Wü Uit Congo.; Erpe. - Pol en Stant. Van tak op tak. Meeting op 't Kerkhof.- Cath, Werkmanskring. Allerhande Nieuws. Pol is aan 't mest voeren. Stant. Wol hoe Pol 'k meen- .de dat nu alle bui- 3 ten werk op 't land verricht was, en f nu zijt gij weer al ■«^f3^Siaau 't mest voe- en tot muilezels Jf- reu Pol. Ja zeker, Stant, en 't is om ons op ons voordeel te zetten voor 't naaste jaar. Stant. Dat en begrijp ik niet, Pol Pol. Wel, Stant, 't is dood eenvoudig al 't mest dat we gedurende den winter ken nen uitvoeren, moet in den uitkomenen niet meer gevoerd worden. Stant. En is dat even goed, Pol Pol. En, volgens mij, zelfs veel beter Stantliet het weêr ons zulks toe, wij zouden g'heel den winter door mest op 't land voeren •n inrijden, naarmate het loofland zou leeg geraken. Op die wijze heeft den grond den tijd om g'heel en gansch te doortrekken van 't vet, en na den winter ligt hij allerbest ge reed om bezaaid of beplant te worden en om de vruchten nen garla te doen pakken. Ove rigens, Stant, in den uitkomenen komt t werk al op een, en als 't mest gevoerd en ingereden is, aat is nen grooten doorn uit den voet. Stant. Verstaan, Pol, verstaan maar hebt gij nu al een g'heele partij loof ver- voeiëra Pol. Ben partijken, Stant maar w'heb- ben daarenboven ook nog een paar dagwan- den ingereden, en zoo hebben wij plaats voor mest te voeren en in te rijden. Stant. Loof inrijden Pol Waarin be staat dat Pol. Dat weten alle eerstebroekmannen op den buiten, Stantmen legt de rapen met groes meê al, de eene dicht nevens de andere langs g'heel de voor dan keert men er eene sneê tegen meê de ploeg, en men herbegint diezelfde werking totdat al de rapen zoo net tekens begraven liggen en laat net dan maar vriezen, Stant. Stant. 'k heb het beet, Pol, en ik geloof dat ge van dees jaar een allerbeste werk zult doen met zoo het loof tegen den vorst te be vrijden, want ze schrijven in de gazetten van nen strengen winter Pol. 't Is mogelijk, Stant maar in alle geval is 't toch voorzichtig van ons voorzor gen te nemen en zeg nen keer, Stant, zijt gewei 'thuis geraakt op de jaarmerkt van verleden zaterdag Stant. Allerbest, Pol maar daar was een volk niewaar, te S' Lievens. Pol. 'k Ben nu ver in de vijftig, Stant, en van mijn tien jaar en heb ik nooit geman keerd van naar de jaarmerkt te gaan, en nog nooit en heb ik er nen toeloop geiieu gelijk van de jaar Stant. 'k Geloof 't, Pol want er en kon niemeer volk zijn als van dezen keerof er «ouden malheuren van voortkomen en ten peerden, veulens, koeien, muttons, ezels, geiten, verkens. toe Pol. En boesteringen dat er gebraaiën wierden, he Stant Stant. Ja, Pol, en trippen en saucissen Pol. 't Was er goed voor d'Aalsteneers, Stant Stant. Ja, Pol, maar mij dunkt mij dat ze de saucissen al dees kanten ook mengen, want 'k heb er meer als een g'heel schip zien binnenspelen. Pol. Er zijn er schrikkelijk veel opge- gesmuld, Stant, maar 't is toch meê alles alzoo geweest 't zal nen extra goeiën geweest zijn voor alle kreemers gasten Stant. Ja, Pol, er wordt daar een eens- ken verteerd op dien dag, en in d'herbergen ook, telle 1 Pol. 't Is een fortuun voor de stieldoe- ners van S' Lievens, Stant, en ik ben zeker dat de menschen van Houtem voor niets ter wereld en zouden willen veranderen van pa troon tegen 't is gelijk welke parochie 1 Stant. Of ze gelijk hebben, Pol Maar Jesabel en is toch weerom voor de pinne nie gekomen, he p0L. 'k En heb er tooh niets van g'hoord, Stant, en de gendarme waren nochtans op hun pointiljo Stant. En 't scheen mij dat z'er noch tans serieus op uit waren om de prij 't ont dekken, Pol want hun oogen vlogen langs alle kanten rond lijk gloeiënde kanonballen Pol. Och erremen, Stant, die menschen hebben al veel devooren gedaan langs alle kanten en zijden langs de forten van Derre- monne, in de velden van Mespelaere, al de kanten van Calcken, en nu tegenwoordig, zeggen ze, in d'omstreken van Brussel, en helaas 't Is altijd vruchteloos Stant. 