PIE en DOLF. Pol en Stant. HOFSTADE. Van tak op tak. Vrienden l Luistert Pastoor Daens zeep. D6, BIEËNTEELT VOLLE AFLAAT Rechterlijke kronijk. Spaansche en Americaansche f OORLOG. Allerhande Nieuws. Stant ziet Pol afkomen meè d'er- men ^1 zwieren en den strooièn hoed in den nek. Stant. Hewel, Pol, wat dunkt u nu van 't wéér man Pol. Eerste klas, Stant, eerste klas Stant. Nu vonken z'er in in de rogge, he Pol Pol. Ja, Stant, 't is nen alge ru eenen sauve qui peut 't Is onge looflijk wat dat er sedert vier a vijf dagen mandeis gerecht zijn in 't veld Stant. g'En ziet bijkans niets anders, Pol, 't is gelijk al waar dat ge kijkt Pol. En ze staan er dik op, StantEr zal schrikkelijk voel strooi zijn, maar er is toch veel schaai in den oogst Stant. 't Is bijzonderlijk de terwe die geleden heeft zoo mij dankt, Pol Pol. Jaat, Stantmaar de rogge die een beetjen op 't dikste stond en fel was, die is ook leelijk verdummeleerd, mau Stant. Ja, Pol, 'tis spijtig dat alles niet schoon en is kunnen opgroeien zonder vallen: er zou nen drijdubbelen oogst geweest zijn Pol. 't Is waar, Slant maar alia, in Gods namen kunnen wij nu alles goed bin nen krijgen, we zullen nog g'heel koutent zijn de schuren en zijn van de jaar nie half groot genoeg 1 Stant. Maar wat er ook wel gelukt is dat mij dunkt, Pol, dat zijn de peerdeboonen. Pol. Ja, Stant, ze zijn nen man en half lang en daarbij redelijk wel geladen Stant. En is dat nog een kostelijke vrucht voor nen boer, Pol Pol. Jaat, Stant, als ge wilt goeiën zwijnaard maken, moet er in iederen zaJc toch een vat boonen of twee bij Stant. En d'haver, Pol, die heeft van de jaar ook heur lengte Pol. 't Is een haverjaar, Stant'k en heb ze nog nooit beter gelukt gezien Stant. En alzoo zullen de peerden ook wel varen, Pol Pol. Ja, Stant, dat is hun. beste en na tuurlijkste voedsel 't is in d'haver dat 't kruim zit Stant. En de patatterkes die hebben nu ook hun weêr, he Pol Pol. 't Beste mogelijk, Stanten van nu af zijn wij zeker dat z'er zullen zijn wij doen er in deu lochting twee volle manden daags nit zoo groot als vuisten Stant. En goed om eten, Pol Pol Lekker, Stant, bijzonderlijk als er een goei brok vleesch bij is. Stant. Jaja, Pol, alzoo zijn ze ten hun nen besten, maar 't en mag er ook altijd nie af Pol. Dat geloof ik, Stant maar nen goeiën patat laat hem toch altijd eten 't is gelijk hoe dat hij voorgezet wordt, en nen mensch en krijgt er nooit geene tegengoeste van Stant. En dat is een schikking van on zen lieven Heer, Pol want wat zou nen erremen mensch doen zonder patatten Pol. 't Is waar, Stant en daarbij 't is den ophelp van de geringe buitenmenschen, omdat ze aan ook al gemakkelijk een verkeu of twee kannen vetten en alzoo voorzien zijn van vleesch. Stant. Is er de plaag nu al voor goed aan aan de patatten, Pol Pol. Aan de g'heele vroege, jaas Stant maar aan de laatgeplante en is ze nog niet te zien hier bij ons. Stant.Ter oorzake van 't besproeien, zeker Pol Pol. - Ja, Stantwant hier heeft iedereen besproeid en wij bevinden er ons uitermate wel meè I Stant. 