Pol en Stant. Van tak op tak. Allerhande Nieuws. Tot hiri toe hebben de groote magisters van leu doorlucbtigen Dendergalm, de jou der drukpers, oog niet geaatwoord op ons artikel Geuzeriana van 16 Oogst 11. Versehillige malen heeft degroote lan taarn beweerd dat Escobar geschreven beeftHet einde wettigt de middelen. Daar dit stelregel in tegenstrijd is met den grond der christelijke leering welke verbiedt kwaad te doen opdat het goed er van kome, hebben wij aan die diep- geleerde historieschrijvers beleefd ge vraagd, waar zy die schoone dingen had den gevonden. Wij hadden zoo gaarno het werk en de bladzijde gekend waar Escobar die woorden had neêrgeschreven. En zie dio groote mannen antwoorden niet. Waarom 1 Is het misschien omdat zij die hatelijk heid hebben uitgevonden met het eerlijke doel modder op zijne tegenstrevers te kunnen werpen? Wat voor procédés zijn dat Indien die groote geleerde mannen ons Je bladzijde niet aanduiden, zullen wij bet recht hebben ze aan don schandpaal der leugen en laffe oneerlijkheid te spijkeren. Wij vragen de bladzijde. Wij roepen de neer» n geuzen toe of te wel de bladzijde aanduiden en het werk of in de oogen van allo eerlijke menscken als leugenaars doorgaan. Kiest, groote heeren, wij laten u niet los. Gij hebt gezegd,' groote heeren, dat Escobar geschreven hoeft Het einde wettigt de middelen - zoudt ge soms niet mis zijo De vader van dien schoonen stelregel, zijne aanhangers zijn niet te zoeken on der de catholieken maar onder do zon derlinge aanhangers der geuscbe vrij heden. Moesten wij in de Geschiedenis opgaan om den oorsprong van dit woord te vinden dan zouden wij, zonder twijfel, te huis komen bij zeker oudgrootvader onzer hedendaagsche Baratisten, de man van 't akelig schooien kwest, de inkwisitie van de 19e eeuw, de verlichte. Wij zouden in Italië een schrijver vin don die aan de vorsten van zijnen tijd leerde hoe zij regeeren moesten en in dat werk komen dio fameuze woorden voor. Maar, waarom zoo ver loopen Wij hebben dal niet noodig. De groote gazet ten der geuzen op onze dagen hebben die woorden herhaald en zonder blozon neer geschreven Laurent, Pergameni, de Flandrc libé rale, de Indépendance hebben het gezegd en herzegd op alle tonen, in alle gelegen heden. En wat hebben wij gezien De jonge geusjes hebben die leerstel sels in praktijk gesteld. Zij hebben de priesters, vrouwen cn grijsaards te Me- chelen, Antwerpen en Luik in het water geworpen; zij hebben de bedevaarders van Oostakker- vermoord; zij hebben de catbolieke manifestanten te Brussel aan gerand. De geuzen scbryven en bewerkstelligen de schoone leerstelsels Het einde wet tigt de middelen. POL is bezig meè 't leste mest uit te voeren. Stant. Hewel, Pol, zijt ge nu kontent van den a regen Pol. Alzoo en alzoo, Stant het - zou kunnen beter zijn man Stant. Nog nie genoeg, Pol t' Heeft nochtans bij ons den verleden zondag avond uog al door getrokken. Pol. Och, Stant, w'hebbeu wij hier ook nog al een chargeken g'had, maar als den eerdbol uitgedroogd ligt lijk hij nu is daar en helpt daar bijkans geen regenen aan. Stant. 't Zou nen keer moeten 24 uren aan een stuk afgeven, he Pol Pol. Jajaat, Stant, en nog beter 48 uren aan een stuk want gaat het alzoo voort lijk nu, 't mag alzoo nog zeven keer regenen lijk deu verleden zondag, er en is geen apparencie vun ooit van zleven ons klaverland om te krijgen. Stant. Maar, Pol, ge zijt daar weerom al meè uw klaverland 1 ge zult er nog van urooinen alsof 't bij een tien dagen ook nio goed en waar om klaverland om te rijden Pol, Stant g en zijt hier nog nen keer op uwen chapiter niet, man Eersten vooral, w en zijn nie zeker van voor de veertien dagen genoegzamen regen te krijgen, en ten twee- uen, klaverland, om wel te zijn, moet eerst nen tijd om liggen eer 't gezauid wordt, en binneu veertien dagen zijn wij in vollen zaai tijd. Stant. En daarentussohen is er toch zeker nog werk genoeg, Pol Pol. Och, Slant, wij en zien er niet door door ons werk Veel mest moet nog ingere den worden, de patatten nog uitgedaan, en do bettorave, en aan het zaaien zelve, 't geen dut ook veel werk bijbrengt. Stant. 