Pol en Stant. Van tak op tak. S YNDIKAAT moorsei. gezwaaid in Cender- Z0NDAGRUST. XiaZÏS Rechlerlijk ekronijk. Allerhande Nieuws. Pol is aan't uitdoen van de grachten en aan't opzetten van de berremen rond zijnen meersch. Stant. Ge steekt u lijk weg. Pol Zyt gii benaawd Tan den kou Pol. Toch niet, Stant,ik kan mij gemak kelijk Terwermen mee werken maar 't is hier toch goed achter den a herrem kom alhier, we r sullen neu keer omste- ken. Stant. Ik wil wel, Pol een goed pijp ken en mag er nie om liegen tegenwoordig wordt er zeker een hooreken gedaan door de boerenmenschen, Pol Pol. Jaat,Stant,bijzonderlijk 's avonds 't is van te vijf uren pik donker en van ten half ses zit iedereen achter de stoof. Stant. Bn 't is dan tot den negenen, zeker Pol zonder ophouden van dompen Pol. Somwijlen is er een pooskeu tus- sehen, Stanten ten half negen wordt er opgevoeiërd, en daarachter naar do kasemat. Stant. Was den toebak wel gelukt van de jaar, Pol Pol. Tnsschen tweeën, Stant ik en mag nie klagen, 'k heb rnimmijn provisie opgedaan voor gheel de jaar, maar 'k ben er toch nie gierig meê 'k laat nog al dikwijls nen keer stoppen door den eenen en den an deren. Stant. Dat is de vriendschap, Pol, en de geselschap van 't leven nen mensch moet zijnen evenaasten al op tijd nen keer een plezier doen. Pol. Hewel. Stant, 'k en rook mijnen toebak nog den helft zelf nie op de menschen kennen mij daar op, zooveel te meer da'k altijd goeiën heb. Stant. Dat weet ik door ondervinding, Pol maar zeg nen keer, wat dunkt n van »t weêr Pol. Maar, Stant, 't weêr is goed 't is volgens 't sesoen en hoe langer dat het open blijft, hoe beter voor de boerkes Stant. Wij hebben tussohen den maan dag en den dijnsdag nacht toch schrikkelijk veel regen g'had, Pol Pol. JaAm, Stant, maar nog geenen drnp te veel 't land is zoo goed uitgebreekt en 't kan nog tegen zooveel nat. Stant. En nu schreven ze gisteren in de gazetten dat het zal nen zachten winter zijn, Polen d'ander week spraken ze van gewel digen vorst en sneeuw gedurende de twee eerste maanden van 't nieuw jaar. Pol. Ze kunnen nog wel twintig keer veranderen van gedacht daarover, Stant, maar 't is mij gelijk wat z'er over schryven, 'k en geloof er toch niemendallen van. Stant. Zien is schoon, zei den blinden, en pakken lijk 't komt, dat moeten wij, Pol. Pol. Dat is mijn zeggen, Stant, en 't zal toch altijd iets zijn. Stant. Maar Pol, wat is den eerdbol sedert twee a drij weken toch veranderd G'en zaagt maar een goeië boogscheut ver voor uwen neus en nu kunt ge van hier neu gheelen hoop torekes tellen en meulens zien draaien. Pol. Ja, Stant, 't groen en de blèren zijn nog nen keer gesneuveld voor een jaar. Stant. De natuur is toch wonder, Pol die jaargetijen die malkander opvolgen meê de grootste regelmatigheid en die zoo gemak kelijk leven en dood veroorzaken onder alles wat er bestaat Pol. Hier is er nog een lesken te nemen voor die groote verstanden die spotten meê ons religie en meê 't bestaan van onzen lieven Heer, Stant Stant. 'k Geloof ik dat, Pol, wie kan 't anders uitleggen tenzij door een almachtige hand die alles bestiert en sohikt en ten besten brengt Maar er is nog een ander lesken in begrepen in de regelmatige eu altijd voort gaande achtereenvolging der sezoenen. Pol. Te weten, Stant Stant. Wel, Pol, de conditie en 't lot leeren kennen van iedereen van ons hier op de wereld 't uitschieten van hoornen en Ïlanten meê den uitkomenen, wat verbeeldt at anders als de eerste stonden en dagen van den pasgeboren mensch 't Opgroeien en groot worden van blaren en vruchten, wat beteekent dat andera als de jonkheid en 't vol wassen leven van 't menschdom En 't geel en rijp worden van al wat den natuur voort brengt, waarvan spreekt odb dat anders als van onzen onden dag Pol. En van 't geen er op onzen onden dag volgt, Stant Stant. Jiewel ja, Pol't was daar da'k wilde komen van ons afsterven of dood, die daar altyd vroeger is als iemand gepeisd en had. Pol. 