't Komt straf op overal, Pol 'k hoor er van spreken op al do gemeentens waar ik kom. Pol. Volgens mij, Stant, is 't een dwa- zigheid van 't niet te doen 't is nu 't vierde jiuir da'k er de preuf van doe, en 'k moet meer en meer bekennen dat het allervoordee- ligst is. Stant. *En hoe zal 't zijn meè de bette- rave. Pol Pol. Daar is de prijs nog van te geven, Stantmaar tot hiertoe en is t in 't algemeen gesproken maar redelijk. Stant. En deu toebak dan, Pol Pol. Den mijnen en staat maar klein, Stant maar tegenwoordig grooit hij nog al goed, en 'k peis wel dat hij er zal komen. Stant. En meè 't fruit is 't slecht, he Pol. Zoo slecht mogelijk, Stantweinig op, en daarbij uie opgroeien 't is alsof de boo men weerom mee de plaag stonden de blaren krinkelen ineen en worden droog en d'appels zien er uit alsof ze den oudeumau hadden. Stant. Dat is nen tegengang, Polmaar alia, er en is nie meè te doun als patiëntie t' hebben weêrom al tot de naaste jaar hebt g'al loof gezaaid, Pol Pol. Jaam, Stant 't ligt er bijkans allemaal in nog een dagwand of drij, en 't is er meè gepast. Stant. Wat peist g'er van, Pol, is 't nog n tijd om goed loof t' hebben Pol. Jaat, Stanter is een spreekwoord dat zegt dat al wat voor onze Lieve Vrouw halfoogst gezaaid is, kunnen rapen worden maar ik heb toch liever dat al mijn loof ge zaaid is voor den eersten van d'oogstmaand. Stant. Ge gaat weêrom zeker nen keer voor goed peperen, zeker Pol Pol. Jaak, Stant, 'k zal mijn beste doen, want er hangt veel van afgoed loof winueu is eten hebben voor g'heel de winter, en meè slecht zitten is erremoei voor zes maand. Stant. Doe maar uw beste, Pol, en aan gezien dat ge nu volop in 't werk en in deu ambras zit, ga 'k u gerust laten en mijnen weg voortzetten maar a propos, g'en hebt toch nie vergeten zeker, wat dut w'over acht dagen van de douche gazetten gezeid hebben? Pol. Neen ik zelle Stantdat heeft mij gefrappeerd 't geen dat die bejaarde en eer biedwaarde pastoor u daarover gezeid beeft, en dat zonden alle menschen moeten weten. Stant. 't Is just daarom da'k er u nog eens doe op peizen. Pol we moeten dat overal meer en meer aan 't volk voorhouden dat de kerkelijke overheid en al ons dienst doende priesters die gazetten afkeuren en dat nen braven mensch de begeerten van zijn geestelijken moet volgen. Pol. En bijgevolg de donchiate gazetten niemeer lezen, eu die verbranden als wierden ze nog voor niets ten huize gebracht. Stant. Dat is klaar dat, Pol en dat moet gedurig herhaald worden, want er hangt te veel van af niets doet meer indruk op nen mensch als lezingen die niet goed en zijn. p0L. 'k En geloof toch niet, Stant, dat er neg één gazet van die ertisten op ons pro- chie komt, maar 't zou alzoo overal moeten zijn. Stant. 't Is dat. Pol en daarom zullen we voortgaan meè de menschen te verwitti gen en tot den lesten toe trachten t overtui gen dat nen braven mensch, die rechtzinnig zijn plichten wilt kwijten, noch en^ kan noch en mag eenig betrek hebben meê den don- chistenooel, 't zij door gesprek, 't zij door lezing, 't zij gelijk op welke wijze. Pol. Ja, Stant, en zegt dat ook nen keer aan die schijnheiligaards die de pilaren van de S' Martenskerk t' Aalst nog zullen doen instorten door al de zotte en dwaze grimoêsj- kes die ze daar zitten te maken mee tkop en erms en beenen. Stant. Wel gezeid, Pol, en die daar maar en komen om zekere bijgeloovige men schen te verleiden en om andere te tergen die daar zitten meê de valschheid en judas- serij in "t hert en die lijk andere phariseers met scheeven en gebogen kop eene devotie uithangen die reeds al lang hun hert verlaten heeft. Pol. Den duivel dienen en onzen lieven Heer, dat kan niet samen staan Stant en meedoen met diegene die gedurig op Kerk en priesters kabassen en uitvallen, eu ter zelfder tijd nog willen godvruchtigheid toonen, dat is dwaas en zot en belachelijk. Stant. Ja. Pol,dat zijn flasjekesmannen, keeskoppen, olifanten, ezels, enz., 'enz., aUe- maal scheldwoorden die de donchisten in den tijd naar den kop slingerden van ons brave en treffelijke leden van den Werkmanskring. Pol. Laat ze maar slingeren, Stant, ze