Pol en Stant. De Zondagrust. Van tak op tak. Protest-meeting. Volksbedriegers. j^efE°° Knocke en Blankenberghe. -- l)e Onze premie Nieuwe Vlaamsche Illustratie ID O O ID der koningin van Denemark. Kunst- en Letternieuws. VOLLE AFLAAT Kerk der Theresianen Jongelingen - Congregatie. Vredegerecht van Aalst. Allerhande Nieuws. Pol komt de baan; afgereden meè een kerre patatten. Stant. Zoo Pol. ge zijt ein- dolijk ook ann hat Nnitdocn van de patatten Pol. - Wij en Stant; 'tis - voor nen gebuur da k patatten haal gelijk ik u over acht da gen zegde, zullen w ij nog wachten van uit- doen tot de naaste week. Stant. En gaat het nog om nit te doen, Pol Kont g'er nog in Pol. Slecht genoeg, Stant't is dobbe len arbeid, en daarbij moet men dan nog voorzichtig zijn of men zou bij 't ophalen den spoaiboom breken. Stant. Maar, I'ol, is 't van z'leven al gelienrd van alzoo een droogte dezen tijd 't jaar Pol. Zwijg mij daaraf, Stant; van tijd tot tijd komt er een pansche verandering in de lucht, en iedereen peist 't zal nu toch regenen, en roef. de regon vliegt voorbijen 't is weêrom van den zelfden derden. Stant. 't Is waar, Pol; wie en *ou dijus- dag avond nie gezworen hebben dat 't voor goed ging afgeven Pol.ilewel, Stant, da was 't gedacht van iedereen de wind was naar voren gegaan, 't overtrok en nen warmen en malschen regen begon te vallen en weerom op nen slag en nen keer schiet de wind den noorden iu, en 't was nog nen keer van adien mijnen meu- zeleer. Stant. En zooveel regen of niets, dat komt overeen uit, niewaar Pol Stant. Och jaat, Stant, dat kan eenig goed doen in de stad omdat 't stof daardoor gebluscht is en alzoo de mijnheeren en de madammen die gaan wandelen, min vuil ge maakt worden: maar op den bniten en maakt dat niets nit. Scant. I)e boerenmenschen beginnen overal bitter te klagen,Pol 'k en heb op g'heel mijn baan geen ander tegengekomen Pol. En meê reden, Stant; 't beesten eten is op, 't loof en groeit niet en wordt rijp, de jonge klavers sterven, en ons Heer weet wanneer dat we aan ons zaaitijd kannen be ginnen I Stant. 't Is erg, Pol, 't is erg En zon het dan nie gaan om te zaaien zonder regen Pol. Neen 't, Stant; 't graan en zou nie uitkomen en daarbij de grond en zon nie vast guuoegknnnen geleid worden; en 't geen dat nog moet omgereden worden is 't hard om er do ploeg nog in te krijgen. Stant. En wat staat er u dan te doen, Pol? Pol.Dat is mij nu ook een vraag, Stant! Wat zon er ons te doen staan als patiëntie t'hebben, en nen goeien vaderons te lezen om regen te bekomen, en daarentasschen 't spel afzien Stant. Alzoo gaat er altijd iets tegen, Pol; 't was nn nen goeien oogst en de patat ten waren wel gelukt, en t is nn weèrom al mis Pol. En toch zijn wij gelukkig van nen goeien oogst g'had t'hebben, Stantwant Tc en weet niet wat er ons anders zon te doen staan meê ons beesten Op ander jaren wa- reu er nog klavers en stond er nog te knab belen in de meerschen en nu is 't naar den zolder te gaan eu te brassen lijk in den winter. Stant. God gave dat we toch in 't kort regen kregen, Pol Gisteren kwam ik daar nen liefhebber tegen die wist te vertellen dat en voor den Allerheiligen op goenen regen te rekenen en was Pol. We waren er wel meê, Stantl Maar dat en is toch allemaal maar rimram, 't Heen dat er 't slechste van is, dat is dat wij meê rasse schreden naderen naar de winter; en als 't weer zal omslaan, riskeren wij van geen schoon dagen niemeer te krijgen en van ons zaaitijd nie kannen af te werken. Stant. Laat ons toch nog hopen, Pol. 't zal misschien nog beter adoopen als we peizen. Pol. Jarnaar, Stant, 'k eu geaf ,'t nie op! Onzen lieven Heer blijft toch altijd meester, en moet er somtijds wat geleden worden, daarachter komt er toch troost en zalving. Stant. 