CONGRES Een en ander. Gysegem. - Congo. - O.-L.-V. van LOURDES Allerhande Nieuws. zijne goede moedor, behoudt Leo XIII eene kinderlijke vrome gedachtenis. Het borlogie dat bij draagt, is een zakuurwerk van oud model, uit de vorige eeuw. Het is van goud, op do keerzijde met een voorstelling in email hij draagt het aan een eenvoudig koord, en bij zou het niet tegen een ander al ware dit met de kost baarste diamanten bezet, willen ruilen, want bet is eene dierbare gedachtenis aan zijne moeder, die het hem geschon ken heeft. Eenige weken geleden stierf eene nicht van den Heiligen Vader die sinds zestig jaren achter een gestreng slot, in een klooster te Cori leefde. Op baren ouden dag zou zij haren bloedver want zoo geerno als Paus gezien hebben, en zij verzocht daarom den Heiligen Vader, haar te willen veroorlooven naar Rome te komon, vooral daar zij hem eene gewichtige medodeeling had te doen. Leo zond haar een zijner private secretaris sen; aan dezen moest zij dan maar zeggen wat zij den Paus had mede te deelen overigens, moest zij rustig in haar kloos ter blijven beiden zouden elkaar spoedig in de eeuwigheid wederzien. van het Allerheiligste Saorament des Autaars te Brussel.Processie Ouzo geachte lezers weten door het weinige dat wij or hebben kunnen van meèdeelen dat de verledene week te Brussel, in de catbedraal der H. H. Mi chael en* Gudula, het Congres van het Allerheiligste Sacrament des Autaars heeft plaats gehad. Talrijke Aartsbisschoppen, Bisschop pen, gemijterde Abten, Kanunnikken, Dekens, Pastoors, Priesters, Klooster lingen en voorname Catholieken uit ver scheidene werelddeeleu namen er deel aan. Plaatsgebrek laat ons niet too over de werkzaamheden van 't Congres zelfs zeer bekn^ptelijk uit te wijdeu. Spreken wij over de luisterrijke Pro cessie welke zondag 11. door de straten van Brussel is getrokken en aan do welke duizenden geestelijken en wereldlijken deelnamen. Het volk welko van heinde en ver naar Brussel was gestroomd om de Processie te zien verdrong zich niet alleen in do straten al de vensters, balkons, ja, tot zelfs de daken waren met nieuwsgierigen bezet. Op ganseh den doortocht, rond de 20 straten, bemerkte men ten hoogste een twintigtal huizen nie niet versierd waren. Ziedaar wel een onbetwistbare blyk van de algemeene deelneming aan de gods dienstige plechtigheid. Volgens La Béforme werd de Pro cessie gestoord,doch niet do minste merk bare stoornis werd bestatigd. Dat de blauwe en roode drukpers het wenschten daar valt niet aan te twijfelen gezien de taal die ze voeren. La Béforme wil doen gelooven dat er tegen de Processie luidruchtig door ge roepen en geschuifel werd geprotesteerd, omdat de catholieken de straf en de mar- teliug vierden van de joden die de H. Hostiën met dolken doorstaken. Het radikaal orgaan deelt eene ganschc historie van zwanzeryen meê de eene wat dommer dan de andere, docb het moet eindelyk bekennen, dat er geen enkel ern stig ongeval voorviel,te nauurernood eenig wel nutteloos gefluit. Le Peuple, het roode orgaan, weet niet hoo zijn belsch venijn uit te spuwen tegen de Kerk en Priesters. Dit blad spreekt vau duivelscbe nachtmerrie der bijgelo vigheden, van de inkwisitie en drukt zijn spijt uit dat de Processie niet verboden werd. L'Etoile Beige is woedend en voor zeker wonschto zij eenen tweeden. 