Donderdag 8 December 1898. 3 centiemen per nummer 349W Jaar 3320 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. - Wie inschrijft voor 1899 zal Den Denderbode van heden af tot Nieuw jaar gratis ontvangen Eendracht is macht. "verloren EER Landbouw. Kieshervorming. HELDENMOED in KLOOSTERPIJ 1 DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week veer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwUantiëfi door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat. N. 31. en in alle Postkantoren des Land Cuique Huum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Yonnieee op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den aijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zieh te wenden ten turecle van dit blad Aalst, 7 December 1898. Niets is meer prijzenswaardig, niets leidt beter tot het bestemde doel dan de Eendracht. Tweedracht is de baan naar den afgrond, naar de vernietiging. Pit hebben ons reeds lang vervlogene tijden bewezen. Hoeveel machtige koningen en vorsten moeten hunnen val aan de tweedracht toeschrijven?en integendeel watalgeringe ondernemingen verkeeren door de Een dracht iu ecnen bloeiënden toestand Eendracht maakt macht zoo luidt onze Belgische nationale kenspreuk en eenieder, moet als Belg zich tot plicht aanrekenen te bewijzen dat hij die vader- londsche keuspreuk getrouw is, dat hy man is om zo te bandhaven en te verde digen. Ja, in eendracht alleen is macht en dit moeten wij, Aulstenaars, nogmaals be toenen en als waarheid bestempelen. Scheuring, tweedracht is ons, jammer genoeg, al te wel bekend. Vóór vier jaar zagen we mannen verrijzen, zij hadden het gezworen Al wat katholiek is moet neérgebeukt worden. Haat, wraak, heersch- en baalsucht is hun ordewoord. - Die mannen die zich christen demokre ten noemen wisten door valscbhcid, door eerloosheid nog meer, een gedeelte van ons katholiek volk te verleiden, by zoo verre dat zij, met de hulp van blauwen en rooden, er in gelukten een bres te schieten in onze Aalstcrsche catholieke sterkte. Om hun doel te bereiken werd niets verwaarloosd. De geest des hoogmoeds had zijn werk verricht laster, eerroof on logen, ja zelfs, do lafste verzinsels worden prijs gegeven om onze catholieke leiders te beschimpen, te bespotten, baatelijk te makeu. Meer nog die zelfde zoogenaamde christen demokraten komen zich nog inniger te verzoenen met diegenen die ze vroeger om het hevigste bekamptea. Vry- denker, Liberaal en Sooialist zijn heden hunne vrienden en bondgenoten. Ze bewe ren voor God en Kerk te strijden met mannen die hun gansch loven streden om een verhaal naar het hoogduitsch. 32* VERVOLG. Ik geloof niet, dat hij daarom wegge zonden is Waarom hij hem voortgejaagd heeft, doet er niet toe, maar zonderling is bet, dat ik niet gezien heb.... Wat hebt gij niet gezien vraagde Dora, als de onde plotseling zweeg. Dat hij het huis verlaten heeft Ik geloof, dat hij in den nacht heenge gaan is. Hy son my vaarwel gesegd hebben, want ik heb altijd op een goeden voet met hem gestaan. Dora zag nadenkend voor zich zij kwam haar doel niet nader en wist ook niet, welken weg zij zou inslaan om het te bereiken. Bri gitte mocht niet vermoeden dat er bij haar argwaan tegen den knecht ontstaan was, sij zou hem als vriendin gewaarschuwd hebben. Misschien komt hij van avond terng, zegde zij ik zon hem de dear moeten wijzen, maar ik doe het niet, daar ik bevreesd voor hem ben. Ik geloof niet, dat hij zoo gevaarlyk is, spotte de oude. Maar ik geloof het. den Godsdienst tot 't laatste vonkje toe in 't hert des volks uit te dooven. Daar zijn ze reeds gekomen den judaspenning is hun door de logie uitbetaald, den verra- derskus hebben ze gegeven ze spreken ook al de taal hunner geusche vrienden immers in hunne schriften vallen ze de priesters aau, in een woord, vuige laster taal is hun alleen bekend. De bestaande samenleving is oud en versleten zij moet, volgens zekere libe ralen en socialisten verdwijnen, zij moet zwichten voor eene nieuwe hervormde maatschappy, die op god verloochening en wetenschap zal steunen, en de zooge naamde christoue democraten helpen meê. Eendracht, eendracht alleen moet onze catholieke bevolking bezielen meer dan ooit moeten wij uit al onze krach'ten samenspannen om den driedubbele vijand te bevechten. Daarom vereenigen wij ons, zijn wij eendrachtig om de nederlaag der vijanden van God