De Fruitboomen. Cath. Jonge Wacht. Een en ander. Kalh. Werkmanskring CECIL I°A FEEST Algemeene Tombola 'TOONEELFEEST. Schouwburg van Aalst. KERSTMIS. remie. De Iweinszonen. Allerhande Nieuws. Zijt gij soms niet verwonderd geweest, beste lc-zer, over het verschil in groei tus schen twee rijen boomen, die dikwijls maar op eenige honderde meters van elkander staan. Hier ziet gij sterke en gezonde boomen, die hunne vruchten behouden, daar zijn kwynende hoorntjes, die niet groeiën en waarvan de vruchten afvallen. In de meeste gevallen, is deze onvrucht baarheid te wijten aan gemis van lucht rond de wortels. Niets is slechter voor de boomen dan ze t© diep te planten. De wortels die te diep zitten, om den weldoenden invloed van de zon, lucht en vochtigheid te genie ten, vergaan grootendeels en zijn daardoor oorzaak van kwijnen. Nadat zulke boomen eenige jareu ge kwijnd hebben, vormen zij dikwijls een tweede kroon van wortels, op de plaats waar de e«rste staan moesten. Yruchten brengen zij weiDig of niet voortzij bloeiën, maar dat is dan ook al. Ziet eens in welke gronden de boomen weelderig groeiën en waar men het schoonste fruit aantreft Is het niet in goede zwartachtige gron den, daar waar de wortels gestadig lucht vinden Hebt gij jonge boomen die niet willen dragen, aarzelt niet ze te verplanten en zet ze ondieperdan zult gij binnen eenige jaren rijke oogsten verkrijgen. Wilt gij planten in teemachtige, diepen, kouden grond, leg dan in het onderste van den p>>t, tusschen twee goede aard lagen. eene laag steengruis, hierdoor kan de lucht gemakkelijk tot aan en rond de wortels dringen. Iu frisschen natten grond, moet gij schier bovenop planten, en rond den stam dan de noodige aarde bijbrengen om de wortels bijeen te bedekken. Men moet niet aarzelen den grond om te spitten roud den stam der boomen in de eerste jaren na de planting. Het is be kend dat de beste vruchtbuomen te vinden zijn in bebouwden grond. Wellicht breekt men hier of daar eenige wortels, maar terzelfder tijd verbetert men den grond en men stelt hem in aanraking met de lucht, en de wortels groeiën krachtiger dan voorheen. De planten, evenmin als de menschen en dieren, kunnen niet alleen met lucht leven. Zeker niet, maar als de menschen en dieren niet meer kunnen ademen, dan is het met hen gedaan en zoo gaat het ook met de planten. Dus kort en goed zorgt voor eene goede verluchting van den grond, plant niet te diep en uwe boomen zullen krach tig groeiën, de vruchten zullen zich goed zetten en de boomen zullen gemakkelijker hunne vruchten behouden die er des te beter om zullen zijn. eene koopwaar verkocht hebben welke vc-rvalscht bevonden wordt. 3° Dat men niet straffe, daar waar de methoden van scheikundige ontledingen nog niet voldoende beslissend zijn om een gewetensvol vonnis uit te brengen over de koopwaar die door vervalsching is aange- slegen. 4° Dat men de noodige maatregelen neme om de handelaars toe te laten den aard hunner koopwaren zooveel mogelijk zelf te onderzoeken, hetzij door eene kos- telooze uitdeeling van brochuren, die de middelen doen kennen om de vervalschin- gen der eetwaren te ontdekken, hetzij door de kostelooze ontleding ingesteld ten voordeele van do handelaars, tegen een behaald getal keuringen per jaar. Ziedaar hetgeen uiteengezet werd in het verzoekschrift dat gezonden is aan den heer minister van Landbouw eu Openbare Werken. M. Begerem heeft aan de midden- sectie, gelast met het onderzoek zijner begrootiog, het voornemen der regeering meegedeeld van, met de begroeting van justicie, de bespreking te doen samen vallen der ontwerpen op do verhoogiug der jaarwedden van de lagere geestelijk heid en der magistratuur. De liberale