Pol en Stant. HAELTERT.g-£J- Van tak op tak. Medeburgers Ruitersclub. 'TOONEELFEEST. Vincenlius de Paula, remie. Rechterlijke kronijk. Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. ichen Pol trekt op naar de boomvenditie. Stant. Ge sit lijk in uw zon- dagpak, Polwat is er te doen dan? Pot.. Och. Stant. een affai reken van nie mendallen t is ginder een wat verder op vanditie van eenige en eiken, en 'k ga zien of uc daar ook mijn gerief niet an kan vinden. Stant. Gaat ge misschien een stieleken bij doen, Pol, of hontmarchand worden Pol. Wel nieneen ik, Stantmaar 'k zou daar geern nen boom twee of drij koopen om ze te doen zagen en zo later te verbruiken naarmate da'k ze noodig heb. Stant. En waartoe kan dat hard hout u dienen, Pol Pol. Wel, Stant, voor ons peerdenalam; voor sledden, eegdens, zwingen, omscheeden, ploegen, karren, wagens, enz..., enz.... Stant. Levert gij zelf 't hout aan den schrijnwerker om al die dineren te maken. Pol? K Pol. Zooveel mogelijk, Stant't valt profijtiger en bovendien ge weet dan zonder twijfel wat ge verbezigt. Stant. En alzoo heeft nen boeremensch van alles van doen. Pol Pol. Nen boer die van alles niet en heeft op zijn hof, heeft te kort, Stant spek in de kuip en geld in de kas, dat is 't bijzonderste maar hij moet ook wel voorzien zijn van bout gezaagd voor alle geriefhij moet ook wissen hebben, dekroeiën, pereben van alle lengte en dikte, koorden en zeelen en teugels, en ketens en looze monljen, boetels en breek ijzers, spiegelboor en snijmes, spelnagels en andere, wasch- en vleeschkuip, enz..., enz..., te lang om te melden. Stant. Er en is waarlijk geenen end aan, Pol maar 't is toch de waarheid die ge zegt den onderhoud is groot op een hof. Pol. En 't is daarom, Stant, dat er nog moet nen eens overschieten als de pachten en zettingen betaald zijn, of 't boerken en komt er niet. Stant. 'tls alzoo. Pol maar 't weer blijft toch allervoordeeligst voor den buiten, en dat is ook een groote zaak. .Pol. Gat is waar, Stantw'hebben al dikwijls gezien dat 't loof dezen tijd van de jaar al vast gevrozen stond en dat er op veel plaatsen erremoei was in de stallen en nu, God zij geloofd, staan ons raapkes nog te groeiën en kunnen wij er aan als we willen. Stant. En als 't alzoo blijft voortgaan, Pol, en zult g'er geene weg meê kunnen meê ie voeiëragie Pol. Oh gie sukkeleer, Stant Hoe sehooner en beter weer wij hebben, hoe meer ook 't loof avanceert, omdat er wij er gedurig aan kunnen en ook omdat het zoo frisch en zoo jeugdig blijft en dat de lange steerteu er mee plezier in bijten maar moesten wij, zoo als het dikwijls gebeurt, er een maand of twee van afblijven door vorst en sneeuw, dan zou het kunnen gebeuren dat er overschot zijn met den uitkomenen. Stant. Zoo zoo, Polen zoudt gij dat misschien begeeren van alzoo een maand of twee strenge winter t' hebben Pol. In 't geheel niet, Stantwant als wij aan 't loof niet kunnen te velde, dan wordt alles op 't hof zelve geplunderd, zooda nig dat er welhaast niets meer overschiet graan, hooi en strooi, 't vliegt er al door door ae wijde muilen van ons lange steerten, en bovendien moet er seffens veel voor gekocht worden, en dan nog vervallen zij geweldig van melk en boter. Stant. Als 't alzoo is, Pol, 'k wenschte wel dat het van de jaar geen winter en wierde. Pol. Wel, Stant, we znllen het maar in volle betronwen aan onzen lieven Heer over laten maar zonder sneeuw en zonder vorst, en is 't ook niet te best't land mag en moet ne keer nitvriezen en 't is ook goed van voor eenige dagen onder een Bargie van sneeuw gedekt te liggen dat maakt veel onkruid eu venijn kapot, en dat geeft aan 't land nen nienwen natuur van vruchtbaarheid. Stant. Mij dunkt mij, Pol, dat het nog al moeiëlijk is om wel te doen en indien dë menschen 't weer moesten maken, 't zou mij een verwerreling worden op de wereld, nog erger als de die rond den toren van Babel. Pol. Jamaar jaat, Stant, en 'k en zon kik toch geen deel willen maken van de kom missie van de weérmakers, want ge zoudt het dikwijls meê loopen moeten halen Stant. 