L. F. UN L Een en ander. DOOD van prins von Bismarck BERICHT. Spaansche en Amerïcaansche 00EL0U. Belgische Bedevaart Heilig Hart van Montmartre Allerhande Nieuws. Schandalig. De Algemeene Raad van den Onderwijzersbond, de gekende vrijnutselaarsiustolling, heeft een blaam gestemd tegen M. den schepene de Mot, omdat hij do processie te Brussel heeft laten uitgaan, 't Is zoo dat de schoolvos sen van dien bond, die met het gold van alleman, en nog meer van katholieken dan van liberalen, betaald worden, de vrijheid van godsdienst vorstaau. Ongelukkige kinderen, die naar scho len moeten gaan, waar leden van dien hond het onderwijs geven Men ziet van hier wolk betrouwen men in dat officieel ouderwijs kan stellen. Scbaudalig Werkliêwoningen. Uit een on derzoek in de brusselsche omgeving inge steld, zijn bedroevende omstandigheden aan 't licht gekomen. Te Etterbeek, Elsene, Sl Joost-ten- Noode, Ukkel en Boitsfort zijn er 1639 werk mar, sfamiliën, die eene kamer bewo nen, 719 die eene mansarde of een zolder bewonen, 32 dio een kelder bewonen. Eu verschillige dezer huisgezinnen bestaan uit 5, 6 cu 7 personen. Te S'Gilles bewonen 1,134 bewoners eene kamer, 466 een zolder, 28 oenen kelder Haat tegen het Allerheiligste. De Petit Bleu zegt dat een gedacht, door een zijner correspondenten uitgedrukt, vele bijtredingen vindt. Ziehier 't fameuze gedacht van dien kerel - Voortaan moet er elk jaar op don klerikaleu stoot van het II. Sacrament van Mirakel, die uitda ging van het fanatismus, geantwoord worden met eene groote liberale betooging in do Square van den Kleinen Zavel,waar do herinnering voortleeft aan twee man nen, dio voor het volk het zinnebeeld zijn van den strijd tegen de dwingelandij en de onverdraagzaamheid de graven van Egmont en van Horne. De uitdrukking van dit gedacht alleon is eene afschuwelijkheid, en de verwe zenlijking ervan zou moor dan ooit den onverzoculijken, blinden haat der libe ralen tegen deu godsdienst en hunne dwingelandschc onverdraagzaamheid te genover 't drievierde der Belgelsche be volking doen uitschijnen. Het getal maaltijden. Hoeveel maal per dag moet men eten Meestal eet men minstens driemaal: des morgens eenen lichten maaltijd, gewoonlijk koffie met boterhammen, daarbij soms ook een ei of een stuk vleesch de burgerij eu werkendo klas neemt dan ook nog iets rond 9 uren; de tweede maaltijd, be staande uit aardappelen met vleesch of visch en legumïn, heeft plaats rond mid dag of 12 uren deze is gewoonlijk wat overvloediger. Vele personen en bijzou- der de kinderen, nemen de namiddag boterham rond 4 uren. Eindelijk do derde maaltijd geschiedt roud 7 of 8 uren 's avouds. Voor de sterke eters on groote eetlus ten is bet geraadzaam kleine, maar her haalde maaltijden te hebben dit is beter dan mindere en overvloedige. Want over last van eten veroorzaakt eene onvolledige spijsvertering. Zekere Ranke heeft bewe zen dat, als men in éenen keer eene groote hoeveelheid vleesch gebruikt, men in de uitwerpsels tot 12 teu honderd zui ver onvorteerde eetstoffon wedervond. En als dezelfde hoeveelheid vleesch in drie maal genomen wordt, dan blijve er slechts 5 ten honderd over. De te overvloedige maaltijden verwek ken ook zekere gistingen in den maag of ia de darmen, en zijn aldus de oorzaak van onsteltcnissen der organen. Hoe meer men de noodwendigheid