stadsbestuurders van Mecholeu vonden dat de werklieden te weiuig vermaak hebben eo daarom wer den wijkkermissen ingericht die duizen den franks uit de stadskas deden vliegen. De Mechelscbe volksklassen, in andere woorden, de werklieden hebben zich meer kunnen vermaken, z'hebben meer gezo pen, gedanst en gesprongen, maar wat zijn er de gevolgen van De werklieden die zich beter ver maakten, hebben voor 40,000 fr., zegge veertig duizend franks, meer pan den in den Berg gezet. Dus put in de stadskas en ledige horzen bij de werklieden. Zaterdag aanstaande 17 December, I Algemeene Vergadering om 8 1/z uren 's avonds,bij den heerC. Vanden Bossche, In den Katholieken KringGroote 't Markt. DAGORDE 1. Aanspraak door den heer Bon Leo Bethune, Volksvertegenwoordiger. 2. Mededeelingen. Kerstverloven in 't leger. De Kerstverloven, die vroeger bij helften aan de soldaten der laatste lichting werden toegestaan sijn vaD 4 op 8 dagen gebracht. En ditmaal zal het verlof aan AL de soldaten dier lichting worden toegekend. Cadastrale verdeeling. De her ziening op het terrein is nu gedaan, uit genomen de schattingen van fabrieken en werkhuizen, zekere kasteelen, kloosters, uitzonderlijke gebouwen en onbebouwde landen, thans in exploitatie gebracht. Alles doet voorzien dat het werk der herziening en het onderzoek der reklamen vóór't einde vae 1899 zal voltooid zijn. Het werk xou eene uitgave van ver scheidene millioenen vergen. Zooals het gouvernement het herhaal delijk verklaarde, kan zij vermeden wor den. Men weet dat voor 't grootste getal niet gebouwde eigendommen het tegen woordig cadastraal inkomen ongeveer overeenstemt met de werkelijke huur- weerde. Wat de onroerende eigendommen be treft, wier inkomen verhoogd of verlaagd is, zal de nieuwe wet op de grondbelasting oeue schikking bevatten, die de belang hebbenden en 't bestuur van rechtstreek- sche belastingen toelaten zal, er op be paalde tijdstippen de herziening van te vragen. Het ontwerp tot wijziging der bestaande wetgeving op de personeele belasting zal evenwel niet kunnen neêrgelegd worden vóór de volledige voltooiïüg van de her ziening der bebouwde eigendommen, daar het nieuw cadastraal inkomen moet aan De luiksche socialist Smeets heeft 5 in de Kamer bekend dat het socialistisch gemeentebestuur van Seraing verschei- ■i dene malen per jaar in de gemeentescho- t len bal laat houden, i Dat is toch eono vieze manier van de kinders op te voeden, hunne scholen te ij veranderen in socialistische danskoten I Maar voor de vrienden van het zwijns kot van Cempuis steekt het zoo nauw niet. De Drankwet. Het gouvernement heeft besloten maatregelen te nemen ten einde 1° de toepassing der drankwet alge meen te maken 2° maatregelen te nemen om op do strengste manier het verkoopen van al- cool in bierhuizen te beletten. Vooruit raadt koniüg Leopold aan, eene belasting op dc kerkelijke inkomsten te leggen om de kosten der Afrikaansche expeditie te betalen en al do klooster lingen naar den Congo te sturen, in de hoop dat do zwarten hen zullen opeten. Heel lief, niet waar Maar wat zou Vooruit verontweerdigd ziju, moesteu wij voorstellen de roode kopstukken naar Congo to sturen, niet om er opgeeten te worden, maar om er te werkeu gelijk de missionnarissen doen Hij zou ons uitschelden voor vrijheids- dooders, dwingelanden en beulen. Burgerwacht. Belangrijk vonnis. Hot verbrekingshof heeft beslist dat de burgerwachten, die vroeger onder de an dere wet vrygesteld waren, terug opge roepen kunnen worden, zoodat, zegt het Journal de Bruxelles, de talryke carot- tiersdie by middel van trukken zich wisten vrij te maken, geeno reden heb ben, om voor het verbrekingshof wierook te branden. Er dient echter rekening