Donderdag lt> December 4898. 5 centiemen per nummer. 549le Jaar 3522. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie inschrijft voor 1899 zal Den Denderbode van heden af tot Nieuw jaar gratis ontvangen. Stout gesproken. VERLOREN EER FEESTEN, altijd FEESTEN Te Mechelen. DE DENDERBODE. Dit blad vernchijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiëfi door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des band. Guique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 14 December 1898. De doctrinairen ofte oude liberale pruiken spreken stout en laten zelfs be dreigingen hooien. Zij moeten bon gré, mal gré, eene kiesher?orming hebben dia hun de E. V. meebrengt zoo niet zul len ze te Brussel en elders met de socia listen stemmen in de balloteeringen. Het schijnt aldus in de maconnieke logie besloten te zijn. MM. Goblet, Buis en Vanderkinderen hebben verklaard dat zij en hunne vol gelingen, dat besluit zullen ten uitvoer DrengeD. M. Vanderkinderen ging zelfs zoo verre van te zeggen dat hij zelfs met den duivel een verbond zou sluiten om het catholiek ministerie om verre te werpen. Maar of het catholiek ministerie zich erg om die bedreigingen bekommert, ge- looven wij niet, want op veel steun is er bij de doctrinairen niet te rekenen om de aanvallen der socialisten af te weren. De liberale oude pruiken willen de E. V. Nu, bij socialisten zullen zij weinig bijval vinden. De roode partij ziet klaar en duidelijk wat de doctrinairen beoogen; wat zij zoe ken is eenvoudig een deel der zeiels te heroveren die ze te Bergen, te Charleroi, te Luik en elders verloren hebben. En de rooden toonen zich hoogonaamd niet genegen hunne zetels ter Volkskamer af te staan aan dezen die zij vervangen hebben. Men begrijpt de rooden houden aan hunne zetels gelijk den duivel aan cene ziel en zo zoudeu naar alle waarschijne- lykheid aan de doctrinairs moeten af staan 8 zetels te Bergen, 4 te Charleroi en ten minste 3 te Luik en dat zonder eenige hoop van elders eeuige vergoeding te vinden. Dus niet te verwonderen dat de socia listen zich weinig genegen toonen voor de E. V. die aan de liberalen een deel hun ner macht zou terug geveu. een verhaal naar het hoogduitscb. 33* VKRVOLQ. Wie had het gedaan Niemand andere dan de roode Hans, die zich op zijn meester wre ken wilde. Maar kon hem die miedaad bewe zen worden Hij had in ieder geval het tooneel der misdaad verlaten, en niemand kon hem bewijzen dat hij de brandstichter was. Daarbij had Dora niet eens getuigen, die het feit bevestigen konden het was niet onmogelijk, dat de aanklacht op haar terug viel, door haar te beschnldigen deze maatre gelen genomen te hebben om ha geliefde te bevrijden. In de eerste opwellling wilde Dora de oude meid roepen, maar zij wist niet of Brigitte hare partij opnemen of de zijde van den knecht kiezen zon. Er bleef niets over, dan het licht uit te dooven en haren man mot de gedane ontdekking bekend te maken zij hoopte, dat hij het geschikte middel vinden zou om den knecht te overtnigen, en tot eene beken tenis te dwingen. Zoo ver was zij in haren gedachtengang gekomen, toen eene tweede ontdekking haar Over den hedemlaagschen toestand der zaak van de E. V. treffen wij in Het Handelsblad de volgende inlichtingen aan Terwijl het ministerie eene afwach tende, waarnemende houding aanneemt, blijveu aau de rechterzij de aanhangers der E. V. niet werkeloos en zij maken een propagande-veldtocbt gereed doch met niet veel hoop. De oude vereeniging, een kwart eeuw geleden gesticht door mannen van het rechter en linker centrum, onder andure M. Jules De Smet cn M. Pirmez, ver eeniging tot welke later M. Beernaert, M. Janson en anderen toetradeu, die ver eeniging, zeg ik, is thaus herrezen. De overlevenden van het oude comiteit heb ben elkander teruggevonden en opnieuw onderhandelingen aangeknoopt. Er is spraak ouder hen van het bijeen roepen eenergroote meeting, tot welke al de aanhangers eeuer hervorming, zonder onderscheid van partij, zouden uitgenoo- digd worden. Men spreekt ook van een manifest dat aan do natie zou gezonden worden eu waarouder meu de handteekens zou lezeu au mannon, die tot de verschillende denkwijzen behooreu. Daar wordt veel over gesproken in de Kamer en in bijzondere