Pol en Stant. Gemeente Burst. Bericht aan de Landverhuizers. Van tak op tak. Brandverzekering. De kroningsfeesten in Nederland. Allerhande Nieuws. POL is aan't mest voeren in voor bereiding van de zaaitijd. Stant. Ha, Pol, g'en rijdt Jmeê geen limo- nadekes meer rond lijk de ver- ledene week, -3L- dnnkt mÜ Poi.. Limo- nadekens, Stant, en wat is mij dat nu Stant. 't Ib 'uen fijnen en welriekenden drank, l'ol.die ze tegenwoordig veel in d'her- bergen beginnen te verkoopen. Pol. Wat zal er nog allemaal uitgevon den worden, Stant, om ae menscben hun cen ten af te zetten Ze mogen hun limonadekes hebben van mijnen kant'uen goeiën pot bier of 'nen sterken borrel, dat was den drank van ons voorouders, en daar en wijk ik niet van af' Stant. 'K houd het met u, Pol, en limo- nadekee of anderen bucht, dat is goed voor de kinderen maar zeg 'nen keer, Pol, is 't al voor de zaaitijd dat gij aan 't mesten zijt Pol. -Och jaat, Stant, en 't wordt stille- kes aan tijd want om wel te zijn moet g'heel de zaaitijd gereed omgereden liggen met einde September. Stant. En alzoo en is 't er nooit geenen repos voor de boerkes, Pol Pol. Neen 't, Stant, en bijzonderlijk nu nog een zes weken lang, hebben w'ons han den vol. Stant. En begint de droogte nog niet te generen, Pol Pol. Ja en neen, Stant voor 't land te kuischen en 't loof te bewerken is 't eerste klas van weêr maar veel ander dingen snak ken naar regen. Stant. Mij dunkt mij, Pol, daf.er al veel loof begint geel te worden, door de droogte, bijzonderlijk op de lichte gronden. Pol. Ja, Stant, langs dees kanten ook, maar daar en geef ik nog niet veel om zeker lijk indien 't nen keer goed regende, zon 't loof veel meer groeien maar geel worden van de droogte en is nog geen Bterven. en als 't dan regent, dan komt alles gemakkelijk tot 't leven en tol groeien terug. Stant. Dat geloof ik, Pol, maar 't wordt alle dagen langs om later en binnen eenige weken hebben wij den winter. Pol.—'tis waar, Stant, maar lijk 't loof nu staat, in den besten grond mogelijk, kan 't op een maand tijd schrikkelijk groeien als er gepast weêr op komt. Stant. Zoo dat gij toch niet en wan hoopt voor 't loof, Pol 'i Pol. Wel nieneen ik, Stant, ter contra rie. ik peis zelfs dat wij het nog eersteklas zullen hebben. Stant.En daarentusschen is 't toch altijd allerbeste weêr voor de patatten, nietwaar Pol Pol. Allerbeste, Stant, en daarmee zijn wij gewonnen er zal van den winter een choeken gevet worden Stant. En alzoo, Pol, zal er spek bij zijn bij de patatten Pol. Jaat, Stant. Stant. Maar al ons kanten zijn z'al voor goed bezig mee de patatten uit te doen, Pol Pol. Ja, Stant, dat geloof ik ze zijn daar altijd op hun voordeel tegen alhier, en dat wel om twee redenen ten eerstenomdat de grond daar lichter is en de patatten bijge volg vroeger rijp en ten tweeden, en wel bijzonderlijk, omdat er bij u veel meer kerels rondloopen meê hun zaksken om de patatten te deelen. Stant. Ja, Pol, 't ware bij ons gevaarlijk om de uwe te laten staan als de gebaren uit gedaan hebben want 't zou kunnen gebeuren dat anderen ze uitdoen in uwe plaats. Pol. Dat en is bij ons, God dank, nie gekend, Stant de kinderen zouden somtijds al 'nen keer 'nen struik uittrekken om ze in hun vuurken te laten braaien en ze dan van uit d'assche smakelijk op te frettenn eigenlijk stelen, dat is hier onbekend. Stant. 't Is dat de menschen hier beter hun tien geboden Gods van buiten kennen, Pol, en bijzonderlijk 't zevende. Pol. 