kilometers is hierdoor gebracht op 2 fr. 95, in plaats van 15 fr. 30, vollen prijs. Deze hervorming is op 1 Juli in wer king Landbouworde. Er is spraak van de inrichting eener landbouwverdiensten- orde. Het zou geschonken worden aan per sonen, die zich voor den landbouw ver dienstelijk hebben gemaakt. MDe Bruyn heeft het gedacht opge vat van deze nieuwe instelling, die gelijk zou staan aan de Fransche Mérite agri- cole. "Werkmanswoningen. In deze maand Juli zal een belangrijk kongres vergaderen, geen theoretisch kongres van wetenschap en kunst, geen feestkongres, waarop de gastmalen met uitstapjes en vuurwerk afwisselen neen,een nationaal en praktisch kongres van de vereenigin- gen welke zich ten doel stellen voor den werkman goedkoope woningen te bouwen. Onnoodig de wet van 1889 op de arbei derswoningen to prijzen, daar zij door iedereen als eene der heerlijkste vruch ten van het ministerie Beernaert wordt beschouwd. Daarbij spreken de feiten luid genoeg België telt heden 110 genootschappen welke den werkman in staat stellen met weinig kosten eigenaar van eene geschikte woning te worden. Deze vereenigingen hebben 9000 huizen gebouwd en daartoe meer dan 15 mil lioen bij de Staatsspaarbank geleend. Te Luik zal men het bouwen van de duizendste woning feestelijk vieren. Hoewel de wet van 1889 zich door de verkregen uitkomsten aanbeveelt, heeft de oudervinding eenige onvolmaaktheden en leemten aangewezen, die eene verga dering der vereenigingen hoogst nuttig maken. Wanneer men bedonkt dat een werk man, eigenaar van zijn huis, nooit socia list zal worden, maar integendeel het eigendomsrecht krachtig zal verdedigeo, begrijpt men eenigzins, hoe nuttig deze vereenigingen vooral in onze dagen wer ken. Eenvoudig middel om melk te onderzoeken. Neem eene lange nauwe flesch, maak haar goed schoon en laat haar goed drogen. Vul haar met melk en zet haar twee dagen op eeno koele, doch niet te koude plaats neêr, dan zal alle vreemde, bijgegoten vloeistof naar onder zinken. De verzuurde melk zal het middengedeelte der flesch vullen en de vette bestanddeelen zullen bovendrijven. Soms zal het bovenste eene laag room wezen, waaronder eene laag krijt of gips, een kunstmiddel waarmede men de melk eene goede kleur geeft, hierop komt de zure melk en op den bodem het bijge- golen water. Zoo kan men het geheele stelsel van bedrog, met eenen blik op de flesch doorgronden. M. Galle. Wij hebben dezen heer uitgenoodigd ons zijne meening te doen kennen aangaande de schandalige kuipery van 't laatste uur die wij zondag 11., aan- kloogon. Ziehier wat hij ons schrijft Aalst, 28 Juni 1898. Heer Uitgever van Denderbode, In uw nummer van 26 Juni hebt gij het op mij gemunt wegens een strooi briefje getiteld Schandalige misdaad op priester Daens», waarin men eene aanranding schandvlekt van welke pries ter Daens het slachtoffer zou geweest zijn daags voor de kiezing. Gij brandmerkt dat factum als een eer- looze kuiperij van 's laatste oogenblik, bestemd om den triomf te verzekeren van de lijsten der oppositie. Vermits gij mij persoonlijk aanvalt en mij uitnoodigt u mijne meening daarover te doen kennen, verhaast ik mij u voldoening te geven. Ik denk, Mijnheer, dat gij in der waar heid te veel belang hecht aan een feit dat niet van aard is belang in te boezemen, ik denk, dat gij te veel gerucht maakt van eene nietigheid. (1) Weihoe een vreemd blad moest den 29 Mei, de uit- deeling van dat fameus stuk eerst bekend maken Te Aalst zelf, waar gij nochtans vele vrienden hebt om u te helpen, heeft niemand u het dokument behandigd, gij hebt er niets van geweten eu gij voegt er bij dat het u ontzagelijke moeite heeft ge kost om oen exemplaar iu handen te krij gen. Gij hebt in dit opzicht meer geluk dan ik, want ik heb er nooit een afdruk sel van gezien, noch in de stad, noch elders. (2) Op hoeveel exemplaren werd dit mani fest wel gedrukt, in welke streken werd het uitgedeeld Vooraleer het eene gan- sche partij als eene grief aan te rekenen, haddet gij wel gedaan u eens te vergo- wissen over de belangrijkheid der uitdee- ling van het manifest, ik kan u overigens verzekeren dat de tekst ervan nooit on derworpen is geweest aan welkdauig pro- pagande-komiteit en ook i een enkel komi- teit de verspreiding ervan heeft goedge keurd. De uitstrooiing van dit manifest is