ge voelt van zich te verzadigen, hoe dikwyl- der men eet; daarbij komt, dat de Noord- niaunen, en bijzonder do Duitschers, buiten de drie maaltijden, nog eten rond 10 uren 's morgens, 5 uren namiddag en 10 uren 's avonds, zonder de talrijke hal ten welke zij in de herbergen doen om er saucissen en zuurkool in te slorpen. Maar zij die in Duitschland geleefd hebben, weten dat de Duitschers in 't algemeen weinig in éénen maaltijd gebruiken. De boeken van Vooruit. In het proces van Benoni Van Huffel tegen Vooruit werd deze laatste veroordeeld zijne bilans over te leggeu. Die overleg ging heeft geene plaat3 gehad, daar Vooruit beweert dat zijne hoeken, ten minste die van vóór 1894, vernield zijn in deu brand die, in 1897, plaats gehad heeft in bet lokaal der Vrijdagmarkt. Do vijf beheerders van VooruitAu- secle, Foucaert, Van Gysegbem, Pankoek en Ardyns, daarover ondervraagd,hebben allen staande gehouden, dat die boeken verbrand ziju. Benoni Van Huffel die het tegenovergestelde beweert, heeft een groot plakkaat doen aanplakken, behel zende de antwoorden op de negen vragen, welke hun gedaan werden. Na deze mt-dedeeling besluit Van Huffel als volgt Wat het gevolg zal zijn van dat te dur ven antwoorden, dat zullen de leden (van Vooruit) weten na den 6 October. Zij hebben den risiko geloopen, zij moeten er maar de gevolgen van dragen. 'tls, inderdaad, den 6 October dat, voor Let Hof van Beroep de zaak Van Huffel tegon Vooruitzal heropgoroepen worden. Priesterlijke benoeming. De E. H. Do Stoop pastoor van Schel- dewindeke is pastoor van Zele benoemd. Een telegram iu den nacht vau zater dag to Brussel toegekomen, kondigt het overlyden aau van prins von Bismarck. Alhoewel men zich sinds eenigen tijd aan dit nieuws verwachtte, heeft het door gansch Duitschland, door gansch de we reld mag men zeggen, eene overgroote opschudding verwekt. Het scheen dat die ouderling, eertijds zoo machtig, zoo sterk, den dood zou blijven trotseeron en eeuwig moest blijven leven. En nu de IJzeren Kanselier is gevallen en de oogen heeft geluikt zal Duitschland naar li er tel ast den grondlegger van het keizerrijk kunnen huldigen. Wilhelm II zelfs, dio don eremijt van 't Sachensen- wald nochtans niet in zijn hert droeg, zal meèwerkeu met het volk om de nage dachtenis vau dien reus te vereeuwigen. Het leven van Bismarck. Otto-Edward-Luitpold von Bismarck werd geboren den 1 April 1815 te Schön- hausen, in Brandebrug en behoorde tot eene adelijke doch arme en hoogmoedige familie, dio zich onderscheiden had in 't leger en in het burgerlijk beheer. De familie Bismarck bestoud uit zes kinderen doch er bloven er maar drie in leven, twee jongeus en een meisje. De jongste zoon was Otto, de toekomstige kanselier. Hij bracht zijn jeugd door in Pomeranië, waar bij grondige studiën deed en de Fransche en de Eugelsche talen zoo volmaakt aanleerde,dat hij later Napoleon IH en lord Beaconsfield door zyne wetenschap zou verbluffeu. In 1832 vindt men Bismarck als student aan de hoogeschool van Gouinge, waar hij zich meer door ziju buitensporig leven en zijne tweegevechten hij had er 28 geleverd op zes maanden dau wel door zijne studiën onderscheidde. De kauselier trad iu hot openbaar leven met de weerdigheid van dijkgraaf.In 1847 werd hij naar de Saksische Kamer ge stuurd als afgeveerdigde eu begon