't Ie waar genoeg, Stant ja, veel dingen die onB omringen en bijna alles spreekt ons gedurig vau de dood en hoeveel menschen en zijn er toch niet die er van z'leven nie aan en denken Stant. 't Leven van nen mensch is lijk nen rook, zei Sisken mij nog de verledene week, en de man had gelijk. Pol. En zeggen, Stant dat er toch zoo veel snkkelsers zijn die leven alsof ze nooit en moesten sterven; pakt nu nen gierigaard per exempelhij en durft maar slecht eten en drinken dag en nacht studeert en wroo- telt hij om zijn kas meer en meer op te vul len kau bij iemand op behendige wijze by den neos leiden en hem zijn oensen afzetten, hij en zal nie mankeeren geenen moment rust en heeft de kerel en belaas Pitjen de dood komt en de sukkeleer en draugtnie meer meê als den ermsten mensch van de wereld zijn kist zal misschien een beetje schooner zijn, maar se wordt toch ook iz den grond gedolven en gingt gij eenige weken later eens kijken, dia rijke vrek zou n doen achteruit deinzen van schrik zoowel als den verlatendsteu bedeleer Stant. Waar zijn, Pol, waar zyn En 't is 't zelfde meê al die eerekruisen die d'hoo- veerdige en trotsche mannen achterna loo- pen En meé al die vuile eu afschuwelijke eerloosheden die d'ontuchtigaards achtervol gen En meé al die gevoelens van haat en nijd waar dat zooveel juloeze menschen meé in hun herte loopen Als Pitjen de dood afkomt, 't is van Deposez arme En 't u van en avant, d'eeuwigheid in Pol. Ja, Stant, dat is de groote zaak 't En is meê den mensch niet lijk meê nen hond ofeeu kat 1 Maar die lange eeuwigheid, die eeuwigheid zonder ende Stant. 't Is 't lot van iedereen, Pol En hier staat alle man gelijk voor de wet, en elk zal hebben naar verdiensten 't Zal daar gaan lijk den verleden zondag in onzen werk- manskrizg Pol. En wat was 't daar, Stant Stant. Hewel. Pol, 't was daar prijsdee- ling voor de puntjes, 't is te zeggen voor degene die best opgepast hadden. Pol. En waart g'er bij, Stant Stant. Jammaar jaak, Pol, en dat nog eenen van d'eerste. en ik heb mij daar een paar bedlakens uitgekozen zoo groot en zoo schoon, da mijn Trien de tranen in d'oogen kreeg van blijdschap als ik 's avonds thuis kwam. Pol. En was 't alzoo voor iedereen. Stant Stant. Elk naar verdiensten, Pol er waren broeken, jippen, lakens, hemdens. sar- giën.enz., en elk op toer van verdiensten mocht komen uitkiezen. Pol. Maar, Stant, de donsjen schrijven altijd in hun gazetten dat d'aalmoes vernede rend is voor den werkman eu dat zij van hem nen slaaf maakt lwaren die menschen nie beschaamd of bevreesd van om hunnen prijs te gaan Stant. Wel nieneena, Pol ter contrarie, 't was meê den lach en de vreugde op 't aan gezicht dat iedereen om zijn gerieflijk stuk omkwam en we lachen wij zwierig meê dat dwaas geseever van de donchisten overigens 't is veel gemakkelijker van te lachen meê de goe werken die aan d'erreme menschen ge daan worden als van ze zelve te doen Pol. Daar zijt g'er, Stant 'k en weet niet hoe dat se nie beschaamd en zijn die op makers en bedervers van 't volk van te dur ven zeggen en schryven dat er geen goeië werken of aalmoesen aan d'erreme menschen en moeten gedaan worden, naanlat onzen lieven Heer zelve plechtig verklaard heeft öat er altijd noodlijdenden onder 't menschdom zouden bestaan hebben, en dat het een plicht is voor iedereen van die menschen t' helpen cn bij te staan 3tant. Jamaar, Pol, de donchisten dur ven alles zeggen en schrijven, en iedereen weet datz'en doen zij nietB als liegen en bedriegen en opmaken, maar alle deftige en verstandige menschen lachen ze vierkant uit en laten ze loopen meê 't baar al buiten Pol. En of ze gelyk hebben, Stant