HERDERSEM. SYNDIKAAT Ramp in de Kleine Dok, Allerhande Nieuws. Bond der Cath. Kringen Kfitl ('II (tndci Op hunne vergadering van 4 November j 1898 hebben de afgeveerdigden der Catho- lieke Kringen de volgende besluitselen aangenomen I. De afgeveerdigden drukken don wensch uit dat de Catholieke Kringen 1® tot ondersteuning der Geestelijkheid, de werken van catechismus stichten en ontwikkelen; 2° de jonge wachten herin- richten, daar waar zij niet meer bestaan; 3° in hunnen schoot letterkundige afdee- lingen stichten, alsook bureelen van raad pleging voor de gemeentebesturen, de werklieden en de landbouwers. II. De afgeveerdigden. Overwegende dat de Duitsche Catho lieke Vereenigingon, vergaderd te Dort- muntinl897, besloten hebben dat hunne leden niet meer zouden koopen in de magazijnen of boekhandels welke onze- lijke printen of platen zouden tentoon stellen of zedelooze werken verkoopen; Overwegende dat de noodzakelijkheid van den strijd tegen de zedeloosheid in België gelijk in Duitschland bestaat, en dat het ook betaamt, zich te bekommeren met de verwoestingen van het drankmis bruik Overwegende dat de zedelooze gezan gen in de stralen eene strenge beteuge ling vereischen. Noodigen de Catholieke Kringen uit, te beraadslagen over de maatregelen te nemen tegen den vooruitgang der zede loosheid en van het alcoolism. Drukken den wensch uit dat do Wet gevende Kamers door strenge straffen, de gezangen betuigelen, op de openbare wegen uitgegalmd en strijdig met de goede zeden. III. De afgeveerdigden van den Bond der Catholieke Kringen, die voor zending heeft te waken op al de belangen der catholieke zaak, richten tot de aange slotene Kringen eenen dringenden oproep, ten voordeele vau den St-Pieterspenning. De lasten, die op den H. Vader druk ken, groeien aan, naarmate de behoeften van het bestuur der Kerk zich vermenig vuldigen, dat nieuwe werelddeelen, voor het geloof opengaan en dat er, langs alle kanten, gebouwen van den eerendienst op te richten, scholen en liefdadige schuil plaatsen te stichten en zielen te redden zijn. België heeft altijd aan de eer gehouden, te beantwoorden aan de stem van den algemeeuen Vader der geloovigen, en het zou voor de Catholieke Kringen eene zoo edele als nuttige taak zijn, alles in 't werk te stellen om zijne onmisbare hulpmid delen te vermeerderen, naar het voor beeld van hetgeen er besloten is gewor den op de laatste algemeene vergadering der Duitsche Catholieken. De SecretarisDe Voorzitter, L. JOLY. K. WOESTE. Kostbare munitie. In 't jaar 1793 werd Pondichery (aan de kust van Coromandel) van Gondeloor en de zee uit door de Eugelschen bele gerd. De ongelukkige stad, die wegens hare groote aanhankelijkheid aan Frank rijk beroemd is geworden, verdedigde zich met den moed der wanhoop. Van het moederland kon ze geen hulp verwachten, want Frankrijk was zelf in een oorlog gewikkeld. Eindelijk waren de bewoners der stad niet meer in staat, het vuur van de Engel- schen te beantwoorden. Zij hadden nog kruit genoeg, maar de kogels waren op. Al het ijzer was reeds verbruikt, zelfs het hekwerk om de monu menten, de windwijzers en de kruisen op de kerken waren in kartetsen veranderd Er werd krijgsraad gehouden de gou verneur en de oude soldaten, die den raad bijwoonden, weenden van woede, dat zij zich zouden moeten overgeven. Op dit kritieke oogenblik vroeg een Indiër vergunning, tot de leden van den krijgs raad het woord te mogen richten. Hij werd binnengeleid en stelde zich voor als Sandira Poulé, het opperhoofd van de sekte der Vellajaas, die bekend stond als de rijkste man van heel de stad.Bij maakte eene diepe buiging voor de vergadering en zegde Mijnheeren, toen ik hoorde, dat uw voorraad munitie was uitgeput en gij zoudt moeten