Donderdag 4 Augusti 1898. o centiemen per nummer. 539te Jaar 5284. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE BIECHT. VERLOREN EER LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land., Guique iuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 3 Augusti 1898. M. Coppée doet - de kracht en de ver hevenheid van het Sacrament der Biecht klaar en duidelijk uitschijnen in zynen wekelijkschen artikel van het dagblad de Journal Ongelukkige, gij die wankelt onder den last van een geweten, dat met onzui vere en slechte herinneringen beladen is, nadert en legt alle menschelijk opzicht af. Gij moet niet vreezen van schrik of afkeer op te wekken hij den onbekende, by den naamlooze aan wien gij uwe ge heimen zult vertrouwen. Ten anderen, zijne lippen zijn gesloten door den zegel van het Sacrament, om uw geheim te be waren. Deze, die u aanhoort, in zijnen biechtstoel onderscheidt zelfs uw aange zicht niet hij zal het niet zien rood wor den. Spreekt Maakt hem alles bekend waarover gij schaamte hebt I Hij zal u maar met eene vaderlijke toegenegenheid antwoorden, hij zal u maar spreken van bermhertigheid en vergiffenis. Natuurlijk zal hij eischen dat gij het kwaad herstellet, dat ge gedaau hebt, maar indien het te laat is, indien het niet meer mogelijk is, zal hij zich vergenoegen van uwen kant, met eene openhertige belijdenis en een rechtzinnig feedwezeu. Alsdan zal hy u, voor enkele en zoete uitboeting opleggen van uwe ziel aange naam te maken door schoone gebeden. Hij zal zijn hand over u opheffen, eenige laatste woorden uitspreken, en gij zult weggaan, getroost, ontslegou van uwe zonden en uwe ziel zal zoo licht zijn alsof zy vleugelen hadde gelijk de engelen I Maar, zult gij mij antwoorden in eene diepe verzuchting van droefheid, om dit alles te bekomen, men mag niet twijfelen aan de kracht van het Sacrament, men moet gelooven I Is dit dan zoo moeilijk, oud kind van de beschaafde wereld Voott gij dan in u geen enkel druppel christen bloed meer koken Van dat bloed dat sedert zooveel eeuwen in de aderen van uw geslacht loopt Hoort gij niet altijd dat wonder baar woord weêrklinken, dat de oude wereld van hare bedorvenheid genezeu, en de wreedheid der barbaren getemd heeft Hebt gy dan het Evangelie, den eenigen boek waar er eene antwoord voor al de kommernissen der ziel te vinden is, niet gelezen en overwogen Arme mensch I Luister niet naar dezen die zeggen dat het menschdom zich vrij gemaakt heeft van zijn verleden I Om eene nieuwe wet te verkondigen ik aanveerde dat zij eene poging tot iets beters zij men moest Frankrijk met schavotten overdekken, Europa door lang- een verhaal naar het hoogduitsoh. 14' VERVOLG. De zon neigde reeds ten ondergang, toen de nieuwsgierige gasten onbevredigd de her berg verlieten de mulder zag hen spottend laohende na en vestigde vervolgens zijne ste kende oogen op den herbergier, wiens rond aangezicht insgelijks groote ergenis uit drukte. Wat zy zioh toch het hoofd breken over dingen, welke hun volstrekt niet aangaan spotte hij. Nu, daaruit kunt gij tooh zien, dat men medelijden met u heeft, en voor zulke deel neming moet iedereen dankbaar zijn, meende de waard. Medelijden bruiste l'eter toornig op. Ik verlang dit niet.,, ik ben liever benijd dan beklaagd gelooft gij dan, dat ik niet zeer goed weet, dat zij in hun hert over mijn ver meenden ondergang juiohen Zij zouden gaarne weten of het waar is, dat ik doodarm ben.... ik zou hun gewisheid geveu. Wel ver plicht 1 Het zal niet veel