want meê al den bluf en 't gezeever van de donsjen en is er nie veel in den zak te steken, en zon de kristene wereld een heidendom worden en was er daar nog iets anders te doen in den Werkmanskring, Stant Stant. Neen 't, Pol, ons feesten en con certs zullen gaan beginneu 't was nu van de week den feestdag van S1* Cecilia, eu nu gaan ons tooneelmannen afkomen maar w'lieb- ben verleden zondag in den Kring 't bezoek g'had van onzen Mr den Burgemeester en van Mr den Minister De Bruyn en vau al ons heeren Representanten en Senateurs Pol. Dit is schoon, Stant, voor die hee ren, en was M' Woeste daar ook bij Stant. Jaai, Pol, en w'hebben die hee ren allemaal ferm toegejuicht, maar toch bij zonderlijk dien braven Mijnheer Woeste ik zat te kaarten als zij binnenkwamen zij kwa men ons allen groeten op onze plaats en Mijnbeer Woeste vroeg mij of ik mij weren kon ja, Mijnheer Woeste, antwoordde ik, ik win drij eens en half. De brave man lachte hertelijk en wenschte mij geluk. Pol. En zeggen, he Stant? dat de don chisten dien braven en deftigen Mijnheer Woeste den stijfboofdigen vervolger van 't werkvolk durven noemen Stant. Altijd 't zelfde, Pol liegen en bedriegen en lasteren 1 Pol. En is er daar dan ook in 't publiek niets gezeid, Stant,» Stant. Jaat, Pol voor dat de naamaf- roeping begon, beeft onzen beminden Direk- teur ons eenigo woorden van opbeuring toe gestuurd hy heeft ons opgewekt om in onze ;oede gevoelens te volherden, om brave en leftige menschen te blijven, en om zoo voort te werken voor onzen zedelijken en stoifelij- ken voornitgang. Pol. En dat was zeker spek aan 't hert, Stant Stant.Jaat, Pol, en w'hebben daarachter ons spelen hernomen meê vreugde eu plezier, meer en meer versterkt in 't goed en gewa gend voor den strijd. Pol. A la bonne beure, Stant 1 leve en bloeië meer en meer nwen weldoenden en kostbaren Werkmankring van Aalst Stant. Dank u. Pol en nu trek ik voort, en tot de naaste week Pol. Als 't. God belieft, Stant Wij lozen in den - Standaard van Vlaanderen Brugge De muilplaag duurt nog altijd hevig voort in den peerdenstal van de maat schappij van den ruimdienst gevestigd te St-Michiels en niet to St. Andries. Dins dag hebben er nogmaals twee peerden moeten afgemaakt worden. Wij geven ten onrcohte den naam van muilplaag aau do ziekte diq ia do stallen vau M. Geerts en C° te St. Mi- chiels zulke groote verwoestingen heeft aangericht. Het is eigenlijk het snot. Het is zeker dat deze besmetting anders ge vaarlijk is voor de peerden dan do muil- hlaag voor het vee. Deze schrikkelijke ziekte had over ongeveer drie maanden iu de stallingen van M. Geerts eu C° ingebracht geweest. Seffens werden de peerden door eenen peerdenmecster verzorgd, maar de sterk ste geneesmiddole waren onmachtig tegen de immer aangroeiende kwaal. Liberale scholen. In Holland gelijk iu België bestaan Liberale scholen. Niets slechter dan liberale scholen, wij hebbep het duizendmaal gezegd. De libe rale scholen zijn zoo slecht dat zelfs de Joden er tegen opkomen en do Holland- sche opperrahijnen verwittigen de Joden dat zij met do libeialc scholen moeten afbreken en eigene scholen stichten, omdat de liberale scholen kweekscholen zijn van vrijdenkerij, opstand, radi- kalismus en socialismus. En men ziet onder ons katholieken, die hunne kinde ren naar de liberale scholen zenden 1 Welke verblinuheid 1 Welke schande I De Joden, zoowel als de katholieken, vorklaren dal do liberale scholen de kinderen bederven en vergeuzen, en toch ziju er in ons midden ouders die oogcu hebben om met te zien en ooren om niet kooren. Alles voor cl© klooster- scholen. De geuzenbladen.roepen nog altoos schandaal over de nieuwe ver deeling der schooltoelagen. 