'T is alzoo Polen hoe is 't, hebt gij zondag naar Ressegem geweest Pol. Jank, Stant, en er was veel volk; 't is een vrolijke kermis geweest Stant. En hebt gij den trompetterclnb van Aalst gezien Pol. Of ik hem gezien heb, Stant. en g'hoord ook: dat zijn lelie mannen, ze kuDnen machtig schoon spelen en daarbij veel plezier maken. öiant. En alles in eerlijkheid en deftig heid, ba "Pol Pol. Dat moet ik zeggen, Stant, en dat bedt iedereen gezegd, dat het deftige en wecrdige jonkhpden zijn die van dat rnoziek deelmaken Stant. Uewel, Pol, daar geven de don- chisteu nochtans bovenerms tegon af, tegen dien trompetterclub In hun meetingen eu iu hun gazetien smijten ze van alle spotnamen eu verwytingeu naar den kop van üiedeftige jongens, tot zooverre dat z'er al voor gecou- damneerd geweest zijn door de tribunalen Pol. Jamaar, Stant, dien trompetters- clnb is katholiek, miewaar Stant. Dat geloof ik wel, Pol, en katho liek tot der dood. I'ol. Ilewel, Stant, dat is genoeg om de douchisten daar tegen af te geven Al die geen doucbist en is, en deugt immers niet in u'oogen van die revolutionnairs Stant. Dat moogt ge nog nen keer zeg gen, i'ol; ons katholieke regencie die al doet wat ze kan om ons stad wel te bestieren meê onzen braven en achtbaren Burgemeester aan 't hoofd, wordt dagelijks door den laster ge trokken iu de gazetten en de spotschriften van die schijnheilige verraders Pol. Eu waarom niet dan, StaDt Ze vallen nel uit tegen de kerkelijko Overheden eu tegeu ons brave en dienstdoende Priesters, w aaroin en zouden ze dan tegen de deltige en katholieke wereldlijken nie uitvallen Stant. Ja, Pol, 't is schandalig lijk ze 't volk willeu opmaken tegen al wat goed on godsdienstig is; en hoe moet de pen brunden lusscheu de vingers van die verachtelijke krabbelaars die wetens en willens liegen en lasteren en bezwadderen I'ol. Eu die tot over eenige jaren werk ten voor 't goed, Stant, en die nu uit hoog moed eu geldzucht al doen wat ze kunnen om op te bemelen 't geen dat ze vroeger veroor- I ueeideu en om te bevuileu 't geen zij vroeger vooisluiiuen en verdedigden l!! Sri a.nt. L>aart»au ziet ge toch, Pol, dat de macht van den duivel groot moet zyn, om alzoo sommige mannen op weinigen tijd g'heel en gansch om te keeren, en om hen van goei kristenen en katholieken t'hervormen in vervolgers en lasteraars van de Priesters Pol. Ja, Stant, 't is abominabelmaar 'k en kan toch de dwazigheid nie begrijpen van menschen die jaren en jaren de geuzerij en alle kwaad bestreden hebben en die nn hand in hand meê geuzen en socialisten en slechterikkeu ten strijde trekken tegen Kerk en Vaderland Stant. En wat rust en vrede of wat gelnk kan er nog te vindenv zijn voor zulke verraders en volksbedriegers Pol. Wel, Stant, 'k heb dikwijls hooren zeggen dat het maar den eersten stap en is die kost, en als ge nen keer in 't leger van Lucifer voor goed ingelijfd zijt, dat ge dan meê zooveel smaak en voldoening 't ergste kwaad verricht als vroeger 't grootste goed. Stant. 't Kan zijn, Pol; maar zij zeker dat er 's nachts bij zulke ertisten al dikwijls nen keer koud zweet op 't voorhoofd komt pereleu en dat Pitjen de dood somtijds meê aardige verschijnsels voor de pinne komt Pol. Zie, Stant, dat zijn hun affairen, maar 'k en zon nie willen mangelen meê die kalanten Stant. Braaf en kristelijk blijven lijk ons voorouders het ons geleerd hebben, Pol, dat ia 't zuiverste en van tijd tot tijd nen keer peizen op 't leste en op 't geen dat er achternaar komt, dat is een ander paar mou wen als de gloria mundi achterna loopen en de slaaf zijn van 'tgeld en