p Donderdag 17 November 1808. 5 centiemen per nummer. Ü)!91* Jaar 5514 I i. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. V, Onze financieele TOESTAND. VERLOREN EER GODSLASTERAARS! Altijd veranderen Dronken dieren. DE DENDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse p S* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den tiijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel» van dit blad Aalst, 16 November 1898. r, oper- uizen psuls )nder lij de Onze Staatsfinanciën verkeerenineenen bloeieDden en schitterenden toestand. De liberale drukpers loochent het en volgens haar, groeien onze uitgaven en, by ge volg onze schuld jaarlijks aan. Waarom loochent de liberale druk- 1 pers dien bloeienden en schitterenden j toestand Omdat zij ondervindt dat diea toestand het catboliek ministerie altijd meer en meer versterkt. Sedert 14 jaar,bemerkt - Het Handels blad dat wij een catholiek ministerie hebben, zijn er verscheidene belastingen i afgeschaft en gedeeltelijk door andere minder zware vervangen, Als verminderde lasten meer geld op- brengen is dit een bewijs van voorspoed, en in dit geval is het een bewijs van dubbelen voorspoed in bevolking en in rykdom. Het bestuur der Belgen kost, alles bijeen, per jaar ongeveer 60 frank bruto per hoofd. Onze bevolking groeit aan met 70 80 duizend zielen per jaar. Daaruit spruit eene jaarlij ksche vermeerdering van inkomsten en uitgaven van 4 k 5 millioen. Zoolang de wereld staat heeft, alles bijeen genomen, do groote hoop bet nooit zoo goed gehad als thans. I Sedert 26 jaar zijn de prijzen aller waren aanzienlijk afgeslagen, terwijl de i werkloonen opsloegen. Bijgevolg kan de groote hoop beter voedsel, kleedsel en woning bekostigen. •Betere kwaliteit betaalt hoogere lasten en hieruit spruit verhooging der Staats- inkomsten. I De vermeerdering barer inkomsten heeft onze regeering gebruikt om nuttige werken to verrichten, hare bedienden van alle slach beter te betalen en onze solda- ten billyker te vergoeden. Onze schuld groeit bestendig aan; maar het ontleende geld wordt belegd in uitga ven, die opbrengen steen-, spoor- en waterwegen, telegrafen, enz. In 1897/98 ontleende België 300 mil lioen om den Grand Central en auders spoorwegen over te nemen. Dit geld kost 3 ten honderd, onze spoorwegen brengen gemiddeld 5 ton honderd op. Op die manier schuld maken is rijk i worden. In werkelijkheid hoeft België geene ■chuld. Het heeft wel is waar bij 1 een verhaal naar het 29* VERVOLG. Zoo gij daarvan overtuigd zijt, moet het mij des te meer bevreomden dat gij her waarts gekomen zijt, zegde hij. Gij weet, dat ik de verliezen, die ik gehad heb, voor mijne vrouw verborgen wensch te bonden. Niet dat ik onder haar pantoffel sta, of voor hare ver wijten vrees, o neen, maar ik wil haar slechts onnoodige zorgen sparen. Wat noemt gij onnoodig viel Isaac hem met een gryzenden lach in de rede. Gy hebt gespeculeerd en verloren wij hebben wisiel op u in handen, waarvoor wij dekking of zekeren borgtocht moeten hebben dat snit gij voor nwe vrouw niet kunnen verbor gen houden niet waar Maar ik wil het toch I viel de mulder uit. Moet het geheele dorp vernemen dat ik zoo onzinnig gehandeld heb Gy zoudt uw krediet verliezen, zegde de bankier, die intnsschen een lijvigen brieven- taach voor zich gelegd en het gouden oogglas op den neus gezet had. Gy moet trachten het zoolang mogelijk verborgen te honden. Hier 2400 millioen ontleend, maar