't Is waar, Pol maar de zestien duizend ballekens die de slimmerik er op vier jaar tijd meê opgestreken heeft, meê die vuile historie van 't wijf, dat en was toch nie vruchteloos I Pol. Wel nie neen 't, Stant En 't land door voyageren in eerste klas, overal in de grootste hotels gaan bikken en smeeren, 's zo mers maanden en maanden lang gaan para deren op de boorden van de zee en daar pladderen in heur weldoende waterB, overal met de borst vooruit en behangen meê de madaille van presentant.den salut van 't groot volk gaan afbedelen, en dan binnensmonds zingen laat de sukkeleers nu maar travak ken op 't fabriek en laat de boerkes maar desschen.... dat en was toch ook nie vruch teloos, Stant 1 1 Stant. 't Is spijtig, he Pol, dat zulke sohoone dingen niet en blijven duren Pol. Mij dunkt mjj, Stant, dat het al redelyk wel is, als ge meê alzoo een schan dalige uitvinding, lijk de die van 't wijf, het zoo verre kunt brengen Stant. Iedereen en heeft zooveel kans nie, Pol Pol. En als 't ik meê zulke middelen zou moeten bekomen, Stant, en zou 'k zulke kans nie begeeren Stant. En ik ook nie, Pol, maar goeste is koop En als ge de werking van d'hoofd mannen van 't donchism van bij kent, wat is daar anders in te vinden als lafheid en onge hoorde valschheid Pol. Er is niets laffer in de wereld als nen verrader, Stant en de donchiaten zijn verraders van de catholieke partij Stant. Dat en steken ze nimmer weg, Pol; ze doen meê meê liberalen en socialisten en meê al wat tegen Godsdienst en Vaderland opkomt !?1? Pol. Dat moeten ze maar weten, Stant; maar waarom dan nog altijd blij ven gebaren dat zij voor 't goed zyn en dat zij 't christene leven willen eerbiedigen Stant. Wel, Pol, dat is doodeenvoudig; mochten zij zeggen en schrijven dat zij den Godsdienst haten en de Priesters willen ten onderen brengen, de eenige brave en kort zichtige menschen die zij nu nog bedriegen en aan hunnen riem vaBt houden, zonden nen seffens verlaten en ze zouden alleen staan met g'heel den geuzenboel Pol. Zoo is 't, Stant; en 't is daarom dat men niet genoeg kan zeggen en versprei den dat al wat zij schrijven en zeggen over Encykliek, over den almachtigen God, over hunnen eerbied voor zijne heiligheid den Paus enz., slechts valschen bluf is, en dat hunne inzichten juist dezelfde zijn als die der socia listen en van alle andere kerkhaters en ver volgers Stant. En dat is de waarheid ook, Pol waarom anders zouden zij moeten onze eerw. Paters Jesu'ïten en onze ieverige en dienst doende Priesters bezwadderen en bevuilen, indien zij met de geuzen niet medewerken aan den ondergaug van godsdienst en orde in de samenleving Pol. Maar, Stant, hoe moet de pen van die ellendigaards branden in hunne vingeren, als diezelfde vingeren die tot over eenige jaren toe schreven voor 't goed en tot ophe meling van Religieusen en Priesters, nu laster en schimp verspreiden over diezelfde bedie naars van onzen H. Godsdienst Stant. 't Is te schrikkelijk om er aan te denken, Pol; welke knagingen en wroegingen moet het dus niet doen ontstaan in het hert zelve van diegene die zich aan zulke daden plichtig maken Maar wat is 't man? W'heb- ben het reeds dikwijls onder elkander gezegd: u Corruptio optimi pessima. Van hoe hoo- ger men valt, hoe grooteren klesj. Pol. Ja, Stant 'k herrinner mij dat ge zegde, en 'k weet nog g'heel wel da'k er op geantwoord heb d'ak veel liever van ons hovenkot zou gevallen hebben als van het haantje van onzen toren Stant. 