Zondag 2 October 1898. 5 centiemen per nummer. o4sle Jaar 5501 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een oog in't zeil, Vrienden De Moordenaar? LANDBOUW. Op zijn Amerikaansch. Hoe rijmt men dat te saam ZONDAGRUST. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiëft door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Cuique »uum. Per drukregel. Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den (lijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 1 October 1898. De socialisten zijn in de laatste kiezin gen tot den gewenscbten uitslag niet geraakt. Ze verhoopten dat het verbond dat ze met de liberalen hebben gesloten hun meer kamerzetels zou verschaffen. Volgens de socialisten zijn het de be volkingen van den buiten welke de oor zaak zijn van dien slechten uitslag. De boeren zijn de vijanden. Maar hoe die vijanden overwinnen?.... Met eerlijke wapens Neen, dat kunnen de rooden niet en z'hebbeu er reeds meermaals de onder vinding van opgedaan. Nu, zij zullen dus de bevolkingen van den buiten pogen om den tuin te leiden, te verschalken, te bedriegen. En dat, hopen zij, zal beter gaan. Le Peuple meldt ons dat de socia listische leiders, te Brussel vergaderd, besloten hebben een rood landbouwblad uit te geven. Meer dan ooit, schrijft - Le Peuple* is bet noodzakelijk zich tot de buiten- lieden te wenden.... Het is op den bui- - ten dat de reactionnairs (de catholie- ken)de laatste pilaren van hun gebouw steunen en 't is op de boereu dat ze hunne laatste hoop vestigen. Wij moeten dus spoedig en kracht- dadig handelen. Natuurlijk zullen de rooden optreden gelijk wolven in schaapsvellen. Zich aan de buitenlieden vertoonen gelijk ze wezenlijk zijn, 't is te zeggen als vijanden van God. Kerk en Priesters, van Eigendom en Huisgezin, neen, neen, daar zullen zij zich wei van wachten. Immers dat zou hun spel verbrodden het zou bij de buitenlieden argwaan ver wekken. Onze buitenlieden zijn immers te zeer verkleefd aan het voorvaderlijk Geloof, aan den Godsdienst, aan de Priesters, aau bun erf, aau 't familieleven, aan hunnen huiselijken haard om aan te spannen met de socialisten die dat alles willen uit roeien en te niet doen. Voorzichtig, loos, geslepen zullen zij het aanboord leggen vooral in 't begin. Zij zullen den Godsdienst niet openlijk bevechten, maar zij zullen bedektelijk de godsdienstige gevoelens van hunne lezers allengskens trachten te verminderen en hunnen eerbied voor het wettelijk en geestelijk.gezag doen dalen. Geloof en zeden zullen zij misschien eenigszins eerbiedigen in schijn, maar onderduims de bedienaars van den Gods dienst bevechten door 't verspreiden van logen- en lastertaal. De rooden zullen de voorname catho- lieken uitschelden als de vijanden, de WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EUUARD WAGNER 42"* VERVOLG. Een aanbod buiten verwachting. Eugenie Mixtome bleef bijna een half uur in de zoo lang ongebruikt gebleven kamer, die zij eenmaal met baren echtgenoot en haar kind bewoond had. Wat zij gevoelde, wat zij leed terwyl zij de oude wonden, die nooit geheel genezen waren, opnieuw met zooveel geweld openreed, is niet te beschrijven. Zij doorleefde nog eenmaal al de bitterheid en al de smart die zij gevoeld had tot den huidigeu Btond. Zy dacht echter ook aan de gelukkige dagen, die zij lang geleden hier had doorge bracht en hare hartewonden bloedden hij deze herinneringen heviger en hare smart werd er te grooter om. Zij zag haren echtgenoot vriendelijk la chend voor zich staan, met zijn dochtertje op den arm. Het droombeeld was zoo betoove- uitbuiters der boeren. Daarbij zullen zij aan de landlieden doon gelooven dat ze diep ongelukkig zijn, dat ze in slavernij leven, dat ze onrechtveerdig behandeld worden. Alles wat heden bestaat zullen de roo den