HOPHANDEL Zondag 7 Augusti 1898. 5 centiemen per nummer. 55sle Jaar 5285. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De Moordenaar? H? GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Socialistische proefnemingen Belgische Volksbond. CONGRES VAN LUIE. HOPTEELT Rijkdom en ellende. - Drank in hitte.-j£gb»£ De nagel op de kop. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont- vangeh zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklameu fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 6 Augusti 1898. Dat is een punt waarover de socialisten zorgvuldig zwijgen zij moeten nochtans weten dat meer dan eens, in den loop dezer eeuw, pogingen zijn gedaan geweest om feitelijk de mogelijkheid van hunnen hemel te bewijzen. Bij toeval viel ons een werkje in do handen, getiteld Soc. proefnemingen door L. Coremans, uitgaande van de Sint Willebrordus-Vereeniging, ter versprei ding van goede catholieke volkslectuur, en daaruit trok ik wat ik eerbiedig aan de Aalsterschen rooden aanvoerder bied opdat hij daarover leens goed nadenke Een Engelsman,Robert Owen (in 1771 te Nerotoron uit onbemiddelde ouders geboren) had zich, dank aan zijne schran derheid, een groot fortuin en goeden naam verworven. Hij stond aan het hoofd van eene bloeiende spinnerij, en recht zinnig de socialistische gedachten aange kleefd zijnde, streefde hij naar de verbe tering van het lot der werklieden zijn droom was de oprichting van eenen socia- listischen staat. Het toeval was hem gunstig. Voor 40,000 gulden kocht hij een fraaie en vruchtbare landstreek, 12,000 hectaren groot. Op voorhand was de grond bereid door Wurtembergsche boe ren. Robert Owen had groote kapitalen, zijn naam lokte talrijke geestdriftige aan hangers, eu ieder hunner was ovortuigd, thans het paradijs ingepalmd te hebben. Men begon natuurlijk met de grond wet der nieuwe maatschappij vast te stellen, geheel in den geest der socialis tische gedachten. Wij laten er hier de bijzonderste punten van kennen 1. Persoonlijke eigendom is afge schaft De Staat verdeelt alles, niet volgens ieders verdienste, maar volgeus ieders be hoefte. (Het communism.) 2. Het huwelijk is vrij!(Vrije liefde Geeu vrees voor straf meer 1 Geen vooruitzicht op belooning, noch tijdelijke, noch eeuwige 1 Het gedacht aan de persoonlijke waardigheid zou ieder in zijne daden be sturen. De gezonde rode geeft de wet. Owens' wereld begon te arbeiden men zou nu eens door daden de vijanden der socialisten beschamen en doen zwij gen. Helaas I Driedubbel helaas lil op minder dan twee maanden lag het spel verward I - Waren de grondbeginselen dan slecht Wat Twijfelen aan de heiligheid der leer 1 Gauw werd eeno nieuwe grond wet opgesteld. Zesdubbel helaas 111 't Ging nog niet I Twee jaren hield Oweu het uit zeven keeren was de grondwet WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van E DIJ A RID WAGNER. 36,u VERVOLG. Hij moest in Griekenland blijven. Eerst na lang smeeken gaf hij zijne toestemming. Ik dacht niet u hier te ontmoeten. Eerst ging ik naar mijne oude gouvernante te l'arijs, die mij onder de hoede eener brave vrouw stelde. Met deze kwam ik naar Charlemont, waar ik vernam, dat de gezelschapsjuffer van me vrouw Mixtome ziek geworden was. Ik deed een aanzoek om hare plaats en kreeg ze. Graaf Beauconrt schudde het hoofd en zegde Ik begrijp nog altijd niet, Sofie, waarom nw vader u alleen liet gaan. Hij vertrouwde mij aan de zorgen der Voorzienighdid,die over allemenschen waakt. Het viel hem hard mij te laten