Slecht middel. Zondag 11 December 1898. ,1 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie inschrijft voor 1899 zal Den Denderbode van heden af tot Nieuw- jaar gratis ontvangen. De Moordenaar? Landbouw. DE DENDERBODE. L)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutst.raat, N. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniwe op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de ad verten tien uit vreemde landen zich te wenden ten Bureale van dit blad. Aalst, 10 December 1898. Een Luiker socialist, eeu leider zelfs, heeft over de werstakingen eeu artikel afgekoudigd in Le Peuple. Gezel Bury heet de staking het slechtste middel. «De n werkstaking van Prayon, schrijft hij, n komt ons weer eens overtuigen dat de stakingen vau arbeid het slechtste der middelen is en dat meu er zijne toe- a vlucht slechts mag toe nemen wanneer alle andere middelen tot overeenkomst a zijn uitgeput en mislukt en wanneer o men bekwaam is te weêrstaan en zeker s te overwinnen, a Het zal stuiven in de roode partij en bijzonder te Gent waar zoovele wersta kingen op touw zijn gezet met het eenige doel wat leden voor de socialisteiij, wat meer gezellen iu Vooruit te krijgen om de leemten aan te vullen door de menig vuldige ontslagen veroorzaakt. Vooruit zal knarsetanden van woede, daar hij ziet dat zijn gedrag zoo bitter wordt afgekeurd door zijne vrienden van Brussel en Luik. Wij vragen ons af hoe die fameuze rooden zoo op eens zijn bekeerd, of liever gekeerd, want op eene bekeering, van wege dweepzuchtigon als de socialisten zijn, is er niet te rekenen I Ernstig is gezel Bury niet en voorzeker uit belang heeft hij gehandeld. De werstakingen zijn inderdaad een droef middel om de geschillen te slechten welke tusschen de patroons en de werk lieden oprijzen kunnen. Het is, wij her halen het, een gevaarlijk wapen, dat meer dan eens tegen de arbeiders is ge keerd. Men heeft inderdaad kunnen vast stellen met welke lichtzinnigheid er naar toe is gegrepen. En wat hebben wij telkenmale gezien Niet zoohaast waren oneenigheden ont staan of de rooden kwamen op om olie op het vuur te gieten. Op hunne meetiugeu hoorden wij ze uitvallen tegen de mees ters en de werklieden tot tegenstand aan zetten. De werkstakingen waren een oogst voor hen van nieuwe leden. Eu daarom bekommerden zij zich weinig om de ge volgen, de ijsfclijke gevolgoD van eeneu langdurigen oorlog tusschen kapitaal en arbeid. Op de arme kindereD, welke honger gingen lijden dachten zij niet; op de onge- W I E IS KAAR HET HOOGDUITSCH Tan EÜUARD WAG IS ER. lukkige moeders en echtgenooten welke beken van tranen vergoten dachten zij niet. Voor al dit lijden, voor al die ont beeringen waren zij gevoelloos. Zij meenden dat het genoeg was eenige centiemen naar het hoofd der opgewon- dene arbeiders te gooien om te mogen uitbazuinen dat zy de vrienden, de ver lossers van de verdrukten waren. En vele werklieden lieten zich heet nemen, lieten zich door lokaas verblin den en wierden lid der overgroote roode opflesschentrekkerij. En na dit alles gedaan te hebben heeft Le Peuple do schaamteloosheid de licht zinnige werkstakingen af te keuren welke door hare roodo vrienden zijn in 't leven goroepen Is er dan niets anders dan bedrog, is er dan niets anders dan huichel bij de socia listen te vinden Dat de werklieden die woorden van het rood orgaan overwegen: De werkstaking het slechtste der middelen. Denderbode heeft het altijd gezegd in bijna dezelfde bewoordingen door Le Peupledoor gezel Bury gebruikt. Wanneer de stakers niet mogen reke nen op de gunst van het volk