Donderdag 24 November 1898. 5 centiemen per nummer. 34"® Jaar 3316 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Hoe men socialist wordt. Landbouw. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERLOREN EER Eene oude schuld. Nieuwe bestemming gedenatureerde alcools. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men sehrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, tn in alle Postkantoren des Land Cuique suuni. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cji 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeien hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Bureale van dit blad. Aalst, 23 November 1898. Het Journal de Gand deelde over eenige maanden een artikel meê over wijlen Edmond Van Beveren, eeneu roo- den leider, waar eene bekentenis in voor komt die allerbelangrijkst is, omdat ze ons aantoont boe men socialist wordt. Van Beveren namelijk, zoo als de andere roode kopstukken is eene vrucht der Gentsche gemeentescholen, waar de liberalen eu vrijmetselaars, ten tijde der schooljaren van den man, den hoogen toon voerden. Later wprd hij lid van 't liberale Wil lemsfonds en der geuzeumaatschappij Laurent. Hier word het kwaad dat het ongods dienstig officieel onderwijs iu zijn hart had gezaaid, ontwikkeld zoodanig dat hij nauwelijks de kinderjaren ontwassen reeds rijp was voor de Internationale waarvan destijds al de socialisten en re- volutionnairen deel uitmaakten. Le Pcuple, het Brusselsche roode orgaan, verhaalt ons hoe Van Beveren socialist werd. Hoe wer.d de geest ontwikkeld van hem die eens de leider der socialisten zou worden Wij hebben het reeds ge- zegd Toen het liberalism in vollen bloei was, richtte Laurent en zijne medehelpers te Gent werklieden maat- achappijen op, later Laurentpatronagen genoemd, waarvau spaarzaamheid en eigen hulp de standregels waren. Men n trof daar bibliotheken aan, er werden daar regelmatig voordrachten gehouden over alle soort van zaken eu 'öDder anderen over staatshuishoudkunde. Van Beveren wierd lid van de rnaat- schappij Vrijheidsliefde en hoe jong hij nog was, werd hij weldra een der vlijtigste leden. Zoo wierd Van Beveren socialist en moesten al de leiders der roode bende in België ons do waarheid zeggen, zo zouden moeten bekennen dat ze hunne lessen bij de liberalen hebben gehaald. Het valt niet te loochenen iu hunne scholen en patronagen hebben de libe ralen aan duizenden cn duizenden men- schcn reeds hun geloof ontstolen en ze zetten dien diefstal altijd voort ten voor- deele der socialisten immers de liberale leerstelsels zijn de grondvesten gewordeu waarop de roode leiders hunne verderfe lijke leering steunen. een verhaal naar het hoogduitsch. 30' VERVOLG. Wij willen niet in onmin scheiden, sprak de bankier, terwijl Ilagen de stoelen op hunne gewone plaats tegen den wund zette, wij zul len u bedenktijd geven tot morgen middag. Hond de acte hier.gij verkiest dit niet Goed, wij nemen haar meê, maar wij zijn er vast van overtuigd, dat gij ze zult komen onderteekenen. Er is ook geen gevaar voor u aan verbonden, wij sullen u niet doen uit zetten wij willen slechta dekking hebben voor het geval, dat gij verder zoudt specu- leeren. Gij zult daardoor aan ons een goeden steun hebben wanneer alles n ontvalt, kan uw huis en erf niet geveild worden, wij ko men met deze akte op, en bewijzen dat het ons eigendom is wij verhuren allee aan u, en gij betaalt ons eene jaarlyksche pachtsom, die wij dan bepalen zullen. Met spek vangt men muizen spotte de mulder. Als de muis in de val