Donderdag 27 October 1898. 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 5308 n. k, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ElV, ;,7 Ze zijn al werklieden. VERLOREN EER De Vruchten van den Boom. "{8 '53 'gis- ireo- Gtl- die )dig >or- iten eeft da- Q koper- 'khuizea Capsuls zonder t hij di DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder ëagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwHantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique miuni. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse p 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Lij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. tieeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret Ie van dit blad Aalst, 26 October 1898. kate De socialisten zeggen en schryven met voorliefde dat ze de party zijn der werk- lieken. Nu, vele sukkelaars gelooven die leu gen. Als men het oog slaagt op de mannen die de partij der werklieden in de Volks- ksmer vertegenwoordigen, dan bemerkt men dat de ware werklieden er zeer dun gezaaid zijn. Nemen wy ze eens iu oogenschouw Gezel Vander Velde is advocaat en meer dan een miljoen rijk. Gezel Destrée, de gelukkigmaker der W* Van Vuystwinckel, is een advocaat en wel juist van de goedboopsten niet. Gezel Leo Defuisseaux is een kasteel heer, die er zeer warm inzit. Gezel Alfred Defuisseaux ook een rijke kasteelheer die meer dan een mil joen erfde van eene rijke tante. Gezel Picard is een schatrijke advocaat, aan wien gegalonneerde knechten zijne brieven op eene zilveren schotel aan bieden. Gezel Berger, gewezen schepen, volks vertegenwoordiger is opsteller van oen dagblad en staat aan 't hoofd van men weet niet hoe vele maatschappijen die hem eene massa gelds opbrengen. Gezel Bastien is een rijke koophande- Jaar van Bergen. Gezel Anseelo, de dwingland van Vooruit, is volksvertegenwoordiger en wordt door Vooruit zoo goed betaald dat hy even als alle rijke lieden des zomers in de badsteden al de wellusten van 't leven aldaar kan gaan smaken. Gezel Lafontaine is do zoon vau een der hoogste bedienden van de Nationale Bank en hij heeft er voor gezorgd dat zijn afstammeling zijne schaapjes op 't drooge heeft. Gezel Furnémont nog een miljonnair. Gezel Mansart ook al een ryke koop man. Gezellen Demblon, Roger en Borloz zijn oude schoolvossen die dagbladschrij vers en bestierders van socialistische coöperatieven zijn geworden die hun veel geld opbrengen. Gezel Bertrand, 't is waar, was vroeger eenvoudig steenkapper die moeite had om met zijn loon de twee einden van hot jaar aan een te knoopen, maar hij mengde zich in de politiek en alles veranderde voor hem. Hij werd betaalde redenaar, bezoldigde propagandist, koopman in ••n verhaal naar het hoogduitsob. 26* VERVOLG. Wat komt er dat op aan riep de mulder, die zijn knecht niet bemerkte. Wij zijn tooh gescheiden, dns is het maar beter dat wij geheel en al van elkaar gaan ik aal u niet missen Raak haar niet aan riep de knecht drei gend en reeds in het naaste oogenblik stond hij tusschen beiden. Hef de hand niet tegen haar op als gij het doet, is het uw ongeluk Een aschgrauwe bleekheid overtoog Ha- gen's gelaat hij liet den arm sinken, maar zijne vrouw die haastig het vertrek verliet, zond hij een wraakgierigen blik na. Bemoei u met uw eigen zaken 1 zegde hij barsch wat ik met myne vrouw heb, gaat n niet aan. In den molen hebt gij werk ge- noeg, maar gij zijt ook van diegenen, die den geheelen dag liever niets doen en overal hun nenB in steken. Op den dag van uw huwelyk heb ik my voorgenomen