Pol en Stant. Nog Affligem. OPGEPAST, Vrienden van den buiten Landbouwbelangen. Van tak op tak. JA, elk mag 't weten, S' Lievens-Essche. Klokke Roeland. oii|k Zondagscholen. Rechlerijk Kronijk. Jongelingen - Congregatie. Overlijden. £tb^hft Allerhande Nieuws. Renneberg-Zijde Pol is bezig meè 't laatste klaver- land af te werken. Stant. He- wel, Pol, hoe ia't er meê Nn heb- aben wij 't weêr, uiewanr Pol. God dank, Stant, 't ia beid allerbest en meê 't weêr vnn (legelijken. Stant. Hebt g'hier al gezaaid, Pol Pol. Ja, Staut, van dezen morgen 't ia nn al den tweeden keer dat ik ineeg, en bin nen oen hnlv' uur ia 't er meê gepast. Stant. En dan ia de zaaitijd afgekletst, Pol? Pol. Nog 't betteraveland, Stant, en hebben wij nog acht dagen droogte, dan ia alles vergeten. Stant. Vraagt dat zooveel tijd, Pol Pol. Jaat, Stantde betterave naar huis halen vraagt ten minaten drij dagen en daarna meat voereninrijden en zaaien, dat ia nog dry dagen. Pol Stant. Jamaar, Pol, z'en dierven dat toch nog zoo openlijk nie bekennen de val schaarde maar tegenwoordig roepen ze maar lnidop viktorie en doen ze nen oproep tot alle gemeen volk mogelijk Pol. Die dwazerikken, he Stant Stant. Ja, Pol, we zullen hun een broeka- ken passen laat ze maar uitvallen en liegen en lasteren en samenzwoeren alle treffelijke burgers en werklieden hebben er hnn goeste van, en g'heel den geuzen- en socialisten- en donsjenboel moet voor goed den ketel in 't naaste jaar Pol. Hegraaf ze maar voor eeuwig en drij dagen, Stant want al die tegen 't goed, en de samenleving en d'heilige Kerk opstaat, en kan nie anders te weeg brengen als storms, wanorde en ongelukken. Stant. Ze spelen 't spel van den duivel zelf, Pol, en bijgevolg zulk ras moet bestreden worden tot der dood En nu, Pol, tot de naaste week maar 'k wensch u eerst nog nen zaligen hoogdag van Allerheigen Pol. Uanku, Stant, en van degelijken we zullen er nog nen keer van profiteren om ons zaken iu orde te zetten en om wel te lezen voor ons overledenen Stant. En ik ook, Pol want dat is voor mij den treffendsten feestdag van g'heel de 'aar, bijzonderlijk omdat al degene die ons Stant. En dan mogen de peerden rnsten, jj jaar, bijzonderlijk omdat al degene die ons p hier op de wereld zoo lief waren, dan bijzon- Pol. Jaas, Stant. en ze zullen 't wel verdiend hebben want z'en hebben 't waar lijk nie voor niet g'had 1 Stant. Ze zien er moei uit, Polmaar z'hebben toch goed haar op Pol. 'k Heb ze goed opgepast, Stant d'haver is dees jaar wel gelukt en dat is altijd hnnnen besten tand Stant. Dat is gelijk 't spek voor den boer, niewaar Pol Stant. Jaat, Stantgoei haver en goed hooi zijn hun beste voeiör. Stant. Maar, Pol, wat is 't loof Bedert acht dagen weerom al veranderd Pol. Ge ziet het groeien tegenwoordig, Stant, maar ten kan toch nie missen de grond is nu goed doorweekt en daarbij wij hebben zacht en groeizaam weêr. Stant. 't Ib inderdaad pertikelier, Pol nen mensch begint hem al een beetjen op zijn winters te kleeden om op de baan te zijn, •n als g'cen beetje goed doorstapt, zijt ge seffens in 't zweet. Pol. 't Is waar, Stanten moest de wind keeren naar noorden of oost, 't kan dezen tijd van 't jaar al redelijk koud wor- den. Stant. En vriezen s nachts, Pol p0L. Ja ja, Stant, of toch voor goed be ginnen rijmen, en dan is 't gedaan meê groeien voor 't loof. Stant. 