gesprekken. De E. V. telt aau de rechterzij overtuigde aanhaugers, maar ook hevige tegenstre vers. Tusscheu beide zijn veel besluite- loozen, zoodat men niet met zekerheid zou kuDuen zeggen of het denkbeeld, voorgestaan door M. Beernaert, terrein wint of er verliest. De groote afveerdigingen uit de pro vincie zijn er in 't algemeen ongunstig aan; maar de talrijkste afveerdigiüg, die van Brussel, volgt M. Beernaert, met uitzoudering van een enkel afgeveerdigde, M. Mesens, die getrouw blijft aan het meerderheidstelsel De afgeveerdigden der kleine arrondis sementen geven gemakkelijker dan an dere toe aan de argumenten dor evenre- digers, omdat men hun do verzekering geeft «Jat er in hunne arrondissementen niets zou verandereu. Eu inderdaad, er zou slechts kwestie zijn van de toepassing der E. V. in de arrondissementen, die minstens zes afge veerdigden kiezen. 't Ware dus eene gedeeltelijke toepas sing, eene soort van proefneming, gelijk die, genomen op hot terrein der gemoen- tekiezingen. Iets schijnt zeker, namelyk dat er op het oogenblik geeue meerderheid is aan de rechterzijde, voor welk nieuw stelsel ook. de oplossing van het vreeselijk raadsel gaf. Zij had het licht uitgedoofd en wilde nn den terugweg aan nemen, toen haar voet onver hoeds tegen een voorwerp stootte. In de mee ning, dat een met meel of koren gevulde zak voor haar lag, wilde zij er evereen stappen, maar als nu het licht der lantaarn er op viel, ontvlood een luide, gillende kreet hare lippen. De gebroken ougen wijd geopend, het ge laat van woede en pijn verwrongen, lag het lijk van den rooden Hans voor haar. liet haar niet mogelijk hem nog eenmaal aan te zien zij had den rooden Hans duidelijk herkend. Angst en afschuw bevingen haar. Zoo snel haro waggelende beenen haar dragen konden, vloog zij naar den trap. Niet sidderende hand sloot zij de deur achter zich dicht, dan ijlde zij verder door den molen en het woonvertrek naar hare slaapkamer, waar zij,eene onmacht nabijop den eersten stoel neerzonk. Het akelige beeld zweefde haar nog altijd voor de oogen, duidelijk zag zij eiken trek in het vervrongen gezicht. Het duurde lang de storm in haar binnenste zoover bedaard was, dat zij over de gedane ontdekkingen kan nadenken. Wie was de moordenaar Deze vraag drong zich het eerste aan haar op zij waagde het niet er een antwoord op Dat is voldoende om de afwachtende houding van het ministerie te rechtveer- digen, maar zeer waarschijnlijk is het ook, dat deze zittijd niet zal voorbijgaan, zonder dat de kwestie zal opgeworpen worden en aanleiding geven, zoo niet tot eeu groot debat, dan ten minste tot levendige schermutselingen. En in alle geval dieut er eene oplos sing gevonden te worden vóór 1900, want het bijna algemeen gevoelen in de Kamer is, dat het onvoorzichtig zou zijn nog eeno kiezing te doen met het tegenwoordig stelsel. Uit een weekblad La semaine réli- gieuse de Cambrai, nemen wij den vol- geuden artikel over In geene tijden zijn de zoogezegde volksfeestenzoo talrijk geweest als den dag van vandage. Feesten op wijken en gehuchten, gymuas- en turnfeesten, velo-wedstrijden, festivals, enz., feesten van allen aard en alle slach. Eiken zondag, en somtijds me nige weekdagen erbij, voornamelijk voor peerdeloopen, is 't alhier na aldaar eene feest of vormakelijkhoid. En zij wordt in de dagbladen aangekondigd, eu plakkaten hoog op de muren der stad geplakt, moe ten helpen om het volk tot de feest uit te lokken. Hot oogwit iu al die feestelijkheden is allerloffeiijkst, dat staat op de aankon diging te lezen het moet dienen om het volk te verlustigen en te verzetten. a Maar wat is daarvan het gevolg Tweederlei Inderdaad, vragen wij het aan de herbergiers, doz# zullen ongetwijfeld ant woorden dat het is geweest een dag van neering, van verkoop en gewin. Eu de inrichters van de foest ook zijn uiterst voldaan, omdat ze zoowel heeft geluktvolk bij menigte, eu geest drift en gewoel en gejoel zonder einde. En als ik nu den werkman onder- vrage en wil weten wat hij alzoo denkt over al die vermakelijkheden, welke «voor» het volk gedurig worden gegeven, dan is het goed eu geraadzaam hem op verscbiliige oogen blikken te ondervragen. Binst de feeste zelve, en onder den indruk van al dat tuiten en