Donderdag 18 Aögusti 1898. 5 centiemen per nummer. 53s1* Jaar 3288 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het paradijs op de wereld. VERLOREN EER LANDBOUW. Eene Encycliek Z. H. Leo XIII. DE DENDERBODE. Dit blad terschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'Lantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uil vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, 17 Augusti 1898. Vooruit deelde onlangs eene samen spraak meê tusscben een professor en een werkman. De professor spiegelt, tegen allen ge- sonden zin, den werkman voor een zoo gezegd paradijs op deze wereld, een luilekkerland, dat onmogelijk kan tot stand gebracht worden. Men moet onze samenleving die op den eigendom berustte niet doen want eigen dom is diefstal. En wanneer dan alles ten voordeele van iedereen zal geroofd zijn geworden, zal de collectivistische Staat alles vcrdee- len iedereen zal evenveel bekomen. Maar hoe lang zou dat duren Qeea veertien dagen. Maar velen toch geven gehoor aan die dwaze beloften, omdat ze denken dat na de verdeeling der rükdommen zo zoo bard niet of nimmer zullen moeten werken. Ziehier dus de samenspraak welke Vooruit meèdeelt en die den hemel op aarde of 't luilekkerland aan de werkers belooft Wat is er dan aan te vangen vraagt de professor. Alle gevolgen van het capitalism en het machinism zijn door negen woorden wet uit de wereld te cijferen, waarde pro fessor. En die woorden zijn Hij die waarde schept is de eigenaar er van Dat is de onteigening van alle rijke menschen. Niets is aoo rechtveer dig als die onteigening,want de rijken bezitten alleen teat zij gestolen hébben of geërfd hébben van de dieven de onteigenaars I Met onze wet zijn zij echter niet onteigend. Zij behouden alles wat zij bezitten en kunnen het gerust opmaken. En hunne gronden, huizen, fabrie ken Die kunnen zij allemaal behouden, maar wij zullen er voor ons zei ven werken. Dan hebben die geene weerde meer Zij geven geene rente meer Dat is onteigening Zij kunnen zich voeden met hunne fabrieken of hunne gronden of hunne huizen. een verhaal naar het hoogduitsoh. 16" VERVOLG. De onde vrouw schudde het hoofd zy be greep deze halsstarrigheid niet. Gy gelooft ten slotte nog niet dat de brand aangestoken is vraagde zy met lichten spot. Allen, die in dien nacht den molen zagen branden, zeggen het, maar wat gaatu dit aan Wanneer gij het niet gelooven wilt, overtuigt n niemand En wie zou het gedaan hebben, als het Willem niet geweest is Ik weet het niet. Ja, gij weet het niet, en niemand weet het, en juiBt daarom kan alleen Willem het gedaan hebben Iiagen had geen vjjand bui ten hem, de dengniet heeft hem bedreigd, hjj heeft ook aan den herder gezegd, dat hy geen rest zon hebben, voor hij den mnlder een sleohte part gespeeld had. En toen de brand uitgebarsten is, stond Willem er by en ver heugde er zich over, en toen zij hem gevangen genomen hadden, en de mulder hem gezegd had, dat hy nog altijd een rijk man was, en de verzekeringsmaatschappij hem alle geleden schade vergoedde, heeft hij van woede ge bruld. Is dat geen bewijs genoeg Zoo een Dat is onzin. Daarbij zullen zij ondervinden dat al die eigendommen geene weerde heb ben voor den mcnsch wanneer de arbei ders van hand en geest niet komen om er weerde aan te geven. Wie zou er alles besturen De hoofdarbeiders die 't nu doen voor de rijken. Zijn het de fabrikanten en grond eigenaars niet die hunne zaken beBturen? Enkelen, uitgezonderden, ja. De meerderheid zijn aandeelhouders, die niet altijd de bestuurders kennen en niet altijd weten waar de fabriek ligt, de mijn of den grond, die hunne renten uitzweeten. Zoo zijn er wel, maar or zijn toch meer rijken die wel werken. Hun getal vermindert alle dagen, dank aan de noodzakelijke samentrekking in trusts en groote ondernemingen. De rijken kunnen dus gemist worden Zoo goed als die kleine beestjes op het hoofd onzer hinders Zij zullen zich verdedigen. Wij zijn tien togen een. Zij hebben de macht. Wij zullen hen afstellen. Met geweld Als het moet. Zij hebben de wet. Wij hebben het recht en zullen de wet maken. Zij hebben het leger. Wij zijn het leger. De socialisten zijn de minderheid. Wij zullen de meerderheid worden. Dat