Zondag 9 October 1898. 5 centiemen; per nummer. o4sle Jaar 3503. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De klimmende belasting, De Moordenaar? LANDBOUW. Z0NDAGRUST.'s..mlddag Van tak op tak. Rechtveerdige vraag. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 October 1808. De belasting op het inkomen, in andere woorden, de klimmende belasting ia het stokpaardje der groene socialisten. Zij willen er ae basis Tan hun belastingstel sel Tan maken. Eens dat do groene Shah van op den toren vanChipka heeft afgekondigd dat iedereen moet belasting betalen in even redigheid van zijn inkomen,is alles gezegd en geene tegenspraak wordt nog geduld. Eu al wie dit belastingstelsel als inqui sitoriaal en van moeilijke toepassing houdt, wordt als een afschuwelijke oübe- waarder,hartelooze volksuitbuiter, bloed zuiger, enz. enz. uitgekreten. Nogthans de bevolkingen die aan dit zoo rechtveerdig stelsels, volgens den groenen Shah, onderworpen zijn, zijn verre van er te vrede over te wezen. In Elsas-Lotharingen,is sedert verledene jaar, eene wet tot stand gebracht betrek kelijk de belasting op de nijverheid en dit in vervanging der wet op de patenten. Deze wet stelt eene wezenlijke klim mende belasting daar. Terwijl de nijveraars en kooplieden vroeger rechten betaalden bepaald door een tarief in 't welk de patentschuldigen gerangschikt waren, moeten zij nu beta len volgens do vermoedelijke winsten die hunne nijTerheidsgestichten of hunnen koophandel opleveren. Nauwelijks was de wet in voege of allerhande gegronde klachten werden gehoord. En nogthans de schattingen waren gedaan door lokale en provinciale comi- teiten in de welke de nijveraars en koop lieden in de grootste verhouding mogelijk vertegenwoordigd waren. Dus indien deze belasting niemand be vredigt, is 't aan de toepassing der wet niet toe te schrijven maar wel aan 't stel sel zelf. Do dagbladen der streek laten de bit terste klachten hooren tegen de gedane schattingen en bewijzen, door voorbeel den, de onrechtveerdigheid van 't stelsel. Een nij veraar vondt dat men hem te hoog had geschat en hij bewijst het door zijnen inventaris. En wilt ge weten wat men hem ten antwoord gaf Mijn beste heer, ge kent niets van uwe zaken, van uwe nijverheid.,. Gezien de belangrijkheid uwer zaken zoudt ge eene winst van zooveel moe- ten hebben, B Vermindert uwe algemeene kosten en ge zult de winst opstrijken die wij geschat hebben B Meer andere gevallen worden aange haald. Indien men onze Belgische nijverheid aan zulk een stelsel moest onderwerpen, wat zou ervan geworden WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDVARD WAGNER. 43"* VERVOLG. Na deze woorden groette zij met de hand en ging met Soüe naar het salon, waar hare afwezigheid wel bespeurd was, doch geene aanleiding had gegeven tot bijzondere opmer kingen. Kort na hare binnenkomst werd de koffie rondgediend. De markies van CharJemont voegde zich by de groep, welke Eugenie omgaf en Sofie werd door Maria Bnrtineux ter zijde geno men, die van ongeduld brandde haar te spre ken en dit wel tot groote spijt van graaf Beaucourt, die gehoopt had het volgend half uurtje met Sofie door te brengen. ik heb u iets bijzonders te zeggen, juf vrouw Lepage, zegde mevrouw Bartineux, terwijl zij op eene kanapé plaats nam en Sofie uitnoodigde naast haar te gaan zitten. Sofie knikte. Ik geloof dat het u bekend is, welke beteekenis de tegenwoordigheid van mevrouw Mixtome hier heeft Hoe bedoelt gy dat, mevrouw Ook is men het in gansch Elsas-Lotha- ringen eens om te eischen dat de wet afgeschaft worde en men tot het stelsel der patenten terugkeere mits rangschik king door mannen van 't vak. De schatting van de vermoedelijke winst