Een en ander. Allerhande Nieuws. a Nadat wij daar drio dagen verbleven "adden, zijn wij wederom de zee, nog dertig uren verder, opgevaren, voorge gaan van eene andere schuit, die de com mandant met ons zond om levensmidde len te halen naar bet fort Oraoge. Daar aankomende, werden wij nogmaals wel ontvangen van den Hollandscbcn colonel, die daar lag. Wij meenden aldaar teene- maal verlost te zijn uit onze schrikkelijke slavornij, en van daar over het land naar Suriname te gaan, om aldaar een neu traal schip te vinden, dat ons naar Europa zou brengen. Wij hadden reeds onze schuit verkocht; maar op weg zijnde naar Suriname, zond ons de gouverneur van aldaar eencn bode, zeggende, dat wij moesten zien laDgs zee voorbij Suriname te komen te Berbice of te Demerari, al waar de Engelschen waren anderszins konden wij, to Suriname aaukomende, door de Franscben consul ingedaagd worden, in wolk geval bij zich genood zaakt zoudo vinden, ods par force te moeten overleveren, betgeen aan zijn ge moed zeer tegenstrijdig zoude zijn; want deze gouverneur Frederici was een zeer deftig en eerlijk man, gelijk wij vernomen hebben. n Door dit geval verzwaarden wederom onzo rampen. Men heeft ons de ver kochte schuit toruggeven, en wij staken nog eens iu zee, aan ons zeiven overge laten. Geene kusten meer kennende, hebben wij die uit het gezicht verloren en dien dag noch zou nog maan ziende, door een opkomend onweder, varende zonder kompas, wisten wij niet meer, of we zuid, west, oost of noord waren. Hier kunnen de zeevaarders oordeelen, in wel ken schrikkelijken toestand wij ons be vonden. Onze schuit was lek, en wij moesten dag en nacht altijd met twee personen water uitslaau, om niet te ver zinken. In deze benauwelijkheid zijn wij ongeveer 48 uron gebleven, totdat wij ten laatste (hoe wonderbaar is God in zijue beproeviugen, en hoe aanbiddelijk 1) wederom do kusten in het zicht kregen. Nu weenden wij te gader van blijdschap. Maar helaas! te nabij daar langs varende is er eene zeer kwade en woedende wind opgekomen, die onzo schuit op het strand heeft geworpen, welke, nadat wij er met veel moeite uitgeraakt waren iu den nacht, des andereudaags 's morgens voor onze oogen is verbrijzeld. - Daar stonden wij allen op het land, aan den kant van een woest en ondoor dringbaar bosch, dat van de zee door- vloeid werd, niet wetende, of er mis schien in twintig uren in het rond één mensch zoudo to vinden zijn. Alsdan trokken wij to voet langs de kust door het hout, gedurig tot do knieën in het moeras, zonder eten of drinken voort, totdat wij ten laatste, na vijf uren gemar cheerd te hebben, en op het punt zijnde daar van gebrek te sterveD, gevonden werden door eenige Indianen, slaven, welke daar mot een schuit gezonden wa ren om krabben te vangen voor hunnen meester. Deze haalde ons langs de zee af. In dezo laatste vijf dagen hadden wij niets anders dan levende krabben gege ten; en ons geluk was, dat het nog twee maal in dien tijd 's morgens een weinig regende, waardoor wij onzon verstikkende dorst eenigzins konden laven. Wij hadden nog wel een weinig brood, maar dit was teenemaal van het zeewater doorweekt en door de hitte bedorveD. Gedurende die vijf dagen zijn er in 't bosch drie Brabandsche priesters ach tergebleven M. Moons, van Antwerpen; M. Keuckemans, ook van Antwerpen en M. de Noot, van Scherponbeuvel. De meester, die ons gevonden had, heeft nog twee schuiten met zijn volk gezonden, om ben op te zoeken, maar men heeft hen niet gevonden. Wat er van deze drie ongelukkigen is geworden, kunnen wij niet zeggen - Bij den meoster van de Indianen zijn wij acht dagen gebleven. Een weinig ver kwikt zijnde, hebben wij hem dan eene schuit afgekocht. Om dezelve te bestie ren, zond hij drie Indianen mede. Na nog twee dagen gevaren te hebben, kwa men wij eindelijk te Berbice, eene stad van Hollaudscbe volksplantingen