Donderdag 28 Juli 1898. 5 centiemen per nummer. 539te Jaar 5282 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LIBERALEN SOCIALISTEN. 's IUerelds wonderheden Is de Godsdienst valsch VERLOREN EER Fruit als geneesmiddel. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique nuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 Juli 1898. Niet genoeg kan het herhaald worden dat de socialisten de kleinzonen rijn der geuzen of liberalen. De liberalen verstooten dat vaderschap, maar dat is eenvoudig het middaglicht willen loochenen. De liberalen voeren eonen oorlog tot der dood tegen de R. K. Kerk op alle wijzen en door allo middelen rukken zij den godsdienstzin uit het hart van den menscb. Zij dooven vooral bij den werkman alle christene gevoel uit zij houden hem voor dat er geene ziel bestaat, geene be looning, geen straf hierna. Eens dood alles dood, is hunne akelige kreet. Zoo blind zyn onze liberalen dat zij niet zien dat ze den dam aan 't doorbre ken zijn welke alleen in staat is den op- standsstroom te weêrhouden. Zoo doof zijn ze dat ze het uit de diep ten onzer samenleving het niet hooren brommen Deze aardo moet onzen hemel zijn. Wy willen genieten en om te kun nen genieten moeten wij de slavenbanden van het capitaal verbreken en ons wre ken omdat wij er zoo lang aan vastge- kluisterd zijn geweest. Genot en wraak is het ordewoord der roodé partij geworden. De geusche liberalen zijn de schuld van den toestand, van de onheilen die onze samenleving bedreigen. Zij hebben den rooden opgeleid en voor hen_ den weg gebroken. Onmogelijk kunnen zij de zware verantwoordelijkheid afschudden. En tot staving onzer bewering, willen wij hier de getuigenis inroepen van Vooruithet orgaan der socialisten Op het terrein der grondbeginselen, roept Vooruit uit, is het socialism niet alleenlijk de erkentenis van het libera- - lism, het is zijn natuurlijk gevolg en ontwikkeling. - De socialisten zijn de eenige logieke liberalen. Vooruit heeft gelyk, duizend maal ge lijk, want hot valt niet te loochenen dat de hedendaagscbe toestanden door de liberalen zijn verwekt geworden 1 L. rinRCPrt Morgen u donderdag 3 Juli, Concert door de fan- faar der Vrije Brandweer ter Groote Merkt, om 8 s/« uren r's avonds. De lucht in water veranderd. De lucht welke wij inademon, en die, in beweging gebracht, wind genoemd wordt, is ontstaan als de aarde uitgedoofd was, door zich af te scheiden van de zwaardere doelen der verbrande aarde, die het water vormden. Die lucht is eene gas die bijna uitslui- telijk bestaat uit 21 deelen zuurstof (oxygene) tegen 79 deelen stikstof (azote). De luchtkring, die de aarde omringt, klimt tot 100 kilometers opwaarts, altijd dunner en dunner wordende, naarmate hij verder van de aarde is, en bijgevolg min aangetrokken. Welnu, men heeft het middel gevonden om de lucht in water te veranderen, en welhaast zoo het schijnt, zal geheel de wereld verbaasd staan te zien over de ge volgen dier ontdekking. Gelyk de damp of doom, met te ver koelen, in water verandert tegen het deksel van den kookpot of tegen <le zol dering en langs de muren van de keuken; zoo ook doet men lucht, bij middel van persing en verkoeling,tot wator overgaan. Men weet trouwens dat de gasachtigo stoffen, die zeer geperst zyn,koude voort brengen als zij door eene kleine opening uitgaan. 't Water begint te bevriezen als het aan O of nul graden staat.Welnu, om de lucht in water te veranderen, moet men hem persen en verkoelen tot 180 graden, of nog moer, benedon O of nul. M. Tripier, een Amoricaauer, perst hem zelfs met een geweld van 1781 atmosfeeren en doet hem verkoelen tot 320 graden onder nul. De Duitschman Linde gebruikt een soortgelijk werktuig of machine. Het verkregen vocht is blauwachtig. Het zal welhaast aan 50 centiemen den liter verkocht worden, naar men ver zekert. Maar wat zal er met dat schrikkelijk koud water kunnen gedaan worden. Wondere dingen, zou het schijnt. Men zal de grootste koude kunnen te weeg brengen. Zulk water is zoo koud, dat het zou beginnen te koken, moest men het op het ijs uitgieten, als ware dit laatste heet vuur. Met eenige druppels van dat water op andere voorwerpen te gieten, zal men ze op den oogenblik doen bevriezen. Als men er eiers in legt, zijn zij in een minuut hard gelijk lood en brijzelen gelijk zand. 