't Zou waar zijn, Polen 't is hier nog nen keer 't geval van onze» lieven Heer te loven en te danken, omdat hij alles zoowel schikt voor 't welzijn van 't mensch- dom. Pol. Jaat, Stant, en dat de menschen allemaal van goeiën wil waren Ink onzen lie ven Heer zelve, 't waas hier een hemelken op de wereld maar 't is mij nou een wat an ders Stant. 'k Geloof ik dat, Pol, en bijzon derlijk sedert dat dienen rooëu en groenen Bocialistenboel onder de menschen verschenen is nen mensch zou somtijds peizen dat 't gaat einde van wereld worden. Pol. 't Zijn kuifers, Stant, en 'tis een soort die niets unders als kwaad en miserie en kan te weeg brengen maar Kerk en samen leving hebben al dikwijls meê hoeveerdige en helscne jachthonden te kampen eu te strijden ê'had, en Goddank, Jilleken leeft nog Ln ebben wij den tjid van leven, we zullen wij g'heel dienen boel van valsche klachtspelers van de scene zien weggevaagd worden, «ven gelijk al hunne voorgangers. Stant. Daar en valt nie aan te twijfelen, Polmaar zeg nen keer, hebt ge dienen schoonen artikel nie hooren lezen die verle den zondag in den Denderbode stond en die geschreven is door een katholieke ziel van diep uit Holland Pol. Watten, Stantof ik hem hooren lezen heb Wel dry keeren heeft kozzen Tist hem moeten lezen zondag avond in d'her- berg terwyl dat we daar wel meê twintig man een glas bier zaten te drinken Stant. Dat stond op zijn pooten, he Pol? Pol. Dat was fijn en meê verstand uit een gestoken, Stant, en meê schoone en ver staanbare woorden geseid 1 Stant. En wat zei er 't volk van, Pol Pol. 't Was een algemeene goedkeuring, Stant, en ge moogt zeker zijn, had die hol- lander die dat geschreven heeft daar bij ons geweest, dal hy meê meer als éón pintjen zou getrakteerd geworden zijn Stant. Hewel, Pol, wat hekben ons ga- setten, Denderlude en Volkstem, en Recht en Vrede, ooit anders geschreven over de don- chiota|li, teu zij dat ze in vollen opstand zijn meê (Tl&ihge Kerk, en dat al hunnen zeever en al hnn werkingen gericht zijn tegen 't goep van Kerk en Vaderland Pol. Wel 't is te klaar, Stanten al wie de zaken kent en meê een treffelijk oordeel er over resonneert, en kan er nie anders van zeggen die valsche fariseërs riepen moord en brand, als Denderbode en andere katho lieke gazetten schreven dat de donchisten den weg insloegen van Luther en compagnie maar zegt dien verstandigsu en braven Hol lander nie jast hetzelfde Stant. Waarheid is waarheid, Polen 't geen wit is in België is wit in Holland en in Amerika en overal, en 't geen zwert is hier, is ook zwert op een ander Pol. Dat is mijn zeggen, Stant en al wie den dag vandaag nog durft gelijk geven aan 't donchistendom en die partij volcren, zijn ofwel onnoozelaards, ofwel flauwe geloo- vigen, ofwel miskontente die geern in troebel water een eerepoatjen of duimkruid zonden opvisschen Stant. Da vaagt zonder papier, Pol, an daarmee gaan w'er een spsllo aan steken voor vandaag 't is t' ongezond en te galachtig van alzoo altyd van kloade'mans te klappen 1 Pol. g'IIebt gelijk, Stanten ik moet ook mijnen weg voortzetten, of ze zouden wel kannen venditie houden zonder mij maar nog een woord, Stant 'k had mij misspro- ken over acht dagen als ik U zei dat ons Eleomis hier ten zeven nren gedaan wierd 't is ten acht uren, want er valt eerst t voeiëren en de stallen op te schikken Stant. 