7 Sep tember, maar men luistert nimmer naar do aanhitsingen der logiebroers. Het logieorgaan gevoelt zich gedwongen het indrukwekkende van het tooneel der Benedictie terGrooteMerkt te bekennen: Na een kort gebed keert de Cardi- naai zich om. Op de plaats zelve, die kroppens vol is, knielt iedereen do stam laarden worden neêrgebogen, de soldaten presonteeren do wapens, de officieren groeten met den degen. Aan n den voet van het rustaltaar, voor eeno rij artilleristen, die de veldmarsch blazen, brengt de Commandant Poodts de band groetend aan den kepi, onbe- weeglijk te peerd.... Het oogenblik is plechtig- Na die regelen vaart - VEtoile in spotternij uit. Ieder een moet immers leven zegt ze, de stoffelijke voordenlen. bedoelende die dien grooten toeloop van menschen voor do Brusselscbe neêring- doeners zal hebben voortgebracht. Die spotternij ,maakt eenvoudig de schrijve- laars der Étoile belachelijk want voorze ker dacht er niemand van de doizende personen die aldaar neêrknielden aan stoffelijke voordoelen. La Chronique geeft andermaal lucht aan hare kanaljestreken. De laatste benedictie werd te midden van den algemeenen eerbied gegeven op de hoogte van den trap van Sinter Goe- leu. Deze Processie is eene scboone open bare geloofsbelijdenis van ons volk, zij is eene grootsche buide bewezen aan den God welke in onze tabernakelen verblijft en te zelfdertijde eene schitterende eer herstelling. Tusschen do notabiliteiten, die de Pro cessie volgden, merkte men :MM. Beer- naert, Woeste, staatsministers; Schollaert en Favereau, ministersPlissart, Ectors, baron Jolly, graaf de Grünne, de Beau fort, senators de Merode-Westerloo, Helleputte en Sadeleer, representanten Stinghlamber en Cbarles, leden van het hof van beroep Arendt, Lag&sse, Leo T'Serstevens, Van der Straeten-Pontboz, enz., enz. Over het algemeen waren er een 40-tal leden van Kamer en Senaat in de Processie tegenwoordig. Wat verschil van vóór eenige jaren I Wij kunnen niet terugkomen op het mirakel van 1370 het is genoegzaam eekend en al de leden van het Congres hebben de herinneringen gezien, die het aandenken ervan levendig houden. Het gebruik de mirakuleuze Hostiën in processie te dragen,klimpt op tot den tijd van Karei V men smeekte destijds om verlost te worden van eene plaag die onzo voorvaderen teisterde. Dat is de oorsprong van het Heilig Sacrament van Mirakel. Do gouvernante der Nederlanden was destijds Margaretha van Oostenrijk,en daarom werd do datum van die processie bepaald op den Zondag die op den 13 Juli volgde de feestdag van Sintc-Margaretha. In 1532 had de eerste stoet plaats men verbond daaraan de groote kermis van Brussel. Ieder jaar, als het H. Sacrament van Mirakel, de straten der hoofdstad door trok, was de troonhemel gevolgd door het Hof en de geconstitueerde korpsen. Die dignitarissen waren beurtelings Maria van Hongarië, de aartshertogen Albertus en Isabella, Maria-Elisabeth, Karei van Loreinen, Maria-Christina. Al de gouverneurs der Nederlanden,tot in 1790, bobben aan die processie deel genomen. Wat is het schoone Zoo was de vraag onlangs gesteld in den Vlaamschen prijskamp van dichtkunde aan de leerlingen van het Luiksche. De leerling uit het klein seminarie van Sint- Truiden, E. M., dio den eersten prijs op meer dan 200 mededingers behaalde, ant woordde op die vraag aldus I. Schoon is 't, als de lieve zonne Aan de westerkimme daalt, En met fris' zeven kleuren 't Aardrijk nog een wijl bestraalt I II. Schoon is 't, wen het avondkoeltje Lisplend mij in d'ooren suist, Won bet klare kabbleud beekje Rustloos naast mij benenbruist 1 III. Schoon is 't, als de gouden mane Zich verheffend voor mijn oog, Trage, plechtig op komt varen Aan den purpren hemelboog. IV. Schooner wen in d'avondstilte, Melodij en roin akkoord In 't geblaart' der boomen vloeiën: Stemme die mijn ziel bekoort I V. Schooner, wen de heldre sterren, Even als uit goud gesmeed, Een voor een zich vast gaan hechten Aan hetnacblijk bruiloftskleed VI. Schooner, wen do nachtegale In het doukre loover zingt, En mij door zijn lieflijk kweelen Tot eon dankbro bede dwingt. vn. Maar zoo schoon is mij geen avond, Noch zoo lief geen zomernacht, Als