in West- Indië, waar ons de Engelschen wel ont vingen. Boven mijn geld had ik niets an ders meer over dan een katoenen vest, eene geleende broek en een bemd. Kou sen of schoenen had ik niet. Te Berbice is M. de Neve, van West- kapelle gestorven, uitgoput van krachten. Den 6 Juni zijn wij to Demerari aangeko men, waar wij tot den 1 Juli in het hos pitaal zijn verzorgd geworden. Dien dag vertrokken wij met oen Engelseh schip en na verscheidene stor men ouderstaan te hebben, kwamen wij den 22 Augustus met acht gedeporteer den te Liverpool toe. M. Cop, pastoor van Zwyndrecbt, was op de reis gestorven. Den 9 September waren wij te Londen. IU. De schrijver van dezen belangrijken hiief was geboren te Klemskerke, in 1754, en vervulde zijn herderlijk ambt te to Manoekensvere sedert 1782. Na de sluitiDg van het concordaat keerde de eerw. heer Dumon naar Man- nekeusvero terug. Het volgende jaar zond de Bisschop den moedigen priester naar Zedelgbem, bij Thorbout. waar bij den i - jJ, O neen, de socialisten zijn niet tegen den Godsdienst en vooral Vooruit niet. Maar in bet nummer van donderdag acht dagen, verklaart Vooruit zich vrij denker; een katholiukeu gazetschrijver, noemt hij een betaalden perswroeter. Worden de perwroeters van Vooruit misschien niet oetaald Hij voorspelt dat de Kerk het niet lang meer zal uithouden; zij is als oen uitge- kapten boom, zegt hij, die nog voort leeft van de opgenomen sappen, maar die noodzakelijk moet verdrogen. Och I kom, Vooruit, dat zeggen de kerkhaters al meer dan 1800jaar. Zij zijn dood, verdwenen, vergeten en de Kerk bestaat nog altijd. Zie maar naar Bismarck, die ook ge meend heeft de Kork meester to zijn 1 Vooruit bestrijdt de Kerk niet, zegt hij, maar hij noemt de H. Schriftuur eene verzameling van kinderpraatjes. Vooruit is ten volle overtuigd van den ondergang der Kerk. Voorzichtige ouders zullen geen onderscheid tusschen kinders maken, maar aau gelijk bloed, gelijk goed laten^ Als men het 6éao kind meer begun stigt dan het andere, daaruit spruit onrust en afgunst. Die vrede wil hebben moet in Christus voetstappen treden, waarvan de Evange list zegt Jesus heeft in het midden ge staan en gezied vrede zij u lieden. Zoo mouten de ouders in het midden sta m en de kinderen daarrond, de eene niet nader dan do andere. Zekere vader vroeg aan eenen wijzen filosoof hoe hij zijn huis en zijne kinderen te bestieren had. De filosoof toonde hem eenen ketel en zeide: staat gij midden in den ketel, zoo zijn u de kanteü allen evon na en houden zich stil, maar staat gij op eenen kant, de ketel zal omslaan, en de andero kaut zal u tegen de schenen springen. Belgische missiën in Congo. De missiën der paters jesuiëten breiden zich meer en meer uit. Een nieuwe post is gesticht te Vunza, onder den naam Luik-Sint-Hubert. De beplantingen van deze missiën nemen eene groote uitbreiding. Pater de Gryze, keert binnen kort terug en de trappist Pater Jozef, die zaterdag vertrokken is, vergezeld met drie nonnen. Hot zijn rcligieusoD van do orde der trappisteu, waarvan het moederhuis in Holland is. Zij behooren tot het orde der Zusters Missionnarissen van Natal en volgon ge heel den regel van het Latrappenorde. De groote Europeesche mogendheden maken nieuwe krijgstoebereidselen, nog erger of een algemeene oorlog moest mor gen losbreken. In het Engelseh Lagerhuis, verklaarde M. Goschen dat Engeland zes nieuwe pantserschepen, vier kruisers eu twaalf torpedobooten noodig heeft. De uitgaaf zal 200 millioen frank bedragen. Rusland gaat ook acht nieuwe pantser schepen doen bouwen. Ook Duilschland gaat het effectief van zijn leger vermeerderen. Ieder spreekt over bevrediging, over ontwapening, en nogtans werd nooit meer op het altaar van het militaristisch mon ster geofferd dan thans. Zware bedreiging. De oorlog naar Europa overgebracht. New-York, 9 aug. Dc Herald bevat eene depeche uit Washington, die zegt dat, indien het ant woord van Spanje niet voldoende is, admiraal Sampson bevel zal krijgen, met zijue vloot naar Spanje te gaan. 1 Juli 1811 in den heer ontsliep. Th. S. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbindor, leerjongen 1 schoon maker (volle gast) en 1 (leerjongen). Vragen werk 1 brouwersgastdaglooners en fabriek werkers. Rechlerlijke kronijk. Alweer een proces nan Vooruit. - De Gentsche socialisten zullen weldra hunne bijdragen aan Vooruit geheel aan proceskosten opgeslorpt zien. Zoo heeft die maatschappij nu weêr met den gewezen meestergast harer druk kerij af te rekenen. Men verbeelde zich dat die meester gast, omdat bij zich niet gemakkelijk genoeg plooide naar de grillen zijner meesters, eenige brieven naar het socia listische blad La Bataille van Nameu had gezonden. Daarop volgden woedende uitvallen vau Vooruit, die hem eenige artikels toe- richtte, welke de meestergast als laste ringen beschouwt en Vooruit voor de rechtbank roept. Het blad wees Millo aan als verant woordelijke uitgever. Maar de meester gast beweert dat Milio maar een strooien man is en de wezenlijke uitgever niemand anders is dan de samenwerkende maat schappij. Er worden nu aan Milio door de recht bank eene reeks vragen gesteld, op welke hij het antwoord schuldig bleef. De samenwerkende maatschappij heeft zich ten overvloede ter rechtzitting niet doen vertegenwoordigen. Vonnis na de racantie. Spaansche en Americaansche OORLOG. Ziekten in het Amerikaansch leger. Washington, 9 aug. Men houdt zich in het departement van oorlog veel bezig met het uitborsten der lyphuskoorts in verschillige kampemen ten, maar er worden maatregelen geno men, ten einde de ziekte te bestrijden en de uitbreiding er van tegeu te gaan. De correspondent van den Daily Mail telegrafeert dat men te Washington de vrees koestert dat SpaDje gebruik zal maken vau den ziektetoestand der Ame- rikaansche troepen om de vredesvoor stellen van Amerika te dwarsboomen. Men vreest dat maarschalk Blanco zich van Santiago zoekt meester te maken. Voorwaardelijke aanneming der vredesvoorwaarden El Liberal zegt dat het Spaansche gouvernement de vredesvoorwaarden aan neemt ad referendum, omdat het zich niet gemachtigd denkt, eenen afstand van grondgebied toe te staan zonder toestem ming der Kamer. Eene nieuwe nota van Mac Kinley wordt dezo week verwacht. Nieuwe gevechten. Manilla (via Hongkong), 8 aug. 3000 Spanjaards hebben met veel krachtdadigheid op 31 juli het Ameri- kaansche kamp van Manilla aangetast. Zij werden met groot verlies terugge slagen. Eene depeche over dit gevecht spre kende zegt dat de Spanjaards 200 dooden en 300 gekwetsten verloren. De Amerikanen verloren slechts 3 dooden en 44 gekwetsten. St-Martinuscollegie. PLECH TIGE PEIJS UITDEELING mor gen Donderdag 11 Oogst om 9 llt uren, ter feestzaal van 't collegie. Eene winkeljuffer van Molenbeek had aan eene vrouw uit de buurt, die om azijn kwam, vitriool gegeven. Deze laatste besproeide er de salade meê en al dege nen, die er van aten, waren weldra ten prooi aan de hevigste pijnen. Dank aan ue spoedige zorgen hoop men hen toch te redden. Twee dronken meisjes kwamen za terdag in eene kerk to Brussel schandaal maken. Zij wierpen de stoelen om verre, mishandolden den suisse, kraamden de gemeenste taal uit en werden eindelijk met veel moeite door de policie aange houden Eene poolsche vrouw, is vrijdag in de Noordstatie te Brussel, zinneloos ge worden. Zij maakte deel van eenen trein landverhuizers, die te Antwerpen haren man moest vinden. Het bestuur der statie deed haar naar het Sint-Jansgasthuis overbrengon. Daar weigerde men echter haar op to nemen zonder bevel van de policie. En de policie weigordo hulp te verleeneu, omdat de static niet op brus- selscb grondgebied staat. Nu giug men Daar den consul van Rusland, die zegde, dat de zaak de