't Komt overeen uit, Pol maar alla, de waarheid zeggen overal en tegen alle man, 't is best en 't is den treffelijken handel Pol. Alles in eerlykheid en deftig heid En wel 't huis, Stant Stant. Als 't God belieft, Pol, en doe nen goeiën koop Pol. Bedankt, Stant staat, sedert vele jaren, het gebruik binst de maand December eenon dag vast te stellen voor de algemeene aanteekening der lotelingen welke aan de militieklas van het volgende jaar moeten deelnemen. Deze dag was gewoonlijk een dag van baldadigheid, verwoesting, schending van eigendommen en messengevechten. Ten einde de ongevallen van dien dag te voorkomen, had bet Gemeentebestuur den maatregel genomeu, den aanteeke- ningsdag af t' schaffen en hem te vervan gen door 4 zittingen in het Gemeentehuis, zijnde iederen Woensdag der maaud De cember, op welke dagen zij zich mochten aanbieden. Dit was bij bericht afgekon digd. De afkondiging dezer beslissing ver wekte misnoegdheid bij zekere lotelingen, en deze hitsten de anderen op om zich gezamenlijk ten Gemeentehuize aan te bieden, als manifestatie tegen den wijzen maatregel door het Gemeontebestuur genomen. Deze veranderingen moesten niet aan gevangen worden voor het gemak van gemeld Bestuur, maar werden na overleg slechts vastgesteld om aan vele familiën verdriet eu ongelukken te sparen die veeltijds uit de wanordelijkheden van dezen dag voortsproten. Woousdag 7 December, rond 2 uren namiddag, begon de samenkomst op de aangeduide plaats en weldra doorkruisten zij zingend de straten onder het plegen van allerlei baldadigheden en mishande lingen van menschen en dieren. Rond 5 en half uren bracht eenen dier woëstaards verscheidene messteken toe aan zijne medemakkers,en dit zonder twist*. Onnoo- dig er bij te voegen dat dezo woeste dagen weeral menige traan aan de bloed verwanten der getroffene jongelingen zulleu ontrukkkeu. Zullen de ouders nu iu hot vervolg beter begrijpen dat dezo maatregelen ge nomen werden, niet om aan hunne zonen eenen dag van vermaak te onttrekken, maar om aan hun zeiven en aan hunne kindereu Je droeve gevolgen te vermijden die gewoonlijk deze plichlvervulling me debracht. Dat de ophitsers het wel overleggen en in het toekomende zullen zij met de Gemeenteoverheid samen spannen om deze onheilen te helpen voorkomen. Och erremenZou het waar zijn 1?!? Ziet Lij er treurig uit 1 Is er bij maar don helft niemeer 1 Kom hier, mcnnckeu, we zullen a voor nen huiven kluit pilleke* koopen voor de galle I 1 l.f M een geestelijk man bespot wor- den?... Die vraag treft inen bijna wekelijks in V Land van Aelst aan. Maar ook geen week bijna gaat voorbij of men leest iu 't orgaan van Chipka, arti kels die niet alleen spotternijen maar zelfs schandelijke beleedigingen en vuige lasteringen tegen zekere Priesters be vatten. Zoo bemerkte men over eenige weken *t volgende - Te X (wij willen den naam der paro- chie niet noemen) is een coadjutor ge- n weest die voor de oude bewaarders rond liep in plaats van zijnen zieke- lijken pastoor te troosten en by to staan, van met hem te klappen, te kaarten, hem dc gazet eu een boek voor te lezen, bij was gedurig op trot, hij zocht de goede huizen voor hem op dikwijls kwam hy thuis zwaar geladen zijn mond sprak lastertaalhij pleegde on- recht en diefstal. Geachte lezers, hij die deze beleedi- gende eu lasterende regelen schreef, durft in 't zelfde nrde vrageu stellen. Mag een