de stonde wen ik murmel Qroot is God in al die pracht l Gelijkenis. Harmstvorth Maga zine, een Engelsch tijdschrift, geeft eene geïllustreerde studie over de gelykenis tusschen gekende personen. Koning Leopold II gelijkt sprekend op M. Mundella, den onlangs overleden EDgelschen minister. Algemeen weet men dat do hortog van York en do czaar van Rusland zonen van twee zusters, als twee druppelen water op elkander gelijken. De hertog van Norfolk en de roman- schrijvea Fenn zien er uit gelijk tweeling broers. Gladstone vond in vroeger jaren zijn evenbeeld in een M. Page, van Deal. En nu leeft er een gekend schrijver, die alleman kan foppen wanneer hij zich door zijne vrienden laat aanspreken als prins van Wallis. Boter en margarine. De maat regelen genomen om de boter te bescher men tegen de uitbreiding van 't gebruik der margarine, hebben dat verbruik niet verminderd. In 1895 werd er in ons land 2,433,888 kilos verbruikt in 1896, 7,008,295 kilos en in 1897, 8,172,331 kilos. In 1895 werd er in ons land 1,596,186 kilos margarine gefabrikeerd in 1896, 7,132,661 kilos en in 1897, 8,655,879 kilos. Daartegen is de invoer die, in 1895 1,038, 650 kilos bedroeg, gevallen tot 51,691 kilos, in 1897. De wet heeft dus een voortreffelijken uitslag voortgebracht op de Belgische nijverheid en op do openbare financies, want het accijnsrecht is geklommen van 29,087 frank in 1895, tot 407,855 frank, in 1897, terwijl het inkomrecht slechts gedaald is van 207,765 frank tot 10,339 frank, maar het verbruik der margarine is uitermate vermeerderd. Een zonderling redenaar. Koning Jacob II, uit bet huis Stuart, de broeder en opvolger van Karei II van Engeland, bezocht op eene reis de stad Southwold in bot graafschap Suflolk en de gemeenteraad besloot deze zeldzame gebeurtenis door eene plechtige ontvangst en eene feestrede te vieren. De toespraak moest natuurlijk door het hoofd der stad, gehouden worden ge schreven daarentegen werd zij door den secretaris der stad. wien tevens de lastige rol van soufjlettr ten deel viel, daar den burgemeester,die geen verstand van lezen had en baug van aard was, in den ver- eischten tijd de welgeslaagde redovoering niet van buiten kon leeren. Toen het groote oogeablik kwam en Jacob II zijn rijtuig verliet, om de hulde van het gemeentebestuur van Southwold te ontvangen, geraakte do wakkere bur gemeester onmiddelijk de kluts kwijt. Majesteit I was alles,wat hij in zyne verlegenheid vermocht te stamelen. Zijn souffleurde secretaris, wilde hem moed inspreken en fluisterde hem in het oor Gedraag u toch als een man waar op de doodverlegen burgemeester her haalde Majesteit, gedraag u toch als een man I Zijt go gek, zegde do secretaris, ter wijl bij zich achter don rug des burge meesters verborg. Zijt ge gek declameerde bevende van opgewondenheid de burgemeester, zonder te weten, wat hij zegde. Ik zeg u dat gij ons allen nog ten gronde zult richten 1 fluisterde, buiten zich zei ven, do wanhopige secretaris ach ter zijnen rug. En waarlijk, daar weêrkloDk als de echo weêr de bevende stem van den zwee tenden burgervader Ik zeg u, dat gij ons allen nog ten gronde zult zichten Na deze laatste woorden was het ook met de kalmte van den vorst gedaan. Woedend keerde Jacob II den geheel ver nietigden burgemeester en het gehecle gemeentebestuur den rug toe, stapte in zijn rijtuig en reed in gestrekten galop weg. Grootste boerderij in de wereld. De Americaanscke staat Louisiana beweert de grootste boerderij der wereld te bezitten zii is gelegen in het westerlij k gedeelte van dien Staat eu bevat een en half millioen acres land, 300 mijion be vaarbare waters, 36 mijlen spoorwegen en omheiningen die 50,000 dollars van oprichten gekost hebben. Eene nieuwe maatschappij van