door eenen nij veraar of koopman gedaan is eene ware inquisitie, moet aanleiding geven tot ongelijkheden en stelt hem bloot aan willekeurige schattingen soms uit wraak of nijdigheid gedaan. Nu, voegen wij hier nog bij dat deze wet van klimmende belasting maar toe passelijk is aan zekere nijverheden en koophandels waarvan de winsten gekend en gemakkelijk te schatten zijn. En ten slotte willen wij herinneren dat er in België, in talrijke gemeenten onzer Provincie, ook eene soort van klim mende belasting bestaat, die men octroy heet. De inwoners worden belast volgens hun vermoedelijk fortuin of inkomen waarvan zij die met de schatting of rangschikking gelast zijn, in vele gevallen, zooveel weten als den domston koejongen der Gemeente. Maar ook hoeveel reklamen worden er jaarlijks niet tegen ingediend Wat oncenigheid en rusio spruit er niet uit voort Hoe menigwerf is het niet ge beurd dat eene rustige en vreedzame Gemeente door de willekeurige schattin gen van 't octroy in een oord van misver stand en wraakzucht is herschapen ge worden Onze geëerde lezers van den buiten weten er ook van te spreken. Neen, de klimmende belasting door de Shah van Ghipka voorgestaan is te ver- oordeelen, omdat zij de menscheu bloot stelt aan ongelijkheid, lieve kindjesma kerij, willekeur en wraakneming 1.... Prins Max van Saksen. - Deze priester van koninklijken bloode, die eerst kapelaan was in een der armste wijken van Londen, is nu Daar Wühzburg vertrokken, om er den doctorsgraad in de ;odgoleerdheid te gaan verwerven. Ver eden zondag heeft prins Max te Mun- chen tweemaal gepredikt. De prins had bedankt voor het aanbod om, gedurende zijn verblijf te Munchen zynen intrek te nemen bij zijne hooge bloedverwanten hij gaf de voorkeur aan de stille klooster cel der paters-Capucijnen. Zondag morgend was de Theatbijner- hofkerk reeds van in de vroegte door eene dichte menigte gevuld. In de bidkapellen hadden ook de infante Eulalia en prinses Lodewijk-Ferdinand met hare hofdamen daats genomen. Prins Max hield, na het évangelie, eene predikatie over den per soon des Zaligmakers. De rede duurde bijna eene uur. Des middags gaf de prins eene konfe- rentie voor mannen en jonge lieden in de Siul-Autuuiüskeik. Ook deze was stamp vol.Hierbij waren ook aanwezig de hertog van Genua, prins Lodewijk-Ferdinand, veel adellijke personen en militaire over heden. De gewijde redenaar sprak toen over de plichten van den christenen mensch. De markies van Charlemont dingt reeds laug naar hare hand, zegde mevrouw Barti- neux, maar verwaand door de vele vleierijen, waarmede zij overladen wordt, heeft zij hem tot voor korten tijd geen bewijs harer gunst gegeven. Zij is de trotsche dochter van eenen der meest trotsche hertogeu van Frankrijk. De hertog van Montfagon werd, wegens zijne strengheid, onverbiddelijkheid en dwinge landij de hertog met de ijzerenhand genoemd. Mevrouw Mixtome zou, indien zij wilde, eenen hertog kannen huwen, en in 't vorig jaar dong zelfs een Duitsche prins naar bare hand. Zij heeft nooit van zijn aanzoek gespro ken, daarvoor is zij eene te volmaakte edel- vronw, maar de prins maakte er geen geheim van, dat bij was afgewezen. Niet lang geleden twijfelde ik nog, dat zij den markies zon trou wen, ofschoon hij zelf er nooit aan twijfelde haar voor zich te winnen nu zij echter op zijn verzoek naar Montfagon is gekomen, dat zij zoovele jaren had gemeden, blijkt het dui delijk, dat zij hem aanmoedigt. Dat schijnt zoo, zegde Sofie. Het werd haar eng om de borst. Gedurende haar verblyf alhier, maakte de markies onophoudelijk baar het hof, ver volgde mevrouw Bartineux, en zij heeft dat met bijzondere welwillendheid aangenomen. Haar huidig bezoek zet