gehouden te worden van het wotsontwerp-Delbeke, dat voor deze zaken een opperste beroep instelt eu definitief de kwestie der vroe gere vrijstellingen zal oplossen. Shake-Hands. De keizer van Oos tenrijk geeft heel zelden de hand aan iemand, tenzij aan de hertogen. Willem II houdt er niet van de hand te geven in het publiek, behalve aan de korpsopperhoofden gedureude de groote maiioeuvers. De tsaar geeft aan de souvereinen de hand, terwijl hij de accolade geeft. De kouingin van Engoland laat tot den UCli U1DUII unuaaviuai iunvuii.u uiuuti uau t, genomen worden als eerste basis, in ver- s Joe,e PriDS Tan Wallis geeft vanging der huurweerdc en der belasting rondweg de hand. op deuren en vensters. De koningin van Holland zou aan alle hare onderdauen de hand willeD geven, De Genteche knUdeniere en de m"r'ï bepaliegverzet er Mcb teRoo. wet op de vervalschingen. Men honing Humbert is de mildste souve- heeft aangekondigd dat 426 kruideniers rein la ^et Endjes geven, van Gent de afschaffing gevraagd hebben j De koning der Belgen geeft het minste van de wet op de vervalschingen der eet- j de hand, volgens le Gri de Paris. waren. jj Of dit alles wel direct Wat de handelaars in koloniale waren a staat te zien. van Gent verlangen is de herziening der wot. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Men haalt te dien opzichte feiten aan - Worden gevraagd die treffend zijn. 2 schrijnwerkers 1 schoenmaker (leer- Men vraagt het volgende S jongon) goede wevers en leerjongens 1° Zeer ernstig toezicht aan Je grens I 'oor het weven, voor de koopwaar door do handelaars in 4 Vragen werk, België ingevoerd, ten einde allo »erant- Een jongeling van neer goed gedrag woordelijkheid weg te nemen voor do kennendo de Vlaamse!» en Fransché kleinhandelaars. talen, vraagt plaats als bediendo in werk- 2° Dat men niet straffe daar waar het huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman bewezen is dat de handelaars onvry willig daglooners en fabriekwerkers. 8' «losepli, .-Valst. Op Zondag 18 December 1° Om 1 ure Broederlijk Noen maal voor de Leden der Zang- en Too- neelafdeelingen. 2° Om 5 uren stipt, voor al de Leden met hunne familiën, in het Lokaal van den Werkmanskring Vermakelijk Avondfeest door do Zang- en Tooneelkundigo Afdeelingen. PROGRAMMA: 1. Opening voor Fanfaren. 2. De Jeugd, koor door de Zangafdee- ling van den Kring. 3. Een Studentengrap of het Verbrande Testament kluchtspel in twee bedrijven. 4. A. Woudlied, koor Dtebckx. B. De Speelman, koor Otto. 5. K ARIV A V L blijspel met zaug, in een bedrijf, door Julius Wytinck. 6. Groot Wapenfeest, oefeningen met orkest, uit le voeren door dc-Zang-en Tooneelkundige Afdeelingen des Krings. N. B Ingang langs den Burgers- kring, Korte Zoutstraat, voor de Leden van dien Kriug. Ingang langs de Zon- nestraat, voor de Leden van den Werk manskring. De deuren zullen om 5 uren geopend eu tijdens do uitvoering ge sloten worden. Gordijn om 5 en half uren heel stipt. Groot Feest van Kerstmig, om 6 eu balf uren zooals naar gewoonte. Al de Leden moeten voorzien zijn van hunne persoon lijke kaart. Wij vernemen dat het jaar- lijksch tooneelfeest van den Ant- werpschen Kring Caritas in ons Collegie der Eerw. Paters Jesuïton, zal gegeven worden op Maandag 26 December, tweeden Kerstdag. Overbodig grooten lof te spre ken over deze talentvolle kunstminnaars. Veorbehoudene plaats 4 fr. Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 fr. ten voordeele der Belgische Missiën. Op Zondag 8 en Maandag 9 Januari 1899, zal 't koninklijk zang- tooneel- en letterkundig Gezelschap 't Land van Riem, Vincentius de Paula, groot dramatisch drama in vijf bedrijven en acht tafercelen opvoeren, met de mede werking van Mevrouw Van den Berg, ge wezen dramatische hoofdrol van het Nederlandsch tooneel te Antwerpen. Me- juffers Fret, Dieltjens, Sel, Roosen en Mejuffers Van den Berg. Nieuwe tooneel versieringen van den heer MrDe Mette, muziek van MrG. Pape. Het Kribbeken zal te zien zijn, in 't Gesticht der Eerw. Dames vau Maria, Molenstraat op do volgende dagen en uren Zondig 25 December t 61 6 van 2 tot 4 uren. Maandag 26 December van 2 tot 4 uren. Zaterdag 31 December van 9 tot 11 uren. Zondag 1 Januari van 9 tot 12 nren. Vrijdag 6 j.nniri j f Zaterdag 7 Januari van 9 tot 11 uren. Zondag 8 Januari van 9 tot 12 uren. Gelijk verleden jaar, hebben wij het genoegen aau onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden Zend een goed gelijkend photographie van eeneu levenden of overleden persoon, met eene som van 9 frs., aan M. Palatzky, photographe, Albrocht Liénartstraat, te Aalst, en na 15 dagen ontvangt men het vergroot portret eu bet kleine ongeschon den terug. De grooto bijval die deze schoone portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. MAATSCHAPPIJ Algemeene vergadering der leden op Zaterdag 17 December aanstaande, om 8 en half uren stipt 's avonds, tor herborg van don heer Egidius Meest, Vaart straat, N' 28. "Vprlnrpn oen gr,oofce,n Cl IUI Cll 2warten hond, kort hair, korten staart on witte pooten. Prosper Palsterman, Bak ker, Brussel8chen Steenweg Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. AALST. Hophandel. Do verzendingen hop gedaan iu de maand November laatst, in de landstreek Aalst, bedragen een gezamelijk gewicht van 289,190 kilogrammen. Cartouches Baohrnann J. Van den Bergh-Jouret. Het ontwerp van onderlinge coö peratieve brandverzekering tusschen ver- schillige gemeenten, heeft nog de alge meene bijtreding niet gevonden, Schaar beek en Etterbeek hebben zich bepaald bij hot zenden van afgeveerdigden naar de vergaderingen, in welke de zaak be sproken werd. Brussel en de andere ge meenten hebben ook nog geen besluit genomen. Ook schijnt het dat de hoogere overheid zich nog niet voor goed heeft uitgedrukt ovor de wettigheid van der gelijke inrichting. Eene dame te Brussel die 2000 fr. in de Bank had ontvangen, reed met den tram naar huis. Toen zij het rijtuig wildo verlaten, had zij nog slechts de koord iD de hand van het kabaske, waarin zij het geld gestoken had. Het kabasko was er dooreenen dief afgesneden. Cartouches sans fomée J. Van den Bergh-Jouret. Een diefstal, die van eene onge hoorde stoutmoedigheid getuigt, had plaats te Antwerpen iu het huis der An- kerrui, 66, bewoond door M. Francke, herhergier. Dit huis heeft eencn afzonderlijken ingang,die uitloopt tegen den afsluitmuur van eenen langen gang der Stijfselrui. Nu Zondag avond waren de echtgenoo- ten Francke, met hunnen zoon naar den schouwburg gegaan en haddon dus het huis gesloten. Men weet dat deze wijk, waar in den dag zulke koortsachtige beweging beerscht op de zondagen, vooral 's avonds, doodsch en stil is als een kerkhof. En van die omstandigheid hadden de dieven gebruik gemaakt, om hier een be zoek te breDgen. Zij klouterden- over* den muur van hooger genoemden gang, om zoo in den afzonderlijken ingang te komen doch zij bedrogen zich en kwamen in den naastgelegen eigendom to rechte. Ziende dat zij ahuus waren, klouterden zij nu over den zytuuur eu kouden nu, na eene achterdeur opengebroken te hebben, binnen het huis komen. Zij ontstaken licht en, om niet verrast te worden, werden de buitendeureu met houten spieën, die zij hadden meege bracht, vastgezet. Vervolgens kwamen zij in de kamer, waar de brandkast staat en poogden die met eene krik, of domme kracht een werktuig dat 50 kilos weegt op te lichten en te verplaatsen. Dat