zijne spoor wegen alleen, hoe royaal ook bestuurd, geveu jaarlijks ruim 70 millioen zuivere winst. Als ons land zijne spoorwegen wilde verkoopeD, zou het or veel meer vau maken dan zijne geheelo schuld bedraagt. België's jaarlijksche inkomstou eu uit gaven gaan over do 400 millioen maar die komen niet vau belastingeu alleen, de grootste helft komt van vrachten en ver- voertaksen op spoor- en watorwegen, post, telegraaf, telefoon, enz. Onze bevolking bedraagt thans 6 8/« millioen meuschen. Elk daarvan betaalt jaarlijks gemiddeld 27 frank belastingen, directe en indirecte. Geen volk ter wereld betaalt zoo weinig en wij krijgen puike waar voor weinig geld. Dat alles weet de liberale pers zoo goed als wij. Maar partij-belang doet het haar betwisten. Mgr Waffelaert, Biscbop van Brugge, richtte onlangs tot de geloovigen van zijn Bisdom eeuon zeer belangrijken omzend brief, waarin hij ben aanzette de nood lottige en afschuwelijke gewoonte van vloekeu met de grootste zorg te bestrij - don. Na te hebben aangetoond welk ijselijk kwaad de godslastering is en boe algemeen zij is verspreid, wijst hij op de noodzakelijkheid en de mogelijkheid om de gewoonte ervan uit te roeiën. De Bien publicdien omzendbriof be sprekende, neemt met Mgr don Bisschop ran Brugge aan, dat vele vloekers niet met boos inzicht, maar enkel uit licht zinnigheid en gewoonte, hunne grove godslasteringen uitbraken. Daarna gaat lij aldus voort Ongelukkiglijk er zijn ook andere godslastoringon, erger, vrijwilliger, op- zettelijker, waarvoor geene verzachtingen kunnen in aanmerking komen. En bet zijn de hoogere klassen der maatschappij, welke er zich ditmaal aan pliebtig maken, of ten minste, die ze door hunne mede plichtigheid begunstigen. Er zijn, by voorbeeld, dagbladschrij vers, het is te zeggen min of meer ont wikkelde lieden, schrijvers van beroep, wier verantwoordelijkheid volgt op ieder woord, hunner pen ontvallen, en die da gelijks belijdenis doen van goddeloosheid, ofwel op de meest rechtstreeksche wijze den goeden God, do beiligo Maagd, de heiligen, de eerbicdweerdigsto waarheden van den godsdienst belasteren. Zijn zij niet duizendmaal plichtiger dan de onge lukkige zeeliedeu, de vrachtvoerders, de kaailossers, welke lasterende woordeu uitspreken Is hunne goddeloosheid niet vrijwillig bewust en stelselmatig Kun- zijn do wissels, dertig duizend daalders ge protesteerd wegens wanbetaling. Welke dek king wilt gij ons geven Misschien in kontanten, antwoordde Hagen laat mij nog eenige dagen tijd. Gij hebt zoo lang gewacht, dat gij nu ook nog wel dag of twee langer kunt wachten. - sVij zullen wachten zoo lang als gij verkiest, mits gij ons gooden borgtocht geeft, •egde Isaac. Zonder onderpand doen wij het niethet is een slecht koopman, die zich met ijdele woorden tevreden stelt. Gij hebt het geld in goede banknoten, gond eu zilver van ons outvangen gij moet het ons terugbetalen, gelijk gij het ontvangen hebt, voegde de oude erbij, eu zijne stem klonk thans scherper. Hoe wilt gij betalen In klinkende munt Goed kom dan voor den dag met het geld, en wy zullen u daaren tegen uwe geprotesteerde wissels en schuld bekentenissen overhandigen. Maar gij hebt geen geld goed gij hebt geldweerde, gij bezit huis eu hof, nieuwe gebouwen en veer tig morgen bouwland. Gij hebt acht duizend mud koren gij kunt ons dekking geven als nen zij als verontschuldiging de vervoe ring vau de gewoonte inroepen, wanneer de