slecht, door eu door slecht vinden en zij zullen er een einde aan brengen. Ja, ze zullen deze slechte wereld her schapen iu eene nieuwe wereld in de welke het mensebdom zal kunnen leven zonder kommer, zonder zorg... En dan zal men ook hooren De socia listen zijn zoo slecht niet als de catbolieke drukpers bet wel wil doen gelooven ze zijn de vrienden, de voorstaanders van de landlieden 't is uit liefde en genegeu- beid voor de boeren dat ze werken en de socialisten alleen kunnen verbetering brengen in hun droevig lot. Ziedaar wat de socialisten op alle toonen uitbazuinen zullen. 't Is de krijgstaktiek van de Duitscbe roode n op den buiten en ze zullen ze hier ten lande naleven. Een oog in 't zeil dus, vrienden Wat ons betreft, wij hebben een vast vertrouwen iu 't gezond verstand ouzer buiteuliedeD, in huune verkleefdheid aau Godsdienst, Eigendom, Familieleven en Vaderland. Ze zijn immers zoo dom niet om zicb te laten bedodden, om de kastanjen uit de asch te halen voor zekere roode fliere fluiters die geen ander doel hebben dan langs den rug van bedrogene lieden naar omhoog te klauteren en zoo voor hun moederskindje te zorgen. Doch er moet gewaakt, opgepast, een oog in 't zeil gehouden worden. De vijand staat te wapen en wij zouden ODgelijk hebben hem te klein, te machteloos te achten. Teu slotte laten wij eene opmerking volgeu van eenen catholieken Confrater De socialisten komen met eene nieuwe gazet af. Dat elk zich de vraag stelle of bij wel al het mogelijke doet om catbolieke gazetten te doen doordringen, om ze aan te bevelen en om ze te steunen door inschrijvingen, inlichtingen, aan- Ttondigingen zooals de Duitschers zeg- gen. Wat ons betreft, wij houden ons voor de drie zaken aanbevolen. Aan de vrienden, die ons tot biertoe hebben medegeholpen vragen wij steeds nieuwe pogingen eu degenen die tot heden op zich lieten wachten, wekken wij op tot werkdadigheid I De vijand nadert I 862 kandidaten te veelVrijdag morgen hadden in 't Kouinklijk Atheneum te Brussel de schriftelijke examen plaats voor het ambt van hulpklerk bij het bestuur der posterijen, met eene jaar wedde vau 1000 fr. Voor acht-en-dertig toe te kennen plaatsen waren er 900 kandidaten 1 rend, dat zij de armen uitstrekte om beiden te omhelzen en toen zij ondervond dat het slechts een visioen was geweest, ontsnapte haar een kreet van smart. Al de gelukkige uren welke zij hier bad gesleten, de kleine gebeurtenissen welke hier onder hare oogen hadden plaats gegrepen, zweefden haar voor den geest. De liefde der vrouw eu moeder, welke nooit in haar ver koeld was, flikte weêr op tot eene vlam hevi ger dan ooit, en meer dan anders gevoelde zij zich rampzalig. De wensch om nog eenmaal met echtgenoot en kind vereenigd te zijn, vloeide als een gebed van hare lippen. Maar het was een dwaze wensch want beiden wa ren immers dood Haar echtgenoot stierf als een banneling in een vreemd land, gedrukt ouder een doodvonnis en haar kind verdronk in de zee En terwijl zij heete tranen weende om hare lieveling, stond Sofie voor de deur. Zij hoorde hare moeder kermen en ween en en zij begreep dat de beproeving, welke hare moeder zich zelf had opgelegd, smarten bij haar had opgewekt, zoo groot en hartver scheurend, dat zij ze niet luide kou uiteu. De tijd giug langzaam voorbij en Sofie be gon te vreezen dat mevrouw Mixtome iets mocht overkomeu zyn, want zij hoorde sedert geruimen tijd niets meer. Zij vroeg zich af of zij het wagen mocht binnen te treden en te vernemen of mevrouw haar noodig had. Er kwam nu eene oude dame tot haar, welke De stikstof in de voeding der planten. Do stikstof, oveuals hot phosphoorzuur, de potasch, de kalk, enz., is een der be- standdeelen welke de orgauieke zolfstan- heden samenstellen. Hij is onmisbaar aan de voeding der planten, en wanneer