uwe vrouw te beschermen, want ik zag vooruit, dat het zoo gaan zou, ant woordde de kneoht, voor wiens doordringende blik de mulder de oogen neersloeg. Ik zal de belofte houden die ik destijds afgelegd h wijnen en likeuren die alles aan de roode volkshuizen leveren mocht, daarna volks vertegenwoordiger, schepen van Scbaer- beek, opsteller van Lc Petiple be heerder van het volkshuis te Brussel, euz. enz. De gezellen Maroille, Paquay, Berloz, Cavrot, Caeluwaert, Brenez, Smeets en meer anderen verkeeren in den zelfden toestand als gezel Bertrand en 't zijn nu groote heeren geworden. Verscheidene miljonnairs en rijke lie den ziet men dus bij de roode chefs. Voor dezen is het de heerschzucht die hen in de rangen der socialisten voerde. Zij willen ter volkskamer zetelen en daartoe vonden zij slechts een middel, namelijk, de werk lieden door beloften verblinden en foppen om langs hunnen rug naar omhoog te klauteren. Eenige waren vroeger werklieden en onderwijzer doch zoodra zij een politiek mandaat hadden weten te veroveren,heb ben zij hun alem of hunne schoolmees- tery verlaten, om andere winstgevende postjes na te jagen en zoo, dank zij de centen der werklieden, goed weêr te kunnen schuifelen. En die mannen noemen zich de chefs der werkliedenpartij Hoelang zal het nog duron dat die roode chefi de arme werklieden zullen blijven bedriegen met hunne holklinkende volzinnen Ja, hoelang zal die fopcomedio nog gespeeld worden Ongetwijfeld zal ze nog een tijd duren, maar ook eerder wellicht als men denkt, zal 't ontgoochelde volk die roode klucht spelers naar verdienste oordeelen en ver- oordeelen en gansch den boel naar den duivel wenschen. Wel kan men het volk een tijd lang boliegen en bedriegen, maar het eindigt altijd met in te zien hoe schandelijk het belogen en bedrogen wordt. Het volk heeft gezond verstand en vroeg of laat drijft het boven dan komt er een einde aan de heerschappij van leugen en bedrog. Daarom laat ons alle gelegenheden waarnemen om aan 't volk te bewijzen hoe schandelyk het door de roode en groene socialisten bedrogen wordt. Daar ons volk noch leugen noch bedrog duit, zal het zoodra het zijne oogen heeft geopend de socialistische kluchtspelers verfoeien -af Burgerwacht.—Minister aj Schollaert komt te beslissen dat tf de tegenwoordige tenue der Bur- gcrwacht blijft bestaan, behalve dat do h^ed wordt vervangen door een kepi en het dragen van eene kapoot verplichtend is. vergeet niet, dat ik n in 't verderf kan stort ten, indien ik het wil. Gij zijt een zot, spotte <le mulder schou derophalend, maar achter den spot verborg zich eene onuitsprekelijke woede. Met uwe bedreigingen lach ik gij kunt mij niets ma- want mijn woord geldt meer dan het uwe Gij meent veel te weten en weet in het geheel niets als gij u nog eenmaal verstout tusschen mij en mijne vrouw te treden, dan wijs ik u de deur Ik ben buitendien u luie- rikken Binds lang moe. Waarom hebt gij mij dan niet reeds voor langen tijd mijn afscheid gegeven vraagde de knecht tergend. Ik zal het u zeg gen dewijl gij mij vreest, omdat ik meer weet dan u lief is. Ik had destijds niet moeten zwijgen, ik deed het, omdat.... nn ja, ik dacht, dat gij mij daarvoor dankbaar zondt zijn. Maar nu stel ik mijne voorwaarden, en alB gij ze niet aanneemt, dan spreek ik Hagen steunde op de tafel, voor welke hij stond, hy poogde aan zyn gelaat eene uit drukking van verachtende minaohting te geven, maar het wilde hem niet gelukken, lijn angst was duidelijk onder dat masker zichtbaar. Ik weet, hoe het hier gesteld is, ging de rosse Hans