't Is alzoo, Pol en g'heel de ge schiedenis is daar om te getuigen dat nen mensoh, als den hoogmoed en de geldzucht in zijn hert zijn binnengeslopen, ware hij den besten van de wereld geweest, bereid en be kwaam is tot alles Pol. En daarmeê trekt men de leer op, Stant, en ik ga voortrijden en tot de naaste week Stant. Ja, Pol, maar vergeet niet van Kaken in den naam van Trientjen en de kin deren to bedanken voor de goede sauoiskes en de lekkere trippen Pol. Zonder mankeren, Stant i kraam- Aalst. Catholieke Turn- club Steun geeft moed Afdeeliny des Wcrhnanskrings Gymnastisch Feest, op Maandag 5 December 1898, om 5 l/« uren 's avonds, ia de ruime zaal van den Catholioken Weikmanskring. Oefeniugen met den stok, op de even wijdige baren, aan den rek, met pyrami- don, in de ringen, met de gewichten en tot slot reeks pyramiden. Dit programma voorspelt iets buiten gewoons in dien aard. Een prachtig orkest zal hot Feest op luisteren. Prijzen der Plaatsen 1" Rang fr. 1,50; Raugfr. 1,00 3" Rang fr. 0,50. Inkomkaarten zijn op voorhand te ver krijgen ten lokale dor Maatschappij hij den heer Penneman Kabel, Ou.le Graan- merkt, en bij de heeren Leden der Maat schappij, die de eerbiedige vrijheid zullen nemen zich met kaarten ten huize aan te bieden. i) beleedigea en laste ren nooit, roepen deschrij- 9 u velaars van Dendergalm. Dender- bode maakt zich hieraan alleen plichtig. Maar zie, op tweede blad eerste kolom, an Dendergalm van zondag komt een artikel voor in 't welk onze Gemeente raadsleden worden uitgescholden voor Kluchtspelers, welgelukte liepen die een einddeloosse schaterlach begroeten nou Dompers met komieke wetens-, Knikkers der zwijgende academie; Kleppers die daar beweegloos zitten als porseleinen beeldekens en voor zich kijken lijk kiekens welke men met den bek op eene lange krijtlijn duwt Geen enkele Aalsteuaar die de namen kent van al die poesjenellen. Niet een enkele volzin in dat artikel van ongeveer 70 regels of het bevat eene beleediging uaar 't hoofd van ouzo Ge meenteraadsleden geslingerd Uit de verdere opstel van 't artikel blijkt het dat de beleedigingen bij voor keur zijn gericht tegen de raadsleden welke de werklieden on landbouwers ver tegenwoordigen. Vhlgcns do liberalen, moeten do werk liederen laudbouwers in den Raad ver tegenwoordigd zijn door liberale men- heerun uit de stad... Dan zou alles om ter best gaan, want die liberale menhee- ren hebben al de geleerdheid, bekwaam heid en kundigheden der wereld in pacht. Men weet het een hondeken met een hoedeken, kon het'zeggen ik ben libe raal zou als feniks worden uitgeroepen. Maar waarom ons langer met die libe rale beleodigiugen willen onledig houden? ze komen immers toch van zoo laag en ze staan gedrukt in een vuig en walgelijk blad dat veel al met de tang moet gegre pen worden "Vleesch koken door den kou. Men heeft altijd gedacht dat men, om het voedsel te koken, de hitte noodig had. Welnu, een Hongaarsch scheikundige heeft nu gevonden dat men het ook kan met eene kou van 40 graden. Het vleesch op die manier toebereid en in bussen gesloten is zoo goed en smake lijk als het gekookte. Reeds zouden in Hongarië verschei dene fabrieken zich met het bereiden van aldus ingemaakt vleesch bezig gaan houden. Moorsel. monie haar Ceciliafeest. Ouder de H. Mis die om 8 uren plaats hebben, zal men onder de leiding van den uitmunten den toonkundige, GustaafPape uitvoeren: 1. Mignon, uit het Opera van Ambboise Thomas. 