s m, wm Donderdag 20 October 1808. 5 centiemen per nummer. 54s1® Jaar 5500 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. k, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Huisgezin Godsdienst. S m VERLOREN EER E T'aalgelijkheid. EENE VOORZEGGING. 0 so gis- reo DE DENDERBODE j8T, in koper- Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwllantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutgtraat, N. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret le van dit blad. Aalst, 19 October 1898. i) zonder pt hij dt 1 IG. ten, 1de- De liberalen en hunDe zonen en klein zonen, de progressisten en roodo socia listen, willen den Godsdienst uit de samenleving verbannen. Vooral het huisgezin mag door den Godsdienst niet beheerscht worden. God moet uit de harten gerukt worden, om den mensah dos te beter te kunnen verdierlijken. Het huwelijk moet verdwijnen. Bebel, de groote chef der Duitsche roodo socia listen, schrijft het immers klaar en dui delijk voor, dat mau en vrouw moeten leven lyk de dieren. Gij die als dieren leven wilt, volgt dan maar de voorschriften van Bebel. De brave mensch, welke het geluk op aarde met dit zijner ziel wil bewerken, zal de voorschriften van O. H. Jesus- Christus naleven, welke hem zijne plich ten met liefde en betrouwen leeren ver vullen. Indien het huisgezin godsdienstig is zal er vrede heerschen en zullen de kin- ders onderdanig zijn. Het zullen de bedreigingen, de kastij dingen niet zijn die de kinders tot gehoor zaamheid zullen dwingen neen, 't zal uit eerbied, uit liefde, uit erkentelijkheid zijn immers ze weten dat der ouders ge zag, Godes gezag is dat ze hunne ouders moeten eereu willen zij lang leven op deze aarde. In het godsdienstig huisgezin zal de huwelijksband heilig en onverbreekbaar zijn en de wederzijdsche plichten van man en vrouw zullen niet voortspruiten uit de wet eener zekere welvoegelijkheid, gelijk de roode socialisten leeren, maar uit de wet van God welke vrede schenkt by hare vervulling. De Godsdienst verschaft aan den mensch moed en gelatenheid. Wie heeft er op zyne levensbaan geene dagen beleefd dat de zon achter zulke zwarte wolken verdoken zat, dat men dacht ze niet meer te zullen zien ver schijnen Aan den goddelooze kan, in zulke oogen- blikken, niets werelds, niet vergankelijks troost verschaffen en de zelfmoord volgt dikwerf. De christen, de goede catholiek, inte gendeel verheft zyn hart tot God, bidt en smeekt en daar vindt hij heul on troost irij /ei 'aal, een verhaal naar het hoogduitsob. in zijn lijden, moed en kracht om te mid den van beproevingen, van tegenspoed zijne plichten te volbrengen. In geen gezin was er ooit meer geluk te vinden dan in het Heilig Huisgezin van Nazareth, omdat er nooit een gods- dienstiger heeft bestaan of zal bestaan.... Christeno huisvaders en huismoeders, dat is uw voorbeeld, volgt het na en ge zult oprecht gelukking en te vrede leven en uwe zaligheid bewerken... 25* VERVOLG. Wie draagt er de schuld van, dat gij hier geen vroolijk gezicht ziet vraagde zij op een toon, die hem verraden moest, dat zij besloten was hem zijn geheel zondenregister voor te honden. Zoo heer, zoo knecht, is een ond, waar spreekwoord als gij geen opge ruimd gelaat toont, knnt gij het van mij ook niet verlangen. Och bruiste Hagen op. Nu zal ik nog de rustverstoorder hier zijn Dat zeg ik nietwant de rust kan hier niet gestoord worden, dewyl zij nooit bestaan heeft. Over uwe lippen komt nooit een enkel vriendelijk woord wat gij noodzakelijk