op vastberaden toon voort, het kan uiet veel dagen meer duren, dan komen de joden uit de stad, om u uit uw huis te zetten I Biunen kort zal er te Rome een weder- lansch congres gehouden worden met het doel van middelen te beramen tot bestrij ding der anarchisten. Het voorstel en de bijeenroeping gaan uit vau het Italiaansch staatsbestuur. Voorwaar, Italië mocht die eer wel hebben. Toen de eerste tyding van den moord op de keizeriu vau Oostenrijk te Rome aankwam, vroegen de staatsmannen el kander angstig af - Wie is de moorde naar Tot welke nationaliteit behoort bij? O mogo het toch geen Italiaan ziju 1 Maar, ja, het was alweer zon de vrees was maar al te gegrond. Gelijk meest al de anarchistische aanslagen der laatste jaren, zoo was ook doze het werk van Italianen. Greppo, Pianori, Orsini, PassaDante, die op het leven van Napoleon III en Uraberto aanlegden, het waren Italianen; Caserio die den Voorzitter der Fransche Republiek Carnot vermoordde, 't was een Italiaan, Angiolillo die den Spaanschen minister Canovas om het leven bracht een Italiaau, Luccheni een Italiaan. En nu, op het einde der laatste week werd eene samenzwcering tegen den Kei zer van Duitschland ontdekt; negen sa menzweerders werden aangehouden en al de negen samenzweerders waren Ita- "inen. Koning Umberto en zyne ministers zitten er iu den druk mede Wat moe ten de andere natiën toch wel van ons denken Moeten zij ons volk niet voor eon volk van moordenaars aanzien, en Italië voor een rooversnest Hoe hard dat oordeel de Italiaansche regeering ook valle, ja, het Italiaansche volk heeft die faam en zij is niet gansch onverdiend. En het is des te min onverdiend daar het voorbeeld door de anarchisten gevolgd hun door Italiaauscho staatslieden gege ven werd. Gewis, noch de koning, noch zijne ministers keuren die moordaanslagen goed, zij verfoeien ze rechtzinnig. Maar waren dan de aanslagen van Orsini en Milano min afschuwelijk Orsini wierp eene bom onder de koets van Napoleon, omdat de keizer de revo lutionairen van Italië ou de plannen der vrijmetselarij niet gewillig genoeg in de hand werkte. Napoleon werd niet gedood, neen, maar was de aanslag daarom min misdadig omdat hij mislukte En het officiéél Italië heeft Orsini een standbeeld opgericht en hem verheerlijkt Schurk bulderde de mulder. Hoe weet gij dat Gij hebt gespionneerd maar ik zeg, dat het altemaal leugen is ik heb nog altijd genoeg om mijne schulden te betalen. Daarmee tracht gij u zeiven te mislei den, spotte de knecht. Gij bezit niets meer, de frak, dien gij aan hebt, behoort u zelfs niet meer toe. Er zou nog één middel zijn, waardoor gij gered kondet worden, maar gij zult het niet wagen om het aan te wenden. Neen, de molen zal niet afbranden. Hagen greep met een kreet van woede naar de zweep, maar de knecht kwam hem voor hij slingerde de zweep in een hoek. Ik geloof, dat het beter is, als wij de zaak in der minne met elkander regelen, ver volgde hij, het baate niets of wij elkander gaten en builen in het hoofd Blaan. Zoo stunt het met u, Hagen. Gy zijt doodarm, er zal u niets overblijven, dan eenen ouden zak en een stok, daarmede kunt gij van deur tot deur gaanom een stuk brood bedelen. Voor uwe vrouw heb ik geen vrees, zij was nooit trot3oh en hoogmoedig zij zal Onzen Lieven Heer danken, als zij van u verlost is. En wat u betreft er is verder niets aan gelegen waar gij aan uw einde komt gij hebt zoo veel op nw geweten dat het n nooit goed kau gaan. Luister nu de molen behoort n niet meer toe, hij behoort thans aan de joden, van wie gij al het geld