policie aaogiDg en einde lijk telegrafeerde men naar Oostende, waar zich de burgemeester van S'-Joost- ten-Noode bevindt, op wiens grondgebied de statie staat. Deze burgemeester tele grafeerde terug, dat men de vrouw op kosten der gemeente naar het gesticht vau Evere moest brengen. Dat alles had ge duurd van s middags tot 11 uren des avonds eD gedurende al dien tijd was de arme vrouw in «le wachtzaal aan de blik ken der nieuwsgierige reizigers blootge steld geweest. Een wisselagent, zekere Snutsel,die in 't begin vau dit jaar do vlucht nam naar Turkije, latende een groot te kort in zijne kas, werd destijds bij verstek tot 3 jaar gevangenis veroordeeld. Ongelukkig voor hem, kreeg hij lust om naar België terug te keeren. Men kreeg hem in 't oog en oer het twee dagen verder was, zat hij reeds in de doos. Het uitvoerend komiteit der ten toonstelling vau Gent zal eerstdaags 10,000 bons van 10 frank elk uitgeven. Elk dezer bons geeft recht op 20 inkom- kaartjes aan 50 centiemen en op vier briefjes der tombola. Zooals men ziet, krijgt elke drager van eenen dezer bons zijne voorschotten geheel on gansch terug hij ontvangt bovendien vier brief jes der tombola. De uitgaaf dezer bons, alsook deze der briefjes van de tombola zal voorzeker eenen grooten bijval genie ten bij het publiek, dat bij elke gelegen heid, het innig verlangen uitdrukt, dat de tentoonstelling van aanstaande jaar moge gelukken. Dijnsdagavond heeftin de gemeente Ruysbroeck eene ontmoeting plaats gehad tusschen wildstroopers en nachtwachters. De eersten waren op de goederen van M. Damman, gelegen in het Broeck, bezig met hun verboden bedrijf uit te oefenen, toen de jachtwachter Do Schepper, ver gezeld van zijne twee helpers Genyn en De Schutter, ter plaatse verschenen en aan stonds de stroopers begonnen op te sporen. Tusschen de twee partijen ontstond nu een hevig geweervuur, dat bijna een uur duurde en waarbij de jachtwachters, op de schoten der pensjagers antwoordende, minstons dertigmaal gevuurd hebben. Ten slotte namen de stPoopcrs de vlucht door slooten eu moerassen heen, en konden zich, beschermd door de duisternis, uit de voeten maken zouder gekend te zijn. Gelukkiglijk werd er geen der jachtwach ters gekwetst. Dit aanhoudende geweervuur bracht veel onrust in de gemoedoren der huisge zinnen, die in dc nabijheid woaen. Er is een ieverig onderzoek ingesteld om de stoutmoedige kerels op het spoor te komen. Handelsblad Een tooneeltje met twee doofstom men. Zondag avond, had in de Pieter- Potstraat, te Antwerpen, een zonderling tooneel plaats dat, ongelukkig voor don- gene die er de oorzaak van was,een slecht einde had. Twee doofstommen kwamen in eene horberg, waar reeds een aoder verbruiker was eu, eeu stuk kaas uit doa zak halende, vroegcu zij door middel van ge baren een mes, om dit te snijden. De herbergierster, oordeelcndc dat on" kei kaas toch niet smaakt,bracht vuur elk eenen boterham en tevens een mosterd potje meê. De doofstommen schenen dit voor eeu affront te nemen en werden zoo kwaad, dat zij den mosterd en do boterhammen tegen den grond sloegen. Do andere verbruiker verontweerdigd over die handolwijs, stond op en deed hem ook door gebarenverstaan dat hunne handelwijze schandelijk was. Daarop wilde een der stoofstommon hem met zijnen paraplue oenen slag toe brengen. De man verdedigde zicb en weerde den af, met dit gevolgd dat de punt van den paraplue in bet oog terecht kwam van dengene, die sloog. Hij werd daclelijk, zwaar gewond, naar het ooglijders gesticht gebracht, waar men bevonden heeft dat hij denkelijk zijn oog zal kwijt zijn. Antwerpsche bedevaart naar Oost- akker. Wij lezen in het Fondsenblad Zondag morgend, ten 9 ure, bracht een bijzondere trein duizenden bedevaarders uit de stad en de provincie Antwerpen aau. De stoet werd aan het stadhuis vaD Sint-Amaudsberg gevormd. De straten waren prachtig