een groud arm is aan opslorpbaar stikstof, de oogsten, ten miuste wanneer er geen spraak is van peulgewassen (klaverplau- ten) zijn zeer gering, welke ook de hoeveelheid moge zijn der andere vrucht- baarmakende bestanddeelen in dezen grond aanwezig. Daar de stikstof deelmaakt van de or gauieke stoffen, boe rijker een grond is aan organieke overblijfsels, hoe rijker bij ook is aan stikstof. Het is echter niet voldoende dat de grond overvloedig voor zien zij van organieke bestanddeelen, om groote oogsten te bckomeu, het is ook noodig dat eene voldoende hoeveelheid van dit stikstof langzamerhand opslorp baar worde, om alzoo overvloedig te voor zien in de voeding van onze oogsten ge durende de verschillende tijdperken hun ner ontwikkeling. Opdat de organieke stikstof opslorp baar worde moet bij tot delfstof overgaan, zicb iu salpeter of, in eeu woord, in ni traat veranderen. Deze veraudering vau de organieke stikstof kan enkel geschie den, waaneer de volgende voorwaarden verwezenlijkt zijn: De tegenwoordigheid van salpetergiststoffen, eene zekere graad vochtigheid en lucht in den grond, eene warmtegraad begrepen tusschen 4,40 graden, en eindelijk eone zekere hoeveel heid koolzurekalk. Uitgezonderd in zure groudeu eu ju vaste leemgronden, vindt men deze voor waarden, kan men zeggen, in al onze gronden. Echter zijn de gronden zeer zeldzaam, welke zonder 't aanbrengeu van stikstof houdende bestanddeelen, en na aftrekking van de hoeveelheid salpeter welke de regens aan deu grond ontnemen door uitspoeling, in hun schoot, eene hoeveelheid opslorpbaro stikstof vormen, voldoende tot het overvloedig voeden onzer oogsteu. Van daar de noodwendigheid, indien men sterke oogsten wil bekomen, den grond van tijd tot tijd met siikstofhou- dende bestanddeelen te bemesten. Dez(f laatste zullen op voordeelige wijze toe gediend worden, gedeeltelijk onder den vorm van stalmest of andere orgauieke bestanddeelen voortkomende van dieren of planten, en gedeeltelijk onder den vorm van minerale stikstof houdende meststoffen. Melden wij tusschen deze laatste, per rang van opslorpbaarheid; de soda-nitraat en de zwavelzure ammoniak. Evenals de stikstof van de organieke bestandeden, is de stikstof van de zwa velzure ammoniak niet rechtstreeks op neembaar door de planten. Het is noodig dat hij vooreerst de salpetervormiug on derga. Deze kan heel snel geschieden in tegenwoordigheid van eene koolbevat- teude zelfstandigheid en voor zooveel, de andere voorwaarden noodig tot de salpo- tervorming, hierboven aangehaald niet zeer gejaagd scheen. Deze vrouw was de huis houdster. Hoe dichter zij Sofie naderde, hoe langzamer zij ging, terwijl zij heurteliugs eanen blik wierp op het meisje en op de ge sloten deur. Vergeef my, juffrouw, zegde zij. De dienaar van den markies vau Charlemont deelde mij mede, dat mevrouw Mixtome in hare kamer was. Ik heb haar in lauge niet gezien sedert den tijd dat zij achttien jaren geleden, het kasteel verliet en ik zou haar gaarne mijne verkleefdheid betuigen. Mevrouw zal spoedig komen, antwoordde Sofie vriendelijk, maar ik weet niet of zij or op gesteld zal zyn iemand te ontvangen, na dat zij deze kamer, welke zoo vol pijnlijke herinneringen voor haar is, zal verlaten heb ben, maar.... Ik ben overtuigd, dat mevrouw mij zal ontvangen, viel zij Sofie in de rede, toen deze een weinig aarzelde. Mevronw was altijd zeer vriendelijk jegeus mij eu ik weet dat zij mij genegen is. Ik heb steeds veel van haar ge houden. Men heeft mij gezegd, dat zij er nog even jong uitziet, als toen zij als bruid hier kwam, ofschoon dit reeds een-en-twintig jaren geleden is. Ik heb er Bteeds naar verlangd r weêr te zien. Zij was nog zoo jong toen zij met haren ouden vader het kasteel verliet. Gij gelijkt veel op mevrouw. Vergeef mij. Zijt gij wellicht