maanden duren of er staat op mijn grond en erf een ander ge bouw dan het afgebrande. durige oorlogen met bloed overgieten, zonder dat het gokerm van deze die lijden sedert dien gestield zij Integendeel Jesus-Christus, om zijn goddelijk gedacht te doen zegepralen heeft maar zijn bloed ten beste gegeven; hij heeft de straf der booswichten willen onderstaan. Eu zijn werk is ongeschonden en onge deerd sedert negentien honderd jaar. Overal waar gij menschen tegenkomt die min boos en min ODgelukkig zijn, overal waar een weinig rechtveerdigheid en goedheid bestaat, let or op I gij ziet de gedachtenis zweven die do God mensch op zijnen doorgang onder ons gelaten heeft, gij ziet zyn heilig kruisteeken op- rijzeu I Ik ben langen tijd geweest gelijk gy, mijn broeder, eene arme zondaar met eeno ongeruste ziel 1 Ik was, zonder twij fel, een grooto plichtige gelijk gij; 't en is maar de schijnheilige Pharizeër alleen die de vermetenheid heeft van te zeggen ik ben zuiver, en Joseph De Maistre heeft gelijk als hij zegt dat het geweten van eenen eerlijken mensch nog iets af schuwelijk is. Gelyk gij, ik was dan zeer ongelukkig en ik zocht, geheel natuurlijk, iemand vol goedertierenheid en teerder- heid om er mij aan toe te vertrouwen, Ik heb hem gevonden 1 Doe gelijk ik! Open opnieuw uw Evan gelie eu kom naar het Kruis weder. Leg alle hoogmoed af, bied u aan voor den rechterstoel door Jesus ingericht, waar gij eene bermhertigheid zult vinden, die als onze verhevenste droomen van recht veerdigheid overtreft. Gisteren nog,stonden wij verbaasd over het medelyden van de rechters die eene arme moeder verontschuldigen om dat zij een stuk brood voor haar kind ontnomen had. De priester Gods, die u in den biecht stoel verwacht, hij, hij en vraagt u maar eeuige traDeu om al de vlekken van uwe ziel af te wasscheu want hij heeft zijno macht ontvangen van den Meester der oneindige goedheid, die op den Calvarie berg, den goeden moordenaar vergiffenis schonk, en die hem daarenboven, dien schoonen weg opende naar het Paradys en naar het eeuwig leven. v Leergangen van landbouw- kunde voor soldaten. Bij *8 ministerieel besluit van 25 juli 1898, artikel 2 wijzigende van het ministerieel besluit van 14 decem ber 1897, wordt vastgesteld dat de leer gang van landbouwkunde voor soldaten 5laats zal hebben gedurende de maanden ecemher, januari, februari en meert, tegen twee lessen van ééne uur per weok, na 18 uren en half. De varkensteelt met het oog op den uitvoer naar Engeland. Dank aan de uitvinding en het gebruik van de «aki. A melkatroomers, heeft de landbouw een zeer groo- ten stap op den weg van den vooruitgang gedaan. Met deze nut tige macbienen trekt men do volle en zoete melk meer en betere boter dan met de verouderde keruen -met de kleinst mogelijke kosten van handenarbeid. Dat alles is toch niet voldoende. Veel vuldige proefnemingen, door bevoegde mannon gedaan, hebben bewezen dat de varkens en vooral de jonge varkens het meest voedsel on voordeel uit de afge roomde melk kunnen trekken en er dus de hoogste waarde in vleosch kunnen voor weorgeven. De varkenskweek wordt dus een nood zakelijkheid op de hoeve, waar men de afgeroomde melk verstandig wil benut tigen. Wat meer is, do markt van Londen is daar over zee maar toch naby en op die wereldmarkt vinden de jonge var kens van twaalf tot veertien weken oud schouders genoemd - zulk eon bijzon- deren grooten aftrok dat er bijna nooit genoeg kunnen geleverd worden, vooral wanneer de dieren van goed ras zijn en