zullen wel geslingerd geraken; we moeten wij somtijds twee en meer jaren werken om de gespeeën of deu waldrik of anderen bncht nit 't land uit te krijgen, maar den aanhouder wint en 't onkruid moet er aan. Stant.Och, Pol, 'tis al zoover gezet mêê 't onkrnid van de donchisterij 1 Pol. God zij gedankt, Stant, maar de lesten moet er aan en dat ras moet verdwij nen 't moet zijn lijk 't altijd was wel ge kende en openbare vijanden van d'H. Kerk, lijk franmagons of socialisten en brave, wel denkende en gehoorzame kinderen der H. Kerk. Onze lieve Heer immers heeft het zelf gezegd dat Zijne Kerk tot op het einde der eeuwen zal bevochten en bestreden wor den maar dat die bestrijders en bevechters openlijk handelen en zonder masker, maar niet met namen van heiligen in den mond lijk de donchisten. Stant. Dat is gesproken, Pol, en alzoo moet het zijn en daarom weg meê de donchis- tenkliek, weg meê do judasserij, weg meê de schijnheiligste soort die ooit op den wereld verscheen Pol. Jaja, Stant, en den wind van ach ter en nu, man, tot de naaste week en zorgt nog eens voor goed weêr 't zou nog 3 weken moeten duren. Stant. Goed,Pol, 'k zal mijn beste doen; en tot kinnen acht dagen. Dolf. 'K heb ons gazet gelezen, Pie, maar 't is nog al grof vau does week I Pie. - Hoe?... Grof?... D. Weet ge hoeveel differente per sonen die ge dees week verwijt P. Ik heb toch niemand genom ineerd D. Zeventien,Pie, zeventien zon der do Priesters en zonder Den Dender- bode.... Pas maar op, Manneken, want ge weet 't Zijn vieze manneu.... P. En uwen feilen artikel van Zon dag spreek daar eens van ge hekelt ge wel den Paus, den Bisschop en al de Priesters... Ja. gij alleen zijt nog 'nen goeiën En veel menschen hebben er zich aan mispakt?... Ze meenden dat 't geteekeud was Priester en niet Pieter D. 't Is waar, Pie, maar dat lag op mijn hert en 't moest er af. P. - Abwfil. 't ligt bij mij ook op mijn hert 1 En ik heb Denderbode verwittigd dat ik mij zou wreken... Eu 't en is nog niet alles, wacht maar 1 !...f (Pie stroopt zijne hemdsmouwen op.) D. Ja, maar, Pio jongen, pas op, zeg ik u, pas op En bovendien die gedu- jj rige koleire..., met d'hondsdageu, 'tis tj gevaarlijk.... Mag ik u 'nen raad geven, Pie P. Ahwel D Trek voor eeoige weken naar Kuocke.... Anseele is wel t'Oostende met zijne vrouwIk zal méégaan naar knocke.... dat zal u bedaren.... P. Naar Knocke Naar Knoc ke werdege zot?!??... Da was goed als 't gazotje mij jaarlijks 25000 fr. op bracht dan stak het er niet op om voor 2 maanden met geheel de familie naar de badsteden te trekken gelijk sommige schatrijke menschen doen 1... Dan mocht er 3 4000 fr. af... Maar nu is 't wat anders 't gazetschrijven is kapot, is fotu 'k had ik nog gerekend op onze nieuwe kameraden, maar eilaas de liberalen gaan voort met - 7 Laatste (vuil) Nieuws te lezen, de socialisten kootten aan hunnen Vooruit en de catholieken laten mij meer om meer vlotten met mijne afgekeurde gazetten... 'tls van versleteka D. Droef, droef is 't, Pie... Maar mag ik u iets vragen Zult ge u niet kwaad rnaken Zeg eens hoe is 't mo gelijk dat ge, in die lange goudjaren,geen - ponsken hebt kunucn sparen P. Och Dolf I... 'k kan dat allemaal niet vertellen zonder klappen I... Als ik dat overpeis 1... Die Argeutinekens En die Ottomanekens En dien Brisse- leer IEn willen bankier spelen Adieu Knocke 1 naar de zee neen) neen,'t kan niet zijn, 't spel is om zeep I.. D. 