Bokkenrijders Ons geldwezen. Een en ander. Bericht herbergiers en spijstafelhouden Overwegingen. Laat hem gerust. - SYNDIKAAT Overlijden. ™ft' Rechlerijk Kronijk. Allerhande Nieuws. dor voorworpen door het gebruik van overeengekomen teekeus deed vervangen. Deze eerste weerdijteekens waren geen mnntstukken als ons geld, en zij ver sobilden op eene aanzienlijke wijze van streek tot streek. Dewijl alle koopwaar of voorwerp, krachtens overeenkomst, dienen kan tot het bepalen eener weerde, werd alles geschat, onder de hetdorvol- keren, naar de weerde van den visch, onder de jagersnatiën, naar de weerde der huiden, onder de landbouwers, naar de weerde eener maat tarwe, rogge, enz. In andere plaatsen nam men het alem, de ploeg, enz, tot eenheid van weerde. Ook nog krachtens overeenkomst werden bovengemelde weerdiieo, volgens de stre- koD, aangenomen als veronderstelde of als werkelijke maat, 't is te zeggen dat men afrekende tot op de weerde van een schaap, eenen, visch, enz., ofwel dat men voorwerpen bezat die de weerde ver beelden van een schaap, eenen visch, enz., en dat deze voorwerpeu door den kooper in handen van den verkooper ge leverd werden. Om over deze ruilings- munt een gedacht op te vatteD is het niet noodig tot de eerste eeuwen terug te gaan het is genoeg de volkeren te aan schouwen die ten huidige dage slechts weinig of niet beschaafd zijn. Over weinige jaren nog, betaalde men per visch in Nieuwland, met pelterijen onder de Laplanders, met suiker in Maryland, met tabak in Virginia, mot Cacao iD Mexico en Midden-Ame- rika, met vischangels in de Indiaan- sche eilandzee, enz. In zekere gedeelten van Afrika, telt men nog immer per maat rijst of thee. Ethiopië bezit geldstukken de Maria- Theresia gemunt in Wien en Kremuitz on de Ménélik in Parijs gemunt, maar de weerde van eeu balven frank blijft, voort durend verbeeld worden door eene klomp zout, die men Amolé n noemt, en niet zeldeu trekken de lieden ginder uaar de markt vergezeld van eenen muilezel die met hun zoutgeld geladen is. De kleine gestempelde stukjes loder die meu in Noord-Rusland en andere streken placht te gebruiken, hebben voor de wetenschap een dubbel belang, daar zij vooreerst de wezenlijkheid door de verdichting vervingeo, en daarbij dat zij als eenen overgang vormden, van de waren, weerde der aloude volkeren, tot de muntweerde der beschaafde landeD. MAATSCHAPPIJ de AALST Het Comiteit, in zijne vergadering van Zaterdag 1 October laatst, heeft be- slist de 328te verjaring der stichting van de maatschappij De Bok kenrijders te vieren op Maandag 7 Novem ber 1898. Om 10 uren's morgens plechtige Ziol- mis voor de overledene Leden. Vergadering Cath. Kring, Groote Merkt, om 9 uren. Om 7 uren 's avonds Avondmaal ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Markt. België's financiën verkoeren in schitte renden toestand. Dat versterkt ons catholiek gouverne ment en daarom loochent het de liberale pers ze wijst daarop dat onze uitgaven en onze schuld alle jaren aangroeiën. Sedert 14 jaar dat wy een catholiek ministerie hebben, zijn er verscheidene belastingen afgeschaft en gedeeltelijk door andere miuder zware vervangen. Als verminderde lasten meer geld op brengen is dit een bewijs van voorspoed, en in dit geval is het een bewijs van dub belen voorspoed in bevolking en in rijkdom. Het bestuur der Belgen kost, alles bijeen, per jaar ongeveer 60 frank bruto per hoofd. Onze bevolkiug groeit aan met 70 a 80 duizend zielen per jaar. Daaruit spruit eene jaarlijkscbe vermeer dering van inkomsten cn uitgaven van 4 a 5 millioen. Zoolang de wereld staat beeft, alles bijeen genomen, de groote hoop het nooit zoo goed gehad als thans. Sedert 20 