is, wordt zij doodgeslagen Vertrouwt gij ons niet Noen. Dan kunt gy ook niet verwachten, dat Xlieoi'ie eu praktijk. Wij lezen in de Graafsche Courant Landbouw en Bieénteelt. j Wat is er uiet reeds veel geschreven i ovr-r den treurigen toestand van de eor- ste zaak en over de voordeelen van de laatste Mcd heeft den laudbouwer altijd en altijd weer trachten voor te rekenen dat er zoo en zooveel aan bieënteelt is te verdienen. Deze is dan blij, dat er toch nog iets is, waaraan men wat verdienen kan en laat de bieëutcelt voor anderen over. Toch kan men zeggen dat er ook onder de landbouwers wol enkelen zijn, die hart en liefde voor den bieënteelt heb ben, hunne diertje op behoorlijke wijze behandelen en verzorgen en ze niet alleen houden om de opbrengst van honig en was, maar uit liefde tot do bieën. Maar dat zijn uitzonderingen, eu dezo verande ren den regel niet. Waardoor dan kan hierin wijziging ten goede gebracht worden Dooi' de scholen, de volks- en landbouwscholen, door het steeds wijzcu op de bieënteelt, en niet het minst door eigen studie der baud bouwers. Dc volksschool, dat do openbare school, is op het platteland niet volkomen naar de eischeu dos tijds ingericht. We spreken de goede scholen niet te na en willen ook niets afdingen op 't onderwijs iu die scholen, die niet zoo ingericht zijn als wij dat wel zouden wenscheu van scholen, dio slechts door kinderen van landbouwers bezocht worden. Op die scholen zou, oDzes inziens, meer tijd moeten besteed worden aan keunis der natuur, die nu grootendeels verwaar loosd wor.it door de beoefeuing van au- dere vakken, die niet zoo dringend nood zakelijk zijn voor den aanstaanden land bouwer: Immers kennis dor natuur is voor jonge lieden, die later dag aan dag die kennis uoodig hebben, eeD eerste veroischto, terwijl ze daarbij steeds zich meer ontwik kelen, lust tot onderzoek krijgen on met de bestrijding van dit bijgeloof eene aan leiding zijn tot oprechten godsdiensiziu, door de wonderen der schepping beter te waardceren enden eerbied voor den Schep per te vermeerderen. We willeu evenwel uiet verder hierop ingaan en zulleu tot de bieënteelt terug- keeien. Hier heerscht ook nog veel bijge loof, omdat zoo dikwijls de bieën als ooft- bedervers en bloesemvernielers be schouwd worden. Er heerscht nog zooveel middeneeuwsch iu het leven, dat slechts door wetenschap en kennis bestreden en vernietigd kan worden. wij u vertrouwen zullen, antwoordde de ban kier, terwijl hij zijn zoon volgde, die de ka mer reeds verlaten had. Gij zijt nu opgewon den, Hagen denk rijpelijk over onzen voor slag na, als gij wat bedaarder geworden zijt wellicht znlt gij dan inzien, dat wy slechts uw welzijn in het oog hebben. Hij knikte den mulder vriendelyk toe en ging toen insgelijks been. Het rijtuig rolde voort. Hagen stond voor het venster en staarde het na, tot de stofwol ken het aan zijne oogen onttrokken. Hij zag niet, dat Dora binnenkwam eerst toen zij hem op bezorgden toon vraagde, of zij het middagmaal zou opdisschen, werd hij hare tegenwoordigheid gewaar. Hij streek met do hand over de oogen, alsof hij de beel den die hem beangstigden, verdrijven wilde en schudde daarna onwillig met het hoofd. Ik heb geen honger, sprak hij barsch, eet gij maar en stoor u niet aan mij. Wat hebben die schurken tot u gezegd terwijl zij met u voor myne 't huiskomst alleen waren Zij hebben mij naar alles gevraagd hoeveel morgen land wij hadden, waarom de molen stil stond, en hoeveel knechts wij. Wat gaat hun mijn knecht aan viel Hagen uit. Waarom vraagden zij