Een etr amler. Onzedige beelden. - ®eM8n; BRUGGE. groeit" Spaansche en Americaansche OORLOG. Rechterlijke kronijk. Petrolerampen. Allerhande Nieuws. pauselijk schrijven in 't. licht gesteld. Tevens mankt .Ie H. Vader van de gele genheid gebruik om andermaal zijne onvervreemdbare rechten op het Hem ontroofde wereldlijk gezag to doen gelden. Zooals PiusIX, roemrijker gedachtenis, wijkt Leo XIII geen duimbreed van de hem door de omstandigheden opgelegde houding af. Hoewel sommige kortzichtige politickers, in de laatste jaren, op eene wijziging in 's Pauzen staatkunde gc-hoopt hadden, blijft Hij immer mot dezelfde krachtdadigheid de eischen der Driekroon staande houden. Ten slotte zet de H. Vader de geeste lijkheid en de geloovigen van Italië aau, om moedig op het ingeslagen pad voort te gaan. Hij maant hen aau immer binnen de palen .Ier wet en ander dc leidiog der hoogero Overheid voor hunne geheiligde rechten te blijven voortstrijdoD, zooals zij het tot hiertoo deden. Do onrecht- veerdigheid der maatregelen, waartoe de vervolgers hunne toevlucht nemen om ben te bekampon, is een onloochenbaar blijk van de wettigheid en gegrondheid der zaak, welke zij verdedigen. Hot kan uiet missen of de Encycliek van Leo XJ1I zal eeneu diepen indruk maken, niet alleen in Italië, maar ook daarbuiten. Het zedelijk gezag van den Paus, dat iu de laatste tijden sterker bleek dau ooit, geeft aan zijn woord eene bijzondere kracht, wier invloed zelfs zijne vervolgers niet ontwijken kunnen. Mocht zijne bemoeiing heilzame vruchten afwerpen voor het diepbeproefde Italië in 't algemeen, en voor zijne catholioke bevolking in 't bijzonder gen, metserdiener, werd door de Policio te Antwerpen betrapt op 't oogenblik dat hij bezig was met onzedige mannekens te tcekenen op een schutsel en werd hier voor door de Rechtbank, gezien zijoe jonge jaren cn ziju goed gedrag, slechts tot eene geldboete veroordeeld. Hier en daar treft men ook in onze Stad van Aalst, op de muren, onzedige beelden aan. Een meer waakzaam oog zou hierop moeten gehouden worden eu do plichtigen gestraft. Onzes dunkens zouden die vuile beel den dadelijk moeten uitgewischt worden om gee.ne verdere verergenis te laten bestaan. Ook wordt er veel geklaagd over 't zin gen of liever huilen van onzedige liedereu. Spijtig dat er zondag namiddag zich geen po'.icieagent in de Korte Zoutstraat be vond, want voorzeker zou bij proces ver baal hebben verklaard tegen drij gemeene kerels die gebaarden dronken to ziju en een liedje huilden zoo schandalig onzedig dat wij eene jonge getrouwde vrouw welke eon nr van Devderbode kwam koopen, zagen rood worden van verontweerdigd schaamtegevoel. Andere juffers en vrouwen welke zich aau de voordeur bovenden, trokken den huize binnen van schaamte en bij som mige las men op hare wezens dat een pijnelijk gevoel hare ziel beklemde. Wij hebben reeds vele liederen ter straat hooren zingen doorspekt met ge makkelijk te begrijpen onzedige zinspe lingen, maar nog nooit hoorden wij woorden uitgalmen die eene brutalere schennis der openbare zeden daarstellen. Waarlijk spijtig dat de agent der wijk niet tegenwoordig was om de drie lieder lijke gasten naar verdienste te doen straffou. Het volgende plakkaart word afgekon digd door het Nationaal Vlaamsch Ver bond Burgerwacht. Vlamingen Art. 137 der wet tot her inrichting der burgerwacht 9 september 1897 spreekt als volgt De bepalingen der wet van 3 mei 1889, op het gebruik der Nederlandsche taal in strafzaken, worden toepasselijk n gemaakt op de vervolgingen voor de tuchtraden. In de vlaamsche gemeenten des lands, ziju het beheer der burgerwacht, do briefwisseling, de berichten en mede- deelingen van de overheden der burger- - wacht uitgaande, onderworpen aan de voorschriften der wet van 22 mei 1878, - de schutters worden onderricht in het Nederlands cn die taal aangevoerd. In alle Vlaamsche gemeenten moet dus de Vlaamsche taal gebruikt worden, niet alléén bij de vervolgingen voor de tucht