dan is de staking op voorhand geoordeeld en tot mislukken gedoemd. En zij zullen dit slechts mogen doen wanneer de staking rechtveerdig is in hare oorzaak en in haar ontstaan. Wanneer alle middelen tot overeen komst zijn mislukt, wauneer de rechten der arbeiders op gevoelige wijze ziju ge krenkt en zij geen recht op hunne grieven bekomen, dan alleen is de oorlog gerech tigd en zullen de werklieden hem met kans van welgelukken kunnen voeren. Dit is echter niet altijd het geval en bijna maandelijks kunnen wij in Het Arbcidsblad lezen dat de aangegeven werkstakingen bijna allen met de ueêr- laag der werklieden eindigen. Zelden ziet men eene gelukken. Arbeiders, overweegt de woorden van bet rood blad, gij hebt misschien ook al reeds het oor geleend aan hunne verlei dende ophitsingen. Gij zult nu ziou wat weerde de woorden der socialisten bevat ten en met welke lichtzinnigheid zij van daag verbranden wat zij gisteren met den grootsten eerbied vereerden. Werklieden, dit zij u eene les; weeter al het voordeel uit te trekken welke zij bevat I Spanje-America. Spanje heeft het hooid in den schoot van Amerika neêrgelegd en toegegeven aan al de Ame- rikaansche eischeu bet ziet af van de Philippijnen zoowel als van Cuba. De Spaansche pers spreekt met droef- beid en rouw over die onderwerping, maar eeu andere uitweg was er niet. Over scheikundige of handelsmeststoffen en de daling der prijzen van de landbouw- voortbrengselen. Wij stellen als grondregel vast, dat het beste middel om gemakkelijk iu te gaan tegen de mededinging en de daliag der prijzen van de voortbrengsels, in 't alge meen, bestaat in de vermindering van bunnen verkoopprijs. Echter is die grondregel, alhoewel overal waar nog zoor dikwijls miskend in het landbouwpraktijk. Het is alzoo dat zekere landbouwers denken wijs en pro fijtig te handelen, wanneer zij het gebruik der scheikuudige mesten verkleinen of zelfs weglateu voor de teelten welker voortbrengselen aan lagen prijs verkocht worden. Zij beelden zich in dat zij de zuivere winst dezer teelten verhoogen door hunne uitgaven te verminderen. Opdat deze denkwijze gegrond zij, ware het uoodig dat de waarde van de ver meerdering der opbrengst teweegge bracht door de reilematige toepassing vau handelsmeststoffende kosten dezer bemesting niet te boven ging. Niets is echter minder waar dan deze veronder stelling, gezion de uitslagen bekomen in de landbouwpraktijk. Deze uitslagen stel len vast dat de waarde vau vermeerde ring des oogsts, welke men door het rede- matig gebruik der handelsmoststoffen be komt, zeer zelden beneden het dubbel vau den aankoopprijs dezer mesten blijft. M. Professor Wagner geeft in 't kort, als volgt, betrekkelijk de winsten, iu bet dagblad der landbouwmaatschappij vau het Groothertogdom Hessen, de uitslagen vau zijne menigvuldige bemestiugsproef- nemingen Door het gebruik der scheikundige meststoffen is de bekomene zuivere wiust gemiddeld, zeer voldoende geweest en meuigmaal buitengewoon hoog. b Do grootste winst is bekomen bijna overal waar de grond eene volledig be mesting, samengesteld uit kaïtnetme taalslakken eu soda-nitraat ontvangen bad. Indien de stikstof ontbrak aan de vol ledige bemesting, verminderde de wiust bijna altijd zeer gevoelig, zoo zij niet in verlies veranderde. b Eveneens, zoo de metaalslakken en de kaïniet ontbraken, bekwam men, iu '1 algemeen, aanmerkelijke kleinere win; ten dan met de volledige bemesting. Door het gebruik eener volledige be mesting heeft meu de volgende uitslagen bekomen b A) De middelmatige opbrengst in graan van akkers bezaaid met