't Is al voor de kloosters jammeren zij. Welnu, de waarheid is, dat do scholen die voordeel zullen trekken uit den maat regel van den brer Schollaert 202 in getal ziju, waaronder 150 gemeentescho len, 31 aangonome scholen, waarvan de toelage aan de gemeente wordt betaald, on eDkel 21 vrije, aanneembare scholen. Ziedaar hoe de regeering der vrije scholen begunstigt, ten nadecle der officiëele I Is het niet te verwonderen, dat de geuzen, al het voordeel ziende dat dc vrije scholen genieten, vooral ziende hoe de schooitoelagen de kloosters verrijken, zich niet haasten om vrije scholen in massa to stichten, ten einde zeiven die toeligen in te palmen Het contingent voor 1899 is bepaald op 13,300 man en het algemeen contin gent op 100,000 man. M. Buis bij een godsdienstig feest. De burgemeester, die bij de socialisten voordrachten gaat geven, woondo woensdag >le inhuldiging bij van de Brusselscbe afdeeling der Union chré- tienne dejeunes gens. Maar 't is eene protestandscho vereeni- ging, hoor. Als 't eene catholioke was, zou onze Karei er nog het puntje van zijnen scherpon neus niet durven laten zien. Over de catholieken denkt hij heel an ders. getuige den 7 september. Het veemerken. Er is in 't ministerie vau landbouw ernstig spraak van de definitieve afschaffiug der oorrin- gen. Ze zouden vervangen worden door een merk met een gloeiend yzer op de hoorns of tie hoeven. Falb voorspelt omtrent den winter 1898-99: Do eerste helft van december zal droog en de temperatuur beneden de normale zijn. In de tweede helft zal de tempera tuur rijzen en zal veel sneeuw vallen. Voor januari voorspelt Falb ook veel sneeuw de temperatuur zal in de eersto helft der maand laag zijn en daarna rijzen, Io de eerste helft van februari zal het zeer koud zijn; dan slaat het weer plotse ling om. Tegen den 10 ziju noorderlicht- verschijuselen to wachten. Meert zal iu het begin zeer koud en tegen het einde warm zijn. Ook'in dio maand zal er veel sneeuw vallen. Valsche tweefrankstukken zijn in Antwerpen in omloop. Iu de Saucies- straat heeft men er een ontvangen met de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1866, goed nagemaakt, maar wat lichter van gowiebten van kleur. Krijgsgerecht. De kommissie ge last met het onderzoek van het wetsvoor stel van den beer Vau der Linden, volks vertegenwoordiger van Brussel,aangaande bet gebruik van het Vlaamsch bij het krijgsgerecht, heeft een gunstig advies uitgebracht. Zij «telt voor aan ieder lid van den krijgsraad, of vau bet gerechtshof den plicht op te leggen zich te wraken ('t is te zeggen zich onbevoegd te verklaren) indien hij, de Vlaamsche taal diet ken nende, geroepen is eenen beschuldigde te oordeelen die genne andere taal ver staat. Om in 't vervolg benoemd te worden tot een ambt van het gerecht ia het leger, zal men de beide talen Vlaamsch en Fransch, moeten kenneD. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 3 schrijnwerkers leerjongens van 14 tot 15 jaren voor alle werk. Vragen werlt Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman dagloouers cn fabriekwerkers. Nieuw snelschietend kanon. Een Fransche officier beweert een nieuw veldkanon uitgevonden te hebben dat, volgens hem, vijf-en-twintig schoten per minuut geeft en zelfs tot drie-en-dertig kan gaan, als het door behendige kauo- niers wordt bediend. Ieder kanon werpt eene hoeveelheid schroot uitgelijkstaande met 500geweerkogels. De kanonniers zijn tegen de kogels vau het voetvolk beschut door eenen helm die bestand is tegen den kogel vau het Lobelgewecr, afgeschoten op 100 meters. van Reizigers, Klerken en Patroons. Met de Kersmisdagen zal het Comiteit een familiefeest inrichten bestaande in een concert opgevolgd door de trekking van een kersboom voor de jonge kinde ren der leden. Deze worden er met hunne familie op uitgenoodigd. Het Comiteit doet een oproep aan al de leden opdat zij door de gift van voorwerpen, tot