kapita listen is oigenaar daarvan en bewerkt de boerderij, waarbij stoomploegen en de meest volmaakte en nieuwste werktuigen gebruikt worden, Het grootste gedeelte is in gebruik voor de runderteelt en vetweiderij. Op elke 6 mijlen afstand zijn stallen voor het vee gebouwd. Wie heeft er hier in onze stad van Aalst, de oudste der Congoleesche leerlingen van 't Gesticht te Gysegem niet ontmoet? Wij willen spreken van Leopold Vidi, welke, nu dat zijne opvoeding is voltrok ken, naar Congo is teruggekeerd. De E. H. Van Impe, heeft van zijnen oud-leerling eenen brief ontvangen wel ke d wij vertalen Boma, 30 Mei 1898. Mijn lieve Eerw. Heer, Vergeef mij, als 't u belieft, van niet vroeger op uwou brief geantwoord te heb ben. Ik ben afwezig geweest, ik had van den Eerw. Broeder De Cleene verlof bekomen om een bozoek te brengen aan mijne familie. Al uwe brieven zijn in de Colonie zeer wel ontvangen geweest en hebben mij met geluk vervuld. Ik ben gelukkig to vernemen dat gij in goede gezondheid verkeert on dat ge mij te Gysegem niet vergeet. Ik bid dagelijks de goede Jesus voor U, voor uwe milddadige familie, voor de Leeraars en voor de Zusters. Mijn lieve Eerw. Heer, ik denk veel aan U on in Congo zal ik U nooit vergeten. Te Boma gaat het goed met mij en het behaagt mij hier ook. Ik ben al iu do Colenie der missie te Boma, ik geef klas aau de kinderen. De Paters als ook de kinderen zijn zeer te vrede over mij. De hcor Gouverneur te Boma bemint mij zeer. Zoo bij mij ontmoet laat hij niet na mij te groeten en tot mij te spreken. Kortom al de Belgen beminnen mij en men noodigt mij hier en daar uit om op de mandoline te gaan spelen. Ik ben op de mandoline gaan spelen bij de Zusters van Boma. Men betaalt mij 30 franks te maand en 2 fr. daags voor voedsel. Ik logeer in de Colonie der missie in een steenen buisje van den Staat, bet is schoon, ik heb eene scboone kamer, 't is zeer wel ingericht. Ik nader alle acht dagen tot de heilige Tafel met de kinde ren der missie. Miju lieve Eerw. Heer, ik zou U willen zieu aankomen in Congo, in de maand Juli, met Prins Albrecht, voor de feesten van den IJzerenweg. Zoudtge mij eenige snaren van mando line en een wit kostuum willen zenden Mijne complimenten aan de heeren Pro fessors, aan de Zusters en aan al mijne zwarte gezellen van Gysegem. Ontvang,Eerw. Heer, do zeer hartelijke groetenis van uwen zeer aangekleefde Leopold Vidi. Deze brief bewijst ons dat onzo jeugdige zwarte broeders voor beschaving vatbaar zyn,wauneer zij aan ieverige en bekwame mannen, gelijk de E. H. Van Impe en zyne medehelpers, toevertrouwd worden. Spaansche en Americaansche OORLOG. Santiago bezet door de Amerikanen Vóór Santiago, 17 juli, 10 uren 'smor- nds. Het Spaansche garnizoen, onder bevel van generaal Torral, verliet zaterdag do loopgraven en naderde de Americaansche linies. Elk Spaansch regiment legdo daar de wapens neer. Terzelfdertijd werd de Spaansche vlag neergehaald en de Americaansche vlag geheeschen. Washington, 17 juli. Volgens de bepalingen der capitulatie, mogen de vluchtelingen niet tcrugkoeren te Santiago. De hinderpalen in de haven zullen eerst na toestemming van den Spaan- schen gouverneur worden geruimd. De agenten van het Roode Kruis wor den in de stad toegelaten. De spoorwegen worden onmiddellijk hersteld en al de schepen in de haven worden aan de Americanen ovorgeleverd. Heol het Americaansche leger kam peert op de hoogten rond de stad en een groot deel is gereed om, onder generaal Miles, naar Porto-Rico te vertrekken. Deze expeditie zal landen met sterke artillerie, terwijl de vloot de haven van San Juan zal beschieten. Alhoewel de Cubanen zich bereid ver klaarden het bestuur van Santiago aan to nemen, hebben de Americanen besloten een