't Is alzoo, Stant, en daarbij de menschen peizen bier op hunnen hemel, en ze weten dat nen dief,om ooit van z'leven in den hemel te geraken, eerst en vooral moet resti tutie doen of teruggeven't geen hij gestolen had. Stant.En daarbij, Pol, lijk 'tik over eenige dagen nog hoorde preêken onrecht- veerdig goed en dijdt niet. Pol. Wel nieneent, Stant, en daarbij dat moet kribbelen in 't hert als ge mee iets op uwen lever ligt dat u niet toe en be hoort 'k zou 'nen keer willen weten wat er n dat binnenste omgaat als die mannen s nachts niet en kunnen slapen Stant. Dat ge dat moest zien, Pol, 't zou kunnen aardige dingen zijn spoken, kled- dens, weerwolven, scorpioenen, serpenten, en de verschrikkelijkste beesten mogelijk zitten er aan te peuteren aan 't hert van den onrechtveerdigaard Pol. Ja, Stant, 't en is er nie plnis bij die mannen, niet meer als bij de kopstnkken van de donchisten. Stant. 'K zou peizen, Pol, dat de die nog vreeselijkere spoken zien als 't is gelijk wie want 'nen niensch die nie alleenlijk zelf van zijn berdeken afwijkt, maar die er terzelfder- tijd op uit is om door woord en schrift ande ren op den dwaalweg te brengen, die heeft nog een ander pak op zijn hert. Pol. En bijzonderlijk, Stant, als dat mannen zijn die zelf goea geweest zijn, die den wareu weg kennen en hem wetens en willens hebben verlaten, en die dan razig weg werken om anderen ook óngelukkig te maken Stant. 't Is d'historie van Lucifer, Pol 'k hoorde dat over eenigeu tijd uitleggen, boe dat Lucifer oenen van de bijzonderste en de bevoorrechtste engelen was van onzen lieven lieer ia den Hemel hewel den hoogmoed kwam in zijnen bol eu bij wilde gelijk zijn aan onzen iievuu lieer zelve, en hij inaaktege een groot getal van d'ander engelen op om te zamen meê hem op te staan tegen onzen lieven Heer, en pardafd'helle wierd geschapen, eu g'heel den troep van malkontenten en hoe- veerdigaards wierden er in geslingerd, maar Lucifer vloog den diepsten Pol. En 't wareu verdiende brooikes, Stant Die een ander opmaakt tot kwaad is de slechtste van al, en die dient ook ergst ge- straft te w orden Stant. Hewel, Pol, dat weten en daar van overtuigd zijn lijk twee en twee vier is, eu niettemin voortgaan meê d'eeuvoudige menschen van hun geloof en van hunne plich ten af te trekken door alle soorten van loen- sche eu venijnige uitvallen tegen d'heilige Kerk en hare Overheden en hare dienstdoende Priesters, dat noeme 'k ik de laagste en de domste van alle snoodheden Pol. En ik ook, Stantmaar 't is elk voor hem, eu 't spijtigste van al is dan toch nog van die djoempeleers die dom genoeg zijn n niet te zien dat alle beledigers en vervol gers van wettelijke Overheden, zoo geeste lijke als wereldlijke, gevaarlijke mannen zijn sn moeten gevlncht worden Stant. En nog zooveel te meer, Pol, dat ons hooge kerkelijke Overheden, en bijzon derlijk twee van oub Bisschoppen, openlijk gezegd hebben aan al hun geloovigen dat die mannen gevaarlijk zijn en dat zij iedereen aangemaand hebben om hnnne meetingen niet bij te wonen en hunne gazetten niet te lezen. Pol. Hewel, Stant, die niettegenstaande dat alles, durft voortgaan meê de donchisten- gnzetten te lezen en partisan te blijven van aie afgekeurde partij die zal er naar varen; ze mogen zij paternosters lezen zooveel zij wil Ion en meê de grootste bollen eraanze mogen zij den filosoof eu den heiligen uithangen op alle wijzen mogelijk cbanfar is 't, Stant, en buikpijn zullen ze krijgen Stant. En hoofdpijn daarbij, Pol, want ze zijn slecht de doncnistenpillen, en al wie ze inslikt, moet kapot. Pol. Tegen d'heilige Kerk opstaaan, Stant, 't zij publiekelijk 't zij scheinheilig weg, is meê zijnen kop tegen de steenen loopen Stant. Jaat, Pol, en dan nog tegen die nen steen, waarvan onzen lieven Heer zelf zegde, als hij den H. Petrus aanstelde als 't hoofd van d'heilige Kerk. dat de poorten der hel, 'tis te zeggen, al de duivels en de goddeloozen samen niets tegen hem en znllen vermogen Pol.Ge moet zoo blind zijn als 'nen mol, Stant, om meê zulke kloddemans meê te doen en nie beter uw eigen intresten te verstaan Stant. 