't IJzer, boe hard het is, brijzelt van een als men het' eenigen tijd in dat water steekt. Wat zou er dan gebeuren met de men- schen die een glazeken van dat vocht zouden drinken Vau eenen anderen kant zal het lucht- water kunnen dienen als verlicht- en brandmiddel. Als men het luchtwater laat verdam pen, vliegt er de stikstof uit, en blijft de zuurstof over. Welnu, die zuurstof brandt beter dan petrol en gas. Met een buisje boven zoo eene flesch stof te zetten en ze te ontsteken, zou men een helder licht bekomen met eene meerdere buis te ge bruiken, zou men warmte voortbrengen zooveel als men begeert. Men zou dus noch olie, noch petrol, noch gas, noch electriciteit, noch hout, noch kolen, meer noodig hebben Als het luchtwater wederom lucht wordt door de warmte, zal het een schrikkelijke kracht bezitten. Men rekent dat het hon derd maal zooveel kracht zal hebben als de doom of waterdamp, die tegenwoordig de machienen doet draaien en de treinen of convooien voorttrekt. Men zal dat luchtwater kunnon gebrui ken om met geweeren en kanonnen te schieten, veel verder dan nu om de vuurmachicnen te doen gaan om de treinen te doen loopen, om de vuursche pen te doen varen met eene ongelooflijke snelheid om onder hetwater te reizen en waarschijnlijk om door de lucht te vliegen 1 't Is wonder, ja 1 maar wie weet welke krachten de Schepper in zijne werken gesteken heeft, en wat men nog al zal uitvinden (Gaz. van Brugge.) een, waarin de volmaakte orde. Alle zijn verschillig in vorm en kleur, in aard en krachten, maar toch schikken zij zich tot een wondervol geheel toch bewegen zij zich in hunne rusteloozo vaart volgens een plan waarin alles voorzien is. Nacht en Dag, Winter en Zomer wisselen elkan der afaarde, water, vuur en lucht, mot al do krachten die hen schokken en be roeren, werken meè om do mensch te voeden en te onderhouden. En welke zijn de wezens, die gehoor zamen aan eene zoo wijze voorbeschik king Hebben zij de macht en wijsheid uit hun eigen Neen, want zij zijn stof zij hebben noch verstand, noch wil noch eenige zelfbewustheid. De mensch zelf, die door zijne rede de Kouiug is der Schepping, kan geenen vezel veranderen aan zijn eigen lichaam, noch een enkelen stond den omloop rege len van zijn bloed. Hoe zou dan de redc- looze stof zich zelve tot die grootste orde hebben kunnen samenvoegen, die wij in het Heelal bewonderen Neen, de kracht der natuur, die alles beweegt en bezielt, is niet voortkomstig uit de stof. Zij gaat uit van eon oneindig wezen dat de schatten Zijner goed- en grootheid buiten zich heeft uitgestort met ue Wereld te scheppen. Er is een God Wio dit loochent, verlaagt zich beneden het dier, want hij dooft vrijwillig dat heerlijke licht uit der rede, dat God in hem heeft ontstoken en dat hem van de dieren onderscheidt. Volgens de socialisten en andere vrij denkers bestaat er geen God, en is dus heel de Godsdienst valsch. Zij, die zoo spreken, ofwel meenen niet wat zij zeggen, ofwel hebben vrijwillig de oogen voor het licht gesloten om zich zeiven wijs te maken dat er geen licht bestaat. Do mensch die God loochont, verdooft de stem van zijn geweten dat hem toe roept Er is een God, die over u waakt en u zal oordeelen. Maar de slechte mensch wil, of liever, durft geen oordeel onderstaan, en daarom roept hy, tegen zijn geweten in Er is geen God. Hij verloochent zijn verstand want een blik van ons verstand op het gescha pene geworpen, zegt ons Er is een Schepper, een Maker van dit alles, een Wezen met oneindige machten wijsheid.» En iuderdaad, hoe heerlijk is het Heelal 1 Millioenen wezens wemelen door- een verhaal naar het hoogduitsch. 13* VERVOLG. Wat hij gedaan heeft, weten wij allen, viel Dora hem in de rede, het is zoo slim niet als de menschen het uitgekreten hebben. En de liefde kan allee vergevon een braaf meisje kan een roover liefhebben, wanneer hij ove rigens een braaf mensch is. Ik heb hem willen verklaren hoe alles toegegaan is,' dat ik alleen ter liefde mijner moeder met hem ge broken heb, daarom was ik gisteren met hem in het boach. Ik zou hier met hem kunnen spreken, maar ik wilde niet, dat moeder hem Bmadelijke woorden zou toegeven, hij is toch ongelukkig genoeg dat had gij ook niet moe ten vergeten, toen hij voor u stond. Ik vertrap hem onder de voeten, zoo hij mij in den weg komtriep