de kroon op dit alles. Over de scheikundige mesten te gebruiken in den Herfst, Jaarlijks, op dit tijdstip, ontvangen wij talrijke vragen om iulichtingen te beko men over de keus der scheikundige mest stoffen, welke in den Herfst bijzonder dienen gebruikt te worden Wij gelooven dus dienst te bewijzen den landbouwer diens aangaande in te lichten. De scheikundige meststoffen kunnen in drie groote klassen gerangschikt worden, te weten a) De potaschhoudende meststoffou, zooals de kaïniet, de carnalliet.de cbloor- potasch, de zwavelzure potasch en de houtasch. b) De phosphoorzuurhoudende mest stoffen, waarvan de bijzonderste zijn de metaalslakken, de superphosphaten en de nedergeplofio phosphaatkalk (gepreci piteerde phosphaatkalk). c) De stikstofhoudende mesten, onder dewelke bijzonder moeten gemeld wor den de soda-nitraat en de zwavelzure ammoniak. Iüdien, eigenlijk gezegd, deze verschil- lige mesten niet kunnen gerangschikt worden in Herfst-, Lente- of Zomermes- ten, is het niettemin waar dat bet tijdstip op hetwelk men deze meststoffen toepast, eene belangrijke rol speelt, zoowel ten opzichte der bemestingskosten als der vruchtbaarmakende uitwerksels door de meststoffen voort te brengen. Het is alzoo dat al de potaschmesten op voordeelige wijze aan don grond zullen toevertrouwd worden in den Herfst,zoowel voor de Winter- als voor de Zomerteelten. In hetzelfde geval bevinden zich de metaalslakken, waarvan het phosphoor- zuur in opslorpbaarheid toeneemt door zijn verblijf in aanraking met de bestand- deelen van den grond. De superphosphaten en de geprecipi teerde phosphaatkalk kunnen insgelijks in den Herfst met den grond vermengd worden nochtans daar bun phosphoor- zuur merkelijk meer kost dan dat der metaalslakken,en in strijd met dit laatste, van zijne opslorpbaarheid verliest door een verlengd verblijf in den grond, moet men deze phosphaten byzonder voorbe houden om in de Lente te gebruiken voor oogsten, welke snel opslorpbaar phos- phoorzuur vereischen en den grond slechts weinigen tijd beslaan. Wat de stikstofmesten betreft (soda- nitraat en zwavelzure ammoniak) welke hunne stikstof kunnen verliezen door uitspoeling van den grond, is het geraad zaam er geen gebruik van te maken, in deu Herfst, dan op zeer gematigde wijze (40 a 50 kgr. per hectare) en slechts wanneer het uitgeputte erondeu of late zaaïngon geldt. L. Van'den Bebck. landbouw-ingenieur. tot middernacht ZONDAG 9 OCTOBER 1898, dienst doende Apotheker Mr E. Meganck Leopoldstraat. Mevrouw zweeg maar Sofie antwoordde niet. Begrijpt gij mij niet vervolgde de oude dame; Eugenie Mixtome kwam heden als verloofde van den markies. Zijn zij dan werkelijk verloofd vroeg Sofie. En is hare aanwezigheid daar geen be wijs voor Zou zij alleen hier gekomen zijn, om hare voormalige kamer te zien, en daarin naar een teeken van hare vroegere bewoners te zoeken Neen, zij beeft geheel andere rede nen. Zij is niet koel meer voor den markies. Zij staat alleen op de wereld en hoe trotsch zij ook wezen moge, toch heeft zij behoefte aan genegenheid. Wat kan anders de oorzaak harer komst zijn dan de wereld onrechtstreeks te zeggen, dat zij de vrouw van dien markies wil worden Sofie bleef zwijgen, ofschoon mevrouw Bar tineux een bevestigend antwoord scheen af te wachten. Dat zij van den markies bondt, is zeker, zegde laatst, genoemde. Hare eerzucht zal bevredigd worden als zij weer in 't bezit der titels komt, die vroeger zoo binnen haar be reik lagen. Zij verliet eens Charlemont, over laden met smaad en zal er zegevierend terug- keeren. Het denkbeeld was voor Sofie niet nieuw, maar toch deed het haar pijn het telkens te Aangroei der Belgische bevol king. België is het dichst