't Is waar, Polmaar 't is d'his- torio van g'heel de wereld zoolang hij bestaan heeft, dat 't kwaad gemakkelijker gevolgd wordt als 't goed en dat er altijd zullen volge lingen van Lucifer, den eersten oproermaker, gevonden worden Pol. Ze moeten 't weten, Stantmaar braaf en ootmoedig en onderdanig zijn, dat is 't manneken, en daar hond ik mij aan Stant. En ik van degelijken, Pol en tot de naaste week Pol. Ja, Stant, en is 't mogelijk, kom maar meê nen' malschen regen af Op Zmidag 18 September aaostaandc zal de Tooueelmaatscbappij Vitbige Doorn,» Afdeeling der Catholieke Wacht, 7C Wijk vau Aotwerpen alhier een Luis terrijk Tooneélfeest goven in de Gemeen teschool. Men zal opvoeren Kroonprins en Marteleer, beroemd geschiedkundig drama in 4 bedrijven en één tafereel van den Heer J. C. en Daar zijn de Prui sen, bet luimig blijspel met zang in één bedrijf van deu Heer F. Verhoeven. De roem welke de Maatschappij Vu- eige Doobn alom met hare vertoo ningen te beurt viol. is een zekere waar borg voor eeue degelijke vertooning. Begin om 3 uren stipt. Prijzen der plaatsen Voorbeboudene plaats. 2 fr. le plaats, 1 fr. 2® plaats, fr. 0,50. De Feestcommissie De Eerevoorzitter, A. Philips. De Schrijver, Voorzitters, P. Cosyn. O. De Clerq. E. Vanden Sype. P. S. Het drama Kroonprins en Mar telaar is op den tooneelprijskamp te Audenaarde bekroond geworden, alwaar het door du Maatschappij - Vurige Doorn - werd opgevoerd, den 3® April 1898. Dus allen naar Burst op 18 Sep tember. Vau verscbilligc kanten vernemeD wij dat landverhuizers zich hebben laten be driegen en naar vreemde landen zenden en slechts ondergang en ellende hebben ontmoet dhir waar zij meenden fortuin te vinden. Wij smeeken alle dezen dio van zin zijn zich in een van deze streken te gaan vestigen van niet te vertrekken voor dat zij de Maatschappij Sint, Raphaël geraad pleegd hebben. De landelijke afgeveerdigde, of de bij gevoegde schrijver M.Staoilas d'Ydewalle, te St-Audries, bij Brugge, of de afge- ineeue schrijver graaf Waldbott, te Bux heim, Souabc, Beieren, zullen hen elk in bet bijzonder inlichten nopens bunne kans van gelukken in do verschillige lan den. Zij zullen hen langs den overkant van deu Oceaan aanbevelen aan bunne briefwisselaars wier verkleefde hulp hun toelaten zal ran vele gevaren te ontgaan aan dewelke zij gemeenlijk zijn blootge steld. De maatschappij Sint Raphaël, wier dienstcu heel eu al kosteloos eu be langloos bewezen worden, doet niet de 'minste voorschot van geld; zij is dus maar van dienste voor dezen die reeds over eenig geld beschikken. rrelegram aan Z. H. Leo XIII. I Men weet dat de groene socialisten, in congres vergaderd te Brugge, een tele gram hebben gezonden aan Z. H. den Paus Leo XIII door het welk zij protest aauteekenen tegen de vervolgiugen aan de welke de catholieke werken in Italië zijn blootgesteld. Tot hiertoe beeft geen enkel orgaan der groene socialisten, het antwoord van Z H. Leo XIII meegedeeld, 't Land van Aetst, Klokke Roeland, H Recht, enz. gebaren van niets. Nu, de eenen beweren dat Z. H. Leo XIII zich niet geweerdigd heeft te ant woorden, terwijl anderen houden staan dat Z. H. de Paus, in eeue antwoord, aan de groenen den raad beeft gegeven van aan de bevelen en raadgevingen hunuer geestelijke Overheden to gehoorzamen. Wat er nu waarheid is, dat kunnen de groene penlakeien ons zeggen maar.... Ondersteuning der druk pers. Onzen confrater, de Bien public, eindigt een artikel over de druk pers inct de volgende opmerking, welke wij volkomen bijtreden Er mxg niet kunnen gezegd worden vele lieden deuken aan bet dagblad als het dagblad bun kan nuttig zijn, maar denken er niet