Donderdag IS September 1898. S centiemen per nummer S59le Jaar S996 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De catholieke Drukpers. VERLOREN EER Belgische Volksbond De Zondagrust de Werkman. Catholieke Jonge Wacht. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uil vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 14 September 1898. De catholieken van Duitschland, die door hunne eensgezinde werking de schit terendste uitslagen bekomen, houden alle jaren eene algemeene vergadering, waar op de verschillige punten van hun pro- §ramma besproken worden. Deze verga- ering had dit jaar te Crefeld plaats. De beslissingen, die daar genomen werden, betrekkelijk de drukpers, ver dienen de ernstige aandacht der catho lieken van alle landen wij meeneD dat zij ook hier in België dienen overwogen te worden. Ziehier wat met eenparigheid werd aan genomen Het Congres drukt zijnen spijt uit omdat er nog in vele catholieke huis gezinnen een groot aantal zoogezegde onpartijdige of onzijdige nieuwsbladen gelezen worden. Deze-nieuwsbladen wor den gekocht door catholieken, die zich niet op een liberaal dagblad willen abon- Deeren, doch ook den moed niet hebben bekend te staan als lezer van een catho- liek nieuwsblad. Er dient opgemerkt te worden dat op onze dagen een onzijdig of onpartijdig nieuwsblad onmogelijk kan bestaan. Buitendien leveren zulke nieuwsbladen door hunne letterkundige bijdragen en hunne aankondigingen maar al te dik wijls stof tot rechtmatige kritiek op. In tyd van kieziDg toonen deze bladen zich maar al te dikwijls openlijke vijanden van Kerk en Godsdienst. Het CoDgres wakkert alle catholieken aan om mede te werken, ieder volgens zijne middelen, om 1° De onzijdige en goddelooze drukpers te bestrijden nooit mag een catholiek ze ondersteunen noch door den aankoop §er nummer, noch door abonnement,noch oor het plaatsen van aankondigingen 2° Aan de catholieke drukpers zooveel uitbreiding mogelijk bezorgen met zich op de catholieke bladen te abonneeren, met ze bij vrienden en kennissen aan te be velen, met ze over te vragen in de statiën van den ijzerenweg, aan de verkoopers en in de gasthoven, met in deze nieuws bladen aankondigingen te plaatsen en met er aan mede te werken. Het Congres dringt ook bijzonder aan op 't verspreiden der plaatselijke nieuws bladen, die het meest door het volk gelezen worden en het krachtigste middel zijn om het socialism te keer te gaan. een verhaal naar het hoogduitsch. 20® VERVOLG. Nog steeds diezelfde oude praatjes riep Peter geergerd. Wanneer gij meer verlangt, Peter, meer dan ik u geven kan, dan willen wij scheiden eer het te laat is. Dan willen wij thans van elkander gaan en gij moogt alle schuld op mij werpen en zeggen, dat ik u niet gewild heb, omdat ik Willem niet vergeten kon. Zoo grijnsde de mnlder, wiens wenk brauwen zich steeds dreigender fronsten. En wat wilt gij dan aanvangen Ik zoek een dienst in de stad. Ik kan werken en zal gemakkelijk werk vinden. En gij vindt ongetwijfeld ook een andere, die n lief heeft Neen, n wil ik en geen andere rieP Hagen hartstochtelijk uit. Ik geef u niet vrij, ik wil n dwingen mij lief te hebben en andere te vergeten. Liefde kan men niet afdwingen, zegde Dora koel, en den andere vergeet ik niet zoo lang ik leef. Gij moet hem vergeten, wanneer gy mftne vrouw zijt. In den zin, waarin gy het bedoelt, ja 1 Mochten de Belgische catholieken nut trekken uit 't voorbeeld hun door Duitsch land gegeven I Dat vooral de hoofdmannen en de strij ders der partij er eens goed op nadenken wat machtig wapen zij in de catholieke pers hebben ter verdiging onzer grondbe ginsels. Drie middelen gebruiken onze Duit- sche broeders om hunne pers to ontwik kelen en te handhaven medewerken, abonneeren, aankondigen. Alle goede catholieken, die maareenigs- zins de pen kunnen hanteeren, werken mede, zenden hunne artikels, hunne op merkingen, hunne indrukken. Er zijn altijd punten, feiten, aanmer kingen, die aan de gewone dagblad schrijvers ontsnappen en die eerder aan ODingewijden in ft oog vallen. Daarop dient de aandacht geroepen, en het is het eerste middel om de goede pers doelmatig te