naar hem.., zeg Naar hem vraagden zij niet, antwoordde Dora, verschrikt door den gloeienden, strak- ken blik baars mans het bevreemde hen De scholen op 't platteland zijn vooral Vim uut om onderwijs te geveu in bieën teelt. Houdt het onderwijs in die scholen rekoning daarmede, dan kan dat voel nut stichten en vooral de jonge landbouwers met theorie on praktijk der imkerij op de hoogte brengen. Het ouderwijs in de jeugd gegeven heeft een beslissendeu in vloed op de toekomst. De laudbouwer is meestentijds niet ge neigd voor bieënteelt en vooral voor on derwijs daarin veel geld te besteden daarentegen worden de landbouwscholen en cursussen, gelukkigerwijze meer en meer bezocht. Hier dus moet de toekom stige laudbouwer datgene vinden, wat voor een goed bedrijven der bieënteelt noodig is stelselmatig onderricht in theorie en praktijk der bieënteelt. n Dit ouderwijs moet hij later zelf, als hij eigenaar eenor boerderij is, of met de lei ding daarvan belast is, aanvullen door lezing van goede werken en tijdschriften over bieën, door zich bij ervarou imkers aan te sluiteD, van wie hij ook veel kan leereu Maar hier struikelen we weer over een hinderpaal. Boeken koopen Dat is een treurige historie. Tijdschriften hebben Eu over bieën V Eu ze iezen Ja zeker, en wel ze ieverig lezen ook, dat moeten allen doen, die geen onderricht in bieën teelt gehad hebben. Leer theorie, of ge blijft een practische stumper uw leven lang, dit mogen alle landbouwers wel tor harte nemen. Als ze dat doen, alj-zolast en liefde voorde zaak eu een kleine dosis kalmte eu be- daardhoid als boste middel tegen steek jes bezitten, dan zullen ze echte en degelijke imkers zijn, ten zegen voor hun bedrijf, tot heil van den landbouw. Over eenigen tijd deelden alle Vlaam- schc cathoiieke nieuwsbladen mot voel genoegen eenen belangrijken brief mede van den achtbaren heer Roeven», ouder wijzer, betrekkelijk de al te lang verwaar loosde kwestie der pensioenen van de ontslaggevende onderwijzers van 1879 en de gelijkstelling voor de toelagen van alle scholen, die aan de vereischtcn der wet voldoen. De eensgezindheid, die over deze pun ten iu gausch do cathoiieke drukpers heerscht, bewijst genoeg de billijkheid der wenscheu door den christen onder wijzersbond op het laatste Coogres van den Belgischen Volksbond te Luik uitge drukt, vurig toogejuist eD eenparig go- stemd. Hot moet gezegd zijn dat de cathoiieke nieuwsbladen nooit aan hunnen plicht to kort gebleven zijn wanneer het de ver dediging van onze scholen en van onze onderwijzers gold. Bij het losbreken van den noodlottigen schoolstrijd van 1879, door het vrijmet- solaarsministerie Van Humbeeck in het leven geroepou, is de cathoiieke pers daar geweest om den alarmkreet te uiten en de vermanende woorden van onze door luchtige kerkvoogden aan het publiek te verkondigen en uit te leggen. En wat heeft dieznlfde pers niet gedaan om den geestdrift te verspreiden voor het oprichten vau een vrij, catholiek onder wijs, voor het verzamelen van geldmid delen ten einde zulk onderwys tot staud to brengen én te onderhouden Van 1879 tot 1884, jaar waarin de vry- metselaarsregeering onder de algemeene verachting aan de deur word gekegeld, hebbeu de cathoiieke dagbladschrijvers iu de bres gestaau om hot goede recht der catholieken vol te boudon, om do hatelijke eu scbaudige vcrvolgiogon door de geuzeu gepleegd te brandmerken. Twintig jaren zijn verloopen sedert hier iu België eene bewonderenswaardige daad van kristelijko zelfopoffering ge pleegd werd, die den lof van ganscb