't moest nog een maand open en zacht weêr blijven, Pol Pol. Jaat, Stant, tot rondom S' Eleu dan waren w'er uit, en er zou nog nen keer loof zjjn. Stant. Ze schrijven in de gazetten van nen kouden en strengen winter, Polmaar z'en doen hem Joch maar beginnen meê de nieuwejaarsmaand om 't eindigen op 't leste van 't kort maandeken, en in dat geval ware er nog zeer weinig aan gebroken. Pol. Integendeel, Stant 't mag winte ren gedurende de twee eerste maanden van 't jaar 't is zelfs best, bijzonderlijk als 't eerst nen keer wel zou sneeuwen. Stant. Hewel, Pol, 't is vorst en sneeuw dat ze voorzeggen voor de maand Januari. Pol. Dat mag zijn, Stant alles op zijnen tijd is besten bovendien dat is aller- voordeeligst voor de vruchtbaarheid van den grond nen keer goed uitvriezen en voor eenige dagen een kazak aantrekken van sneeuw, dat heb ik altijd hooren prijzen. Stant. We zullen 't afwachten, Pol want ik geloof al zoo min aan de weêrsvoor- zeggingen als gij is er geen streken hier. Pol Pol. Weinig of geen, Stant de boerkes leven nog al kontent de schuren zijn wel voorzien, de patatterkelders ook, en z'hopen vau 't een en t ander en bijzonderlijk uit de stallen nog al wat geld te kunnen maken, en zoo iedereen te kunnen voldoen nochtans ze klappen nog al van de muilplaag die alhier en aldaar zou uitgeborsten zijn. Stant. Van de muilplaag, Pol Pol. Ja, Stant, van een ziekte onder de koeien gisteren hoorde ik zeggen dat er te Yleckem en te Vlierzele veel beesten van aangedaan zijn. Stant. En is dat eene gevaarlyke ziekte, Pol p0L. Wel, Stant, er sterven daar me- veel beesten van maar 't is toch nen groo- teu achteruit voor den boer die er door ge troffen wordt de koeien vallen af van vleesch en melk sommige zelfs verteren er van, en bovendien er is schrikkelijk veel ambras en werk aan. Stant. En is dat betrapelijk, Pol Pol. Geweldig, Stantals er eene beest van aangedaan is, gaat het root af in g'heel den stal, en 't is genoeg dat eene koei trapt daar waar eene zieke beest zou voorbij gegaan zijn, om er ook op staanden voet van aange daan te zijn ook in de gemeentens waar de kwaal heer8cht, mag er niet eene koeibeest op straat verschijnen. Stant. Dat is een erge zaak, Pol nen boer is toch aan veel getakens blootgesteld p0L.'t Is daar den droeven kant van den boerenstiel, btautdat alles altijd wel ging in de stallen, dat men daar nooit geen ziekte of sterfgevallen aantrof, dan zou liet nog al gaan maar nu is het eene koei, dan een peerd, dan eene andere beest die ziek wonlt ol sterft, en dat is er te veel aan. Stant. Jaat, Polmaar 't goevernement komt er toch voor een goed paart tusschen als er eene beest sterft Pol. Jaat, Stant, en dat is een groote verzachting en sedert eenige jaren is er groote verbetering gekomen door de zorgen van oub katholiek goevernementmaar het blijft toch altijd een miserie als nen hoer door sterfgevallen in den stal getroffen wordt. Stant. Dat verstaat hem, Pol, en daar- by nen mensch is toch altijd g'attacheerd aan zijn beesten. Pol.En eerst en vooral aan zijnen zak, Stant, bijzonderlijk als er nieveel af en mag, lyk het by veel boeren 't geval is. Stant. 't Is alzoo, Pol en nu ga ik u laten voortwerken, man, want ik ben ook gepresseerd op mijn ronde. Pol. Ja, Stant, maar zeg eerst nog nen keer hoe is 't meè de donchisten Gaan ze nog altijd voort in hun boosheid Stant. Nog heviger als ooit, Polnn be ginnen ze maar boveuserms te schrijven en te zeggen dat zo meê geuzen en socialisten gaan samenwerken om 't naaste jaar ons katholiek gemeentebestuur omver te werpen Pql.Jamaar dat en ia geen nieuws nie- meer, Stantiedereen weet dat ze dat al lang doen. derlijlc iu onzen geest terugkeeren en zuchten en smeeken om voor ben te bidden. Pol. 