't Zal toch wel gedaan geraken, Pol I 1'ol. Dat denk ik ook, Stant maar nen boer en heeft toch geen rust vooraleer en is de zaaitijd vereffend. Stant. En wanneer schikt ge patatten uitte doen, Pol Pol. Waarschijnlijk de naaste week over, Stant ten minBten als 't weêr hem regleert. Stant. Ze zijn toch zoo goed, he Pol Pol. Allerbest, Stant veel van komen en lekker om t' eten. Stant. Maar, Pol, 't loof is sedert zondag nen gang gegaan om te groeien Pol. Jaat, Stunt, 't heeft veel gewonnen; maar om voor goed klesjoor tegeveu, is 't nog te dr oog t zou nen keer moeten kunnen zwemmen 1 Stant. Eu roept niet te lui, Pol, of ge zoudt het nog wei kunnen krijgen, ea 'ken zal nooit nie vergeten dat we beter zijn meè to veel Cr oog te ais te veel nat. Pot» Dat is waar, Stantmaar eer dat er uu zou te veel zijn, zou het eerst moeten regenen iyk in den tijd van den zondvloed. Stant. Och erremen, Pol, dat is groot- sprekerij Moest het nen keer twee dagen in eenen pardominé afgeven, de boerkes zouden al beginnen in 't geluchte te kijken en te zeg gen ouder een als 't maar en weet van uit scheiden Pol. Jaja, Stant, op twee dagen kan er veel nat vallen maar 'k en geloof niet dat den eerdbol alle honderd jaren zoo droog en hard geraakt gelijk hij nu is. Stant. Begint 't water nog niet te man keren in de steenputten, Pol Pol. Jaat, Stant, op veel hoven mogen z'er al achter rijden achter water, en dat is nen pen, zelle vriend, als ge daar moogt aan Stant. 't En kan nie missen, Polop een boerenhof zijn er veel die moeten drin ken en z'hebben een wijd keelgat Pol. Ja, Stant, dat is een ware plaag, als g'op den hof zelve 't noodige water niet en kunt vinden ge zoudt wel nen vent mo gen aanstellen die anders niet en doet als water halen. Stant. En buiten dat. Pol, zijt ge bijge volg nog al kontent van den staat van zaken Pol. 't Kan er nog al door, Stant, maar de droogte heeft ons leelijk vast 't loof en groeit niet door, en daarenboven de jonge klavers en 't ges staan half te kreveren. Stant. Maar 't zal gaan beteren, Pol we zijn in de kwatertemperwaek, en ge weet immers toch dat er dan bijzonderlijk gelezen wordt in d'heilige Kerk voor de vruchten der aarde. Pol. Hewel, Stant, mij dunkt mij da'k dat nog heb hooren uiteen doen van op den preekstoel Stant. Jaja, Pol, 'tis alzoo mijn Ma- rieken was eergisteren bezig in haar kate- chismusken van de feestdagen, en op eens vroeg zij mij vader, weet gij waarom de kwatertemperdagen ingesteld zijn Weet gij het mijn kind, antwoordde ik. Hewel vader, luistert zei het kind ten eersten, om door onze gebeden en boetveerdigheid vergiffenis te bekomen van onze zonden ten tweeden, om den zegen van God over ons af te smee- keu en bijzonderlijk over de vruchten dei- aarde en ten derden, om van God goede priesters te bekomen. Pol. Ja, Stant, 't is zoo 'k had het vroeger ook nog hooren uitleggen. Hewel, ik wenschto wel dat de gebeden der H. Kerk verhoord wierden voor de drij zaken die hier gevraagd worden. Stant. 'k Gelooft 't wel, Pol 't zijn drij dingen die wij zoo noodig hebben als brood om te leven eerst en vooral, we waren er wel meê indien onzen lieven Heer ons geen vergiffenis en schonk voor ons zonden f en ten tweeden, 't waar verloren gewerkt en getravakt en gezweet, indien God zelve onzen arbeid niet en zegendeen ten derden, schonk den Hemel ons geen goede priesters, dan waren wij seffens den berg af. Pol. 