met goed voeder zijn gekweekt geworden daar steeds de ho Men is ook zeker waarde van te bekomen. e hoogste De waard zette groote oogen op en staarde den mulder in stomme verbazing aan. Weet ge nog, wat ik u en uwe gasten hier zegde, toen do agent der verzekerings- laatschappij voor eenige maanden hier was. Ik gaf u allen den goeden raad, uwe have en goed tegen brandschade en hagelslag te ver zekeren, maar gij meendet, dat het oplichterij was, voor brand kan men zijn huis bewaron en indien het inderdaad afbrandde, dan be taalde de maatschappij nog in hot geheel niet uit. Ik ben slimmer geweestgij zult eens zien welk een schoon huis de maatschappij voor mij opbouwt De waard schudde het hoofd en zag onge- loovig glimlachende de rookwolken na die hij uit zijn pijp voor zich heen blies. Hij had nooit vertrouwen kunnen stellen in eene zekering tegen brandschade, voor hem was het eene nieuwigheid, waardoor eenige op lichters do boeren het gold uit hun zakken wilden kloppen. Zoo hebt gij dat gedaan vraagde hij. Gij hebt uwen molen en uwe bezittingen ver zekerd Nu, dan hebt gij God beproefd Hij heeft u daarvoor gestraft. Een goed Kris ten moet alles aannemen zooals het komt wanneer de Almachtige ons een ongeluk over zendt, moet men het geduldig dragen. Dat is zottenbewijs lachtte Hagen. Als gij zoo denkt, dan is het ook zonde een ge neesheer te halen als iemand ziek wordt. Ziehier eenige berekeningen. Het wordt nu algemeen aangenomen dat de verscligeboreu bigge eene handels waarde heeft van 5 fr. en dat men het gedurende de drie eerste weken van zijn bestaan, geen ander voedsel moet geven dan de melk de zeng. Op den ouderdom van drij weken dus, heeft het vigge nog niets gekost, ten ware men het de voeder- stoffen, wolko de zeug verbruikt ten laste legde. Met do derde of vierde week moet het vigge beginnen te drinken, voortzuigen tot den ouderdom van zeven of acht weken. Hetgeen men aan dit jonge dier te drinken geeft, moet een voedermengsel zijn bestaande uit afgeroomde melk, met een weinig water afgblengd, en meel. Het meel mag een mengsel zijn van tarwe, gersten, maïsbloem (van elke soort oon derde) of van twee dier bloem soorten in gelijke hoeveelheid genomen). Een enkele soort is ook niet slecht, maar men neme wel zorg geen roggemeel te gevon. Welnu oen varken van 12, 18 of 14 weken levert dooreen 33 kilog geslagen vleesch op, waarvan de verkoopprijs te Londen 0,95 tot 1,20 fr. beloopt. Dat is geheel iets anders In het geheel niet, zegde do mulder, terwijl hij opstond eu voor het venster ging staan. Doch het ware dwaasheid, met u daar over te willen redeneeren gij znlt het inzien als myn nieuw huis er staat. Wij willen het afwachten, antwoordde de waard kalm ik geloof het nog niet, dat de oplichters een nieuw huis voor u bouwen zul len... De bruiloft zult gij nu ook wel moeten verschuiven Tot mijn huis geroed is. Wat wel niet voor de lente het geval zal zijn. Ik kan er niets aan doen, als het zoo lang dnurt. Doch de fondamenten staan nog en aan geld ontbreekt het ni«tin het najaar kan het huis gereed zijn. Een woest geschreeuw bewoog den mulder het gesprek af te breken hij ijlde naar bui ten, do waard volgde hem. Toen zij onder de linden stonden, zagen zij in de verte een 4tal gendarmen en een aantal boerenjongens te paard aankomen, dicht om stuwd door een troep tierende dorpelingen. Zij brengen hem zegde de woerd. Het zijn onze dorpers en de gendarmen. De mulder hield de hand boven de oogen en kneep de lippen opeen een