geestelijk man bespot worden Verbiedt onze religie dal niet Wat moet men van zulk oen sch rij ve laar zeggen Naar China. De heer Woeste onderluitenant, zoon van onzen achtbaren Volksve-tegenwoordiger en Staatsminis ter, is naar China vertrokken, alwaar hij de kleine eroep onzer landgenooten zal vervoegen, welke aldaar eene nijverheids- eu handelszending vervullen en d« stu diën doeu vau don spoorweg van Pek in naar Hankow. I»o litxM'dlo drukners blijft maar altijd voort beweren dat pries ter Diens zijne kap over de haag gaat werpen. D:i ir dat nieuwsje alleen door de libe rale. i wordt verspreid, blijven wij bij onze meeoiug da» die beeren huuue wenscben voor werkelijkheid nemen, in andere woorden, dat zij het uit gaoschor bert verlangen immers zij hopen dat hij het bij dien eersten stap niet laten zou. Wij zullen dus wachten tot dat de or ganen der groene kliek zullen gezegd hebben dat het waarheid is, oer wij zul len gelooven dat Priestor Daens renegaat wil worden. Wat is wel het domste. Vele wilden beprikken zich de huid met figu ren, of verwen ze met allerlei kleuren. Sommigen dragen stokjes iu hunne oor bellen en eenen ring in hunuen neus. Ouder ouze zwarte broeders uit Congo, zijn er die baartjes uit hunne oogleden trekken, en anderen die door eene lang durige prikkeling op hun voorhoofd eenen uitwas krijgen, niot ongelijk aan eene hanenkam. De Plathoofden iu Amerika leggen hunne kleine kinderen onder een toestel, dat het voorhoofd achterwaarts drukt er eenon platten vorm aan geeft. Bij >le Chineesche vrouwen is een kleiue voet do uiterste schoonheid de jonge meisjes dragen schoenen die hunne voeten zoodanig drukken dat deze zich niet kun nen ontwikkelen en altijd kindervoetjes blijven. Ook kunnen de Chineesche vrou wen moeilijk gaan zonder zich op iets te steunen. Een goede kant vau dat gebruik is dat de Chineesche damon en jufvrou wen gemakkelijk bij huis te houdeu ziju. En al die menschen doen die zottig heden, om ?ich sehooner te maken dau moeder natuur hen gemaakt heeft. Ouze beschaafde damen en jufvrouwen lachen er om, maar wat doen ze zeiven om schooner te schijnen dau ze zijn Zij prangen zich in een keurslijf zooda nig dat zij zich eene wespentaille maken, onevenredig met het geheele lichaam, dus eene mismaaktheid. En uit dat zot ge bruik volgen niet alleen ongemak eu mis vorming, maar volgens het oordeel der geneesbeeren, soms sleepende ziekte, soms schielijke dood. Wat is nu wel het domste? Te Hoboken, bij Antwerpen, hebben de liberalen de kiezerslijsten ten hun nen voordeele vervalscht. Meer dan 200 stemmen hebben zij frauduleus aan libe rale vrienden toegekend. Om dat bedrog te kunuen plegen, heeft men den rol der personncele belastingen vervalscht. Da ontvanger der belastingen van Wil- ryck, tegen den welken maatregelen zijn genomen, beweort dat hij geene schuld heeft aan die vervalschingen, dat zij bui ten zijnen weet, gepleegd ziju door zijnoa bureelbediendc. Nu, die bediende heeft bekentenissen gedaan. Maar, de liberale kopstukken van Ho boken weten daar ook altemaal niets van.. Hoe wonder En de liberalen beweeren dan dat ze de eerlijkste tegenstrevers der wereld zijn Maar 'f i.