't Is waar, Stantlaat ons lezen voor de zielekes uit 't vagevuur 't is het schoonste werk dat we knnnen doen. Stant. Jaat, Pol en tot binnen acht dagen./ Pol. Als 't God belieft, Stant. Welk feest I Maaudag laatst in Affli gem Het miraculeus Beeld vau O. L. Vruitw vau Affligem dat aan den Ave Maria van den H. Bernardus, in tegen woordigheid van menige getuigen, Salve Bernarde antwoordde, werd, na hon derd jaren ballingschap, plechtig in hare eer hersteld, op hare vorige plaats terug gebracht, door Zijne Eminencie den Kar dinaal Aartsbisschop van MecheleD, in tegenwoordigheid van menigvuldige Pre laten, talrijke Kloosterlingen en Priesters en eenen ontzaggelijken toeloop van bedevaarders. Welk feest en welke herinneringen 1 Affligem over honderd jaar eD nu Die eerste pogingen van weerstand aan onge loof en dwingelandij in 1798,die hopelooze heldendaden van vrome christenen, de verwoesting van die eeuwenoude abdij, dat heiligdom in d'handen van 't gespuis. Baron de Meir en de martelaren van den Boerenkrijg dit alles komt ons te binnen als we die grijze puinen daar aanschou wen, getuigen van zooveel heiligen roem, boetveerdigbeid en versterven. Honderd jaren zijn henen en nu prijkt daar het heropgerezene heiligdom, met kerk en nieuwe kloostermureo, en Maria, troosteresse der bedrukten, bestijgt hare eereplaats. Welk zielgeuotWelke heilige aandoening tegenover de wreedo tsfe- reelen van verleden eeuw. 't Is de geestelijke eereboete van den Boerenkrijg, de openbare oerberstelling van Maria, uit haar eeuwenoud heiligdom verbannen door de Fransche snoodaards. Affligem was wel de gekozene plaats voor 't jaargetij te vieren over die schro melijke euveldaden van die tijden, om helden te berdenken, nooit volprezen, ter plaatse waar d'eerste maal aan de voeten van 't Heilig Lieve Vrouwbeeld de eed gedaan werd te weêrstaaD, leven of dood, aan onverd ragelij ken dwang, uiterste tergingen en de schrikkelijkste dwinge landij die ooit onze gouwen drukte. Jammer, dachteD we, toen ons de mare kwam dat het eeuwenfeeste was 't Affli gem, jammer, dat men niet vroeger begoD. Eene zoo grootsche betooging hadden we nooit durven verhopen na nauwelijks acht dagen voorbereiding. Jaarschriften met honderden, prachtige versiering der buizen, rijk beplante en bebloemde wegen met praalbogen, ge schiedkundigen praalstoet, eone vrome schaar krijgslieden van verledone eeuw, gewapend en wel afgericht, en eenen volkstoeloop, ongehoord,dit alles was op eenige dagen bewerkt. Wij zouden dienen een woordeken lof te zeggen van elkeen der groepen van dien stoet. Alles was deftig cn schoon, maar voornamelijk die schaar krijgers, met geweeren op kei, hunne beroestte vorken en gaffels, zeisen en gekromde drijtanders die mannen maakten indruk, en aan gelaat eu houding te zien, zoudt ge moeten zeggen dat bet diep gemeend was, en dat er daar nog stof iu zit om nogmaals voor geloof on heord ten strijde te trekken. Die gilde moet blijven bestaan Wij zouden moeten gansch deu omme gang beschrijven, den plecbtigen dienst ia de rijk versierde kerk, orgelspel en zang, en bet indrukwekkend sermoen vau den iloogwcerden Abt Van Bornhem, en bovenal de devotie tot het miraculeus Mariabeeldeken dat nu op zijneu praal- troon hersteld is, de ingetogenheid en 'c betrouwen der menigte, maarplaats ontbreekt' Opschriften en jaarschriften op alle huizen en muren getuigen van spreek woordelijk geduld der Benedictijners. Wij nemen er eenige op die ons treffen, onder honderden,in het naar huis keeren aL Is Meert In roUW Door 't sterVen Van zIJn VroUW eChter WIL hIJ nU WeL Vieren aLsook zIJn hUIs Versleren. (1797). Welke in ballingschap was, is in Affligem terug. Dit verheugt Bosteels huisgezin. (Bij onzeu vriend M. Theodoor Bosteels). (Idem.) Viert hier allen 't bly terug! keeren vau Affligem's Lieve Vrouw Beeld. Wat blijdschap zien wij hier over 't wederkeeren van 't heilig Beeld. (In d'Hopbloem). Ave Maria 1 Salve Bernarde I. Onze catholieke partijgenooten van den buiten zijn dus verwittigd. Vooruit