't Ziet er hem dan lief uit voor ons, Pic Maar alla, schept moed g'hebt zooveel keeren geschreven en zoo veel keeren gezongen op dé vliegende mcetingskeus 't Kan boteren t Zal beteren 't Moot beteren 1... P. TcttettêtAl zeever 1 Al zee ver J... Ik ga er in N' 13 oentje opzet» ten... maar Denderbode en de Dompers mogen er op rekenen ik zal hun koeks- ken nog meer boteren; ik zal ze verwijten dat er de stukken afvliegen, en dat er van komt dat wilt... D. En ik, ik trek met haast naar Brussel, want met 1 Augustus is't uit van voor de negen te voyageren. Met een innig welbehagen werd Zater dag der verledene week, het nieuws iu onze gemeente aangekondigd en verspreid, lat den heer Jozef Daelman, zoon van wijlen Mr Camiel, in leven Schepene onzer Gemeente, met groote onderschei ding het examen van Geneesheer kwam af te leggen, in de Hoogeschool van Leuven. Dat de heer Jozef Daelman aan de Hoo gt school van Leuven, grondige studiën gedaan heeft en tevens, op het gebied der geneeskunde, uitgebreide kennissen heeft verworven, blijkt zonneklaar aan de schit- torende uitslagen die hij bij al zijne vroe gere examens bekomen heeft. Alle% heeft hij opvolgenlijk met den zelfden graad vau onderscheiding afgelegd. Welkom klonk het dan maandag avond uit deu mond van al de voornamo iugeze- tenen onzer gemeente, terwijl tevens onze verdienstelijke muziekmaatschappij, als blijk vau hulde en gelukwensch, hare streelendste aria's in de lucht deed wcèr- schallen. Welkom nog eens weerde dorpsge noot, en mogen uwe kenuissen niet te vergeefs zijn aangeworven, maar mildelijk ton dienste gesteld worden tot leniging der smarten bij hot lijdende menschdom. X. Patriotische Bond tegen het Acoolism. Eene algemeene verga dering van den Boud zal op Zondag 31 Juli 1898, om 2 uren 's namiddags ge- houdeu worden in zijn lokaal Hotel Ravenstein te Brussel, Ravenstein- straat. Dagorde. Tweede deel, openbaar, om 2 Vt uren. 1° Verslag over de werkzaamheden van den Boud door M. Henry Merzbach, be stendige secretaris. 2° Voordracht door M. de Dr de Vau- cleroy, algemeene secretaris De Acool voor de wetenschap. 3° Verschillige mededcolingen. Het Vlaamscho orgaan der liberale Associatie van Brugge schrijft - De christene democraten hehhnn voor doel de catholieken te bestrijden. Zij zullen ons altijd aan huune zijde vinden n om, zij onder de groene, wij ouder de a blauwe vaan, oorlog te voeren tegeu de a catbolieke Kerk. Deze regels zijn geschreven na het sluiten van een verbond tusschen de vrij metselaarsloge en de groene democraten, met het doel oorlog te voeren tegon de catholieke Kerk. Zullen zij, de catholieken, die zich door bedriegelijke beloften om den tuin heb ben laten leiden, dan eindelijk toch de oogeu niet willen openen en de waarheid niet inzien, dat men hun, niet het geld der logie, ten strijde voert tegen hunne Moe der, de H. Kerk Nog een woord tot dezen die men heeft weten to misleiden Hot Brusselsch liberaal blad Petit Bleu van de christene democraten spre kende, zegt - De christene demoeraten doen in de catholieke partij hetgeen de worm doet n in de vruchthij doet ze rotten en vallen. Wij vragen het u, gij, verdwaalde brave catholieken, die niet gelijk de herdoopers van Chipka uit haat on wrok handelt, ja, wij vragen het u Mag een catholiek, in geweten, meêworken aan het bederf en den val van de catholieke partij Raadpleegt uw geweten en beantwoord dan onze vraag Geerardsbergen. De plechtige Prijsuitdeeling aan do leerlingen vau het Collegie der H. Cathariua, zal plaats hebben op Donderdag 11 Oogst 1898, om 9 uren. al* Om zich van vliegen te ont- ejP maken. Eenige middels komen altijd wel te pas, voornamelijk in dit jaargetijde. Als mon de vliegen uit eenen stal wil jagen, houdt men dezen in eene