ondersteunen. De Duitsche catholieken vergenoegen zich niet zeiven op de goede nieuwsbladen geabonneerd te zijn zij werken langs alle kanten om het getal abonnenten te ver menigvuldigen. De groote werking is de lezing der catholieke bladen op alle mogelijke wijze uit te breiden, en dit bijzonder bij hen wien zij het meest goed kunnen doen, bij de onverschilligen. De catholieke nieuwsbladen met aan kondigingen begunstigen, ziedaar bet derde middel dat de Duitsche catholieken aanwenden om de goede pers te onder steunen. De catholieke drukpers verdient, op onze dagen meer dan ooit, geholpen en verspreid te worden; Onze Heilige Vader de Paus heeft zelf op deze gewichtige kwestie de aandacht der christene wereld ingeroepen. Nooit misschien heeft de vuile, ongods dienstige pors meer kwaad aangericht dau in onzen tegenwoordigen tijd dage lijks richt zij nieuwe en schrikkelijke ver woestingen aan. Catholieken, trekt te velde tegen de slechte pers, die ëene kwaal, een ware geesel is. Ondersteunt en verspreidt de catholieke nieuwsbladen. En gij, catholieke mannen, die in den werkelijken en dagelijkschen politieken of godsdienstigen strijd gewikkeld zijt, werkt uit al uwe krachten voor de goede pers. Vergeet vooral de plaatselijke bladen niet, die jaar in jaar uit uwe overtuiging voorstaan, die niet alleen ten tijde van kiezing, maar altijd uwe trouwe, uwe krachtdadige medehelpers en verdedigers zijn. Er zul geen zondige gedachte in mij opkomen, maar ik zal dikwijls aan hem denken en hem betreuren. Dat staat u vrij, lachte de mnlder, doch denk slechts niet te veel aan hem, zoo ik hem later wil helpen. Kom wij znllen naar hnis rijden. Ik neem u gelijk gy zythet is zoo slim niet als gij zegtwij zijn beiden vredelievend van aard en znllen het met elkander wel eens worden. Kom Hij bood haar den arm, zij nam dien zwij gend aan en ging aan zijne zijde naar buiten. Des anderendaags had de trouwing plaats. Dien dag was het feest voor het geheele dorp, want Hagen had allen uitgenoodigd en in zijn hnis groote toebereidselen voor het ont haal der gasten gemaakt. In groote vaten lag het bier op het erf opgesteld, terwijl in het woonhuis lange tafels met overvloed van keu rige spijzen bezet werden voor de mindere dorpelingen, daar het bruidspaar met den pastoor en de rijke hofbezitters in de pronk kamer aan het maal zaten. Ook aan muziek ontbrak het niet, de nieuwe dorschvloer in de schunr werd door de dan- Bende boerenjongens en meisjes ingewijd, terwijl de ouderen van dagen de nieuwe ge bouwen doorwandelden om hunne nieuws gierigheid te bevredigen. Dat Hagen bij den brand zulke goede zaken kon gemaakt hebben had men niet vermoed 1 CONGRES van den 18 en 19 Sept. 1898 te Luik. Het congres dat de Belgische Volks bond te Luik, de 18 en 19 September aanstaande, gaat houdon, biedt zich ten beste aan. Het zal plaats hebben in de groote feestzaal van het collegie S. Servaas, prachtige zaal welke de congressen van maatschappelijke werken, in 1886, 1887 en 1890 gehouden, niet gekend hebben, en het zal bij zijne oponingszitting vereerd worden met de aanwezigheid en do aan moedigingen van Z. D. H. Mgr. den Bis schop van Luik. 't Is iu de algemeene vergadering van den zondagavood dat M. de kanunnik Winterer, lid van den Reichstag, 't woord zal voeren. De talrijke deelnemers aan de eerste congressen van Luik, herinneren zich nog met ontroering de zachte en tevens sterke welsprekendheid van dien uitmuntenden priester, man van zulk groot talent als van hart. Benevens de voorzitters der vier afdee- lingen MM. E Do Guchtenaere, volks vertegenwoordiger, M. Levie, L. Mabille en A. Vcrwilghen, provincieraadslid, zijn verscheidene redenaars aangekondigd. Stippen wij onder hen aaD Dr Ariens, van Enschedé (Nederland), een der beste redenaars van zijn land, MM. Priester Godfrind, H. Boland, H. Carton de Wiart, volksvertegenwoordiger, Madame Craw ford, van Londen, enz. Van alle kanten zijn belangrijke werk lieden-afvaardigingen aangekondigd en verslagen over de punten der dagorde zijn aan het bureel besteld. Men mag dus de beste uitslagen ver wachten van deze broederlijke samen komst, waar Vlamingen en