raden, voor hel bestuur der burgerwacht, de briefwisseling, bijeenroepiDgcn enz., maar ook voor het krijgsonderricht eu de commando's. Vlamingen Uwe taal werd eindelijk, op dat gebied, in hare eer hersteld en uw recht erkend. Laat niet meer toe dat uw recht u nog ontroofd en uwe taal nog miskend worde om het even door wie. Eischt van alleman eerbied voor do wet I Augusti 1898. Hbt Bebtttub. Komkommerteelt. Er is wel licht geene streek, waar de teelt der kom kommervrucht zoo wordt beoefend als rond het stadje Venlo. Drie honderd hec taren grond ziju daar uitsluitelijk met komkommers beplant en deze geven eene gemiddelde j aarlijksche winst van 1750 guldon per heet aar. Van Juni tot het be gin van den wintervorst is de algemeene opbrengst dooreen genomen 35 wagons per dag. demokraten of socialisten te Brugge Con gres gehouden. De dagbladen bobben er tot hiertoe weinig over meêgedeeld ten zij Vooruit die schrijft dat er daar in socialistischen zin werd gesproken. Volgens dit roode orgaan, zou Pieter Daens voor het standbeeld van Breydel en De Coninck hebben gezegd Deze helden hebbeu geleden even als - wij. Maar zij overwonnen de reactie gelijk wij de capitalistische overheer- sching zullen neêrvollen. Wij willen bet algemeen stemrecht en wauneer wij het zullen bekomen heb- ben, zullen er slechts nog twee vlaggen wapperen de roode en de groene vlag. (Dus weg met de vaderlandscho driekleu rige vlag.) Dan eerst zullen wij een vaderland hebben en met eenen de macht om - de uithongeraars uiteen te doen stuiven.(Dus de revolutie en de roof der eigendommen.) 8 Le Courrier de Bruxelles zegt dat Pieter Daens en Do Backer het catholiek ministerie hevig hebben aangevallen. De Etoile schrijft dat het congres is be gonnen met eeneD geweldigen uitval van smaad tegen Mgr Stilleraans en geëindigd met een adres aan Z. H. Leo XIII. Priester Daens is te Brugge niet ver schenen en dat was te voorzien. Volgens H Land van Aelst zou Aalst 200 man opleveren en volgens 't Recht van Plancquaert 300. Nu er werden ter statie slechts 156 reiskaartj es afgeleverd voor de groenen van Aalst,Denderhautem, Erembodegem, Nieuwerkerken, Hofstade enz. enz. Een mager beestje na zoo ge weldig getrommeld te hebben. Wij zullen nu afwachten wat do Brug- gesche nieuwsbladen over 'tCongres zullen meêdeelen. De loting. Om de baldadigheden der lotingsdagen te voorkomen, stelt M. de Arrondissementscommissaris van Brus sel voor, niet meer de milicianen zelf te doen loten, maar hen gerust 't huis te laten, en eenige burgerlijke of militaire ambtenaars te gelasten met de trekking en dan de lotelingen te verwittigen van het nummer dat hun te beurt gevallen is. Wij kennen een veel doelmatiger mid del, en vroeg of laat zal men er wel toe komeo dat is de loting af te schaffen en eon vrijwilligersleger in te richten. Tering. Een aantal dokters zijn in Parijs vergaderd geweest en bobben er voornamelijk gesproken over de tering. LaDgen tijd heeft men gedacht dat deze ziekte niet Besmettelijk was, doch sedert eenige jaren heeft men de ondervinding opgedaan dat geene ziekte meer besmet telijk is dan deze. Ook maakt ze meer slachtoffers dan eenige andere ziekte zij schijnt zoo verschrikkelijk niet, omdat zij de aangetaste porsonen niet plotseling neervelt, maar ze langzaam ten grave leidt. De microben van de tering dringen overal door, zij zyn aanwezig in het speeksel en de fluimen der aangetaste personen op den grond geworpen, ver mengen zij zich met het zand en met het stof. Ze zweven vandaar in de lucht rond en kunnen door elkeen ingenomen worden. De eerste vereischte om die^icroben te ontgaan is de zindelijkheid en de ver luchting de microbon woekoron alleen in de vuiligheid. Men moet vermijden in de huizen het stof op te jagen, en in plaats van te va gen moet men den vloer met natte dwei len reinigen. Allo stof moet zooveel mogelijk wegge nomen worden. Men drinke geene ongekookte melk ook het water is dikwyls gevaarlijk. Wat do zieken