prodikt de propaganda op den buiten aan op alle dorpen moet het socialism verdoken aangeprezen worden. Men zal zooals vroeger werd besloten met tactiek te werk gaan men zal den Godsdienst ter zijde laten voor 't oogen- blik om geen argwaan to verwekkeu of de gemoederen niet te verontrusten. De socialisten zullen zich in zake van religie onzijdig toonen, doch dat is be drog, want Au.seelo zegt immers dat die onzijdigheid niet bestaat of niet bestaan kan. Alleugskens zullen de rooden de reli gie aanvallen en den godsdiensthaat inpompuu. Dus vrienden opgepast 1 want ziehier wat de rooden besloten hebben De buitenbevolking verwaarloozen, ze stelselmatig tegen ons laten ophitsen en africhten, dat is zooveel verliezen als wij in de stad kunnen aanwinnen en onzen volledigen triomf zoo goed als onmogelijk maken. Daarom, vrienden, roepen wij van - nu af de aandacht op dit gewichtig punt. Wij verzoeken de wijkclubs het aan hunne dagorde te brengen en het centraal comiteit zelve zal de zaak nog heden behandelen. Terwijl het ijzer heet is, dient het gesmeed te worden, en niet langs eenen kant, maar langs alle zijden. Naar buiten 1 moet nu de dagorde zijn onzer zittingen niet alleen in Gent, - maar te Aalst, te Brussel, Geerards- bergen, Ninove, Ronso, Dendermonde, Lokeren, St. Nicolaas en in geheel Brabant,Limburg, Autwerpen en West- Vlaanderen. Propagandisten, garde A vous Gij hoort het, geachte lezer» Propa gandisten, garde a vous Propagan disten, op uwe hoede En wij roepen u toe Vrienden van den buiten opgepast ge Bijt verwittigd Een verwittigd man, is er twee weerd De muil en pootplaag heerscht in Her- dersem. Voorzichtig en geen vreemdelin gen in den stal gebracht Grond van een traanvat is goed om de pooten te bestrij ken van zieke dieren en ook als voorko mend behoedmiddel. Traan met meel gemengd in de muil gewreven is ook een geneesmiddel. Op de jaarmerkt van 19e* November (St-Martensjaarmerkt) zal er eenen prijs kamp zijn tusschen de dieren die in eerste klas zijn gerangschikt op. de plaatselijke keuringen van Veekweeksyndicaten.Twee honderd dieren moeten optreden om hun- De punten te outvangen. ScbooDaerde, Moorsel, Smetlede, Lede, Hofstade, Schaerbeek, Erpe, Haeltert, Erembode- gem en Herdersem, hebben reeds syndi caten ingericht. Daarnevens de tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen. De jaarmarkt zal dit jaar van groot belang zijn. Op 5 December zetelt albier ten Stad- huize de Commisie van onderzoek over den toestand van landbouw in de provin cie. Do grenskwestie zal er besproken worden Al de belanghebbenden zullen er aanboord worden. M. Verhaegen is voor zitter van die Commissie van Ènkwest en onder de raadsbeeren zetelt M. Van Brussel.de nieuw gekozene van St-Niko- laas. Iedereen zal dien man willen zien en zijne gedachten te dezer gelegenheid uitdrukken. Do dagbladen kondigen de vragenlijst af. Leest die aandachtig. Burgerlijke begrafenis. Men leest in de Patrie van Brugge het volgende staaltje van socialistische eer lijheid Sedert eenige jaren heeft Vooruit van Gent te Brugge een persoon gezon den, die tot zending heeft onze collecti- visten met vinger en oog te geleiden. Het is de herbergier van een socialistisch lokaal. b De vader van dien man, een grijsaard van 77 jaar, is dinsdag morgend 18oct. in eenen kelder gevallen eD heeft zich zwaar gekwetst. Terwijl men om eenen geneesheer liep, stelde eene nauwe bloed verwante voor om terzelfdertijd eenen priester te halen. De socialisten verzet ten zich daar formeel tegen. - Toen de ongelukkige den laatsten snik gegeven en men het lijk naar het gast huis gedragen had, bood de zoon zich aan om bekend te maken dat zijn vader bur gerlijk zou begraven