bevolkte land van gansch de wereld zijne bevol king is driemaal grooter betrekkelijk, natuurlijk dau die van Frankrijk 217 inwoners per vierkanten kilometer. Volgens een officieel Fransch verslag is ons volk een van de krachtigste der wereld. Men beeft,om de berekening te maken, eeüe middelmaat genomen van 1000 wet tige huwelijken. Op die middelmaat, worden er geboren In Duitschland 270 kinderen. In Schotland 269 In België 261 In Italië 251 In Engeland 250 In Oostenrijk 250 In Zweden 240 In Ierland 240 In Zwitserland 236 In Frankrijk 136 Men mag aldus in ons land eene bevol king van 10 millioen inwoners voorzien, tusschen dit en een tijdverloop van eene goede dertig jaar. Naar 't ministerie van oorlog is een ver zoekschrift gezonden tot het bekomen van iets dat maar zeer rechtveerdig wezen zou. Wanneer een officier ziek wordt, blijft hij altijd zijne volle bezoldiging genieten. Wanneer eon soldaat ziek wordt en nage noeg is hersteld, vraagt hij om een, twee, of drij maanden naar huis gaan, in ziek- verlof, als zijne ouders voor hem kunnen t ster'ie dranken aftezien Degene die alle onvoorzichtigheid ver mijdt, en voornamelijk van hot gebruik van sterke dranken afziet, mag gerust den spot drijven met dat oude vrouwen sprookje het gevaar van hot klimaat der tropenstreken Men heeft overigens beslissend proef nemingen gedaan in het Engelsch leger in Oost-Indië. Een derde ervan, zij onge veer twee duizend man,zijn onthouders Men heeft vastgesteld dat op dit getal slechts vijf p.h.naar het gasthuis moesten gaan, terwijl dat cijfer voor de niet ont houders tot tien p. h. klom. Dat bewijst ten overvloede, zegt gencraal- commandaut lord Roberts do Kandahar, dat de helft der ziekten in het Engelsch coloniaal leger aan het gebruik van sterke dranken toe te schrijven zijn. Do verhouding der tuchtstraffen komt zulks nog op meer treffende manier bewijzen iu 1893 werden op 869 straffen slechts 73 gevallen toepasselijk op onthouders. Dr G. Kolh, die verscheidene jaren iu Oost-Afrika doorbracht, verzet zich ten stelligste tegen het gebruik van sterke dranken. Ik verklaar uitdrukkelijk, zegt hij onder andere, dat ik een radikale onthou der ben. Dit weerhoudt mij niet te erken nen, dat, indien ik het gebruik van alcool als nutteloos beschouw iu Europa, ik dat zelfde gebruik in alle geval voor zeer schadelijk houd in Afrika, waar men zich ook bevinden moge... De oorzaak aan dewelke het toe te schrijven is dat de jonge vrouwen tegen de tropische lucht streek gestand zijn is te zoeken in het feit dat zij zich meestal van het gebruik van sterke drauken onthouden... Het spreekt van zelf dat men naar de coloniën slechts die landverhuizers zou mogen laten heen gaan, die er zich toe verbiuden, op.straf van onmiddelijke uitdrijving, van alle zorgen. Natuurlijk antwoorden de ouders, al waren zij de armste menscben, dat zij dit kunnen, ten einde hunnen zieken zoon thuis te krijgen, maar alsdan ontvangt die zieke soldaat geene soldij meer. Het verzoekschrift vraagt dat de solda ten in ziekverlof gezondeD, voortdurend hunne soldij en den prijs van het voedsel zouden genieten die zij anders in de kazerne zouden ontvangen. Wij houden die vraag als zeer recht veerdig en voorzeker zou deze som, in de meeste gevallen, voor de ouders der zieke soldaten eene weldoende hulpbron wezen. De sterke dranken in de heete landstreken. Een alleszins bevoegd tijdschrift, u De Belgische Congo opge steld door mannen, die jaren lang in deu Congo vcrbleveD hebben of er nog verblij ven,schrijft het volgende over het gebruik der sterke dranken in de heete gewesten. Sedert lang reeds ziju het de genees- heeren ééns geworden dat de luchtstreek iu de tropische landen