betreft, men moet ze neusdoeken geven om te fluimen in het meeste deel der hospitalen geeft men ze bijzondere speekvaten welke dagelijks ge- zuivord worden. Do plaatsen in welke zij verblijven moeten dikwijls ontsmet worden. Kortom het beste behoedmiddel is het reini gen, verluchten en outsmetton, evenals voor allo andere ziekten. De kracht der insekten. Do fransche natuuronderzoeker Pateau heeft eene verzameling vernuftig uitgevonden instrumenten en werktuigen vervaardigd, waarmede hij in staat is gesteld de kracht der insekten te meten, welke verbazing wekkend is. Bij de onderzoekingen welke hij daarmede verrichtte, bleek, dat de kleinste insekten in verhouding de sterk ste zijn. Eigenaardig is zijn toestel om de kracht van don meikever to meten. Het diertje wordt daarmeê bij middel van eenen draad verbonden on heft op die wijze eone schaal op, welke met kleine gewichten bezwaard is. Op die wijze heeft Pateau vastgesteld, dat een meikever naar verhouding 2 maal zooveel kan trekken als een paard, terwijl de bio 30 maal meer trekt. Nog treffender waren de verhoudingen bij dc mier eu verschillige soorten van kevers. De Reis des Kon in ga. Koning Leopold, die vooral op reis van joviaal karakter is, moet ongetwijfeld hartelijk lacheD, wanneer hij do dwazo uitvindsels leest, die in Frankrijk gedrukt woïden en zelfs bij ons, over zijne zeereis. Indien de reporters hem op de golven van het kanaal niet kunnen volgen, gelijk eertijds in de straten van Parijs, houden de politiekers daarentegen, die do Pre miers-Paris a schrijven, zich veel bezig met de reis van onzen vorst, en zij spre ken er over met eene gewisheid, alsof hij ze in al zijue plannen had ingewijd. In dit record van ingebeelde inlichtin gen, bekleedt de Figaro als naar ge woonte een der eerste raDgen. Het blad twijfelt er niet aan of, zoo Leopold II naar Havre is gegaan en er mot presidentFaure heeft ontbeten, zulks gebeurde om met hem over de Cengozakcn te spreken. Eu het boulevardblad is ongerust om dat Leopold II een fijne diplomaat is, aan wien Frankrijk iu Afrika maar al te veel concessies gedaan heeft. Het vreest dat president Faure hem niet heeft kunnen weêrstaan. Indien de president der fransche repu bliek de voorzorg had genomen zijnen minister van buiteulandsche zaken bij zich te ontbieden 1 Maar ueen hij is alleen gebleven met zijn koninklijken be zoeker 1 Hij zal hem voorzeker niets heb ben kuDnen weigeren en Leopold zal met hem gespeeld hebben, gelijk de kat met de muis. Dat alles is waarlijk dwaas, vooral wanneer men zich herinnert dat bij de grensbepaling van Congo, onze Kouing al de eischen van Frankrijk heeft moeten ondergaan. De Figaro is niet gelukkig in zijne veronderstellingen zij zijn zelfs niet waarschijnlijk. Maar ziehier eene nog belachelijkere aantijging. Volgens sommige nieuwskens- jagers zou de Koning met President Faure zijn gaau onderhandelen, omdat hij het vervaltermijn van 1900 ziet naderen en hij zich wil verzekeren of Frankryk, in geval van weigering door België Congo over te nemen, nog altijd bereid is zijne rechten vau voorkeur te doen gelden, die het zich heeft voorbehouden. Die uitleggingen bevatten niets ernstigs. De meest waarschijnlijke zienswijze is nog, dat Z. M. voor zijn genoegen reist en dat de bezoeken, die hij brengt, meer tot het domein der beleefdheid behooren, dan tot dat der politiek. Wel is waar heeft een Staat er werke lijk politiek belang bij met de geburen vriendelijkb betrekkingen te onderhou den. Daar heeft de Koning altijd goede zorg voor godragen, meer rekenend op ziju persoolijken invloed voor het vereffe nen van moeilijkheden, dan op de kunst der diplomaten van beroep. Handelsblad Men schrijft uit Luik, in dato 15 augusti De socialisten hadden voor gisteren, zondag, eene monsterbetooging aangekon digd. Zij wildon namelijk do lokalen inhuldigen, die zij sedert lang als huur ders gebruiken, maar die zij nu gekocht hebben, vergroot en hersteld. Die lokalen zijn gelegen