den luis ter van den kersboom zoudon bijdragen. De kleinste geschenken zullen met dank baarheid aanveerd worden, en mogen besteld wordeu ten lokale Beiersch Hof Groote Markt, 4. HH I Zooveel lof werd er bode en Volkstem over Moorsel, Koninklijke Harmonie en katho lieke eensgezindheid, dat ik Dinsdag, ter gelegenheid der Stó Ceciliafeeiten aan de bekoring niet wederstaau kon er mij met eigene ooren en oogeu van te overtuigen. Hier is een zeer kort verslag over al wat ik zien mocht en hooren. Laug voor 't aangeduide uur was het lokaal der Maatschappij proppeusvol (dat het weder slecht was kon men geens- zius zien op de opgeruimde wezeus.) Om 8 V» uren zette de Koninklijke Harmonie, gevolgd vau een overgroot getal Eerc- ledeu zich in beweging kerkewaarts om er de H. Mis bij te wonen. Twee prachtige muziekstukken werden in de kerk uitgevoerd Mignon uit het opera van Ambroise Thomas vóór de offrande Flor la Belle, ua de Conse cratie. Denderbode ver van te overdrijven ge zijt nog onder de waarheid gebleven. Do 8 juiste uitvoering van deze moeilyke stuk ken heeft iedereen tan uiterste voldaan, ieders scbooue verwachting overtroffen en nog eens getoond wat talent en kunst liefde en eensgezindheid vsrmogen. Een woord van hulde <lus aan den ieverigen Bestuurder, den heere G. Pape, welken onze tegenstrevers, te vergeefs toch, te kort wilden doen in eere en ach ting zelfs bij zijne vrienden. Mogo hij zich overtuigen van het oude spreekwoord Dat het goedo vruchten zijn Waaraan de wespen azen. Hulde aan den Onderbestuurder, den heere Th. Cooremtn, den jongen maar taaien werker maar oavermoeibaren strijder voor den bloei der Harmonie en de zegepraal der eenige goede katho lieke zaak. Metgrooten moed eu taai ge duld vooruit, beste wapenmakker. Hulde en dank aan de talrijke Wer kende Leden die zooveel en zoo kunstig bijdragon tot het opluisteren en welluk- ken der plechtigheden en feestjes, die altijd op de bres ziju waar bet de belan gen der ware katholiekon geldt. Hulde aan de Eereleden die noch tijd noch geld sparen, noch hunncu persoon om te ondersteunen, te doen bloeien en groeien de Koninklijke (tot spijt van wie 't benijdt) Harmonie vau Moorsol. 135 Leden gingen ten offeren. Zoeter, aaugenamcr meer aanmoedigend klonken nooit in mijne ooren de woorden welke de Priester elkeen zegenende toesprak Pax tecum. Vrede zij met u. Ja, vrien den, de vrede zij eenieder van u, vrede u allen, vrede onder u allen, opdat gij in 't kort met die eendracht, met die eens gezindheid weder moget winnen wat ge verloort. Het tweede nummer van het feestpro gramma was volgeus oude loffelijke ge- woonto het vriendenmaal rond 1 ure. 180, zegge honderd tachtig leden hadden hunne hijtreding verzekerd. Burgers en werklieden allen aan den zelfden disch gezeten, vorbroederden er gulhertig met elkaar cn gaven er elkander de boste en rechtzinnigste blijken van genegen heid en liefde gelijk het ware democraten past. Een vriendenmaal zonder heil dronk dat kan niet. De Voorzitter der Koninklijke Harmonie nam dau het woord era al de Leden te bedanken over hunne talrijke opkomsteter kerke en ten disch om ze aan te moedigen tot vol harding in de katholieke troaw en eens gezindheid. (Algemeene bijtredingj. Nummer III, 's avonds om 8 uren, nog een vriendenmaal waar de onverge telijke, traditioneele en voor meneer Peterus maagbrandendesauciskens opgediend werden. Ik mag loch dit verslagsken niet eindi gen zonder eeue eervolle melding te geven aan het Feestlied dat ter gelegen heid van S* Cecilia geleerd werd en ge zongen. Hoo machtig, hoe wonderschoon dreunde het uit de rangen, hoe meesle pend zijne begeleiding, hoe aanmoedi gend de woorden, hoe toegepast aan den tegenwoordigen tijd Geene roode groent of blauwe vlag Bij katholieke Moorselaren Zulke feestjes doen waarlijk