« geweten veeleer zal men fric.i'lelleu iu oeu hondenkot vinden, dan eerlijkheid bij de liberalen daar waar ze 't hooge woord voeren I Gekleurde koffie. De regeering heeft de Autwerpscho kooplieden toela- tiug gegeven, den koffie te kleuren met gomlak; maar de pakken, waarin deze verkocht wordt, moeten de opschriften dragen: Gelakte koffie. Do kleuring heeft voor doel den koffie glinsterend en schoon voor het oog te doen komen, zonder dat hij daarom iets nadeeligs voor de gezondheid bevat, ten minste al de kleuring geschiedt met on schadelijke stoffeu als suiker, dierlijk vet of gom. EXT Gezel Beltrand had V aangenomen deel uit te maken van een gemengd comiteit van propaganda voor de evenredige vertegen woordiging. Nu, dijnsdag 11. na de zitting dor Volks kamer, vergaderde de socialistische lin kerzijde en besloot, bij eenparigheid, in de tegeuwoordige omstandigheden alle combinaties betrekkelijk de E. V. te ver werpen. Do socialistische groep verklaarde dat de houding van gezel Bertraud geene hoegenaarnde verantwoordelijkheid der roode partij iu zich hield, to meer daar hij zijne partijgenoten niet raadpleegde vóór bij aauuam deel uit te maken van het comiteit-Beernaert. Zonder in princiep vijandig te zijn aan de V. eischen dc socialisten voor alles, het algemeen stemrecht puur en simpel. Gezel Bertrand wordt dus verloochend Ook gaat dat dc liberalen in 't geheel niet mee. Spaansche rent. In strijd met de door sommige bladen medegedeelde ge ruchten is het ageutschap Eavas ge machtigd aan te kondigen, dat de koepon der buitenlandsche leeuingen van Spanje, j die den 1 Januari vervalt, volledig zal - worden betaald. f Groote krijgsbewegingen van 1899. De groote krijgs bewegingen van 1899 zullen plaats hebben onder het bestuur vau geberaalRenard. De 3* en 4" divisies zullen er aan deel nemen. Bergen en Hasselt werden gekozen als concentratie-punten en de eindveldslag zal geslegen worden in de pleinen van Gembloers. Krachtens bestaande bevelen zullen de dienstoversten, bureeloversten en adjunc- ten van bet ministerie van oorlog, behoo- rendr tot regimenten van gezegde divi sies, deel nemen aan de manoeuvers. helden vau Chipka nu opeubaarlijk een 1 verbond hebben gesloten met de liberale baantjes-vooruit en de socialisten en lit met het doel ons catholiek Stedelijk Be stuur in de aanst. gemeentekieziugen te bevechten. Vroeger jaren waren de verraders van Chipka hardnekkige tegenstrevors van liberalen cn socialisten eu m«er dan eens dienden zij hen bloedige zweepslagen toe. Wij willen cr eenige herinneren. In een manifest vau Land van Aelst riep Onze Pie de liberalen toe Weihoe go durft in eene eerlüke - katholieke stad, o.nder 't Vaandel der ii geuzerij te voorschijn komen; dat Vaan- dol, bezoedeld met al de eeuwige vor- n drukkiDgen vau Geldafpersing enVolks- beulde rij dat Vaandel waar 't bloed uwer Modeburgers nog afdruptdat Vaandel recht gehouden door alles wat Vrijdenker en Socialist en Communard - is Ja er zijn independenton t'Aalst maar rotsvast katholiek die meer dan - ooit hun woord zullen spreken. Maar Liberalen en Vrijdenkers, achter- - uit 1 - Aalst kent uwe iüzichten Aalst weet wat uwe werken zouden - zijn a Aalst wil dit Vaandel van Geuzerij en Laudopetorij op zijn stadhuis niet brengen I Liberale Kandidaten, uw vonnis gaat uitgesproken worden zonder genade, - zonder appel I Hij die deze regelen schreef, heeft zijne partij verraden om met do zelfde liberalen en socialisten een verbond te sluiten en zoo te helpen het Vaandel der Geuzeu, der vrijdenkers, socialisten en commuuards in de hoogte te zwaaien, Jat Vaandel bezoedeld met al die eeuwige verdrukkiugen van Geldafpersing en van Volksbeuldery, dat Vaandel waar't bloed onzer Medeburgers nog afdrupt 1... Iu dat zelfde manifest worden de libe ralen door Onze Pie voorgesteld als ver spreiders van 't zedenverderf Wij weten genoeg, zegde bij, wat or t'Antwerpen en te Gent gebeurthoe - men er 't zedenbederf op alle manieren aanmoedigt, om hier op onzo hoede te - zijn en geen liberalen in