besluiten, de stad over te geven, heb ik vijftig kisten ropijen (indische geldstukken) naar de wallen laten brengen. Zoudt gij niet denken, dat daar uitstekende kogels van gemaakt kunnen worden Deze woorden werden met luiden bijval begroet, en do gouverneur bracht Sandira Poule in hartelijke woorden dank voor zijn offervaardigheid ten behoeve van het moederland. Ieder keerde naar zijn post op de wallen terug, en de verdediging werd met onverzwakte kracht voortgezet. Twintig dagen lang werd er op de Engel- schen geschoten met gouden en zilveren kogels er werd voor meer dan tien mil- lioen frank uit de monden der kanonnen geworpen. Werk der Vlamingen te Parijs. Wij ontvangen uit Parus de volgende Vlaamsch-Fransche uitnoodiging Mijnheer, - Ued. wordt vriendelijk uitgenoodigd tot het Te Deunt dat zondag, 20 dezer, in onze kerk zal gezongen worden, ten 10 uren 's morgens, ter gelegenheid van het naamfeest van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen. Het gezantschap van België zal de plechtigheid bijwonen. De Priesters der Vlaamsehe Kerk. Een luisterrijk Concert zal op Zondag 20 en Maandag 21 November aanst,, gegeven worden door de leden der Zang maatschappij De Vriend schap om 4 uren 's namiddags in de groote zaal van het Kloos-' Wij roepen de bijzondere aandacht onzer vrienden op dit luisterrijk Concert iu onze catholieke vriendeü vau Her- dersem welke zich in den laatsten kies strijd zoo heldhaftig gedroegen, verdienen onze beste ondersteuning. Naar Her- dersem dus EA.STERIMGEM.- Gezel Berloz, gewezen schoolpedant en nu heden roode volksvertegenwoordiger van Thuin, loopt het land af om voor drachten te geven. Het onderwerp dat hij bijzonderlijk be handelt is eene aaneenschakeling van lasteringen tegen do H. Moeder Gods en de evangelischo Waarheden. En dan willen die schijnheilige laste raars de menschen doen gelooven dat ze tegen onzen R. K. Godsdienst niet zijn, dat ze onder opzicht van religie ieders overtuiging eerbiedigen, dat ze zelfs geen God erkennen. Wij schrijvers van Vooruit, kennen geen enkelen God, zoo min dien der christenen, als dien der Chineezen of Mahomedanen. (14 feb. 1892). Nu zondag 5 november 11. trad gezel Berloz terug als redenaar op. Maar, een moedige catholiek, M. De Fonteny, trok er heen, stond de roode belager der H. Maagd te woord en bewees, de H. Schriftuur in de hand, dat 't al vuige, las ter is wat hij, Berloz,kwam uit te kramen. De roode Berloz stond paf, wist niet wat antwoorden en maakte zich dik. De roode lijfwacht van Berloz het bemer kende, wilde M. De Fonteny te lijve en hem eene rammeling toedienen, maar de catholieke Jonge Wachten verschenen en de rooden trokken achteruit. Wat broederlijkheid, wat lieftalligheid toch by de rooden De briefwisseling van Anseele. Wij lezen in het Vaderland, liberaal dagblad van Gent Dat M. Anseele, wanneor hij in de Kamer geone redevoeringen tegen de zoogenaamde bende van Cartouche en Cle te houden heeft, brieven schrijft op het ten dienste der Kamerleden staande offi cieel papier, met de koninklijke kroon en het wapen van België op, dit kunnen wij nogal begrijpen de man heeft daar het papier met den stempel van Vooruit niet onder handen. Maar dat de fiere demo- kraat-republihein dit gekroond koninklijk papier in den vacantietijd bezigt voor zijne gewone briefwisseling, dat noemen wij toch een beetje te veel den aristo craat uithangen. Anseele, die zich den bijnaam van de vette klakke verwierf, toen hij in de kelders en kroegjes tegen Staat en Koning ging donderen en die nu papier en omslag met de koninklijke kroon gebruikt om aan de gezellen te schrijven,dat is oprecht kostelijk. Wij stellen het document datum 16 october 11. ten toon aan de vitrien vau Het Vaderland. Een