de cathoiieke wereld in de hoogste mate verdiende en ook bekwam. Meer dan 2800 onderwijzers der ge meentescholen van ons land, enkol ge hoor gevende aan de stem van hnn gewe ten, liotcn eene goede kostwinning, eene verzekerde toekomst varen om zich aan het vrij catholiek onderwijs toe te wyden-. Velen van hen hadden jaren lang reeds een gedeelte hunner bezoldiging afgestaan ten einde op een pensioen voor hunnen ouden dag te mogen rekenen. Doch zie 1 De vijanden van al wat catholiek was, de regeering der zeven logebazen die voorgeene ongerechtigheid, hoe wraakroepend ook, terugdeinsde wanneer hot er op aan kwam haren haat op weerloozo catholieken bot te vieren, die mannen weigerden aan ouzo moedige cathoiieke onderwijzers het levenspen- sioen, waarop eij recht hadden. En hoe spraken op dat oogenblik de hoofden der cathoiieke partij Zoohaast wij aan het bewind zullen terugkeeren, zoo zegdeo, zon herhaal den zij menigmaal nadien zulleu wij de ontslaggevers in hunne rechten op pen sioen herstellen. Sodert twintig jaren dus heeft de ca thoiieke partij aau die mannen van karak ter, vau voorbeeldige zelfopoffering, eene schuld te betaleD, maar tot nu toe is er van dat betalon nog altijd geen werk ge maakt. Eu die schuldvordering is plechtig ge waarborgd door het woord onzer hoofd mannen en aan gcene verjaring is zij on derhevig, want onophoudelijk hebben de alleen dat or niet gewerkt werd. Peter, die heeren hadden niets goeds in den zin zij deden alsof alles hier hnn eigendom was. Ja, dat wenschteu zy wel lachte de mulder, maar het was een snijdende, drooge lach, welke deze woorden vergezelde. Zij denken, dat ik naar hunne pijpen moet dan sen, doch zoover zijn wy niet. O ja de roode Hans komt van avond terug, als hij geen an deren dienst gevonden heeft. Ik moet naar de stad zeg hem uit mijn naam, als hij komt, dat bij zijn goed kan pakken en gaan, waar heen hij wil ik kan hem niet meer gebrui ken. Zeg gij het hom liever. Zyt gij bevreesd voor hem. Ja, ik geloof dat het een slecht mensch is. Wederom liet de mulder zijn boosaardigen, snijdenden lach hooren. Hij heeft rood haar riep hij, eu roodha- rigen zijn niet te vertrouwen. Ik heb hem reeds lang verdacht, maar wie kan het hem bewijzen Destijds was hij bij zijn broeder, eerst daags na den brand keerde hij terug, eu de verdenking was reeds lang op een ander gevallen. Ik heb mij eerst later herinnerd, dat ik twist met hem gehad had, daar ik hem geen verlof wilde geven om twee dagen weg te blijven. Meent gij, dat hij destijds den brand gesticht heeftvraagde Dora gejaagd. onderwyzers en ganseh de CKtholieko drukpera er de voldoening vau geëischt. Veertien jaren lang reeds beschikken wij in do wetgevende Kamera eene meer derheid, grooter dan ooit eene der partyen hier in België bezat en nog is er aan het gegeven woord van recht te laten weer varen geene eer gedaan geworden. Het is meer dan tyd die oude schuld te betalen. Cathoiieke wetgevers en mi- nisteis, denkt eraan; geeft onze cathoiieke onderwijzers de rechten waarop zy aan spraak mogen maken voldoet aan de verplichting, die bet land jegens hen heeft; die schuld heeft al te lang gestaan. (Onafhankelijke). DBS Belangrijke ontdekking betrekkelijk detes gebruik voor landbouw et* nijver heid. De voornaamste opwerping, over twee jaar, in de Kamers, tegen den Minister van Financiën, door den vyand van tet wetsontwerp over de landbouwstokeryen, was deze De nieuwe wet gaat de ver vaardiging van alcool aanzienlek ver- grootcu. Wat zult gij met de overschotten der fabricatie