worden. Dat is zijn laatste wensch, b zegt de socialistische leider. Hy deed dien wensch aan de Politie kennen. - Welnu, in het gasthuis, bemerkte men eenen paternoster in de kleoren van den aflijvige, die getuigde dat hy gebruikt was. Zonderlinge vrijdenker, niet waar, wiens laatste weDsch zou zyn burger lijk begraven te worden en die zich geen oogenblik zijnen paternoster ontdoet I - De buren zijn algemeen in het pro testeeren tegen die benaming van vrijden ker. Zij bevestigen dat de grijsaard zijnen godsdienstigen plicht kende en volbracht. De aanwezigheid van den paternoster zegt daarover alles. Doch door den wil van den Gentschen socialist is du oude mau vrijdag als soli dair begraven. Zoo wilde Let de eerbied voor de gewetensvrijheid I Moesten de collectivisten niet een nieuw bewijs leveren, dat zy niet tegen den Godsdienst zyn roept onze Pie in 't Land van Aelst uit, dat wij een verbond hebben gesloten met liberalen der firma Anker en Zonne, LeêrkenTopken CDlt, met de progres sisten, socialisten eu anarchisten om de Catbolieko Partij te Aalst eu elders te bevechten. Dat verbond dagteekent niet van gister; het bestaat in 't geheim sedert vier jaren, maar nu heden is 't onmogelijk geworden het nog langer te loochenen. 7 Land van Aelst gaat dus nevens Dendergalm en Vooruit een orgaan der liberale firma en socialisten worden. Ja, V Land van Aelst gaat nu verdedi gen 't gene het vroeger, voor zijDe verra derij, krachtdadig bevocht... Waar hoogmoed, heerschzucht en bui tensporige drift naar 't geldeken iemand toch brengen kunnen Eu toen van over meer dan drij jaren Denderbode de menschen verwittigde dat er een heimelijk verbond tusschen de hel den van Chipka en de gezworen vijanden van God, Kerk en Priesters bestond dan werden wij als logonaars in 7 Ijandvan Aelst uitgescholden... De belden van Chipka hebben dus hun masker van schyuheiligbeid afgerukt.... Zullen de brave liedeu die zij verleid hebben maar toch catboliek gebleven zijn, nu de oogen nog niet openen Wreede daden op de dieren welke de wet straft. Geweldige cn her baalde slageD. Willekeurig toege brachte wonden. Het gebruik van dieren welke wonden hebben, die aan het harnas raken; van dieren, welke zichtbaar mank gaan; van dieren, welke door ziekte uit geput zijn en niet trekken kunnen. Overlading en overwerk. Het beroo- ven van voedsel, lucht, licht, voldoende bewegiug. Brutale pogingen om de dieren, gevallen onder den last of door toeval, te doen opstaan zonder ze uit te spannen of hun den last te ontnemen. Het hulpeloos verlaten, zonder noedzake- lijkhcid, van dieren op den openbaren weg. Alle daad, welke de dieren doet lijden, ze foltert of voor doel heeft vau hen meer te verkrijgen dan huune macht geven kan. Het opeenstapelen van vee (kalveren en schapen vooral), van ge vogelte of van alle andere dieren, tot 's menschen voedsel bestemd, hetzy iu de slachthuizen, inde hallen of op markten. Alle spel, dat dood of verminking van dieren kan teweegbrengen. Barbaar- sche slachterijen, welke den doodstrijd der dieren verlengen. In een woord (volgens d® bepaling van het verbrekings hof): Alle mishandelingen, die voorsprui ten uit rechtstreekscho daden van geweld of woestheid, of uit alle andere willekeu rige handelwijze van de schuldigen, als deze daden voor gevolg hébben de dieren te doen lijden, zonder dat de noodzake lijkheid zulks wettigt. Vonnissen van Augusti 1857 eu 13 Augusti 1858. Nota. Alg het overlading geldt, of gebruik van biukende paarden, of ge bruik van paarden, welke wonden heb ben, die aan het harnas raken, maken de tribunalen van Gent en Verviers den eigenaar verantwoordelijk en niet den ge leider, die hier maar een passief werktuig in de handen