serum tegen de veeziekte is, naar het schijnt, in Duitschland ontdekt. Als deze serum goed bewonden wordt zal men hem seffens in Bhlgië aanwenden. Het eiland Sumatra is een paradijs voor vrouwen. Alles is daar het eigen dom der vrouwen en de mannen beijve ren zich hunne vrouw rijk te maken. Een man kan zijno vrouw laten scheiden, maar moet dan haar eigendom onge schonden laten. Echtscheidingen komen niet veel voor, waarschijnlijk eenvoudig omdat man en vrouw niet in hetzelfde huis wonen. Hij heeft een eigen huis en bezoekt zijne vrouw slechts du en dan, evenals een verloofde, die zijne beminde bezoekt. De jongens worden bij de moe der weg genomen, zoodra zij vier jaar oud zijn de meisjes blijven tot haar hu welijk bij demoeder. Geschiedt dit, dan wordt bij het huis van de moeder een gebouwtje bij ge bouwd en de jonge vrouw neemt daar haren intrek. Als de man sterft plaats de weduwe eene staak voor hare deur en hangt een vlagje daaraan. Zoolang weer en wind het vlagje nog niet verscheurt hebben, mag de weduwe het aanzoek van een ander niet aannemen. Om nu dezen tijd niet te lang te doen duren, nemen de damen van Sumatra voor die vlagjes eene stof, welke al heel gauw door den wind verscheurd wordt. DE LÖTIWG. De mi nister van binnenlandsche zaken' heeft, bij het naderen der loting, opnieuw strenge maatregels voorgeschreven, opdat de wanorders, die gewoonlijk deze dagen kenmerken, door de gemeentebesturen zouden beteugeld worden. De minister schrijft een allerstrengst toezicht voor op alle huizen, waar drank verkocht wordt. Des avonds vroeg moeten die huizen, op de dagen der loting, gesloten worden. De loteliDgen zullen Diet alleen door den veldwachter, maar door een lid van het gemeentebestuur en den gemeente secretaris vergezeld worden. De reglementen op de dronkenschap moeten ten strengste worden uitgevoerd. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 stoker leerjongens vau 14 tot 15 jareu voor alle werk. Vragen tverlc Een jongeling van zoer goed gedrag, kennende de Vlaamsehe en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman daglooners en fabriekwerkers. Volkakamer. De vergade ring ging gister dijnsdag over tot de samenstelling van het Bureel. Werden Voorzitter M. Beernaert. Eerste Ondervoorzitter M. Bon Snoy. Tweede M, De Sadeleer. Secretarissen MM. Magnette, de Borchgrave, Huysbauwer en Loslever. Na de redevoering des Voorzitters welke tot vrode en werkzaamheid aan spoorde, werd het dagorde geregeld. Burgerwacht. Het burger lijk Eereteeken ingesteld door koninklijk besluit vau 23 Februari 1898, is toege kend aan de volgende officieren der Bur gerwacht van Aalst MM. H. Leclercq, kapitein. F. Claus, bataljoosgeneeshoer. S. Kiekens, onderluitenant. van Reizigers, Klerken en Patroons. Vrijdag aanstaande 18 November, om 8 ljt uren 's avonds, vergadering der syndikale kamer. Belangrijke mededee- lingen. te Antwerpen. Stoomboot gesprongen. Drie dooden. De Stad Aalst is een kleine stoom boot, eene beurtboot gelijk men die noemt, gebouwd over oen jaar of vijf, voor den vrachtdienst tugschen Antwer pen en Aalst en de tusschenliggende ge meenten. Het is een vaartuig van 134 ton groot, bemand door 4 personen, namelijk, de schipper Leussens, zoon van den eige naar de machinist, Jan Driegen de stoker, Louis de Bolster en een knecht. De eigenaar, M. Lenssens, woont te Aalst. De Stad Aalstlag vrijdag avond, op nr 1, dat is de kaai naast de Sasbrug der Oude dokken, gereed om, bij het openen der brug, rond half 11 te vertrekken. Zooals gewoonlijk in dit geval loopen er talrijke binnenschepen eveneens ge reed, wol een 30tal, welker schippers en knechten, even als het personeel der stoomboot, in afwachting van 't vertrek eenige rust namen. Lenssens en