't Is zoo, Stant, en van de drij zaken is de derde nog de bijzonderste, dat mij dunkt Stant. g'Heel zeker. Polom dat ons priesters toch bijzonderlijk moeten zorgen voor ons ziel, en dat de ziel veel kostelijker is als 't lichaam. Pol. 't Is alzoo, Stanten omdat nen slechten priester toch zooal schrikkelijk veel kwaad kan doen Stant. Hij kan de menschen te gemak kelijk verleiden en bedriegen, Pol, omdat niemand en durft peizen dat nen priester ooit zou liegen en misleiden. Pol. 't Is alzoo, Stant, dat nen keer dat nen priester van den gooiön weg afgeraakt, die mensch oneindig veel kwaad kan doen. Stant. Welja, Pol, zie nen keer wat dat Luther en Calvien en Zwingel en al die ander liefhebbers uitgestoken hebben Meê duizen den en meê millioenen van sukkeleers hebben ze van hun geloof afgetrokken en meêge- sleept naar de vlammen van d'helle I Pol. Eu dat waren ook prieBtera, nie waar Stant? Stant. Helaas jaat, Pol Maar 't en waren geen goeië Nen goeiën priester is ootmoedig, gehoorzaam en godvruchtig En 't was van gloria mundi bij die zeestramijnen Zo wilden zich boven d'ander priesters ver heffen z'en gehoorzaamden aan hun kerke lijke Overheden niemeer, eerst aan hunnen Deken niet, en dan aan hunnen Bisschop niet, en eindelijk ook aan den Paus niemeer.; en van daar verloren z'alle deugd en god vruchtigheid, z'eu leesden niemeer, en wel haast waren 't de grootste wangedrochten die ooit van z'leven op de wereld te zien zijn Pol. Och erremen toch, Stant, 't is wreed nen priester die afvalt en die de men schen verergert en naar d'helle meêsleept Stant. 'k Geloof 't wel, Pol van ons Heer geroepen zijn om de menschen te stich ten, te onderwijzen en op te leiden ten Hemel, en precies 't contrarie cioen meê den duivel meêspanuen, de menschen klodden wijs ma ken, en alzoo d'hel helpen bevolken; als er iets abominabeler op de wereld kan uitge- peiad worden, dat z'en 't mij zeggen 1 Pol. En Stant, 't is toch altijd dezelfde oorzaak niewaar, die alles komt bederven op de wereld Stant. Wat wilt ge zeggen, Pol Pol. Hewel, den hoogmoed wil ik zeg- £in, Stant't was alzoo van den tijd van uther en 't is alzoo den dag van vandaag nog. Een priester die kontent is in zijnen staat, die doet 't geen dat zijn Overheid hem oplegt, die niet en zoekt te schitteren of te pronken hoven d'andere, en die eenvoudig weg zijn plichten kwijt, die priester en zal nie vallen en en zal geen slechte voorbeelden geven aan de menschen, en en zal de H. Kerk eu de samenleving nie komen storen. Stant. Ter contrarie, Pol't is precies daarom, omdat de menschen niets anders en kunnen peizen van nen priester als al wat goed is, dat er dan ook zooveel kwaad kon gedaan worden door eenen die schijnheilig weg 't kwaad aanleert en de menschen ver blindt en misleidt. Pol. En 't is daarom ook, Stant, dat het zoo schoon en zoo goed is van meê de kwa tertemperdagen te lezen omdat er nooit yan z'leven zulke priesters niemeer en zouden te vinden zijn op den wereldbol. Stant. 't Is waar, Pol, en dat zouden alle menschen beter moeten weten, dat de kwatertemperdagen ingesteld zijn om door werken van boetveerdigheid en door vurige gebeden goede priesters te bekomen, en alzoo te beletten dat er nog ooit van z'leven uit hoogmoed en pretentie hunne zending ver geten en alzoo de wereld in stoornis en in opschudding brengen. Pol.We zullen 't overal voortzeggen, Stant, alsook dat de donchistengazetten van nen rechtzinnigen braven mensch nie meer en mogen gelezen worden, alsook dat den trom- petiersclub van Aalst zondag toekennende de kennis van Kessegem komt opluisteren door 't schoonste muziek mogelijk. Stant. Ja, Pol, 'k heb e? hooren van spreken 't zal er Bpannen te Ressegem, mor gen zondag Pol. Jaat, Stant, 'k ga ook nen keer sjoeren en luisteren en tot binnen acht dogen. Stant. - - Ja, Pol, als 't God belieft Bajstoelen in de staties. Voor taan zullen, in alle staties des lands, zieke en gebrekkelijbe