Pol en Stant. OORDEGEM. Van tak op tak. Godverloochening. Onze Pie te Thielt. AALST. Goedlnieuws. J?» 3jfd£ Voordracht. Aan onze Lezers. Hieuwe Vlaamsche Illustratie ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Foulard-Zijde fr. 1.20 POL Is aan 't inbreken meè de koppel. Stant. - Eu wat aijt ge nu bezig meê verrichten, l Pol? Pol. Ik ben aan 't in breken, Stant, om to zaaien. Stant. Inbreken, Pol? Ik meende dat dat sti 'leken maar uitgeoefend en wierd door de dieven Pol. Oen steeman komt er weeral door, Stantinbreken op 't land, dat beteekent 't gelabeurde land voor de eerste maal bewer ken meè "t eegde, om het dan verder door andere werkingen gereed te leggen tot het bezi I koleers krijgen een tegengóeste van 't werk en van den levenstaat waarin dat ze door onzen lieven lieer geplaatst zijn ze zijn mis- j noegd en verbitterd en ze zoeken hunnen I troost in den drank en als vader of moeder, of pastoor of andere overheid hun eene ver maning of berisping willen geven, ze keeren er den rug naartoe en luisteren nietze vol gen hun eigen gedacht en al hun slechte neigingen, en ze vallen van 't een desorder in 't ander. Stant. 't Is precies alzoo, Pol en ze vurzuimen hun knstene plichten en z'eu gaan naar de kerk niemeer lijk het t' Aalst ge beurt door d'opmakerij van socialisten en donchisten, en dan zijn 't mij de manne kens Pol. En dan leeren ze drinken en schin ken en de beest uithangen, Stant Stant. Zie, Pol, zwijgt er mij van wat Ij al kwaad dat die roode en groene soeialisten it. Excuseert, Pol'ken zal de les aj jn 0D8 8{aj van Aalst veroorzaakt hebben, daar is nie vergeten. En 't heeft bijgevolg nn genoeg geregend om op de zaaitijd te peizen Pol. Geuoeg en genoeg ia twee, Slant voor 't land dat omgereden ligt, daar kunnen wij nu toch weg op; maar 't zon nog veel moeten regenen om versch en vast te liggen gel; k ij het begeren en voor den klaverrus om to doen. zoudt het nog wel drij dagen en drij nachtei: lang moeten regenen. Stant. Er is nochtans nog al water ge vallenI'ol, den dijnsdag nacht en den woens dag. Pol. 't Ib beter iet als niet, Stant, en wo liggen nu toch op hoop van genoegzamen regen te krijgen aangezien dat 't weêr au gebroken is en dat het er blijft uitzien om nog te regenen. Stant. En 't loof, Pol, kan 't nog goed worden Pol. Hen meesten hoop staat rijp, Stant, en zal geen halve opbrengst opleveren maar alhier en aldaar staat er nog een plek die zou kunnen goed komen 't leste gezaaide en waar dat veel peper onder zit. DaarbijStant. dat hangt af van 't weêr 't zou nog meer moeten regenen en nog twee maand wachten van serieus te vriezen. Stant. En ze zeggen, Pol, dat het nen vroegen winter zal zijn en nen strengen? p0L. Daar waren wij meê gevost, Stant; maar dat is allemaal klap tegen de vaak, en daar en weet niemand iets van. Stant. We zullen 't afwachten Pol, en daarentusscben maar meê koerage voortsuk kelen maar dat 't loof g'beel en ganscb moest mislukken, we riskeren van de patatten voor goed zien op te slaan de boeren en zou den geen meer durven vorkoope" ™nr- uitzicht van ze noodig t' hebbi voeieren. Pol. Dat is waar, Stant en ik van den eersten, ik en zal niet eenen v^rkoopen alhoe wel da'k er werkelijk meer heb als op ander jaren. Patatten dat komt altijd te pas, en als ge nen brodden twee of drij meer kunt vetten, a&ar komen ook cenzen van, grAST. Elk moet zijn rekening maken, Pol, en trekken naar 't langste. p0i„ 't Is alzoo, Stant, en dat en moet er niemand in 't voor- om te ver- end aan verloren. Pol. Die slechte gazetten eu die oproer- meetingen zonden moeten verboden worden, Stant't is te wreed van in een katholiek land lijk 't ons is, alzoo de jonkheid pnbliek te zien verleiden en bederven Stant. Ja, Pol, 't is schrikkelijk En sommige van die judassen durven dan nog in