vertrekken, doch hij kon geen weerstand bieden aan mijne Hij zegde mij, dat hij niet van u kon scheiden eu nu heeft hij het toch gedaan. Gij zijt hier vreemd en aan het gevaar blootge- verbeterd 1 Al boter aan de galg I Onwil ligheid, onderlinge naïver, en luiheid verbrodden het spel. Owen gaf het op, doch nog niet voor goed. Hij waagde de kans uog eens in Texas, in Ierland, in Engeland. Overal liep het uit op eene groote nul 1 1 De groote man had door zijne proef nemingen zijne beginselen, het socialis- mus veroordeeld. Fortuin, persoonlijke invloed dos stichters, toevallige gunstige omstandig heden kon de socialistische kolonie niet in leven houden zij was met de teriug geboreD, en haar eerste wieg was haar straf. n Owen bekende later zelf te hebben gedwaald, met het bovennatuurlijke be ginsel uit zijnen slaat te verbannen, daar dit toch onmisbaar is voor den mensch. Andere proefnemingen zijn nader hand beproefd geworden en stierven ook in hunne wieg geene enkele kon haren gouden jubelfeest vieren 1 Is het eene leer geweest voor de socia listen onzer dagen Ongetwijfeld 1 Waar zij hunne inrichtingen tot stand brengen, wachten zij zich wel, hunne grondbeginselen in te voeren. Neemt b. v., Vooruit, te Gent; welnu, Vooruit heeft geene socialistische grondwet 1 De stichters wisten waarom 1 Op de hoeken der straten het degclijk- sche van hunne geloofsleer uitbazuinen, gouden bergen en gebraden vogels voor- tooveren, dat alleen kunnen zij. Anderen bedriegen lijk zij te SenefTe hebben gedaan daarvoor zijn zij meester in het vak 1 «O» op Zondag 17 Maandag 18 Sept. 1898 in het lokaal van het Collegie St-Servais, St-Gillestraat, 100. «o» Het Congres zal vereerd worden door de tegenwoordigheid van Zijne Hoogwaar digheid Mgr Doutreloux, Bisschop van Luik, die eene aanspraak zal doen tot de Congresleden. De leden der aangeslotene maatschap pijen worden uitgenoodigd zich in groot getal tot het Congres van Luik te bege ven, waar de volgoude punten zullen be sproken worden Zondagrust Alcoolism Schoolwet Arbeid van vrouwen, jonge dochters, kin deren, jongelingen en volle mannen. Personen vreemd aan den Belgischen Volksbond, kunnen, voor den prijs van 2 franks bijzondere toegangskaarten be komen, mits zich te wenden tot den Secretaris des Volksbonds MEylen bosch Oudburg, 32, Geut, of tot M. Maquils, Lamberiusplaats te Luik. steld elk oogenblik op straat gezet te worden. Ik beef als ik er aan denk welke gevaren gij op reis geloopen hebt. De aanmerkingen van uwen vader tegen ons huwelijk hebben bare waarde verloren. Ik zal hem schrijven en me vrouw Mixtome alles vertellen. Sofie greep zijnen arm. Gij moogt geen van beiden doen, Alfred riep zij angstig. Gij moogt niet aan mijnen vader schrijven en evenmin aan mevrouw Mixtome zeggen dat gij my vroeger hebt ge- Sofie, houdt gij dan niet meer van mij riep de graaf bewogen. Ja, Ja Maar er ligt eene kloof tusschen ons en eer deze kloof gevuld is kan ik... Zij hield op en opnieuw zag zij den graaf smeekend aan. Ik mag en kan u mijn geheim niet meê- deelen. Maar vertrouw my en zwijg. Graaf lieaucourt zag haar verbaasd aan. r- Ik kan het u niet zeggen, vervolgde zij; bet zou beter voor u zijn, Alfred, als gij van mij afzaagt. Gij kent mij wel beter. Neen Sofie, met u zal ik trouwen of ik trouw nooit De oogen van het meisje straalden van geluk. Dan moet gij geduld hebben, Alfred, zegde zij. Wanneer de Hemel mijne gebeden verboort, zal alles wel goed komen. Maar gij moet mjjn geheim bewaren gij moogt met EN o o phoep tot de