het herte deugd en bereiden het tot den aanstaan den strijd. Koninklijke Harmonie I Moorsel is fier over die de kuuste mint die voor de kunste groeit en bloeit, die door de kunste strijdt en zegeviert Koninklijke Harmonie I Katholieke Vrienden I Vooruit op de baan van eer Nieuwe zegepralen glinsteren reeds in 't verschiet Rust roest, begeeft er u niet toe.... Met moed vooruit Moorselaren baud in hand Toor God Kerk en Vaderland XX. P. S. Den Woensdag eenen Moorse- laar gezien Het en was niet bijzonder voorde Fanfaren 1° stuk wel uitgevoerd maar eeu oüken, naar 't 2® niet meer ge luisterd Ten offeren 80 (13580l55 1Ü) en nogthans 's avonds te voren nog eens wel opgekoterd omdat er de zwarten zoo fel uitkwamen. Concurrence impossible dienstdoende Apotheker Zondag 27 November 189b, Mr Bonner, Bisschop- straat. Al te voorzichtig I Verleden zomer moest zekere Missiaen, van Maria- kerke, bij Oostende, naar Frankrijk ver trekken om in den oogst te werken. De man had een spaarpotje van omtrent 700 fr. Zeer gierig zijnde en gevolgenlyk zeer wantrouwig jegens zijnen evennaaste, wilde hij ziju geld aan niemand toever trouwen. Eindelijk kwam bij tot een be sluit by groef des nachts het ijzeren kistje waarin do zuur gewonnen knoppen lagen, in den grond nevens den muur van de stalling eener hofstede. Hij vertrok ge heel te vreden naar Frankrijk. Eenigo weken later, wanneer hij terugkwam, was 1 bij niet weinig verwonderd, te bestatigen dat zyn spaarpot verdwenen was. Hij deed eene aanklacht en het onder zoek ontdekte weldra den sleutel van het geheim de muur waarnevens Misssaen ziju geld begraven had, was tijdeus zyne afwezigheid omvergevallen, doch was hersteld. Men had bevonden dat zekere Van Rabaeys, de metser die het werk verricht had, na de uitvoering van het zelve, groot verteer deed en veel dronk te voren was hij een sober man. Verder kwam men te weten, dat hij op zijn spaar- boekske op denpost, in eenen trek eenige honderden franks had laten inschrijven. De waarheid kwam weldra geheel uit een persoon kwam verklaren dat Van Rabayes, dronken zijnde, hem verteld had dat hij, met de grondvesten van den muur op to kappen, het geldkistje gevonden had. Deze geschiedenis hoeft donderdag hare ontknooping op de rechtbank van Brugge gekregeu. Van Rabaeys is verwezen tot drie maanden gevangenis. Handelsblad Valschmunterij te 8' Nicolaas.— De rechtbrnk van Gent beeft uitspraak gedaan in deze zaak Aannemende het stelsel der verdedi ging, dat Vercruysse niet ten volle in het bezit zijner verstandvermogens was, heeft de rechtbank Frans Vercruysse veroor deeld tot de minste straf, drie jaar ge vangenis, on zijne miunaies, Eulalie Verniers, tot zes maanden. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft Pastoor be noemd te Gentbrugge, den E. H. Buysse, pastoor te Bottelare. Aalst. Zondag avond gaven jon gelingen der St-Aloysiu.spatronagie, in hun schoon lokaal der St-Jorisstraat, een feest dat ten beste gelukt mag heeten. Het programma behelsde Nonkel Thomas, een kluchtspelDe Bakker en de Muldereen tweezang, en Doctor Pil- lemanseen blijspel. Elk gedeelte van 't programma werd om to beter gespeeld. Innige deelneming in 't lijden en 't verblijden der Neven van Nonkel Thomas, bewondering over hunne heldhaftigheid in 't getrouw blijven aan hunne godsdienstige gevoelens, tevreden heid aan bun medelijden met de onge- lukkigen en over hunne bereidwilligheid om alle ongelijk te vergeven, hield ouder 't opvoeren van 't eerste stukje de aan dacht der hondorden toehoorders zoet en aangenaam geboeid. De tweczaag bracht de blijde menigte in geestdriftig vervoe ring en het blijspel verwekte een lachen en toejuichen zonder einde. De Bakker en de Mulder waren reeds door 't volk terug op het verhoog geëischt geweest; en, ca't bovenmatig welgeluk- keD vau Doctor Pillemans bleven de honderden personen als één man neerge zeten. 