de kerken den heiligen gaan uitbangen en gebaren dat ze nog in God gelooven. nadat zij in hun gazetten en andere verergerende schriften den spot gedreven hebben met kloos terlingen, priesters en wettige overheden Pol. Onze lieven Heer zal zijn werk wel doen, Stant, zij gerost is_Hij traag eu ver duldig, Hij slaat niettemin juist en volgens verdiensten Stant. Moohten de kwaadstichters er aan denken terwijl 't nog tijd is, Pol Pol. God gave het, Stant En nu werk ik voort, want 't presseert en tot binnen acht 'agen. Stant. Ja, Pol, tot de naaste week. vermoord, zonder dat de hoeren ran het Parket, ondanks do ieverigste en zorg vuldigste navorscbingen er zelfs niet in gelukten een schijn van spoor des daders te ontdekken.Een lid der genoemde acht bare familie werd korts daarna in zijn bed beschoteu en niettegenstaande de ieve- ige heoren van het parket, die voorzeker in hunne opzoekingen hier ook geene moeite spaarden, blijft deze boosaardige nachtelijke beschieting tot hiertoe onge straft. Het bestuur der Harmonie hoeft eens te meer getoond waar vrede, orde, voorzichtigheid en deftigheid te vindeu is. Een oud spreekwoord z<>gt Soort zoekt soort eu dit hebben wij Zondag te Oordegem gezien. Zouden onze vaan- tjesgast-m of blauw-groenen misschien hervormingen, naar de princiepen dier achtbare familie eu de voorbeelden barer panij, met de eerstkomende gemeeute- kiezing op huu programma willen bren gen Zouden zij die Hautemsche hervor mingen hier to Oordegem willen invoe ren In dit geval, bravo Eindelijk zullen zij toch niet meer genoodzaakt zijn hunne aanhangers voor den aap te hou den, hun, gelijk met de laatste kiezing, niets te slikken gevende dan opmakeiij, leugens, laster en valscho beloften. Nu zullen zij een programma kuuuen op- disschen van ecbto cn wezenlijke zaken. Proficiat, jongons 1 Proficiat 1 I Zondag laatst hebbèn onze vaan tjesmannen of blauw- groenen, het buiten gewoon en hoogst vereerend bezoek out- vaugen van de ex-harmouie (lees steen harmonie) vau St. Lievens-Hautem. Zij hebben eeneu buitengewonen luister aan dit feest willen bijzetten en daarom had- deu ze bijeengescbuifeld al de antikleri kalen, papenvreters en groenen uit den omtrek, te beginnen met rooden vau Erpe tot misleide vriendeu van Westrem toe. Omtrent 3 uren kwam de bewuste har monie met 3 klarinetten, onder het geleide van M. Slekke, in Oordegem aan. Na zich ia openc- lucht,rechtover 't Kruis- keü, vau hunne reis wat uitgerust te hebben xijn zij twee scbetterendo sere- naden, met begeleiding van gymnastische oucu. W oefeningen van den bestuurder, gaan de boeremenschen komen I toebrengeu 1° aan Papa.... V. S. (kan- loeren indien sij het schrabs hebben, 't en j diJaat Burgemeester) en 2° aan eenen aarlijk niet omdat zij bet weg werpen of I jonkheer onlangs door de vaaDtjesmanncn omdat zij het niet goed en weten te beridde- n "Stant. 't Is waar, Pol, dat moet iederoen bekeunen, dat de boeren oppassend en werk zaam zijn en niets laten verloren gaan. Pol. Er wordt somtijds eeu beetjen te veel in 'tglas gekeken, Stantdat is ook al iets dat met en verbetert den dag van van- daS?ANT. Neen 't, Pol, dat en verbetert niet, en dat is in de stad nog wel duizend maal slechter als op den buiten en nochtans den drank ia d'oorzaak van veel miseries p0L. Dat moogt ge nog nen keer zeggen, Stant, en miseries voor ziel en voor lichaam Stant. 