baver is j van 1600 kg. tut 3000 kg. per hectare geklommen, met eene zuivere winst van fr. 197,60. b B) De middelmatige opbrengst in granen van 5 stukken grond bezaaid met garst (waarvan de meeste met klavers) is verhoogd van 1900 kg. tot 2700 kg. per hectare, met eene zuivere winst van fr. 112,50. b o) De middelmatige opbrengst van 9 landen beetwortelen is vermeerderd van 40200 kg. tot 75,100 kg. beetworteleu, per hectare, eene zuivere winst gevende 311,25 fr. de beetwortelen geschat zijnde aan fr. 15,00 de 1000 kg. 223,75 fr. de beetwortelen geschat zijnde aan fr. 11,50 de 1000 kg. 136,25 fr. de beetwortelen geschat zijnde aau fr. 10,00 de 1000 kg. a Wij besluiten dus dat het redematig gebruik der scheikundige meststoffen, in 't algemeen toelaat schoone winsten te bekomen en alzoo op gevoelige wijze de koopsprijs onzer oogsten te vermin deren. Het is dus ook geheel onredelijk en tegcu ons profijt, indien wij het gebruik der handelsmeststoffen verminderen of jlatcn voor de oogsten waarvan de voortbrengselen aau lagen prijs verkocht worden. L. Van den Berck landbouw-ingeniour. 53"* VERVOLG. De markies van Charlemont had ook tegen haar party gekozen. Zij herinnerde hem aau zijnen ongelukkigen bloedverwant, Alexe Mixtome en dikwijls ried hfj mevrouw Mix tome, het meisje weg te zenden. De gasten van Charlemont waren vertrok ken, met uitzondering van graal Beuucourt en zijnen vriend Charles Bertin. Maria Barti- neux was meestal alleen, en gevoelde zich hierdoor te meer verlaten. Daarbij werd zij begeeriger naar eene gezelschapsjuffer, die haar kou oppassen en haar voorlas, die deel nemend hare klachten aanhoorde en hare verveling verdreef. Zij had het nog niet gewaagd mevrouw Mixtome bekeud te maken mot haar plan ten aanzien van bobo, maar besloot nu niet lan ger te aarzelen. Zij geloofde dat Eugenie spoedig naar Pa rijs zou terug keeren, dat haar huwelijksdag was vastgesteld en zij dan Sofie ontberen kon. Het zal voor Eugenie eene verlichting zijn, wanneer ik haar aanbied het meisje tot mij te nemen, dacht zij- August kan jufvrouw Lepage niet nitstaan, maar hij heeft er niets tegen, dat ik haar als gezelschapsjuffer in dienst neem. Ik zal mij nog heden naar Mont- fajon begeven en met Eugenie over de zaak spreken. Zij maakte een kenrig toilet en bestelde een rijtuig. De daines op Montfagon waren sedert eenige dagen genoodzaakt geweest 't huis te blijven, uit hoofde vau het slechte wéér. Nu was het eeu schoone eu aangename dag en de gasten vermaakten zich buiten met het cro- quetspel. Sofie was, op verzoek van mevrouw medegegaan, ofschoon zij zich liever op hare kamer had teruggetrokken. Mevrouw Mixtome eu mevrouw Bienjour ■toudeu ter zijde het spel aan te ziou. Al de andere dames grepen de bnllen, slechts ééne uitgezonderd. - Gij kent het spel, Sofie, zegde mevrouw Mixtome speel eens mede. Eer Sofie kon weigeren en zag wat haar plan was, liet eene dame haren bal vallen, zegde dat zij liever eene wandeling uuar de klippen deed. Eene tweede volgde haar voor beeld eu zij gingen naur het strand. Eenige andere trokken zich eveneens, onder verschil lende voorwendsels terug eu alleen twee oude dames bleven half besluitloos eu verlegen staan. De kleine opstand had zonder opschud ding plaats. In toon noch blik had men oorzaak van dit uit elkander gaan laten be merken maar Sofie wist zeer goed wat het beduidde en het bloed steeg haar naar de -en. Ook mevrouw Mixtome scheeu de oorzaak te begrijpen, waut zij waa toornig. Kunt gij mij zeggen, wat dit beteekenen moet vroeg zij, zich tot mevrouw Bienjour wendende. Het