zijn knecht sliepen heel gekleed in de voorkajuit, De Bolster ach ter en Driegen bevond zich bij de ma- chien. Naast de Stad Aalst lag een binnen schip de Jonge Frans, waarvan de pa troon, Pol Van Reeth, op'het dek eene pijp stond te rooken. Het was juist half tien. Plotseling da verde de grond, do lucht en de huizen onder eenen geweldigen slag, een schok, die bij den moodigsto het bioed doet ver stijven. Men dacht aan Corvilaiu, aan de Pilote II, aan de kist met de geheimzinnige bussen, die oen kilometer verder op een vagen grond gelegen hadden, nadat zij den 5 dezer door de Giesendamuit de Schelde waren opgebaggerd. Doch, men hoefde niet zoo verre te gaan. De ketel der Stad Aalst was ge sprongen, ofschoon doze eerst over zes maanden was nagezien en iu orde be vonden. Geheel het achterschip was verbrijzeld het voordek was opgelicht en verre weg gevlogen. Zware ijzeren platen, verschei dene vierkante meters groot, vlogen door de lucht als papierkens in den stormwind, tot op do Sint-Laureyskaai en over de Sasbrug tot nabij het Loodsengebouw. De toegesnelde menigte, waaronder natuurlijk de policie, het beschikbaar personeel van het loodswezen en alle an dere havendieusteu, kregen een vreese- lijk schouwspel te zien. De achterkant der Stad Aalst zonk weg, terwijl de voorsteven naar boven kwam. Dit gaf de twee manschappen, die in de voorkajuit lagen, gelegenheid om haastig de vlucht te nemen, zooals ieder een op de omliggende schepen deed. Maar de anderen de stoker Do Bol ster en de machinist Jan Driegen De laatste, door den slag in de hoogte geworpen, was op do Sint-Laureyskaai op eone kist glas geworpen, met zooveel geweld dat.de kist plat geslagen werd, als ware zij van eene hoogte gevallen. Tegen eene nevenstaande kist was hot hoofd van den ongelukkige verbrijzeld. Op beide kisten zijn de bloedsporen zichtbaar. Hij werd, naar het schijnt nog eenig- zins levend, naar het verbandhuis ge bracht, maar daar gaf bij weldra den geest. Een metalen plaat heeft het hoofd van schipper Van Reeth, van de Jonge Frans verbrijzeld en bij bleef op den slag dood. Zijn schip bekwam lek, en moest haastig in veiligheid worden gebracht. Twee der slach 1 offers, De Bolster en Van Reeth waren getrouwd en huisva ders. De eersto is van Aalst en de. tweede van Wintham. Driegen, een jongeling van voor in de 20 jaar, is geboortig van Calcken, bij Wetteren. Het schip was geladen met 100 ton raapzaad, voor rekening van M. L Ghee- raerdts. Burgemeester onzer stad. Vaar tuig en lading waren verzekerd. Zooals men wel kan denken, verdrong eene talrijke menigte zich den geheclen dag op de kaaien der oude kleine dok, om de werkzaamheden van den duiker gade te slaan en het opvisschen der wrakstuk ken te zien. Dank aan de omstandigheid dat elkeen ter ruste was, zijn er niet meer slachtof fers. Waren er meer omliggende schip pers aan dek geweest, dan hadden er ongetwijfeld meer personen het lot onder* gaan van schipper Van Reeth. Het gerucht van het ongeluk hoefi veel indruk in.de stad gemaakt, te meer om dat het, zooals altijd in dergelijke geval len, met zekere overdrijving werd voort- verteld. 't Is echter al erg genoeg. Een onderzoek naar de oorzaak der ramp is ingesteld. Het lijk van Dc Bolster is zaterdag om 11 uren 's voormiddags bovengehaald en naar Stuyvenberggaslhuis gedragen. Nadere bijzonderheden. Veel werd er te Antwerpen gesproken over het ongeluk, dat vrijdag avond het haven kwartier in opschudding bracht en veel wandelaars zijn naar de plaats der ramp gaan zien, waar het gebeurd is. Het lijk van De Bolster dat zaterdag uit de diepte werd opgehaald, was onge schonden, uitgenomen het hoofd. De hoofdschedel was gebroken en eene wang afgerukt. M. de prokureur des Konings, M. de