den hoogmoed. Pol. -- Dat is mijn zeggen. Stant, en blij ven werken om de leste donchistengazet uit d'haudon van d'eeuvondige en verblinde men schen te trekken, dat zullen wij Stant. Zonder ophouden, Pol, want ze doen schrikkelijk veel kwaad; en al wie zijn rust en zijn vrede en zijn gelnk bemint, en mag ze niet lezen. Pol. Zeg het maar voort overal, Stant; en mocht het toch geregend hebben als gij de naaste week terugkomt Stant. Als 't God belieft, Pol en de komplimenten aan Kaken. Een der nuttigste on leerrijkste con grossen, welke zeker goede vruchten zal afwerpen, is wel het congres van den Belgischen Volksbond, dezer dagen te Luik gehouden. Het eerste punt dat ter besprekiog kwam, was de Zondagrust. Reeds dikwijls werd dit onderwerp in Concordia behandeld; en in ons Syndi- kaat wordt nog altijd een icvurige veld tocht geleverd aan de bestrijders vau de rust, welke de werkman cn de bediende zoo noodig hebben, om zich te ontwikke len, zoowel geestelijk als stoffelijk. Ik wil hier niet meer aantoonen of de Zon dagrust noodzakelijk is; daarvan is ieder genoeg overtuigd, doch ik wil hier enkel, laten zien welke do gevolgen zijn, van eenen rusteloozen arbeid. Kan iemand zonder rust zijne lichamelijke vermoeie nis herstellen Neen, want dio strijd zou onuitstaanbaar zijn. De werkman, die 's Zondags werkt, aanziet het loon dat hij daarvoor ontvangt, als profijt, en dat profijt wordt algemeen opgedronken: zóó werkt de Zondagsarbeid het alcoolism in de hand. Van eenen anderen kant kan dia werk man zijno godsdienstige plichten niet meer vervullen en ook niet meer rusten om zich gedurende dio rust te bereiden beter werk te leveren. Ontelbaar zijn de bewijzen vau de noodzakelijkheid der Zondagrust. Het persoonlijk initiatief is onvoldoende om de Zondagrust te verze keren, ik beweer zelfs dat eene matige wettige tusschenbomst geene waarborgen geeft, want eene wet die to breed van opvatting is, en te veel vrijheid geeft wordt algemeen met de voeten getreden endaar komt gewoonelijk niets van. Er moet daarvoor eone wet gestemd worden die de strengste waarborgen oplevert. De mogelijkheid van uitvoeren dezer wet valt uiet to betwijfelen; zien wij niet gansch Eugeland door de Zondagrust geëerbiedigd; nochtaus dio zelfde Engcl- scbeu die zooveel mogelijk 't spreekwoord - Times is money in voege brengen hebben wel ondervonden dat de zondag- tijd geen geld in den zak brengt, want dat den mensch die tijd noodig heeft om met nieuwen iever en kracht des ander daags naar de gewone bezigheden woer te keeren Neuter. Vrouwen- en kinderarbeid. Wordt de wet vau 13 december 1889 op den arbeid van vrouwen en kinderen oude'houden vraagt do Patriote. Om daaiop te antwoorden, kan men niet beter doen dan de officieele statistieken te raad plegen die maandelijks uitgegeven worden. In April 1898 wierden er 940 onder zoeken gedaan dat is dat de werkop- zieners in.940 werkbuizeu of fabrieken een onderzoek deden om te weten of de wet ondcrhoudcu wierd. Tijdens die 940 onderzoekon, en wierden er maar 16 processen-verbaal b gemaakt. In mei 951 onderzoeken en 27 proces sen-verbaal. Iu Juni 1010onderzoeken en 34 "proces sen-verbaal. Iu Juli wierden er 850 werkhuizen bezocht eu 51 maal proces-ver baal - gemaakt. Dus iu 't geheel, iu vier maauden tijd, 3751 onderzoeken en 128 maal proces verbal, b dus ééu op 29 bezochte werk buizeu. Iu 't algemeen wordt de wet van 1889 tamelijk nauwkeurig nageleefd. Dat de weiopzieners slieng wezen, eu overal de misbi uiken tegenkanten. 