lukte niet en toen poogden zij de kast te verbrijzelen. Dit ook viel tegen en toen zijn zij onge twijfeld sakkerend naar beneden gegaan om in de herberg hunne woede te koelen aan.... het buffet. Toch zijn zij zoo voorzichtig geweest, zich geen stuk in de kraag te drinken, want zij waren nog in staat, oeno hoeveel heid kleergoed, 25 flesschen likeur, eene diamanten speld en den inhoud der schuif meê te nemen. Men kan denken hoe de familie Francke te moede was, toen zij uit den schouw burg thuis kwam en, langs de vastge- spiedde deur niet binnen kunnende, verplicht was over den zijmuur te klim men. Dadelijk werd de policio verwittigd en oen ouderzoek werd vastgesteld, waaruit bleek dat de dieven met drieën moeten geweest zijn. Eene vrouw van den over kant der zoer breedo straat had door het venster der herbergkamer licht gezien en opgemerkt dat er personen aan den toog stonden te drinken. Zij dacht daar echter geen kwaad van, maar meende dat het kalanten wareu die, omdat de herberg gesloten was nog een weinig stonden to klappen. Een andere vrouw heeft tusschen 8 en 9 uren drie zeer groote,struische personon langs den afzonderlijken ingang het huis zien verlaten. Twee hunner droegen eene gevulde mand eu staken onmiddellijk de Ankorrui over. De derde volgde eeuige meters hot gaanpad, stak toen insgelijks de straat over om zich met de anderen in de rich ting van de Handelslei te verwijderon. Men heeft bevonden dat zij do krik hebben achtergelaten, alsook een zeer groot en scherp mos, dat onder de brand kas is blijven liggen. De diamanten speld, die zij gestolen hebben, hoordo niet aan M. Francke toe. Éen strooper in brand. De gen darmen, Nieuwenhuizon en Van der Waal der brigade van Wendrecht, verge zeld van den onbezoldigden rijksveld wachter Ceelen, betrapten maandag nacht, omstreeks 1 uur, een paar per sonen op het jagen met ecD lichtbak, op de goederen van Mevr. Kums, ouder HollaQdsch Putte en hadden het geluk den drager van den lichtbak, zekeren E. Vidael, van Santvliet,gevangen te nemen. Maar ziet, wat gebeurt De genoemde persoon wil op een gege ven oogenblik ontvluchtea en den licht bak van zich afwerpen, vermoedeiyk om den gendarm Van der Waal daarmede te treffen bij de poging daartoe bleef ech ter do boord van den bak aan zijne kleu ren haken eu stortte zich de geheele inhoud over zyn lichaam uit, zoodat hij in minder dan geen tijd geheel in vlam men stond. Ontzettend schouwspel. Aau eene brandende toorts gelijk, die zich bij het duistere van den nacht nog scherper aftekende, tracht de strooper kermend en razend van de pijn nog te ontvluchten, doch wordt spoedig achterhaald, ten gronde gelegd eu de vlammen met groote moeite gedoofd. Zoo liefderijk mogelijk werd de met brandwonden overdekte man in eene naburige boerenwoning verzorgd, vanwaar hij later naar huis is gebracht. Een 4 tal konijnen en de lichtbak met toebehoorten werden in beslag genomen. Holde aan onze wakkere policie-beamb- ten, die niet alleen den wildstrooper be trapten, maar hem ook in zijnen ver- schrikkclijkcu toestand van een gewissen dood gered en dus dubbel huu plicht be tracht hebben. Handelsblad. Een soldaat van hot garnizoen van Luik, vrijwilliger, doch vroeger gedegra deerd onderofficier had aan eenen Fran sché officier, te Rijsel in garnizoen aan geboden, hem zekere geheime stukken, als voorschriften van mobiliseering, plans van forten enz., te leveren, mits eene vergooding van 300 fr. Ongelukkiglijk voor hem had hij de domheid begaan, zijnen brief niet vol- dooudo te fraukecren, zoodat do officier, iu plaats van de verhoogde taks te betalen dien weigerde. Zoo kwam de brief terug naar Luik, waar men hem opende. Hij werd onmiddellijk naar het