dus het werk van een naamlooze, die het dan ook op zijne kosten en onder zijne' verantwoordelijkheid ondernomen heeft. Overigens in geen enkel opzicht heeft het iets tot de propagande bijgebracht, noch ten onzen voordeele, noch ten onze na- deele. (3) Incidenten waarin priester Daens en sommige leden der bewarende partij ge mengd zjjn worden sedert eenigen tijd zoo taalrijk verteld dat het pubiiek opge houden heeft er acht op te slaan. Men is ongelukkiglijk gewoon geraakt aan do verhalen vau beschimpingen en beleedi- gingen waarvan de bezonderheden nog versch in 't geheugen zijn van eenieder. Het verhaal eener nieuwe aanranding is hoogstens in staat de afkeuring uit te lokken van alle deftige lieden die elke geweldenarij mispryzon en meenen dat onder geen voorwendsel de politieke vijandschap tot haat moot overslaan. (4) Was het dan wel de moeite waard voor zulke nietigheid een beroep te doen op al de eerlijke lieden, om ze uit te noodigen het gedrag der politieke tegenstrevers te schandvlekken 1 Sn daar we nu toch over de incidenten van den laatsten kiesstrijd spreken, zij het mij geoorloofd u op mijne beurt te vragen welke uwe zienswijze is over een ander manifest hier te Aalst gedrukt en waarin verteld wordt, dat een afgezant van de vrijmetselaarsloge bij de Daeusis- ten is gekomen en hen van wege de fra- massons van Brussel 15000 franken heeft ter hand gesteld. Dat manifest heeft men zonder moeite kunnen bekomen want het werd iu heel het arrondissement en bezonderlijk op den buiten bij duizentallen verspreid. Talrijke bijzonderheden zijn er in aange haald om het feit door de lichtgeloovigen als waar te doen aannemen. Gij moet het u wel herinneren, niet waar Een lange, bleeke man, met don keren blik, geheel in 't zwart gekleed, kwam met den trein van 4 uren te Aalst en begaf zich rechtstreeks bij M Wat denken onze tegenstrevers, de hui dige volksvertegenwoordigers daarvan Keuren zij dat goed? Vinden zij dat eer lijk, of zien zij er slechts eeno eerlooze kuiperij in om mij van uwe uitdrukking te bedienen? Eu gij zelf, Mynheer, wat denkt gij van den man met de 15000 franken. (5) Ik staak, want myn brief wordt lang wat meer is, in het Vlaamsch druk ik mij uit - op eene gebrekkelijke wijze gij weet het genoeg, 't ls waar de kiesperiode heeft mij de gelegenheid gegeven een weinigje te leereu. Wie weet heb ik de gelegenheid n;êt me te volmaken. In dit opzicht ben ik u dankbaar mij toe te laten van mij wat te oefenen in uwe kolon- neu, (6) Ik hoop, Mijnheer dat gij mijn briefje zult opnemen en groet u. Alb. GALLE, a (1) Zoo is 't altijd al de schandelijkhedes, al de afkeurlijke kuiperijen door de liberalen of ten voor deele der liberalen gepleegd 'lis de moeite met waard er van te gewagen 'l is eene nietigheid, terwijl de onschuldigste daad der catholieken als eene euvel daad wordt uitgekreten. De schandalige kanaljestreek van de omgckochti Jesabel, door een liberaal verzonnen, ook al eene kleinigheid voor M. Galle De eerlooze vervalsching der jaarboeken van de Volkskamer om aan M. Woeste verklaringen toe te schrijven in zake van Congo, die bij nooit deed, ook al eene nietigheid waarover geen gerucht die.it gemaakt te worden 1 (9) Dindirbode heeft die schandalige kuiperij reed aangeklaagd in zijn nummer van donderdag 26 Mei, dus nns eerste nummer verschijnende na de ver spreiding van de schandalige lastering. Te Aalst werd dit vliegende bladje niet ver spreid neen.maar dat ware wat al te gewaagd geweest aidus te durven liegen. het heeft ons moeite gekost ons een exemplaar te verschaffen omdat dit vliegende bladje maar in enkele parochiën was verspreid terwijl men er zicb, in andere plaatselijkheden, bij bepaald had de laste rende leugen bij monde in de wereld te zenden. (3) Hoeveel exemplaren er van gedrukt zijn ge weest, ge zijt beter dan wij in staat hieromtrent inlichtingen in te winnen wij verzenden U dus tot de drukkerij der Verkensmerkt. 't Is overigens 't best wat ge doen kunt.