boosaardige, duivelachtige gryns vertoonde zich op zijn aangezicht. De ruiters kwamen nader, i erkende nu duidelijk dat een voetganger, Nemen wij den lagen middenprijs van 1 frank en laat ons 2 fr. rekenen voor de uitvoerkosten. Er is dus 80 fr. voor den kweeker. Trekken wij hier de 15 fr. af, welke wij hooger hebben voor de eerste waarde, meol en zorgen, en er blyft 15 fr. over voor do afgeroomde melk, welke de bigge genuttigd heeft. Bijgevolg hebben de 350 liters afgo- roomde melk welke het dier heeft ver bruikt, 16 fr. opgebracht, dit 4,2 centiem per liter. De commissie voor de varkensteclt heeft, bij een voornaam fokker, in Enge land, zes volwassen beeren en twiotig zeugen van het Yorkshire, van gemid- dolde grootte, doen aankoopen. Deze beeren zullen onder zekere voorwaarden ten balven prijs afgestaan en gestation- neerd worden in de streken waar thans voor den uitvoer vee gefokt wordt. Later, in september, zal de commissie een zeker getal uitgelezen beeren en zeugen koopen die dienen zullen om den aankweek van zuivere vreemde rassen, in reinteelt, te bevorderen. Deze dieren zullen ge- plaats worden bij landbouwinstellingen of gestichten, waar er middel zal zijn het ras zuiver op te kweeken. Bij die cen trums zou de commissie dan later de aan koopen doen van beeren en zeugen, die in het land gezocht zouden worden door degenen die op exportvarkens verlangen te tieren. Op dit onderwerp komen wij binnen kort breedvoerig terug. Voor den koning van Pruisen werken beduidt bij de Franschen voor hongerloon werken. Gelijk al de fransche spreuken, is die spreuk leugen en bluf. In Pruisen zijn de belastingen niet half zoo hoog als in Frankrijk. Iu Pruisen zijn mondbehoeften, kleed sel, woning enz., door den band een derde goedkooper dan in Frankrijk. Frankrijk's overdreven beschermingstollen maken er alles overdreven duur. In hetzelfde ambt trekken de pruisische ambtenaars gemiddeld zooveel marken als de fransche ambtenaars franks, dus een vierde meer. Wie voor den koning van Pruisen werkt, trekt dus, alios bijeengenomen, door gaans zoo wat drievierden meer dan wie voor Frankrijk werkt. Door de natuur is Frankrijk veel rijker bedeeld dan Pruisen. Maar uit Pruisen's karigo hulpbronnen wordt door de duit- sche vlijt het hoogst mogelijke nut ge haald. Frankrijk's rijke hulpbronnen wor den door do fransche gemakzucht veron achtzaamd of door de fransche genotzucht verkwist. V. wiens armen gebonden waren, tussohen hen liep, en de gendarmen moeite hadden om hem voor de mishandelingen van de opdringende boeren te beveiligen. Hij is het sprak nu ook Hagen, thans zullen wij hem voor de leste maal in langen tijd hier zien. Genadige hemel dat zal toch Dora niet zijn! riep de waard ontsteld. Zie daar eens dié vrouw, die tusschen de mannen doordrin gen wil. Hagen beet zich op de lippen zijne wenk brauwen fronselden zich dreigdend. Zy wordt tegengehouden, vervolgde de aard, wat zij ook... zij kan hem toch niet helpen Hagen, ik, ik geloof, dat gy beter gedaan hadt.... - Het is voor de leste maal geweest, viel de mulder hem barsch iu de rede. Zij zal hem zoo spoedig niet weerzien Maar des te meer aan hem denken I Dat staat haar vrij. Als zij myne vrouw is, zal zy genoeg aan andere dingen te denken hebben. De ruiters hielden voor de herberg stil, de boerenjongens stegen af en lieten de gendar men bier geven. Oog in oog stonden de beide mededingers elkander tegenover. Voor den verachtenden blik van den gevangene, sloeg Hagen de oogen neer. Thans zegeviert gij, sprak Willem Wil 7Ün teêeQ Jen Godsdienst J J niet, roepen schijnhei lig weg de liberalen in kiczingstijd. Nu, het zijn wij altijd niet die hen dit masker vau schijnheiligheid moeten afrukkon. Neen, van tijd tot tyd gelasten zich er geuscho trawanten meê die zich niet kun nen wederhouden van hun helsche venijn tegen den R. K. Godsdienst en de pries ters uit te braken. 