Donderdag 29 December 1898 5 centiemen per nummer. 54b Jaar 5526 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. De valsche Demokraten. Eene nieuwe religie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERLOREN EER De catholieken tellen niet! Rechtuit gebiecht. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maaiden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwiUmtiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat. N. 31. •n in alle Postkantoren des band Gulque «uuni. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisie cjg 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den iiijusdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sioh te wenden ten Bunele van dit blad Aalst, 28 December 1898. De geleerde pater Casteleio, S. J., be spreekt in de Revue Générale de - laatsto verklaringen van Rome nopens de maat schappelijke kwestie, o Pater Castelein wilt, gelijk M. Woeste, de eenheid der catholieke partij en is tegen hare verdec-ling in zelfstandige groe pen. Maar hij is verdraagzamer wegens de demokraten en neemt aau dat men móet verschil maken tusschen de verschillige soorten van demokraten. Hij begrijpt, zegt hij, alle demokra- ten niet onder de demokraten van s 't Recht en consoorten. Onder de alge- b meene benaming van demokraten zijn b er zeer verschillige strevingen, meenin- gen en gedachten maar dikwijls be- b staat er onder deze eene beklagelijke - gemeenschap welke de gematigste de- mokraten dikwijls niet kunnen afwee- ren. D Die woorden zijn geenszins toepasselijk aan de democraten die deel maken van den Belgischen Volksbond. De Planc- quaertisten hebben er nooit deel van uitgemaakt't Recht en consoorten kennen den Volksbond maar om er meê te spotten gelijk met alleu die de katho lieke zaak getrouw blijven.De Daensisten, die van den Volksbond eenigon tyd deel uitgemaakt hebben om met zijn vaandel hunne scheurmakerij te dekken, wierdcn door den Volksbond verzocht hunne te genwerking tegen de katholieke belangen en don strijd tegen <!e geestelijke Over heid te staken. Zy gaven geene voldoende antwoord en wierden uit den Volksbond gesloten. Pater Castelein bewijst klaarblijkende dat die verdwaalde demokraten recht streeks tegen de begeerten en bevelen van Z. H. den Paus opstaan en hy be spreekt en legt de drij laatste verklarin gen uit van Leo den XIII. In den pauzelyken brief Tan 10 Juli 1895 aan de Belgische Bisschoppen leest men het volgende Men moet, met al- len behoorlijken eerbied, voor de op- b perste raadslagen van God buigen, die gewild heeft dat er, in de eenheid van 't mensebdom, eene verscheidenheid van standen weïj en onder deze standen eene soort van gelijkheid, komende uit b eene vriendelijke samenwerking zoo dat de werklieden in geener wijze den n eerbied en het vertrouwen mogen ver- een verhaal naar het hoogduitsch. Den vorigen keer waren het 5000 mud mevkte de schaapherder op schamperen, bij tenden toon aan. Gij hebt toch altijd een on gemeen grooten voorraad. Wat gaat n dat aan Niets maar het moet iemand tot in de ■iel leed doen, dat er sooveel schoon koren verbrandt. Waarom hebt gij het niet gered spotte Hagen. Daarnaar vraagt gij, doeh naar uwe vrouw vraagt gij niet. De mnlder haalde de schouders op. Ik denk, dat zij tijd genoeg gehad heeft om het huis te verlaten, antwoordde hij. Daar staat de onde Brigitte bij het veeals lij heeft kannen vluchten, heeft mijne vrouw het ook kunneu doen. Maar lot nu toe heeft niemand haar ge- aien, en BrigiUe weet ook niet waar uwe vrouw is. Verschrikt kromp Hagen ineen aan de mogelijkheid dat zijne vrouw kon omgekomen ■ijn scheen hij nog niet gedacht te hebben. GÜ jaag* mij nutteloos schrik aan, sprak liezen wegens de bazen en dat er aan n dezen niets mag ontbreken van eene s oprechte goedheid en welwillende be- b zorgdheid wegens do werklieden. n Wat hebben de demokraten van Het Recht en hunne aanhangers gedaan Wat dóen zij nog geheele dagen. Haat c-n wantrouwen preken tegen allen die bezit ten, spotten mot allen die de verbetering der toestanden door vriendelijke samen werking behartigen 1 De gekozenen die niet buigen willen onder <lo roode van Hei Reelit, worden uitgekochte en slaven gebeeten, en slechter nog, de werklieden, die aan 's Pauzen woord gehoorzamen, worden niet min schoon behandeld. De Paus schreef nog Om die moei lijkheden