militair bestuur te houden. Het ministerie van oorlog is uiterst te vreden over de capitulatie. Het gouvernement, over den vrede on dervraagd zegde dat het heel gematigd zal zijn in zijne voorwaarden. Het minimum zou echter zijn afstand van Porto Rico. onafhankelijkheid van Cuba, kolenstatie aau de Filippijen en oorlogschatting. Washington, 18 juli. Het departement van oorlog ontving het volgende telegram van Shafter. Zondag middag is de Unievlag gehee schen op het hotel van den burgerlijken gouverneur van Santiago. Eene ontzaglijke menigt^was aanwezig, Een eskadron ruiterij en een regiment voetvolk bewezen de militaire eer en een muziekkorps speelde het Americaansche volkslied. Do gemeente-overheid waarborgde de orde. De ellende is groot, maar er zijn wei nig zieken. Een kanoneerboot, met 200 mariniers, achtergelaten door admiraal Cervera, gal zich over. De verdedigingswerken rond de stad zijn zoo sterk dat, met eene verdediging zooals de eerste dagen, wü nog wel 5000 man zouden verloren heoben, alvorens de stad in te nemen. Vanaf den vroegen morgend leggen de Spaansche bataljons de wapens neer. Al de hinderpalen in de haven worden weggeruimd. Generaal Torral beeft mij dezen morgend ten 9 uren formeel de stad en do magazijnen overgegeven. (get.) Shafted, Americaansche verliezen. Volgens officieele berichten zijn in bet geheel, in den omtrek van Santiago, onder de Ame ricanen niet meer dan 300 gevallen van gele koorts voorgekomen. De overste van aen geneeskundigen dienst ziet dus den toestand veel minder donker in dan men dacht. Sedert de Americaansche troepen op Cuba landen, zijn 21 officiers en 225 min deren gesneuveld, 98 officiers en 1486 man gewond, 84 minderen vermist. Van de gewonden zijn er slechts 68 gestorven. Watson's eskader. Bevelen zijn ge geven, alle toebereidselen te maken om het eskader van Watson tegen het laatst van deze week naar Spanje te laten ver trekken. In America gelooft men niet aan vrede. In weêrwil van den val van Santiago gelooft men hier dat de vrede verder dan ooit verwijderd is. Geen onkele stap is nog gedaan om de tusschen komst van eenigen gezant te verkrijgen. Een minis ter zegde dat do verwonderlijkste kant van den tegenwoordigen toestand deze is, dat Spanje niet schijnt te beseffen boe ernstig zijn ongeluk is. Do Veroenigdc- Staten kunnen dus niets doen dau den oorlog zoo krachtig mogelijk voortzetten dat verklaart de bevelen om de toebereid selen voor het vertrek van Watson's eska der en de expeditie naar Portorico te verhaasten. Na den kabinetsraad van maandag ver zekerde men dat Mac Kinley niets van Spanje gehoord had, ten aanzien van vredesonderhandelingen. De regeering verwacht dat deze eerst na den val van Havana geopend zullen worden, maar men zegt dat Mac Kinley er nog altijd op staat de krijgsverrichtingen tegen Havana uit te stellen tot het najaar. Tijdingen in Spanje ontvangen. De minister van oorlog van Spanje ontving een telegram van Blanco ovor de over gave van Santiago. Volgens inlichtingen van generaal Toral zijn in de overgave vervat de land en zeemacht, en heel het oorlogsmate riaal. De Americanen gelasten zich met het j vervoer der Spanjaards naar hun vader- I land. Hunne bezittingen mogen de Span jaards houden, alsmede de militaire ar chieven. De vrijwilligers mogen op het eiland j blijven, op hun eerewoord van niet meer op to komen tegen de Americanen. De Spaansche troepen zullen met oor logseer de stad verlaten. Zij kampeeren nu buiten Santiago sinds zondag morgend. Belgische Nationale Bedevaart van September naar Het Werk der arme zieken, onder de hooge bescherming van zijn doorluchtige Hoogweerdigheid den Bisschop van Luik, verzoekt ons eenen dringenden oproep te doen tot de mildheid onzer lezers