jaar zijn de prijzen aller wa ren aanzienlijk afgeslagen. Bijgevolg kan de groote hoop beter voedsel, kleedsel en woning bekostigen. Betere kwaliteit, betaalt hoogere las ten, en hieruit spruit verhooging der Staatsinkomsten. De vermeerdering barer inkomsten hc-eft onze regeering gebruikt om nuttige werken te verrichten, hare bedienden van alle slach beter te betalen en onze soldaten billijker te vergoeden. Onze schuld groeit bestendig aan maar het ontleende geld wordt gelegd in uitvaren die opbrengen steen-, spoor- eu waterwegen, telegrafen, enz. In 1897/98 ontleende België 300 mil lioen om den Grand Central en andere spoorwegen over te nemen. Dit geld kost 3 ten honderd, onze spoorwegen brengen gemiddeld 5 ten honderd op. Op dio maoier schuld maken is rijk worden. In werkelijkheid heeft België geene schuld. Het heeft wel is waar bij de 2400 millioen ontleend, maar zijne spoorwegen alleen, hoe royaal ook bestuurd, geven jaarlijks ruim 70 millioen euivere winst. Als ons land zijne spoorwegen wilde verkoopen, zou het er veel meer van ma ken dan zyne geheele schuld bedraagt. Dieren welke men niet dooden mag. Men leest in Onee Beste Vrien den Men heeft bet goed te herhalen, immer te waarschuwen te veel wezens vernie len wij zonder reden 1 Waarom de spinnen dooden, elders dan in de huizen, vermits zij de vliegen,welke ons zoo lastig zijn, verdelgen Waarom met den voet den gouden loopkever vertrappen, welke, in onze tuinen, oorlog voert tegen rupsen, slak ken, kevers, enz. Waarom de lieve, nuttige ringslang dooden, die de sprinkhanen opeet Waarom den koekoek dooden, wiens voedsel vooral bestaat uit leelijke rupsen, welke wij niet in staat zijn te vernietigen? Waarom het boomkruiperke dooden en de nesten der grasmusschen verdelgen zij eten de wespen op Waarom zoo wild de musschen vernie len, die maar een weinig graan eten, en toch zooveel schadelijke insecten opvre ten? Waarom de spreeuwen doodschieten, die anders niets doen dan insecten eten (enkel een paar druiven als ze er krij gen I) eu zelfs het ongediert, dat onze koeien lastig valt vernielen Waarom het Lievevrouwebeestje ge dood dat duizende bladluizen eet Waarom de meezen in strikkeu gevan gen, daar een enkel koppel 120,000 insecten noodig heeft om zijn jongskens op te voeden Waarom de pad met steenen dood- smijten zij eet slakken en ander schade lijk gewormte. Waarom duizenden insecten in leven bewaren, door de nachtzwaluw te vernie tigen, welke wij zoo domweg geitenmelker heeten Waarom de vledermuis dooden, die onverpoosd de nachtvlinders en meikevers vervolgt en zoo nuttig zijn als de lieve zwaluwen Waarom de schoone spitsmui» ver moord, die enkel pieren en insecten eet, terwijl de echte muis ons graan vernielt Waarom zeggen, dat de uil duiven en kiekens vreet, want bet is onwaar Waarom hem dooden, daar hij zooveel werk verricht als 7 of 8 katten, want hij eet jaarlijks ruim 6000 muizen. Priester Daens. Z. E. de Cardin^l-Aartsbisschop van Mechelen terugkomende op eone vorige beslissing, heeft aan priester Daens de kapel der Eerw. Broedersin de Gewijde-Boomstraat te Elsene aangewezen om er zijne mis te lezen. Hierover meer zondag toekomende. De Simplon. De Simplon zal door boord worden de werken, die inderdaad grootsch zijn, begonnen nu eene maand De lengte van den tunnel zal langer zijn dan die van den Mont-Cenis, Gothard en Arlberg. De eerste beloopt 12,849 meters van Gothard, 14,974 meters van Arlberg, 10,240 meters en van den Simplon, 19,731 meters. De werken zullen 70 millioen kosten en van twee kanten aanvangen, namelijk van Brigue en Isella. Zij zullen 5 llt jaar duren. Voor eiken dag vertraging zal de onderneming eene boete betalen van 5000 