gelukkig te effenen, moeten r allen, met verecnigde en broederlijke harten, trachten, volgens hun vermogen, de medehulp van hunnen ijver en van hunne werking bij te brengen dat de geestelijken het voorbeeld geven, want, - zij bijzonderlijk moeten op hunne hoede zijn als er zake is van nieuwe gedach- ten, zij bijzonderlijk, de hulpe van deu godsdienst inroepende, moeten trachten de geesten te bevrèdigen cn te verzoe- nen en aan elk de plichten van den christen burger in te boezemen, b En als de geestelijken, gehoorzamende in de raadgevingen van den Paus, hen op hunne hoede houden tegen de nieuwe gedachten, welke eenige ruizemakers uit heersch- en baatzucht willen opdriDgen, al de geestelijken, met de Bisschoppen aan 't hoofd, worden verweten en herver- weten dat zij hun gezag onteeren en den godsdienst verraden om er een wapen van te maken ten voordeele der ryken en dat zij den godsdienstigen invloed gebrui ken om schandelijke en onrechtveerdige voorrechten te behouden. Ja, die demo kraten durven schrijven dat al de vlaam- sche priesters, op drie, vier na, uitge kocht zijn eu onweerdig, omdat zij de raadgevingen van den Paus' en van de Bisschoppen volgeü 1 De brief van Zijne Heiligheid zegt nog De katholieken moeten ben vast ver- - eenigen om hunne bedoelingen en al - hunne krachten te keeren tegen de dwa- - ling van het soeialismus, waaruit blij k - b baar de grootste kwalen en de grootste gevaren voortspruiten. - Spreekt daarvau aan die valsche demo kraten 1 Doet Het Recht open, en zoekt er een woord, een letter in tegen het so eialismus dat de H. Vader de bron der grootste kwalen en der grootste gevaren noemt 1 Tegen de katholieken valt Het Recht onbeschoft en hatelijk uit, tegen priesters en paters, tegen de katholieke werken, en bijzonderlijk tegen deze dio meest het welzijn des volks bedoelen I hij opgewonden, terwijl hij haastig naar de dienstmeid liep mijne vrouw ia geen hulpe loos kind zij moét deu brand vroeg genoeg Hij stond vlak voor de oude meid, die hem uitdagend aanzag, alsof zij vragen wilde hoe hij het wagen durfde haar aan te spreken. Waar is mijne vrouw vraagde hy. Ik weet het niet, luidde het antwoord, ik heb genoeg te doen gehad met het vee. Maar gij hebt haar toch gezien? Ja, toen de brand uitberstte, naderhand niet meer. Waar was zij toen gij haar voor het laatst zaagt Voor het huis. De mulder haalde diep adem, als was hy van een drukkenden last bevrijd. Of zy daarna weêr in huis gegaan is om iets te redden, weet ik niet, hernam de oude, die er een duivelachtig genoegen scheen in te vinden, het hart van den mulder te pynigen. Ik heb baar niet meer gezien. Zij zal naar het dorp gegaan zijn, meende Hagen met bevende stem. Zy verwachtte my eerst morgen terug, maar ik vond geen rust stad ik had een voorgevoel van een ongeluk. Dan ware zij ons tegengekomenzegde de soliaapherder. Wij komen toch regelrecht uit het dorp, maar niemand van ons heeft haar gezien. Wat aytgij voornemens te doen? Liegen, bedriegen en lasteren Bis schoppen eu priesters te keere gaan, twist en tweedracht zaaien, vermaningen van den Paus verdraaien en verwaarloo- zeu, dat is 't werk, 't cenigste werk van die valsche demokraten. De liberale senator Solvay heeft eene nieuwe religie uitgevonden die de leering van Christus moet vervangen. Die nieuwe uitvinding betitelt hij met den naam van Deter mi tiis mus. Dctertninismus hoor ik u vragen, wat is dat voor een aardig ding Luistert hoo de nieuwe Messias zijnen catechismus, dio deu ouden catechismus en de tien geboden Gods moet wegcijfe ren, en die in de scholen zou moeten aan geleerd worden, voorstelt en uitlegt Het Determinismusschrijft hij is eene leering, volgens welke de mcnsch geen vrijen wil meer heeft, maar slechts handelt gelijk een redeloos dier, onweer staanbaar medegesleept door den drang der omstandigheden waarin hij zich be vindt. Doet hij goed, bij heeft er geene verdiensten van doet hij kwaad, bij kau er niet aan doen, evenmin als zijne kat of zijn houd hij is maar een machien, de speelbal van het noodlot en van zijn in stinct, eene «oort van weerhaan op eenon toren, voor wie-bet noch goed noch kwaad is noord- of zuidwaarts te draaiëu. Hoe schoon, hé Gy ziet het, geen vrije wil meer. Dus, geene verantwoordelijkheid meer geen goed of geen kwaad meer gene zedelijk heid, geen gebod en