op de Place Vertenaast de lokalen van de Associa tion libérale, op twee stappen afstand van de place St-Lambert. De betooging schijnt niet te hebben beantwoord, ten minste voor wat het getal betreft, aan den oproep der inrich tors De Luikenaars meenden een leger in hunne straten te zien voorbijtrekken. Welnu, er waren geen 500G man I Dit is nauwelijks 1/8 van de socialistische kie zers, die de stad en omtrek bij eene alge meene kiezing kunnen opleveren. Onder dit opzicht is de zaak ten volle mislukt en men verzekert dat de rede voeringen, uitgesproken in de Populaire door de gewone redenaars van den troep, er onder geleden hebben. Daarentegen waren er veel roode vlag gen, veel muziekkorpsen, benden vrou wen en zelfs kinderen.... Citoyen Van de Velde was opzettelijk van Brussel geko men, om de broeders en vrienden geluk te wenschon. Iedereen heeft zich het dient erkend te worden correct gedragen en nergens is, voor zooveel ik weet,de orde gestoord. Gij weet dat tot hiertoe, met het oog op deopenbareorde.de socialistische stoe ten van 1 mei altijd verboden werden to Luik. De socialisten hebben vandaag het veld vrij gehad en zij hebben er geen misbruik vau gemaakt. De burgemeester die afwezig is, werd vervangen door eenen M De Spaansche regeering heeft 't bericht ontvangen der overgave van Manilla aan de Americanen. De aanval der stad heeft zaterdag plaats gehad, 't is te zeggen, na de onder- teekening van het protocole van vrede. Maarschalk Blanco heeft zijn ontslag ingediend van algemeen gouverneur van Cuba om reden dat hij de evacuatie der troepen van Cuba niet kan bestieren. Generaal Augusti heeft insgelijk zijn ontslag aangeboden. Do wapenstilstand is begon nen. De correspondent van den Times van Londen,die als taalman optrad gedurende de vredesonderhandelingen, zegt dat 4000 Americanen sneuvelden voor Santiago cn dat de getalsterkte der troepen de 30 duizend manschappen niet overtrof. De Spaüjaards hadden nog vievers voor zes weken en 200 kardoezen per man schap. Zij zouden de helft der Ameri caansche troepen hebben kunnen ver delgen vóór hunne ontscheping. Later zouden zij aan generaal Shafter het derde zijuer manschappen in eene be storming hebben kunneu doen verliezen of hem verplichten de belegering op te breken. Zy verkozen te capituleeren. Rechtbank vim Dendmnonde. - - De zaak der diefstallen in do statio te Aalst ;ep!eegd, is voor de Rechtbank gekomen. Do werkman C.., die door het personeel der statie op hecterdaad van diefstal be trapt werd, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenis vrouw D.., in wier woning t e gestolen voorwerpen ontdekt werden, kreeg 1 maand. Zaak Hardyns-De Witte. Men weet dat Paul De Witte, in zijne Geschiedenis van Vooruit citoyen Harayns beschuldigd had, gezegd te hebben dat men als dag bladschrijver moest liegen, als het belang der partij in 't spel is. Hardyns had daar voor een proces ingespannen en schade vergoeding gevraagd. Het beroepshof van Gent heeft ver klaard dat de beschuldiging vau aard is om de eer van Hardijns te krenken, en zij heeft De Witte, voor allo schadever goeding enkel tot de kosten van het pro ces verwezen. Vooruit maakt nu veel beslag met die uitspraak en vraagt dat 8 de burgerpers hare aantijgingen zal herroepen Aalst. Wanneer toch zal men het gevaar inzien dat er bestaat bij het gie ten van petrole iu eene brandende stoof Geen dag gaat voorbij of de dagbladen brengen ons 't verhaal meé van personen die door 't gieten van petrole in eene brandende stoof zulke ijselijke brand wonden bekwamen dat zij er net leven by inschoten. Zondag namiddag, om 3 en half uren vrouw Leonie De Neef, w# van Dom. Do Smedt, herbergierster,Moorselsche Baan, oud 46 jaren, goot ook petrole in hare brandende stoof, de kruik»ontviel haar en ontplofte; in een oogwenk stonden hare kleederen iu volle vlam; hare dochter die belegerig was hoorde harde noodkre ten, stond op en kou don brand in de woniug ontstaan dadelijk blusschen; hare moeder was naar een naburig hof geloo- pen waar men baar de brandeudc kleeren van 't lijf rukte. Het aangezicht is bevrijd gobloven doch het onderlijf is maar eene brandwonde. Een geneesheer diende haar de beste zorgen toe en ze werd dadelijk van de HH. Sacramenten bediend door den E. H. Ponnet. Later werd de od; lukkige naar 't hospitaal overgevoerd. Heden woensdag is de ongelukkige overleden, 4 minderjarige kinderen nala tende. Zal d.