alsdan zijue politieke loopbaan. Wanneer Pruisen in 1848 zijne grond wet veranderde, stemde Bismarck tegen alle voorstellen vauministerCamphousen. Hij verdedigde het stelsel van de opper macht des Konings, bijgestaan door eene bevoorrechte aristocratie en wilde van geene hervormingen liooren die het stel sel der vertegenwoordiging der Natie zou huldigen. In 1859 sloeg Bismarck zijn groote slag. Ter gelegenheid van den Italiaanschen oorlog verklaarde hij zich luidop tegen Oostenrijk ten voordeele van Frankrijk. Dit trok de aandacht op hem. Het mi- nisterio Hohenzollern stuurde hem als gezant naar Sint-Petersburg, waar hij bleef tot 1862 op welk tijdstip hij naar Parijs toog iu dezelfde hoedanigheid. Hij bleef niet lang te Parijs Het voor stel van hetPrussisch ministerie betrek kelijk do legerherinrichting schipbreuk geleden hebbende voor de Kamer werd Bismarck door Wilhelm I naar Berlyn geroepen, gelast gezamenlijk met graaf de Roon, een ministerie samen te stellen, waar hij het voorzitterschap van 't kabi net waarnam met de portefeuille van Buitenlandsche zaken... Nochtaus voor den weinigen eerbied welke hij voor de grondwet van 't land betoonde en zijn hoogmoedig gedrag jegens de Kamer, maakte hij alle overeenkomst onmogelijk. Alhoewel hij hoogklinkende woorden uit sprak, gewaagde vaa bloed en geweld, werd do legerhervorming nogmaals ver worpen. 't Was alsdan dat Bismarck Zijn eerste staatsgreep volbracht met het oorlogsbudget én de hervormingen, ondanks de stemming der kamer, door de kamer der Edelen te doen stemmen en den zittijd te doen sluiten. Sindsdien heeft Bisraark altijd zoo wat in strijd en in oorlog met het Parlement geleefd. Wanneer de kamer tot zwijgeu was ge bracht, zetteden de nieuwsbladen den kamp voort. Bismarck bracht een dekreet uit, waarbij hij do nieuwsbladen afschaf fen of opschorsen kon. De iupalming van Schleswig-Holstei» was alweer eene oorzaak van twist tus- scheu Bismark en de Kamer. De minister ging voort Pruisen te regeeren alsof or geeno Grondwet, geene Kamer bestond. Zoo stilaan vergroote Bismarck de Sta ten die eens het keizerrijk zouden worden tot dat in 1866 den oorlog van Oostenrijk werd verklaard en ca den slag van Sado- wa, alwaar eenige provincies bij de con federatie worden gevoegd. De gelukster begint voor Bismarck als dan te flikkeren. Eono omwenteling in den geest van 't volk en de gehate minis ter wordt eensklaps als groote man ver eerd om zijne kunde en krijgsbeleid. In 1867 stelden Beieren, Baden, Wur- temberg en Hessen hunne legermachten ter beschikking van den Koniug van Prui sen eu zoo wordt stilaan den oorlog van 1870 bereid, die do kroon op Bismark's werk zal stollen. Het verlangen van geheel zijn leven, de strekking van gansch zijne politiek zal gaan voldaan worden. Zijn Koning, die hem vrije kaart gaf te handelen naar be liefte, zal hij door de Duitsche koningen en prinsen de keizerskroon van 't mach tige Germanie doen aanbieden in 't paleis van Versailles. Na 't Fransch koizerrijk uiteen te heb ben geslagen en met den hiel op Frank- ryks hert, de overwonnen natie als oog getuige te hebben genomen van de ver wezenlijking zyner droomen. 