'k Heb dat over tijd nog nen keer hooren uiteen doen in een conferencie die ik bijwoonde, I'ol maar alhoewel da'k de we reld geuoeg ken en al lang genoeg gefrekan- teerd heb om alles te weten van 't geen dut 't nienschenleven aangaat, 'k oir bad nooit nie gepeisd dat d'uitwerkselen van den drank toch zoodanig veel kwaad onder 't volk ver oorzaakten. p0L.Jk- wel, Stant, en zonder daar eeu conferentie over t' hooren en meê mijn boere- verstaud alleen verstaa'k ik g'beel goed dat op tien gevallen waar 't nie goed en gaat in een huishouden, negen voor oorzaak hebben den drank Slant. En waar lijn, Pol als er geke ven eu gekrakeeld wordt, gevochten zelfs, als er geen zaad in 't baksken niemeer en is waaruit komt het meestendeels voort Is 't niet omdat er meê de genevertlesch gespeeld wordt, of omdat er daar nen herbergpilaar te vinden is Pol.'tls dikwijls't geval, Stant; bo vendien nen mensch die slaaf is van den drank en heeft uoch hert nooh zinnen er en is daar geen edelmoedigheid, geen werkzaamheid, geen lieftalligheid nie meer bij d' Een plicht worut achter d'ander verwaarloosd, en 't huis honden wordt een helle Stant.Dienen genever bijzonderlijk en ander sterke dranken, Pol, die zijn, deuk ik door den duivel zelf uitgevonden want aijt er zeker van, dat hij er daarmeê vele naar d helle meesleept. Pol. Ja, Stant, dat is waar maar g'en moet de zaak toch niet overdrijven ook nen druppel of een glas bier op tiid en met maat genomen, dat is eene goeië zaak eu ik versta g'beel wel, als nen mensch zes dagen lang gewerkt eu getravakt heeft, dat hij des zon dags op dettige wijze en in fraaiigheid nen pot pakt en plezier maakt. Stant. Ja, Pol, ge zegt het daar alle maal in eeneu keer de redenaar die ik daar hoorde over spreken, zegde dat ook maar 't ongeluk is dat er zoovele sukkeleers zijn die den maandag ook eu zelfs op andere dagen van de week hunne keel voelen kribbelen en naar do Uesch of naar d'herberg loopen. Stant.'t is ongelukkiglijk alzoo, Stant; t U misbruik maken vau eeu goeië zaak, lijk ivoor zooveel ander dingen t geval is maar nug neu keer, Stant, wie is er daar den dag van vandaag de groote oorzaak van? ZiiL t die mannen niet die in hun gazetten en in bon meetingen de menschen gedurig aftrekkeu van de geest van werkzaamheid en onderdanigheid Stant. Legt dat nen keer uit, Pol p0L. Wel, Stant, 't Is zoo eenvoudig als't groot en is 't is altijd deuzell'deu riiu- rum bij die volksbedriegers 't is altyd dat de meuscb hier op de wereld moet min werken •n meer gemeten 'tis altijd dut zijn over heid hem bedriegt en misleidt 't is altijd dat den erremen man moet kunnen leven lijk den rüken en dat niemand moet luisteren noch naar pastoor, noch naar burgemeester Stant. Hewel, Pol, ga neu keer voort p0L.Hewel, Stant, als do menschen zulke valschheden eu beestigheden in slikken, wat ia daar 't noodzakelijk gevolg van Die auk- hier overgebracht die nochtans tot nu toe beweerd had katholiek tc zijn II?? Waarschijnlijk onder de begeestering van de ©puaprapeoa toonen der muziek,drukte de jonkheer, na alleu goed bezien te heb ben, zijne groote verwondering uit dat er onder dit gezelschap uog bijzondere muzi kanten konden aangetroffen worden eu maakte veel ophef van de achtbare familie V.., die hij dan wel moet kenneo. Ons vermolmd rattenkasteel was nog eens uitgelaten. In deu stoet was enkel merbensweerdig to zien 1° Eonc oude waterrat, van langs den beekkant, met grijze moustache, die door hare koddige gebaren eu aardige gezichten ("goed voor prijskampen van dien aard geschikt) zijne gezellen trachtte te vermaken, en 2° Den hoed van den grosse-caisseslager, eene puntvormige pijlkas, die ze den jongen waarschijnlijk met de laatste tentoonstel ling uit Oud-Brussel hebben medege bracht. Het bestuur van do Koninklijke Har monie der gemeente had den uitstap voor zelfden dag geschikt, voorzichtigheids halve acht dagen verschoven ziehier waarom Men vreesde dat sommige mu zikanten bij het te huis komen, zich nog zouden herinneren, hoe vriendelijk zij 4 jaren geledon te S' Lieveus-Hautem door de partij dier achtbare familie ont haald weiden. Inderdaad, toen zij niet op ronde waren om kiespropaganda te maken maar huiswaarts reden van het festival van Sottegem, rustig gezeten op eenen omnibus en bijgevolg niet in staat zich te verdedigen, werden zy lafhartig aange rand door eene bende schnelies, (waar schijnlijk afstammelingen der bandieten die vroeger in die streek St.