halve duisternis, zorg nemende er terzelf der tijd trekgaten in te laten. Als men in 't geval is hem te moeten witten, is het altoos eene goede voorzorg in het witsel eene kleine hoeveelheid van aluin to men gen. Men mag ook des nachts eene plank er in leggen, beschilderd met kalkchlo- ruur. De insekten kunnen aan dezen geur niet weèrstaau, en als men terzelfder tijd zorg gehad heeft een venster tegen aan te steken, zal men des anderendaags gcene vliegen meer ontwaren. Men verzekert dat die stol' hoegenaamd niet schadelijk is voor huisdieren. Als er kwestie is van peerden en ossen, die op den akker moeten werken, zal men, vooraleer ze vertrekken, hun vel lichte lijk bestrijken met eene vodde gedopt in een mengsel van laurierbladen en vet. Om dit mengsel te maken kookt men gedu rende 5 minuten eene greep laurierbladen in éénen kilo vet. Dit zijn al eenvoudige middels, die iedereen om zoo te zeggen zonder onkost en moeite kan aanwenden. Meer dau eens heeft 't Land van Aelst geschreven dat De Denderbode den pries ter bespot in den persoon van zijnen hoofdopsteller, priester Daens. Maar meer dan eens ook hebben wij den herdooper van Chipka uitgedaagd ons te kuonen aanwijzen in welk nnmmer van Denderbode er met priester Daens, iu zijne weerdigheid van priester of in de verhevene uitoefening vau het priesterlijk ambt, is gespot geworden. Maar de her dooper beantwoordt onze uitdaging niet. Denderbode heeft priester Daens be vochten als politieker, als een man die de eenvoudige lieden door allerhande dwaze beloften een oogenblik heeft weten om den tuin te leiden. Wij zouden ten opzichte zijner politieke handelwijze meer kunnen zeggen, maar neen 1 Indien priester Daens, als politiek man, is bespot geworden, is het zijne eigene schuld niet Zijn het niet zijne eindelooze hoog moed, zijne tcugeloozo praalzucht, zijn ongezonde drift naar roem, om van hem te doen sprekeu die de spotternijen heb ben uitgelokt Wii autwoordon ja?... Want wat ge beurde er Vooreerst stemde hij er iu toe dat zijn portret in eene sargio werd geweven Later liet hij aan eenen Geerardsberg- sehen fabrikant toe zijn portret op pakjes sigaretten te stellen Eu nu heden treft men zeep aan, Pas toor Daens geep geheeten. De stukken zeep netjes met groen papier omwonden, liggen in een doos met opschrift rond 't portret van priester Daens Pastoor Daens. Zuivere zeep. Wie het soms niet gelooven mocht, kome maar eens kijken aan het venster van Denderbode. Eu als al die dwaze kuren dan den spotlach uitlokken van de zwanzers, dan roept de herdooper van Chipka vol van vorontweerdigiug uitMen spot met den priester Maar hij, priester Daens, is de oorzaak van die zwanzerijen 1 Aardappeloogst. Iu Zeeland zijn vele aardappelvelden zoodanig door de bekende ziekte aangetast dat het loof geheel verdord en zwart is. De kans op eene goede opbrengst is daardoor veel verminderd. Naar men ons zegt zou in de Aotwerp - sche polders ook eenige vrees voor ge ringen oogst bestaan. AALST. "Ze^Bchandaal; De held van het zedenschaodaal is, op bevel van 't Parket, aangehouden en naar de gevangenis van Dendermonde gevoerd, 't Schijnt dat het uog wat erger is dan O feest van 7 Lin deken wat zijt ge rein en zoet. 7 Land van Aelst vraagt Zal Den- derbode nu ook de informeerkazak aan- steken, negens een zedenschandaal,om uit politieken haat vrouw en kinderen, die schuldeloos lijden, nog meer te be- droeven Wacht u wel, riep apostel Petrus tot de christenen, wacht u wel van twee maten en twee gewichten. Wekelijks bijna worden er, in 't orgaan van Chipka, de lafste lasteringen, do