't Vergaan van de wereld. Geleerden hebben zich aau 'l cijferen gezel eu hebben gevonden dat de wereld zalveigaau binnen 10, 20 of misschien wel 30 miljoen jaren. Wij mogen dus nog gerust op onze twee ooren slapen 1 zaal-Ruplens, Groote Merkt, door Onze Pie eene mpetinq belegd om protest aan te teeken tegen 't verbod des heeren Bur gemeesters aan de groenen,van op Zondag 2 October, optochten te houden en fees ten te geven op openbare plaatsen. De meeting maakte fiasco een zeven tigtal groenen waren aanwezig. De mee ting om 11 begonnen was te middag izecindigd en men. zag dan de shah van Chipkn met groene krawat en omringd van zijne 'Puiteu en Padden, zonder te tiurveu omboog kijkeu, de Molenstraat afdrijven. E«nige groene belhamels zeggen en schrijven dat ze geene rekeniug zullen houden van 't verbod des heeren Burge meesters nu wij aanschouwen dit als grootspraak iu alle geval strenge maat regelen zijn genomen. Weet gij hoe diep uit de aarde men de kolen haalt In een koolmijn van Bergen is de onderste laag, die men thans uithaalt, 1150 meterj» diep; uit een kool- miju van Charleroi (te Marchienne) haalt men nu kolen die 1,025 meters ODder de aarde begraven liggen. De koolmijnen zijn, op verre na, niet a! zoo diep. De middelmate van Henngouw is 472 meters, voor 't zuiden van Bergen 559 meters, voor 't Center 418 meters en voor Charle roi 447 meters. schreven door een christen democraat on gericht tot onze confrater Dender en Schelde van Dendermoude, sluit met de volgende veelbeteekenende woorden Christen democraten bestaan er op b verlangen vau den Paus, die dit leger n van jonge en kloekmoedige mannen zelf n ingesteld heeft om het socialismus te bestrijden en den catholieken gods- b dienst te verdedigen. Ziedaar wat de groene chefs aan hunne aanhangers wijs maken, want do sukke- kelaar die deze bovenstaande regelen schreef, heeft ze natuurlijk uit ziju duim niet gezogen. Dus H.H. H.H. onze Bisschoppen, de E.E. H.H. Pastoors, Onderpastoors en Kloosterlingen welke tot hiertoe de ver dedigers dor Kerk, van den Godsdienst zijn geweest zijü afgesteld en vervangen door de groene socialisten 11 Wij herbalen het de leiders der christeno democraten liegen wanneer zij beweren dat hunne bewoging door don Paus wordt goedgekeurd. Z. H. Leo XIII heeft integendeel, cn in de laatste tijden vooral, herhaalde malen de catholieken gewaarschuwd dat zij moeten werken in overeenstem ming met de Bisschoppen. 't Is dus niet alleen tegen 't Bisschop pelijk gezag dat de groenen in opstand komen, maar tegen het gezag zelf van den Paus op wiens goedkeuring zij zich ten onrechte beroepen. Een afdoende bewijs dat Z. H. Leo XIII de werking dier christeue demo craten niet goedkeurt, vinden wij iu 't feit dat onze groenen te Brugge iu congres vergaderd Hem een telegram zon den cn Hij zich niet gewaardigde erop te antwoorden Z. H. de Paus deed hun de eer van de zotten aau. Voor treinwachters wordt een goed nieuws mcêgedeeld. Er wordt namelijk een volledig stelsel van zondagrust op grooten voet bestudeerd. Een overgroot getal benoemingen zal denkelijk plaats hebben, om dit stelsel mogelijk te maken. Verledenc jaar heeft de Zeer-Eor-waar dige Saucissenman, de vacautiedagen overgebracht te Kuockc, in het hotel van zijnenvriend Mr Van Bunnen, onzen Senateur bijkans geweest....! Dees jaar integendeel heeft Jambonus zijne gebenedijde voetjes in die kleiue badplaats niet gezet Menheer heeft inderdaad gedurende twee maanden zijn kwartier-generaal gehouden te Blanken berghe alwaar, volgens zijnen broeder Pie, die er ook ging uitrusten (de arme jonge) de vijffrankstukken van den morgend tot den avond rollen. Wat mag er daar achter schuilen Waarom zoo in eens Knocke geheel en gausch verlaten en met M. Van Bunnen afbreken Is Jambonus misscbieu niet voldaan geweest over de hospitaliteit van Van