-Lieven ver moord hebben). Onze muzikanten werden boven op den wagen als gesteenigd, bij zooverre dat. zij ziju moeten vluchten in de katholieke herberg van M. P. V.I. wiens zoon Honorê, bier zondag ook juist aanwezig, «lit uog hadde kunnen getuigen.Eenieder weel nog hoe hot paard van den heer Engelhert Vau de Keere, van Brussel, die ook achterna kwam gereden, door steenworpen overvallen, het rijtuig in stukken sloeg en hoe die heer, mot reden verontwaardigd, hierover wat lawijt makende in eene herberg, daarbij nog werd uitgescholden,beleodigd en bedreigd door eeu lid dier achtbare familie zelf Die kwajongen meende ook gelijk de aanvallers (waarvan hij, denben wij, alhoewel niet ver van daar te zijn, toch geen deel maakte) bel met eenen katholiek (gelijk voormelde jonkheer zich noemde) van Oordegem te doen te hebben maar niet met eeneu grootèn liberaal van Brussel. Wio weet had het laU.r aan de ooren dier achtbare familie niet gekomen wie hii zijn. WvM H dingen van zelfde aebtbaro party kunnen aanhalen .welke onze Harmonie te Hautem te verduren had in vroegere jaren, wan neer er zelfs hoornen en balken op den weg gelegd waren om paai dun eu volk le doen verongelukken io defi avond, maar wij achten het overbodig. Dus heeft het bestuur der Oordegem- sche Harmonie wys gehandeld haren uitstap te verschuiven, want ongelukken moeteu niet gezocht worden. Wij hebben hier oulangs te Vlierzele eeu schrikkelijk voorbeeld gehad, hoe eeu mun er werd Zondag 11., kwam de roode autocraat Anseele hier meeting geven in Recht voor Allen». Onze Aalstersche rooden, ongeveer 150 iu getal: gingen hem ter statie afhalen eu toen hij op 't Statieplein verscheen, huilden zij de Marseillaise Dus vijanden van Koning en Vaderland. Onze rooden namen deze gelegenheid waar om een vluchtschriftje eu een boekje aan den man te brengen. Dit vluchtschrifjte gansch ontleden zou ons te verre leideu, maar eeu eukel vol zin willen wij overschrijven. De godsdiensten maakten wij tot by te zondere zakeu geen ondersteuning uit - do Staatskist aan hen dio een gods- te dienst verkonden aan elk de vrijheid een God te aaobidden, zoolang hij niet door kennis der natuurwetten tot betere gedachten is gekomen. - Er bestaat dus geen God, geen Opper wezen, maar er bestaan natuurwetten aan de welko men moet gehoorzamen. Maar wie heeft de natuurwetten gere geld en voorgeschreven Toch zeker Anseele niet, want ze be staan van bij do schepping der wereld. Tot hem die deze domme godverloo- chening ueêrschreef, roepen wij Ne zóóóööóöt 1 Eu in 't boekje Onder de reden om de welke men de catholieken moet bevech ten komt voor Zij (catholieken) beleedigden priester Daens.... En dan durft men beweren op Chipka dat roode en groene socialisten geene hood- genooten, geene boezemvrienden zyn.... Men make dat den ganzen wijs Meeting. Verleden zoudag, na de processio, was het hier meeting van wege de «christone- democraten. De Thieltsche Burger had fel getrommeld, en 't was te doen in De Beurze, bij Heytens, op de Markt. Twee apostels van de scheurmakerij schrijft onze confrater der Gazet van De Jaarmarkt van St-Marlinus zal dees jaar gehouden wor den op Zaterdag 19 November. Dc eerste groote. Tentoonstelling van pluimgedierte, hoen ders, duiven,eenden,gan zen, kalkoenen, enz. enz., te gelegenheid der S1 Mar ti nusjaarmerkt, zal plaats hebben, onder de Overdekte Botermarkt te Aalst, op Zaterdag 19 en Zondag 20 November. Verder GROOTE KAMPSTRIJD van gedood pluimgedierte cu konijnen voor de markt van Londen bestemd. Er zullen voor 500 franks Eoreprijzen, Eermetalen