bevlagd. Kanongeschut kondigde de aankomst der bedevaarders aan. Mgr Goossens, Cardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, vergezeld van zijuen eer sten secretaris en vau do zeer eerw. hh kanonnikken Nobels en De Bock van het bisdom Geut, was eenige minuten te voren aangekomen. Hij werd bij het uitstappen verwelkomd door den eenv. h. pastoor Beatse en zijne geestelijkheid n op het stadhuis ontvan gen door M. Van Cleemputte, schepone van St-Amaudsberg, vergezeld van zijnen gemeenteraad. Z. Em. nam vervolgens plaats op de pui van het stadhuis en zegende de dui- zende bedevaarders die hem voorbij trok ken. Mgr volgde te voet tot aan Lourdcs. De stoet vermoerdord door de geloovigen uit Gent en omliggcndo, telde ongeveer 8000 deelnemers. Het beeld van O.-L.-V. van Lourdes was op eeneu praalwagen naarSt-Amands- berg gebracht en werd in den stoet ge voerd. Het was omtrent 10 en half uren als de bedevaarders op Lourdes aankwamen. Daar was op hel plein voor de kerk, een prachtig altaar opgericht, op hetwelk de eerw. h. Wuyts, pastoor vau Merxom, de H. Mis opdroeg. Eeno Mis in muziek werd door de Ant werpsche zangers uitgevoerd Na de Mis, deed de eerw. pateï Hoyns- sens, oversto van het klooster van Lour des, eene aanspraak. Men heeft de tegenwoordigheid opge merkt van graaf de Nédonchol, eigenaar van het kasteel van Slootendries en vau beê vaartplaats. 's Namiddags werd do beêvaart goslo- tou door het bezoek der grot en een plechtig Lof. Gewelddadige diefstal te Zulte O. V. Zaterdag avond, rond 9 uren, is oen stoutmoedige diefstal met gewelddaden gepleegd bij Ivo Delmeire, stokersgast, in de volgende omstandigheden 's Avonds was zyno vrouw met de kin deren, die reeds te bed lag alleen thuis. Opeens kwamen er twee gemaskerde per sonen binnen, die de vrouw vastgrepcu, aan eenen stoel bonden en den mond stopten met eenen halsdoek. Een derde hield de wacht aan de deur. Een van hou vroeg de sleutels aan vrouw Delmeire, die, dood van angst, deze aanstonds gaf. Daarop gingen de dieven op zoek en ontvreemdden eene aanzienlijko som, benoveus hot goudwerk dat iu huis was, waarmeê zij verdweneD. Wanneer de vrouw een weinig tot haar zelve gekomen was, deed zij ongehoorde pogingen om zich los te maken. Door deze bewegingen viel zij met den stool ten gronde, de halsdoek viel van haren mond en zoo kon de vrouw om hulp roepen. Haar broeder, die daar dichtbij woont, het gerucht hoorende, kwam toegesneld eu vond zijne zustor in den toestand dien wij hierboven beschreven. Aanstonds ging men den man verwittigen, die een oppassend en braaf arbeider is. Tot nu toe heeft meu geen spoor der dieven. Brutale takkenrollcrij. De be diende van een brusselsch handelshuis was zaterdag door zijuen patroon gelast, eenen wissel van 12 duizend eu eenige honderden franks te gaan betalen. Hij was voorzien vau 13 briefkens elk van 1000 fr. Ten eindo met gepast geld te kunnen betalen, liet hij een der briefkens bij eenen wissolugeet in kleiner geld omzet ten en, terwijl dit gebeurde, stak hij de' twaalf andere briefkens in deu zak van zijnen ovetfrak. Toen hij di-; er weêr mt wilde halen, waren ze verdwenen. Hij heriunerde zich nu, dat een fat-! soenlijk eekleed persoon m- t hem was binnen gekomen, doch deze was nu reedi: niet meer te zien. - Onweer te Namen.Oogst vernield! Heel de streek werd zondag avond ge teisterd door een allerhevigst onweer. Gedurende meer dan een uur dood re gen hagel de rivieren zwellen, terwijl! bliksem en donder de lucht ontroerden.! Do beplantingen der citadel zijn allee) door de afstroomende watermassa meege-t rukt. Do oude brug over de Samber g& leek aan eenen slijk weg, door het zant dat van boveu was afgespoeld. De huizen laugsbonon den oever waren' overstroomd en in het veld waren dt groenten door den hagel in stukken ge bakt. De schade moet overgroot zijn. Drij naast elkaar staande hoeven,, werden vrijdag avond te E dingen dooi brand vernield. Een man, die in een der brandende gebouwen was gedrongen, ott zijnen spaarpot te redden, was bijna denl dood te gemoet geloopeu. Men hoeft henf met veel moeite nog levend buiten ge-; bracht. Valseh geld. De twee werklied» aangehouden te Rousselaere, onder ver denking Tan valschraunterij, zijn naar het gevang van Kortrijk overgebracht. 