PLANTERS en KOOPLIEDEN. O Het College van Burgemeester eu Schepenen der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat er zes Prijskampen worden uitgeschreven voor de Landbouwers welke van hun eigen gewas de beste Hop op de Merkt zullen brengen. De prijskampen zullen plaats hébben 1° op Zaterdag 10 Sept. 1898, ten 10 uren 2° idem 17 - 3° idem 24 4o idem 1 Oct. 5° idem 8 - - 6° idem 15 Er zulleu prijzen verleend worden van 5, 10, 15, 20 fr. in evenredigheid der hoeveelheid op de Merkt te koop ge stelde Hop. In het beoordeelen der Hop zal de Jury rekening houden van 1° De rijkheid in lupulin (geelstof) eu geur (reuk), 20 punten 2° De fraaie kleur, 5 punten; 3° De verzorgde pluk, 10 punten; 4° De wijze waarop zij ge droogd is, 15 punten. Iedereen weet dat de groene bel de rijkste is in lupulin en dat de - Carnau veel armer is dan de andere soorten. De Hop der landbouwers die hun ge was drogen bij middel van het ijzeren toestel dat de Hop-oommissie kosteloos toestaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare inlichtingen, heeft altijd eenen fijnen geur eu eene fraai kleur. Op den fijnen geur der hop beeft groo- ten invloed 1° het plukken eer zij rijp is 2° het te laat iuoogsten 3° het dro gen op eenen hoogen warmtegraad 4° het verkeerd behandelen op den eest. De Hop moet zuiver geplukt zijn, zoo danig dat zij nog lange stelen, noch bin ders bevat. Men kan de Hop bederven door het 1° Als zij te weinig gedroogd is of te veel gebroken. 2° Als er rook door de bellen gaat, die aan de Hop haren fijnen geur ontneemt. 3° Als men de Hop te dik op do droog- tafel legt, en eeD groot vuur maakt, zoo dat de onderste laag bellen verzengt, ter wijl de bovenste laag overvloedig zweet. 4° Als men te vroeg solfer brandt vooral terwijl de Hop zweet. Rook en zwaveldampen lossen zich op in 't vocht, kleven aan de schubben en bederven den geur, de bellen verliezen hunnen glas, de lupulin wordt bruin, de looistof en de niemand over mijnen vader spreken, of toonen dat gij my vroeger kendet. Ik heb gaarne met geheimen te doen, Sofie. Uwe aanwezigheid hier schijnt mij nog een wonder toe. Verklaar mij dat geheim. Dat kan ik niet. Vertrouw mij, Alfred, vertrouw mij volkomen, of geef mij op. Ik beken het, er bestaat een geheim, maar nie mand mag het weteu. Alfred geloof mij, of laat ons voor altijd afscheid nemen van elkaar. Graaf Beauconrt zag haar een oogenblik in de open, trouwhartige oogen, waaruit tege lijk haar angst straalde. Hij kon niet aan haar twijfelen. Ik vertrouw u, Sofie zegde hij ernstig. Ik vertrouw u volkomen, Ik geloof dat gij met een doel naar Frankrijk zijt gekomen. Doch gij zult hulp noodig hebben, om den struikel blok weg te ruimen, die ons huwelijk in den weg staat. Beloof rnjj, my te roepen als gij hulp noodig hebt. Ik beloof het u. O, Alfred, nu ik weet dat gij mij vertrouwt, gevoel ik mij niet meer zoo eenzaam en verlaten. O, ware mijn arme vader maar hier.... Zij weende. Er naderden menschen, waarom de graaf het meisje meenam en haar troost en moed insprak. Toen zij nabij bet kasteel kwamen, ontmoetten zij mevrouw Bienjour. Zij is niet wat zij voorgeeft te zijn, dacht deze, het meisje naoogend. Ik moet haar hars verliezen een deel hunner kostbare eigenschappen. Om aan den Prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. Hop op de Merkt brengen, welke in één of ver scheidene zakken mag bevat zijn. 300 kilogr. zullen twee loten, 500 kilogr. drie loten uitmaken, waarmede men naar de prijzen kan dingen. Wij denken do Planters