fr. doch zij zal 5000 fr. trekken voor ieder dag vroeger voltooiing. Men hoopt dat voor den tijd der vol tooiing de electrieke tractie zöö ver zal volmaakt zijn, dat zij in den grooten tunnel zal gebezigd worden. Het Maaseycker Weekblad bevat eenige regelen, die een onderzoek en eene beslissing eischen. Het blad zegt: - Oqdcr een catholiek ministerie is alles toegelaten. - Een overste van de 49® batterij, ge legen in het fort van Lier, bij Luik, moest zijne soldaten alvorens ze in verlof te zenden, nog eenige goede raadgevingen geven en ziehier wat die baas aanbovool Soldaten, weet dat er drie soor ten van menschen zijn Catholie- ken, liberalen en socialisten. )j Wilt gij eenen goeden raad vol gen Wacht u dan bijzonder van de catholieken. Het departement van oorlog zal wij zijn er van verzekerd, zegt Het Handels blad, een onderzoek doen. Of die correspondent van het blad zal zijne woorden intrekken, indien zy on waar worden bevonden Of de officier zal gestraft worden, in dien hij waarheid heeft gesproken. Ontleding van de suikerbeet. Ten einde de moeilijkheden te voorkomen die kunnen voortspruiten tusschen beet- telers en fabrikanten is eene commissie ingesteld, bestaande uit twee afgeveer- digden van de maatschappij der suiker fabrikanten, twee afgeveerdigden van den bond der Vrije Scheikundigen, twee scheikundigen der staatslaboratoriums en twee staatslandbouwkundigen, bij mini sterieel besluit vau 7 juni 1893 ingesteld. Deze commissie heeft de benoeming van 30 scheikundigen voorgesteld, voor de helfc te benoemen door de suikerfa briekanten en voor de helft door den boogen Landbouwraad. In uitvoering van dezen wensch zijn de scheikundigen-verdeelers voor de cam pagne 1898-1899 aangeduid. Bismarck en Favre. In de jedeukschriften van von Bismarck, over den oorlog van 't jaar 1870-71, staat het volgende Februari 1871. M. Favre en ik, waren bezig met bet bedrag van bet oorlogsgeld te bespreken, welk Frank- rijk aan Duitschland diende te betalen. Favre kloeg bitter, en zei dat één miljard, 500 miljoen, het allerhoogste was wat Frankrijk kon geven. Gij kunt niet peizen. zei hij, wat de oorlog ons reeds gekost heeft en hoe BB wij bedrogen zijn geworden. Schier al wat men ons verkochten geleverd heeft, was in allerslechteu staat. De »b kleêren waren van kamsel en vodden; de zoleu der schoeneu waren van •-» karton de geweren, vooral deze welke wij in Amerika gekocht heb- »b ^>en, waren niets weerd en sprongen by de eerste scheut aan stukken, Tegen bet drankmisbruik. Het Matigheidsgenootschap, sedert hot jaar 1889 in de stad Gent tot stand gebracht, 't welk voor eenig doel heeft de bestrij ding der dronkenschap en van het ge bruik vau korte alcoolische dranken, komt aau 't stedelijk Bestuur eene toe lage te vragen van 600 fr. en staaft die vraag op de volgende beweegreden. Gij zijt allen, Mijne Heeren, evenals wij, genoegzaam overtuigd door dagbla den en andere schriften dat de alcool de geesel is onzer tijden. Gij weet allen genoeg hoeveel onheilen en rampen hunnen oorsprong vinden in bet alcoolisme. Bezoekt met ons, Geachte Heeren, de menige gestichten voor krankzinnigen en lijders en daar zullen wij ontmoeten, helaas vaders van familie, jongelingen, ja zelfs moeders van een talrijk huisgezin; 't is meestendeels te wijten aan den alcool. Bezoeken wij onze gevangenhuizon; de 3/4 der gevangenen zijn gealcooliseerden, zijn gekende dronkaards. Wat al armoede ontmoet men iu me nige werkmanswoning heel dikwijls ligt de schuld aan den vader die zijne zuur gewonnen penningen verdrinkt in her bergen en kroegen en zijne vrouw en kin deren aau het grootste gebrek aau ko»t en kleederen blootstelt. Wijze geneesheeren zijn