Bunnen Of is Van Buunen niet content geweest van zijnen klant Jambonus Allo, Pie, gij die zoo geern zeevert, vertelt ons dat eens 't is toch zoo schoont Of hebt ge liever dat wij bet vertellen Wij verwachten uwe antwoord. O die paters De opstandeling Aguinaldo, schijnt to Manilla aan eene poging tot vergiftiging ontsnapt te zijn. Een kleurling zou het feit hebben ge pleegd. Tot nu toe is dit enkel een gerucht dat nog niet eens bevestigd werd. Wel de liberale Petit Bleu B weet het al beter. Elf paters, hebben den man willen vermoorden, drukt het blad zonder aarzelen en daarmeê laat het de gor dijn te vallen. 't Is toch zoo ver denkt het. Meer dan 2000 uren. 'tZal laat zijn eer ons nieuws gelogenstraft wordt. Ondertusschen slikt men de pil, en dat is genoeg. De Petit Bleu, die deze blauw komt te hechten op de onnoozelo mouw zijner lezers, zou hun echter ook wel >jeus moeten uitleggen hoe er elf paters noodig zijn om ééneu mensch vergift te geven? Het cyfer elf is toch zoo een gek cijfer 1 (e broederlijke liefde bij de groenen. Dagelijks ziet men dat wanneer twee kennissen zich ter statie ontmoeten maar voorzien zijn van eenen verschillige koepon, deze die eene hoogcre klas heeft genomen, uit genegenheid voor zijnen vriend, in een mindere klas reist. Bij do groene volksfoppers verstak men de genegenheid voor elkander heel anders. Een bewijs Verledeuo week bevond zich een groene chef iu de statie vau Aalst vergezeld van zijne schoon zuster eu hare kinders. Ze trokken te samen naar Brussel. Toen de trein alhier stil hield, klom de groene chef als een pacha in eene eerste klas en liet zijne schoonzusters met hare kinders aan den rok vlotten en in eene democratische derde klas kruipenl Voor.meuheer de groene chef was eene derde klas te gemeen I I 1 En 't zijn dan die kerels, dio gedurig van hunne liefde voor den evennaaste spreken en van gelijkheid En z'heb- ben zelfs nog de eerste gevoelens niet van de eenvoudigste hroederlijke Helde 1 En zeggen dat er nog sukkelaars zijn die naar die valsche piketters luisteren Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (leerjongen) 1 smeder (halve gast); 1 jongen van 16 tot 17 jaren vooreen werkwinkel 1 voerman voor Brussel Leerjongens voor het weven. Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- ners en fabriekwerkers. Ïabakfabriek. g'Hebt dat g'hoord, vraagt Pie van Chipka, van hun fabriek, de winst aan 't werkvolk I Ach ja, wij hebben er iets van gehooi d, lieve Pie. Zoo 't schijnt, man, zoudt ge uw aandeel gevraagd hebben voor uweu strijdpenning en men weot wat dit zeggen wil maar 'twas miskadéééé 1 en de jon gens deeldeu met reden de profijtjes onder hun, behalve de 13 ten honderd aan de actionnarissen... Is 't waar, Pie, dat ge als actionnaris ook al niet veel te retetetten hebt en dat ge van uw zaadbaksken niets iu de socië teit gestoken hebt Broeder Dolf, zoo men zegt, heeft er integendeel nog wat raapzaad in gerisqueerd, en, gelijk alle groote capitalisten, tegen de welke hij uogthans gedurig schermt, verstoot hij ook de vette intresten van 13 teu honderd niet... Kom, kom, Pie en Dolf, weent maar crocodiilentranen over de schandalige groote winsten 1 Nog een woord, geachte lezers Is 't niet wonder dat'jiet, in alles, bij de groe- ncu op ur 13,op 't Judascijfcr, uitdraait Het wonder van den H. Janua- rius. Den 19 September heeft te Napels wederom het wonder plaats gehad van den H. Januarius. Volgens gewoonte, was de relikwio,oen flescbje met geronnen bloed van d'-n grooten martelaar en pa troon dier stad, des morgens ten 9 uren ter vereering uitgesteld in de schatkamer, van waar zij in plechtige processie word gedregen naar den hoogen