2. Flor la Belle, opeuiDgstuk van Lanqloxs. Ondanks de menigvuldige moeilijkheden die in deze muziekstukken voorkomen verzekert men ons eene meesterlijke uitvoering. Het getal leden dezer bloeiende maat schappij altijd aangroeiende, hetgene getuigt van een steeds toenemenden ijver, zoo belooft dit feest (rond de 200 zullen er aan deel nemen) bijzonder schitterend en aangenaam te zijn. Ook verwachten wij eene talrijke op komst van do HH. Eereleden, die door hunno tegenwoordigheid in de H. Mis een blijk van onderlinge genegenheid willen betoonen. X. X. Evenredige vertegenwoordiging Wilt ge de liberalen, de douchisten en de socialisten hooien spreken Het reebtveerdioste stelsel van kiezen is dat der E. V. Iedere partij haar aandeel der j zetels, in evenredigheid harer ge- i. talsterkte. Is or iets schoouer Is er iets beter Is er iets deftiger Inderdaad op papier zeer schoon 1 Maar als men dat schoon stelsel ten uitvoer brengt, dan is 't wat anders. Hiervan treffen wij een nieuw bewijs in 't volgende Indien het. stelsel van hoogleeraar j D'Hondt, den vader van de E. V., aan de laatste algemoene kieziug van ous Arron- i dissement Aalst ware toegepast geweest, dau zouden de liberalen geen enkel der 4 Ketels voor de volkskamer bekomen hebben. De doncbisten die voorzeker door eigene krachten, nog het derde deel der stemmen van de liberalen niet konden bijbrengen, bekwamen 2 zetels. Zouden de liberalen dat evenredig stelsel rechtveerdig hebben gevonden Men mag er aan twijfelen k k QT —Catholieke Kring.— ailLi3 1 Groote Markt. Dijnsdag aanst. 22 dezer maand, om 7 ®/4 uren 's avonds stipt:Voordracht door den heer Paul Mussche den heeren Leden en bunno familie aangeboden. Okdeb- webp Octave Pirmez De vreemdelingen aan onze Stad door een Lid voorgesteld zullen toegelaten worden. Ongodsdienstige macht- - wiUe" wij, vraagt de held van Chipka, eene ongodsdienstige macht op ons stadhuis brengen En de held antwoordt Neen I Neen Wij herhalen dus onze vraag Waarom, als men geene ongodsdienstige macht op ons stadhuis brengen wil, ja, waarom sluit mon dau een bondgenoot schap met de liberalen en socialisten, om de katholieken van ons stadhuis af te kegelenen ze door liberalen en socialis ten te vervangen Wij weten het, held van Chipka, voor u zijn do liberalen nu heden goede chris tenen geworden en dit beweert gij om uwe verraderij uit te leggen. Willen wij u eens berinnerea wat de liberalen vroeger waren volgens u, luister dan ....Gij, liberalen, zijt vervoorderd in de geuzerij de liberalen van over 15 jaar zouden u niet meer herkennen «Geuzen zijt ge geworden; wij hebben het 6 jaar lang gezien, in dien langen strijd om de ziel van 't kind aan de vrijdenkerij over te leveren wij hebbon bet gezien te Brussel den 7 7ber op dien dag van schandig verraad en van grouw- zaame eerloosheid. Uw gazetten van Aalst schreven 't Is wel geslagen,ze moesten nog meer gehad hebben Als wij zien in welke diepe goddeloos- heid de liberaal derij verzonken ligt 0 Hoe zij bevecht en belastert, alles al 8 Priesterlijke benoemingen. De E. H. Schepons, priester in het Seminarie, is coadjutor benoemd te Poucques. Zondag U. trokken de groene socialisten naar ons berkhof om er een kruis te plan ten op 't graf van een hunner kliekge- noten. Aan 't hoofd ging 't groen muziek, maar watgespel?Al de honden in 'tronde gingen aan 't huilen. Achter 't kruis ging priester Daeus gevolgd van mannen met en zonder groene krawatten. De stoet bestond uit 175 groenen en kinderen, alles meê geteld tot Baaske Van de Wiele toe. Op 't kerkhof hield priester Daeus eene redevoering. Na eenige woorden over den afgestorvene, vaarde hij uit tegen de oübewaarders, tegen ons catholiek stede lijk Bestuur en de groenen die hem hoor den juichten toe, klapten in de handen en riepen bravo in een woord,'t was meeting.Wat eerbied voor de dooden Zoo zeer door den politieken drift ver voerd zijn dat men zelfs niet aarzelt van er op het kerkhof lucht aan te geven I... Toen men bet kerkhof verliet zegde oen groene tot priester Daens Menheer de pastoor, ik meende dat hetu verboden was meeting te houden., Ik ben in regel, man... Hoe iu regel Ja, Mgr. Stillemaus heeft mij alleen verboden van in herbergen of op den koer van herbergen meeting te houden, dus 'k ben in regel. Zoo, dat heeft onze Bisschop dan niet voorzien. Ja, zoo is 't... rve Bclioemnakers van U «"Vooruit.