personen recht hebben op kosteloos vervoer van en naar do treinen in rijstoelen, tot hiertoe in zekere staties voor handen. De vraag moet echter 24 uren op voor band ingediend worden. Die rijstoelen worden door het perso neel der statie behandeld en daarvoor mag geen vergoeding worden gevraagd. Statieoversten zullen zorg dragen dat het personeel, in de behandeling dezer rijstoelen, steeds de meeste voorzorgen in acht neme. Dag Mr Paster Donsj w Zoo gebeurde het over eenige dagen op d'Houtmarkt... dat Mr de Pastoor van E.., daar voorbij trok... Eene werkende vrouw ziet Mr de Pastoor, en, een weinig bijziebtig zijnde, ze roept n van aan haar deur met veel reverencie b Dag Mr Pastoor Donsj. Mrde Pastoor van E.... blijft bots staan, keert hem b om en roept met ampere stuurheid 'k en ben ik Pastoor Donsj niet I 'k En zou niet geerne Pastoor Donsj zijn. n Zoo leest men in 't Land van Aelst. Dat Mr de Pastoor van E.... dit, maar zonder ampere stuurheid, gezegd heeft dat gelooven wij en wij geven Mr don Pastoor van E.... groot gelijk, het was een gepast antwoord. Maar al dien rim ram die Pie doet zeggen door dio wer kende vrouw zijn effenaf grove leugens, wetens en willens geschreven. Pie Donsj moet Mr den Pastoor van E.... genoeg kennen om overtuigd te zijn dat, had dat vrouwken al dien rimram gezegd, er een gepeperd antwoord zoude opgevolgd hebben. Mr de Pastoor van E.... zal zeker boven mate vergenoegd zijn, omdat dit werkend vrouwken bijzichtig was want in- of uitwendig op Pastoor Donsj trekken is noch vereereDd, noch vleiend. Wij raden Pie aan de EE. HH. Geeste lijken in vrede te laten des te meer er onder dezen zijn die, en dat zoudëPie niet mogen vergeten, hem vele diensten hebben bewezen I... Daar de held van Chipka zich in de wateren dor zee is gaan reinigen, zal het hem ook niet miskomen, den eersten zondag van October of met Allerheiligen een geestelijk bad te nemen hij kan als bereiding tot dien troostvollen akt de verzen van Jacob Cats overwegen - Myn ziel, wilt gby noch langer dolen, En voeden u met enckel waen «Wat drift heeft n het hert gestolen, Om kromme wegen in te gaen Verdwaelde «innen, Wilt eens beginnen, b Te keeren na de rechte baen I Wie houdt den sleutel P Te Vance, in Luxemburg, hadden de burge meester en schepenen zich elk eenen sleu tel laten maken van het gemeentehuis, alsook van de meubelen die het bevatte, en dit krachtens eene in juli genomen beslissing van bet collegie. De gouverneur der provincie vernie tigde die beslissing en een koninklijk be sluit heeft nu den maatregel van den burgemeester goedgekeurd. Dus, de burgemeester is de officieële sleuteldrager der gemeente. De held van Chipka moest noodzakelijk naar 't zeestrand trok ken om asem te scheppen of anders was 't Holapeerd, de kerre breekt.... 't Land van Aelst van zondag 11 be wijst ons dat de held nieuwen asem heeft geschept want opnieuw valt hij gelijk eenen gemeenen schoft in beleedingen uit tegen onzen Woeste. Onze Woeste wordt weêr eens uitge kreten als een vijand der werklieden. Die domme lastering, door haat en wrok ingeblazen, willen wederleggen ware eene dwaasheid voor ons. Maar waar de held den gemeenen schoft uithangt, 't is als hij onzen Woeste toe roeptg'Hebt_ een rensj, stuur, pruissen gezicht. Wij zouden u konnen zeggen, held, welke tronie gij spint, maar neen, laten wij dat ter zijde. Een dingen zeggen wij u, held Hoe meer gij iu beleedigingen uitvaart tegen M. Woeste boe hooger hij klimt in de liefde en achting van alle ware catholie^e Aalstenaren* En dat er Aalstenaren gevonden wor den die door uwe bijna wekelijkscbe suoode beleedigingen en lasteringen in eenen zekeren opgewonden toestand ver- keeren valt ook niet te betwijfelen. 