3 Zondag 23*October 1898. 5 centiemen per nummer. Jaar 3307 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. PI VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberale bekentenissen. De Moordenaar? Landbouw. ZONDAGRUST. Landbouw onderzoek. Triumviraat.b-,fp' hip' DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week vtor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique iuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisee op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 October 1898. Waarlijk men zou zeggen dat de staat van verval waarin bet liberalism heden verkeert, eenige zijner volgelingen tot nadenken heeft gevoerd. Dikwerf gebeurt het thans dat som mige geusche organen hunne zienswijze laten kennen over 't. eeue of 't andere feit uit het verledene der liberale partij en aan de waarheid getrouw blijven. Natuurlijk heeft dat tot bekentenissen geleid nopens zekere daadzaken die vroe ger handnekkig werden geloochend maar nu heden bevestigd worden. En ten bewijze La Liberté, het orgaan der doctrinairen ofte oude pruiken, be kende onlangs dat de liberalen zich te veel hadden onledig gehouden met den Godsdienst te bevechten en Priesters en Kloosterlingen te vreten. Nu, wij vragen het Beweren de libe ralen niet altijd bij hoog en bij leeg en bazuinen zij op alle tonen niet uit dat ze geen vyanden van den Godsdienst onzer vaderen zijn, dat ze Hem zelfs eer biedigen Maar dit is maar een middeltje om de kortzichtigen te foppen die in 't liberale spel niet klaar zien en hun te doen ge looven dat ze te gelijkertijd èn catholiek in zake van religie èn liberaal in zake van politiek konnen zijn en 2e zoo gevan gen te houden. Het is dus door La Liberté b bpkend en bevestigd dat de liberalen de vijanden zynen blijven van onzen Godsdienst. Doch La Liberté geeft eenen raad aan zijne partijgenooten het liberale orgaan zou willen dat het liberalism zijnen strijd tegen den Godsdienst stake. Geven wy het woord aan La Li berté Men moet het durven zeggen, ten gevolge van zekeren invloed en ook van de houding der Geestelijkheid treedt bij veel liberalen een slecht bepaald gevoel tegen al wat Godsdienst is op den voor- grond, en die vijandigheid gaat zelfs bij enkelen, tot openbare belijdenis vau godloochening over. Van daar dit gevolg dat de noodza- kelijkheid die uitsluitend politieke - princiepen te verdedigen, welke de reden van 't bestaan zijn van 't libera- lism,hun onder zekere oogpunten voor- komt als slechts eene bijzaak zijnde, terwijl de behoefte van den catholieken Godsdienst te bestrijden de hoofdzaak is. In stede van zich te bepalen bij alles wat de kern zelve der liberale leering uitmaakt, schijnt het .dat de rol der partij niets anders is dan de pastoors te bevechten. WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER 45- VERVOLG. Hoe kon ik iets anders gelooven, daar voor het gerecht zulke verpletterende bewij zen tegen hem ingebracht werden. Ik geloof dat hy zijnen broeder doodde, maar ben ver- ■ekerd, dat hij het in drift gedaan heeft, dit getuigde ik ook voor het gerecht. Ik beproef de de vreeselijke misdaad te verontschuldi gen, om zijne straf te verminderen. Ik geloof dat hy naar de kamer zijns broeder ging om eene verzoening te bewerken. De markies was hard en wreed en voerde hem waarschynlyk tot waanzin. Ja, hij moet krankzinnig ge weest zijn toen hij de misdaad bedreef Neen, neen zelfs in waanzin was Alexe Mixtome tot zulk eene daad niet bekwaam hij was te edel dan dat hy eenen moord kon plegen. Gy hebt ongelijk, markies. Ik weet dat hy onschuldig was. a De markies lachtte medelijdend. n