bet eens te verklaren dat vele ziekten voortkomen uit oen onmatig gebruik van alcool. Welnu, Geachte Heeren, welke mid delen gebruikt het Gentsche Matigheids genootschap ter bestrijding van het al coolisme Ten 1° Wij zenden in scholen en ge stichten brochureu en boekjes geschreven tegen alcoolismus door kundige mannen. Ten 2° Wij vragen sprekers en beleg gen vergaderingen waar, in het openbaar, de alcool en zijne schrikkelijke gevolgen aan iedermans oog worden blootgelegd Ten 3° Het doet mondelings en per brief alle pogingen om de schrikkelijke plaag, de alcool, uit ons land te bannen. Een levend monument. M. d'Aquillères bewoont eene schoone villa, gelegen iu de nabijheid der Fransche hoofdstad. Die heer kan erop roemen, een levend monument te bezitten van keizer Napo leon I. Zijn hovenier heeft wonderen gedaan op eenen altijd groenen heeste* uit den hof der villa. Hij heeft hem zoodanig geknipt, langen tijd, dat er een Napoleon is uit te voor schijn gekomen. 't Heeft veel tijd en moeite gekost maar het levend monument is volkomen gelukt. Het is wel, in den heester gesneden, de keizer gelijk hij ging en stond, met de snuifdoos in de hand. Napoleon draagt bovendien bet zweerd op de zijde, en op het hoofd heeft hy zijnen stekker, n Wij zijn geen godloochenaars, herhaalt gedurig Vooruit, 't orgaan der roode socialisten. Maar te Mechelen werd gister, Aller heiligendag, eene openbare voordracht gegeven door de vrijdenkers of godloo chenaars en Vooruit noodigt zijne lezers tot die voordracht uit. Op dus mannen, roept hij, allen naar de voordracht. Wat schijnheilige verachtelijke volks bedriegers zijn toch do roode chefs Openbare onderstand. M. Visart, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Brugge, heeft voorgesteld, evenals voor de verzekeringen en voor ae gast huizen, ook voor den algemeenen dienst en openbaren onderstand de inrichting onder verschillige gemeentön tot staud te breugen. Verscheidene aaneengrenzende gemeen ten van eene zelfde provincie kunnen, volgens dit ontwerp, een gezamenlijken dienst inrichten. Het getal bijtredende gemeenten mag echter niet meer dan tien bedragen. Dit ontwerp is in de commissie be sproken en in hoofdzaak aangenomen. De grootste en de kleinste. De postzegel-verzamelaars hebben ongetwij feld den diefstal niet vergeten van post zegels, toebehoorende aau de nationale verzameling van Parijs. Tot nog too is de dader niet gekend. Deze verzameling bevat, naar men ver zekert, meer dan 15,000 postzegels van alle landen ter wereld. Het grootste deel er van zijn uiterst zelden. Onder de belangrijkste specimen moet een zegel vernoemd worden welke maar door weinige verzamelaars gekend is, omdat hij bijna onmiddellijk werd inge trokken na dat hij uitgegeveu was. Wij bedoelen namelijk den ouden zegel van 5 cents, uitgegeven door de Ver- eenigde Staten en uitsluitelijk bestemd voor het frankoeren van dagbladen. Deze langwerpige zegel is 6 centimeters breed en 11 centimeters lang. Do bevoeg de postzegelverzamelaars vorklaren dat bet de grootste zegel is welke ooit gebruikt werd. De kleinste zegel, integendeel, is het vierde van eenen schilling, uitgegeven in 1856 door het bestuur van Mecklemburg- Schwerin, Men zou gemakkelijk een dertigtal dezer postzegels op een gewoon vijffrank stuk kunuen plakken. Zijne grootte is 6 millimeters op 4 eu men zou er verscheidene honderden moe ten vereenigen om eenen gram gewicht te bereiken. Dit specimen is ook uiterst zeldzaam. Stedelijke Werkbeurs van Aalst, Worden gevraagd 1 stokerleerjongens van 14 tot 15 jaren voor alle werk. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier ;-1 voerman daglooners en fabriekwerkers. AAN Hot Bestuur der Vogelteeltmaatschapf' van bet Land van Aalst en Ringslagen Club heeft besloten, ter gelegenheid d? Tentoonstelling, die zal plaats hebben de den 19aen en 208t,,a November, Overdekt; Markt, Aalst, eeu buffet, voorzien v£ allerlei eetwaren en dranken, interichte dat bij aanbesteding zal worden toegewe zen. Het cohier van lasten, waarvand belanghebbenden keunis nemen kunns: berust in het Koffiehuis De Vier Win den. De voorstellingen zullen ontvange worden van Donderdag 5don tot Donderd» IQden November. 't Is vandaag Allerzielendag: de zie len der dooden schijnen te trillen in het gerucht dat mij omgeeft. Ik strek mijne armen uit om er degenen in te drukken welke het onverbiddelijk noodlot van deze wereld beeft gerukt na er hen in de smart te hebben laten leven. O dooden, blijft vreedzaam liggen waar gij zijt weldra zal ik mij aan uwe zijde komen nedervlijen I Deze vergeetachtige aarde verdient niet dat men er terugkeere. Rozen en made liefjes bloeien altijd, 't is waar; maar de koude iiisektea zijn niet dood, en het beste is nog slechts een vlinder. Gij hoort mil, tcboone bloemen, en gij ook, geliefde dooden Blijft zacht uitge strekt waar ge zijtlangs den trap der uron daal ik tot u af. Hoort elk mijner stappen op den toren der naburige kerk weergalmen. Ah! welke zonderlinge stoet vergezelt me op den naren trap Al die pelgrims, die op de treden trippelen, den ken naar de starren te klimmen, en waar gaan zij O dooden, weet gij het Gij allen, ver dwenen geslachten, gij zijt de levenden van gisteren eu ik, ik ben de doode van morgc-n: een enkele dag scheidt ons. Niet meer op den aardbodem weder- keeren I Wie weet of het leven geen wiel is, dat half in het duister draait en voort durend in beweging is Wij zouden 's nachts nederdalen om met den dag weer op te klimmen en zij die elkander hier verlieten, zouden zich elders kunnen terugvinden zoo de laatste verdwenen od hunne stappen verhaasten. Maar voortgaan, bestijgen, malkander volgen, is dat niet altijd lijden In den Hemel slechts kan het geluk zijn, dat nooit door het verlangen of de spijt wordt gestoord. Zijn geluk aan den slinger eens uur- werks gehecht zien, is dat leven Wij die met de dooden medelijden heb ben, misschien zijD wij de ware spoken; ongeruste geesten, dwalen wij rond in het onzekere, op zoek naar het ideaal, verlo ren loopend in den doolhof der gedachten tot den stond dat de uren eindigen. Eens heeft het laatste oogenblik gesla gen en we staau noodlottig voor de deur der eeuwigheid. Wie zal ons openen Kennen wij de wonderlijke wetderver- wautsehap Hebben wy geene vrienden in de sprakelooze vergadering der Scha duwen Zij die onze droomen gedeeld hebben zullen ons komen ontvangen. Zijn het niet de geesten der dooden welke my op dit oogenblik toesprekeu Wat ben ik Veranderlijke aarde. Mijne gedachten komen mij van elders mis schien van de geesteu, die, op Gods bevel, door de ruimte zweven... Waarheen zou den wij, met een misschien, niet gaau Ik zou kunnen zeggen: Waarheen zullen wij gaau Overal, uitgenomen naar het geluk. OOTAVE PlBMEZ, (Jour de solitude). Le Bien public raa.lt aan van prieste Dacns gerust te laten. Zeerwel 1... mat dat priester Daens dan ook ophoudo vai in bondgenootschap met liberalen s socialisten, de catholieken te bevechter ja, dat hij ophoude van de artikels y schrijven die in H Land van Aelst onde de valsche handteekening van P. Dac. verschijnen artikels in de welke Z. E Mgr. Stillemans, onze A ilsterscbe dien? doende Priesters, de Eerw. Paters Jest ten eu andere Kloosterlingen, de m: name Catholieken, de catholieke Wen lieden wekelijks wordeu beleedigd, bi «chimpt, bespot en gelasterd en dat il eene duivelsche