zal nog lang duren. Dat komt er niet op aan en het zal niet lang meer duren. Gij suit nooit meester worden. Ik gun u dien troost, maar zoo zeker als tweemaal twee vior is, zoo zeker zullen wij meester worden. Ziedaar droombeelden niets anders dan droombeelden Maar met al die bedriegelijke droombeelden worden tal van lieden misleid die dan eindelijk tot misdadige aanslagen overgaan en in de gevangenis te recht komen. Roode en groene sooialiBten. Het Recht, het orgaan der groene socia listen, valt weêr op zulke hevige wijze de Bisschoppen en voorname catholieken aan, dat ie Peuple en Vooruit zijne arti kels zonder verandering overnemen zij zouden zelve geene erger leugens en las teringen kunnen uitvinden. ander het gedaan had, was Willem niet ge vlucht. Als hij niet gevlucht was, hadden zy hem doodgeslagen bracht Dora driftig hier tegen in. Dat zou ook zulk een groot ongeluk niet geweest zijn, ging de moeder voort. Een ongeluk ware het, zoo hij weêr in het dorp kwam, dan kon geen eerlijk mensch zijn leven meer zeker zijn. En wat is hij dan eigenlijk, de man, dien gij in bescherming neemt Een dief, iemand die geen eer meer bezit, die ste len of bedelen moet, als hij niet verhongeren wil Uit de bliksemende oogen van het meisjo schoot een vurige Btraal op de oude vrouw, die voor het venster een oud kleed zatte lappen. Het is God geklaagd, dat men een mensch die zich slechts eenmaal aan iets vergrepen heeft, verhongeren laat, hoewel hij werken kan en wil, zegde zy met bitterheid. Onder ons menschen is niemand zonder zonde, moe der, en indien iemand eeu misstap begaan heeft, moeten wij hem opbeuren en op den rechten weg terugvoeren. Wanneer iemand een misstap begaan heeft, moet hy op dien weg blijven en niet meer onder de eerlijke menschen terngkeeren En voor u paBt het in 't geheel niet hem voor te spreken gij zijt verloofd met een ander, Oi den mulder kan het niet onverschillig zyn, De uitwerksels van het kalk op het land. Over jaren gebruikten de landbouwers veel meer kalk op hunuelanden dan tegen woordig. Sedert jaren en jaren zolf zijn er hofsteden waar geen kilo kalk moer gesmeten wierd. Dat is eene groote misse. De kalk is eene stoffe die in alle plan ten moet zijn, en zelfs in sommige in groote hoeveelheid. Er zijn landeu waar er een groote voorraad voor lange jaren in den grond aanwezig was. Nogthans als daar alle jaren een deel van uitgezogen wordt en nooit geeno bij komt, eindigt dat land met kalkarm te worden. En nog thans de kalk is voor de planten bijna zoo noodig als het water foor de visschen. Ik zeg bijna zoo noodig. De visschen kun nen buiten het water niet lang blijven leven. De planten waar geen kalk meer in den grond is zullen nog wel wat aan een kantje leven, maar zij zyn niet veel beter dan dood. Dees jaar bijzonderlijk zyn veel proe ven gedaan en alle geven een gelijken uit- wil maar van eene spreken. Te Eeghem, bij een der beste boeren van Vlaauderen wierd er dit jaar op eene partij voederbeeten in 't midden dor partij eenige roeden uitgemeten en daar wat kalk op gestrooid, terwijl het overige der partij geene kreeg. Gansch de partij werd gelijkelijk en wel gevet, bewerkt en met éénc en dezelfde soort beeten op den zelf den dag beplant. Ga nu en zie. Het per ceel dat met kalk bestrooid wierd is waarlijk niet kennelijk bij het overige der partij. Het is viermaal zoo welig en zoo schoou. Veel landbouwers der streek gaan er naar zien, en het is de moeite weerd. Het is bijna ongelooflijk groot het verschil. Beproef het landbouwers, niet alleen op beetrapen maar op alle andere vruch ten, en gij zult u seffeus overtuigen van de noodzakelijkheid van kalk te smijten om goedkoop goede vruchten te bekomen. De goede vette landbouwkalk kost nog geen honderd frank voor tien duizend Afgemaakte beesten. Ten einde voldoening te geven aan de landbouwers die reclameeren over zekere gevallen van toepassing der besluiten en reglementen betreffende de schatting der beesten, af gemaakt in het belang der openbare go- zondheid, is er, zoo het schijnt, spraak in het ministerie van landbouw, van toe te laton dat bet afgemaakte dier geschat dat gij zulk een vagebond aanhangt. Als Ha gen het geduld verliest, dan.... Dan