hare nicht, de dochter van den tegenwoordigen hertog van Montfagon ontbreken. Daarentegen is de stikstof van de soda-nitraat rechtstreeks en seffens opslorpbaar;yan daar de welgekende snel heid zijner uitwerkselen op den groei der planten. Onder al de vormen, onder de welke de stikstof zich voordoet, is het deze van nilrieke vorm, 't is te zeggen van nitraat die het voordeeligst is aan den groei. Wat de hoeveelheid en de tijdstippen aaugaat voor de toepassing van deze meststoffen, de landbouwers zullen nut tige inlichtiageo vinden iu do recht- streeksche proefnemingen alsook in hun landbouwpraktijk. Ten anderen, wij stellen ons voor deze kwestie binnen kort te onderzoeken. L. Van den Berch, landbouw-ingenieur. Melkerij school voor jongelingen te Borsbeke Bij ministeriel besluit van 23 september 1898, wordt te Borsbeke (Oost-Vlaanderen) eeue school van melkerij gesticht, iu 't bijzouder voor de jongelieden der vlaamscb proviucies, eu bestemd om er het perso neel to vormen der nijverheids- of samen werkende gestiebteu vau melkbereiding. Deze school haugt af van de stoommel- kerij in-deze gemeente gevestigd. De leergangen duren vier maanden; de zittijdeij worden geopend op 20 October, 20 februari en 20 juui van ieder jaar. Het maximum getal der aaypemingen per zittijd, mag de veertien niet over treffen noch minder zijn dan acht. Wij hebben onze lezers in korte woor den op hunne hoede gesteld togen de Araerikaanscho sekte die, onder den dek- mautel van demokratiscbe welweterij, iu Vlaanderen woedt. Die sekte, gelijk wij gezegd hebben, beoogt uoch moer noch min dan de heilige Kerk, die sedert acht tien eeuwen door Christus gesticht eu bewaard is,te vervangen door iets anders, door menscbenhanden gemaakt en op meuschengedachten gegrond. De H.Geest, volgens Keane, O'Connell en audere voor vechters der Amerikaansche sekte, volgens hare invoerders in België, kent er niets van Hij heeft tot hiertoe de katholieke Kerk op eenen verkeerden weg gebracht zij zullen dat echter veranderen en ver béteren,. en den derden persoon der H. Drievuldigheid eeus leereu hoe Hij de H. Kerk besturen moet. Zouden wij met alzoo te spreken mis schien overdrijven Ver van daar. Vouwt de gazetten der sekte opon.de Vlaamsche, bij voorbeeld het Land van Aelst, het Becht, Klokke Boeland, enz., en leest. Gij vindt er kolommen gejammer en ge ween in omdat de socialerij in de groote steden zulke droevige verwoestingen aan gericht heeft. Die verwoestiugeu zijn iuderdaad te betreuren, maar waaraan zijn ze toe te schryven Aan de tien go- boden Gods zelve. Er staat trouwens in die tien geboden te lezen En doet geen overspel noch onkuisch- keid ooit. Wacht u van stelen of onrechtveerdig leven. Gij zult geen getuigenis der valsckheid geven. Vaagt die drie geboden uit, en de ergste socialisten, die nu zoo hardnekkig den godsdienst bekampen, zullen in de kerk komen zij zullen inderdaad goene reden meer hebben om er buiten te blijven.Dan zal er veel volk in de kerken zijn, ja, maar die kerken zullen het huis Gods niet meer zijn, de leering die men er leert zal de leering Gods niet meer zijn, want die leering moet geheel eu onveranderd aan genomen worden een puut verwerpen is geheel het overige van alle gezag bo- rooven. Dat is de waarheid. Maar de voor vechters der sekte loochenen en ver- vaischen ze. Zij zeggen niot Zijn zoo vele mensöhen uit de kerk gegaan,hot is omdat zij van andermans vrouw eu van ander mans goed niet willen afblijven. Zij zeg gen Het is de schuld vau de priesters, die met huunen tijd niet meegaan. Onze tijd wil dat dezen die niets bezitten, alles nemen dat de diefstal overal op den eerezetel geplaatst worde, in bet gouver nement, in bot bestuur, f in de school, op de meetingen. En wat zien wij De pries ters herbalen uog altijd Wacht