te «eggen hebt, zegt gij met brommen en schel den, voor het overige laat gij alles gaan, looals het wil Ik heb ergenis en zorgen genoeg Gij haalt ze u zeiven op den hals, het ■ijn onnuttige zorgen Wat weet gij daarvan riep de mulder ^driftig. Al heb ik ook geld verloren, ik ben toch nog altijd de man, die met ieder meten kan. Denkt gy, dat ik reeds een bedelaar Het Nationaal Vlaamsch Verbond komt eon vertoog te zenden naar de heeren Voorzitter en Leden der eerste en tweede Kamer der Nederlanden waarin voor ons, Vlamingen, een belangrijk vraagpunt be handeld wordt. Het vertoog haalt de gelijkheid der talon aan, welke door de Belgische Ka mers is gestemd en den 15 Mei 1898 in het Staatsblad, bij koninklijk handteeken is bekrachtigd geworden, als volgt Wij hebben de eer UEd. ter kennis te brongen dat, door de wet van 18 April 1896, afgekondigd in het Staatsblad van 15 Mei 11, nr 135, bepaald wordt dat voor taan in België a) de wetten gestemd, bekrachtigd, af gekondigd en bekend gemaakt worden in de Fransche en in de Viaamsche dat is de Nederlandsche) taal b) wetsontwerpen uitgaande van de Regeering de Kamors aangeboden worden in twcetaligen tekst c) de wetten, na hare afkondiging, op genomen worden in den Moniteur (d. i. het Staatsblad), de Fransche tekst en de Viaamsche (d. i. de Nederlandschetekst tegenover elkander d) de Koninklijke besluiten opgesteld on bekend gemaakt worden in de Fransche en in de Viaamsche (d. i. de Nederland sche) taal e) de Mioisteriëele besluiten en de omzendbrieven, die door middel van den Moniteur worden bekend gemaakt, insge lijks verschijnen in de twee talen, de Fransche tekst en de Viaamsche (d. i. de Nederlandsche) tekst tegenover elkander. Door eene harer overige bepalingen ontzegt gemelde wet zelfs aan eene der beide talen allen voorrang op de andere. De volkomene gelijkheid der twee voor naamste landstalen van België is dus thans uitdrukkelijk in de wet geschreven de Fransche taal is, bijgevolg, niet meer de eenige ambtelijke taal het Neder- laudsch is voortaan, in den Belgischen Staat, even officiëel als hot Frausch. Aan die taalgelijkheid wordt door het Viaamsche Volk de hoogste prijs gehecht. ben Ik heb nog genoeg om het verlorene terug te kannen winnen, en als ik het niet terugwin, dan.... Hij hield op, sloeg met de vuist op de tafel en stuurde zijne vrouw een woedenden blik toe, alsof zij alleen de schuld droeg van zijn verlies. Daarom wil ik toch een vroolijk gezicht zien ging hij voortal werd ik doodarm, kon ik n toch nog onderhonden. Daaraan is het te wijten, dat ik tegenspoed gehad heb, gij zyt er de schuld van en niemand anders In de bleeke trekken van de jonge vrouw spiegelde zich stijgende bekommering. De woorden haars mans verraadden haar dat nood en armoede reeds voor de deur stonden, dat het niet lang meer duren kon, of zij zon den den dorpel overstappen. Wol had zij vermoed dat dit einde komen zou, maar zij dacht het nog ver af nu stond het plotseling voor haar, en de ellende grijnsde haar spook achtig uit hare akelige oogen aan. En hij poogde zijn geweten te sassen met de schald op haar te schuiven Zijn hoogmoed was niet geknakt, de hand van het noodlot, die thans zwaar op hem drukte, vernederde hem niet, neen, zijn trots prikkelde hem sterker dan ooit en tot zijn laatsten adem tocht zon hij tegen het noodlot kampen Gij hebt te veel gewaagd, zegde zij, gij hebt spoedig rijk willen worden, en het was de rechte weg niet, waarop gy het hooptet te Ook, lettende op den duidelyken