aard zelf van hunne dagelijksche be zigheid hen tot overweging noopt waa neer zij zich volkomen rekenschap geven van het kwaad dat zij veroorzaken en zelfs pogen het zoo ver mogelijk te ver spreiden Zijn het niet de boosste aller godslasteraars, zij, wier heiligscbendende onbeschoftheid een oprecht duivelachtig karakter aauneemt En wat zullen wij zeggen van hen, die, door hunne aanmoedigingen, door hun geld, door hunne inteekeningen, be gunstigen, ondersteunen en betalen dag bladen en uitgaven, welke, in werkelijk heid, bestendige en altijd werkende broei- huizen van godslastering on goddeloosheid ziju? Hoevele lieden zouden mcenen zich in opspraak, ia minachting te brengen, indien zij in hunDe- tegenwoordigheid vloeken duldden, zooals men er van scheepslieden, dronkaards of staljongeus hoort En nochtans, dagelijks ontvangen zij aan hunnen haard, brougen in hunnen buiskring en stellen aan vrouw en kinde ren vóór, godslasteraars van beroep, wier heiligscbendende schaamteloosheid de ergste grofheden der volksboosheid verre overtreft Deze opmerkingen van onzen Gentsche confrater schijnen ons volkomen gegrond. Niet genoeg kan men het volk waarschu wen tegen eenen vorm van openbare gods lastering, welke eène uitzonderlijke boos heid verraadt en tegenwoordig zoo alge meen verspreid is. Wie christen is, dient af te breken met alle godslasteraars, onder welken vorm en onder welk voorwendsel zij zich ook voordoen meer nog, hij dient cr voor te behoedeu allen, die hem dierbaar zijn, allen, waarover hij gezag voert; allen, die aan zijne waakzaamheid zijn toever trouwd. Wordt dit wel altijd genoegzaam in 't oog gehouden Een blad geeft het volgende bewijs van de wispelturigheid der Frausche natie 1788 riep het volk: Leve de koning leve de adel 1 leve de geestelijkheid t 1789 Weg met den adel 1 Weg met de Bastille Leve Necker en Mirabeau 1 Leve Orleans en de geestelijkheid 1791 Weg met den adel Weg met de Eriesters 1 Geen God meer Leve Baillyl eve Lafayette 1 Weg met Bailly I 1793 Weg met Louis Capet I Weg met de monarchie en de grondwet van 1792 Leve de republiek Leve de Girondijnen! Ter dood de edelen, de rijken en de pries ters Leve de Jacobijueu Leve Robes pierre Leve Marat 1 Leve het schrikbe wind 1794 Weg met de Girondijnen 1 Leve de guillotine 1794-98 Weg met het schrikbewind 1 Weg met Robespierre I 1795 99 Leve bet directoire I Leve Bo naparte Weg met het directoire Leve de eerste consul I 1799-1808 Weg mot den consul I Weg met de republiek 1 Leve keizer Napeleonl Lovo de oorlog Leve keizerin Josephine! 1809-1818 Weg met den Paus I Weg met Josephine 1 Love keizerin Marie Louiso 1 Weg met Napoleon, den tiran Weg met do arenden Leve de wettige koning Leve de geallieerden 1815 Weg met de geallieerden Weg mot de Bourbons en legitimisten I Leve Napoleon Weg met den corsicaanschen avonturier 1 Weg met het legerWeg met de verraders Ney en Lavalette I Lang leve koning Louis le Désiré 1 1816-30 Lang leve koning Charles X, de welbeminde 1 Weg met Charles X eu de Bourbons 1 Love Louis Philippe, de burgerkoning I 1848 Weg met Louis Philippe Leve Lamertine 1849 Weg met Lamartine Leve do president Weg met do vrijheid van drukpers 1850 Leve Napoleon III 1851 Weg met l'Assemblée I Leve de keizer 1852 Weg met de republiek 1 Leve het keizerrijk 1 1859 Weg met OostenrijkVive lTtalie! Vivo Garibaldi 1869 Weg met het autoritaire keizer rijk Leve het parlementaire keizerrijk I Lang leve