fluiten, van al dat gerucht eu gewoel, ha, alsdau is bet al wat wenschelijk is verzet zonder weêrga eu vermaak ongehoord, fijn eu lekker bier, geestig gezang en muiiek, a leve de leute eu 't plezier I Maar daags ua de feest, dan is bet, bij velen toch, eeu ander paar mou wen een auder liedje. Ongetwijfeld, bier De roode Hans had het vuur niet aange legd... of had hem op het oogenblik zijner misdadige handeling de hand Gods geraakt Had een beroerte een eiude aau zijn leven gemaakt op het oogenblik, dat hij het tooneel zijner misdaad verlaten wilde Dora koes terde te vurig den wensch dit te mogen ge- looven, dan dat zy zioh niet nit alle macht aan dozen zwakken stroohalm zou vastge klampt hebben. Ja, mogelijk was het wie kan de raads besluiten der Voorzienigheid naspeuren Maar er deden zioh omstandigheden op, die aan de zaak een geheel ander gedaante gaven lijk in velo dingen, nacht geeft raad want nu oordeelt do werkman over de zaken geheel anders als gisteren. Zwaar hoof I, vermoeid in leên en lenden, on veeleer genegen om te slapen, bij som mige om te herbeginnen brassen, dan om te werken. i) Ziedaar het gevolg, en is de werkman eerlijk en treffelijk, hij zal hitterlijk be klagen en betreuren dat hij hem heeft laten meêdweefelen en meêslepeu, en van de feest van daags te vooreu, wat blijft er hem over IJdele beurzen, en dikwijls... dulle zionen. En wat ware 't, moesten wij daarover de treffelijke huisvrouwen en moeders te rade gaau, zij die voor het huishouden do zorg hebben en in alle noodwendigheden moeteu voorzien Wij weten bij onder vinding wat zij daarover peizen eu zeggen. Welke bittere klachten en zuchten, en traneu ook, over al die zoogenoemde volksfeesten en vermaken,waarin het dag loon van acht of veertien dagen, altf' er nog geen achtersmake van overblijft, is weggesmolten en verteerd of verbrast 1 Ziedaar de ware uitkomst van al zulke feesten, en uit don mond der eer lijke huismoeders is bet te vernemen wat er over zulke aantrekkelijkheden te deu ken valt, die gestadig het volk worden aangeboden, zonder «enig voordeel voor den algemeeuen welstand of de verzede- lijkiug. Het volk heeft hoDger,» roept men irig, en vooral bij zekere gasten, om de menschen tegen elkander op te jagen, en men biedt het volk gestadig en overal feesten aan, die hem in nutteloos of schadelijk verzet, den duurgewonnen stuiver doen verteereu eu verbrassen. Want op den eind van 't spel, wio is het die in al zulke feestelijkheden aan kra- meniers, goochelaars eu allerhande rnen- schenfoppers, en ook in kroegen en her bergen hun geld laten Zijn het niet de werklieden En is het niet do verkeerde wereld, dat het volk, de werkman, van de feesten eu vermakelijkheden die zooge- zeid voor hem en in gijn voordeel gegeven wordeu, 's anderdaags na de feeste, hy en zijne vrouw eu zijne kindereu, het slachtoffer zijn Zoo is het nogthans, hedendaags dat er zoovele, zoo onzeggelijk te veel van ellende en vermaak, van nood en plezier wordt gesproken. Panem et circcnses zoo riepen do Romeinen ten tijde van hun verval, dat is brood en feestelijk heden Is 't niet ook alzoo, ten onzen tyde En ongelukkiglijk, hoeveel jonge lieden worden als verbijsterd en begoo cheld en medegesleept door al zulke aan trekkelijke vermaken 1 Hoevele die, nauwelijks uit hunne kinderjaren getre den zijnde, alreeds met de groote meê- en aan de handen der vertwijfelende den stroohalm ontrukte. Waarom had de roode Hans niet in denzelfden nacht, waarin hij weggezonden werd, den aanslag gepleegd Waaromhad hij tot heden daarmee gewacht Hoe was het hem mogelijk geweest binnen den molen te geraken, terwijl Dora de deuren gesloten had gevonden Hoe kwam het dat Dora geen gerucht vernomen had, duar toch hot vervrongen aangezicht van het lijk be wees, dat een vreeselijke doodstrijd vooraf gegaan was Ja, wie zon haar op al deze vragen een bo- vredigend antwoord kunnen geven Er kwamen nog andere vragen op, die nog moeielijker te beantwoorden waren. Waarwas hot koren, waarmeê de mulder dien dag zoo dikwijls gepraald had Waarom was Hagen eerst tegon den avond naar de stad gereden om tot den volgenden dag weg te blijven En om welke reden had hij zoo bepaald en zeker het vermoeden geuit, dat zijn knecht destijds den brand