't Is dan Het lied der Solver stekken het jubelend bravo- en bis- roepen deed vernieuwen. Onder 't zingen van den Vlaamschen Leeuw verliet de menigte blijde de .feest zaal, in de hoop vau er binnen korten tijd te mogen wederkeeren. Eere aan de jonge zangers en tooneel- spelers. Zy staan met vasten voet op de baan der kunst. Ohoe schoon toch spre ken zij hun Vlaamsch I Eere aan den heer Volckaert, organist van St-Martinuskerk, die zoo meesterlijk de piano bespeelde. Eere aan M. Van Sinay, hoofdonder wijzer der aangenomene school van Mijl- beke, die altijd op de bres staat om het goed te doen en de brave jeugd op te lei den iu kuust en deugd Eere vooral aan den on vermoei baren bestuurder der patronage, den eerweer den heer onderpastoor Rombaut, on aan zijne goede medehelpers, die hunne jeug dige spelers, met onderscheiding, voor de eerste maal op het toonecl hebben ge bracht. Willem. Botermarkt. Heden zaterdag werden 678 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5420 kilos. Cartouches saus fumée J. Van den Bergh-Jouret. Verloren in den entrepot, den 23 November 1898, tusschen 10 en 10 1/2 ure 's morgens, door den heer Polydoor De Paepe Een zilveren manszakuurwerk (remon toir) met gouden boord, en gouden opwin der, en uurplaat met ornementen. De eerlijke vinder is verzocht hetzelve tegen goede belooning aan den eigenaar terug te brengen. -rJachtartikels Jaak Vau deu Bergh- Jouret. Diefstal met braak. Iu den avond van zondag 20 november 11. rond 6 uren 's avonds zijn de volgende voor werpen gestolen ten huize der We Roels, Gheeraerdslaau nr 3, alhier. Eene obligatie der Stad Antwerpen, serie 35,772 n' 11 Een zilveren zakuurwerk (cylinder) nr ongekeud. Op het deksel treft men een wageu aau, geladen met hooi en getrokken door twee paarden Eenen gouden ring met blauwen steen Twee gouden trouwringen, in deu eenen is een berstje goed zichtbaar Een gouden medaillon, iu 't midden eene roos, omringd vau fijne steentjes, drij boven en dry onder de roos Eene vergulde ketting Eeu paar gouden oorringen versierd mot eenige witte steentjes. Onze policie doet ieverige opsporingen en laat ons hopen dat de dader weldra geanipt worde. Cartouohes Bachmaan J. Vau den Bergh-Jouret. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Oktober laatst, in de landstreek Aalst, bedragen een geza menlijk gewicht van 629,846 kilogram men. Denderhautem. Men doet ons bemerken dat men niet stellig bepalen kac, hoe bet schot werd gelost dat wijlen Victor De Pelsemaecker trof, daar deze laatste geene verklaring deed aan de gen darmen, zoo wij hetiu ons nummer van zondag 11. schreven. Herzele. In den nacht tussehen maandag en dinsdag hebben stoutmoedige dieveu hunne nachtronde in deze gemeente gedaan op don wijk St-Rocbus. Bij Igna tius Killemaes, aau de statie zijn de ban dieten binuengodrougen langs eeue ven ster, hebben de tooglade geroofd en een gaar schoenen, enz. enz. meêgenomen. ij Joseph De Boom hebben zij een holle ken in de voordeur geboord eu langsdaar den grendel opengeschoven. Hier ook hebben zij do lade geledigd cn alles buit gemaakt wat hen onder de handen viel. Verders zijn de schavuiten op de zelfde manier ingebrokeu bij de Wed® Laureys. Na ook den inhoud der lade geroofd te hebbcu meenden zij iu eene nevenkamer ook wat gerief te vinden, doch zij waren in buune hoop bedrogen, want zij vonden orde moeder die daar juist dien nacht sliep met hare ziekelijke dochter. Op dit zicht naraea zij dc vlucht zonder erkend fe zijn, eene flesch Kriek medenemende die zij wat verder uitdronken. Bij vcrsehillige andere personen zijn de dieveu moeten vluchten, zonder iets l verrichtte kunnen bobben, t De gendarmen der gemeente zoekende schelmen ieverig op, en het is