't Is dan ook niet te verwonderen dat de helden van Chipka door talrijke Aal- stenaars met kwade oogen worden beke ken en er zelfs soms tusschen hen hevige woordenwisselingen ontstaan, die, vroeg of laat, wel eens tot botsingen zouden kunnen overslaan Aan hun dus die gelast zijn de orde en vrede in Aalst te bewaren, er een wakend oog op te houden. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (leerjongen)1 smeder (halve gast); 1 jongen van 16 tot 17 jaren voor een werkwinkel 1 voerman voor Brussel Leerjongens voor het weven. Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- aers en fabriekwerkers. Vooruit j van nu. Men is zeker benieuwd om te weten wat Vooruit van nu geschreven beeft over den moord der keizerin. Wel. Vooruit zoekt alle soorten van uitvluchtsels om Luccheni te verschoonen. Luistert wat het socialistenblad zei in zijnen numero van dijnsdag laatst Men is verplicht te erkennen dat de drijfveeren dier misdaden (der anarchis ten) noch eigenbelang, noch diefstal, noch VHile driften waren en de daders, koud en zonder spijt hunne terechtstelling ondergingen Wij staan niet voor de gewone moord, niet voor gewone moordenaars die, na hunne daad te hebben gepleegd, schijn heilig weenen, zuchten, vergiffenis vra gen, kruipen en doen pleiten. De misdaad bij hen is een beginsel of liever eene taktiek, waarvan zij heil ver wachten. Zij moorden om een ideaal to bereiken, zij moorden met de overtuiging hun plicht te hebben volbracht, om voor beeld te hebben gegeven en in de hoop navolgers te vinden. De groote verantwoordelijke is de burgermaatschappij Vooruit is nog wel zoo goed van geeno boloouiug to vragen voor den moordenaar der keizerin. Doch het doel van zijn schrijver is klaar bij zijne lezers wil bij eerder bewondering dan afschuw voor den moordenaar verwekken Wat het slachtoffer betreft, dit is geen medelijdeu weerd... '1 Is maar eene keizerin Wij vragen ons af wat er, in deze zaak, afschuwelijker is, de daad van Luccheni of de houding van Vooruit De Coöperatieve van Den- derhautem, zegt Klokke Roeland, komt eenen grooten wisselkoop- eD verkoop b in Engeland te sluiten van hare pro- b ducten tegen elastieke kleefstoffen voor manspersonen. Er is eene vermindering van oDgo- - veer zes en dertig ten honderd op de gewone prijzen. Dus de groene socialisten hebben go- lijk hunne roode broeders geen ander doel, dan de mindere neeringdoenors, de kleine burgerij, uit onze samenleving te doen verdwijnen, of liever, tot den bo- delstaf te doemen. «VOORUIT» en*«VOLKSRECHT» Vooruit schroef in zyn numero van 25 januari 1894 Laten wij onzen vijand zoo nauw mogelijk insluiten in zijn eigen vesting en van alle kanten bestoken, opdat er spoedig een einde worde gemaakt aan deze rotte maatschappij. Als het eenmaal zoo ver is, dan is or van taktiekkwestie geen sprake ont- staat de revolutie, dan scharen zich anarchisten, revolutionnaire en parlementaire socialisten, allen omverwerpers der bestaande orde, onder de roode vaan, en doen den uitval op den vijand, onder den overwinningskreet leve de «sociale revolutie 1b Zouden de anarchisten anders kunnen spreken Provinciale Tentoonstelling VAN OOST-VLAANDEREN. GENT. 1898. Den lon Juni 1899 zal te Gent, in hot prachtige park der Citadel, eene pro vin- ciale tentoonstelling geopend worden, welke op welsprekende wijze do leefbaar- beid van de Nijverheid, den Handel en de Kunst van Oost-Vlaanderen zal bo- vestigen. De tentoonstelling zal de producten be vatten van den Landbouw, den Tuinbouw, de Nijverheid en van alles wat mot de kunst in betrekking staat. Prins Albert van België heeft den titel van Hoog Beschermheer der Tentoon stelling aanvaard en zulks in bewoordin gen die geenen den minsten twijfel laten over de uiterst sympathieke gevoelens welke de Prins nopens hare onderneming en hare inrichting koestert. De Ministers van Geldwezen, van Justi tie, van Landbouw eu Openbare Werkon, de