snoodste beleedigingen naar 't hoofd der catholieken of oübewaarders geslingerd 't zijn allen zedelooze, vuile, verwijfde, afgeleefde wezens, terwijl de aanhangers der groene bliek worden voorgesteld als toonbeelden van deftigheid, eerlijkheid, zedigheid en zuiverheid... Maar de 4 laatste zedenschaudalen die hier ziju bestatigd geworden, werden ge pleegd door aanhangers der groene socia- listerij.En dat heeft Denderbode bestatigl om aan te tooneu dal de schurftige scha pen 't meest in de groene weide loopen. Denderbode heeft zijne informeerkazak aangesteken en vernomen Dat de almanak der christene volks partij met portret van priester Daeus, ter woning van deD held van 't zedenschan- daal aan den muur hangt Dat hij een der gewone klanten is van Nr 13 Dat hij soms op de vergaderingen van oübewaarders verscheen,als groene spioeu en er voor bekend staat. Geen enkel ware catholiek of oübe- waarder zou dulden dat den almanak der groene kliek in zijne woning aan den muur gehangen wordt. Waar die almanak ten toon hangt, huist een aanhanger der groene socialisterij. Dat is onbetwist baar 1... 't Zal 7 Land van Aelst nu tc vrede zijn e Brusselsche Burgerwacht te peerd op marsch uaar de manoeu- vers aan 't zeestrand kwam hier te Aalst, woensdag in den valavond aan om te ver nachten. Deze heeren werden aan tafel genoodigd door deu heer Notaris De Pauw. Eene omhaling ten voordeele der j armen bracht op fr. 81,50, welke som aan f den heer Burgemeester is overgesteld ge- worden. De Provincieraad van Oost- 1 Vlaanderen heeft met eenparigheid besloten eeneOuderzoeks-commissie in te stellen, over den toestand van den land bouw in onze provincie. Het besluit, dat den Raad, op voorstel van M.Arthur Verhaegen heeft genomen, luid als volgt De Provincieraad. Gezien dat verschillen van meening zich voordoen, aangaande de maatregels te nemen 1° om den nationa'ien veestapel te be schermen tegen de besmettelijke ziekte, hem aangezet door de uit Holland inge voerde beesten 2® om in juiste mate de belangen der jj veekweekers eu te gelijk die der vleesch- verbruikers te vrijwaren 3= om aan de landbouwers, in zake van verzekering van het vee, van eenmaking der provinciale reglementen tot verbe tering van het peerden- en het rundereras en in zake van bescherming huDner ver schillende belangen, zooveel voordeel mo gelijk te bezorgen. Beslist de instelling eener provinciale Onderzoeks-commissie, welke voor zen ding zal hebben, den toestand van den landbouw inde provincie te bestudeeren, alsook de maatregels te nemen of aan te raden, om de hooger aangeduide doelein den te bereiken. Deze Commissie zal den Provincieraad, in eenen volgende zittijd, een verslag aanbieden. De leden dezer Commissie zullen door de bestendige Deputatie aangesteld wor den, binnen de maand volgende op de sluiting van deD tegenwoordigen zittijd. Een krediet van 1000 fr., vatbaar voor vermeederiug, zal op de begrooting van 1899 worden ingeschreven, om de ver plaatsing- ec andere kosten der Commis sie te dekken. De H. Vader geniet de allerbeste gezondheid en ziehier het onweêrlegbaar bewijs ervan Al de te Rome verblijvende cardinalen hebben oorlof ontvangen, hunne gebrui kelijke vacantiereis te doen. Men begrijpt, dat daarvan geen sprake zou wezen, zou er eenige ongerustheid heerschte iu de omgeving van den H. Vader. Boerenkrijg. Morgen zondag zul len te Overmeire de plechtige feesten van den Boerenkrijg plaats hebben. r\itjes en datjes. Pie, de groene 1/ herdooper, schrijft dat in zijn tabak- fabriek der Achterstraat, het Americaan- sche stelsel is iDgericht elk jaar 't