Gelooft gij dat hij werkelyk dood is vroeg mevrouw plotseling. - Van daar nog de gewilligheid om zich in het gareel te laten spannen van het drievoudig verbond (van liberalen, ra dicalen en socialisten van alle kleur) omdat men hoopte in het socialism een. medehelper in den strijd tegen den Godsdienst te vinden. Die handelwijze was water op den molen der catholieke Partij, voor welke het voldoende was ons als min of meer verklaarde vijanden van het godsdien stig gevoel aan te klagen en inder daad nooit schoten de ondubbelzinnigste aanhalingen te kort. In plaats van verdedigers der vrijheid als wij waren en zijn moesten, gingen en gaan wij door voor vijanden van den Godsdienst. In een dóór en dóór catholiek of godsdienstig land leverde men het ge loof van de groote massa der natie aan de politieke betwistingen over. - Doordringen wij ons van den plicht van ons niet meer aan die afdwalingen plichtig te maken. Het liberaal orgaan stelt dus vast dat de oorlog tegen den Godsdienst noodlottig is geweest voor de liberale partij. Zullen de liberalen en vooral de ver achtelijke logenaars die Dendergalm aaueenflanzen, nu nog durven loochenen dat het liberalism de handlanger is der vrijmetselarij, eene partij is geweest en nog is welker hoofdzakelijke rede van bestaan de oorlog is tegen de R. C. Kerk, tegen onzen Godsdienst La Liberté geeft dus eenen raad aan zijne vrienden, maar hij heeft maar een gebrek, namelijk, dat hij veel te laat komt en waarschijnelijk door weinigen zal in acht worden genomen. Immers er bestaan bij de liberalen zoo veel vooroordeelen tegen den Godsdienst dat ze met La Flandre libérale zullen blijven uitroepen De Kerk en hare leering ziedaar de vijand! Nog andere bekentenissen zijn geworden. De ongelukswet van 1879 wordt thans soms door bezadigde liberalen streng beoordeeld. - La Meuse - een Luiksche doctrinair orgaan, bekende, een tiental dagen gele den, dat de schoolwet van 1879 eenen rechtstreekschen aanslag was tegen de godsdienstige gevoelens der Belgen. De doctrinaire Organe de Mons die bekentenis van zijnen Luikschen Confra ter besprekende, voegde er bij - dat het mislukken dier hervorming grooten- deels te wijten is aan de overdrevene b uitgaven, die men nutteloos verkwiste n aan monumentale schoollokalen als ook aan de jammerlijke houding van talrijke onderwijzers onbehendig ge- noeg, zoo on verdragelij k aanmatigend - geworden, dat zelfs in de liberale ran- gen vele personen tegen hen werden - ingenomen b, i. a. w. vijandig waren geworden. Dus do schoolwet van 1879 kan, vol- De markies verschrikte. Zeker iB hy dood riep hy. Hy ont vluchtte uit de gevangenis.Tot Zuid-Amerika, waaronder hy onder eenen aangenomen naam was vertrokken, werd zijn spoor gevolgd. Hij stierf in Brazilië zijne dood is een feit. Maar waarom vraagt gy dat Ik heb in de laatste drie nachten van hem gedroomd, en zag hem levend voor mij, doch in gevecht met een wild dier, waardoor ik zoozeer beangsd werd, dat ik van Bchrik ontwaakte. Zonderling, dat gij nu meer van hem droomt dan vroeger. Dat komt zeker omdat jufvrouw Lepage mij aan hem herinnert. Zij gelijkt sprekeud op hem. En even sprekedil op u, zegde de mar kies, doch dat is een toeval. Maar wij dwalen van ons onderwerp af. Wanneer zult gy mij op mijne vraag antwoorden Wij spraken over Alexe Mixtome. Hij is dood en zijn naam outeerd. Dat kan ik niet verdragen. Zijn naam moet worden gezuiverd van den smaad, die er op kleeft. Hij was on schuldig, en zijne onschuld moet bewezen worden. Hoe nu nog na achttien jaren En terwijl hy toch dood is Wie kan zich door zyne schande beleedigd gevoelen - Ik, markies - GyEugenie Gij scheiddet van hem gens liberale getuigenis, aldus verklaard worden Oorlog aan den Godsdienst verkwistingen voor het bonwen van on noodzakelijke schoolpaleizen onderwij zers tot verwaande en onbehendige poli tiekers gevormd. Maar ook die noodlottige vrijheid- schende en goddelooze schoolwetgeving heeft de verplettering van 't liberalendora ten gevolge gehad. Pietje Van Humbeeck, minister van openbaar onderwijs, in eene vermaard gebleven redevoering uitgesproken in de maconieke loge van Antwerpen zegde Er ligt op de wereld een lijk dat den - weg verspert van den vooruitgang. Dat lijk is het Catholicism. Dat lijk moeten wij in 't graf stooten door al onze po- gingen te voreenigen om het er gestadig dichter bij te rollen. En 't is 't liberalism dat zich op den boord des grafs bevindtnu, nog eenige stooten en 't rolt er in.... Ten slotte nog eene bekentenis en zij is andermaal van La Liberté La Liberté schrijft namelijk dat zij de wereldlijke school b gelijk som- mige zijner partijgenooten ze verstaan, niet aannemen kan, en dat zij zich ver- zet tegon de uitsluiting van 't gods- dienstig onderwijs en dos priesters uit de stadsscholen. Maar om welke rede is het dat het liberaal orgaan aldus spreekt - Omdat, zelfs in de officieele scholen, het getal kinderen die oorlof vragen om de lessen van den catechismus niet te moeten bijwonen gering is en zelfs meestal onbeduidend, b Eu hot liberale orgaan besluit hieruit dat de liberale ouders zich niet verzetten tegen 't onderwijs van den Godsdienst aan hunne kinders gegeven. La Liberté" blijft hier in do waar heid 't zijn immers slechts de razige politiekers die tegen 't onderwijs vau den catechism opkomen en Diets onbeproefd laten om hunne vijandigheid door de ouders te doen deelen.... Maar 't is te vergeefs de overgroote meerderheid blijft overtuigd van de noodzakelijkheid van het godsdienstig onderwijs Over het overtollig gebruik der metaalslakken bij bet bemesten der weiden. Talrijke landbouwers, aangezet door de groote vermeerdering van oogst teweeg gebracht door de bemesting dor weiden met metaalslakken, dienen jaarlyks, se dert lang, 1000 h 1200 kg., metaalslak- kon, per hectare, aan den grond toe. Zulks is zeker eene overdrijving, wat deze landbouwers er ook van denken. Wij steunen onze zienswijze op theo- rische beschouwiugen ten volle bevestigd door rechtstreeksche proefnemingen. gy draagt zynen naam niet meer uw kind is dood. Hoe kan zijne schande u deren Mijn vader bewerkte de scheiding. Gaarne zou ik zynen naam willen dragen. Nooit heb ik opgehouden hem te beminnen nooit, August Gij zegt dat gy my lief hebt; zoo waar God my hoort ben ik overtuigd, dat mijn echtgenoot onschuldig was aan de mis daad, waarvan men hem betichtte. Zoek den waren moordenaar, zuiver den naam van Alexe en.... ik zal uw vrouw worden Hare oogen blonken, en de edele overtui ging, aan de onschuld van haren echtgenoot te gelooven, gaf aan haar gelaat eene schier bovenaardsche uitdrukking. De markies was doodsbleek. Komaan, vervolgde Eugenie, het gerecht kon zijne onschuld niet bewijzen, maar als gy my bemint, zult gy het kunnen. Gij hebt myne belofte, August. Zuiver den naam van mijnen echtgenoot die, als hij nog leefde, thans markies van Charlemont zou zyn, en ik zal u op mijne knieën danken, ja, meer nog, ik'zal uwe vrouw worden en u beminnen. De markies streed eenen zwaren strijd. De voorwaarde van Eagenie was hem kond op lyf gevallen en hij beefde als een boom blad, dat door den wind wordt bewogen. Verbaasd staarde de markies mevrouw aan, i de schrik, welke op zijn ontzet gelaat te