Gouverneur der Provincie, de Burge meester der stad Gent en andere notabi- liteiten, burgerlijke, militaire en geeste lijke, hebben het eerevoorzitterschap aan vaard in het Beschermcomiteit. Het uitvoerend Comiteit, geplaatst onder liet Voorzitterschap van de heeren Octaaf Bruneel, schepen van Handel en Nijverheid der stad Gent, en Aster Ver- cruysse, Nij veraar, Senator, Eerevoor- zitter van den Handels- en Nijverheids kring van Gent, bevat de voornaamste en de best gekende Nijveraars, Handelaars en Kunstenaars in zijn midden. Behalve het aanzienlijk belang welke de kunstnijverheids- en hofbouwkundige voortbrengselen opleveren, evenals de handelsontwikkeliug, zal de tentoonstel ling eene ontelbare hoeveelheid aantrek kelijkheden bovatten, ten einde in de breedste maat het aangename bij het nut tige te voegen. Prins Albert en de Ministers zullen de tentoonstelling bezoeken en men verhoopt dat ook de Koninklijke Familie, de Graaf van Vlaanderen en hoog geplaatste per sonen haar met een bezoek zullen vor eeren. Onder de bijzonderste feesten en plech tigheden welke ter gelegenheid der ten toonstelling zullen plaats hebben, mag men leeds de volgende vermelden: hot XXV0 Nederlandsch Taal- eu Letterkundig Con gres, de inhuldiging van den nieuwen Nederlaudschen Schouwburg, het Congres der Pompiers, de onthulling vau den sin gelmuur van het Gravensteen, een histo rische Stoet, Toernooien, de tentoonstel ling van Schoone Kunsten in het Casino, een bestendig festival waartoe al de muziekmaatschappijen des lands en van den vreemde ziju uitgenoodigd, een groote wedstrijd met duiven, wedstrijden voor wielrijders, regatten, enz. De provinciale tentoonstelling van Oost-Vlaanderen zal onder alle oogpun ten alleraantrekkelijkst zijn en het kan niet anders of zij zal machtig veel bijdra gen tot de ontwikkeling en de uitbreiding van de nijverheid eu den handel der pro vincie. Herinneren wij dat volgens artikel 7 van het reglement, behalve de kunst werken, de voortbrengselen en de werken oorspronkelijk uit Oost-Vlaanderen, deze der andere Belgische provinciën en van den Vreemde zullen toegelaten worden, mits zij komen uit een huis dat eenen ver tegenwoordiger of eenen depothouder heeftin Oost-Vlaanderen. De toetredingsaanvragen moeten vóór 1 December 1898, gestuurd worden aan het uitvoerend Comiteit der tentoonstel ling, Leopoldlaan. 47, te Gent, waar men met de meeste bereidwilligheid, ?an al deze dio zulks verlangen, de volledigste en omstandigste inlichtingen zal geven. De vijand van België. Een half milliard per jaar aan alcool. Ziehier de cijfers van het jaarlijksch alcoolverbruik in België, met de uitgaven welke het meebrengt. Verbruik van sterke dranken: 75 mil- lioen liters. Uitgaven voor dit verbruik 150milioen franks. Uitgave voor de al- coolscbe dranken in 't algemeen; omtrent 500,000,000 fr. Dusiederen dag wordt omtren 1,370,000 fr. uitgegeven aan sterke dranken, waar van 410,958 fr. voorden jenever alleen, Dus ieder jaar een half milliard verlo ren voor do zedelijke en stoffelijke op beuring der bevolking, voor de spaar zaamheid, voor handel on ny verheid; een half milliard wordt jaarlijks besteed om de gevangenhuizen te bevolken 74 gealcoliseerden op 100 veroordeelden om de bedelaarsgestichten te vullen 79 t. h. dronkaards om het getal zelf moorden te vermenigvuldigen 80 t. h. worden aan dronkenschap toegeschreven om de gevallen van zinneloosheid te verdubbelen 45 t. h. ten gevolge van den alcool. En't is nog niet al I Doze overgroote som wordt nog besteed om zwakkere geslachten te leveren, want de gealcoliseerden schenken aan het vaderland slechts zwakke ellende kinde ren, lijdend van hunne geboorte af. Op hunne beurt zullen deze laatste klier ziekte, valzuchtige en ondeugende kinde ren voortbrengen. Ziedaar in weinige woorden den toestand