1; hunne woningen heeft de policie al vormen en alom in beslag genomen, dit! nende om geld te maken. Ten policiebuj reele berust er niet min dan eeno soè van rond de 40 frankeu in valsche munt Er zijn eene groote hoeveelheid valseh^ vijf- en tweefrankstukken al Rousselaere iu omloop. Over eenigen tijd was zekere N, ur de landbouwcolonie van Merxplas geko-; men en had toen naar minister De Bruji eenen woedenden brief geschreven, u welken hij dezen verantwoordelijk stel» vooral,hetgeen hij daar had geleden,zegè hij. Zelfs aarzelde hij niet, in volle letten den brief te onderteekenen, in welken Ié dreigde het ministerie ie zullen doe: in de lucht springen. Dadelijk werd h; opgezocht en aangehouden.Hij verklaard» liever voor eene misdaad naar de gevan genis dan voor landlooperij naar Men- plas to willen gezonden worden. Bij een hevigon brand, die dri huizen vernielde in de gemeente Paricke, is in do woniug waar de brand het een ontstond, een kind in de vlammen omge komeu. Een boogschutter van Bergen naz aan, in minder dan oen uur tijd, dovij; oppervogels vau do wip te schieten. Bi den 193c pijl viel de vijfde vogel.De schut ter had zijne wedding gewonnen in li minuten. Eeno maatschappij van jagers t Namen had, om do wildstroopers te ver jagen, klemmen gelegd, die in plaats v« dezen te vangen, eeu schot deden afgaat De jagers aanzagen die klemmen voor as weinig gevaarlijk, dat zij zelfs gerffi plankskens hadden geplaatst, om de stroo pers te waarschuwen. Nu wilde het ongo luk dat een landbouwer, die naar zijne oogst ging zien, den voet op eene dit' klemmen plaatste. Het schot ging af a dc man werd doer eoue zware lading hags getroffeu, die hem in het lichaam dronf Vooral het rechterbeen is erg gewond zoodat de geneesheeren denken, het tt zullen moeten afzetten. Drama te Oumptich Eenige kin deren waren aan 't spelen. Een hunner, het 2jarig dochterken vat den veldwachter ging zich wegstoppen ofi de binnenplaats der echtgenooten De Wo- ver, die een grooten bandhond hebben, j Toen do andere kinderen kort nadia' het meisje misten, gingen zij er naar zot ken en vonden du den hond bezig nis het kind te verscbueren. Toon hij, ver ontrust door de kroten der andere kindt ren, vreesde dat men zijne prooi zou af nemen, sleepte hij die in zijn hok. I Geburen ontrukton het woedende dier het bloedende wicht, waarvan het hoofs nog slechts eene enkele wonde vormde. Do kaaksbeenen waren uiteengerukt, dt| hersons hingen uit het hoofd en de andere deelen des lichaams waren even schrik-, kelijk verminkt Eu toch was het arme kind niet dood, maar er was niet aau te twijfelen of hel zal spoedig sterven. Het spreekt van zelf dat de hond a! onderzocht worden. Hoe men in Indië dieven ontdekL Een Engelseh officier deelde oolangi de volgende vermakelijke historie meê. die hij iu een Iudisch garnizoen had by-, gewoond. Korten tijd nadat een nieuw benoemd» colonel het bevel over het 14# regimeit inlanders had aanveerd, had er in een» kazerne een diefstal plaats. Van den d* der was geen spoor te ontdekken. Daags na den diefstal wandelde di colonel laDgs het in linie opgestelde regi ment en deelde aan alle manscbapptfl een kleinen stok van bamboe uit. Daarop: sprak hij hen met forsche stem toe r Mannen, onder u bevindt zich eec dief, eu Brahma heeft mij medegededdj op welke wijze ik hem kan outmaskoren. Een voor één moet gij bij mij komen enj my uwen bamboestok brengen, en de

De Denderbode | 1898 | | pagina 2