razernij...; artikels 4 met genoegen door Vooruit worden ove genomen. Voor dien priester, den bondgenoot tt liberalen en socialisten, de gezwora vijanden van God eu Kerk, zou men mo ten de vaan strijken Wat Denderbode betreft, wij zegg? zoo niet geboerd... Wij strijken onze vat niet voor den man die zich zondag 11. ai zijne venstor plaatste om zich, op cm mando van den grooten blauwen che door de liberale manifestanten te late toejuichen door de geroepen Leve om! paster Donsj van Reizigers, Klerken en Patroons. Het komitcit heeft besloten dat te be ginnen met den ls,ten November, de leer gang van Engelsche taal, zal plaats heb ben dijnsdags en niet meer vrijdags, uur en lokaal als van te voren. De leergang van Duitsche taal blijft vastgesteld op den woensdag. Personen die geen lid zijn der maatschappij, zullen er toegelaten zijn mits eene bijdrage van 6 fr. die den eigendom blijft van het Syndikaat. Zondag 6 November, verplichtende storting voor de leden der spaarkas, van 11 V* tot 12 V* uren- overlijden van M. A. de Castro, gehord j te Lokeren op 20 januari 1823, vooriit van de laatste HH. Sacramenten. L> overledene heeft tijdens zijne loopbai meer dan dertig jaren de belangen d- catholieke partij verdedigd in het wee'i blad De Klok, waarvan hij de uitgei/ en opsteller was. Als vlaamsch letterkundige schreef is novellen en twee tooneelstukken o: was hij ondervooorzitter van den drul persboud en oud-deken der confrérie u het Allerheiligste Sacrament des Autaar Hij laat eene ongehuwde dochter achts die in hem eenen teederen vader verlies Dat hij ruste in vrede en zijne nagedaci tenis bij allen in zegening blijve. Van Huffel tegen Vooruit. M. de advocaat-generaal de Pauw heef zijn advies uitgebracht en vraagt dek kraebtiging van het vonnis, waardw Vooruit veroordeeld wordt, de bilai neêr te leggen op boete van 5 fr. per da en per bilan. En er zijn 15 bilans waarvan de neer legging gevraagd wordt. Het beroepshof zal op 26 november zij: vonnis uitspreken. Allerheiligen. Het Feest vt Allerheiligen is met een goed weder bf gunstigd geweest 't gene heeft toegelaten dat ons kerkhof door wellicht 2000 per sonen is bezocht geworden. Sedert 3 il jaren is hier ook 't gebruik ingevoerd vai waslicht te branden op de graven ei grafsteden. Honderden lichtjes stonden tf flikkeren en deden eene zekere klaart! iu de lucht ontstaan. Cartouches Bachmaun J. Van dei Bergh-Jouret. Eene crediet verhooging vau 500,000 fr. zal worden gevraagd voor verbetering der groote wegen. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Ten gevolge eener aanklacht bij het p v ka werd de policie van Sl Gillis teii huize van eene weduwe gezonden, wellw een kind opvoedt, dat thans 15 maandei; oud is. Dit kind is niet bij den burgerlijken stand aangegeven en de vrouw weigert volstrekt eenige inlichting aan de policie te bezorgen, betreffende zijne identiteit; Ook ëe geburen weten niets te melden; over de geboorte van het kind. Het parket heeft eenen onderzoeks-, rechter gelast dit geheim op tc helderen. Cartouches sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. Volgens de Etoile zullen in den Moniteur van 15 dezer niet minder dan 500 namen verschijnen van burgerwach-f ten, die gedecoreerd zijn. 300 eeregraden zullen verleend worden. Te Coolskamp werd een werkman aangevallen door eene veers, die langs den weg in de weide stond. De man, die verscheidene hoornsteken bekwam, stierf zonder nog een woord te kunnen spreken. Donderdag heeft te Brugge met zekere plechtigheid,de inhuldiging plaats gehad, van het slachthui» der maat schappij Mercurius, voor den uitvoer van konijnen eu varkens.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2