die door de 198,000 herborgen geschapen wordt. Bij dit half milliard, dat slechts de som uitmaakt die aan het drinken besteed wordt, dient nog het verlies aan werk uren, bedorven werk, verwaarloosde zaken. enz. gevoegd te worden en dan komen wy aan eene nog veel hoogere som. Inderdaad, een man dia zich be drinkt en daarvoor 1 a 2 fr. verteert, ver liest er gewoonlijk 5 a 0, en soms nog meer, door verlet vóór tijdens en na zyne dronkenschap. J. LEJEUNE, Staatsminister. MAATSCHAPPIJ DE STERREKEUSVRIEUDESr. "Ou VERGADERING Maandag 26 Sept. om 8 uren 's avonds 1' Ter herberg van Louis Roblandt, Hoog straat. 2° Ter herberg van hmibl Van de Voorde, Vrouwstraat. 3a Ter herberg van Donatüs Van Cadwsn- BBRon, Maanstraal. DAGORDE PRIJSLOTING. Het Bestuur. Buurtspoorweg Assche-Aalat-Oordftgfftm. Volgens de plans opge- maakt en aangenomen door 't Bestuur der Maat- schappij van Buurtspoor- -■' wegen zal de baan beginnen aan de statie van Assche, den Brusselschen Steenweg volgen tot op het grondgebied der Stad Aalst waar zij over den ijzerenweg naar Brussel zal trekken langs de nieuwe brug en den opgehoogden weg waarvoor nevens het Entrepot reeds eene groote massa aarde en steenen zijn aangevoerd; verder, over do Gheeraerdtslaan en den Dam ge leid, zal zij over den Dender worden gebracht langs eene nieuw te leggen draaibrug die de huidige Ste Annabrug zou vervangen. Om aan deze brug, waar over door de nabijheid der Ko"pwaren- statie en door den opbouw van 't nieuwe kwartier der Hertshage het verkeer zoo belangrijk is geworden, de noodige afme tingen te geven die zouden toelaten twee wagens elkander zich te mijden en zware vrachten van ten minste 25,000 kilos te dragen,zou iu de bouwkosten de lusschen- komst van al de belanghebbende Besturen en inzonderheid van den Staat ingeroepcu worden. Dan zal do spoorbaan langs de Nijver heidsstraat, het Statieplein; de Fabriek- plaats, waar hot Kindertuiutje zal ver- dwtjuen, de Dirk-Martensstraat eu do Koolstraat geleid worden deze laatste straat moet op eene groote lengte ver breed worden. Deu Gentschen steenweg zal zij verder volgen tot Oordegem alwaar zij aangesloten wordt aan den in ontwerp wezende Buurtspoorweg Wetteren-Sotte- gem. De bergplaats der wagens en machie- nen, do statiën on halton zyn nog niet vastgesteld zulks wordt slechts gedaan nadat do richting dor lijn bepaald aange nomen is. Alle kosten voor het aanleggen van den weg worden geschat op een millioen hon derd vyftig duizend franken. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 623 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4350 kilos. AALST. Donderdag rond 8 uren voormiddag, verliet vrouw Willem Die- rickx, wonende Scherrestraat, haar huis om in de buurt eene boodschap te doen. Haar dochtertje Cathariua oud* 4 jaren, klom op den trap, viel er af eu stierf om 11 i/2 uren aan de gevolgen. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Nieuw Hospitaal. Donderdag 11. is het gansche personeel van ons On- geneosbarenbuis verhuisd naar 't lokaal voor hen bestemd in 't Nieuw Hospitaal. Gansch den dag bromde het kanon, j De heer Gbeeraerdts, Burgemeester, zat de installatie voor. De eerewijn werd gedronken en een schoonen bloemruiker door de geburen aan Moeder Overste aan geboden, in een woord, 't was er feest. Bijna vergiftigd. Een win kelier der oude Vischmerkt alhier, had eene schotel peren en appels laten bra den. Een negental personen welke van die peren en appels hadden gegeten, wierden onpasselijk en er vertoonden zich bij bun teekens van vergiftiging. De adjunct-commissaris Commerman werd gelast, een onderzoek te doen en weldra ontdekte hij de oorzaak de peren en appels waren gebraden in eenen oven die men had gestookt met banden voorts- komende van tabakvaatjes. De nicotine was door de peren en appels opgeslorpt geworden. De personen bij welke de onpasselijkheid bestatigd werd, zijn her steld. De schotel peren ea appels is door onze Policie in beslag genomen. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Moordpoging te Edinghen. Toen de catholieke Jonge Wacht zondag avond uit Aalst terugkeerde werd zij op versehillige plaatsen door de liberalen aangevallen. In de Weezenstraat werd een cath. jonge wacht in den grond ge worpen en onbermhertiglijk geslagen. Met groote moeite kon hij zich losrukken en ter estaminet, gehouden door M. Braeckman, binnen vluchten. De aan vallers wilden er den jongeling vervolgen doch Braeckman kwam hiertegen op, 't gene hem eene wagenvracht beleedi gingen op den hals haelde ook lieten zij bedreigingen hooren. Eindelijk Braeckman die zich |aan zijne deur bevondt, bekwameenen geweldigen slag op 't hoofd dio hem bewusteloos ten gronde deed vallen. De slag schijnt ge geven te ziju met eenen kasseisteen. De toestand van Braeckman is zorgwekkend. Verscheiden der liberale aanvallers zijn gekend. Het'Parket van Bergen opende een onderzoek. Cartouches sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. Brand. Een hevige brand heeft in den nacht van dijnsdag-woensdag de hotve en woning in asch gelegd van De Cuyper, te Appels, Zand. Een peerd, eene koei,een mutten en een verken, benevens een groot getal hoenders zijn in den brand gebleven, 't Is als bij mirakel dat man en vrouw uit de vlammen zijn ontsnapt. Al hunne kleereren hebben zij in den steek moeten laten. Zonder de hulp der geburen ware voor zeker de gansche blok huizen vernield. De maatschappij, die te Brussel eene Zoologie gaat stichten, heeft haren zetel te Louden. Haar kapitaal is 120,000 p. st., of 3.miljoen franks. Het gouvernement heeft bevel gege ven, voor 750,000 fr. nieuwe nickelstuk- ken van 5 en 10 centiemen te laten slaan. Een velorijdor is te Schaarbeek het slachtoffer geweest van zijne eigene on voorzichtigheid. Hij reed met zulke groote snelheid, dat hij niet in tijd genoeg kon stoppen, toen hij onverwachts voor eenen hoop blusschende kalk kwam. Hij viel en kwam met het hoofd in den kalk terecht, waardoor hij nogal erge wonden bekwam. Nieuwe heiligschennende daad. Uit OostackerOngekende schurken heb ben een dezer nachten het kruisbeeld dat aan het einde der dreve staat, den rech- teren voet afgeslagen. Ook het hert is op twee plaatsen beschadigd met een stomp tuig. De nachtwaker heeft twee personen gezien die bij zijne nadering wegvluchtten iu de richting van Oostacker-dorp. Hy kon ze niet ucüterhalen. Schrikkelijk ongeluk op het Zuid te Antwerpen. Vier gekwetsten. De omtrek van het Museum werd woens dag in opschudding gebracht door een ongeluk, dat iu eenen bouw der Zwijger straat voorviel. Werklieden waren bezig met de nok balken van het dak te leggen, toen, naar het schijnt, eensklaps de bik, waarmede deze opgetrokken werden, wankelde en de balk, die er aan hing naar beneden stortte. De balk sleepte anderen meè van eene hoogte van 8 meters en zware stukken ijzer kwamen meê naar beneden. Maar wat erger was, vier werklieden die met het plaatsen der ijzeren balken gelast waren ondergingen het zelfde lot, en kwamen tusschen balken van honderde kilos zwaar op den groDd gevallen. Alle vier werden ernstig gekwetst, een hunner zelfs zoo erg, dat men op ^dit oogenblik nog voor zijn leven vreest. Het is de genaamde Frans Ceulemans, die met verscheidene gebroken ribben werd opgenomen. Hij is woonachtig te Berchem, smid van stiel en 29 jaren oud. Een andere smid, die 26 jarige H. Öi- mons van Hemixem, heoft erge kneuzin gen ook is ziju pols gebroken en zyn hoofd gekwetst. Van den metser Pinck, wonende Vlaamschekaai, werd den rechter schou der en van Neel Lauwers, van Berchem, den arm gebroken.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2