een Raad te dulden. Wat meer is. wij moeten naar Gent of Antwerpen niet gaan. In Aalst, wie is het die boeken onder 't Volk ver- 8 spreidt, zoo zedeloos dat eene enkele lezing genoeg is, om een jong hert voor altijd te bederven Zijn het de - liberalen niet, en op dezo onzo aantij- - ging, tweemaal herhaald, wachten zij zich wol van te autwoorden. Nu, heden zal de verrader vau Chipka die bloedige zweepslagen wel ter zijde laton, maar ook wat is De liberalen en socialisten zijn nu voor hem goede christenen geworden Uniform der Burger wacht.Binnen kort zullen de oude en nieuwe jefkens» de door de wet vereischte uniform moeten koopen. Ziehier wat het koninklijk besluit van 31 October voor schrijft Iu zijn geheel is de uniform voor de twee bans dezelfde als de thans io ge bruik zijnde. Al de wachten dragen verplichtend den militairen col of band cn facultatief bet ondervest. De Staat verschaft kosteloos, doch enkel aan de wachten van den eersten ban, een knapzak, een veldflesch en zwart leoren beenstukken. De trois-fran^ois blijft in gebruik, met den pluimbos, die 90 pluimen moet be vatten. Zal de fourrier ze na tellen De kapoot is verplichtend voor de twee bans. De adjudanten en keur-onderofficiers dragen den officiersdegen met lcèren •schee en geen geweer. De tenue der officiers ondergaat slechts lichte wijzigingen de degen wordt gelijk aau die des legers. Zij dragen den mili tairen col of band het ondervest en slob kousen. Officiers te peerd dragen de broek Lasalle, insteè van de botten Chantilly met broek. M. Van Brussel, volksvertegenwoor diger heeft aan het bureel der Kamer de vraag doen toekomen, dat men de dag orde der zittingen iu de twee talen zou afkondigen. - Ik houd er aan, zegt hy, te weten waarover men gaat spreken. De afdeelingen der Kamer hebbon dijnsdag het wetsonderwerp onderzocht, strekkende tot verzekering dor werklieden tegen ongevallen. Eenige leden vonden dat de regeering niet ver genoeg gaat in de verzekering anderen zouden nader willen' bepalen wat men door werkonge val verstaat en hoever de beroepsveraat- woordelykheid strekt. Er werd ook gevraagd dat de spoor- wegwerklieden in het ontwerp zouden j begrepen worden. Algemeen werd de i wensch uitgedrukt dat het ontwerp ook toepasselijk zou gemaakt wordeu op de ij landbouwwerkliedén. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 2 schrijnwerkers 1 schoenmaker (leer jongen) goede wevers en leerjongens voor het weven. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche eu Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman daglooners en fabriekwerkers. Aansluiting bij de lijfrentkas. Tot uu toe gaf de Staat een jaarlijksche premie van 70 centiemen per gestorten frank tot aan 12 frank per aangeslotene bij de lijfrentkas. Gezien het gedurig aan groeiend cijfer zal deze premie dit jaar eenige centiemeu min bedragen. AALST. Lokaal der Maatschappij 't Klein Gent, n Nieuwstraat. Zaterdag 19 December om 6 en half uren stipt s'avonds, openbare Voordracht door den heer Kabel Castebs, studeut bij de Staats Veeartsenijschool, Voorzit ter vau den algemeene Studentenkring dezer school. VOORWERP Be Belgische paarden, hunne hoeda nighedenouderdom van liet paard. Wij vernemen dat bet jaar- jlijkscb tooneelfeestvanden Ant- ^werpschen Kring Caritas in ons Collegie der Eerw. Paters Jesuïten, zal gegeven worden op Maandag 26 December, tweeden Kerstdag. Overbodig grooten lof te spre ken over deze talentvolle kunstminnaars. Voorbekoudene plaats 4 fr. Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 fr. ten voordeele der Belgische Missiën. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ 'X LAND VAM RIEM, Zondag 8 Januari 1899, drama in 5 bedrijven en 8 tafereelen. Gelijk verleden jaar, hebben wij het genoegen aan onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bie'den. Zend een goed gelijkend photographie van eenen levenden of overleden persoon, met eene som van 9 frs., aan M. Palatzky, photographe, Albrecht Liénartstraat, te Aalst, en na 15 dagen ontvangt men het vergroot portret en het kleine ongeschon den terug. Do groote bijval die deze schoone portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. Alfred Defuisseaux en zijn broeder Over vele jaren leende M. Fernand De fuisseaux aan zijnen broeder Alfred eene som van 25,000 fr., waarmee hij tijdens het onderzoek zijner assisenzaak (voor deelname aan den socialistischen oproer) zijn pistool in de gevangenis betaalde en later, na zijne vlucht, in Parijs den sinjeur speelde. Maar broeder Fernand eischte zijn geld terug en spande daartoe zelfs een proces in. Hij wou dit en Alfred werd veroor deeld, het geleende terug te geven. Dit stond Alfred niet aan, dte nu be weerde dat ziju broeder hem dat geld niet geleend maar gegeven had. Hij teekende dus beroep aan tegen het vonnis. Fernand loochent het geld gegeven te hebben zoo verre ging do wederzijdsche broederlijke genegenheid niet, zegt zijn advocaat. Te meer, Alfred zou het geld niet te leen gekregen hebben, indien hij niet zoo wel van zijnen kant ais van den kant zijner vrouw eene verbete ring vau fortuiu verwachtte, verbetering die nu inderdaad verwezenlijkt is en ver scheidene honderduizenden bedraagt. Het .hof zal later uitspraak doen. Een kwakzalver veroordeeld. Een genaamde Liborius De Clercq, geboreu te Maerko-Kerkhem (bij Oudenaarde) is door de Rechtbank van Kortrijk, verwezen tot 10 jaar gevangenis on 10 jaar waak zaamheid der politie om misdadige zor gen te hebben toegodiend aan Clara Vin- devogel, die aan de gevolgen bezweken is. Hot is de grootste straf, die kon gegeven worden. De Clercq was een soort van kwak zalver, nu te Kortrijk wonende en die de faam had allerlei ziekten te genezen. Priesterlijke benoeming. De E. H. Coemans vervangt als gees telijke koster op O. L. V. S' Pieters, te Gent, den E. H. volckerick, overleden. dienstdoende Apotheker Zondag 11 December 1898, Mr Meganck, Leo- poldstraat. Itotermarkt.- Heden zaï werden 715 klonten boter ter markt w bracht, wegende te samen 5700 kilos. Verloren e™ cl IUI CII zwarten hond, kort hair, korten 6taart en witte pooten. Prosper Palsterman, Bak ker, BrnsselscheD Steenweg Jachtartikels Jaak Van den I Jouret. Jaskaart. Eene rareteit werd bestatigd ter herberg van Joseph Verbof- siadt, Dam al hier Joseph Verhofstadt, toonde'nen zes den van hartensvrouw Jan D'Haese, in zijnen blindeu, nen zevenden van klavers heer vrouw Verhofstadt tooude nen derden van koekensheer, 't gene troef was eu nen derden van pijkensheer Jan D'Haese die gedeeld had, toonde vier azen. Nu, dat maakt dat er 360 getoond werd. Dat or een pint op gedronken en een saucis opgegeten word, kan men wol den ken, waut 't zijn allen ware dompers I Cartouches sans fumée J. Van den jj Bergh-Jouret. Leuven. Msrkt van Vrijdag 9 December. Tarwe, Koorn en Meel 50 centiemen afslag. Havers wel gehouden en in Geerst weinig zaken. Zemelen vast. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Moord. In den Dacht van zondag tot maandag ontstond er tusschen drie joogeliugen te Meulebeke cone hevige botsing. De genaamde Alp. D'Hoygers had in den avond eene herberg verlaten l om zich naar huis te begeven. Langs den weg werd hij.aangerand door 2 zijner kennissen, Cyrille Vanackere, wever, en Karei Verhulst. Eene worsteling volgde en Alp.D'Heygers, een stok uit do handen t van Vauackere, die hem mishandelde, ontvrongen hebbende,, bracht er zijuen j tegenstrever een zoo ongelukkigen slag meê toe dat deze levenloos ten gronde k stortte. Toen men Vanackere de noodige zorgen wilde toedienen, bestatigde men dat alle redding oumogelijk was. De slag boveu het hoofd was doodelyk. De on vrijwillige dader, die in Frankrijk werkt, heeft iu allerijl de vlucht genomen. Het gerecht heeft de zaak in handen. Te Laken, tegenover het paviljoen der Koningin, wilde M. Gouth, bestuur der eener fabriek op den stoomtram springen, alvorens deze geheel stil hield. Hij viel echter onder de wielen en werd afgrijselijk verpletterd. Het lichaam had echter geen menschelijken vorm meer. Iu de magazijnen eener stokerij te Vorst is eene belangrijke ontvreemding van alcool ontdekt. Reeds sedert langen tijd had men de diefstallen opgemerkt, en men had dus, om de dieven te verras sen, eenen bijzonderen waak dienst inge richt. Eu mou ontdekte den huisbewaar der, dio eonen persoon binnenliet om eenige bussen alcool op to nemon en weg te dragen. De eigenaar, de commissaris en twee agenten sprongen toe en grepen de dieven vast. De huisbewaker kon de vlucht nemen, doch do andere dief, een gewezen werkman van de fabriek, die te Anderlecht een likeurwinkel houdt, werd gevat. In zijne woning heeft men eene menigte gestolen dames-jeannes gevonden. Te Brussel, in een huisgezin der Hoogstraat, speelde men Sint-Niklaas. De oudste zoon had zich verkleed en een grooten baard aangedaan, om aan de jon geren lekkernij en speelgoed uit te deelen. Maar ongelukkiglijk wilde Sint-Niklaas ook eene cigaret ontsteken. Zijn baard vatte vuur, ontvlamde en in eouen omzien was de armo heilige door de vlammen omringd. Ondanks de beste hulp heeft meu hem met deerlijke brandwonden naar 't gast huis moeten brengeD. Het Fondsenblad meldt dat, het Bocronkrijgmouument van Overmoire, binnen eenige dagen op zijn voetstuk zal prijken. Dit nieuws zal met genoegen vernomen worden en stellig, veile wan delaars naar Overmeiro lokken. Men leest in het Fondsenblad: Op Terdonck wordt langs de Terneu- zensebe vaart eene proef gedaan van eene helling in ciment. Daaraan werken 4 a 6 Walen des zondags doorondanks dat, weigeren de werklieden onzer streek een parig op de geboden feestdagen te arbei den, immers het reglement gebiedt de zondagrust. i Zondag nu werd eenen timmerman opgelegd tijdens de Hoogmis te werken; hij weigerde nogmaals, maar word daar om des maandags door eenen meester knecht zoodanig in zijne kristelijke ge voelens gekrenkt en bespot dat hij het werk met pak eu zak moest verlaten. Een vraagsken: weet het Staatsbe stuur dat daar 's zondags gewerkt wordt Kan het den meesterknecht in kwes tie niet dwingen zijne goddelooze spot ternijen in te houden en den flinken tim merman weor te aanveerden B Moord en diefstal te St-Maria- Hoorebeke. Op den Herreweg, wonen de drie gebroeders Labroix, die het be drijf van smid uitoefenen. Donderdag avond waren twee der gebroeders eene wandeling gaan doen. Jozef Labroix was alleen thuis gebleven. Hoe de misdaad gepleegd werd, is nog niet met vastheid geweten, doch toen de wandelaars, ten 8 uren, terugkeorden, troffen zijhunnen broeder Jozef is dcer- niswekkeuden toestand aan. Hij zat recht in zijn bed en droeg vree- selijke wonden op het hoofd, hem met hamerslagen toegebracht. Ook had hij eeno groote snede iu den hals. De onge lukkige gaf eenige oogenblikken daarna

De Denderbode | 1898 | | pagina 2