meer aan als zij, op - bunne beurt, kunnen nuttig zijn aan het blad. Van de wederkeerigbeid der diensten en der goede betrekkingen Langt de voorspoed af van de gemeen- zame zaak en van den christen vooruit- gang. Goeo gesproken, confrater. Mochten vele catbolieken, uwo woorden rijpelijk overwegen en er naar handelen I Gelijk Het Handelsblad het zeer wel zegt, veel menschen kernien inder daad slechts een dagblad als zij er dien sten van te verkrijgen hebben. Zoo is 't. Deze week waren verscheidene ouderpastoors een bezoek gaan afleggen aan eeu oud studiemakker, thans pastoor benoemd op eene buiten gemeente. De koffie werd opgediend. Saliene, sprak de pastoor tot zijne meid, doet er nog maar een kluts... by voor de heeren onderpastoors. De meid. Goed, mijnheer pastoor. De pastoor. Maar, Saliene, weet gij welke hoedanigheden de koffie moet be zitten De meid. Bah, neen ik, mijnheer de pastoor, dat staat in den catechismus niet. De pastoor. Inderdaad meisje, dat is eeu hij voegsel. Luister goed Óm ware verdiensten te hebben moet de koffie zoo heet zijn als de bel, zoo zoet als een engel cn zoo zwart als een duivel. (Tableau). Denderbode spot met de brandverzekering door de Stad, roept dc heilige man van Cbipka. Noen, man, wij spotten met de stede lijke brandverzekering niet nog altijd wachten wij Daar uwe plans, naar 't stel sel dat ge voorstaat. Wij spotten, ja, maar 't is met den onnoozeleer die maar altijd aan babbelt zonder te weten wat hij zegt, met den sukkeleer die eerst 100 duizend franks zuivere winst voorspelde, en later 150 duizend, 200 duizend en 2o0 duizend frs. door de stedelijke brandverzekering op te leveren. En wanneer wij dan roepen Ne zóoöot dan zijn wij er zoo verre niet af Dat zal niet pakken. Aan de klas der wetenschappen van de Koninklijke Academie van België is eene ernstige zaak onderworpen. Er is namelijk kwestie, den dag te ver- deeleu in 10 uren, het is te zeggen in tien decidis welke elk 2 uren 24 minuten van onzen buidigen tijd zouden duren, vervol gens in boDderd cehtldis, elk van 14 mi nuten en 24 seconden, en dan in duizend MiLiDis, c-lk van eene minuut en ongeveer 27 seconden, eindelijk voor de zeer haas tige en stipte lieden in tien duizend dix milidis, van 8 seconden en eene breuk. Het is om er het hoofd bij te verliezen. CllIPKA wordt gebroodroofd, bele- gerc^ beschoten,ondermijnd, van vievers beroofd, zoo jammert Onze Pie om er een steenen hort te doen van breken. Maar al dat broodrooven, dat belege ren, dat beschieten, dat ondermijnen, dat vau vievers berooven belet toch Diet dat Onze Pie, even als de rijke lieden, voor eenige wekeu, naar 't zeestrand, naar Blankeobergho trekt om er al de geneugten te smaken die aan een verblijf aldaar verbonden zijn.... Wie voor wekeu aan 't zeestrand gaat paradeeren moet een goed gevulden geldbeugel hebben, want de steeDen vragen er geld... En Onze Pie bekent het zelf in de vol gende regelen getrokken uit De Werk man van heden vrijdag 9 september Vermoeid, uitgeput door dit lastig kiezingsjaar eu door de tropikaansché hitte, wij zijn eenige dagen, aan de noordzee gaan overbrengen.... 't Was noodig of Ho peerd de kerre breekt Welke pracht aan de zee I.... Wat wordt er daar geld verteerd Van deu morgeud tot den avond, ge ziet niets dan weelde en rijkdom. Onze Pie vermoeid, afgemat, uitgeput vau liegen cn bedriegen in deD lesten kiesstrijd, is dus in weelde en rijkdom gaau rusten aan 't zeestrand. Wat moet men dan gelooven van al die Jeremiaden over broodroof die men weke lijks in H Land van Aelst laat hooren Wel eenvoudig dat men den merteleer speelt om do belaogwelcking, het mede lijden gaande temaken van 't publiek... in de hoop dat De Werkman en 'l Land opnieuw eene goudmijn zouden