ten voor- I deele van zijne beschermelingen. Men weet dat het Werk voor doel heeft de aanneming te vergemakkelijken van het grootste getal arme zieken in de Bedevaart van September. Het Comiteit zou verlangen dit jaar, twee honderd zieken aan te nemen, wat eene on koste zou zijn van een twintig dui zend franken. Geldelijke bijdragen tot dit Werk is een werk van godsvrucht jegens de H. Maagd en tevens een schoon werk van christe lijke liefde. Ook al de vrienden van Lour- des zullen ter harte nemen hun aalmoes te zenden aan M. Paul Duguet, Advocaat, Geheimschry ver-schatmeester, 5, Place Cathédrale te Luik, ofwel aan de Leden van het Comiteit (bewaarders van onder- sclirijvingslijsten) te weten te Aalst, MM. Camicl Lié^art, 2, Groote Merkt en Modest Cercelet, 49, Leopoldstraat. MAATSCHAPPIJ De Iweinszonen. Algemeene Vergadering der leden, op Zaterdag 23 Juli aanstaande, om 8 uren 's avonds, bij den beer Gustaaf De Clercq, In de-Zwemkom, Saskaai. Dagorde a. Aanvaarding van nieuwe leden b. Retributie. AALST. Academie van Schoone Kunsten. Men meldt ons uit Gent het godvruchtig overlijden, iu den nog jeug digen ouderdom van 58 jaren, van den heer Gustaaf Miry, Leeraar, sedert vele jaren, aan onze Academie van Schoone Kunsten. De overledene was een bekwame gewetensvolle leeraar, een man van minzaam karakter en dienst willig ook zal zyn zoo vroegtijdig afster ven hier door zijne talrijke vrienden, oud-leerlingen en leerlingen diep betreurd worden. H. R. I. V. Te Deum.Morgen, Donderdag 21 Juli,zal er te geleeenheid van de verja ring der inhuldiging vanZ. M. Leopold I, dendoorluchtigenStichter vanonsKonink- lijk Stamhuis, een Te Deum gezongen worden in onze parochiale kerk van Sint- Martinus, om 11 uren 's voormiddags. De burgerlijke Overheden zullen Verga deren ten otadhuize, Zittingszaal des Gemeentoraads, om 11 iL uren, om zich van daar stoetsgewijs naar de kerk te Gisteren, 19 dezer, op den noon, is de schuit toebehoorende aan Alois Goris van Grimbergen, geladen met zand, ge meerd aau de kaai genaamd De Vaart alhiea lek gekomen en gezonken. Verscheidene mannen van ons Vrijwil lig Pompiorskorps met twee pompen, hebben ïeverig igewerkt om het vaartuig vlot te houden. De lading zand was voor don heer Dom. Van Geert, houthandelaar alhier, bestemd. Volgens men beweert zou de oorzaak aan slechten onderhoud der vaart toe te schrijven zijn. Anderen beweren dat do oorzaak onmo gelijk tc bepalen is voor dat het schip op de werf ligt. Op 't oogenblik is het vaartuig vlot ge raakt en zal het kortelings hersteld zijn. Monument de Merode. Het standbeeld de Merode, den grooten vader lander van 1830, dat wordt opgericht op de Martelaarsplaats, te Brussel, is in maquette voltooid. Graal de Merode, hoofd der familie en achterkleinneef van graaf Henri, heeft het ontwerp goedgekeurd het moet nu nog door het schepencollege worden goed gekeurd. De Beurs van granen, zaden, oliën en suiker is, ten titel van proefneming, heden woensdag ingericht op de Marché de la Madeleine. Sedert de komst der Fransche coulis- siers te Brussel is de Beurs veel te klein eu de graanmannen moeten een ander lokaal zoeken. De Brusselsche bladen voorspellen ons voor de aanstaande Kamerzittingen een nieuwen afgoveerdigde uit het waal- sche land, die Celestin Demblon, in het razen, zal te knap zijn. M. Hubin, van Hoei, heeft in den pro- vincialen raad eenen collega imbécile ge- I noemd, omdat hij niet dacht zoo als bij. Toen de voorzitter hem zegde, dat zulke woorden niet gepast waren, antwoordde Hnbin Ik heb willen zeggen malhonnélt homme Dat beloofd voor de toekomst 1 Engélsehe peerden. M. de mi- nister De Bruyn, vergezeld door do be- - stuurders Proost en Vernieuwe begaf zich

De Denderbode | 1898 | | pagina 2