geest der hoogergemelde wet en op de eischen der waardigheid van dat Volk, welke vordert dat de gelijkstelling der Neder landsche en der Fransche taai eene wezen lijkheid worde,zoowel op het gebied onzer vertegenwoordiging in bet buitenlaud en onzer betrekkingen met vreemde regee- ringen als op dat van het inlandsch be stuur, hebben wij de Belgische Begeering verzocht de noodige bevelen uit te vaardi gen opdat het Belgisch Departement van Buitcnlandsche zaken self en de betrok kene Belgische diplomatische en consu laire agenten zich voortaan van de Ncder- landsehe taal bedienen voor de briefwis seling met de Begeeringen van Nederland van de Zuid Afrikaansche Bepubliek en van den Oranje Vrijstaat en met de vertegenwoordigers der zelve, alsmede voor het sluiten van verdragen of overeen komsten met de hoofden of de betvindvoer- ders van die Staten. Wij hebben haar in bedenking gegeven dat die hulde aan de taal van de meerderheid d#r Belgische natie gebracht, volkomon strookendo met den geest onzer taalwetten, der Regeering de rechtmatige dankbaarheid van het Viaamsche volk zal verwerven en onze betrekkingen met de andere Neder- landschsprekende volkeren meer innigheid en vriendelijkheid bijzetten ten weder- zijdschen bate der betrokken landen. Wij koesteren de gegrondo hoop onze rechtmatige vraag door de Belgische Regeering te zien inwilHgeu zulks zou zelfs niet den minsten twijfel lijden,indien de Regeering van Nederland zich voortaan in al hare betrekkingen met de onze uitsluitend van de Nederlandsche taal wilde bedieden. In die overtuiging hebben wij de eer UEd. Hoog Ed. Achtbare Heeren, bij deze met allen eerbied doch uitdrukkelijk eu dringend te komen verzoeken daartoo de noodige besluiten uit te vaardigen en do vereischte maatregelen voor te schrijven. De waardigheid van het Nederlandsche volk in Nederland en in Vlaamsch-België zal daardoor gehandhaafd, bevestigd eu gesterkt, het belang van gansch den Nederlandschen stam klaarblijkelijk be- vord worden. Tevens verzoeken wij UEd. Hoog Ed. Achtbare Heeren, wel te willen den leden der uitvoerende macht tot wier bevoegd heid de belangrijke diensten van het openbaar onderwijs en der posterijen be- hooren, den last opdragen 1° aan de schoolboeken do noodige wijzigingen te doen toebrengen, opdat voo'taan in alle openbare onderwijsge stichten, aan de schooljeugd geleerd worde dat a)in België,het Nederlaudsch eeu der twee officiëele talen is b) in Bel gië, blijkens de jongste volkstelling, op worden Ik heb u toenmaals reeds gezegd dat het geen eerlijke zaak was, maar gij lachtet en zegdet dat ik daar geen begrip van had. En toen hebt gij.... Zwijg snauwde Hagen haar toe. Neen, nu wil ik spreken gij dwingt er mij toe, door mij een verwyt toe te voegen, dat ik niet verdiend heb. Het ware beter geweest, als gij mij daags voor de tronwing gezegd hadt, dat wij ieder onzen eigen weg zonden gaan, maar nadat de pastoor ons verbonden bad, hadt gij met my moeten om gaan gelyk het tnsBchen echtelicn past en mij alles vertrouwen. Ja, wanneer gij mij te gemoet gekomen waart Ik had het gewis gedaan, indien gij vriendelijk tegen-mij waart geweest. Ik weet wel, dat uwe zaken u groote zorgen veroor zaakt hebben, maar ik durfde het toch niet wagen u te kennen te geven, of ik ze u niet kon helpen dragen zoolang gij 't huis waart, spraakt gij nooit een ordentelijk woord met mij. Nu is het te laat Te laat Wie zegt dat Ik zie het aan n, stamelde Dora, ver schrikt door den vleimenden, dreigenden