worden •lie, gelijk in vroeger dagen, jaarlijks 25 duizend franks zou afwerpen.... Zie daar Maar de roode socialist Anseele ging ook aan 't zeestrand vacantie nemen. Vlaamsch in Afrika De Bel gische onderkousul te Massamedès, M. Ivens, een Bruggt-liDg, schrijft in zijn verslag aan de regeering dat 't Vlaamsch eene groote uitbreiding neemt in Portu- gcesch-Congo. Onze taal is daar inge voerd door Boereu uit Transvaal en ver dringt er langzamerheid het Portugeesch. Ook in verschillige andere streken vau Afrika wordt het Vlaamsch de gewone handelstaal. no hold van Eliiplta wijst in zijn Nr van zondag 1!., op do altijd klimmende ongodsdienstigheid, zedeloos- beid vooral in de groote centrums. Vroeger jaren toen de held nog aaa den liberalen wagen niet was gespannen, schreef hij, gelijk Denderbode, dat de altijd klimmende ongodsdienstigheid cn zedeloosheid de vruchten zijn van de libe rale leoring der verloochening van de Godheid eu van het eeuwig leveu hierna, waaruit de toomelooze driften tot we- reldsche geneugten voortspruiten. Maar nu dat do groene beid aan den liberalen wagen is geketend, vindoa die maatschappelijke kwalen, volgens hem, daarin bare oorzaak niet meer. Onze beid wijst eene andere oorzaak aau... Ik geef bet u, geachte lezers, in drij dagen te raden H Ts 't meervoudig stemrecht f Luistert I Catbolieken! Klopt op uw borst.... Gij zijt bot en onverschillig geweest n jegens de werkende menigte g'hebt s hun stemrecht bestreden sedert 1894, b hoe eerbiedigt gij hun stemrecht Als b 3 stemmen u niet genoeg warm, om 8 over 't volk te blijven hcerschen, g'hebt er vier genomen, g'hebt dan neg de b kiezing gesteld als 60,000 1 f) Ar- 8 Leiders in een vreemd land, verie van huis zaten.... En gij zijt dan verwon- 8 dord dat 't volk u verlaat, en dat de 8 kerken erdoor lijden, n Maar de ongodsdienstigheid, de zede loosheid, de ontucht, de dronkenschap, enz., die te Brussel en in de groote cen trums van 't walenland heerscheu, wer den er bestatigd van vóór de invoering vau 't meervoudig stemrecht.... En nu, geachte lezers, mogen wij niet zeggen Ilij die de bovenstaande regels in t Land van Aelst neèrkribbelde, moet reeds verre gevorderd zijn op den weg naar Gbeel Een klapper zegt al wat bij weet; Een lichthoofd wat bij niet en weot De jongens al wat zij doen Dc ouden al wat zij gedaan hebben De zotten al wat zij zullen doen. DE IIOI*. De wet van Beieren, schrijft de groene held van Chipka, moet ons Hop redden,of anders a mogen de boerkens er een kruisken n over maken. Dus nog altijd wil men aan onze hop- planters wijsmaken dat er in Beieren eene wet bestaat waardoor de brouwers verplicht worden eene zekere hoeveelheid hop per ton bier te gebruikon. Wij herbalen het wellicht voor de tiende maal Die wet bestaat niet in Beieren noch nergens in Duitschland en wij dageu de groene held uit ons 't jaar te kunnen aanwijzen in 't welk die wet werd gestemd en tot stand werd gebracht. Men moet volksbedrieger zijn tot in 't merg der beenderen om aldus tc kun nen blijven liegen. Muilplaag in het Luiksche. Hoewel de ziekte' zich onder betrekkelijk zaebte vormen vertoont, wordt zij door de overgronte uitbreiding die zij neemt, eene ware ramp. In de provincie Luik zijn in 't geheel 495 stallen aangetast, bevattende in het geheel 8627 runderen en varkens. In drie gemeenten van het arrondisse ment Verviers telt men te samen 4000 zieke dieren. Een gevolg van dezen toestand is eene aanzienlijke prijsverhooging van de boter, die reeds vau 2,50 tot 3,00 fr. de kilo is goklommen. Do groote landbouwwedstrijd vau Bat- tice, die den 11 dezer moest plaats heb ben, alsook de meeste vee- en jaarmark ten, zijn opgeschorst. Een fjeus, die eenen boer wilde bespotten, vroeg hem Gij gelooft aan mirakelen maar wat is eigenlijk een mirakel Dat zal ik u eens dadelijk aan het verstand brangen, zei de boer keer u maar eeus om. De geus deed wat verlangd was, on de boer gaf hem zulkdanigen schop onder zijne bespen dat hij twee stappen voor uit vloog, De geus was zoo kwaad als een rups. Hebt g'bet gevoeld vroeg dc boer. Ik geloof het wel, gij vervloekte lomperik. Hewel, als gij hot niet zou gevoeld hebben, dan ware het eeu mirakel ge weest. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (volle gast) en 1 (leerjongen) 1 smeder (halve gast) eeu jongen vau 16 tot 17 jaren voor een werkwinkel. Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- ners en fabriekwerkers. Aankondiging. Voor de venster van ecu melkhuis te Brussel, leest men de volgende aankondiging Onschadelijk gemaakte melk, voor zuigelingen in fles- schen. - Priesterlijke benoemingen. De E. H. Van Steenberge, habituant op S' Michiels, is pastoor benoemd te Donck. De E. H. Van Heuverswijn, professor te Ledeberg, is bestuurder der catholieke scholen van Aalst benoemd. De E. II. Coppens, van Denderhautem, is naar het Seminarie van Leo XIII te Leuven gezonden om zijne philosophische studiën te vervoorderen. Dijnsdag morgeud heeft koniugin Wil- hclmina den grondwettelijkeu eed afge legd in de Nieuwe kerk te Arasterdam. Ten 10 uren 45 m. is de koniogin-moeder met een schitterend gevolg in genoemden tempel gekomen. Een kwaait uurs later verscheen koniugiu Wilhelmina met een talrijk gevolg. Het diplomatisch korps,de hoogweerdigheidbekleeders van het Hof, do Indische prinsen wachtten de vorstin aan den voet van den troon. Koningin Wilhelmina sprak met ontroerde stem eene kleine redevoeriug uit en legde ver volgens den eed af, die door de aanwe zigen rechtstaande aanhoord werd. Do leden der Staten-Generaal hehben de koningin eene officieele verklaring van getrouwheid gedaan. In de kerk en op het voorplein werd de trooubeklimming van Neêrlauds-Oogappel zooals het de jonge koningin noemt, door herauten aangekondigd. Toen Hare Majesteit uaar het koninklijk paleis terugkeerde, werd zij door eene opgetogen menigte geest driftig toegejuicht. Na de eedaflegging heeft de jonge koningin Gods zegen over de vervulling barer plichten ingeroepen en de woorden baars vaders herhaald Nooit, ja nooit zal bet Huis van OraDje genoeg voor Nederland kunnen doen 1 De koningin en baar gevolg zijn te voet van het paleis naar de Nieuwe Kerk ge gaan. De eeredienst buiten de kerk werd door eene afdeeling jagers gedaan en in de kerk door ecne«afdeeling schutterij. De stoet was als volgt samengesteld 1 vier herauten in middeleeuwsch kostuum de edellieden, ridders, twaalf kamerlingen van Hare Majesteit, de opperofficiers van de Kroon, luitenant K. vau der Heydeo, dragende het Staatszweerd en vergezeld door twee officiers bet Rijksvaandel, ge dragen door den onder-admiraal P. ten Bosch vervolgeus de vaaudrigs van bet 7® linieregiment, het 3® regiment huzaren der schutterij van Amsterdam, der grena diers, jagers, enz. Vervolgens kwam de koningin in staat9iekleedij met diadeem en koninklijken mantel, gevolgd door eon talrijk en schitterend gevolg. Aan den inkom der berk werd koningin Wilhelmiua ontvangen door eeneafveer- diging der Staten-Geileraal die baar naar den troon leidde. Het orgel, een orkest en een koor voorden het Wilhelmuslied uit: In de redevoering die de jeugdige vors tin uitsprak zegde zij dat hot voor haar een voorrecht en terzelfdertijd een plicht was haar leven eu al hare krachten aan het welzijn en den bloei van Nederland te wijden. De jonge koningin sloot bare korte redg met de woorden Werken wij samen, Hoeren leden mijner trouwe Staten-Gene raal, voor bet welzijn van Neêrlands volk dat God uw werk en