}) Vooruit kou digt de iooneu af die zijne schoenmakers in de twee laatste maanden verdiend hebben, en daaruit blijkt dat er daar sukkelaars bij zijn, aan de reparatie wel kend, en die slechts 12 fr. 55, 12 fr. 90 en zelfs maar 10 fr. 82 per week opge streken hebben. Het schoonst vau al is dan nog dat Vooruit een oproep doet tot zijne vrien den om veel werk te bezorgen opdat zijne schoenmakers weldra weêr huuue 10 uren daags zouden mogen doorklop pen. Wat gewordt er dan van die groote hervorming van het achturenwerk Heeft Vooruit er voor goed van af zien? Uittreksels eens briefs van ouzen stadsgenoot, M. Pbospeb Hoebbke, aan een zijner vrien den Kimwemza 16 Oct. 1898. Beste Vriend, Gij vraagt mij U eens te laten weten welke mijne bezigheden hier zijn, welnu volgaarne wil ik hier aan voldoen, als ook zal ik U eens laten weten, wat mijn zak boekje zoo al inhoudt. Wannoor ik teKisautu was waren mijne bezigheden zoo nog al menigvuldig, zie hier er een staaltje van 's Morgends reed ik met de paarden, om de steenen, noodig voor het bouwen gedurende den dag. Des namiddags, was ik metser, of wel had ik bet (overzicht) toezicht over de boy» (kinderen der colo nic) op bet veld, bovendien was ik koster der kapel, zorgde voor de paarden ook al enz., in een woord, ik deed al wat de noodwendigheid der colonie rercischte. Ziedaar, beste Vriend mijne gewoonlijke bezigheden van den dag te Kisantu. En nu uit mijn zakboekje Maandag 11. was onze ge meente in volle feest. Al de huizen waren bevlagd. Aan 't lokaal der Maatschappij van Vee verzekering trof men 3 schoone transpa ranten aan met de boeldenis van den H. Martinus en de portretten van den Eerw. Jubularis, den Eerw.Pastoor der parochie en van den heer G. De Vos, Burgemeester en Eerevoorzitter der Maatschappij. De Maatschappij van Veeverzekering welke meest al de landbouwers der Ge meente als leden telt, is dezer laatste dagen door het Staatsbestuur wettelijk berkend geworden en dit werd te gelijker tijd met de patroonfeest van denH. Mar tinus gevierd. Om 8 uren woonden al de leden ten getalle van meer dan 200 de plechtige Mis bij welke door den E. H. Pastoor, beschermer der Maatschappij, werd ge- zougen. Aan 't hoofd der ledenscbaar die ten offer ging bemerkte men den achtbaren heer G. De Vos, Burgemeester eu Eere voorzitter.'t Schouwspel was verrukkend, die talrijke mannen te zien optreden in de kerk fraai versierd gelijk op de groote feestdagen. En aan 't autaar hoorde men de nog kloeke stem van don tachtigjarigen zoo verdienstlijken Herder weêrgalmen, begeleid door orgelgespel en afwisselend- met de indrukwekkende gezangen dor kunstenaars van de hoogzaal. Na de plechtige Mis trokken de feest vierende leden naar 't lokaal om het Zondag 2 Oct. Iu deu morgend komen ïlolcuuo lcuou uaa, t de boys zeggen dat er een Antilloppaard ^edTdeel'de" fëêst bij'te*ëamë in rlon hnt i« !HinQt.niii nppm lk miin -r i i r>- in den hof is, aanstonds neem ik mijn 1 geweer en wanneer ik op de plaats kwam was den Antilop reeds verdwenen. Heden geeft deu Eerw. Pater Bert ons eenige bijzonderheden over de Missie van Berghe Ste Marie, de welke na deze van Lalua- burg de schoonste is van den Hoogen Congo. Gedurende de terugkomst van Berghe heeft den Eerw Pater Bert een krokodil gezien welke doodgeschoten was. Zij had eene lengte van 7 tot 8 meters, op den buik een meter en half (1,50 m.) breed,, en toen men haar opensneedt, vond men er twee lijken in welke nog