Be stuur herkiezen en de LedeD niet her kiesbaar zoo komt er geene persoonlijke regeering. En dau durft bij nog beweren dat hij in dat groen fabriek niets te zien heeft I Men heeft sohoon crocodillentranen te storten over iets dat men krakaf eene lafhertige schelmenstreek heet, als men ze door ophitsende schriften heeft voor bereid. Men verzekert ons dat de grootste actionnaris van Klokke Roeland nu is Le Soir van Brussel, het zoogezegde onzijdig blad in wieDs bureelen onzen afgekookten vierde binnentrekt juist alsof hij naar zijn werk ging. Leve de roode frittemiteitDe socialisten van Dison hebben aan al hun ne handlangers verboden nog in de her berg vay gezel Wilkin te gaan, ten einde hem door de ellende den bek te snoeren 1 Wilkin I wat hadt ge toch te praten, jongen Leve de roode fritterniteit 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (volle gast) en 1 (leerjongen). Vragen werk 1 brouwersgastdaglooners en fabriek werkers. Het verslikken door kinderen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat kinderen zich verslikken of dat hun iets in het verkeerde keelgat - terecht komt. Ge woonlijk klopt men dan het kind op den rug, zonder dat het middel evenwel bij zondere uitwerking toont. Hoe gemakke lijk het kwaad is te verhelpen, daarvan kan zich elke moeder oogenblikkelijk overtuigen,als zij het volgende eenvoudige middel aanwendt. Grijp beide handen van het kind terstond vast cn trekt de armen recht langs het hoofd naar hoven. De daardoor ontstane verruiming van do borst doet terstond het hoesten ophouden. Lichtproef voor eieren. Versch gelegde eieren zijn in het midden het hel derst, ouderen aan de punten. In de laat- sien zijn donkere vlekken, en hoe ouder hoegrooter on meerder vlekken. Bedor ven eieren zijn ondoorzichtig. Landbouwcomice Aalst. Gemeente Moorsel. o OPENBARE LESSEN van te geven te MOORSEL, Gemeenteschool, door de zorgen van S' Ambrosius-Gilde te Aalst, onder toezicht van LandbouwcomiceGemeente en Staat om 3 "reu namiddag. Zondag 31 Juli. De Moederbie t Haar leven, Bevruchtiging, Werkzaamhe den, gezag in de Bieëngemeente. 2de Les. Moederlooze korven Hoe men ze herkent* en hoe men er iu voor zien kan. Zwermen en zwermen vangen. Voordrachtgever, J. Van Nuffel, Bieënteler, Aalst. Aalst. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden op Zondag 31 Juli 1898, om 11 en half uren 's morgens, op de kiosk ter Grooto Markt, door de Fanfaar der Pupillenschool van bet Leger, onder het bestuur van M' Van dek Linden 1. Marche-militaire, Vanderlinden. 2 La Spérauza, ouverture, Boscotti. 3. Armida, valse, Ursin. 4. Martha, fantaisie, Flotow. 5. L'oisiau-mouche, polka voor klein fluit, Vanderlinden. G.Z. J.C. A. J.M.J.F.C.C. toevoegelijk aan de zielen des vagevuurs, van Christus zelf gegeven aan den H. V. FraDciscus, te verdienen in de kerk der Arme Claren Colettinen, te Aalst. o Dijnsdag 2 Augusti. O. L. V. ter Engelen gekend onder den naam van POETIUNCULA. De goddelijke Diensten zullen geschie den als volgt Beginnende met de eerste Vespers ten 2 uren op Maandag 1 Augusti tot zonne ondergang van den 2en Augusti. Sermoen ora 4 uren door deu Eerw. Heer Ponnet, daarna het Lof. Dijnsdag 2 Augusti. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Aller heiligste Sacrament des Autaars tot na het Lof. Om 8 uren de solemneelo Mis. 