het mijne zegene en dat ons werk dien» tot 't geluk van het Vaderland - Zooals wij gemeld hebben was de terug keer der koningin naar het paleis een zegetocht, doch de geestdrift van het volk verdubbelde zoo mogelijk nog, toen Wil helmina op het balkon van het paleis verscheenToen de koningin-moeder op hare beurt het volk kwam groeteü, ver anderde de geestdrift in eene wezenlijke vervoering. De onverschilligste menschen de koudste herten werden meêgesleept door de opwelling van oprechte koniDg- gezindheid eu vaderlandsliefde. Ter gelegenheid der troonbeklimming van de koniugin der Nederlanden, heeft Z. H. de Paus twee telegrammen gezon den :een aan de jonge vorstin,haar geluk wenschende ter gelegenheid harer kro ning en wenschen van voorspoed vormen de 'oor het volk dat de Voorzienigheid ondor haren scepter geplaatst heeft. Het tweede aan de koningin-regentes, haar wenschende dat zij zich nog lang zou mogen verheugen in de deugden die zij hare dochter ingeboezemd heeft. De twee koninginnen hebben oogecblikkelijk in ontroerde eu dankbare woorden een ant woord aan Z. H. Leo XIII gezonden. Dijnsdag namiddag hebben de konin ginnen in open koets een rytoer door do prachtig versierde straten van Amsterdam gedaan.Onnoodig te zeggen dat de menigte kouingin Wilhelmiua eu de kouingin- moeder iu oubeschrijfelijken geestdrift toegejuicht beeft. Ten bureele van den Denderbode kan men van heden af HET KRO NINGSNUMMER der Nieuwe Belgi sche IHustratie bekomen aan O, SO franco per post O,*£25. Vraag het aan onze gazetverkoopers. Itotermarkt.- Heden zaterdag werden 618 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4300 kilos. AALST. Doctor A. Ver- haegen, Albert-Liénartstraat, 4 alhier, zal kostelooze raadplegingen houden voor oog- en yitwendige ziekten den Maandag, Woensdag en Vrijdag, van 1 tot 3 uren namiddag. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Erpe. Zondag namiddag is eene tarwemijt vau 2 dagwanden oogst, gestaan aan den kleinen steenweg en toeboorende aan Fr. Van Gysegbem de prooi der vlammen geworden. De vrijwillige Pom piers waren rap ter plaats en konden eene nevenstaaude koornmijt bevrijden. Men vermoedt dat spclendo kinders den brand hebben gesticht. Cartouches sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. MEERBEKE. De 12° Eeuwfeest der H. Berleudis heeft donderdag eene j talrijke menigte naar Meerbeke gelokt. Algemeen is men 't accoord om te beken nen dat dc historische stoet zeer prachtig was, en er veel orde heerschte. De ponti ficale Mis in opene lucht, het Te Deum en de pontificale zegen wareu indrukwekkend eu gebeurden te midden der algemeene. ingetogenheid. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Leuven. Vrijdag 9 Sept. De oude tarwe wordt zeer schaarscl^. Nieuwe tarwe wordt weiuig aangeboden. Tarwe meel 1® kw. fr. 22,50. Zemelen fr. 10.50. Strooi fr. 3,50. Hooi fr. 5,00. Boter 3,00 fr. Eiers fr. 2,75. Eeu kind van 1 jaar oud, dat door zijue moeder te Brussel alleen gelaten was, stond bij bare terugkomst in brand. De vrouw wikkelde het kind iu dekens, doch bet had rcods zulke erge wonden bekomeh, dat het na eenige uren in het gasthuis bezweek. Moord op eenen priester. De bescbuldigiugen vau den moordenaar schijnen, volgeus het onderzoek door den Patriate gedaan, valsch te zijn. Dit zou namelijk blijken uit de verklaring der ouders van Constaut Mathot, die niets dan goed vau het slachtoffer zeggen zij kenden hem sinds 20 jaar, eu roemen zijne goedheid en liefdadigheid. Vader Mathot denkt dat de misdaad vo'geuder wijze gebeurd is M. Loyer, vernomen hebbende, welken laster de joügeling over hem verspreidde, zal hem in zijne kamer geroepen hebben eu daar zou eeu gevecht tusschen ben ontstaan zijn, in welk Constant