toon zijner stem. Gij hebt alles gewaagd en alles verloren En als het nu inderdaad het geval eens ware vraagde Hagen met een boosaardigsn blik op de jonge vrouw. eene gezamenlijke bevolking van 6,069.321 ziolen, er ongeveer 3.500.000 Vlaamsch (d. i. Nederlandsch) sprekende inwoners zijn c) dat Brussel, België's hoofdstad, eene Viaamsche stad is, welke met hare acht voorsteden, tijdens dezelfde volks telling 337,070 Vlaamsch (d. i. Neder- landsch) sprekende inwoners telde op eeno totaio bevolking van 465,517 zielen 2° de noodige maatrogelen te nemen opdat, voortaan, in alle di( nstbetrekkin- gen, zoowel als in het onderwijs, de oor spronkelijke namen der steden eu gemeen ten van Vlaamsch België, als daar zijn Brussel, Antwerpen, BruggeGent, Aalst, Dendermonde, Kortrijk, Lier, Leuven, Mechelen, Oostende, Si-Truiden, enz., gebruikt worden in stedo van de Franscue vertalingon Bruxelles, Anvers, Bruges, Gaud, Alost, Termonde, Cour- trai, Lierro, Louvaiu, Maliues, Osteude, St-Troud, euz. Aanvaardt, Hoog Ed. Achtbare Heereuf de betuiging onzer eerbiedvolle gevoelens' NAMENS HET BESTUUR De dd. Schrijver, Vr Den Voorzitter, (Get.) F. Rsiwhabd (Get.) M. Josson. Gelijkluidende brieven werden ge zonden 1° aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal van Nederland 2° aan den Eersten Volksraad der Zuid-Afrikaansche Bepubliek 3° id. id. van den Oranje- Vrijstaat 4° aan de H. H. Staatspresident en leden van den Uitvoerenden Raad der Zuid-Afrikaansche Bepubliek 5° id. id. van den Oranje-Vrijstaat Afschriften van dien brief werden ook gezonden aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam, aan de drie Onderwijzersvereenigingen in Neder land, en aan het Bestuur der Nederland sche Taal- en Letterkundige Congressen. De negentiende eeuw loopt op hare laatste becnen zeker heeft zij hare eigen aardigheden eu uitvindingen gehad, waar men vroeger nooit heeft vau hooren spre ken. Salomon nochtans heeft eens ge zegd De oudere tijden waren niet beter dan de jongere. Er is voorwaar niet nieuws onder de zon. Er bestaat eene oude profetie of voorzegging van het be gin der zestiende eeuw, op zonderliuge wijze opgesteld, die veel betrekking beeft op onzen tijd en die ons duukt groote waarheden bevat. Alhoewel wij aan die geluks- of on heilsprofeten uiet veel ernst of belang hechten, schrijveu wij ze hier toch af, aangezien die voorzegging met de actua liteit van onzen tijd zoowel overeenkomt. - Dan snllen wy den molen verlaten en in het huisje myner moeder trekken wy zullen keiden werken en ons brood eerlijk ver dienen. De mulder lachte schaterend het was een schorre, droge lach, de lach van een wanho- pige. Werken spotte hij. Ja, dat ontbrak er nog aan, dat de boeren zich over mij vroolijk maakten, dat ik bij hen om werk bedelen zou Bah er heeft zoo menigeen gewaagd en verloren, die later toch een rijk man werd; ik was een zot, zoo ik mij als knecht wilde verhuren. En dat zeg ik u, een zuur ge zicht wil ik niet langer zien, gij hebt geen reden, om zoo slecht geluimd en ontevreden te zijn. Als ik afgetrokken en somber ben, moet gy juist recht vroolijk zijn, om mij in mijne zorgen eenigszins af te leiden. Zoo ver kies ik het voortaan, Dora, en als het niet zoo gaat, gebeurt er een ongeluk Zuchtend schudde de jonge vrouw het hoofd. Ik meen, dat er reeds ongeluk genoeg in dit huis is, zegde zij, een grooter als de tweedracht kan ik mij niet voorstellen. Ar. moede laat zich dragen, het hart kan zich met weinig vergenoegen mits het slechts