lezen stond, toonde duidelyk hoezeer Euge nie's woorden hem hadden doen ontstellen. Ons steunende op het gehalte phos phoorzuur van het hooi voortgebracht door weiden, overvloedig voorzien van de verscheidene voedende bostanddeelen en welke opbrengsten leveren in hooi- en nagras van 8000 a 9000 kg., 't zij gemid deld 8500 kg. per hectare (0,65 p. h, phosphoorzuur) vinden wij dat een oogst van zulk belang jaarlijks aan den grond slechts 52 kg. 250 phosphoorzuur om- neemt, welke bevat zijn in 350 kg. me taalslakken van 16 p. h. phosphoorzuur. Zelfs de verliezen van phosphoorzuur iu aanmerking nemende die de groud zou kuuncn ondorgaau (verliezeu altijd zeer gering) besluiten wij dan niet met recht dat eeue jaarlijksche toepassing van 400 kg. metaalslakken van 16 p. h. voldoende is om te voorzien in de behoefte aan phosphoorzuur van eene jaarlijksche op brengst in hooi en toemaat van 8000 k 9000 kg. Overigens de rechtstreeksche proefneming bevestigt ten volle deze ge volgtrekking. Zekerlijk, by de eerste phosphaatbe- mestiuffs is eene toepassing van 400 kg., metaal^ükken van 16 p. h. phosphoor zuur, iu 't algemeen, onvoldoende om tot de grootte opbrengsten te komen, ten eerste, omdat het phosphoorzuur bevat in de 400 kg. metaalslakken op onvol maakte wijze in don grond verdeeld is, en var volgens omdat een aanmerkelijke gedeelte van het phosphoorzuur aau den grond tpegediend aan do opslorping ont snapt, óm roden dat de opslorpende orga nen der planten niet in aanraking komen met allo de aarddeeltjes. Vautiaar de noodzakelijkheid van in den groud een voorraad phosphoorzuur te brengen en ton gevolge de hoeveelheid metaalslakken hierboven berekend als onderhoudsbemesting te versterken. Men schat deze voorraad gemiddold op 800 kg. metaalslakken, per hectare. Zoo dus, indien men, als eerste phos- pbaatbemestiug 400 -f- 800 kg. =z 1200 kg. metaalslakken aan den grond toege diend heeft, zal men zich in 't vervolg te vreden stellen met jaarlyks, gedurende den Herfst, don Winter of na het af maaien van 't hooi, als onderhoudsbe mesting, 400 kg. metaalslakken uit te strooien, welke eene hoeveelheid phos phoorzuur bevat, in hooge mate, vol doende aan onze grootste oogsten in hooi eu toemaat. De gewoonte van ieder jaar tot 1000 kg. metaalslakken te gebruiken, per hec tare, is dus uiet gerechtvaardigd. De landbouwers die zulke hoeveelheden jaarlijks, per heotare gebruiken, steken iu den grond een kapitaal welk hun gee- nen iutrest opbrengt, hetgeen zij vermij den moeten. li. Van den Bercfc, Landbouw-ingenieur ZONDAG 23 OCTOBER 1898, dienst doende Apotheker Mr F. Callebaut, Botermarkt. - Dat is onmogelyk, riep hij ten Gy stelt mij eenen hinderpaal, dien ik niet kan wegruimen. Het is eene dwaasheid aau eeue zuivering van den naam van Alexe Mix tome te denken. Waarom 't vroeg mevrouw heftig. Omdat geene aardsche macht dezen naam kan zuiveren. Maar ik zog u, dat hij onschuldig is. De waarheid zal aau het licht komen zijne on schuld zal bewezen worden, wanneer slechts iemand als gij er zich mede wilt belasten. - Niemand, behalve gij, gelooft aan zijne onschuld. Vergeef my, Eugenie, maar ik moet u de waarheid zeggen, gij dwingt mij daartoe. Iedereen in Frankrijk, zelfs zijne beste vrien den, houden Alexe Mixtome voor schuldig broedermoord. Het gerechtshof veroor deelde hem ter dood.... Er werden zooveel menachen veroor deeld die toch onschuldig waren. Eugenie, ik dacht niet dat gij zulke dwaze denkbeelden hadt, riep de markies. Gij dwaalt. Denk aan de verklaringen. Zijne beate vrienden waren gedwongen tegen iiem te getuigen. Hy is schuldig - En ik herhaal