minis terie van oorlog gezonden, dat den krijgs auditeur met ecu onderzoek gelastte. De plichtige werd ontdekt en zal bin nen kort voor den krijgsraad zich to ver antwoorden hebben. De stukken, welke hij wilde leveren hadden veel minder bolang, dan de ver rader wel meende. De mobiliseeringsplans van eene compaguie voetvolk hebben weinig om het lijf, en de plannen der Maasforten ziju zoo weinig geheim, dat elk die kan leeren kennen in het laatste boek van Brialmont. Eene kleine gemeente van het ar rondissement Philippeville slaat het re cord in zake het getal herbergen. Het is Vaucolles. tegen de Fransche grens. Dit dorpke telt 191 inwoners, volgons den berichtgever (de officieele opgaaf van 31 december 1897 zegt 212) inwoners waar onder 64 mannon, 55 vrouwen en 72 kin deren heneden de 16 jaar. Die bevolking is verdeeld in 47 huisgezinnen, allen werklieden in de 4 steengroeven. Welnu voor die menschen ziju er 17 herbergen, of 1 per 11 inwoners, 1 per 4 mannen, 1 per 3 huishoudens. De twee Duitscher», die te Aarlen 5 gevangen zaten en den gevangenbewaar der vermoorden, om te kunnen ontvluch ten, werden door het gerecht van hun land, waar zij naartoe gevlucht waren, ter dood veroordeeld. De keizer had hunne genade vraag J van de hand gewezen en dien tengevolge wer den zy den 10 dezer, te Coblenz gchals- recht. Nadere bijzonderheden. Hold en Fuhr, de twee moordenaars van den gevaugenbewaker Rachet, van Aarlen, hebben dus huane schuld aan het wereldscho gerecht betaald. Hunne hoof den zijn gevallen. 't Is lang geleden dat eene misdaad in België uog met den dood gestraft werd. Immers, de doodstraf bestaat hier in feite niet meer en waren Held en Fuhr niet uaar hun vaderland gevlucht, om vrij te zijn, zy zouden zich het leven behouden hebben Maar zij waren Duitschers en, de Duiscbe grens over vluchtende, moesten zij, ofschoon zij den moord in België be dreven, in Duitscbland worden gevonnisd en gerecht. Zij zijn dus den wolf in den muil geloopcn. Doch het heeft lang geduurd eer het einde vau het treurspel daar was. Inter nationale hinderpalen hielden keer op keer den loop van het gerecht tegen. Tweemaal werden zij veroordeeld eerst in Meert, toon in Juni en vijf maan den later volgde eerst de uitvoering van het vonnis. Het was Reindel, de beul van Keulen, die hen guillottineerde, zooals dit in Frankrijk gebeurt. Aan de overzijde van den Rijn zou de beul van Berlijn hen uaar de eeuwigheid hebben gezonden. Deze bezit nog de ouderwetsche bijl. Slechts twee dagen vóór den bepaalden dag was het bevel van uitvoering te Co blenz aangekomen, en vrijdagavond werd bc'. ju aftuig op dc binnenplaats der gevangenis opgeslagen. Fuhr weigerde tot het laatste oogenblik de geestelijke hulp van den aalmoezenier en nuttigde, schertsend met de bowakers, smakelijk zijn ontbijt. Hij hielp de ge rechtsdienaars bij hot laatste toilet eu hield niet op de walgelijkste onverschil ligheid te toonen.Toen men hem vroeg of hij uiets meer te zeggen, of aan zijne familie tc schrijven had, schudde hij het hoofd Held van zijnen kant was meer inge togen, schijnbaar kalm schreef hij een langen brief aan zijne moeder, sloot dien zelf eu overhandigde hem aan het hoofd van het parket, met verzoek, hem aan ziju adres te doen geworden.Geen measch weet wat die brief inhoudt. Dan onderhield hij zich met den aal moeseuier, biechtte, hoordo de mis en communiceerde met veel ingetogenheid. Het was ruim half zeven toen Fuhr op deu drempel der gevangenis verscheen 't was dus nog donker. Dit was zoo gedaan omdat men van de omstaande huizen op de binnenplaats der gevangenis kan zien, voor namely k van uit het hotel Zur Tratthe.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2