verbod, geene wet ten, geene rechters meer I Onnoodigouk aan de kinderen voortaan van plicht en geweten te spreken I Oude liedjes, och God 1 versleten prullen, ijdele kinder- schrikkeu Dat alles is afgeschaft tot groot genoe gen der heeren dieven en moordenaars, schelmen en schavuiten van alle soort, die er toch niet kunnen aandoen dat zij dieveu, moordenaars, schelmen en scha- vuiton zijn, eu die bijgevolg ongehinderd hun schoon stieltje zullen kunnen uit oefenen Nu weet gij, vriend lezer, wat het Determinismus is. Nu keutgij de nieuwe liberale leering, die, in de plaats van den versleten Cate chismus zoo zy zeggen deu school kinderen zou moeten opgedrongen wor den, om van dezen deterministen te maken van de lievo soort der schurken en ban- dicteu die, na de plaag van vader en moeder geweest te zijn, eindigen met in een rasphuis opgesloten te worden. Is 't dat wat de ouders verlangen Is 't dat wat de samenloving moet redden en in een Luilekkerland varanderen O I Wat al gekkenpraat toch. wat al onbegrijpelijken onzin, wat al noodlottige dwaasheden een mensch er zooal uit kraamt die meer verstand wil hebben dan Christus en, door blinden drift ver voerd, do geboden van God en de wetten der Kerk wil afschaffen 't Is waarachtig om niet to gelooven I Moest een eenvoudige domper zulken rimram verkoopen, men zond hem zon der vertoeven naar Gheel. Maar een verlichter Een geleerde determinist, die, onder den drang der liberale omstandigheden en door zijn in- stinctmatigcn godsdiensthaat tneêgesleept, de zielen aan de Kerk wil onttrekken en onmeêdoogend van onze kiudcrs ellende lingen wil maken, die man wordt in de liberale wereld vereerd eu hooggeschat 1 't Is een groote hervormer, een uit muntend vat van wijsheid I Voor ons is die man een fanatieke droomer, een gevaarlijke afbreker, een '"aa* I (Gas. van Lier.) Buiten een aalmoes, hun door 't Staats bestuur toegesmeten, mogen de catho- lieken het onderricht hunner kiuderea uit eigen geldbeugel bekostigen, terwijl de ongodsdicustige scholen heel en ganach op Staatskosten worden ingericht en on- onderhoudau, Maar wat komt dat er op aan I De catholieken zyn maar goed om geschoren te worden, en dat do vrijdenkers zich dan warm dekken met de wol, is immars heel natuurlijk 't Zal beteren als 't ministerie eens veroudert 1 riepen de (catholieken in het jaar 80. En nu schryven we by na 1899, en reeds 14 en half jaar heet het ministerie in de handen der catholieken To Gout, zooals in de meeste steden van ons land, groeit de bevolking besten dig aan. Daar mag men voorzeker uit afleiden, dat het getal leerlingen, der scholen minstens in gelijke mate toeneemt. Ja wel, voor wat betreft de vrije catholieke scholen. Maar in de lagere gemeente scholen neemt men het tegenovergestelde verschijnsel waar. Zoo verklaart den heer Cambier, radi- kaal gemeenteraadslid te Gent, dat tus schen de jaren 1892 en 1897 de zoogezegd onzijdige scholen van Gent met 700 leer lingen achteruit rijn gegaan. In eerstgenoemd jaar werden de offi- ciëole jongensscholen bijgewoond door 5800 leerlingen, en do meisjesscholen door 4635. Die getallen waren in 1897 gedaald tot 5525 cn 4343. Wat bewijst dit Dat, hoo meer uitbreiding het gods dienstig onderwijs nemou kan, hoe min der slachtoffers de ongodsdienstige school maakt. Wat bewijst dit nog Dat de ouders meer on meer voor hunne kinderen een opleiding verlangen; welken den godsdienst tot grondsteen heeft en van godsdienstzin doordron gen is. Maar van die gewettigde verlangens houdt de wet weinig of geen rekenschap. De mnlder lnisterde niet naar hem niet staat zijne ontroering te bedwingen, ijlde j[ hij op den molen toe, de gevaren niet ach-, teude die hem bedreigden. Eenige boeren wilden hem volgen, maar de gloed dreef hen terugde bezorgheid voor hun eigen leven maakten hen onverschillig voor het voornemen van den vermetelen man. Do vlammen van het ontketende, verwoes tende element konden niet heviger opllikke- ren dan de gloed der liefde in het hart van den mulder. Hij had Dora bemind met de gansohe harts tochtelijkheid zijner geaardheid, zijne liefde was geen voorbijgaande roes geweest, sij wortelde nog steeds vast en sterk in zijne ziel, al had zij zich in dsn laatsteu tyd dan ook niet meer geopenbaard. En deze liefde deed hem thans bet doods gevaar vergeten hij gaf zijn eigen leven prys