te hopen dat zij spoedig zullen gekend en aange houden zijn. Oorlog aan de reelaam. De Minister van spoorwegen heeft gelast dat uit alle spoorwegstaties de zelfwerkende uitdeelers van chocolaat, lekkernij, steks- kens, enz., weggenomen worden. Hij heeft ook het plaatsen van twee reclamen, in de spoorwegtreinen en post- booten, waarvoor hem 60.000 fr. gebo- den werd, van de hand gewezen. Die concessie heeft hij geweigerd, zeg gende dat de spoorwegstaties en vervoer- matorieel niet anders mogen dienen dan tot de doeleinden, waarvoor zij gemaakt zijn. In dezelfde gedachtenorde voortgaande, heeft de Minister ook zyn voornemen te kennen gegeven, alle aaukondigiug, van welken aard ook, in de spoorwegstaties te verbieden, en de bestaande overeen komsten, zoodra de termijnen verloopen zijn, niet meer te vernieuwen. De handelaars zullen dus een ander middel van reelaam moeten zoeken. Er wordt te Brussel veel gesproken over eene aftruggelarij op grooten voet, gepleegd met hulp van bankiersfirmas van Parijs, die aan de goedgeloovige lie den lijfrenten beloofden. Het schijnt dat alweer de beruchte Peelaert, alias Chat- tertou, in de zaak betrokken is. Hot par ket van Brussel, heeft zich met dat vau Parijs m betrekking gesteld, om de zaak te onderzoeken. De aftruggelarijen zou den meer dan 12 millioen bodragen, waarvan 8 millioen aan de eene bank en 4 millioea aaa de andere, beiden te Parys gevestigd. Die huizen, zegt het Journal de Bruxelles, bestaan sedert 13 jaar. De zetel de maatschappij was Bonifacio (Corsica). Het bestuur vau bruggen en wegen, heeft een zijner ingenieurs naar Duitsch- laud gezonden, om do proefnemingen te volgen vau dea elektrieken trekdienst op de binnenvaarten, daar genomen door eeue groote Berlijner firma. De maat schappij Brussel zeehaven zendt er ook een harer iugeniers naartoe. Woensdag avond hoeft een schoen maker vau St-Jaus-Molenbeek rakelings twee revolverschoten gelost op zyne 24 jarige dochter Marie. Haar dood wanen de, schoot hy zich vervolgens vier kogels in het hoofd. De toestand van den vader is zeer slecht; die der dochter is niet gevaarlijk. Het voornemen der dochter, van te trouwen met een jongeling, die den vader niet beviel, had in het huisgezin dikwijls aanleiding tot twist gegeven. Woensdag was de schoenmaker, na zulken twist uitgegaan en had verscheidene herbergen bezocht. Thuis komende zocht hij opnieuw ruzie en wond zich zoo op, dat hij ten slotte den revolver bezigde. Eene dienstmeid uit de Moretus- straat, de genaamde Francisca Van Enge len, van eene boodschap terugkeerende, word op den hoek der Plantynstraat te Curegüem aangevallen door eeneu per soon, die haar een mes tot aan den heft iu den rug stak. Vervolgens trof hij haar een tweede maal in het been, en ging daarna op den loop.] De meid werd bij hare meesters binnen gebracht, waar haar toestand onderzocht werd. De moordenaar is niet gekend, cn het slachtoffer heeft slechts zeer onvolledige inlichtingen kunnen geven. Francisca Van Engelen is 40 jaar oud eu sedert 20 jaren in denzelfdeu dienst. Eene vrouw vermoord in de St-Pie- ters-Aalststruat te Gent. Dy os-lag morgend vonden gebureu de deur vau eeo huis der St-Pieters-Aalstraat open staan ou verwittigden de policie. Toen zij met eenige agenten in het huis drongen, vonden zij oene vrouw, Virginia V..., op deu groud liggen. Aau hare voeten stond eene petrollamp waarvan het glas gebro ken was. Rr>nd den hals dor vrouw was eeue koord gestropt. De moord is gepleegd om te stelen. Men zegt dat Virgime V... eene som vau 20,000 fr. bezat. Over eenige maanden stool men ten hare ua- deele een kofferfort, dat men opengebro ken in eene naburige weide terug heeft gevonden. De moordenaars hebben hot slachtoffer eene prop in den mond gestoken vooraleer

De Denderbode | 1898 | | pagina 2