heel goed door dc Europeanen kan uitgestaan worden eu dat de ziekten niet zoozeer door het kli maat voortgebracht worden, maar wel de menigvuldige onvoorzichtigheden die er begaan worden. Emin-Pacha zegt in een zijner laatst geschreven brieven moeten hooren. Terwijl haar vader in t schandelijke verbanning leefde, stond zijne van hem gescheiden vrouw op het punt hem te hnwen, die de plaats innam, welke baren vader rechtmatig toekwam. Sofie's gemoed kwam tegen zulk een huwelijk in opstand. Zij gevoelde dat zij hare moeder nooit zou kunnen vergeven, wanneer deze opnienw en wel het minst, wanneer zij met den markies van Charlemont in bet huwelijk trad. Sofie had al bare zielskracht noodig om hare ge moedsbeweging te verbergen. Maar haar hart dreigde te breken, wanneer zij aau hare schoone, maar trotsche moeder en aan haren armen vader dacht. - Is het uw plan na bet huwelijk van me vrouw nog by baar te blijven vroeg Maria Bartineux kort daarna. Neen, neen, antwoordde Sofie. Dat is onmogelijk. Dat dacht ik wel. Eugenie Mixtome heeft dan gezelschap aau baren echtgenoot en zal uwe diensten niet meer behoeven. Het huwelijk staat voor de deur. Ik ken den mar kies te goed om te weten, dat hij op spoed zal aandringen, Wanneer mevronw n ont slaat, waar gaat gij dan heen Sofie rilde. Ik weet het niet, zegde zy ik heb dnnr nog niet aan gedacht. Het zal natuurlijk lastig vallen derge lijke waarheden rond te strooien... Het is daarom des te meer de plicht van eiken vaderlander, die overtuigd is van de gevaren van het alcoolism, er steeds en nog de aandacht van hot publiek op tc vestigen. Het gebruik van bier, wijn en alcool is,: iu Afrika, veel gevaarlijker dau alle mogelijke microben. De Belgen in Rusland. Sinds verscheidene jaren bitsen de kopstukken der socialisten, hier te lande de werklie den herhaaldelijk en onder de minst gewettigde voorwendsels op om werksta king te houden. Dit uitzinnig en gevaarlijk spel berok kent aan de werklieden zelve en aau dc nijverheid onzeglijke schade. Ook zijn vele geldmannen, bezorgd met de veiligheid en de vruchtbare plaatsing hunner kapitalen, dit spel moe gewordeu. In den laatsten tijd werden talrijke vennootschappen gevormd, meestal door Belgische kapitalisten, die de uitbating van verschillige nijverheidstakken Zuid-Rusland voor doel hebben. Op die wijze werden reeds vele mil- lioeueu aan onze ondernemingen in België onttrokken tal van geleerdea,ambachts lieden en handwerkers hebben bet vader- Niet Maar gij moet daaraan denken, jufvrouw. Ik heb er echter wel aan gedacht. Gij bevalt mij, en ik zou u gaarne altijd bij mij hebben. Indien gij niet genoodzaakt waart mevrouw Mixtome te verlaten, zon ik zoo niet tot u spreken. Maar gij zult spoedig eene andere betrekking noodig hebben. Wilt gij bij mij komen Bij u Ja, ik had gaarne eene gezelschapsjuffer met wie ik op en neer zou knnnen gaau. Ik ben kinderloos en heb een matig maar vol doende inkomen, Ik ben altijd ziekelijk en de geneesheeren kunnen mij niet helpen. Wan neer de markies zijne bruid hier brengt, moet ik Charlemont verlaten. Ik zou dan te Parijs willen gaan wonen met eene goede gezel schapsjuffer, die mij verpleegt als ik ziek ben. Ik kan u geen groot loon geven, manr gij zult nooit redenen hebben over mij te klagen. Wat zegt gij daarvan Uwe woorden verrassen mij, mevrouw. Ik weet waarlijk niet wat ik moet zeggen, antwoordde 8ofie. Gij behoeft dezen avond geen besluit to nemen, hernam mevrouw vriendelijk. Wau- neer Engenie zich naar Parijs begeeft om hare bruidstooi te bestellen, dat binnen twee of drie weken zal geschieden, kunt gij wel licht by my komen. Wy zullen dan elkaar land verlaten en vindon bezigheid en wolstand in