Olivier 1870 Leve de grondwet 1 Leve de kei zerlijke dynastie! Leve het plebisciet I Naar Berfyu, naar Berlijn 1 Weg met keizerrijk I Leve de republiek 1 Lang leve TrochuWeg met Trochu I Leve Bazaiue Weg met den verrader Bazaiue! Wij ziju verraden Leve de Commune Leve Gambetta 1891 Lang leve Thiers! Weg met Gam betta Lang leve de Commuue Weg met Thiers Lang leve Thiers! Lang leve Mac Mahon Weg met de Commune 1 1872 Lang leve Thiers I Leve de re publiek 1873 Leve de autoritaire republiek I Love Mac Mahon 1874 Leve do amnestie Leve de de mocratische republiek I Weg met Mac Mahon 1 1879 Love Gróvy I Weg met Gambetta! 1881 Leve Gambetta Weg met Grévy! Leve de Lesseps 1887 Leve Carnot Leve Boulanger Weg mot de verraders Weg met de Pa- namisteu I Weg met Boulanger I vilt. Wanneer gij dit stuk onderteekent, nam Iflaac weêr het woord op, terwijl hij het docu ment voor den mulder op de tafel legde hot is slechts een vorm, eene borgstelling, die zekerheid geeft en u geen schade doen kan. Met koortsachtige haast doorliep Hagen het geschriftde aderen van zijn voorhoofd zwollen dreigend op, de lippen klemden zich steeds vaster opeen. Huis en hof zou ik op u overschrijven riep hij toornig. En daarmee niet te vreden i wilt gij ook nog de acht duizend mud koren hebben Om ze voor nwe rekening te verkoopen, hervatte de bankier bedaard. Wij zullen trachten ze tegen den hoogsten prijs te ver koopen en het bedrag op nwe rekening af schrijven,,.. Daar kan niets van komen viel de mulder uit. Ik wil meester over mijn eigen dom blijven als het koren verkocht moet worden, kan ik daar zelf ook voor zorgen. De oude heer wisselde een veelbeteekenen- den blik met zijnen zoon. Goed, dau willen wij het tegen een vasten prijs koopen, hernam Isaac, en de zaak kan terstond afgedaan worden. Laat ons het koren zien wij zullen den marktprijs betalen met een derde percent provisie en per mille courtage. Ik dank u antwoordde Hagen droog. Ik verkoop het koren niet, de prijs moet stij gen daarbij wil ik het koren malen en het meel aan de markt brengen. Dus wilt gij ons geen dekking voor de wissels geven vraagde Isaac scherp... 1895 Leve de tsaar 1 Leve Rusland Weg met Polen En in 1898 is het een wezenlijke warboel in de geroepen van weg en leve, en dit toont dat het in Frankrijk nog er ger gaat dan in een zothuis. 't Is vreemd, maar waar, dat, met uit zondering ran do visch, van bijna elk dier, vogel en insect kan gezegd worden, dat ze dronken kunnen worden. Geiten staan bekend om hare liefde voor een slokske, evenals biggen en muizen. Onze vriend de bond gaat zoo op in sterken drank, dat verscheiden van zijne naamgenooten de bijnaam van dronkaard gegeven is. Sommige honden, die in kroegen thuis hooren, worden zoo aan den drank ver slaafd als eeu tweebeenige nathals. De kleine nijvere bie, het werkzaam voorbeeld voor onze jeugd, heeft er ook geen afschrik van. Men heeft eens opge merkt, dat de groote bloemen van een wilgensoort eene onweerstaanbare aan trekkingskracht op het bieke uitoefenen. Het kau er zoo'n heeleu dag op blyven zitten, bezig met het sap eruit te zuigen om daarna hulpeloos op den grond te vallen, nauwelijks in staat zich te bewegen eu den volgendeu morgend half dood van dronkenschap. De gevederde luchtbewoners mogen evenmin met verachtende geheelontbou- dersoogen op de kruipende dieren neder- zien. Een postduiven-wedstrijd te Tours is daardoor t,ens op komische wijze in het water