-it voorbeeld de oogen dan niet doen opengaan Zondag rond den middag te Sint-Jans- Molenbeek, in de Finstraat, 31, vrouw Deleu, oud 25 jaren, bezig met het noen maal te bereiden, goot, om het vuur aan te wakkereD, petrole in het vuur. Eene groote vlam schoot al onder uit de stoof en trof de petrolkruik die ontplofte. Vrouw Deleu liep als eene levende fakkel do trappen af en vluchtte de straat op. Geburen kwamen met dekens toegeloopen eu doofden de vlammen. Doch nog meer siachtoffers waren er. De zestigjarige moeder van vrouw Deleu, de we Yierendeels en dezer twee klein kinderen, een knaapje van 2 jaar en een van 6 maanden hadden ook ergo brand wonden bekomen. Het jongste kind lag in zijn wiegsken en de oude moeder die ge brekkelijk is kon de kinderen niet ter hulp komen. Maar geburen kwamen ter hulp en blusebten het begin van brand dat in de woning was ontstaan en brach ten de oude vrouw en kinderen in veilig heid. De 4 slachtoffers werden dadelijk.naar 't hospitaal overgevoerd. Hun toestand laat weinig hoop op genezing. Later. De oude moeder is dijn.' overleden, en de toestand van vrouw Delou en der 2 kinders is wanhopend. Te Laken is ook eene vrouw verbrand, door petrole in de brandende stoof te werpen. Zy is den daaropvolgenden nacht gestorven. Dijnsdag morgond, roud 10 uren was de weduwe Dauscb, 52 jaar, met hare drie kinderen vau 10, 11 en 15 jaar in hare woonkamer, op de tweede verdieping van een huis der Oude Vaartplaats te Antwer pen, toen zij, om het vuur aau te wakke ren petrole in de stoof goot, Wat de verwachten was, gebeurde. De kruik ontplofte in hare hand en 't bran dende vocht, over hare kleeren spattende, zette de vrouw in eenen oogwenk vau top tot teen in de vlammen. De drie bindereu vluchtten, luid roe pend de kamer uit, en de vrouw zelf, geen raad wetend, snelde naar de derde verdieping, waar hare geburen Carolieu Maesbroeck en Jozef Valckx zich bevon den. Deze hadden tegenwoordigheid van geest genoeg, dè ongelukkige in dekens to wikkelen en over den grond te rollen. Zoo konden zij de vlam uitdooven. Doch de vrouw had zulke schrikkelijke brandwonden bekomen, dat men ia het Se-Elisabethgasthuis, waar zij werd naar toe gebracht, weinig hoop heeft, haar te redden. De pompiers, welke aanstonds toege sneld kwamen, hebben niet behoeven te werken. Het jongste kind is naar de Verlatene Kinderen gebracht. Een jong meisje to Doornijk dat petrool in het vuur had geworpen, stond in een oogwenk vau 't hoofd tot de voeten in de vlammen. Ook de potroolkruik ont plofte in hare hand, wat de vlam nog meer aanwakkerde. Ondanks de hulp dor geburen is het meisje in de vreeselijkste pijn gestorven. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen- inker (volle gast) eu 1 (leerjongen). Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- ners en fabriekwerkers. Aalst. Gister Dynsdag namiddag is de kleine Middeleer, oud 9al0jareD, wonende Gentschestraat, in eenen ketel kokend zeepzop gevallen dio men op den vloer had gezet en bekwam deerlijke brandwonden. De toestand van den ver- slagene schijnt voor 't oogenblik geen gevaar op te leveren. De sigaren aangeslagen bij den machinist Vanden Broek zijn geene ge smokkelde koopwaren; zij werden alloen- lijk aangeslagen wegens het niet volbren gen van zekere bepaliugen der laatste wet over in t magazijn houden of 't vervoer van tabak en sigaren. Anarchistische plakkaarten. Op de gevels van verschillige groote huizen der Leopoldswijk te Brussel werden in den nacht van vrijdag op zaterdag anar chistische