't Verhond van Goerardsbergen, aaneen geflanst door dergelijke trawanten, valt, ter gelegenheid der groote Processie te Brussel, tegen het H. Sacrament des Autaars als een helhond uit Het H. Sacrament des Autaars aan- hidden, het in processie ronddragen, er n de henedictie meê geven aan de ingeto- 9™e menigte welke, geloof hechtende aan het Evangelie, onder de gedaante n van brood, den God van Hemel en t> aarde herkent, dat alles noemen die helsche trawanten van V Verhond Verheerlijking van de praoht der gemijterden, der paapsche overheersching, domheid en bij geloof. Kan men nu de schijnheiligheid der geuzen of liberalen die bewereu den R. K. Godsdienst genegen te zyn, klaarder doen uitschijnen Dus gelooven in do tegenwoordigheid van God in het Allerheiligste Sacrament des Autaars is, volgens de liberalen, domheid en bijgeloof. Wy kennen de jannen niet die al deze goddeloosheden neêrkribbelen in't blauw rood orgaan van Goerardsbergon spijtig genoeg want zo verdienen onzen dank omdat ze ons zoo goed ter zijde staan om aan de liberalen het masker van schijn heiligheid te helpen afrukken waarachter zij hunne goddelooze tronie verbergen. Hulppostkantoren. De hulppost- kantoren, welko M. Vandenpeereboom voornemens is in België in to voeren, hebben voor nut aan het publiek nutte loos loopen te besparen en aan sommige winkeliers een oordje te laten verdienen. Die pastkantoren zijn inderdaad in win kels ingericht. De winkelier moet den eed afleggen het geheim dor brieven en kaarten te bewaren. Hij houdt zijnen win kel open van 8 uren 's morgens tot zeven uren 's avonds en 's zondags tot 's mid dags en is persoonlijk verantwoordelijk voor het ontvangen geld. Hij trekt 5 c. per aanbevolen brief of kwijtschrift, 4 c. voor afleveren van postmandaten, 3 c. voor botaling van mandaten en bons en 1 t. h. op den verkoop van postzegels, kaarten enz. In Frankrijk en Engeland is men zeer tevreden over het instellen en vermenigvuldigen dier kantoren. waarschijnlijk, hebt gij nu alles bereikt wat gij bereiken wildet, maar later zal nochtans het uur der afrekening ook voor u slaan Later spotte de mulder. Weet gij hoe veel jaren tuchthuisstraf men voor brand stichting veroordeeld wordt - - Zoo waar er een God boven ons woont ik deed het nietindien ik veroordeeld wordt zenden zij eenen onschuldige naar het tucht huis. Deze betuiging wekte de woede der boeren op, die daarin slechts een onbeschaamde leu gen zagen zij wilden zich op den gevangene werpen, doch de gendarmen vormden snel een kring om hem en dreigden van hunne wapens gebruik te maken, indien de aanval lers niet op eerbiedigen afstand bleven. Alleen de mulder werd het geoorloofd iir den kring te komen. l)at zegt ieder, als hij betrapt wordt, grijnslachte liagen, onschuldig is iedereen, maar u zal het niets baten als gy Onzen Lieven Heer tot getuige roept Tegen u zyn er bewijzen voorhanden die gy niet omver stooten kunt en zoo er nog een bewysmiddel mocht ontbreken, zal het gerecht het wel weteu te vinden. Willem keerde hem den rug toe en zweeg. (WORDT VOORTSGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1