de nijverheidsgestichten van Rusland, waar van sommige reeds bloeiend zyn. Het Russische orgaan) de Nieuwe Tijd gaf, dezer dagen, belangrijke beschou wingen betreffende den toestand onzer landgenoten in Rusland. Dc waterkom van Donetz, zegt dat blad schijnt zijn karakter van Russisch grondgebied beginnen te verliezen op de 87 koolmijnen die er geëxploiteerd worden,bchooren er 48 tot vreemdelingen, als volgt 21 Belgische, 8 Grieksche, 5 r ransche, 5 Poolsche,4 Duitschr,3 Engel- sche en 2 Joodsche. De Belgen bezitten dus 46 ten honderd van do koolmijn- ondernemingen van de streek en zij .schijnen er op uit hunne werking van dag tot dag te willen uitbreiden. De Russen die dezelfde nijverheid uit oefenen zyn, op enkele uitzonderingen na, slechts de eigenaars van geringe ondernemingen. Anderzijds,op de tien metallnrgistische ondernemingen van het gebied van Donetz, behooren er 7 aanjBelgen, 1 aan de Engelschen, 1 aan de Duitschers on 1 aan de Russen. De ijzer- en staalsmelterijen, de werk tuigkundige fabrieken, enz., zijn ten getalle van 48, waarvan 20 in bezit van Belgen, 7 van Duitschers, 3 van Joden 2 van Engelschen, 2 van Grieken en 12 van Russen en deze laatsten zijn van veel minder belang dan de andere. - Hot besluit is dus dat de Belgen de ErusS.™ d° m»0DijrerhelJ in De schulden van Spanje bedragen zes milliards. Daarbij komen de oorlogs kosten die door deEstafeta, van Maart 1895 tot Juni 1897,op 1874 millioen wor den begroot. Sedert drie jaar toont het budget een deficiet dat 70 l/z miljoen bedroeg en voor het loopende jaar tot minstens 100 mil lioen zal stijgen. De inkomsten vermin deren en zijn reeds met 175 millioen afgenomen. Buitengewone uitgaven vorderen nog do liquidatie van deu oorlog, het teru»- zenden van (soldaten, de pensioenen, de uitbetaling van achterstallige soldij (oe Cuba alleen 350 millioen) de terugbetaling van voorschotten der Spaansche Bank. Do uitgaveu zuilen in de toekomst min stens 1000 millioen bedragen, waartegen op zijn hoogst 800 millioen inkomsten kunnen gesteld worden. Van deze 800 millioen worden voor renten en amortisatie 410 millioen, dus meer dan de helft, gebruikt. Hierbij is nog niet het deel der Cubaan- scue schuld gerekend, dat 1000 millioen bedraagt en dat door Spanje moet wor den overgenomen. Ook i3 niet de vermindering dor dou- anenrechten gerekend, dat Spanje door het verlies van Cuba en Porto-Rico zal te lijden hebben. Men ziet het, de financieele toestand van Spanje ia troosteloos. leeren kennen. De markies zal n als gast vrouw begroeten en voor mij zou het aange naam zijn, want ik ben anders zoo alleen. Zoodra mevrouw Mixtome vertrekt verlaten ons ook onze gasten en het slot wordt weer eenzaam. Ik zal er met mevrouw Mixtome over spreken.' Het hart van het meisje klopte. Als gast op Charlemont te wezen, op de plaats, waar het bekende familiedrama werd afgespeeld, dat zou een groote stap nader zijn tot haar doel. Hare oogen flikkerden en hare wangen gloeiden, toen zij mevrouw Bartinenx voor bare uitnoodiging bedankte. Ik zal komen, zegde zij, indien mevrouw Mixtome het toestaat. Ik zon bier gaarne eenigen tijd verblijven om het kasteel eens goed te zien en de legenden te hooren, welke er van bestaan. Ik dank u, mevrouw, voor nw vriendelijk aanbod. Daar gij meent dat het n hier zal beval len, kunt gij tot Eugenie's huwelyk hier wel als gast vertoeven, zegde mevronw Bartineux. Ln wanneer gij daarna kunt besluiten by my te blijven, dan gaan wij samen naar Parys. Sefie dankte den hemel voor het aanbod, dat haar een geheel vermogen waard was. Meer dan ooit gevoelde zy zioh overtuigd, dat de Voorzienigheid haar leidde. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1