geleend hebt. Maar de joden hebben hem ook nog nietschryf hem over als een man van moed, als een weldoener van zijn vaderland, als een heldhaftig medewerker tot de eenheid 011 de groot heid van Italië. Milano bespiedde Ferdinand II, koning van Napels,en doodde bem met een steek zijner bajonnette. Wie bad Milano tot die misdaad aan gezet Het was het Mazinni-Comiteit,waarvan Crispi, de groote Crispi een der ijverigste agenten was, en waarvan de meeste staatsmannen van bet huidige Italië of leden of aanklevers geweest zijn. Dat comiteit had den koning van Napels veroordeeld. Het vonnis werd op duizendc exemplaren gedi ukt en door gansch het rijk der Beide Siciliën ver spreid. Overwegende, zoo luidde het vonnis, dat de politieke doodslag geen misdrijf is, dan vooral niet wanneer het geldt een vijand van kant te helpen die machtige middelen ter hand heeft en eeniger wijze de ontvoogding van een groot edelmoedig volk kau onmogelijk maken overwegende dat Ferdinand vaD Napels de hardnek kigste vijand van de Italiaansche onaf hankelijkheid en van de vrijheid zijns volks is Wordt goedgekeurd het volgende besluit om door alle mogelijke middelen in het koninkrijk Napels bekend gemaakt te worden Eene belooning van hon derd duizend dukaten wordt aan geboden aan hem of aan hen, die Italië van den bovengezegden ty- ran verlossen zullen. De belofte miste haar uitwerksel niet kort daarna viel Ferdinand onder het staal des moordenaars. Milano echter mocht de vrucht zijner misdaad niet smaken hij werd aangehouden en, naar verdienste, met den dood gestraft. Doch als Garibaldi, door Victor-Emmanucl beschermd, Napels binnen trad, werd de gedachtenis des koningsmoorders gevierd en de Italiaansche schatkist betaalde een pensioen aan de zusters en de nicht des moordenaars. En Crispi, die naderhand eerste mini ster van Italië werd, sprekeude over Milano's moord, zegde Geen minnaar van zijn vaderland zal ooit die stoutmoe dige daad aan Milano verwijten. Niet zonder reden dus mag het Itali aansche staatsvolk als medeplichtig aan de aanslagen der anarchisten gebrand merkt worden. Indien de koning van Napels, omdat hij het recht voorstond en zijne kroon en koninkrijk tegen de revolutie verdedigde, een dwingeland moest heeten, indien de moord op hem gepleegd eene belooniog van den Staat waardig was, kunnen dan op mij, als onderpand van eene oude schuld, dan zal ik de zaak wel met nwe schnldeischers uitmaken en ik geef er u mijn woord op, dat mij niemand hiernit verdrijven zal. Bedenk u niet lang het moet spoedig, reeds morgen geschieden neem gauw een besluit. Zoo gij het niet inwilligt, ga ik morgen naar de stad om de policie eene geschiedenis te vertellen, die haar verrassen zal. De mulder beet zich zoo hevig op de onder lip, dat een paar bloeddruppels langs zijne kin liepen. Hadde zijn blik een vernietigende kracht bezeten, dan zon hjj den knecht ge dood hebben, die met over elkander geslagen armen voor hem stond en elke boweging van ziju tegenpartij scherp bewaakte. - Aha is het daarom te doen siste Hagen. Gij meent zeer slim te ziju, maar.... Ik zon gaarne zelfstandig wezen, viel de roodharige hem in de rede. Dat kan mij nie mand kwalijk duiden, en de eerste gelegen heid, die zich aan mij voordoet, neem ik waar. Overleg het bij u zeiven, ik laat n tijd tot morgen vroeg. De akte moet door eenen notaris opgemaakt worden, en wij nemen eenen advokaat mede, die u nauwkeurig zeg gen zal, hoe zy moet opgesteld worden. De jodeD zullen mij dan een proces aandoen, muar dat komt er niet op aan ik zal het wel met hen