en samenleving to ver zekeren. Eendracht alleen is macht, eu zoo alleen zullen wij eu moeten wij de geplukte lauweren van 1805 steviger om ons vaandel binden en bewijzen dat we machtiger als ooit strijden voor Gods dienst, Vrijheid, Vaderland en voor 't algemeen welzijn J. X. Gezondheidstoestand der huisdie ren gedurende de eerste helft van November. Snotziekte werd vastge steld op 4 paarden wolke op bevel der overheid geslacht werden. Onder de paar den afgemaakt voor de beenhouwerij wcr- deu er 8 snotzick erkend, waarouder 7 direct uit Engeland ingevoerd. Het mond- en klauwzeer heeft hevig gowned in de provinciën Brabant, Luik en Limburg, minder maar toch nog hevig in de provinciën Henegouwen, Namen en Antwerpen. In Oost-Vlaanderen werden 21 gemeenten door de ziekte bezocht, 7 in West-Vlaanderen en 12 in Luxemburg. Koolziekto met doodelijken afloop onder bacteriaanscben vorm werd geconstateerd 26 runderen en onder bacteridiaan- schen vorm op 23 runderen. De veekwestie in Holland.— Men leest in het Amsterd. Handelsblad Het centraal bestuur van den Neder- landschen Boerenbond, zeer betreurende de beperkende voorwaarden, waarouder de Belgische regeering het Nederlandsch vee wil toelaten, voorwaarden, die zijn inziens voor den Nederlandschen veehou der te bezwarend zijn, heeft zich tot de commissiën van aankoop en tot de afdee- lingen van genoemden Bond gewond met Omdat de meeBter u bang voor hem ge mankt heeft Ik vrees den meester meer dan den roode. Ja, dat doe ik de roode is soo erg niet. hij heeft een zuiver geweten I Heeft nw meester het niet? vraagde Dora bevreemd. Dat seg ik niet. Ik heb ook oogen en ooren, en in dit hnis heb ik veelgesien, wat ij niet beviel. De meester is ook niet goed voor n. - Zeg dat niet, dat hij het hoort waar schuwde de jonge vrouw misnoegd hij is soo als hij is, mijn man blijft hij, en er kleeft schuld aan hem. Of de roode Hans dat ook van zieh kan zeggen, dat weet ik niet, doch ik twijfel er aan. Brigitte gaf hierop geen antwoord zij nam den ketel van het vuur en braoht het voer naar den stal. Dora zag haar hoofdsohnddend na het waa daar klaar dat zij hier geen bijstand ▼ond. De bemerking van de oude, dat «jj mesr den meester vreesde dan de roode, die een zuiver geweten had, hield haar lang besig zij herinnerde zieh niet, dat Hagen ooit twist met de meid gehad had, derhalve kon Brigitte hem daarvoor geen kwaad hart toedragen. Nochtans moest zij hem om een of andere reden niet genegen zijn zij had dit te duide lijk laten blijken. Dora stond lang voor dan haard in diep verzoek geen aankoopen van veevoeder, meststoffen, granen, steenkolen, enz. in België te doen, tenzij de prijzen belang rijk met die van andere landen zouden verschillen, zoolang de Belgische regee- riDg da grenzen niet ruimer openstelt voor 't Nederlandsch vee. En verder De Staatscourant meldt dat de tijde lijke sluiting van Esschen voor den iuvoer van Nederlandsch melkvee het gevolg is van het ontdekken van drie gevallen van mond- en klauwzeer bij uit Nederland aangevoerd vee in de quarantaine inrich ting te Esscben. Iutnsscben schijnt verwaebt te mogen worden dat de sluiting spoedig zal wor den opgeheven en dat de kantoreu te Esschen wellicht reeds voor den invoer op 15 december aanstaande weder zullen geopend wordeu. Mond- en klauwzeer in Duitsch- land. Volgens eene mededeeling van het Keizerlijk gezondheidsambt te Berlijn waren, op 15 November, 1252 gemeenten (5,665 stallen) met mond- en klauwzeer besmet, tegen 1123 gemeenten (6608 stal len) op 31 October. Ik heb u over verscheidene weken ge meld, dat er in het ministerie groote besluiteloosheid heerscht over de veran deringen, die zouden moeten toegebracht worden aau de wet op de "wetgevende kie zingen. Zal men voor de kiezingen van 1900 de stemming por arrondissement behouden, in de voorwaardou waarin zij tot hiertoe werkte Zal men op die kiezingen een stelsel van Evenredige Vertegenwoordi ging toepassen, gelijk aan dat, ingevoerd voor de gemeentekiezingen, en 't welk ons de gemengde gemeenteraden heeft be zorgd, die thans in de groote steden zetelen Of zal men, om te vermijden dat een Brussclsch kiezer in eens zoo maar twin tig volksvertegenwoordigers en tien sena tors zal te benoemen hebben,besluiten de kieskaart van bet land te hervormen En zal men in dit geval evenveel kiesom schrijvingen maken als er volksvertegen