1870. Wij zullen geen oordeel vellen over de feiten van 1870.... De geschiedenis is daar dio ze in hare bloote waarheid, zon der bijvoeging of overdrijving, aan het nageslacht zal bekend maken. Twee neerlagen. Ondanks zijn genie, oudanks zijn ijzeren arm, ondahks zijue uitzonderingswetten, heeft Bismarck de democratie, het socia- lismus in 't ei niet kunnen versmach ten. Een ander neêrlaag die Bismarck leed was deze van den beroemden Cultur- kampf. Hij was genoodzaakt de duimen te leg gen en zich overwonnen te verklaren. Onmiddelijke terugkeer van den Keizer van DuitsoMand. Bergen (Noorwegen), 31 juli :'Willem II ontving zaterdag laat in den avond, het eerste onrustwekkend nieuws over den toestand van prins von Bismarck. Het nieuws vau dezes overlijden, zondag morgend ontvangen, heeft hem zeer ont roerd. De vlag van den Hohenzollern is halftop gehescben ten teeken van rouw. De keizer heeft de onmiddelijken terugkeer naar Duitschland bevolen en zal denkelijk maandag avoud te Kiel aangekomen zijn. De laatste stonden van Bismarck. De doodstrijd van den grootcn Staats man is betrekkelijk kort geweest en hij heeft niet te veel geleden. Hij is letterlijk versmacht geworden. De laatste woorden dio hij uitsprak waren gericht tot de gra vin Rantzau, zijne dochter, die hem ver zorgde. De prins zegde haar toen zij zyn voor hoofd afdroogde Dank u, mijn kind I Bismarck was een machtig man voor ons, catholieken, was hij een vervolger, een booze en hardnekkige vervolger der H. Kerk hij wilde de eenheid der Kerk in Duitschland breken dat lukte hem niethij botste tegen het Centrum, tegen de vastberadenheid, de hardnekkige wils* kracht der catholieke bevolking en nu, eeuige dagen voor zijne dood heeft hij met bitterheid getuige geweest van den laat st en zegepraal door het Centrum behaald, dat de machtigste politieke partij gewor den is van geheel het Duitsche Rijk. Bismarck staat nu voor den rechterstoel van God. Als elk van ons, arme sterve lingen, te vrcezen hooft voor dat oordeel wat moet er niet gezegd worden van tenen man die zoo'n schromelijke, zoo'n bloedige verantwoordelijkheid op hom nam De geschiedenis zal later, voel beter als nu, al 't kwaad doen kennen dat hij stichtte, eu zijn leven en zijne dood zal eene bladzijde te meer zijn van den boek waarin de Kerk hare zegepralen beschrijft en den val van hare vervolgers. Syndicaat van Reizigers, Klerken en Patroons. De aan den uitstap naar Antwerpen deelnemende leden, worden verzocht,zich Zondag om 6 uren stipt ter statie te be vinden, om tot het deelen der reiskaarten over te gaan. De inschrijvingslijsten worden Donder dag 4 Oogst definitief gesloten. Aalst, 29 Juli 1898. Heer Uitgever Dertien dageh®ha het outvangen to hebben kondigt Gij ons antwoord af op het leugenachtig artikel Reis naar Oostende in uw blad verschenen den 10 Juli. Gij neemt die gelegenheid te baat om de uitgekraamde leugens nog te ver ergeren. (1) Hoe is 't mogelijk, Mijnheer, dat Gij die alle slag van heilige dingen verkoopt ook negocie doet in moedwillige leugens, zijn dit misschien twee geassorteerde handelswaren V (2) Uwe bewering als zou een rechtzinnige liberaal u nogmaals bevestigd hebben hetgene Gij over ons schreeft is eene nieuwe leugen. We dagen u uit -lion rechtzinnigeu liberaal te noemen. Maar dat zult ge niet doen, omdat dio persoon slechts in uwe verbeelding bestaat. (3) Wij herhalen, Mijnheer, dat al wat Gij over de Reis naar Oostende geschreven hebt logen en valschheid is. Onze be vestiging