Walen, zich herinnerend dat zij vooral Belg en catho liek zijn, in groot getal hunne belangen zullen komen bespreken en hunne wen- schen uitdrukken. Be Schrijver, G. EYLENBOSCH. EN Is het wel noodig, o werklieden, u te bewijzen dat do H. Kerk met u is wanneer gij volkomene zondag rust vraagt Een werktuig dat door deu stoom altijd wordt voortgedreven, zonder rust zal spoe dig versleten zijn. Hoe stevig en deugdelijk waren niet de ge bouwen, hoe gerieflijk en schoon de inwen dige verdoeling en inrichting Er outbrak niets, volstrekt niets aan, men moest erken nen, dat de mulder een rijk man was en aan meer dan een borst ontsnapte den geheimen wensoh, datzelfde van het eigen geliefde ik te kannen zeggen. Men moest Dora gelnkkig denken, en onder de jonge meisjes was er geen, die niet geerne met haar geruild hadde maar zij zat niet aan de zijde van haren man gelijk eene gelukkige yrouw, wier wenschen allen vervuld zijn. Met een ernstig en somber gelaat had zij naast den bruidegom voor het altaar gestaan, geen lachje had bij het wisselen der ringen hare lippen geplooid en de zonnestraal van het geluk haar aangezicht niet verhelderd, toen zij de kerk verliet en de gelnkwenschen der gasten ontving. Tijdens het maal zag men haar ook bijna uitsluitend met den geestelijke spreken zel den richtte zij een woord tot deu echtgenoot, die haar misnoegen in 't geheel niet eeheen op te merken. Hagun WK gelnkkig, men zag het aan hem; hy loerde dikwijls met glinsterende oogen naar zijne echoone vrouw, hij klonk ontelbare keeren met de gasten, dronk, schertste en lachte en danste op de rij af, met al de meis jes, die hij op den dorschvloer aantrof. Was thans zijne vroolijkheid ook een mas- Zoo ook de mensch. God beeft den mensch zoo geschapen, dat bij gedurende zes dagen flink kan werken, maar dat hij den zevenden dag moet rusten. Voortdu rend werken kan het lichaam niet ver dragen. Het zoudagwerk ondermijnt het lichaam, zoodat de zoudagrust zelfs voor 't lichaam eene groote weldaad is van God. Maar beeft het lichaam rust noodig, ook de ziel moet haar aandeel hebben aan die rust. De mensch is niet gelijk het dier, dat het hoofd ter aarde gebogen Leeft wij zijn voor den Hemel geschapen en natuurlijk zoekt ous oog onzeu Vader die in deu Hemel is. De werkman, die gedurende zes dagen over het stof gebogen is, moet den zeven den dag zijn oog, zijn hoofd, zijn hert ten hemel verheffen en zich herinneren dat hij van koninklijken bloede, van godde lijke afkomst is. .Waut wij, catholieken, wij zijn uit God geboren, wij zijn kinderen, zonen van God. Daarom heeft God dat groot gebod ge geven Denkt eraan den dag des Hoe ren te heiligen gedurende zes dagen kunt gij arbeiden en al uw werk verrich ten. Maar de zevende dag is do ilag van den Heer uwen God dien dag zult gij niet werken, noch gij, noch uw zoon, noch uwe dochter, noch uw knecht, noch uwe meid, noch de vreemdeling die bij u is den zevenden dag heeft God gezegend en geheiligd. Wordt de rust op dien dag geschonden, dan wordt God vertoornd Zij hebben, zoo spreekt God mijno rustedagen onthei ligd, daarom heb ik besloten mijne gram schap over hen uit te storten. Omdat dit gebod der zondagrust zoo groot, zoo noodzakelijk is voor 't geeste lijk en tijdelijk welzijn van den werkman, daarom roept de Paus Leo XUI dó hulp van den Staat in, om de rust en de ont houding der slavdijke werken aan den arbeider te verzekeren Het goldt hier, zegt Leo XIII, in zijnen wereldbrief Renm novarum, het geldt hier volstrekt eene rust welke door den Godsdienst geheiligd is. Die rustdag, door den Godsdienst naar behooren ge heiligd, onthecht den mensch van de be slommeringen en deu kommer vau het dagelijks leven, om hem aan te zetten zijne gedachten ten Hemel te verheffen, en aan God den tol der aanbidding te be talen welke Hem verschuldigd is. Ziet, dat is bijzonderlijk de aard en de reden van die rust welke wij den zevenden dag moeten onderhouden. Kanonik Ch. Lucas, sec. van Z. D. H. den Bissehop van Luik. ker waarachter toorn en verbittering zich verborgen Wellicht Wie hem scherp gade sloeg, kon het niet ontgaan, dat menigmaal een verteerend vuur in zijne