zal ik den Hemel dankendat de ketting breekt viel Dora haar in de rede. En weet gy, wat Hagen dan doen zal Het meisje liet het hoofd hangen en zuchtte diep. Hy zal ons uit ons huisje zetten, en dan kunnen wy ook gaan bedelen, vervolgde de onde vrouw op scherpen toon. Breekt hij met u, dan ziet n hier geen jongen meer aan, en de ouden keeren n den rug toe gij hebt het met allen bedorven, dat gij den dief voor spreekt. Dat ik hom nog liefheb kunt gij niet begrijpen, maar over de middelen, waardoor Hagen mij genoodzaakt heeft jegens myn verloofde myn woord te breken, denkt gij niet verder naHagen is in mijne oogen eerloozer dan Willem zegde het meisje met steigende verontweerdiging. Dora riep de moeder vermanend. Waarom mag ik dat niet zeggen Ik zal het niet openlijk uitbazuinen, anders zon men my vragen, waarom ik hem dit niet in het gezicht zegde. O het is eene marteling, aan een mensch geketend te zyn, dien men niet beminnen, ja zelfs niet achten kan De trouwdag zal voor mij geen feestdag zyn, moeder, maar ik zal ook niet morren en kla gen, ik zal het geduldig dragen en denken, dat de lie#e God, het zoo heeft besloten. worde door den veearts die het heeft ver zorgd, wanneer de schier onmiddelijke delving noodzakelijk is en dat de rijks veearts niet spoedig genoeg ter plaats kan komen. Gezondheidstoestand der huis dieren gedurende de tweede helft van juli. Snotziekte werd vastgesteld op 6 peerden door de overheid afgemaakt: 3 te Antwerpen, 1 te Borgerhout en 2 te Cortenaken dezelfde ziekte werd gecon stateerd op 10 peerden, voor de beenhou werij geslacht, waaronder 9 uit Engeland. 't Mond- n klauwzeer toont ueiging zich te willen uitbreiden in de provinciën Luik eu Limburg. In de eerste provincie heerscht de ziekte in 17 stallen zich bevindende onder 15 gemeenten in Limburg, in 25 stallen onder 10 gemoenten. Verder werd mond en klauwzeer nog aangetroffen iu 3 ge meenten van Henegouwen en in één van de provincie Namen. Koolziekte met doodelijkcn afloop ver toonde zich op 52 runderen bactcridiaan- sche op 16 en bacteriaansche op een ge lijk getal. (Landbode). De achteruitgang der botermark ten. Dat de garen-, vlas-, lijnwaad- en graanmarkten den dag van heden schier geheel zijn weggesmolten, hoeft niet gezegd te worden. Alwio de wekelijk- sche markten bezoekt, kan dit genoeg be- statigen. Dat ook de botermarkten, door do uitbreiding der groote melkerijen, niet begunstigd worden, dat is zeer begrijpe lijk, en dit verklaart ons de vijandigheid van sommige stads- en gemeentebesturen, tegenover deze nieuwe instellingen. De botermarkt is toch eene bron van wel vaart voor vele volkrijke plaatsen en men zou er dus ongaarn den stroom van zieu verminderen, ofschoon er weinig aan te twijfelen valt of langzamerhand zal het met de botermarkt gaan evenals met hare andere zusters die thans tot de geschie denis behooren. Dit blijkt, onder andere, uit het volgende dat wij in een Hollandsch blad voor zuivelbereiding lezen 1 De tijden veranderen eu wij met hen Dit gezegde, in vele opzichten zeer waar, is ook van toepassing op vele botormark- ten in Friesland. De drukte die daar in vroegere jaren op marktdagen gevouden werd, zoekt men er in den laatsten tijd te vergeefs, daar de aanvoer van boter tengevolge van de oprichting van talloozo zuivelfabrieken, die hun product recht streeks op de wereldmarkt brengen, zeer is verminderd, ja, zelfs feitelijk alleen nog in deo almanak, daar de aanvoer van zuivelproducten geheel heeft opgehouden. Do waaggebouwen, voorheen de centra van de weekmarkt-drukte, staan thans De oude vrouw zag haar kind ontroerd aan zoo open en vrijmoedig had Dora nog nooit haar hart ontsloten. Maar zij heohtte hier weinig belang aan als Dora maar eens de vrouw van den rijken mulder was, dan zouden de liefde en achting ook wel komen, en de vagebond spoedig ver geten zyn. Des anderendaags haalde Hagen Dora met zijn rijtuig af. Beiden waren als getuigen tegen den brandstichter gedagvaard en met hen nog verscheidene andere inwoners van het dorp. Do mulder was zeer ernstig en stilzoo dikwijls hij den blik zijner bruid ontmoette, sloeg hy de oogen neêr als iemand, die zioh eener zware schuld bewust is en niet den moed