beteekent, antwoordde deze, een 'einig verlegen, dat de dames niet met juf vrouw Lepage op ééne lijn willen staan En waarom niet sprak mevrouw Mix tome streng. Waarde mevrouw, zegde eene gravin, die in de nabijheid stond en het geBprek boord had, het is jammer dat deze vraag tegenwoordigheid van jufvrouw Lepage ge daan wordt, on toch heeft het misschien zijne goede zijde, omdat zij;daardoor in de gelegen heid wordt gesteld zich te rechtvaardigen. De dames zijn wel bereid al uwe vriendinnen als haars gelijken te beschouwen, maar zij mee- ien, naar ik geloof, dat uwe vriendschap voor uwe gezelschapsjuffer ditmaal uw doorzicht heeft bedrogen. Op het gedrag vau het meisje valt niet aan te merken, maar wat weet men van haar? Ware zij niet zoo terughoudend over haar verleden en hare familie, zij zou ar de lieveling van allen worden. VEEZIEKTE. Verklaring van Minister De Bruyn. Op eene vraag van M. Borboux; Volksvertegen woordiger van Verviers, heeft de minister M. De Bi uyn in de Kamer de volgende ver klaring afgelegd De gozondheid van het vee laat mij niet toe, merkelijke verzachtingen toe te brengen aan het verbod waarvan M. Borboux gesproken heeft. Bij omzendbrief van 4 Novomber, wordt bepaald in welke gevallen bet verkeer van vee mag toegelaten worden, binnen de kringen waar dat verkeer an ders verboden is. Ik durf het niet op mij nemen, de verbodene jaar- en weekmarkten voor mager vee te heropenen. Het mond- en en klauwzeer woedt hevig in verschil lende provinciën des lands, en stellig zou het heropenen van gemelde mark ten de ziekte uitbreiden. Om dezelfde reden, is het niet moge lijk de voorwaarden te verzachten, on der welke het besluit vau 24 October 11. de markten voor slachtvee toelaat. Dat vee mag do markt maar verlaten om naar de slachtplaats te worden ge bracht. Veroorlooft men het onverkocht vee terug te brengen naar de stallen waar uit het gekomen is, dan loopt men ge vaar deze stalleu te besmetten. Dat ware overigens do feitelijke heropening der markten voor mager vee. Welnu, 't is geweten dat de markten voor mager vee de pootplaag hebben gebracht in zekere streken des lands die er vrij van waren. Vee dat uit het Land van Herve was verzonden, werd besmet bevonden, toen het op zekere Ib het niet genoeg, als ik borg voor haar blyf vroeg mevrouw Mixtome. Dat zij mijno gezelschapsjuffer is, moet mijne vrienden vol doende zijn. De gravin zag mevrouw Bienjour aan. Engenie bood Sofie den arm en leidde haar naar huis. Eer zij binnen traden kwam Maria Bartiuenx de laan ingereden. Mevrouw Mixtome ontviug hare vriendin des te hartelijker, wijl zij zag hoe vriendelijk deze jegens Sofie was. Mevrouw verklaarde wat zij kwam doen. Zij zegde dat zij zich zoo eenzaam gevoelde, nadat hare gasten vertrokken waren, dat zij geloofde dat Eugenie spoedig naar l'arijs zou gaan, om baar huwalijkstoilet te bestellen, en dat, indien mevrouw het toestond en juf vrouw Lepage er toe geuegen a as, het haar aangenaam zou zijn, wanneer Sofie voor twee maandon haar gast wilde wezen. Met droefheid zag mevrouw Mixtome dat Sofie's gelaat ophelderde bij deze uitnoodi- ging. ik blijf nog omstreeks veertien dagen op MontfaQon, zegde mevrouw. Als jufvrouw Lepage tot mijn vertrek bjj u wenscht komen, dun is het mij goed, maar als ik naar de stad ga, moet zij meê. Ik verlaat u ongaarne, dierbare me vrouw, zegde Sofie, toen de beide dames haar vragend aanzagen, maar ik zou Charlemont wel eens willen bezoeken* markten in Oost-Vlaanderen te koop was gesteld. a Wegens de afschaffing de getuigschrif ten van gezondheid, door de