is ten minste zooveel waard als de bewering van een naamlooze uit den duim gezogen persoon. (4) Krachtens de wet eischen wij, Mijnheer, dat Gij ons autwoord opnemet in uw eer ste zondagnummer. YVij vertrouwen dat Gij thans geene uitvluchtsels zult zoeken om de afkondiging te verdagen. (5) Aanvaard* Heer Uitgever, onze groeten. J. Vanopdenbosch. Qustave Leveau. (1) Dtnderbode was niet gehouden den brief van 10 Juli in te lasschen wij deden het uit vrijen wil en na ingenomen inlichtingen. (2) En gij koopt wellicht heilige dingen om in schijnheilige te vertoonen. (3) Die persoon is rechtzinniger dan gij en in alle geval hij is toch van uwe soort niet, ge weet wel men trekt aan 't koordje en ge spartelt, zegt hij. (4) Al wat ik n gezegd heb, antwoordt ons de rechtzinnige liberaal, is de waarheidmijne bevestiging is, dénk ik, zooveel waard als de berekende beweringen van lieden die er be- 5 lang bij hebben do waarheid onder den dom- per te houden. (5) Gy beroept u op de wat en wy ook. De Spaansche drukpers protesteert met hevigheid tegen deu eisch der Americanen namelijk, dat de SpaaDsche troepen dade lijk Cuba en Porto-Rico moeten verlaten en dat er geene opmerkiugen mogen ge maakt worden tegen den afstand dezer twee eilanden. Op de Philippijnen wordt de toestand zeer gespannen zoowel voar de Spanjaards als voor de Americanen deze laatste zijn bevreesd voor de houding der opstande lingen die zich meer en meer vijandig toonen en wat de Spanjaards betreft, zij zullen zich kortelings aan de opstande lingen of aau de Americanen moeten overgeven Allen wederstand is onmoge lijk De inscheping der Spanjaards is zondag begonnen te Santiago. In de nabijheid van Cardenas werd een bloedig gevecht geleverd tusschen de Spanjaards en Americanen deze laatsten worden terug geslagen ou lieten op het slagveld 10 dooden en een luitenant en 2 soldaten verwond. Te Porto-Rico heeft do afJeeling van generaal Henry zonder tegenstand ver scheidene steden ingenomen. Het Spaansch vaartuig Dolorès, gela den mot granen en mondbehoeften, werd gekaapt door de Americanen. Te Cuba, in de provincie Pinar, werden 400 opstandelingen door 21 Spaansche soldaten op de vlucht gedreven 10 dezer laatsten sneuvelden. De 11 overlevenden ontvingeu eene bezondere belooning. cn naar het TE PARIJS, van den 22 tot den 30 Augusti 1898, met goedkeuring van Z. Em. Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen en onder geestelijke leiding van den Eerw. P. HermanPrior der Premonstreiten van Vaudignies. VERTREK. Den 22 Augustus uit Ber- Stn en Charleroi rond den middag. Uit Luik, rnssel en Gent binst den morgen. Aankomst te Parijs omstreeks 5 uren des avonds. Vertrek uit Parus den 23 Augusti, ten 8 uren 's avonds. Aankomst te Lourdes den 24, omstreeks 4 uren 's namiddags. TERUGKEER. Vertrek uit Lourdes den 29 Augustus 's morgens, om terug te keeron naar België omtrent den middag, "den 30 Augusti. PRIJZEN DER KAARTEN Uit Bergen 1* kl. 140 frs. 2* kl. 90 frs.3* kl. 60,00 frs. Uit Charleroi 1* kl. 142 frs. 2* kl. 92 frs. 3« kl. 61,50 frs. Uit Brussel 1* kl. 146 frs. 2° kl. 95 frs. 3" kl. 63,00 frs. Uit Gent 1* kl. 147 frs.2* kl. 96 frs. 3* kl. 63,00 frs. Uit Luik 1* kl. 150 frs. 2' kl. 98 frs. 3" kl. 65,00 frs. PRIJZEN VOOR VERBLIJF EN VERDERE KOSTEN. Boven de vorengenoemde prijten 100 frs. in de eerste klas. 60 frs. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede en derde klas knnnen nochtans de verblijfkosten van eerste nemen. INSCHRIJVING De lysten zullen den 10 Angnsti gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld teruggegeven worden tot den aag vóór het vertrek. Voor de personen die zich na 1° Augusti laten inschrijven, wordt den prys vermeer derd met 5 franken. Die vermeerdering zal streng geeischt en in de kas der arme zieken gestort worden. Een geneesheer zal de bedevaart verge zellen. Al de zieken of gebrekkelijke personen die zich laten inschrijven, worden verzocht ons ten minste 15 dagen voorop, een getuigschrift van den geneesheer te laten toekomen. Voor de inlichtingen en inschrijvingen wende men zich ten Bureele van DEN DEN- DERBODE. Aalst. Werken aan den Staats spoorweg en Statie. Als bewijs dat de personen welke het gerucht hebben ver spreid dat de werken aan den Spoorweg en Statie alhier,voor twee jaren zijn uit gesteld, slecht waren ingelicht, doen wij bemorken dat de aanbesteding voor de afbraak van 5 huizen op den Molendries en in de Moutstraat komt aangekondigd te worden. Aalst. Zaterdag avond loste men don stoom der ketels van de verwerij der hecren Moens, op de Burcht. De losbuis komt uit in den Ouden Dender langs eene opening in den oever. Twee knapen, Jan Licbaut, oud 12 jaren, zoon Michel, wo nende Brusselschestraat en Roelandt Ju- docus, oud 9jaren, zoon Emmanuel, wo nende Burcht, sprongen over de opening, i. aj w. ze waren aan toemaatjes zetten. Maar hoe het gebeurde weten wij niet, doch op zeker oogenblik lagen de twee knapen in de opening te spartelen bloot gesteld aan deu doom Roelandt bekwam zulke ernstige brandwonden dat hij zon dag namiddag om 4 en half uren overleed. Liebaut werd min verbrand en zijn too- stand is betrekkelijk goed. Liebaut be kende in 't onderzoek door onze Politie geopend dat ze slachtoffers waren door hunne eigene schuld, van hunne onvoor zichtigheid. Roelandt bevestigde de ver klaring van zijnen gezel. De eerste zorgen wei den hun toegediend door de genees-, heeren Lacompte en Wauthier. Groot ongeval vermeden. De tegenwoordigheid van geest van een jon gen van een tiental jaren oud heeft za- lardag, op de buurtspoorlijn van Gent naar Overmeire, een ongeval vermeden d&t allerergste gevolgen kan hebben. De tram die om 5 uren uit Overmeire naar Wetteren vertrok, was pas eenige honderden meters de laatste statie van Calcken (Ecsvelde) voorbij, toen de rei zigers vau de eerste kompai timenten, van achter eenen omdraai vau den weg, eeiv jongen naar ben zagen toekomen. Het kind zag bleek als de dood en zwaaide onophoudend met beide armen al roe-l pende Er is daar nog een trein, er is daar nog oen trein 1 Op hetzelfde oogenblik voelden de rei-| zigers een schok, cn de trein stond stil;! iu eeu oogwenk waren al de reizigers naar buiten gesprongen. Daar, voor hen, op een afstand van 25; meters stond eenen trein uit Wetteren. Iedereen vroeg zich met schrik af, wat er zou gebeurd zijn zonder de tegenwoordig heid van geest van den kleinen booron- jongen, Eenige reizigers staken hem als beloo ning wat drinkgeld in de hand, doch dit was, volgens ieders oordeel, niet vol doende: de kleine held verdient eene be looning vau boogerhand, en wij hopen wel dat die zich niet zal laten wachten. Verschillende