en Kunstvoorwerpen uitge loofd worden. Do Tentoonstelling zal des zondags be zocht worden door den heer Minister De Bruyn. Lator komen wij hierop terug. De rooden bazuinen gedurig uit Wij eerbiedigen den Eigendom, deu Godsdienst, de Familie, maar zie, vau tijd tot tijd, laat de ecue of de andere dio wat meer rechtzinnig is don aap uit de mouw komen. Te gelegenheid van een familiedrama onlangs te Luik voorgevallen, schrijft een socialistisch blad Wanneer zullen de mannen begrij- pen dat zij het recht niet hebben die- genenhunner gezéllinnen te straffen die bij andere liefde zoeken Bemin- n nen is dat niet een dier kiesche zaken welke zich niet opleggen of gebieden. B Wat eerbied niet waar, geëerde lezers, voor het huwelijk. Hot familieloven wordt door zulke leerstelsels vernietigd en dat in strijd met de goddelijke en mensche- lijke wetten. Do roo len zijn dus apostels der vrye liefde, de liefde der... honden, katten euz. enz. HERBERGEN. —Het Stedelijk Bestuur vau Kortrijk komt de zelfde maatregelen te nemen, die reeds te Rousselaere, Waereggem, Harlebeke, Rumbeke en andere plaatsen zijn toege past geworden om de overtollige verme nigvuldig der herbergen tegen te wer ken. Geene nieuwe herberg zal mogea geopend worden dan onder do volgende voorwaarden 1° De eigenlijke herberg, de drink plaats, moet ten minste eene oppervlakte hebben van 25 vierkante meters 2® Er moet eene tweede plaats zijn, ten dienste van het huisgezin van eene opper vlakte van ten minste 12 vierkante meters. 3° Aan het huis moet eenen koer zijn van ten minste eeu vijfde van dc bebouw- do oppervlakte. Die maatregel wordt door de Kortre- zanen goedgekeurd. Verraders. La Réforme, het Brus- selsche vooruitstrevend en rood orgaan, deelt meê dat de groene socialisten even als hunne roode broeders jaarlijks eenen plak-almanak uitgeven met de portretten van do voornaamste leiders of chefs hun ner partij. Verlodene jaar kwamen op den alma nak der groenen onder anderen de por tretten voor van MM. Carton de Wiart en Renkin. Nu sedert dat de twee Brusselsche volksvertegenwoordigers priester Daens overboord hebben gesmeten, ziin hunne |l kende Aalstonaars en geëerde Lezers, ti te mogen bekend makeu hetgeen de gazet Het Nieuws van den dag aankondigt over priester Daens. - Pastoor Daens. Zekere dagbla- den melden dat pastoor Daens aalmoe- - zenier benoemd is vau het klooster der - Visitatie in de Poststraat te Schaar- beek, afbaugende van het aartsbisdom Mechelen. Volgons wij uit allerbeste bron ver te nemeD, zal M. Daens eenvoudig de mis lezen in de kapel van het klooster, maar zoader de minste betrekkingen - te mogen onderhouden met dc zusters - noch met de leerliDgeD van het bloeiend - pensionnaat dat zij besturen. - Gij ziot het dus, bravo menschen, wij zijn er van af van den boroemden rust- stoorder en van den gekenden scheurma ker. Wel moge het hem bekomen 1 Geluk op zyn reis I Donderdag toe komende, 20 de zer maand, ten 8 uren 's avonds, zal de heer T'Sjoeu, Voorzitter van het Kunst genootschap - De Distel, van Brussel, op verzonk van het Vlaamsch Taalgilde eu in dezes lokaal, bij M. Emiel Vande Maele, Groote Markt, (herberg Het Pavil joen) ter stede, eene voordracht .gevon De redenaar zal spreken over De Legende van Lohengrin. Ingang vrij en kosteloos voor iedereen. Bericht aan de liefhebbers van nuttig en aangenaam tijdverdrijf. Wij vernemen met genoe MjI Jti' geQ dat Mr C0BNELI8 F., hoofdonderwijzer te Erpe, eenen eersten prijs diploma en 150 fr., hekomen heeft in den prijskamp door het Staatsbestuur uitgeschreven voor het landbouwonder wijs iu de lagere scholen. Hartelijk pro ficiat. In do tentoonstelling der fijne tafel peren ia 'De Vier Winden van het Cornice Aalst, bekwam genoemde heer een verguld eermetaal. fZwL vhtin Aan den heer