te mogen aan raden, hunne Hop van rijke en geurige hoedanigheid, zoo als de Groene en de Friescbe, niet tc vermengen, met deze die arm is in hoedanigheid, want zoo wij vernemen zullen de Brouwers de beste bij voorkeur koopen zelfs aan eenen hoo- geren prijs. Van heden af kan men verdere inlich tingen bekomen bij de Loden der Hop- commissie MM. L. Gheeraerdts, Voorzitter; Baron Paul Betbuue, F.Cumout, C. De Coninck- De Windt, Pb. De Wolf-vau der Noot, Fr. Monfils, Aug. Vau der Schueren, L. Van Overstraeten; J. Reyniers, Schrijver. Gedaan te Aalst, den 29 Juli 1898. De Secretaris, De Burgemeester O. REYNTENS. M.-L. GHEERAERDTS Ouder dien titel somt Vooruit de rijk- dommeu op van den Paus, welke hij voorstelt als ontzagelijk. Om dat te doen, beschouwt hij alles wat aan het Pausdom toebehoort als den persoonlijken eigen dom van Leo XIII Zoo, bijvoorbeed, rekent hij, ouder de eigendommen van den Paus, de prach tige St.-Pieterskerk, met al de kunst- en schildermeesterstukken, met al de ver blindende rijkdommen welke zij bevat de ontelbare eigendommen, huizen, kas- teelen, hoeven, kloosters, enz., de dui zenden hectaren land en mcerschgronden, enz., enz., enz., welke niet, zooals hij zegt, aan den Paus toebehooren, maar wel aan het Pausdom, en zoo schat hij het vermogen van Leo XIII op 2 miljards 118 millioeo, 721,000 frank I Vooruit, die niet eens weet of zijne eigene handelsboeken al of niet verbrand zijn, weet, op ééne flesch na, hoeveel flesschen wijn er in de kelders van het Vatikaau liggen, doch het schoonste van al is nog het volgende In, zijne stallen zegt Vooruit staan vijftig zuivere raspaarden, enkel ten dienste van - zijne heiligheid - Wij vragen ons af, zegt het Fondsen blad, hoe de H. Vader, die noch in rijtuig, noch anders, nooit zijn paleis ver laat,en die meer dan 80 jaren ouJ zijnde, voorzeker geene andere rij toertjes doet dan in de hoven van het Vatikaan, het aanlegt om die paarden, enkel voor zijnen dienst te gebruiken. Wij maken onze voorbehoudingen aan gaande do cijfers vau Vooruit welke wij den tijd niet hebben tc onderzoeken. Doch, verondersteld dat zij echt zijn, wat zoudeD, zij, dan nog bewijzen geheim weten en zal niet rusten voor ik haar uit bet huis vAu mevrouw Mixtome heb ver dreven. Waar mag graaf Beaucourt haar vroeger gezien hebben Wie is zij Ik zal doen wat ik kun, om deze juffrouw Lepage, die er zoo onschuldig uitziet eu tegen Eugenie Mixtome iets iu haar schild voert, het masker af te rukken. Zij zal zich den dag berouwen waarop zij in dienst van mevrouw trad. XV. - HATELIJHEDEN VAN MEVROUW BIENJOUR. Sofie en graaf Beaucourt gingen naar Let salon terug en ziende dat hunne afwezigheid door niemand was bemerkt geworden dan door mevrouw Bienjonr, Btelde Sofie, die vreesde dat naar haar zou gevraagd zijn, zich eeniger mate gerust. Toeu zij op hare plaats wedergekeerd was, verzocht zij den graaf haar alleen te laten, dewijl het de aandacht kon trekken, dat hij zooveel werk van haar maakte. Zend mij niet heen, Sofie, zegde de graaf. Mevrouw Mixtome verzocht mij dat ik mij met u geheel zou bezig houden en zooals gy ziet hebben allen het zeer druk. Zonder een antwoord af te wachten, baalde hij een groot boek met platen, en eenen stoel naast, haar zettende, opende by het en nam den schijn aan met Sofie naar de plaaten te Indien een catholiek blad eens alles wat Vooruit bezit, zijne feestlokalen en magazijnen, zijnen voorraad bloera,kolen, gemaakte kleeren, kleerstoffeu, enz.. moest voorstellen als zijnde do persoon