altaar der ka thedraal. Daar, onder de vurige gebeden eener cindelooze en angstige menigte, kwam de inhoud in geheel vloeibaren toestand en scheen merkelijk vergroot te wezen. Twee uren lang werd de menigte toegelaten tot vereoring der relikwie, die werd getoond door eenen der kanonniken. Dit geschiedt binst geheel de octaaf, ge- durendo welke bet bloed van den marte laar iu vloeibaren toestand blijft. Daarna wordt de eerbiedweerdige relikwie weder geplaatst iu de schatkamer van den Hei ligen, om op den eersten zaterdag van Mei tc worden gedregen naar de kerk der H. Clara, waar het wonder eveneons plaats heeft. Men weet dat deze boven natuurlijke gunst des hemels, jaarlijks tweemaal herhaald wordt. t>en vriend stelde ons do vraag l of we gemerkt hadden met welke arglistigheid de helden van Chipka bet laten voorkomen in hun manifest, gelijk ze dat reeds gedaan hebben in hun schrij ven over de meeting van Brugge, alsof zij alleen stonden en niet verbonden waren met liberalen en roode socialisten. Wij hebben geantwoord dat we dat goed gemerkt hebben eu dat de arglistige groene krawatteu aldus handelen, omdat vele brave catholieke menschen om wille van die snmenwerking hunne kliek heb ben verlaten en er nog meer zouden zijn om dat voorbeeld te volgeu, indien zij hun geen zand in d'oogen strooiden door het te laten voorkomen dat de christeue democraten alleen staan, :t is te zeggen, strijden zonder hulp van liberaal en roode socialist. Zoo zal de held van Chipka bun ook niet vertellen dat hij de Bruggelingen naar hier uitnoodigt, nu dat Z. H. de Bis schop van Brugge hem verbiedt ze in zijn diocees te komen misleiden. De secte der christeue democraten van Aalst wordt verloochend door allen door den Belgischen Volksbond, door do Cath. Vereeuiging, door alle ware Catholieken en is veroordeeld geworden door HH. HH. de Bisschoppen van Gent en Brugge. Liove lezers Do groene socialisten beweren dat zo alleen strijden maar overweegt de 3 volgende vragen Wat zoudeu de groeno socialisten nu ook kunnen doen zonder do liberalen en roode socialisten Wat zoudou de liberalen nu ook kun nen doen zonder de roode en de groene socialisten Wat zouden do roode socialisten nu ook kunnen doen zonder do liberalen en groene socialisten Voorzeker zal uw antwoord altyd zya NIETS Dejaelit op patrijzen zal, ter oorzake der schaarscheid vau dit wild, reeds op 15 October gesloten worden. Do liefhebbers zullen echter vergoed worden door het groot getal lijsters, dat, naar het schijnt, zeer overvloedig is. Hollandsch Vee. Men leest in den Patriote een schrijveu uit Amsterdam, meldende dal de Hoilandsche minister van buitenlandsche zaken het openen der grenzen voor het Hollandsch vee verze kert in den loop der maand October. De minister voegt er bij dat hij volko men overtuigd is van de goede trouw der Belgische regeering, maar dat deze reke ning moet houden met de a openbare denkwijze,die den vrijen doorvoer verre van gunstig is. *jaar Congo. Op 6 October li aanst. zulleu te Antwerpen aan boord van den stoomboot Leopoldville onder anderen inschepen 4 agenten der Centrale Africaine vau Aalst, die te Leopoldville eene stem-wheel-boot, de Alostvïlle,zullen laten v.m stapel loopen. Deze agenton gaan factorijen inrichten aan de Djuma. De Alostville zal op 6 November aanst. uit Antwerpen verzonden worden. Bij de verschijning van het eerste num mer van den vierden jaargang der raden wij al onze lezers aan, die nog niet hebben ingeschreven en die van deze schoone en goedkoopo uitgaaf zouden willen genieten, ons zoo spoedig mogelijk hunne inschrijving te willen zenden. De nieuwe inschrijvers hebben slechts hun adres met melding Nieuwe