de mulder sidde rend van woede. Wat heeft hij u gedaan vraagde Dora, wier donkere oogen vlamden. Niets 1 maar gij hebt hem ongelukkig gemaakt Ik geloof niet, dat hij uw huis aangestoken heeft, en zoo hij het in blinde drift gedaan heeft, dan nog was het enkel uwe schuld, want gij hebt hem getergd. Gij verdedigt hem nog altijd Zoolang tot zijne schuld bowezen is. Zij is bewezen Nog niethet is tot dusverre alles nog schijn en de schijn heeft reeds menigeen be drogen die slimmer was dan onze boeren. Maar al ware het hem ook bewezen, dan nog zou ik niet geduld hebben, dat men hem als een dollen hond doodsloeg Och kom zij zouden zich wel bedacht hebben het kwam er hier op aan, een ge nen misdadiger te vatten on hem onscha delijk te maken. Zij zouden geen oogenblik geaarzeld hebben hem in de vlammen te werpen, indien zij hem in hunne macht gehad hadden En uwe bescherming helpt hem toch niet spotte de mulder. In het tuchthuis komt hij Ik rijd terstond naar de stad om de gendarmen te halen. Hij kan nog niet ver weg zijn, zij zullen hem wel inhalen. Die moeite kunt gij u sparen, merkte het meisje bitter aan. De schout heeft reeds naar de stad gezonden en eenige jonge boeren zijn te paard uit om hem te zoeken. Zij zullen hem wel vinden. Dan is het mijne schuld, daar hij om mijnentwille niet van hier weg kan! Peter, zoo gij hem een haar krenkt, is het tusschen ons uit, vergeet dat niet. Of hij schuldig is of niet, laat ik aan het oordeel van den rechter over heeft hij het vuur aangelegd, dan moet In de eerste plaats zijn de druiven te noemen, vooral de blauwe zij zijn niet alleen voedzaam, maar zuiveren ook het bloed. Daarop volgen de perziken in genees kracht gelijk aan de druiven, maar ze mogen niet overrijp zijn deze gebruike men des morgens vroeg op de nuchtere aag. Een oranjeappel, dagelijks gebruikt, is een voortreffelijk middel tegen gslcchto spijsvertering van dit orgaan en geneest bij voortgezet gebruik de maag volkomen. De appel is niet alleen voedzamer dan de aardappel, maar hij bevat ook zachte en aangename zuren, die op het gansche lichaam weldanig werken. Een appeleter zal zelden aan moeilijke spijsverteering of keelziekte lijden. Vooral bevorderend voor de gezondheid is het, een appel te eten, voor men 's avonds gaat slapen. De appel bezit ook tonische (versterkende) hoedanigheden en bevat meer phosphoor dan eenige andere plant. Daarom is het voor personen, die in steeds geprikkelden toestand verkeren en niet in staat zijn tot lichamelijke krachtinspanning, een zeer hij er voor boeten, niemand zal er naar vragen of hij het in koelen bloede of in blinde drift gedaan heeft. Hy heeft het gedaan in razernij gij hebt hem er toe gebrachthet was Biecht van u hem met de honden te dreigen Wat zegt gij daarvan berstte de mulder uit, zich tot de oude vrouw wendende, die hare dochter een bestralfenden blik toewierp. sal het ten laatste nog mijne schuld zyn, dat mijne bezitting afgebrand is. Maak u niet zoo driftig verzocht het meisje, ik heb u slechts onder het oog bracht dat gij zoo hard tegen hem gew< zijt, waartoe gij toch geen recht had Zie I ik zal hem liefhebben zoo lang ik leef, daarom blijf ik toch getrouw aan hetgeen ik beloofd heb. Gij moet geduld met mij heb ben, Peter, ik zal eene trouwe brave huis vrouw voor u zijn, meer kunt gij voorhands niet van mij vorderen. Nu, het iB goed, dat de kerel voor eenige jaren achter slot komt, sprak de mulder met bijtenden hoon, het kon u nog berouwen, dat gij den dief uw woord niet gehouden hebt. Wees voorzichtig, Dora de eer is spoedig verloren, ik heb u gisteren namiddag mijne meening daaromtrent duidelijk genoeg ge zegd. En vrouw Stelman moet ik verzoeken beter op hare dochter te passen zij is thans mijne bruid en het voegt haar niet met vagebond geheime byeenkomsten te geschikt en gewenscht voedsel. De appel voedt de personen,wekt de werkzaamheid van de lever op en voedt en verfrischt zoowel g6est als lichaam. Met uitzonde ring van aardbeziën in haar tijd, kunnen wij eer alle andere vruchten to zamen ont- beeren dan de appel alleen En toch i> de aardbezie maar een tijdelijke vrucht, ter wijl do appel, als hij op behoorlijke wijze wordt bewaard, het heele jaar duurt en ons verkwikt door zyno eigenaardige beter wordende en opwekkende sappen. De plaats die den appel