plakkaarten geplaatst, van den volgenden inhoud a De kazerne en de schoolhet minis- terie van moordenaars Leve de anarchie I »Weg met de policie en de burgerij I Voor het paleis, de kerk, de kazerne: dynamiet I Leve de anarchie I De policie heeft deze plakkaarten on- middelijk doon aftrekken. André, de voornaamste plichtige in den moord, die verleden jaar te Ukkel I gepleegd werd op Mad. Delsalle, word, zooals wij reeds meldden, te Rysel aan gehouden. Hij had daar onder den naam van Del- vaux eenen winkel van eetwaren opge richt, en had het vertrouwen van vele j menschen weten te verwerven. Ongolukkiglijk voor hem werd een brief j onderschept, dien hij naar eenen zijner kennissen van Brussel had geschreven, met het oog op eene affaire épatante. Waarschijnlijk had hij in zijne nieuwe verblijfplaats iemand in 't oog, die het I lot der rentenierstor van Brussel zou on- dergaan. Drama te Oent. Vrouw de B. had met zekeren X. en haar 12jarig doch- terken de stad verlaten. Donderdag had haar man hare schuil plaats ontdekt en baar vrijdag uit Rijsel te Gent teruggebracht. Doch ongelukkig lijk bezocht hij nu met haar verscheidene herbergen en wilde haar eindelijk meè naar huis nemen. Dit weigerde de vrouw De B. ontstak hierdoor in zulke woede, dat hij zyne vrouw eenen messteek in den hals toe bracht. De wonde schijnt niet doodelijk j te zijn. De B. werd ontwapend door X. en eenige voorbijgangers. De agenten van den fiscus hebben t te Vorst eene geheime stokerij ontdekt, geëxploiteerd door twee Duitschers, eu die reeds meer dan vier maanden in werking moet zijn geweest. Er werden meer dan 2000 liters alcool gevonden. Het huis hoorde toe aan een Duitscher, B. genaamd, die zegde het verhuurd te hebben aan eenen landgenoot, maar niet te weten, wat deze er in verrichtte. Een niet alledaagsch stortbad. Onder het glazen afdak der wachtkamer vau den tram, te Oostende, stonden eene dame met hare beide kindereu de aan komst van den trein af te wachten. Boven het dak wiegelde een groote, met witte verf gevulde pot, welke gehecht was aan eene ladder, waarop een schilder werk zaam was. Eensklaps stortte de pot naar beneden j en kwam te recht op het hoofd der dame, f wier stemmige kleeding, ten gevolge van dien val, in de meest fantastische werd veranderd want de inhoud van den pot bekladde niet alleen het hoofddeksel der vrouw, maar stroomde bovendien in dikke j stralen, langs borst en rug, over haar schoon kleed. Eeue klacht is bij de policie ingediend tegen den eigenaar van dien sprioglusti- gen verfpot. Een meubelmaker, vader van vier kinderen, die mot zijne vrouw slecht over een kwam, had zondag te Jemeppe ruzie met haar gekregen. In het hevigste vau den twist loste hij op haar verscheidene revolverschoten en de vrouw, in de borst getroffen, stortte bloedend neêr. Dan schoot de moordenaar zich een kogel in den kop. Hij bleef op den slag dood. De toestand der vrouw is zeer slecht. Mijnramp te Mariemont. In de mijn Saiut-Arthur, werden zaterdag mor- gend, in de Veine d'Or (de gouden Ader), r de lampen plotseling uitgedoofd door eene uitbersting van grauwvuur, waarvan men de oorzaak niet heeft kunnen bepalen. Men bracht dadelijk hulp eD een paar I uren later had men reeds twaalf gekwet sten opgehaald, die huilden van de pijn. Twee of drie dooden werden op de plaats der ramp gevonden. De ontroering was groot. Eene talrijke volksmenigte omringde den ingang der mijn. De boeren moeten in don omtrek van het dorp Heinstert (Arlon) schier alle nachten wacht houden, om hunnen oogst te beschermen tegen de wilde zwijnen, die gedurig uit het bosch van Aulier komen, om hunne velden te vernielen. Een zekere D., die post had genomen op ceue andere plaats dan hem was aangeduid, werd door zijneu makker, Nicolas K. voor een wild zwijn aanzien en door een geweerschot getroffen. Zwaar gewond, kon hij zijne woning bereiken, waar zijn toestand zeer gevaarlijk werd bevonden.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2