Vlaam sche Illustratiete zenden met bijvoeging van den inschrijvingsprijs, om verdere kosten te vermijden. De prijs per jaar is Voor de stad fr. 3,60 Voor buiten de stad fr. 4,30 De koningin van Deuemark is donder dag morgend ten half 6 overleden. Louisa, koningin van Penemark, gebo ren prinses van Hessen, werd geboren op 7 September 1817 en is dus 81 jaar oud. De hoogbejaarde koningin van Dene mark, i* wel eens de moeder vaD Euro pa genoemd. Immers, door de huwe lijken harer kinderen en kleinkinderen is zij met een groot getal vorstenhuizen in Europa verwant. Koning Christiaan IX is thans 80 jaar oud en regeert sedert 1863. In 1842 was hij getrouwd met prinses van Hessen- Kassei, wier moeder eeno Deensche prin ses was. Uit hun huwelijk ziju 6 kinderen gebo ren 3 zoons en 3 dochters. De oudste zoou, kroonprins Frederik, is getrouwd met prinses Louise van Zwe deneen kleindochter van prins Frederik der Nederlanden. Zij hobbeu 8 kinderen, 4 zoons en 4 dochtsrs.Van de zoons is een getrouwd met eene hertogin van Merck- lenburg eu een met prinses Maud van Engeland (dochter vau den prins van Walis) van de dochters is eene de gema lin van een Zweedschen prins, en eene van een prins van Lippe-Schaumburg. De tweede zoon is koning George van Griekenlandwiens oudste zoon is go- trouwd met eene zuster van den Duit- schen keizer. Do derde zoon is getrouwd met prinses Marie van Orleans, dochter van den her tog van Chartres. De oudste dochter is de prinses van Walis de tweede is do keizerin-wedu we van Rusland de dorde is gotrouwd met den hertog van Cumberland, zoon van den laatsten koning van Hanover. Do overledene koningin was sindr. lan gen tijd ziek. In het kort gaat verschijnen Slacht offers der Blocdtoet, zedenschets door Petbus Van Nuffel. Evenals de vorige werken van denzelfden schrijver, zal hot nieuw boek bij het vlaamsche volk goed onthaald wordeu. Men kan van heden af inschrijven aan 1 fr. het exemplaar. J. M. J. F. C. C. 6. Z. J. C. A. in de kerk der Arme Claren Colettinen, October 1898feestdag van H. V. Franciscus van De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 uren do eerste Mis met uitstel ling van het Allerheiligste Sacrament tot ca het Lof. Om 8 uren de 2de Mis. Om 3 uren Sermoen door een Eerw. Pater, daarna het Lof. TE AALST. Zaterdag 15 October 1898, ten 9 uren, solemneele Mis met uitstelling van het Allerheiligste. Ten 5 uren solemneel Lof. Zondag 16 Octoberten 9 uren, solem nele Mis met uitstelling van het Aller heiligste. Ten 5 uren Lof en Sermoen in het Vlaamsch dooreenen Eerw. Pater Carmeliet Disoals. Maandag 17 Octoberverjaardag van het Kindekeu Jesus vau Praag, ten 9 uren solemnele Mis, Na het Evangelie Ser moen iu het Vlaamsch, door eenen Eerw. Pater Carmeliet Disoals. Na de Mis Toe wijding der Kindoren.. Aanstaanden Zondag, Feestdag van den II. Rozenkrans, algemeeue Communie. H. Mis om 6 uren in de Kapel der Eerw. Damen, Molenstraat. Volle aflaat. Om 11 uren gewone vergadering, om daaroa gezamenlijk het Rozenhoedje te gaan bidden in deS' Marlinuskerk tot het verdienen van den vollen aflaat van den H. Rozenkrans. Priesterlijke benoemingen. Do E. H. Denysis coadjutor benoemd te Denderwindeke. Zijn professor benoemd te Gecrards- bergen, de E. H. Huyberechtte D ?yuze, de E. H. Areuts te Ledoberg, de E. H. Van Cleemputte, priester der laatste wij ding. Zitting van Vrijdag 30 September. Vrederechter M. A. Calewaert. Rombaut Camiel, zoon Vitalis, merkt- kramer cn groene, wonende Moorselsche Baan, beschuldigd van op Zondag 21 Oogst 11. voor het huis van den heer Ghecraeidts, Burgemeester, geroepeu te hebben dat hij een smeerlap is, werd ver oordeeld voorwaardelijk tot twee geldboe ten van 10 franks en do kosten. De voor waardelijke opschorsing is op een jaar bepaald. Onze Pie die ter zitting tegenwoordig was, zag er zoo koleirig uit als 'nen fox die een stuk van eene razige koe had binnen geslokt. De Burgemeester der Stad Aelst brengt ter kennis dat alle betoogingen en optochten op Zondag 2 October 1898 zul len verboden zijn. De overtredingen aan het Politieregle- ment van den 6 Maart 1891 zullen door de Politie beteugeld worden. Aelst, den 30 September 1898. M.