Aüg. /lx nti /icit. Van Ovebstnaetbn, Hoofdonderwijzer dezer Gemeente is, in den Landbouw-prijskamp tusscben de on derwijzers van België een eersten prijs, diploma, en eeoe geldelijke belooning van 150 franks toegekend. Hartelijk proficiat I Zulke onderscheidingen getuigen van iever ou werkzaamheid en strekken tot eer van het onderwijzerskorps van ons Arrondissement. Dus nogmaals onze beste gelukwenschen. s Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 schoenmaker (leerjongen) 1 werk jongen van 16 tot 17 jaren Leerjongens voor hot woven een goede keukenmeid, (zeer dringend). Vragen werk 1 paarden- of huisknecht voor heeren huis wordt sterk aanbevolen 1 brou wersgast daglooners on fabriekwerkers. Thië wegkomen om d. nieuwe portmtten dië ten hui»'dor A^ternehe v R ornnnpn aan nnn mimr hnno-An mnr. p«n leering te verkondigen MM. Pielor Daens, van Aalst, en H. Plaucquaert, van Somerghem. Eén dingen is zeker, 't is dat de Thiol- tenaurs grooter betrouwen stellen in O.-L.-Vrouw, als in die twee vreemde vogels, dio soort van pauzen willen spelen. In de processie gingen er duizenden. In de meeting waren er alzoo van 200 tot 250 personen, en toen uog waren't ver hot meeste deel vreemdelingen. Maar 't en was ook geoue aardigheid want de mee ting was aangekondigd als tegenspre- kelijk, 't is eigentlijk te zeggen dat men er dwaasheden ging uitkramen. Do sprekers schuifelden hun oud vooi- zeken het volk vleien en schermen met den Paus en de religie uitvallen tegen eigeuaars eu bazen het gezag van bis schoppen eu priesters versmaden; schim pen tegen de paters van ter stede. Er warou toen ook wat persoonlijke aan vallen bij, allons, flauwe praat waar scheewoi. Kwamen die sprekers uit huu eigen Of werden zij uitgenoodigd, en door wio De vrienden die ze vergezelden en opleid den waren klein iu getal. En wie zal de kosten betalen De groote man, of het klein manneken alleen Oh vriendschap met geloken beurzen I Verboden huwelijken. In de Vereenigde Staten is eene beweging gaande, om het trouwen te verbiedon aan menschen die door zekere ziekten zijn aangedaaan. Bij de Wetgevende Vergadering van den staat Pensylvanie is reeds oen wets ontwerp aanhangiDg, waarbij huwelyken alleen worden veroorloofd, als beide par tijen met eene geneeskundige verklaring kunnen bewijzen, dat zij niet aan eene geheime ziekte, drankzucht, krankzinnig heid, vallende ziekte of tering lijden. In den Staat Texas is het huwelijk van lijders aan vallendo ziekten verboden in Massacbussets het huwelijk van lijders aan vallende ziekte, drankzucht, geheime ziekte, eu in de Staten Ohio en Maryland zullen eerlang dergelyke wetten worden ingevoerd. I groenen aan den muur hangen met eeu wit papiertje overdekt waarop men het woord verrader leest. Klokke Roeland is dezer laatste weken menigwerf in razende woede uitgevaren tegen dezen die Wizius salondetnocraten heet die de firma Daens-De Backer en C®1® twoa driejaren gefopt bobben maar die men nn 't masker heeft afgerukt I.. Men weet ook dat op den groenen almanak te midden, het portret gedrukt is van Z. H. Leo XIII, Paus. Een exemplaar van dezen almanak is onder de oogou van Z. H. Leo XIII ga- bracht geworden. De H. Vader heeft zijne groote ontevredenheid uitgedrukt van zijn portret te zien verschynen nevens dat van zekere groene politiekers. La Patrie van Brugge die het boven staande meêdeolt, vreest geene logen straffing. Melkerij school van Borsbeke. Wy hebben de eer uwe aan dacht te vestigen op het groot belang welke de mei- kerijen hebben van over een bekwaam personeel te beschikken. Menige melke rij heeft in den beginne tal van moeielijk- heden ontmoet omdat zij de voorzorg niet genomen had hare hoofdmannen degelijk voor te bereiden. Ook heeft het laatste Congres van mel kerij met nadruk gesteund op de