veeartsen af te leveren, zal ik onderzoeken of, in zekere gevallen, de getuigschriften niet vervangen kunnen worden door eene schriftelijke verklaring van de burge meesters, als het de veeartsen onmo gelijk is do beesten te onderzoeken, of als zij te verre verwijderd zijn van de plaats waar het vee zich bevindt. - Nu worden er slechts getuigschriften van veeartsen geëischt voor het mogen verplaatsen vau gezond vee, verblijvend in gemeenten of gedeelten van gemeen ten waar die verplaatsing verboden is. Er werd misbruik gepleegd bij het afle veren van die getuigschriften, en doet het zich nog voor, ik zal niet aarzelen het te beteugelen. Geen reglement geeft het bedrag op van het honorarium voor het afleveren van die getuigschriften verschuldigd. Doch voorzeker {mogen do kosten door gaans uiet hoog beloopen. Ik zeg hier tevens, dat de veerartsen geen hono rarium mogen rekenen voor het vast stellen van feiteu wegeus de gezoud- heidspolitie, buiten het loon dat zij mogen vragen ten laste der begrootiag vau mijn departement. - nroederlijkheid. De Flandre D libérale schrijft De bijval der nieuwe leer (de leering van Calvyn in de XVI® eeuw) was zoo groot dat b de pastoors en de monniken niet meer dierveu uitgaan in geestelijke kleeren b en hun haar lieten groeien om hunno kruin te verbergen. - Waarom zou het droevig tydperk van reaktie dat wij doorleven, niet eens ge- volgd worden van eene omwenteling gelijk aan die van 1566 Dat de libe- rale aristokratie het roemryk Eedver- bond van de XVI° eeuw vernieuwe. Dus de Flandre verlangt dat hot weer zou gaan gelijk over 300 jaren. De pas toors mochten op straat niet meer ko men, wilden ze niet beschimpt en ver volgd worden. Zoo een tydje, dat zou de Flandrt gaan 't Is op eene andere wijze altyd het zelfde deuntje der geuzerij Van H ongediert der Papen verlos ons Vaderland Hoe spijtig voor de Flandre dat de tyd van papenvreten nog lang schijnt te raoo- ten uitblijven en dat hare tanden lang zullen versleten zyn als hy eens aan breekt, Fondsenblad. Iets voor de melkboeren. Veel melkboeren en boerinnen verkoopen, se dert eenigen tijd, ontroomde melk. Dit is niet verboden, maar zij mogen deze melk niet verkoopen, zonder door een opschrift hunne klauten te verwittigen wat soort vau waar zij hen leveren. Daar sommige hoeren en melkverkoopers echter dit opschrift vergelen of behendig wegmoffe len, heeft de minister van landbouw een besluit uitgeveerdigd, waarbij die maaier van handolen te beginnen van 1 Januari verboden is. Ziehier deze schikkingen De melk, ontlast .van een gedeelte van de room, mag enkel verkocht, te koop ge steld of voor den verkoop vervoerd wor den in kannen of recipiënten, dragende op geheel don buitenomvang, eenen band iu donkerblauwe kleur, vau miustens 5 centimeters breed, uitkomende op eenen witten grond of op eenen anderen witten baud. Deze recipiënten mogen niet ge bruikt worden voor Jon verkoop van zui vere of niet ontroomde melk. De gesloten voertuigen met of zonder vakken mogen insgelijks gebruikt wordon tot het vervoeren van afgeroomde melk, op voorwaarde dat boven de kraan voor den verkoop het opschrift afgeroomde melk geteekond weze op witten grond met donkerblauwe letters van ten minste ïjf centimeters hoog, eu zonder eenige andere vermelding. De melk van koeien, door moud- en klauwzeer aangedaan, zal tot don handel mogen geleverd worden na verwarmd ge weest te zijn volgens eene wijze aange nomen der den minister van landbouw ou openbare werken. Zedenschennis. Geen enkele wet telijke bepaling straft de zedenschennis. Zekere gemeentereglementen