zijns meesters is Het ware te wenschen, dat zulke rechtsregeling overal in ons land aangenomen wierde. Uittreksels van het strafwetboek Zul len gestraft worden met eene boete van 25 frank en met (hoogstens) 7 dagen ge vang Al wie de dieren mishandelt. Hij, dio ooggetuige is van zulke mis handelingen, kan proces-verbaal doen opmaken door de bedienden der Overheid. In geval van afwezigheid der Politie, moet hij een of twee getuigen nemen en do aanklacht schriftelijk of persoonlijk overmaken aan deu Politiecommissaris van de wijk. Doet het geval zich buiten de stad voor, zoo moet men deu Burge meester verwittigen, of den Vrederechter, of den Brigadier der gendarmerie. Hij kan ook de aanklacht naar den Procureur des koniogs zenden. In dit laatste geval, moet de brief niet gefrankeerd zyn. Men zou denken dat sedert er een hulp postkantoor to Sint-Lievens-Essche is ingericht en eene Postkar is tot stand gekomen tusschen deze Gemeente en Sottegem, de brieven, nieuwsbladen, enz. nu heden vroeger en regelmatiger besteld wordenmaar dat is mis. Nu heden worden de brieven, nieuws bladen enz. enz. bij voorbeeld des zater dags avond verzonden uit Brussel, Gent, Aalst enz. te St. Lievens-Essche maar besteld den maaudag in den voormiddag, 't Zelfde geldt voor de andere dagen der week. Zulke toestand is niet alleen betreurlijk maar, in vele gevallen, hoogst schadelijk voor de ingezetenen van die belangrijke gemeente. Reklamen zijn reeds inge diend, iu de hoop dieu schadelijken toe stand te zien ophouden. Overigens wij roepen er de aandacht op in vau onze achtbare Senateurs en Volksvertegen woordigers. Eene goede opmerking. Wij vinden in het Burgerwelzijn de volgende gegronde opmerking betreffende de outvreemdiug van 30,000 frank door Cunin dc onderofficier der gendarmerie te Brugge gepleegd - Ware 't betalingsbevel in 't Vlaamich opgesteld geweest, men had geenszins dit bedrog kuunen plegen. Inderdaad, met ecuige ruimte te sparen, vóór de woorden deux mille cinq cents francs a heeft men er trente deux mille cinq cents franes van gemaakt, maar poog eens hetzelfde te doen met twee duizend vijfhonderd frank. wij het hebben aangekondigd zijn Dijus- dag 11. te Ninove, bij rechtsmacht, de aaugeslagene drukpersen, drukletters, papier en meubels vau Klokke Boeland verkocht geworden door 't ministerie van Deurwaarder Edmond Avoux. Uit Ninove, lezen wij in 't orgaan van Chipka, komt de tijding dat het voor Klokke Roeland de goede week gaat worden sinds lang was De Klok ziek maar ziek zijn, berecht worden is niet sterven 1... Het gebeurt b dikwijls Na groote ziekte, zetenjaar b te fraaier.... Laat d'oü bewaarders maar springen b van vreugd, ze dansen op een papieren - zolderkeu. De democraten zijn sterker dan uit. Uit de regelen mocht men besluiten dat er, op tijd en stond, eenen dokter zou hebben opgedaagd om de Klok van beur zeziekte te genezen en een Dieuw leven in te pompen. Maar die wonderdokter is niet ver schonen en alles wat aan De Klok toebe hoorde is verkocht geworden. De Klok is dus naar 't pierenland ver trokken... En denkt eens, hierdoor zijn de groene socialisten nu sterker geworden dan ooit f Maar wat wil men de bla deren zijn aan 't vallen. Papieren tonnen. In Amerika makeu ze met gestampt papier van alles. Wielen voor de wagens van den ijzeren weg, huizen, rijwielen... en nu ook petrolvaten. Te Duinkerke is er, dezer dagen, een geheele lading petrol toegekomen in papieren tonnen. Drij fabrieken van Hartford, Cleveland en Toledo kunnen er dagelijks drij duizend zulke leveren. Affligem.' Ais't God belieft wij zullen er zijn, tusschen de menigte van Hvolk die groot zal zijn en Cbarelken zal ons vergezellen, zoo sprak onze Pie. Ja, onze