- de verant woordelijkheid over die politieke schurkerij afschud den eu ze ten laste leggen van een onbekende. Dus M. Galle keurt af, maar pleit de verzachtende omstan digheden om maar eene voorwaardelijke veroordeeling van 't eerlijk publiek in te ioopeu. (4) G'hebt gelijk, M. Galle, "t Lino van Aelst heeft reeds zooveel gelogen over de mishandelingen op priester Daens gepleegd dat er nog slechts door de dommerikken geloof wordt aangehecht (5) Wat anderen denken over dees manifest dat raakt ons niet, maar wat Dendekdode denkt dat gaan w'U u zeggen Denderbose denkt dat de schrijver van 't bedoeld manifest de waarheid eer biedigde toen hij schreef dat de groene helden geldelijke hulp hadden ontvangen van vreemde logiebroers enjoodscbe geldwolven,maar dat hij hel cijfer heeft vergroot. M. Galle zal toch niet loochenen zeker dat de groene heiden ook geldelijke hulp ontvingen van de Aalstersche logiegasten Een onbescheidenheid van een der groene leiderg heeft in 't licht gebracht dat de logiegasten een hulp geld van 7000 fr. hebben verleend om Minister De Bruyn af te loken. (6) 't Doet ons waarlijk genoegen dat ge de gelegen heid hebt Ie baat genomen om uwe moedertaal beter te leeren uitspreken 't was noodig hoogst noodig, man. want .weldra zouden de Walen die hier ver blijven u overtroffen hebben. Wie weet, ge kunt nog een Vlaamschen Demosthenes worden 1 naar September 1898. I. Trein van groote omreis Vertrek den 4 September. Verblijf te Lyon en te Marseille. Verblijf te Lourdes van den 9 tot den 15 September. II. Half-rechutreeksohe trein Ver trekken den 7 September, uit Gent, Brus sel o.n Luik. Verblijf te Parijs den 8 Sep tember, te Lourdes van den 0 tot den 15 September. III. Rechtgireeksche treinen en treinen der zieken Vertrek den 8 September, te Lourdes van den 9 tot den 15 September. Voor de zieken moet men zich uitslui- telljk wenden tot den E. H.Grandchamps, pastoor van St-Christophel, rue des Cha- pelains, 4, te Luik. Voor prospectus, prijzen, enz., moet men zich wenden tot den Bestierder, M. Fl. Raikem, quai de la Dérivation, 31, te Luik, ofwel tot de heeren Briefwisselaars in alle steden van het land. STAD VAN AALST. (18 9 1). 14* Trekking. 27 Juni 1898. Obligatiën vau frs. 500 uitbetaal baar aau pari te rekeuen van 1 Augusti 1898 Noa 546 1550 1870 1899 2600 2510 2546 3239 3267 Obligatiën uitgekomen in vroegere trekkingen en nog niet uitbetaald 8® Trekking 24 Juni 1895. N° 381. (Koepon n° 9 aangehecht). 12® Trekkiug 28 Juni 1897.—N° 203. (Koepon n° 13 aangehecht). 13® Trekking 27 December 1897. N° 2282. (Koepon n° 14 aangehecht). I J alhier voorzien van de HH. Sacramenten na eeno kort stondige ziekelijkheid overleden den heer Achiel CHALTIN, geneesheer der Pupillenschool. De achtbare overledene was geboren te Thienen den 11 Mei 1861. Dit zoo vroegtijdig overlijden zal vooral betreurd worden door onzen werkmans stand voor den welken hij waarlijk eone behulpzame voorzienigheid was duizen den telt men er welke door hem in ziekte om zoo to zeggen kosteloos behandeld zyn geworden. Als oogmeester was hij om zijne bekwaamheid geroemd.Catholieken, een vurig gebed voor die brave ziel 1 H. R. I. V. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat onze achtbare Senateur M. Eug. de Kerchove pijnelijk komt getroffen te worden door 't overlijden zijner eerzame moeder. Priesterlijke benoemingen. Z. 11. de Bisschop heeft pastoor benoemd: te Gavere, den E. H. Claus, pastoor te Wieze; te l.emberge, deu E. H. Steppe, pastoor te Melsen; te Melsen, den E. H. Bourdon, onderpastoor Ie Belleiu; te Wieze den E I. Van der Biest, pastoor te Goltem te Gotten], den E. H. Ilemelaer, onderpastoor te Aaigem. ls onderpastoor te Bellem benoemd, de E. H. Van de Putte, onderpastoor te Nokere. Te gelegenheid onzer Kermisfeesten zal DENDERBODE donderdag aan staande niet verschijnen. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 716 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5000 kilos. Staatsspoorwegen.Onze uurtabel van 't vertrek der treinen is zorgvuldig verbeterd geworden volgensden officieelen Reisgids. AALST. Diefstallen ter Koop- warenstatie. Wij hebben tot hiertoe om zekere reden van de diefstallen ter Koopwarenstatie niet willen gewagen, die, ondanks de meeste waakzaamheid voortdurend worden gepleegd. Onlangs werd de verdwijning beslatigd van eene partij hout. Vermoedens wogen op een bediende der Statie, doch na een grondig onderzoek vielen zy. Nu, schijnt het, zou men den dader en zijne mede plichtigen ondekt cn proces-verbaal opge steld hebben. Een andere diefstal komt ontdekt te worden.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2