u van stelen Zij zijn met het volk niet, dat, volgens den geest van den tijd, stelen wil, maarzij zijn met do bezitters die willen bewaren hetgeen het hunne is zij zijn met de vasthouders zij ziju verachten! eu de vijanden vau het volk. Socialisten, gij hebt gelijk naar de kerk niet meer te I gaan, en gij. christenen, die u nog naar de kerk begeeft, blijft eruit, om niet altijd j meer dat eeuwig gezaag te hooren van Wacht u vau steleu Alzoo Spreken onze Amerikaners, en zij durven roepen en tieren gelijk honden wiens «teert men afbrandt, als mcu heu met de vinger wijst enzogt Pat is geene cbristeue taal, eu meuscüen die alzoo spi eken zijn geen katholioken meer. Iu den eerste was die taal dier zooge zegde demokraten, die onze Vlaamsche Amerikaners zijn, veel mia hevig en ver waand, en beeffc zij eenige rechtschapene geesten die met goede gevoeleus bezield waren, kunnen verleiden. Maar eens dat zij het masker afgelegd hebben en dat niemand die wel toeziet zich door hen meer kan laten bedriegen, ziju vele oogen open gegaan, eu wij zien bet begin der bankroet van die valsche demokratie op zijn Amerikaansch. Onder die demokraten loopen de eenen effenaf uaar de socialerij over te Luik en te Vei viers zijn daar beteekenisvolle voorbeelden van gezien. Anderen zijn volop aan het ophemelen der ketters vau de vroegere eeuwen gelijk den vuilen en dronken Luther zulke zien wij iu Vlaan deren. Do rangen van dezen die over schieten verdunnen van langs om meer. En iets dat opmerking verdieut Iu den beginne had hier en daar een priester zicb laten meêslepeu in die zoogezegde volkspartij nu ziju zij er sedert lang reeds alleu uitgetreden, omdat zij gezien hebben dat die demokratie regelrecht leidt naar de ketterij. Dat is nu gebleken, eu dat is het begin der bankroet voor die verwaande sekte. Geen katholiek die katholiek wil blijven, zal welhaast nog te vinden zijn bij dat kliekje dat door de priesters verlaten, door de bisschoppen veroordeeld en door den paus herhaalde malen openbaar afge keurd is. Nieuios van den dag.) De Matin van Autwerpen en do Ga zette de Charleroi zijn beide even libe raal. Op donderdag 22 September spraken ze beide over deu finaucieelen toestand dos lauds en, om te laten inzien welke dwaze oppositie het liberalism voert tegen het catbolieke gouvernement, laten wii hier de uittruksels van beide liberale bladen li volgen Neen, ik ben juffrouw Lepage, hare gezelschapsjuffer, antwoordde Sofie. Vooraleer de hnishondster lucht kon geven aan hare verbazing over de zonderlinge gelij kenis, werd de deur geopeud eu kwam me vrouw Mixtome, bleek eu ernstig, maar zeer kalm, te voorschijn. Elk spoor van tranen had zij uitgewischt en zelfs zag zij er kouder en trotscher uit dan naar gewoonte. Toen zij de huishoudster zag, speelde er een lachje om hare lippen. Onwillekeurig stak zij de goede vrouw vriendelyk de hand toe. O, mevrouw, zegde deze luid, wat ben ik blij u weer te zien. Gy zijt niet veranderd sedert gij Charlemont hebt verlaten, alleen zijt gij schooner geworden. Gij vleit mij, juffrouw. Dat kan ik niet, verzekerde de huis houdster, mevrouw vol bewondering aansta rende. O, indien mijnheer a zoo had knnnen zien, wat zon hij... Mevronw Mixtome werd bleeker. Stil, zegde zij zacht, spreok uiet van hem. Vergeef mij, mevrouw, hernam de huis- hondster, ik zou u voor geen geld ter wereld verdriet willen aandoen, maar u ziende denk ik weêr aan het verleden, dat zoo zalig en gelukkig was. Maar het verleden is dood laat ons eene gelukkige toekomst verhopen. Ik wilde u zeggen, mevrouw, dat de meesten der vroegere bedienden zich nog hier bevin den en dat allen zeer verheugd zijn over uwe tegenwoordigheid op het kasteel. Iedereen weet dat uwe komst een teeken is dat gij hier als meesteres zult terugkeeren en het zal voor