het, hij is onschuldig riep mevrouw Eugenie nog heftiger. Hebt gij bewijzen voor zyno onschuld, vroeg de markies 'i Bewijzen 'i Neen, indien ik bewyzen had, gelooft gy dan, dat ik daarmee niet iu het De Provincieraad vau Oost-Vlaanderen heeft iu zitting van 21 Juli 11., eeu bij zondere Commissio ingesteld gelast, on derzoek te doen betrekkelijk de te nemen maatregelen om het Belgisch vee van de besmetting te vrijwaren waaraan het blootgesteld wordt door het invoeren van vee uit Holland. Dit onderzook gaat schriftelijk en men- d'dings geschieden, bij middei en vau de hierbijgaande vragenlijst en van openbare zittingen die zullen gehouden worden in al de Kantonhoofdplaatsen der Provincie. Dag en uur dezer vergaderiugon zullen later bekend gemaakt worden. VRAGENLIJST. I. Welke maatregelen stelt gij vóór om het Belgische vee te vrijwaren tegen do besmetting waaraan het blootgesteld wordt door het invoeren van beesten uit Holland 1° Vraagt gij het sluiten der grenzen voor het vet vee en voor het mager vee 2° Of vraagt gij het sluiten der grenzen alleenlijk voor het mager vee, met het rechtstreeks aanbrengen der vette beesten uit Holland tot in de Belgische slachthui zen eu met het merken van het vee om het bedrog te vermijden Aan wedk stelsel van merken zoudt ge thans de voorkeur geven 3° Of vraagt gij, bij de toepassing der maatregelen in 2° vermeld, het-slachten aan de grenzen, hetzij op Hollandschen hetzij op Belgischen bodem, van de Hol- landsche vette beesten 4° Ofwel vraagt gij dat men het mer ken van 't vee vervange door het houden van eenen inventaris a) Verplichtend iu eene streep welke desnoods tot 15 kilometers afstand van de grenzen zou verstrekken b) Ofwel verplichtend voor al de vee houders die toelagen van de openbare besturen of hulp der wettelijk erkende veeverzekeringen verlangen Hoe zou bet houden van eenen inven taris moeten geregeld worden II. Vraagt gij de opening der gren zen zoo voor bet mager als voor het vet vee, met quarantaine op kosten der in voerders eu met den inventaris verplich tend zooals hooger gezegd Hoe zou de quarantaine ingericht worden III. Aanziet gij de koppeling van het Hollaudsch runderras met het Belgische als voordeolig of als nadeelig om onze inlandsche rassen te verbeteren IVHebt gij u te beklagen over de traagheid der openbare besturen in het uitbetalen der verschuldigde schadever goedingen in geval van afmaking van vee of afkeuring van geslacbt vleesch Voor het Noorden der Provincie). V. Welke verbeteringeu verlangt gij te zien brengen aan de thans bestaando openbaar zon optreden en gerechtigheid eischen Bewijzen heb ik niet, maar ik weet dat hij onschuldig is. dat hij tot geen onrecht in staat was. Hij was uw bloedverwant. Gij zegt dat gij van mij houdt, welaan, help jnij zijnen naam zuiveren en ik zal eru miju ge heel leven dankbaar voor zijn. De markies dacht eenige oogenblikken na en zei Ik kan u in uwe dwaze denkbeelden niet steunen, ofschoon ik alles voor u wil doen, Engeuie. Alle feiten getuigen tegen Alexe Sedert het drama zijn zoovele jareu verloopeu, dat gij misschien tal van bewijzen hebt vergeten wellicht hebt gij er niet alles over gelezen. Ik zal het geheel, punt voor punt, nog eens met n nagaan en Alexe's schuld auntoonen en als ik u overtuigd heb, zult gij dau mijne vrouw worden Mevrouw Eugenie aarzelde. Ik zou neeu kunnen zeggen, antwoordde zij want als ik overtuigd wordt van Alexe's schuld, zal ik nooit iemand meer mijn ver- trouweu kunnen schenken. Hy, de edelste man, die er ooit bestaan heeft, zou schuldig aau zulk eeue misdaad Dau zou mijn geloof aan de menschheid