heeft die to bekennen. Herhaaldelijk begon hij luidkeels te laohen, zonder daartoe eenige aanleiding to hebben. Dora meende het boos aardig lachen van den duivel te hooren, zij zag hem ontsteld aan, doch waagdo het'niet hem naar de reden van dit laohen te vragen Dan werd hy weêr stil, zy'ne wenkbrauwen fronsten zich, zijne lippen klemden zich op een, zyne gloeiende oogen staarden voor zich uit in de verte, alsof zij de toekomst wilden doorgronden. Het meisje werd het onbehaaglijk in het gezelschap van dezen man, een gevoel van angst bekroop haar zij kou het vermoeden niet van haar afzetten, dat hy booae plannen leeg en verlaten en zullen wellicht vroe ger of later worden afgebroken of eene andere bestemming erlangen. Reeds heeft het gemeentebestuur van Hcmelumer Oldephaert en Noordwolde het besluit genomen, de waag teKoudum met 1 Jan. a. s. op te heffen en het staat te voorzien, dat elders in gelijken ziu zal worden be sloten. van Onze lezers herinneren zich ongetwij feld de wanordelijkheden en bloedige tooneelen, die, voor eenige weken, in sommige streken van Italië plaats grepen. Wij hebben er destijds op gewezen hoe de Rcgeering van Koning Humbert in die feiten een voorwendsel zocht om de catholieken met buitengewone strengheid te vervolgen. Sedertdien zijn verschil lende stemmen opgegaan, zelfs in het kamp onzer tegenstrevers, om de onrecht- veerdige behandeling, waarvan onze geloofsgenooten het voorwerp waren, af te keuren. Thans is het de beurt aan Z. H. Leo XIII. In eene merkweerdige Eucy- cliok tot de bisschoppeu,de geestelijkheid en de geloovigen van Italië gericht, tee kent de Paus krachtdadig verzet aan togen de onbillijke handelwijze der over weldigers-regeering. Hii wreekt de catho lieken van het schiereiland over de hun valschclijk ten laste gelegde beschuldi gingen, en schandvlekt de onwottiga maatregelen, tegen hen genomen. Dit geeft Hem gelegenheid te doen uitschijnen wat al voordeeien de door de catholieken gestichte instellingen aan de bevolking, vooral aan de mindere klas, bezorgden boe hot tiidelyk en zedelyk welzyn van 't volk alleen hot doel was, door de inrichters en leden dier instellingen beoogd. Dat zij een gevaar waren voor de veiligheid van den Staat, zooals som migen beweren, weerlegt de Paus ten volle, evenals hij aantoont dat zij niet in het minste betrokken wareu in de gepleegde wanordelijkheden. Hunne af schaffing is dus vanwege de Italiaansche Regeering eone daad geweest van schan- delijko willekeur en ongehoorde volki- bonadeeling. De ware oorzaak van de oproerige tooneelen, die Italië teisterden, is te zoeken in de misslagen, door de vrymet- selaars-regeeriug begaan. Door hare vervolgiugs-politiek tegen de Kerk ver blind, heeft zij do plannen der onwen- telaarspartij iu de hand gewerkt en het terrein voorbereid ter verspreiding der oproerige leerstelsels. Zij oogst dus enkel wat zij gezaaid hoeft. Dat wordt door het smeedde. Zij poogde herhaaldelijk een gesprek met hem aan te knoopen, zy vraagde hoe ver men met den bouw gevorderd was en wanneer men er meê gereed hoopte te zyn maar zij bekwam slechts korte antwoorden, die duide lijk te kennen gaven, dat hy niet gestemd was om met haar te spreken. Kort bij de stad haalden zy den weerd en den schaapherder in, die vroeger van huis gegaan waren, omdat zij den weg te voet moesten afleggen. Dora vroeg haren verloofde of er voor heiden nog ruimte genoeg in het rijtuig was, doch iu plaats van te antwoorden legde de mulder de zweep over het paard en reed in gestrekteu draf voorbij. Hy verwaar digde hen niet eens met een groet zyn strakke blik was wfeêr in de verte gericht. Luister, sprak hij na eene wijl op bar- schen, scherpen toon, het is mij onverschillig of de deugniet veroordeeld wordt, ja, ik zon het hem zelfs gunnen dat hij vrijgesproken wordt, want eigenlyk heeft hij de misdaad toch slechts in blinde woede gepleegd. O zeker, zeker 1 Zwyg ik wil dat van n niet hooren hoe moer gij hem in bescherming neemt, hoé meer ik hem haat. Als hij vrijgesproken wordt dan moet hij naar Amerika, hier zal hy geen werk vinden en buitendien wil ik hem ook niet meer ontmoeten. (WOKUI V00KI0E2ET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1