goed erkennelijk waren. Woensdag 5 Oct. In den voormiddag kreeg ik bericht dat ik mijne pakken moest maken om naar Kimwenza te ver trekken. Donderdag 6 Oct., de pakken zijn ge maakt nog gauw eens den goeden dag ge zegd aan de witten alsook aan de zwarfe kibeladoekens en vooruit. Om 9 en half uren waren wij te Gongoio, en daar den trein in vertraging was, was het eerst 11 uren drij kwaart vooralleer wij kou den vertrekken. Wij namen plaats in de 2" voituur, Pater Bert eu ik en nauwelijks waren wij er in of den trein was weg. Wij stoomden berg op berg af reden door talrijke bosschen en om 1 uren waren wij te Boho en hadden reeds 30 kilom. weg afgelegd. Om 1 ure en een kwaart verlaten wij Boho om slechts nog eenmaal te stoppen voor Kimwenza. Na eene uur rijdens te midden van het j veld op 10 kilom., van den naast gelegen halt, want van statie is er geene spraak meer voor N'Dolo, vinden wij een koop- I warentrein met gebroken wiel, midden op de baan. Daar er hier maar een spoor j i /-V i i„„ - _i op ue uaau. uaar er mei maai een suuui 0 i*™ «S. -t door eu zija wij ver- Hulde aan onzen Woeste. De Luiksche socialist Demblon, een der grootste roodo schreeuwers, beschuldigdo met uitorsto lichtzinnigheid, ter Volks kamer,onzen Woeste van geld te hebben achtergehouden bestemd voor hot bouwen eener kerk. Het koste onzen Woeste geene moeite om te bewijzen dat het eene onbe grijpelijke lastering is. Niet alleen de catholieke maar ook de eerlijke liberale dagbladen laaken die laffe handelwijze van schreeuwer Demblon. Wij zeggen laffe handelwijze omdat hij zijne beschuldigingen buiten de Kamer niet zou durven herhalen. La Gazette, een liberaal orgaan, de lasterende aanval van Demblon togen M. Woeste besprekende, zegt Doch, huiten het openbaar leven, is de eerlijkheid van den privaten man onbetwistbaar en het betaamde den heer Demblon zooveel te min deze in twijfel te trekken, daar hij zelf dagelijks de hand drukt aan mannen vau zijne partij, die door de rechtbanken ge- schandvlekt zijn, wegens oneerlijke fei ten volkomen vreemd aan de politiek. Deze hulde aan de eerlijkheid van ouzen Woeste heeft eene beteekenis die hoogst te waardoefon is 1 4 Infïhnl Nu' '«6™»°°™%- HlCUilui, (jer stichting van landbouwstokerijeu.isde vraag opgerezen: Wat gaat er van die voortbrengst ge worden, iüdien er niet meer genever gedronken wordt? In Duitschland heeft men proeven genomen om de alcohol voor de verlich ting te gebruiken. Naar men beweert, hebben die proeven voldoende uitslagen opgeleverd. Het zomerverblijf van den Duitschen keizer te Postdam is bij middel van alcohollampen verlicht. Proeven in Frankrijk genomen, bewij zen dat de verlichting, bij middel van alcohol, 8 maal minder kost dan met de gas of met koolzaadolie, en 3 tot 4 maal minder dan met petrol. De alcohol zal dus spoedig verbruikt worden als middel van verlichting. Men zal hem daarvoor moeten ontlasteu, en om hem te kunnen ontlasten, zal men hem moeten ontaai den, 't is te zeggen, ongeschikt maken tot het drinken.... Hoe min er gedronken wordt, hoe beter I digd wierd Hoe zij 't volk in de vrij- denkerij wilt brengen 1 Ach, hoeveel liberalen te Brussel, die zelfs hunne kinders niet meer laten doopen die leven zonder voor de Kerk getrouwd te zijn I Hoeveel liberalen in Aalst, die alle gedacht van Godsdienst verloren hebben, die hunno oude S' Martinus- kerk gansch vergeten hebben, en daar zelfs op Paschen niet meer te zieD zijn. Wij randen de kandidaten niet aan, maar die zich aanbiedt voor een publiek ambt, moet rekening kunnen geven van zijne bekwaamheden en hoedanigheden. Moesten wij vragen Hoeveel van de liberale kandidaten zijn er, die zelfs hunnen Paschen niet meer houden, welke zou d'antwoord moeten zijn Neen, neen, voor