noodza kelijkheid van bijzondere melkerijscholen. Iu zijd verslag over die inrichting in Duitschlaud, besluit M. Adriaensseu in denzelfdcn zin. De 2* leergang voor manspersonen in de Melkerijschool van Borsbeke zal met 20 October aanvangen. Vau nu af worden de inschrijvingen aanvaard. N oor inlichtiugen wendo men zich tot M. Pciffer, Staatslandbouwkundigen te Dendcrmonde die u volgaarne al de wen- schelijke inlichtingen zal geven of tot ondergeteekonde Namens het Cornice Herzele De Secretarist L. VERSNICK. Een schoone premie voor onze inschrij vers is de welke wij bü onze Gazetto verktygbaar stellen legen buitengewoon lagen prijs. Die Illustratie, welke vroegor in het Hollandsch verscheen, wordt thans in het Vlaamsch uitgegeven en moet in alle Vlaamscho huizen welkom zijn. Ook zal men nergens zulke schooue uitgaaf ont moeten aan den prijs waarvoor dit werk wordt aangeboden: dit is te zeggen voor den prijs van 90 centiemen in do drie maanden, dus nog geen centiem per dag. De Nieuwe Vlaamsche Illustratie kan dus met recht eene doorloopende premie genoemd worden, in 't hereik van iedereen. Voor buiten is de prijs 15 centiemen meer van frankeeringskosten, dus in het geheel fr. 1,05 voor do drie maanden. Hier is in waarheid een Illustratie met schooue gravures en belangwekkend van lezing on die tegelijk zoo woinig kost. Men behoeft slechts het inteekenbewys op onze vierde bladzyde uit te suyden, dit duidelyk in te vullen en hetpns over te zenden. Men krygt dan tevens al do reeds ver schenen nummers sedert 1 October 11. AAI QT LUISTERRIJKEN J.cg VERTOONING op Maandag 24 October aanstaande, om ';'t uren stipt des avonds, ten lo kale vau den Cath. Werkmauskring, te geven door de heeren Meesters der Zon dagschool van Sint-Martiuus. Pro gramma: 1° Openingstukvoor Symphonie; 2® De Koning der Boschjagersgeschied kundig drama in 4 bedrijven 3° Het Huis in het Woud, kluchtspel in een bedrijf. Prijzen der plaatsen: Voorbehoudene fr. 2,00; Eerste, fr. 1,00; Tweede 0,50. De werklieden betalen halfgeld. Opening der zaal om 5 uren; ingang langs de Korte Zoutstraat. De heoren Meesters der Zondagschool zullen de vrijheid nemen kaarten ten huize aan te bieden. Van 's middags tot middernacht ZONDAG 16 OCTOBER 1898, dienst doende Apotheker Mr A. Reuneboog, Nieuwstraat. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 731 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5840 kilos. AALST. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand September laatst, in de landstreek Aalst, bedragen eon gezamelijk gewicht van 265,929 kilogrammen. PS8KP3I Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. *33 Verloren gaande van het huis Mouton, Leopoldstraat (Kattestraat) naar de St.-Martonsberk, een geldbeugel (por- te-moanaie) inhoudende 8 franks en eenige centiemen alsook drie ringen waar onder een met diamanten bezet en een met de letters E. C. De eerlijke vinder ervan wordt vriendelijk verzocht het ver lorene aan de Politie te overhandigen. Cartouches sans fumée J. Van don Bergh-Jouret. Aalst. Dijnsdag is de genaamde Gustaaf Baert, dagbladverkooper, wo nende Keizerstraat, slaapwandelend door het venster zijner slaapkamer gevallen. De verslageno werd met bebrokene schou der opgeuomen. Onmiddelijk werden hem geneeskundige zorgen toegediend waarna hij naar 't hospitaal werd. overgevoerd. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Aalst. Overreden. Vrijdag rond den middag kwam er in de Zonne- straat eenen camion gereden geladen met balen katoen. Twee kleine snaken, de zo nen van Judocus Van Vaerenbergh, wo nende Houtmerkt, en van Severinus Me- ganck, wonende Sterrestraat, wilden eenig katoen uit de balen trekken. Hoe het juist gebeurde is niet goed geweten, doch ze vielen en werden beiden overreden. Van Vaerenbergh werd met gepletterden voor arm en Meganck met gepletterden voet op genomen. De briefdragers hebben in eene memorie van een dertigtal bladzijden hunne grieven opgesomd, en die aan de senators en representanten gezonden. De twee bijzonderste dier grieven zyn het onvoldoende loon en het overvloedige werk. Dronkemansdramas, Moordpo ging te Cureghem. Een gewezen koet sier, vroeger deelgenoot der bende Van de Zande, bijgenaamd Jules deSpons, was de schrik van zijn huisgezin; en zijne vrouw en dochter waren in den hemel, terwijl by in de gevaugenis van Leuven eenige jaren straf uit deed. Eene maand geleden verliet hij dit hotel en onmiddelijk hervatte hij het oude leven Woensdag had hij verscheidene her bergen bezocht en, dronken thuis ko mende begon hij zijne vrouw te beschul digen, gedurende zijne afwezigheid zeke ren S., thans in de gevangenis, ontvangen te hebben. Zijne' dochter verwittigde in 't geheim, eenen politie-agent. Zoodra Jules dezen in 't oog keeg, nam hij de vlucht. Tegen middernacht keerde hij, nog meer bedronken dan ooit, terug. Hij zocht zyue vrouw op, in de kamer, die zijne dochter op de tweede verdieping be woonde en dreigde de deur iu te stampon, als zij niet openpeed. Met eenen dolk viel hij nu zijne vrouw aan. Een geweldige steek sneed haar schier do rechterborst af. De ongelukkige vluchtte den trap af en de straat op, maar werd aan de deur van eenen bakker, waar zij wilde binnen vluchten, ingehaald en met dolksteken letterlijk doorkorven. Terwijl nu de beul naar het huis zijner moeder vluchtte, werd de vrouw naar het gasthuis gebracht, waar meu bevond dat zy meer dan 20 steken in den rug had. De politie vond den plichtige in diepen slaap. Hij beweerde spijt te hebben, dat zijne vrouw niet dood was. Hij had zijne misdaad vooraf beraamd, waut hij had opzettelijk den dolk gekocht, 's Morgens had hij, bij gelegenheid van eene bruiloft, gezegd >'-8£0 't Is hier vandaag feest. Straks zal mon niet meer lachen. tot 6.65 dra meter chineeecb, jipunsch, em., in de nieuwste kleuren en leekeningen, alsook rwarte, witte en gekleurde Denneberg-zyde, van af 96 cent. tot fr. 28.80 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Dunas, ens. (ong. 340 kwal. en 2000 kleurechn- keeringen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij to huls besteld. Monsters per keerende. S. Hintten, Flirltk <11 Zlldl ik.bk. tom.). Zurlck Een half miljoen gestolen in eene bank. Iu Septembor 1896 schreef een rijke Spanjaard, die tijdelijk te Brussel verbleef, naar het bestuur der bank Cré dit Lyonnais, waar hij ziju geld had geplaatst, om verslag vau deu toestand zijner fortuin. In het antwoord, dat men hem zond, bestatigde hij eon verschil, ten zijnen nadeele, van 80,000 fr. Hij stond ver stomd en bij verder zoeken, ondekte men valsche wissels. Er vielen vermoedens op eenen be diende van de kus, waar de wissels be taald wordeu. Hij weerde zich dapper en, ofschoon men niets ten zynen laste vond, werd hij naar het agentschap van Rijsel verplaatst. Maar alvorens zijn nieuwen post te betrekken wilde hii zich iu hot hoofdbu reel der bank, te Parijs, rcchtveerdigen. En hij vertrok, om zich daar heen te begeven en... kwam in Griekenland te rechte. De onderzoeksrechter, die nu het enkwest voortzette, bevond een te-kort van een half millioen ten nadeele der kas. Ook werd bevonden dat de verdwenen bediende goed met de bookmakers be vriend en een trouw bezoeker der peer- denkoersen was. Er is nu eeu mandaat van aanhouding tegen hem uitgeveerdigd en twee agenten, dezelfden, die naar Spanje vertrokken zijn om Moors (of Masson), den moorde naar der Barthelemylaan aan te houden, wolke zich daar tijdens den oorlog onder de vrijwilligers wilde scharen, zyn met zyne aanhouding gelast.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2