om de geliefde vrouw te redden. Hij wist dat zij hem niet beminde maar zelfs deze gewisheid had zijne liefde niet gedood en nu was er het oogenblik niet naar om er aan te denken. Het was onmogelijk in het brandende hnis binnen te dringen, een verzengende gloed sloeg den mulder tegen, maar hy beproefde evenwel den ingang te bereiken. De stevige buitenmaren stonden nog reoht, binnen woedde het vuarhet knetteren, loeien en sissen der vlammen, hst kraken der balken en het instorten der binnenmuren, de dikke rookwolken die uit den gloeienden poel opstegen, de spattende ynurregen, die in millioenen vonken nit den zwarten rensaohti- geu rookzuil neerviel dit alles bood een huiveringwekkend schoon gezicht aan. Maar ontzetting moest eenieder aangrijpen, die den roekeloozen man, voortgezweept door de furiën van den angst en de vertwijfeling, den reuzenstrijd met het vernielende element zag aanvaarden Driemaal had hij beproefd het brandende huis binnen te dringen, driemaal had de verteerende gloed hem teruggedreven daar stormde hij nog eenmaal met de woede en de kraoht der vertwijfeling op de hnisdenr aan en een kreet van angst en ontzetting ontvoer aan de lippen dergenon, die hem in de vlam menzee zagen verdwijnen. Maar het duurde slechts een omzien, dade lijk daarop verscheen de gestalte van den vermetolen man weêr in de dear, hemelhoog verhieven zich de vlammen, krakend stortte een brandende balk néér eu een reusachtige rookzuil schoot uit deu krater op. Waar was de mulder Geen oog zag hem meer, de balk moest hem verpletterd hebben. Eenige kloekmoedige dorpelingen snelden op den krater toe, met den schaapherder aan hun hoofd. Hij ontdekte den mulder het eerste Hagen lag voor syne huisdeur naast den smeulenden balk. Ziehier hoe M. Picard, de radicaal- socialistische senator, die goed de liberale en socialistische dagbladen kent, die gazetten beoordeelt De geldmacht der - Joden, die verschrikkelijk is, heeft zich behendig weten meester te maken van nagenoeg geheel de Europeesche drukpers zij houdt ze met haar geld iu haren dienst zij gebruikt haar als een betaald werktuig zij doet haar spelen, werken en handelen met eene -buitengewone stoutmoedigheid, met eeue verbazende onbeschaamdheid in het liegen. Tezelfdertijd als zij van die drukpers een der machtigsto werktuigen maakte voor haro speculaties en beursroove- rijen, gebruikt zij haar om het publiek - te bedriegen over den waren wil des volks en over den nood, dien de gevaar- - lijke toestand, door de tegenwoordig- hen! van zoovele Joden, die de rijkdom- men rooven en behandelen, toweegge- - bracht, doet ODtstaan in onze al te - goedhertige en lichtgeloovige volke- ren. - Nu, die M. Pioard is geen verfoeilijke clerikaalwel integendeel. Die M. Picard is ecu wel geconditionnecrde vrijdenker, een aoticlerikaal van zuiver bloed Hebben wij wel ooit zoo iots gezegd over de Dreyfuspers en hare Belgische en vreemde howondoraars en voorstaan ders Eene oude dame bekloeg zich eens aan tafel dat oude vrouwen weinig geteld wordon, terwijl oude wyn zeer gezocht is. Ei, riep een der gasten, daar weet ik goeden raad voor. Eu welke dan Wel, mevrouw, laat u op flesschen trekken I Da sohaapherder ri«p om wat«r als het hem gebracht werd, liet hy den emmer over zich uitgieten, sprong op den verongelukte toe, nam hem op en droeg hem in den boom gaard waar hij door een drom van hoeren omringd werd. Hagen ademde nog, doch hij was zwaar gekwetst door den néér vallenden balk, daar bij waren zijne handen en aangezicht met brandwonden bedekt. De schaapherder maakte terstond de iu dit geval vereischte schikkingen. Een hoeren jongen moest het paard van den mulder be. stijgen en naar den goneesheer rijden, die iu een naburig dorp woonde 'vier anderen zou den gekwetste naar de b Om het lot der jonge vrouw kon men zioh niet verder bekommeren do zelfopoffering van Hagen had bij eenieder de overtuiging gevestigd, dut Dora in het brandende huis teruggekeerd en er in gebleven was zij moest sinde lang verstikt zyn. De schaapherder haalde eene ladder, die als draagbaar zou dienen hij bracht hooi en strooi, om den gekwetste een zacht leger te bereiden en liep, terwijl de boeren de baar droegen, er nuast om op te passen, dat ilagen niet viel, ale hy uit zijne verdooving ont waakte. (WORDT OOB'lttiÉZLTj.

De Denderbode | 1898 | | pagina 1