-L. Gheeraerdts. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 714 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5700 kilos. Te beginnen van 2D october zal de prijstabel voor werkmansabonnementen op deu spoorweg ook toegepast worden op de gemengde diensten. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Abonnementen van 14 dagen of eene maand, zullen te beginnen van 1" October'in de Noordstatie te Brussel worden afgeleverd voor de lijnen der bij zonderste spoorwegmaatschappijen van Zwitserland. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Een onderofficier der caribiniers te Brussel, die door zijn goed gedrag spoedig tot dezen graad was gekomen, bad be trekkingen aangeknoopt mot oen 17jarig meisje van Cureghem. Plotseling veranderde het gedrag van den onderofficier, en, nadat hij verschil lige straffen ondergaan had, werd hij ver laagd tot den graad van korporaal. Zaterdag ontving het meisje eenen brief waarin hij haar verzocht, hem 's zondags te vinden op eene afgesproken plaats. Sinds dieu hooitte men van haar niet meer spreken. Dijnsdag morgend kreeg de zuster van het meisje eenen brief, meldende dat men heider lijken in een bosch van Wem mei zou vinden. Hij zegde, eerst haar en dan zichzelven te zullen dooden, daar hij bij niet wilde, dat door zijue afstraffing schande over de familie kwam. De zuster liep naar de policie, deze telefoneerde naar de kazerne, en daar vernam men dat hij inderdaad sedert zon dag op het appel ontbrak. Hot bosch werd onmiddelijk in alle richtingen doorzocht en de twee lijken gevonden op de aangewezene plaats. Cartouohes sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. Te Tervueren werkte eene vrouw aan den aardappeloogst. Haar dochterke Marie, 6 jaren oud, vermaakte zich met het verbranden van het gedroogde loof. Eonsklaps vatto de kleeren van hot kind vuur eu in een oogwenk was het geheel door vlammen omgeven. De hulp der moeder mocht niet baten zij bracht slechts eon verkoold lijkje meê naar huis. De moeder zelf bekwam vreeselijke won den aan de borst en de armen. Hoeveel goed de late warmte ook gedaan hebbe, toch heeft zij o"k veel kwaad gedaan, daar zij het uitbroeien van myriaden rupseneieren voor gevolg heeft gehad Het is te vreezen dat de in secten, tijdens den winter in muurspleten en andere schuilplaatsen voor de kou be schut, bij het komen der leute veel kwaad zulleu doen. Men weze dus op zijue hoede. Socialistisch stoet....je. Men schrijft uit Geut Onze roodjes hebben maandag avond nog eens eeu stoetje ge houden. Maar wat was het magerkes I Het gold eene protestatiebetooging te gen do loting. Eene goede 500 socios na men er deel aan, en 't scheen dat zij niet heel wel op hun gemak waren want zy haastten zich om van de Vrijdagmarkt, waar de stoet vergaderde, naar het feest lokaal in de Bagattenstraat te trekken. Daar voerden Anseele en Hardyns, ook twoe lotelingen het woord. In den beginne over een tiental jaren, verwekten derge lijke betoogingcu groote opspraak, eeniga jaren later brachten zij nog enkel de nieuwsgierigen te been, nu gaan zij in de grootste onverschilligheid opgemerkt voorby.

De Denderbode | 1898 | | pagina 4