lijke eigendommen van keizer Eduard I, hij zou wel zes weken lang door Vooruit als een domkop en slechterik worden uit gescholden. Welnu, de eigendommen der Kerk zijn zoo miu die van den Paus als die van Vooruit aan Anscele toebehooren. Wat moeten wij dan denken vau de domheid en slechtheid van deu rooden schrijvelaar die de bezittingen der Kerk, waarvan het inkomen moet dieueu om de kosten te dekkeu van het kerkelijk bestuur over do gansche beschaafde wereld, voorstelt als de persoonlijke fortuin van den Paus? rende den oogsttijd heerscht, verwekt bij de veldarbeiders een hevigen dorst. Om hunnen dorst te laven begaan zij maar al te dikwijls onvoorzichtigheden die zij duur moeten bekoopen. De oor zaak hiervan is, dat veelal geen onder scheid wordt gemaakt tusscheu drinkbaar en ondrinkbaar water,ofwel dat het eerste gebruikt wordt zonder de noodige voor zorgen. Drinkbaar waterwij bedoelen water dat tot drauk mag gebruikt worden, moet klaar, zuiver eu reukloos ziju en een frisschen, aangenamen smaak hebben. Stilstaande waters zyn altoos bedorven en iedereen hoeft er zich van te mis trouwen. Het meest verkiesbaar water is het brouwater, doch als men bezweet is, is het koud en hoogst schadelijk, want het geeft aanleiding tot gevaarlijke borst ziekten. Wil men alle kwaad gevolg vermijden, dan mengemen in het water een weinig Franscheu brandewijn of zelfs gewonen genever, of, men late iedere teug in den moud lauw worden. Na koud water gedronken te hebben moet men het lichaam in beweging hou den. Verliest men deze voorschriften uit het oog dan wordt het beste drinkwater genomen als men bezweet is, een soort van vergif, dat beweenlijke, ja doodelijke gevolgen kan teweeg brengen. Een drank, die zonder achterdocht kan gebruikt worden en die wij voornamelijk de veldarbeiders aanprijzen is de koffie. Om den dorst te lesschen is de koffie meer geschikt dan het water of bier, om dat, zelfs als men bezweet is, hij geen gevaar oplevert. Ten einde den overtolligen dorst te doeu ophouden, is het goed bij het drin ken een stuk brood of iets auders te nomen. Om de neiging tot drinken te vermin deren, drage men een keitje in den mond, hetwelk speeksel brouwt en alzoo den onuitstaanbaren drinklust beneemt. Pro. Fessor. kijken, terwijl hij in werkelijkheid zacht met haar sprak. Zoodra ik in Frankryk teruggekeerd was heb ik uwen vader geschreven een blad omslaande en hem verzocht een be- slnitte nemen ten opzichte van ons huwelijk. De Voorzienigheid heeft mij beschermd, dat zij u deze plaats heelt aangewezen. Mevrouw Eugenie Mixtome is eene zeer goede dame, edel van karakter en door geboorte. Sofie keek naar mevrouw, die met den mar kies van Charlemont zat te praten. Het hart van het meisje bonsde. Deze trotsche koele vrouw was bare moeder, de van haren vader gescheiden echtgenoote. Ja, zij is goed fluisterde zij. Zij is even goed als zij scboon is, zegde graaf Beaucourt. Ik heb haar van hare kinds heid gekend, zoodat ik beter over haar kan oordeelen dan de wereld, die haar kond en ongevoelig noemt. Mevrouw Mixtome was in een schertsend gesprek gewikkeld met den markies, dat haar scheen te boeien. Sofie's hart wendde zich meer en meer van hare moeder af. Zij dacht aan haren verban nen vader, op wiens gevangenneming eenen prijs was gesteld die onteerd en veracht, door de policie werd vervolgd en hier bevond zich zijne vrouw, haro moeder, die op hare wjjze gelukkig was. Gelooft gij dat Eugenie Mixtome van den Het radikaal orgaan - La Réforme - schrijft Een liberaal