ons allen een gelukkige dag zijn, die u voor goed bij ons brengt. Mevrouw trok een pijnlijk gezicht. Zegt men dat ik als meesteres hier zal terugkomen vroeg zij. Ja, Mevronw, als markiezin van Char lemont. Mevrouw Mixtome wilde spreken, zij aar zelde echter en zegde na eone poos Men is daar wel voorbarig mede. Ik dank u iutusschen voor uwe vriendelijke be groeting. Ook dank ik u voor de zorg die gij aan mijne vroegere kamers hebt besteed. Ik vond ze zooals ik ze verlateu heb, zelfs het speelgoed van mijn kind. Het was mij toen ik dit zag, alsof de verloopen achttien jaren slechts eeu droom waren geweest en ik weêr.. doch genoeg. Ik heb gezien, dat gij veel zorg hebt gewijd aan alle voorwerpen, welke mij dierbaar zijn, en daarvoor dank ik u nog maals. Uit eene galerij kwam een klein, dik ke reltje. Het was Dulex, de bottelier. Hij had eveneons van Filip Piron gehoord dat Me vrouw Mixtome heimelijk hare vroegere ka mer bezocht en was daarom zoo spoedig hij kon, daar heen gegaan om haar zijnen eerbied te betuigen. De Financiën. De geldelijke toe stand van het land wordt beweenens- waardig. Voor de acht eerste maanden van het jaar heeft de regeering, door de douanen 1 1/2 mil- lioen minde» ontvan gen dan verleden jaar. De accijnzen le veren een aanzienlijk tekort op, en geluk- kiglijk heeft de re geering de goede kans de ontvangsten dor registratie en der spoorwegen te zien vermeerderen, doch met de socialistische politiek van het iniaisterie en de aan zienlijke uitbreiding van het fonctionna- rism, gaan wij eene financieele ramp te gemoet. Eer twee jaar verder zullen nieuwe belastingen noodzakelijk zyn. (Le Matin.) De Schatkist. M. de Smet de Naeyer zou ongelijk hebben zich te bekla gen,daar d'opbrengst der belastingen naar wensch gaat. De al- kool zal Hem voorze ker dertig millioen fr. uieuwo inkomsten bezorgen en de tabak zal, op 't einde van 't jaar, volgens de opbrengsten der zee eerste maanden, twee tot drie honderd dui zend fr. geven. Tot zelfs de belasting op den wijn in Üesschen geeft bij den invoer onverhoopte uitsla gen. Dat alles doet gelooven aan eenen toestand die, zoo hij al niet voorspoedig is, toch veel draag lijker is dan van 1886 tot 1895. M. de Smet de Naeyer zal dus overschotten hebben en de duivel zal niet langer in de Staats kas wonen. Gazette de Charleroi. Onbetaalbaar, niet waar Volgens den eenen liberaal rollen we recht naar den afgrond, naar het ban kroet, volgens den auderen leven we in 't land van belofte. Wij laten aau den Matin over to ant woorden aan zijn.-n vriend van Charloroi. ZONDAG 2 OCTOBEB 1898, dienst doende Apotheker Mr B. De Waele, Kerkstraat. Engenie ontving hem even vriendelijk als zij mot de huishoudster had gedaan. Het was goed te zien, dat hij mevronw hoogachtte en h ar insgelijks als de toekomstige meesteres van het kasteel beschouwde, waarover hy d» grootste vreugde te kennen gaf. Sofie zag hem scherp aan. Zij las op zijn joviaal gezicht eerlijkheid eu rechtschapen heid en kwam tot het besluit dat dezo man geenen moord kon bedreven hebben. Het slot is veel veranderd mevrouw, zegde hij. De tegenwoordige markies gelijkt in vele opzichten op deu vroegere hij is bijn» oven vriendelijk en mild. Gij schijnt den markies zeer hoog te schatten, zegde mevrouw. Het gelaat van den bottelier werd nog rooder. Ja, mevronw, antwoordde hij aarzelend. Mijnheer is zeer bemind, alleen mist hij Mix- tome's open gelaat, dit is alles, mevrouw, en ik vraag u verschooning dat ik zoo vrij ge sproken heb. Uit het salon hoorde men muziektoonen, die mevronw aanspoordden daar terug te. ren. - Ik moet weêr naar mijne vrienden, zegde zij. Het doet mij genoegen n beiden gezion te hebben. Ik hoop dat gij hier zult blijven zoolang gij leeft. ("WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1