schikken. Ik heb goeden moed, al moet ik ook met een kleinen schuldenlast beginnen. de anarchisten niet met evenveel scbyn van recht bijbrengen dat al de koningen en staatshoofden en al degenen die met de band having van het gezag en de orde belast zijn, dwingelanden zijn,die daarom 'den dood verdienen Indien de politieke moord geen moord, geen misdrijf is, kunnen dan de anarchi sten ter hunner rechtvaardiging niet doen gelden dat zij met politieke bedoelingen hunne aanslagen plegen Laat dan de Italiaansche regeering congressen tegen de anarchisten byeen- roepen, laat hare redenaars binnen do muren der congreszaal hunne veront waardiging tegen de mannen van den dolk en de dynamiet lucht geven zoo bard als zij willen wanneer de vreemde congresleden op hunne wandeling voor het standbeeld van Orsini zullen stilstaan, dan zullen zij in hun eigen denken Ginder, in het paleis, wordt ons voor gehouden hoe het anarchisme moet be streden worden, hier wordt aan het volk geleerd hoe het verheerlykt en beloond wordt. ïn Iïf*StfMÏ ^oen *n 1894, mu Hcsicu, priester Daens.dank aan eenen samenloop van onvoorziene omstandigheden en de hulp van liberalen en roode socialisten, erin gelukte de Volkskamer binnen te sluipen, dan waren er heeren te Sint-Nicolaaa die met ons Aalstersche catholieken, geweldig den spot dreven en bijvoegende Bij ons te Sint-Nicolaas zou dat niet kunnen voorvallen. Nu, vier jaren later, wat gebeurt er? Zekere heer Van Brussel van Stekene, een landbouwer, Boerke geheeton, treedt op, houdt eenige weken vóór de kiezingon meetiügen hier en daar en wordt by eer ste stemming verkozen, dewijl de catho- lieke candidaten moeten in herstemming komen. Op wei.nige weken wordt het Waasche catholieke kiezerskorps om zoo te zoggen verslagen, terwijl de zoogezegde christene democraten hier te Aalst, reeds van in 't begin van 1893, aan 't scheurmakeu waren. En nog heden zit men te Sint-Nicolaas in nesten, zonder tot hiertoe den weg te hebben gevonden om er uit te geraken. Op 27 November aanst. gaat men nu overgaan bij middel van eenen poll tot de benoeming eener commissie van 40 loden, 8 per Canton, welke zal gelast zyn den goeden weg te zoeken die tot eendracht en verstandhouding leiden zal. Wij, Aalstenaren, spotten niet, integen deel, onze vurige wenscheu zyn dat de commissie er iu slage den vrede eu de eendracht terug te doen heerschen iu de Waasche catholieke rangen. Zijt gij uitzinnig riep Hagen. Ik zon mijn huis en hof op u overschrijven Aan n En waarom? Dat weet gij zoo goed als ik, lachte de knecht. Ik dwing er n niet toe maar als gij het niet doen wilt, dan moet gij maar weten, hoe gij het met de jnsticie in orde brengt» Morgen vroeg verwacht ik uw antwoord. Hij ging langzaam heen en sloeg de deur drennend achter zich toe. IX. Om zich voor mishandelingen van de zijde haars mans te beveiligen, had Dora de wijk genomen naar het huiske waar het lyk harer moeder lag. Zij was er den knecht niet erkentelijk voor, dat hij zich tusschen haar en haren man ge steld had zij moest toch terecht vreezen, dat deze inmenging de verbittering van Hagen nog zou doen toenemen. Aanvankelijk was zij voornemens in het huiske te overnachten, maar toen de nacht aanbrak, bemachtigde de jonge vrouw een gevoel van angst, gelijk zelfs de moedigste naturen dikwijls in de nabyheid van een lyk bekruipt. En deze angst vermeerderde niet weinig, toen het schijnsel der maan door het kleine venster op het laken viel, onder het welk het ontzielde lichaam lag. (WORDT VOORTGEZET). O

De Denderbode | 1898 | | pagina 1