beginnen te falen. Maar, daar ik weet dat gij mij nooit znlt overtuigen van de schold van Alexe, beloof ik n te zullen trouwen als ik het vertronwen in Alexe's onschnld verlies. De markies herademde. schikkingen betrekkelijk de tusschen- landscke streep, met het oog op het ver- midderen der pleegvormen, der kosten en der beletsels welko de grensboeren heden treffen Wordt namelijk de handel niet ge stremd op de grensgemeenten 1° Omdat de beesten, die hun merk verloren hebben, niet bij tijds van een nieuw merk voorzien worden 2° Door de bekrompenheid der uren welke de landbouwers gegund worden om de geleibrieven, noodig om hunne beesten te verzenden, af te halen 3° Door het niet afleveren vóór den opgang der zon, der geleibrieven noodza kelijk tot het bijwonen der varkens- markten, enz. VI. Hebt gy u te beklagen van het slachten op Belgischen bodem van paar den uit den vreemde ingevoerd t Inwoners van Aalst IWoest verheugd Eene blijde toekomst ver wacht u Een driemanschap.... komt te Aalsttot stand gebraent te wor denen dat driemanschap.... gaat den voorspoed in alles.... en de welvaart van allen.... verzekeren En de Stadskas gaat in eene ware fortunatusborze als bij tooverslag veranderd worden Gelukkig Aalst II.... Gelukkige Aalste- naars wat zal men u benydeu II.... De nameu dier wonderbare en vinding rijke mannen moeten gekend zijn en be- wi.ard blyven voor het nakomeling schap.... Wij noemen ze dus, ze zijn 't Blauw Pieken Aoné, de B.oode Marcel, de Groene Pie van Chipka. Daar zijn ze allo drij de gelukkigma kers der Aalstenaren, die hier 't luilek kerland gaan verwekken 1 Wel I wel 1 dat zal 'nen slag geven Met azoo 'nen derde van 3 verscbillige kleuren BlauwRood, Groen is men er altijd aan wel voor 4 meten iberaal en Boer De liberalen heb- i ben een nieuw kiesstelsel uitgevonden omweèr aan 't bewind te komen. Het land zou verdeeld worden in arron dissementen die 3 volksvertegenwoordi gers zouden benoemen. Twee arrondisse menten zouden te samen 3 senateurs verkiezen. Iu ieder arrondissement zouden gekozen worden éóu door de capitalists, ééu door de geleerde of mannen der wetenschap, en één door de werklieden. En de landbouwers die hebben, volgen» de liberaleu, niets te zeggen de boer, al maakt bij de meorderheid uit, raag zwijgen en het al betalen. Het verwondert ons niet: altijd hebben de liberalen of geuzen do landelijke bevol» kiugen als verworpelingen aanschouwd. Maar weest gerust, liberale heeren, de boer zal het onthouden I Ik zal mijne taak onverwijld beginnen, zegde hij blijkbaar verlicht. Ik heb een boek, waarin de verhandelingen van het gerecht zijn opgeteekend. Dit zal ik doorlezen en de voornaamste punten er van aanstippen. Gij moet het ook lezen en dan zult gij van mee ning veranderen. En als ik daardoor slechte in mijn geloof versterkt wordt Binnen eene week zijn wij verloofd, Eugenie, vervolgdo de markies met overtui ging. Ik zal naar huis gaan en alle stukken nazien. Wanneer gij den onden bottelier en nog eenige andereu in 't verhoor wilt nemen, zult gij wel anders spreken, wil ik u eenige dier oude getuigen zenden. Nog niet. Later zal ik hen wellicht wil len hooren. De markies stond op en nam afsoheid. Mevrouw Mixtome zag hem nadenkend na. Hij steeg te paard en zij sloot zich in hare kamer op. Zij verscheen, als naar gewoonte, bij het tweede ontbijt en nam aan de uitspanningen der gasten deel, waarbij zy zich zeer vroolyk toonde. Daarna begaf zij zich opnienw naar lmre kamer en liet Sofia roepen. Deze kwam en las haar iets voor, doch zij scheen niet te luisteren. (WORDT VOORTGEZET)."

De Denderbode | 1898 | | pagina 1