die den Catholieken - Godsdienst niet bevecht, verliest alle reden van bestaan, of beter hij bevecht het liberalism zelf, vermits het libera- lism niet bestaat in iets te verrichten n maar in alles te bevechten wat de catholieken. Ziedaar den nagel op den kop geslagen, eens rechtuit gebiecht. En inderdaad de liberalen bevochten den Godsdienst en deden nooit iets voor de werkersstanden, voor boor en werk man en al wat de catholieken ten voor- deele der boeren en werklieden hebben tot stand gebracht, werd door de libera len bevochten. - Le Peuple, - eene roode gazet, zegde i?V1U liberalen die de ca tholieke regeoring aanvielen En gij, liberalen, wat hebt go voor de - boeren en werklieden gedaan - Gedurende zestig jaren hebt gij hun - pastoors, paterkens en nonnekeus op- gediend, was dit voedsel beter En gij - wilt voortgaan ons zulke maaltijden op - te dienen. Past op, want de boeren en - werklieden zullen uwe potten en pan- nen op uwe hoofden verbrijzelen. - Wij bekennen dat de catholieke re- geermg eenen democratischen weg is ingeslagen en dat zij daarom door de liberalon is bevochten geworden. Zij gaat vooruit. Zij houdt rekening vau de - begeerte der boeren eu werklieden. - De liberale partij is meer achteruit- - kruipend dan de catholieken. Nu hedeu nog deuken de liberalen dat ze het sociale vraagstuk zullen oplossen met aan de menschen pastoors, paterkens en nonnekens te vreten te geven, gelijk hot heden nog in den liberalen werk manskring gebeurt. Bedrog. Hoe dikwijls vindt men niet in de landbouwbladen, aankondigin gen van krachtvoedor voor honnen, waar door 't leggen op eene buitengewone wijze wordt bevorderd Moest men alles gelooven wat de ver- koopers hiervan vertellen, dan zou men door het gebruik van eenige pakjes van hun voeder, laar in jaar uit eieren beko men, tot zelfs in het guurste van den win- ter, wanneer do sneeuw, twee voeten dik ligt. Onnoodig hierbij te voegen dat zulke wonderpoeders maargoed zijn om geld uit de zakken der lichtgeloovigen on der ounoozelen te kloppen. Ziehier daarvan nog een treffend voor beeld In het Staatslaboratorium te Gent heeft meu onlangs een dezer mirakuleuze poe ders onderzocht eu men heeft er bevonden dat het samengesteld was uit 80 °L zand, zooals men het in de Kempen overal aan treft. Het overige was kalk, ijzer en alumimunioxyde. Geen enkel greintje voedsel was er dus in te vinden I markies houdt vroeg zyen hare stem klonk zeer ernstig. Ja, antwoordde graaf Beaucourt. En waarom niet Hij houdt ook van haar. Ik heb de geschiedenis van haar eente huwelijk vernomen, zegde Sofie. Eene vrouw in het logement te Charlemont vertelde mij het drama der Charlemonts. Gelooft gij dat Alexe Mixtome inderdaad zynen broeder ver moordde Zij wachtte met ademloozë spanning op zijn antwoord. Niemand geloofde aan de onschuld van Alexe, antwoordde de graaf ernstig. Het ge recht verklaarde hem schuldig en hij werd tor dood veroordeeld. Ik weet niets van de zaak dan wat ik er van gehoord heb, doch, volgens de voorhanden zijnde bewijzen, kon het vonnis niets anders lniden. Sofie trok zich onwillekeurig een weinig van hem terug. Ik,... ik dacht dat iemand hem valsche- lijk had aangeklaagd en hij op grond van bewijze; Welke hg niet valsch maken kon, onrechtvaardig veroordeeld was geworden, want jutlrouw Robinex zegde mtj, dat h(j' steeds een onbesproken naam bad voor hij van moord werd aangeklaagd. Hij moet vooral bekend zijn geweest om zijne goedhartigheid (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1