woordigers te kiezen zijn, ofwel zal meu er zich loe bepalen de groote arrondisse menten in twee of drie stukken te ver deden Als die stelsels zijn bestudeerd en bc- iproken geweost, zoodat de zaak zooala men iu rechterlijke taal zegtin beraad slaging blijft. Een enkel punt schijnt, tusachou al die verschillende zienswijzen, elks bijtreding nadenken verzonken, bemerkte sij niet, dat de avond sterk begon to vallen. Plotseling schrikte sy uit hare peinsingen op sij verbeeldde sich in den molen in een verdaoht gedruisch gehoord te hebben. Was de knecht teruggekeerd, of... Zij ontstelde hevig het voorgevoel dat zoo eensklaps in hare siel opdook, dead haar als verstijven. Brigitte had hare verwondering te kannen gegeven, dat de roode soo heimelijk wegge gaan was, en in deze verwondering lag het vermoeden opgesloten, dat hy zich nog in een r gebouwen verborgen hield. Was dat on- igelijk In het geheel niet in den molen kon hij eene verborgen sohnilplaats gevonden hebbensonder dat de mulder het vermoedde; het wae mogelijk dat Brigitte het wist en hem iu het geheim voedsel bracht, ala hij sieh niet te voren met mondverraad voor verscheidene dagen voorsien had. Wellicht smeedde hy in sijn sehuilhoek wraaksuchtige ontwerpen, voor welker uit voering hij langer tyd noodig had misschien vertoonde zich wéér eensklaps de roode baan op het dak van den molen en in de verwar ring, welke hiervan het gevolg waa, vond de misdadiger gelegenheid sieh nit de voeten te maken. Al deze gedachten doorkruisten met blik semsnelheid do ziel der jonge vrouw het kwant er op aan den misdadiger op heeter- te hebben ontmoet namelijk dat er iets te doen is en het niet aangaat de zonder linge schikkingen van het tegenwoordig stelsel voordurend te laten bestaan. Er is overigens niets dringends, en niets verplicht die kwesties op te lossen tijdens den tegenwoordigen zittijd. Het zal tijd genoeg zijn zoo men iets beters vindt.dan het tegenwoordige stelsel, de hervorming to doen in den zittijd, die onmiddelijk de kiezingen van 1000 vooraf gaat. Voor dien tijd zal het ministerie er kunnen over beraadslagen met de rech terzijde eu wio weet of deze onderhande lingen, dio reeds begonnen zijn en zullen voortgezet worden, niet tot eene over gangsoplossing zullen leiden Dat die afwachtonde houding van het gouvernement niet behaagt aan de libe rale minderheid, is niet te verwonderen. De doctrinairen vooral zijn zeer onge duldig om do tegenwoordige wetgeving te zien veranderen, omdat zij zich beschou wen als slachtoffers en zich verbeelden dat elke verandering, welke ook, ze iu 't bezit zal stellen van een gedeelte der parlementaire zetels, die zy verloren hebben. Wat hen vooral vernedert, is van ver vangen te worden door de socialisten, in de arrondissementen, die als Bergen, Charleroi en Luik eertijds sterkteu waren van het liberalism. Zij weten wel dat zij er niet meer onver deeld meester zullen worden, maar zij zouden ten minste een gedeelte van de verloren zetels willen terugwinnen. En 't is uitsluitelijk daarvoor alleen, dat die goede doctrinairen zich bekeerd hebben tot het princiep der E. V., waarvan zij vóór de herziening niets hadden willen hooren. Dit middel schijnt hun voordeeliger dan de verdeeling der arrondissementen en aangezien meu geneigd is te hopen wat mon vurig verlangt, gelooven de liberalen dat de aanstaande kieshervorming zal ge beuren in den zin dor E. V. Deze begoocheling heerscht vooral onder de kopstukken der Ligue libérale eu draagt niet weinig bij om ben vau eene verbintenis met de socialisten af te houden. Zij berekenen inderdaad, dat zij met de E. V. geen enkel verbond zouden noodig hebben, om een gedeelte der zetels te herwinnen, toegekend aan hot arrondis sement Brussel. Indien zij aldus redeneerden uit een gevoel van eerlijkheid, dan zou men hun daarover prijzen. Maar het is vau hun nentwege onkel eene berekening van eigenbelang. En 't bewijs is, dat diezelfde liberalen openlijk bcginuen te zeggen dat, z®o hunne verwachtingen teleurgesteld worden, zy met de socialisten zullen stemmen. Van hunnentwege is het nog slechts eene bedreiging maar heeft men M.Buls niet reeds voor de socialistische candi- daten zien stemmen by de balloteeriug Hierover heerscht bij de liberalen te Brussel groote verwarring en gij hebt kunnen zien, door de incidenten op de laatste algemsene vergadering der Asso ciation