vrede heeft. Waar geen liefde woont, woont ook geen vrede sprak Hagen. Gy hebt geen liefdein huis gebraeht, gy hebt my slechts Onze lezers zulleu er zelf over oor- deelen. Ende zoo zegt de profetie daer sal komen eenen tydt dat de kleynen de grooten sullen willeu syn. Ende daer sal overal gesproken worden vau peys en vrede, ende er sal geene peys ofte vrede te vinden syn, ende grooten onde kleynen sulion hun waepenen op ysselyko manieren, maer sy en sullen geeueu staot durven maeken op hunno waepeuen, om dieswille dat er allo dagen gevaorlyke waepenen sullen gefabrikeert worden, ende dat het volk tegen do sol- daeten sal opstaen ende revolteeren. Eude men sal spreken door draden langs meeren, landen, rivieren, ende selfs over do wijde see. Ende men sal op de baenen sion ryden souder peerden ofte andere dieren. Ende daer sullen veele sleghte gazetten syn, welke sullen lioghen ende bedrieghon om de christene te verleyden. Eude do moden sullen veranderen ende varieeren juist gelyk de winden ende wat heden schoon is sal morgen niet meer deugen ofte schoon syn, ende wat gisteren oud was sal heden weder nieuw syn. Ende men sal vrouwlieden sien ryden op yseren paerden, gelyk alsook do mans. Ende de kinderen sullen stout worden ende onbraaf, ende ouders sullen hen □iot meer kasteyden. Eude er sullen vele christenen ver moord en omhals gebracht worden door de Turken, ende overal s&l men de Room- scheu plaegen ende vervolgen. Ende er sollen scholen komen die de kinders sullen bedervon. Ende de Paus sal syne Staeteu verlie- sen voor eenigeu tijdt. Ende er sullen veel sleghto mannen op komen, die tegen Godt en Syne Kerk sullen preeken ende tegen alle Wet en Religie.sullen opstaan, ende het volk sal hen voor wijsen ende profeeten aonsien, daer het uogthans maer bedriegers sullen syn die alles sullen belooveu ende niets geven dan ellenden ende miseriën. Ende men sal het christen geloof af- gaen en aen fabelen gelooven in plaets van aen de Waere Leeringe van Christus. Ende er sal veel gemoordt ende gestolen worden ende er sal geen trouw moer on der de volken syn veelen sullen sich om het leven brengen, veelen sullen krank- sinnig worden, ende nooyt sal men soo- vele gekkenhuisen op het aerdryk gesien hebben. Ende joden er sullen ryk syn en de miljooueu stelen ende koningben ende gouvernementon commandeereu ende de les voorspellen. Eyndelyck sullen de zonen van Israël genomen, om verzorgd te zyn en een ryken man te hebben. By het hooren dezer beleedigende woorden schoten Dora's oogen bliksemstralen. Dat is schandelijk gelogen riep zij ver- ontweerdigd uit. Ik heb n niet gewild, gy hebt mij gedwongen aan een andere mijn woord van trouw te breken. En aan den audere denkt gy nog meer dan aan my knarstande de mulder, met den voet op den grond stampende. Ja, ik denk dikwijls aan hem en met innig modelijden, antwoordde Dora. Ik kan het ook niet helpen, als ik er ook aan denken moet, wie hem zoo diep ongelukkig gemaakt heeft. Zwijg, vrouw riep Hagen, trillend van woede. Waag het niet my dat nog ooit weêr te verwijten Hij had de rijzweep van tafel genomen en stond de arm dreigend opgeheven en met van woede verwrongen wezenstrekken voor haar. Dat ware het laatste J zegde Dora, hem vast in de oogen ziende. Indien gij mij met een vinger durft aanroeren, dan scheidt ons de eerste slag voor eenwig 1 Op hetzelfde oogenblik werd de deur geo pend, de rosse Hans stond op den dorpel der kamer. (WORDT VOORTGEZET). e ont-

De Denderbode | 1898 | | pagina 1