hun eigen welvaart, ze mogen op 't stadhuis niet komen, om een Stad van Roomsch-Katholieken te bestieren I Ze zouden er aan de Stad en aau hun eigen veel kwaad doen. Geen Geuzen of geen Geuzerij. Vrijheid en eerlijkheid Maar geen vervolging tegen het hei- ligste dat bestaat moesteu wij daarin plicht te wachten tot den trein een wei nig vermaakt is, en in staat gesteld is om zijn weg voort te zetten. Dit alles is ons eene vertraging van 2 uren en half, doch eenmaal voor zal onze zwarten machinist wel zijne schade inhalen. Nu ziju wij reeds aan de Lukaya een schoone rivier welke in een uitgestrekt woud loopt en welke wij gaan houden tot Kimwenza. Om 7 en half uren komen wij te Kim wenza, 't is pin. donker, den weg keu ik niet, commissionnarissen zooals in België bestaan hier niet, en wat nu gedaan Hoe heden te Kimwenza toekomen. Ik vraag aau eenige zwarten of er geene boys der Missie waren, voor alle aut- woord zegden zij mij neen. Vervolgens vraag ik of er niemand den weg weet naar de Missie, nog eens, neen. Hoe mij nu uit den slag trekken, dat is eene andere kwestie, in alle geval, moet ik eens bui ten slapen, ik zal er toch niet dood van zijn. Doch indien ik mij eens tot den overste van den halt wende, deze zoude ij mij nog misschien wel 3 boys kunnen ge- ven, zoo gezegd, zoo gedaan. Het is een man van 25 tot 26 jaren, sprekende lijk de gouden Jubelfeest vau het Be- schermlid der Maatschappij, hunnen hooggeaebten eu beminden Pastoor. Eene afvaardiging der Maatschappij, Voorzitter aau 't hoofd, begaf zich naar 't pastoreel huis, vergezeld van al de leden, om hunnen geliefden tachtigjarigen Herder en Medelid geluk te wenschen over zijn vijftigjarig verblijf als Priester in de Gemeente en Hem te danken voor al de overgroote weldaden met welke hij zijue Erpesche parochianen gedurende eene halve eeuw heeft beladen. De Eerw. Heer Pastoor uiterst ver heugd over die blijken vau erkentelijk heid, liefde eu genegenheid, verzocht dat niet alleen de afvaardiging maar de gansche Maatschappij het pastoreel huis zou binnentreden. Eu aanstond zag men eene verheugde menigte ter Pastorij bin nen trekken om er deu welbeminden Herder toe te juichen onder de kreten Leve onzen Pastoor I... Lange leve onzen beminde Herder Na eene korte maar welgepaste aan spraak van den heer Voorzitter, afma lende de oneindige verdiensten van den achtbaren Jubilaris, zijn eenvoudig en edelmoedig priestersleven en de erken tenis welke de Erpenaren hem verschul digd zijn, werd Hem een geschenk, in naam der Maatschappij van Veorverzeke- ring, aangeboden, verbeeldende een Ecct Homo in bronsmetaal. Dit geschenk zal den eerzamen Jubilaris dagelijks herin neren de liefde en erkentelijkheid welke zijne medeleden hem toedragen De E. H. Van de Putte diep bewogen dankte de rond hem geschaarde Erpena ren, welke hij allen als zijue kinderen aauschouwt, hen belovende van hun allen dagelijks in zijne gebeden aandachtig te zullen wezen. De feest duurde den gansche dag en des avonds werd den Jubilaris eeu luister rijke serenade gebracht met aanbod van bloemruiker door de Maatschappij - De jonge Aalstenaars I medewerken, welke verschrikkelijke Pr^osch en Éngelsch het is deu zoon van verantwoordelijkheid Ja, held van Chipka, welke verschrik- Ij kelijke verantwoordelijkheid weegt er op uw geweten, nu heden dat ge met libe ralen en socialisten openlijk medewerkt 1 Tegen de vreemde werklieden. M. Dubuisson heeft bij de Fransche Ka mer eeu wetsvoorstel ingediend strek kende om te bevelen dat van af 1 januari aanst. alle ondernemer die vreemde werk lieden, in zijnen dienst heeft, onderworpen zal zijn aau eene jaarlijksche taks van 60 fr. per vreemde werkman.De opbrengst dezer taks zou dieueu om de grondlasten