zelfs eene schram aan den hals bekwam. Wat de revolverschoten betreft, M. Mathot, vader, zegt dat de zoon zich zelf geene rekening kan geven over hetgeen er gebeurd is. Toen M. Mathot aau den rechter zegde, dat er op het gedrag van M. Loyer niets te zeggen viel, jzou de magistraat daarop geantwoord hebben (altijd volgens de Patrioté) Het schijnt dat dit vroeger in Frankrijk het geval niet was. M. Mathot verhaalt ook dat hij, aan M. Loyer den wensch uitgedrukt heb- beude, een huis te bouwen, de priester hem eene som van 2000 fr. voorschoot, met belofte hem nog verder te helpen. Mathot zoon bad 't huis niet gesproken van eerlooze voorstellen des priesters, maar had toch getoond, met weêrzien in het huis vau den ouderling den nacht te gaan doorbrengen. De moeder schreef dit toe aan 't moei lijk karakter van den ouderling, waar in derdaad geen enkel jongeling op gesteld is. Zij wees hem dan op de verplichtin gen, die zij aan den priester hadden en zette hem aan, maar geduld te hebben. Eene grap. Dinsdag avond von den de werklieden, die in de Noordstatie van Brussel, na de aankomst van den laatsten trein uit Antwerpen, de wagens onderzochten, eenen reiziger in cyclisten- costuum, die sliep als een gelukzalige Naast hem op de bank lag de leeren hoos van een muziekinstrument, maar het instrument lag er los neven. Maar wat het zonderliogste was, de slaper was, bij middel van dunne koorden, met do armen en beenen, zelfs met de knoppen van zijnen veston vastgebonden, aan bet Det boven zijn hoofd, aan de arm leuningen en overal waar mon maar bin den kon. Het kostte de bediende veel moeite, hem wakker te krijgen eu toen dit einde lijk gelukt was, werd de historie opgelost. Hij maakte deel van de groep velorij- dersmuzikanten, die eenen vriend met de Albertville naar Congo vertrok, tot Ant werpen vergezeld hadden. Het Antwerpsche garsten had bij hunne terugkomst zijn hoofd verzwaard, hij wag inslaap gevallen en zijne vrienden had. den hem, tegen dat ae trein te Brussel moest aankomen, die poets gebakken. Toen hij losgemaakt was, wilde bij zijn instrument in de hoos steken en nu schrikte hij niet weinig, toen hij den zak opende en er eene kat zag uitspringen. Dit volledigde de grap. Schrikkelijke val. Op de derde verdieping van een huis der rue des Pages te Elscne, had het volgende drama plaats: Terwijl Je vrouw van den genaamden Risteaux met het huiswerk bezig was, speelde de man, die zonder werk is, met het jongste kind aan het venster. Eensklaps verloor de man hot even wicht en met het kind op den arm viel hij naar beneden. Met de vrijgebleven hand kon hij zich aan do leuning vast houden, tot de moe der het kind uit zijnen arm had genomen. Toon verloor de man alle verdere kracht en hij viel, van de derde verdieping, met het hoofd op eenen muur en zoo geweldig dat de hals letterlijk doorgesneden werd. Het hoofd was bijna geheel van het li chaam gescheiden. Do ongelukkige was op den slag dood. Nog altijd de petrol. Eene vrouw levend verbrand. Woensdag namiddag waren voorbijgangers in de Metsersstraat te Gent, getuige van een afgrijselijk tooneel. Rond 2 uren, hoorde men eene vrouw uit een werkmanshuis afschnwelijke kre ten slaken. Seffens stampte men de voor deur in.Iu de keuken zag men eene vrouw in laaiende vlammen. Do ongelukkige rolde zich van pijn op den grond. Men gelukte er envenwel uog al tijdig in de kleederen van de ongelukkige uit te dooven, en met eenige emmers water het begiu van den brand te blusschen. Ver schillige stukken huisraad stonden reeds to braodeu. Het slachtoffer was in eenen ellendigen staat,baren kleederen waren byna gansch verbrand en zij had erge wonden over gansch het lichaam bekomen.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2