slaan de overtreders in contraventie als het delict in volle straat gebeurt; maar de rechts pleging betwistte de wettelijkheid dezer reglementen. In die voorwaarden stelt de regeering voor art. 385 van het strafwetboek als olgt te doen luiden - Zal gestraft worden met 8 dagen tot 1 jaar gevangenis, 26 tot 500 fr. boet, alwie zedenschennis ploegt door gezan gen of geroep, welko't zedelijk gevoel kwetsen, gezongen of geroepen in ver gaderingen of openbare plaatsen, aan gehaald in paragraaf 2 v&n art. 444. - Indien de zedenschennis gebeurde in tegenwoordigheid van een kind beneden de 16 jaar, zal de gevangenisstraf één maand tot 3 jaar en eene boet van 100 tot 1000 fr. beloopen. In het vertoog der beweegredenen zegt M. Begerem. Naar bet oordeel der parkethoofden na onderzoek door ben gedaan, is het zeker dat er erge en herhaalde misbrui ken bestaan. Het zedelyk gevoel wordt dikwijls gekwetst, door zedelooze gezan gen on uitdrukkingen, op don openbaren weg, en ook door liederen in de Cafis- Chantants, waar do vryheid dikwyls alle palen te buiten gaat. - Dit laatste is zoer waar en wy hebben nooit begrepen hoe sommige catholieke bladen zulke instellingen, waar met de zedelijkheid op de schandaligste wyze wordt omgesprongen, willen aanbevelen. Komt sij dan morgen, jufvrouw Lepage? vroeg Maria Bartineux haastig. Als mevrouw Mixtome het toestaat. Mevrouw Mixtome gaf hare toestemming. Het gebeurde bij het croquetspel had hare oogen geopend. Zij wist nu aan welke belee- digingeu Sofie hier bloot stond en vermoedde wat zij reeila in stilte moest geleden hebben. Zij kon hare gasten niet wegzenden daarom wilde zij Sofie tot haar vertrek laten gaan. Mevrouw Mixtome beloofde dat Sofie deu volgenden morgen sou komen eu Hpoo- dig verliet mevrouw Bartineux verheugd het kasteel. Nog grooter was mevrouw Bienjour' vreugde, toen zij het vertrek van Sofie ver nam. Hare pogingen schenen met eeu ge- wenscht gevolg bekroond te worden. De avond verliep in stilte. Sofie sloeg eenen witten shawl over het hoofd en begaf zich naar buiten om eonige oogenblikken alleen te zijn. Eensklaps stond zij stil zij had achter de struiken eenen man ontdekt, die door het raam in het salon keek. Hy zag Sofie eerst toen deze verschrikt bleef staan, en trad toen insgelijks achteruit. Plotselings viel een lichtstraal op zyn gelaat en Sofie her kende hem. Zjj uitte eenen zachten kreet, die het midden hield tusschen schrik, twijfel en vreugd. Vader l riep zy. O, hemel, vader 1 XXIII. OP HEETERDAAD BETRAPT. De man die Sofie plotselings voor zioh sag was werkelijk haar vader, llare verbazing, ja, hare schrik, hem op Frankryk en op Montfa$on te ontmoeten, terwjjl sij hem vei lig in Griekenland waande, laat zich licht beseffen. Een oogenblik geloofde zy aan een visioen, want het scheen haar onmogelijk toe, dat haar vader bier kon zyn. Wat kon hem be wogen hebben zjjne veilige schuilplaats te verlaten en aich aan zoo een groot gevaar bloot te stellen Haar vader hier waar de menschen hem voor eenen misdadiger hielden en hem met vreugde aan het schavot zouden overleveren o Hemel I zou hy in syu ver driet alle voorzichtigheid vergeten hebben. Toen hare stem zyn oor bereikte, trok hjj zich in het struikgewas terug. Sofie sprong hem na en greep zijnen arm. Vader, riep zy andermaal, op gedemp- ten toon. Vader 1 Mynheer Lepage stond nog ale van den donder geslagen. Hy nitte echter na eenige oogenblikken eenen zachten vreugdekreet, strekte de armen uit e* drukte zyn kind aaa zijn hart. (WOHDT TOORÏSIÜZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1