inneemt, kan door geene andere vrucht meer aangevuld worden. Gekookte appels zijn voor kinderen uitstekend, want men heeft dan geen poeders of artsenijen voor hen noodig. Het sap uit houtappelen is van groot nut bij lever en ingewandziekten, terwijl pompoen (kalabas) sap bij koorts en nier ziekten helpt. De kracht van de citroen is algemeen bekend. Bij den arbeid in den heeten zomer, hetzij buiten, hetzij binnen huis, als do dorst ons het meest kwelt, is dit sap, met water vermengd, zeer aan te bevelen, daar hot niet alleen dorst stilt, maar ook geen schadelijke gevolgen doet ontstaan. Citroeusap in een kop sterke koffie doet de hoofdpijn bedaren. En moedors weten heel goed, hoe gunstig de vruchtensappen met water vermengd, bij de kinderen werken. Braambessensap met suiker stilt den hoost maar ook de marmeladen van boschbessen met suiker en heet water ge kookt, goed geroerd en 's avonds voor het naar bed gaan gebruikt,werkt uitstekend. Bij klieren werkt eeu aftreksel van sleeën, koud gedronken, bet best. Bij builen legge men er gekneusde aardbeziën op en late ze zoolang daarop liggen tot ze in drogen, bij geregeld en herhaald gebruik genezen de builen volkomen. Do natuur biedt ons in de vruchten, voortroffolijke geneesmiddelen, die op ge paste wijze gebruikt, onschatbare dien sten bewijzen. Arme evenredigheid Een liberaal blad van Brugge zegt De cle- ricaleu lachen de evenredige vertegen woordiging vierkant uit, en de overgroote meerderheid der liberalen wil er ook niet van hooren. Een aanzienelijk deel der socialisten, voegen wij erbij, is er niet min hardnek kig tegen, zoodat men mag zeggen dat deeveuredige vertegenwoordiging geene andere verdedigers telt dan eenige be den die het goed meenen en een handvol ongelukkige candidaten die nog, gelijk de Aalstersche cartelisten, staan te vrij ven op de plaats waar zy den voet der kie zers govoeld hebben. Ilagen stormde naar buiton. liet korte onderbond dat Hagen met zij: brnid had gehad, had zijnen haat tegen Wil- nog sterker aangewakkerd. Hij ging de herberg binnen en bestelde wijn de weerd kon hem slechts bier voorzetten. Welaan, breng dan bier riep de mul der, wien op dat oogenblik de vliegen aan den muur ergeuden. Het is een rampzalige boel, als de herbergier niet eens een tlesch wijn in den kelder heeft Ik zou niet weten wie hem drinken moest antwoordde de dikke weerd, terwijl hij de schuimende kan voor den gast zette mijn bier is goed van wijn weten de boeren evenveel als de koeien van den Zondag. Ik zal naar de stad zenden en voor mij eenige dozijnen ilesschen laten halen. Zooals gij verkiestwanneer gij gewoon zijt wijn te drinken, kan niemand u dat kwa lijk nemen dien geld heeft, is alles geoor loofd. Overigens zijt gij op dit oogenblik in een kwaden luim, Hagen gij schijnt die tegen iedereen te willen botvieren, die u in den weg treedt. De mulder liet het hoofd op den elleboog Bteunen en zag verstoord voor zich zonder iets te zeggen. De gendarmen reden de herberg voorbij op het magere gelaat van den mulder ver toonde zich een boosaardige gryns maar de weerd, die hem op de ruiters opmerkzaam wilde maken, gaf hij geen antwoord. Gasten kwamen en gingen zij richten bijna allen eene vraag aan den barschen man, maar elke poging om een onderhoud met hem aan te kuoopen, leed schipbreuk op zijne kort heid. Het kon niet missen of de gasten moesten daarover onder elkander aanmerking maken. Eenige veronderstelden, dat hy eene hevige woordenwisseling met zijne bruid gehad had, tengovolge waarvan de verkeering afgebro ken was, maar de meesten vonden de reden zijner somberheid in het verlies, dat hij door den braud geleden had. Zij spraken daarover in zijne tegenwoordigheid zoo lnid, dat hy elk woord verstaan kou zij beklaagden hem en weuschten den brandstichter levenslange tuchthuisstrafzij bespraken Dora's handel wijze en opperden zelfs de veronderstelling dat de jnsticie haar wel als de medeplichtige van den misdadiger zon kunnen beschouwen, daar zij hem in zijne ontvluchting behulp» zaam geweest was. liet was alles te vergeefs Hagen liet ze praten hij mengde zich niet in hnn gesprek; slechts nu en dan bewees hij door zijn schou derophalen, of zijn vlammenden blik, dat hom geen woord van hun onderhoud ontging. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1