doen M. Do Smet do ^faejrer antwoordde Ik zal do deuatureying van den alcool bovoordeelen, ten einde het overschot der voortbrengst voor het stoken en liet verlichteu te doen dienen. Do wet op de stokerijen heeft eonon overgrooten by- val genoteu ongelukkiglijk is die byval to groot geweest, cn bijzonder te haastig, en de overmaat dreigt, in dit punt zooals in alles, nadeelig te zyn. Het Staatsbestuur is inderdaad zeef bekommerd, en niet zonder reden, - over 't aanzienlijk getal onderlinge maat schappijen welke iu het land opgericht worden, ten einde laodbouwstokoryeo iu te richten eu te exploiteoreu. Van nu af is er te voel opbrengst, eu indien de alcool in deze stokerijen ge maakt, iu de nijverheid niet kan gebruikt wordon, hetzy voor het stoken, hetzy voor het verlichteu dan zullen dezé instellingen, zoo nuttig voor den land bouw, moeten verdwijnen. Deze jammerlijke uitslag zal j%ar- schijnlijk vermeden wordenwant men heeft zoo het schijnt, het middel gevonden om van alcool een der beste lichtgevend* vloeistoffen te maken alcool eene broil van licht iu plaats van gas, petrol en electriek, dit ware beter dau alcool eene brou van ontaarding van het menschdom. De mulder haalde twijfelend de schouders op, hij keerde zyne vrouw deu rug toe en trommelde mot de schrale, magere vingers op de vensterruiten. Ik zal mij wel waakten meer te zeggen dau ik verantwoorden kan, antwoordde hy, Voor eenige dagen was hij dronken, en toen zijn hem in drift woorden ontvallen, die my veel te denken guven. Als hij het gedaan had.... Zwijg als hij bespeurt dat wij vermoe den hebben, zullen wij hem uiet vungen. Maar dan moogt gij hem ook niet ont slaan, ging Dora met stijgende gejaagdheid voort, dan moet gij hem gadeslaan en bewij zen zoeken. Peter, het is uw plicht een on schuldig veroordeelde behulpzaam te zyn iu het terugbekomen van vrijheid en eer. Indien Hans het gedaan heeft en ik geloof het na ook, dan.... li ij gelooft het, omdat gy den anderen geerne in vrijheid zondt zien viel Hagen haar scherp in de rede. Hoe kunt gy het guloovon, zoolang wij geen zekerheid hebben? Ik zal my die verschaffen 1 Op welke wyze Door hem in het aangezicht te zeggen, dat hij de brandstichter is. Op tiet ingevallen gelaat van den mulder vertoonde zich een boosaardige trek. Dat ware eene groote dwaasheid, her nam hy zoo gemakkelijk vangt men geen sluwen vos. Ik jaag hem weg, omdat hy bru taal is, ik weet dat hy daarvoor woedend op mij zal zijn, maar daarover bekommer ik mjj niet. Ik denk, dat hy zich zeiven wel zal ver raden, als hy aan zijne woede tegen my lucht geelt misschien spreekt hy in de herberg woorden, die hem in 't tuchthuis brengen. Hagen was, zoo sprekende, naar de deur gegaan, hij was op het punt de kamer te ver laten. - Als hij komt, jaagt gy hem weg dus wendde hy zich nogmaals tot zyne vrouw, die hevig ontroerd was, maar ik geloof njffr dat hij het wagen zal. Ik moet naar de etad ik kan niet uitstellen. De bankier Aaron is verstoord heengegaan, eu ik moet trachten hem gerust te stellen, opdat hij niet denke, dat ik een schurk ben, en hem bedriegen wil. Komt gij van avond niet terug vraagde Dora met bevende stem. Ik deuk het wel, maar zeker weet ik het niet. Het zal by na avond zijn eer ik kau weg rijden, want ik heb nog een ander in den molen te doen. Acht duizend mud koren lig. gen er op den zolder de roode Hans heeft er niet naar omgezien, en nu moet ik ayn werk verrichten. Wacht daarmee, tot gy andere knecht* gehuurd hebt. (WORDT VOORTGEZET;.

De Denderbode | 1898 | | pagina 1