's Namiddags om 4 uren, Lof en te Deum. Een Senateur veroordeeld. En nog wel voor kiesomkooperij 1... Er is hier spraak van den liberalen Senateur Crombez, die tusschen de eerste stemmine en de ballottcering zijne kie zers op potten bier outhaald had. De Rechtbank veroordeelde hem tot 25 frank boete. Goed dat die wettenmaker niet in Enge land woont. Men zou daar zijne kiezing verbreken. Valsche eed. Het beroepshof van Geut heeft drie getuigen, die door eene valsche verklaring, eenen betichte wilden doen vrijspreken, op duchtige wijze ge straft. Twee hunner, Bruyneel en Lucken, werden op staanden voet veroordeeld, elk tot 18 maanden gevangenis. A. De Loof, die nog maar juist 15' jaar oud is, kreeg maar eene maand, doch niet voorwaar delijk. Bruyneel en Van Luckem werden ter stond aangehouden. o Onafhankelijke zeden leer. De Rechtbank vau Brussel heeft eea rad ik aal gemeenteraadslid van Elsene tot 16 maanden gevang veroor deeld om de socialistische onafhankelijke zedeleer met minderjarige kinderen in pratijk te hebben gesteld. De blauw-roode vuilbaard werd dadelijk aangehouden en naar 't gevang van Sl Gilles gevoerd. V redesonderhandelingen Londen, 28 juli. De groote americaauscho bladen zijn druk bezig, America's vredesvoorwaarden vast t,e stellen voor president Mac Kinley, terwijl de regeering zelf nog alles behalve eensgezind er over blijft. De meeningen van de americaansche bladen loopeu natuurlijk sterk uiteen, maar het verschil betreft meer de krijgs- schattiug, van Spanje te eischen, alsook de Filippijnen. Niet allen verlangen eene krijgsschattiug en de Filippijnen, doch de overwegende meerderheid der bladen is van oordeel, dat geen vrede mogelijk is, tenzij de Spaansche heerschappij geheel uit West-Indië verdwijnt. Daarenboven bestaat er eene roerige oorlogspartij te Washington onder leiding van de ministers van oorlog en marine. Deze ministers en hunne partij willen den oorlog in elk geval krachtdadig voortzet ten, om zoo spoedig mogelijk Manilla en Porto-Rico te veroveren. America zou alsdan des te beter Spanje vredesvoorwaarden kunnen opleggen. Pre sident Mac Kinley schijnt gezind de oorlogsadviezen te volgen en in geen wa penstilstand te bewilligen, tenzij Spanje zich terstond bereid verklaard, America's voorwaarden, onder ander omvattend het prijsgeven van Cuba en Porto-Rico,aan te nemen. Daarna zou den president een buiten gewone zttting van het Congres bijeen roepen om het vredesverdrag goed te keuren. Handelsblad Londen, 29 juli. De correspon lout van Standard te Ma drid zegt dat het Spaansche ministerie zal aandringen ora de staking der vijan delijkheden te verkrijgen. De correspondent van Daily Telegraph to New-York voorziet internationale ver wikkelingen als de Uuie zal eischen dat Spanje, alhoewel Cuba verliezend, de Cubaschuld voor zijne rekening moet hou den. Washington, 29 juli. Eene oflScieuse meêdeeling aan de pers zegt dat, zoo Spanje enkel zoekt tijd te winnen, in plaats van vlak af de voor waarden der Unie te aanveerden, en zoo dientengevolge de Amoricanen nog meer uitgaven voor den oorlog mceten doeD, Spanje alles zal moeten betalen, terwijl de Unie zich met schadevergoeding zou te vreden stellen. Botermarkt.-. Heden zaterdag werden 636 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4130 kilos. Een koopman van Brussel had eou jonge Franschraan in dienst, van welken hij reeds eenige onregelmatigheden had opgemerkt. Woensdag morgend kreeg hy eenen brief, meldende dat de bediende in kwestie voor dringende familiezaken naar Parijs moest vertrekken.Zijne afwezigheid zou slechts eenige dagen duren. Maar een klerk vernam tevens dat de oneerlijke Franschmau in een expeditiebureel eeni ge kisten, inhoudende 500 hoeden, in bezit had genomen, die hy voor eigen rekening verzonden had.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2