dames verschrikten zoo hevig dat zij langs den verkeerden kant uit hun rijtuig sprongen en iu eene grachl te recht kwamen, die gelukkig zonder water was. Niemand bekwam eonig letsel De jonge held, die zich zoo heldbafti| gedroeg, is de genaamde Jan Clerincki van het gehucht Eesvelde, gemeenté Calcken. In naam van al de reizigers zeg gen wij hem hier nog eens hartelijke^ Men lacht in de ministeries niel weinig mei de crisis, die door den Peti Bleu, werd aangekondigd. Noch M Schollaert.. noch M. De Bruyn, noch M.' Vandenpcereboom, denken er aan hunnf portefeuilles neêr te leggen of te verwi» selen. Tegen het alcoolisme. Het vader- landsch verbond tegen het drankmi» bruik, heeft zondag te Brussel eene alge meene vergadering gehouden. Verschillige verslagen werden voor gebracht. De Etoiledie een kort verslaf geeft van deze zitting, noemt eenige name: van deelnemers. Als voorzitter zeltelde M. Lejeune staatsminister. Onder de aanwezigs telde men MM. de procureur-genera» van het verbrekingshof, Beernaert, Va der Linden, enz. allen catholieken. Het blad betreurt, ook niet eenige libe rale namen te kunnen noemen. Och, men weet hoe de liberalen zijna 't is genoeg dat catholieken iets beginne: om stelselmatig door de liberalen afge keurd te worden. Ook de pharizeeën keurden de leer va Christus af - Kan er van Nazareth ieb goeds komen riepen zij. Te voet naar Jeruzalem. Tt Brussel bevindt zich tegenwoordig ea beêvaartganger, die eene buitengewom pelgrimagie heeft volbracht Het is zekere Adrien Polveche, 38 jaai oud, vroeger hulpziekendienaar te Han- bourdiu. Toeu in 1894 de geestelijken uit he hospitaal werden verdreven, gaf hij zijr ontslag eu begon, te voet, zonder midd* len, zijne beêvaart op Jeruzalem. Hij legde circa 40 kilometers per da{ af en had allerhande avonturen in Ar menië woonde hij do christenmoorderijeï bij. -I Op 20 Meert 1895 was hij to Joruzaletf eu bezocht al de heilige plaatsen om op! 20 April terug te keeren. Te voet bereikte hij Spanje en daarm Frankrijk, om er al de voorname beê-: vaartplaatsen te bezoeken. Masson gevonden. Volgens da Brusselsche bladen zou Masson, de ver moedelijke moordenaar van den gclddrrw ger der Bartholomeuslaan te Seville, ii' Spanje, gevonden zijn. Hü zou Jaar namelijk zijne inlijvin; gevraagd hebbeD iu een Spaansch expedi tiekorps en te dien einde zou hij zijn por tret hebben moeten iuleveren. Dit portrd naar Brussel gezonden, werd getoond aa: al de personen, die in de zaak der Bar tholomeuslaan als getuigen optraden, on allen hebben in hem Masson herkend. I Brand te Schaarbeek. Maaudaj avond, ten 10 uren, heeft een hevigf brand het huis van den kruidenier Le- moine, met bijna al wat het inhield, ver nield. Het vuur begon iu het achterhuis, be reikte een vat petrol en deed dit ontplof-' fen. Dit deed de vlam spoedig voortloopei naar den trap, en deze stond weldra tol op den zolder in brand. Van de tweede verdieping zijn waar-| sehijulijk de deuren gesloten gebleven,: want deze schijnt weinig geledeu te heb ben. De schade moet zeergroot zijn, want wat niet verbrandde, is door het water! bedorven. Talrijke menschcn vergiftigd dooi het eten van kalfvleesch. Eene groote opschudding heerscht in do gemeentel Aartrijcke, op 3 uren afstand van Brugge door het eten van vleeseh vu

De Denderbode | 1898 | | pagina 2