gevallen. Vier honderd negon-en-twintigj post duiven werden per trein van Tours naar La Boballe overgebracht en daar losgo- lateu Tot de grootste verbazing van de verschillende vereenigingen, die bij deze wedvlucht geintorresseord warenjkwamon slechts 40 duivea thuis, en deze waren in zulk eeo toestand, dat ze hare eigen hokkeu niet konden terugvinden. Een onderzoek, dat ingesteld werd» bracht aan het licht.dat er bij een tuschon- statieke eene groote hoeveelheid zwarte beziën in den zelfden wagen gezet was, als waarin de duiven zatou. Het dronken- makende sap der beziën kwam te sterk op bij de kleine reizigers en spoedig waren zc in zulk een toestand, dat slechts een klein gedeelte nuchter genoog was om den weg naar Tours terug te vinden. Spaarboekskens. Het volgende wordt in den gemeenteraad van St-Gilles voorgesteld. Het gemeentebestuur staat aan elk kind van Belgische geboorte dat op 6jarigen ouderdom do lagere scholen bijwoont, een spaarboekske van 1 fr. toe. Houdt gij mij voor een schurk, ik zal betalen zoodra ik kan. Wanneer zult gij kunnen vraagde de bankier, zijn brieventesch sluitende.. Wij wil len wachten alB gij ons zekerheid geeftwij hebben u aangetoond, hoe gij ons die met een enkelen pennetrek kunt geven maar gij verkiest dit niet. De mulder was opgestaan, bij ging met groote stappen op en néér, om zij no ontroe ring meester te worden. Met oenen pennetrek, die mij tot eenen bedelaar maken zou antwoordde hy driftig. Als ik mijnen naam onder dit stuk zet, kan ik den Btok in de hand nemen en met myne vrouw doodarm het land verlaten. Zoo iB het niet gemeend merkte de oude heer aan. O ik weet hoe het gemeend is, ik weet, dat deze akte in uwe handeu een vurig zweerd zijn, waarmee gij mij verdrijven kondet en zoudet Ik heb gezwegen over de woeker- percenten, die gij van mij geeischt en geno men hebt, ik heb gezwegen over aldeon- heerlijkheden en afzetterijen, die ik mij moest laten welgevallen, zoo ik gold wilde hebben. Wat had het mij ook geholpen, indien ik weerspannig geweest ware Ik zat in den val en moest het dus toelaten, dat gij my den strik om den hals legdet om er my uit te trekken. En nu wilt gy den Btrop toehalen I Gij denkt dat ik zoo tam geworden ben, dat ik mij niet meer verweren kan, maar gij zult ondervinden dat gij u bedrogen hebtIk ben een eerlijk man en zal u niet bedriegen, voor geen penning, maar ik wil ook niet de be drogene zijn en niet blindelings in de vossen- klom loopen, dio gij my gesteld hebt I Hij sloeg ky de laatste woorden zoo hard met de vnist op tafel dat het document, het welk hij onderteekenen zou, in de hoogte vloog, en wierp hun een zoo boosaariligen, dreigenden blik toe, dat de beide heeren ver» schrikt van hunne stoelen opsprongen. Dat is niet eerlijk gehandeld riep Isaac. Wij hebben u het geld, op uwe eerlijk heid vertrouwend, geleend wij zyn hier ge komen om ons vriendschappelijk met u te verstaan en wij hebben n getoond, dat wy niet uw ongeluk willen. Wy zullen nu eene gerechterlij ke vervolging instellen en arrest leggen op alles wat gij nog bezit wij zullen ons voor onze vorderingen zoeken te dokken zoo goed als het gaat en zoover als de wet het ons veroorlooftGy wilt het zoo gij dwingt ons uw huis en hof met al de aauhoorigheden te verkoopen. De mulder had het venster geopend hy riep den koetsier toe, dat hij zou inspannen daar de heeren wilden wegrijden. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1