onderzoeksrechter Verracs en de griffier Verhoeven, zijn voor een rechterlijk on derzoek ter plaatse geweest. Het is te betwijfelen of men wel ooit de oorzaak van het ongeluk zal ontdekken, mits degenen die er eenigzins uitleg over zouden kunnen geven, de stoker en cle machinist, hel leven verloren hebben. De schade, door de ontploffing teweeg gebracht, is nog al aanzienlijk, daar tal rijke der omliggende schepen min of meer geleden hebben. De Bolster en Drieghe zijn dijnsdag morgend begraven, ten 8 uren. Het lijk van Van Reeth wordt met de schuit van zijnen broeder naar Wintham, zijn geboortedorp g< bracht. Men is van ambtswege op bevel der stad, begonnen met het vaartuig te lich ten, omdat het in den weg ligt. M. Koeckx, van Willebroeck is met dit werk gelast. Men is er zondag middag meê begonnen, heeft heel den nacht door gewerkt en reeds maandag waren er 5 kettingen onder door getrokken. Dijnsdag was het vlot. - Denderhautem. Droef nieui uit deze gemeente. Een achttienjarige jongeling had e oud geweer aangekocht en was beta 't kuisschen. Hij bevondt zich voor ec opene venster, den loop naar buiten hi dende, toen op eens een schot knal Ongelukkiglijk trof de lading bestaan uit gekapt lood, eenen landbouwer wel in de richting eenen gracht aan 't ku schen was. De verslagene is doodelijk getroffen, De onvrijwillige dader vluchtte raze van spijt door het veld en ging zich een boschje verbergen, waar hij w Rechlerijk Kronijk. Valschr getuigenis. Zaterdag laatst verschenen voor'de boetstraffelijke recht bank van Brugge de genaamde Dubron en Vandecaveye, ouder do beschuldiging van wederzijdsche slagen. Victor Jodts, huurhouder, ook to Swovezeele, had bij den heer policiekommissaris Van der Cruysen aldaar, eene verklaring afgelegd en na voorleziug onderteekond, ten laste van Dubron. Voor de rechtbank verschij nende heeft hij deze verklaring veran derd en eene getuigenis gedaan ter ont lasting. Niettegenstaande herhaalde uit- noodigingen van den heer Voorzitter om toch de waarheid en geheel de waarheid te zeggen, bleef Jodts-in zijne getuigenis volherden. Daarop werd hij aanstonds veroordeeld tot zeven maanden gevang en onmiddelijko aanhouding wegens valsche getuigenis. Aalst. Catholieke Tum- club Steun geeft moed Af deeling des Werkmanskrings Gymnastisch Feest, op Maandag 5 December 1898, om 5 ljt uren 's avonds, in de ruime zaal van den Catholieken Werkmanskring. Oefeningen met den stok, op de even wijdige baren, aan den rek, met pyrami- den, in de ringen, met de gewichten en tot slot reeks pyramiden. Dit programma voorspelt iets buiten gewoons in dien aard. Een prachtig orkest zal het Feest op luisteren. Prijzen der Plaatsen 1® Raug fr. 1,50; 2° Rang fr. 1,00 3° Rang fr. 0,50. Iukomkaarten zijn op voorhand te ver krijgen ten lokale der Maatschappij bij 'den heer Penneman KabelOude Graan- merkt, en bij de hoeren Leden der Maat schappij, die de eerbiedige vrijheid zullen nemen zich met kaarten ten huize aan te bieden. Aalst. Een te Deum is agister fecelebreerd geweest te gelegenheid der 'atroonfeest van Z. M. Leopold II onzen Koning. De burgerlijke en militaire Over heden vergaderden ton Stadhuizc en be gaven zich om 11 u. 40 min. onze Koniuk- lijke Harmonie aan 't hoofd, naar onze Sl Martiuuskerk. De Pupillenschool des legers woonde ook de plechtigheid hij. -JaohtarfcikelB Jaak Van den Jouret. Do jongeling is in vrijheid gelaten. Nadere bijzonderheden zondag aanzt, Cartouches sans fnmée J. Van Bergh-Jouret. Een Brusselsche wisselagent, over eenige maanden zijne cliënten v< 100,000 fr. in de kleeren stak en lat na eone reis in Griekenland, voor bedt gerij te Nizza werd aangehouden, is tha aan het Belgische gerecht uitgelove Hij beweert dat zijn ondergang veroi