aangestoken had en men vreezen moest dat hij deze wraak neming zon herhalen Dora wilde de huiveringwekkende gedach ten van zich afzetten, die verplettereud voor haar oprezen, maar zij mocht er niet in ge lukken de dnistere, onheilspellende wolken te verdrijven, die zich steeds dichter rondom haar opeen pakton en haar in een pekdon- keren nacht hnlden. Had hu het gedaan Neen, neen, dat kon niet zijn Zulk een duivel kon hij niet zijn En toch, de wilde furiën en demonen, die in duizelingwekkende rijen voor hare oogen danstau, wezen altijd grijnslachende op hem en alleeu op hem, als de schnldige aan die vloekweerdige misdaad. En als hij het gedaan had, dan zon hij boeten voor deze duivelachtige boosheid, dan.... maar hij was haar echtgenoot en al gloorde er ook in haar hart geen vonk van liefde voor hem, zij bad voor het annscbiji Gode beloofd alles met hem te zullen dragen. Mocht zij hem aan hot gereoht overleveren? Ja, zy moest het doen, want hy was doen in gyranasgilden, en turnclubs, en muzieken, en die de groote nadoen in alles, en vooral in baldadigheden en over tolligheid. Wat moet er geworden van zulke jongelingen, opgroeiende met zulke gewoontou, vau jongs af aaugenomen en als ingedronken n duren voort te Mechelen men scheen echtor van zin te zijn er een einde aan te maken. Het 47* slachtofferwat is het grootsch zich zóó te wreken op den geringon man, dien men een stuk brood hoeft laten ver dienen 1 is eeu policieagont. Hij neemt zijue toevlucht tot de Kamer, opdat zy de wettengeefster hom het geld, in de pensioenkas gestort, zou doen terug betalen. De klacht, dio de ongelukkige huisva der aanheft om geholpen te wordeu, zal weêrklauk vinden bij ue bevolking. Men kan niet langer de dwiügelandy, den willekeur vau het liberalism aauzieu, zonder to vrageu eu dringend te vragen, of or dan toch eindelijk geene reddende hand aau die ongelukkigea zal worden toegestoken Mijne afstelling, zegt het laatste slaoht- offor aan de Kamer, is bijzonder stootend, zooals blijkt uit miju rapport, aau M. den minister meêgedeeld. Ik bithfrtus, Mijuheeren, gebruik te makon van uw parlementaire initiatief, om te beletten dat or geen nieuwe slacht offers meer zullen zyn eu my my a brood terug te geven. Genoeg tranen gestort 1 Genoog familiën in de armoede ge dompeld Dat de wetgeving in die zaak tus- schenkome. a Belasting op het inkomen. Een lid der middensectie had aan de regeering gevraagd, of het haar voornemen was binnen kort een wetsontwerp in te dienen treffende de roerende weerden. M. de Smet-de Naeyer antwoordde Ik h«b roeds in Senaat en Kamer doen uitschijnen dat de instelling der bolasting op het iukomeu van roerende weerdea in verband is met de herziening der person- neele belasting, der grondbelasting en der patenten. Dit heele werk vormt het voorwerp der studies van 't gouvernement; 't is to groot om met eenige nauwkeurigheid het tyd- perk aan te duiden, waarop elk der dee- len aau de wetgeving zal kunnen ondcr- worpeu worden. moordenaar en voor zijne vroegero misdaad van brandstichting verkwijnde een onschul dige in de gevangenis. Een onschuldige,dien zij beminde, aan wien zij door doizende onbreekbare banden gehecht was, aan wien zij in waken en droomen dacht en dien zy nu nog inniger beminde, dewyl hy aan baar zijn droevig let te danken had. Wanneer Hagen de schnldige was, dan zou hij sijne misdaad mondelings of schriftelijk bekennen, opdat de onschuldige iu vrijheid kon gesteld worden. Zij wilde hem niet aan het gerecht overleveren, zij wilde niet eerder van zijne bekentenis gebruik maken daa nadat hij het land verlaten had, maar beken nen zou hij goedschiks of kwaadschiks. Maar de stem in haar binnenste riep haar nog altijd toe, dat hij onmogelijk de misdaad kon gepleegd hebben zy zou het hem vragen als hij thuis kwam eu hij zou den blik niet vóórhaar neerslaan,doch baar zeggen dat hy er nooit aan gedacht had zich ten koste eener misdaad aan de vervulling zijner verplich tingen te onttrekken. Zy sloeg geloof aan dose stem, om baar eigen echtgenoot niet te moeten afschuwen. Het was middernacht geworden. Dora zat nog aangekleed voor haar bed de gedachte aan een lijk verdreef allen slaap uit hare oogen. (Wordt voortgezetj

De Denderbode | 1898 | | pagina 1