oogen opflik kerde, zijne lippen zich opeen klemden en zijne handen zich krampachtig balden. De schaapherder die het jonge paar gade sloeg, zag het, maar hij sprak er met niemand over, want niemand zon hem toch geloofd hebben, als hij beweerd had, dat de geestelijke heden een ongelukkig huwelijk hail ingeze gend. Maar toen hy in de avondschemering Dora alleen deu hof zag ingaan, kon hij niot nala ten haar te volgen. Het was een oud man, die veel beleefd en ondervonden had, van hem kon de vrouw een raad aannemen en er op vertrouwen dat het een goede raad was die een trouwe vriend haar gaf. Zij zag hem verschrikt aan, toen hij voor haar stond hare oogen waren nat en hare trillende lippen verraadden den in hare borst woedenden storm. Gij moet nu geduld hebben, vrouw Ha gen, zegde hij, de stap is gedaan, tranen en klachten kunnen dien niet meer onaangedaan maken. Geduld antwoordde Dora met bevende stem. Dat is eene wa&r die men niet op de markt koopen kan. Maar tegelykertyd wierp zy het hoofd trotsch in den hals- o Inhuldiging van haar Vaandel, op 18 September 1898. o- Om 10 uren. Plechtige Mis tor Sint Martenskerk en wijding van het Vaandel door den Zeer Eerweerden Hoor Deken. Al de Catholieken zonder onderscheid worden tot deze plechtigheid uitgenoodigd. Om 11 uren. Vergadering der Jonge Wachten in de groote zaal ran den Catho lieken Kring -LUiaoN Aanspraak door den Heer Karei Woeste, Eerevoorzitter der Jonge Wacht. Om 3 uren. Groote Betooging van al de Catholieke Maatschappijou der Stad en Jonge Wachten dor omliggende Ge meenten. Men zal vergaderen aan den Catholieken Kring -l'Dition, Groote Markt, om 2 uren. Om Buren. Feestmaal in de groote zaal van den CatholiekenWerkmanskriug. De Heeren Seuators en Volksvertegen woordigers van ons Arrondissement, en de verschillige Overheden dezer Stad, zullen dit schoon Feest met huune tegen woordigheid vereeren. Maandag 19 September, om 7 uren 's avonds, Grooten Licbtstoet. Ten einde dit Feest meer luister bij te zetten, en aan de vreemdelingen de eens gezindheid van het Catholieke Aalst te toonen, worden onze vrienden driugond verzocht Zondag aanstaande het nationaal vaandel aan hunne huizen te laten wap peren. Hunne zeden. Nu de socia listen op den buiten pogingen aanwenden om er hunne leeringen te verspreiden, is het niet ongepast aan do eerlijke huisva ders en moeders te herinneren dat over eenigo weken nog eea roode heldin, de dochter van den socialistischen patriark Marx, zich zelf vergiftigde. En waarom Eleonora Marx had te Londen een ander socialistisch kopstuk, zekeren Aveling ontmoet. Die Aveling had vrouw en kinder# laten zitton, en stelde aan de dochter Marx voor op zijn bebelsch samon te leven. Zij stemde toe en het gebeurde alzoo. Maar de gril vau Aveling vervloog; hy kreeg goesting by zijne vrouw terug to koeren, en vroeg aau zijne bijzit hom te vergezellen om dan gedrieën samen te wonen. Zij kon dat echter niet verkroppen en nam vergift in. Dat is hunne zedeleer eerlijke Vlaam- scho ouders, wat dunkt u van dat voor beeld 7 Wie zegt u, dat ik geduld hebben moet vroeg zij scherp. Wie zegt, dat ik niet geluk, kig beu Waarom geeft gy my raad, dien ik niet gevraagd heb De oude man schndde langzaam het grijze hoofd. Dat zegt niemand, hernam hij, en buiten uw man en ik gelooft het ook wel niemand, daar men zich niet verbeelden kan, dat gij niet gelukkig zijn zoudet. Maar waarom zoudt gij het voor mij willen ontkennen Gij hebt geen enkelen vriend, die u raden en beschoiv men kan en weliiebt kunt gij reeds spoedig raad en bescherming noodig hebben. Al ben ik ook een arm man, die niet in aanzien sta, ik ben toch een eerlijk mensch, die het goed meent met ieder, die hem vertrouwen wil. Zoo Willem destijds naar mijnen raad geluis terd had en met mij naar het dorp gegaan was, dan.... Dan ware de brand niet nitgeberstan, denkt gij vraagde Dora haastig. Dan hadden zij hem niets kunnen be wijzen. Ik geloof nog heden uiet aan zijne schuld wanneer hij echter onschuldig is, zal het mettertijd ook aan het licht komen. Er gebeurt zooveel dat nooit aan den dag komt. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1