zaakt was door tegenspoed iu zijne zak; doch dat hij alles wel zal weten te h stellen. Cartouches Bachmann J. Van Bergh-Jouret. Een dief had een stuk gestolen in eene herberg te Brussel, voor een oogenblikken, neergelegd. Daar werd! door eenen anderen dief binnengopala De eerste had cle vrijpostigheid, et klacht bij de politio te gaan doen. toen de tweede dief was aangehoutli werden zij allebei in de doos gestoken Er wordt te Brussel met bede woorden gesproken over eene vergil gingszaak, ten gevolge het afsterven, j 6 maanden tusschenruimte, van tv broeders, uit cle booge handelswereld, wel, naar 't schijnt, in zeer geheimz nige omstandigheden. Geen eükel derd geneesheeren, die de afgestorvenen vi zorgdeD, hebben de oorzaak kunnen I palen van den bijna plotselingen dc dezer twee personen. Het parket he eene ontgraving bevolen, Journal de Bruxelles Bij de conferencie tegen de an chisten zal België vertegenwoordigd i door den Belgischen gezant te Ron M. Van Loo en M. Adolf Prins, insp teur dor gevangenissen in België. Eene voddenkoopster te Brm heeft bij de politio twee personen aj gewezen, die ten harent kwamen om verwerk, juweelen, candelabers, enz., verkoopen. Bij onderzoek bleken di jj dingen voort te komen van een diefst P over tweo jaar gepleegd in den Christ! f Mouschstraat. De personen in kwes werden herkend voor de echtgeuool V. d. B., welke reeds vroeger onder v denking van den diefstal aangehoude doch losgelaten werden. Zij hadden zelfs tegen den bestolene een proces laster ingespannen. De XX° Siècle verzekert thans er ernstig spraak is, de fluitsignalen locomotieven af te schaffen. Hoogo au tenaar zijn naar Duitschland en Engela vertrokken om de zaak te bestudecren. Een zestigjarige inwoner van Bn sol, M. L,, die met al zijne familieled! overhoop lag, had steeds gezegd dat 1 hen allen zou onterven. Over eenige dagen stieri hij, en maa dag, na de begrafenis, kwamen en bloe verwanten bijeen om het testament openen. En zij lazen er in, dat hij inderdai woord had gehouden. Hij had, de da voelende naderen, al zijne obligatiën andere weerdeu verbrand. Men vond in de stoof de assche den kostbaren brandstapel.Eenige onas getaste stukken bewezen dat de kopp gaard zijne bedreigingen had uitgevoei De weduwe V., winkelierster do rue du Couloirte Brussel, ontvii dezer dagen eenen jongeling vanCalevoe zekere N., zoon va'n eene bevriende 1 milie. De vrouw noodigde hem uit om binnf to komen, schonk koffie op en klapte hem over zijne overleden ouders. Eensklaps sprong N. op en, de vroti bij de keel grijpende, eischte hij dat baargeld zou aanwijzen. Meer dood dan levend duidde zy eene kas aan, welke hij open brak en rond de 400 fr. uit stool. Daarop nam1 dc viucnt. De politie, die onmiddellijk verwittij werd, heeft het sigualement van den boos wicht in alle richtingen verzonden. Volgens de Gazette zal de 24 urei dag in den post- en spoorwegdienst b: nen kort ophouden te bestaan, daar proef geene voldoende uitslagen hee De vraag naar Belgische hengsten tegenwoordig zeer groot, zegt de Law. bode. Te Gladbais heeft een landbouwei een driejarigen hengst verkocht 9200 fr. Bedoelde driejarige hengst aangeworven door eene landbouwer! maatschappij van Rijn-Pruisen. De Staa leende haar daarvoor 5000 fr. zonde intrest. Nieuwe locomotieven.Sedert zatei dag wordt de dienst der reizigerstreine tusschen Antwerpen en Brussel verrich door locomotieven van een nieuw maak sol, waar de schouw maar half zoo hoo is als die de gewone. De onderhoud dezer stoomtuigen vraag veel meer zorg en voor het smeeren i zelfs eene bijzondere oliesoort noodig Doch dit lichte nadeel is vergoed doo eene groote bozuiniging aan steenkolen zon ver! voll 1 Wa bou aan

De Denderbode | 1898 | | pagina 2