libérale, dat de radikalen niet welvarender zijn dan de doetrinairen.Van weerskanten is de ontreddering volledig en dunuen de rangen, de leiders trekken zich achteruit eu het bevelhebberschap komt iu handeu van ondergeschikten en middelmatigheden. (Handelsblad.) daad te betrappen, hem aan het gerecht over te leveren en door sijne vereordeeling een onschuldige te bevryden. Dora was altijd eene moedige, snel besloten vrouw geweest eu sy hehoefde ook thaas geen langdurig overlegwat hier gedaan moest worden, moest spoedig gsbeureu. Zy stak een lantaarn aan en giDg den alen- van den molen halen, die altyd op de huis kamer aan eenen afsonderlijken nagel hing. Het verwonderde haar den sleutel daar niet te vinden waarschijnlijk had haar man hem meegenomen. Maar sy herinnerde sich dat in de slaapkamer nog een tweeden alcatel hing, die nog niet gebruikt was geworden. Hagen had haar dien kort na hun huwelijk geweseu en daarbij gesegd, dat hjj daar hing om in geval van nood, wanneer soms midden in den naehtsijne tegenwoordigheid door eenig on voorzien toeval in den molen gevorderd werd, te dienen. Zy vond den slentel en spoedde sioh naar den melen. Zij ging alle afdeelingen door, en bleef nu eu dan staau om te luisteren sij vernam niets, rondom haar was het stil, sleshts bij tussohenpoesen werd die stilte even verbroken door het ritselen der muieen. De jonge vrouw wilde wéér heengaan, maar de inwendige onrust, die sy uiet over meesteren kou, dreef haar met onweerstaan bare macht naar den trap, die naar den sol der voerde. Hoe gaarne schilderen de geuzeaga- zetten de priesters eu kloosterlingen af als nuttelooze en onheilstichtende leden der maatschappij I Daarvoor sparen zij geene middelen laster on logen zelf staan hun daarbij ten dienste, 't Is waar lijk eene uitzondering, wanneer een libe rale gazetscbrijver het over zijn geuzen- gemoed krijgen, kan een woord van lof en waardeeriug voor een geestelijk persoon neêr te schrijven. Dit is nochtans onlangs overgekomen aan den opsteller van een Parijsisch vrijdenkersblad wij willen zelfs aannemen dat het hem niet by verrassing en in verstrooidheid gebeurd is. Ziehier wat hij schreef Een laud, dat zijne martelaars heeft» blijft eeu machtig land eu wij hebben er bij Da drij geteld deze week. Het zijn arme zendelingen, vertrokken met hun kruis al eenig wapen, welke voor hun geloof en hun vaderland de bedwelmende wellusten hebben willen lijden, waar de eerste christenen naar smachtten. - Ik ken geene bewonderensweerdiger wezens dan deze mannen, die gaan ster ven, verre van de buuuen, verre van het vaderland, eu voor welke de marteling bij het vertrek eene hoop, een verwacht genot is. God, vaderland, vrnheid, dat alles dragen zij mede in de plooien van hun eenig kleed, en zij ondergaan het martelaarsschap gelijk de hongerigeu de brokkelingen van een feestmaal ontvan gen. Zij zijn de levende en bloedige getui gen dat boven datgene, wat de mensche- lijko zedeleer plicht heeft gehecton, er iets is, wat do goddelijke zedeleer slachtoffering - heeft betiteld. - Zoo hot als een wonder mag aanzien worden, dat een geuzenblad hulde brengt Daar boven souden de acht duiaend mud den graan liggen, waarvan Hagen dien dag ■oo herhaaldelijk gesproken had. De deur was gesloten. Dora soeht eu vond den slentel die haar opende. Zy trad binnen soover sy bij het onaekere schijnsel der lantaarn sien kon, ontdekte zy niets van hoopen koren, die sy toch dadelyk had moeten ontwaren. En wat was dat Achter in eenen hoek, dicht onder de binten van het dak speurde sij licht. Hield de roode sich daar schuil Zy meende de slagen van haar hart ta hooren, als zy er op afging koortsachtig klopten hare polsen en de knieën knikten onder haar. Thaus had sij de plek bereikt haar adem stokte, met geweld moest zij den gil weer houden, die haar op de lippeu zweefde. Voor haar stond eene brandende keers, te midden van strooi, hooi en andere lieht brandbare stoffen er was geen twyfel aan, dat wanneer de keers zoover afgebrand was dat do vlam deze stoffen deed ontbranden, het vuur zich wel aau het dak moest mededeclcn, waarvan de binten, gelijk Dora bemerkte, met olie gedrenkt waren. Alles was met duivelachtig overleg bere- keud de brand moest iu den nacht uitbre ken en zich door de genomen maatregelen met razende snelheid voortsettea. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1