Pie is er geweest, men zag hora vol gloria mundi met Charelken aan zijne zijde achter den draaghemel gaan waaronder Z. E. de Aartsbisschop zich bevondt Dat was daar zijne plaats niet, maar de hoogmoed.... Wat poseerder 1 Later spande onze Pie alles in om de aandacht van Z. E. den Cardinaal op zich te trekken, maar 't lukio niet. Maar, zeg eens, Pie, wie deed met zijn visietkaartje een verhoor vragen aan Z. E. Mgr. Goossens, maar werd afgeschept? Wie is er tot in den refter gedrongen waarschijnelijk om ook zijne voetjes on der 't berd te steken, maar werd aan de deur gezet Piejongen, kunt ge ons dien persoon niet aanwyzen Landbouwonderzoek. Wij heb ben in ons nummer van Zondag 11. de vragenlijst meegedeeld vau betLandbouw- oaderzoek door de Raad .onzer Provincie ingesteld. De tabel der zittiDgeu is ons te laat geworden om o*er acht dagen te kunnen meedeelen op welke da^en en uren hot onderzoek zal plaats hebben in de hoofd plaatsen der Cantons van ons Arrondis sement. De Commissie van onderzoek zal dus zetelen Te Aalst op zaterdag 5 November van 1 tot 3 uren 's namiddags, ten Stadhuize. Te Ninove op vrijdag 11 November van 3 tot43/i uren s namiddags ten Stadhuize. Te Herzelc op woensdag 23 November van 2 tot 4 uren 's namiddags ten Gemeentehuize. Te Geerardsbergen op vrijdag 23 Decem ber van 1 il» tot 4 uren ten Stadhuize. Te Sottegem op dijnsdag 27 December van 12 'jt tot 2 uren ten Stadhuize. De wet op de riviervischvangst zal bij bet begin van den zittijd neêrge- legd en waarschijnlijk spoedig gestemd wordeD. Verleden maandag was 't hier in onze stad de jaarlijksche plechtige Prijsdeeling aan de kinderen onzer bloeiënde Zondag scholen. Een kwaart voor negen uren trokken meer dan twee duizend kinderen van uit hunne lokalen naar onze schoone St-Marteuskerk. Zij waren vergezeld van hunne talrijke en ieverige Meesters en en Meesteressen. Do zedige houding dor kinderen en de besto orde in de welke zij vooruittraden, getuigden op welspreken de wijze van de zorgen met dewelke zij in beschaving en deugd opgeleid worden. Om negen uren wierd eene plechtige Mis gezongen daarna had de prijsuitdeeling plaats. Talrijke en schoone kleedingstuk- keu eu boeken wierden aan de kinderen besteld, en vreugde en geluk stonden te lezen op aller aaogozicht. De ceremonie eindigde met eene welgepaste en treffende aanspraak van onzen Zeer Eerw. Heer Deken, in de welke hij innigen dank bracht aan de heeren en jufvrouwen die aan 't kristelijk ouderwijs der kinderen eenen tijd weten te besteden, dien zoovele wereldsgezinden alleenlijk aan eigen vermaak en persoonlijke voldoening toe wijden. Hij wees hun op de schoone en rijko vruchten die het zaad van 't kriste lijk onderwijs in de ziel der kinderen zou doen ontkiemen, opschieten en rijpen, en eindigde met hen op te wekken en aan te moedigen door de eeuwige belooning dio zij door hunnen moed en zelfopoffering met zekerheid zullen verwerven. Wij vervoegen ons met onzen Opper herder om, in den naam onzer katholieke eu weldenkende bevolkiug, onzen welge- meenden en hertelijksten dank te spreken tot al die juffers en heeren dio hunnen zondag slachtofferen voor het tijdelijk en geestelijk welzijn der arme volkskinderen onzer stad I Valschtnunters. De beruchte zaak der valschmunters te Meenen, ontdekt door den ieverigen politiekoramissaris dier stad, werd woensdag door de recht bank van Kortrijk opgeroepen. Gustaaf Roctinck, voorvluchtig, en Leo Vaneenoo werden veroordeeld, elk tot 4 jaar gevangenis. Henri Vandenabeele, die slechts vervalschte munt had uitge geven, min of meer onwetend, kreeg de strenge strenge straf van 2 jaar. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft tot eere- kanunnikken der hoofdkerk benoemd, deuZ. E. H. Van Necke, pastoor-deken van Sint-Nicolaas, en de ZZ. EE. HH. De Ruyver, en Haelterman professors in bet Groot Seminarie. •O» Dijnsdag, Allerheiligen, Alg. Communie. De Mis met zang en korte toespraak te 6 uren, in de Kapel der Eerw. Damen. Om 11 uren geene vergadering. De Ouders der Congreganisten worden dringend verzocht hunne zonen tot het deelnemen aan deze algemeene Communie op te wekken, vooral als zij op zulken dag of in die maand dezo in hunne Parochie kerk niet behoeven bij te wonen. G. KALLEN, S. J. Ml cl £i7AT» Is priester Daens nu mislezer of kapelaan der Eerw. Zusters van de Visitatie te Schaerbeek-Brussel De Werkman van heden Vrijdag 28 October beantwoord deze vraag en zegt Neen, vrienden, er is iets tusschen gekomen. En, dit is weêral eens de schuld der catholieken van Aalst volgens den Subi- dominé van Chipka Luistert I Och, vrienden, de beproevingen zijn nog niet ten einde.... Er is gewerkt tegen die plaats, in Aalst, ge weet die soort van Aalst, catholiek-in-schijn, heeft geroepenHij zal daar niet gaan I - wij willen het niet Hun partijge- noten van Brussol hebben geconfereerd en g'intrigueerd, omdat pastoor a Daens zegde dat hij te vrede was, willen zij van geene tevredenheid En de catholieken van Aalst die zoo verheugd waren omdat ze van den chef der groene scheurmakers giugen verlost zijn, zouden gewerkt hebben om hem te Aalst te behouden Wie zal die leugen gelooven Wat ons betreft, wij geloovon dat men waarheid sprak als alen ons zegde, dat toen priester Daens zich in 't Gesticht der Visitatie aanbood do Eerw. Overste vlakaf geweigerd heeft, hem te ont vangen.... Betwiste kiezingen. Het is niet M. de Malauder, die de ongeldig verkla ring der kiczing van zijnen neef vraagt, maar twee groepen kiezers uit zijn arron dissement. Dèzc bewcoren dat M de Malander bij do eerste stemming eone meerderheid had van 213 stómmen. Ook te Doornik wordt de geldigheid der kiezing betwist uit hoofde van omkoo peryen. godvruchtig afsterven van den Eerw.Heer A. Simons, sedert 10 jaren, Pastoor der Parochie. De achtbare overledene was vroeger Onderpastoor op Sl Martinus alhier te Aalst en Pastoor te Vlierzele en liet er de beste herinneringen na. H. R. I. V. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 731 klonten boter ter markt ge- bracht, wegende te samen 5850 kilos. VERLOREN. Wie een geldbeugel veiv loren Leeft, op Zaterdag 29 October 1898 op de Merkt alhier, gelieve zich naar het Politie-bureel te begeven. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Stoelebindée. Opgepast voor de stoelbiuders, zegt de Gazettewant niet allen zijn even eerlijk. Eene vrouw vau den Boulevard Mili taire, te Brussel, had tenen hunner 24 mahoniehouten stoelen gegeven, om ze opnieuw van rietmatten te voorzien. De man moest die twee dagen nadien terugbrengen. Maar na acht dagen had zij er nog geen enkelen gezien. En zij kent natuurlijk zijn adres niet. Jachtartikel8 Jaak Van den Bergh- Jouret. Je eenige echte, indien rij rechstreeks aan mijne, fabrieken gekoeld worden zwarte, witte en gekleurde, van al 95 cent. lot fr. 28.50 den meteretTcn, geribd, gekwa- lrilleord, bewerkt, Damas, enz. (ong. 210 kwal. en lOOo kleurschakceringen en versch. teekeningen), vracht en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. '"•racoero. raliri?1: v-3 Tijde «.«- k wtm. ZorlcM Heusden. Brand. Zaterdag, om j 11 cn half uren 's morgens, is op do wijk i Klaverken, de woning met afhankelijkhe den vao Lodewijk De Craecker,afgebrand. Dank aan het bijspringen der geburen, j heeft men de nabystaande woningen kun nen vrijwaren. Er is verzekering.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2