te verminderen op niet bebouwde eigen dommen. De Fransche radikalen en socialisten zijn toch zulke menschlievende mannen Niet gezegend. "Szouwfil len dat de christene democraten van Aalst en Somergem een congres hielden te Brussel, te samen met den Belgischen Volksbond om vrede te maken on een programma vast to stollen. En hij voegt er bij u Alsdan zou de Paus ons volksleger zegenen eooals hij gedaan heeft met de christene democraten van Frankrijk. - Zoo dus Z. H. Leo XIII heeft onze groenen nog niet gozegend. Wij dachten er ook zoo over, maar Onze Pie eu Broêr Dolf bleven dan te kort aau de waarheid wanneer zij die tal rijke regelen neerkribbelden om te doen gelooven dat Z. H. Leo XIII geene andere democratie erkent en voorstaat dan die onzer groentjes Wat volksfoppers toch 1 I den Engolsche Consul te Bathurst, eu een goede vriend der Missie. Ik leg hem het ongeval uit eo aanstonds heb ik boys, na hem bedankt te hebben, begeef ik mij op weg naar de Missie. Nu begint waarlijk het aangenaamste, 't is pik donker, en van hier tot aan de Missie is het bijna al bosch. Toen wij een kwaartuur ver zijn komen wij aan eenen weg waar de tron ken van boomen uitsteken, en zie, eene van de boys is voor en draagt mijn koffer, doch al met eens hij schupt tegen eeu stuk hout en „tuimelt met koffer en geheel den bazaar in den grond, gelukkig voor hem, heeft hem toch geeu zeer gedaan, maar met mijn koffer is het anders gesteld, deze zal nog lang het bekomen lidteeken behouden. Nog een weinig geduld eu ik ben 't huis, en daar, al op eens bevind ik mij voor het huis der Missie, en vind er onder de verandha geheel het personeel vereenigd, de welke bestaat uit 2 Paters en 2 Broeders. Allen zijn verheugd mij iu goede gezondheid te vinden, waarop ik eenvoudig antwoord dat ik nog niet zin nens was zoo gauw ziek te worden. In een toekomende schrijven, Beste Vriend, zal ik u zoo al eens laten weten hoe ik het hier te Kimwenza stel. Met mijne gezondheid is het opperbest en wanneer men zoo eenige voorzorgen wil nemen verzeker ik U dat het hier niet slecht is, ook hoop ik hier nog lange jaren door te brengen. Voor wat aangaat de luchtgesteltenis in Congo, deze is heel wat anders dan zekere groene zeeveraars haar afschilderen. Aanvaard, 'geachte Vriend, de beste groeten van PROSPER HOEBEKE. Kimwenza. Morgen zondag, 20 November, zullen de belooningen uitgereikt worden aan de leden die gedurende het jaar alle zonda gen in den Kring zijn tegenwoordig ge weest. Deze belooningen bestaan uit allernut tigste kleedingstukkeu voor den werk man. Het Bestuur uoodigc te dezer gelegen heid al de Heeren Eereleden uit deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Hot Bestuur. 1AAT8CHAP 1*1-1 de vereenigde catholieke STEDEKENS VRIENDEN. «O» Maandag 21 November 1898, om 8 uren 's avonds, ten lokale van den Catho- lieken Webkmanskbing, groote alge- meene vergaderiug voor de Eere- en Werkende Leden. DAGORDE: J° Inhuldiging van het prachtig Re glement. 2° Avondmaal. Dit feest zal door het nieuw orkest der Maatschappij opgeluisterd worden. Het Bestuur. en 5700 kilos. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 712 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5700 kilos. De Tentoonstelling van pluimgedierte is he den zaterdag geopend en-< hoogst merkweerdig. Algemeen drukt men het spijt uit dat de Tentoonstelling tot maandag avond niet openblijft. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. AALST. Lijk opgevischt Woensdag heeft men uit deu Dender het lijk opgevischt van den genaamden Do- mieu Van de Velde, mestvager, oud 57 jaren, verdwenen sedert 2 november 11. Staat men voor eene zelfsmoord of eene moord dat blyft tot hiertoe een raadsel

De Denderbode | 1898 | | pagina 2