Zoo zak, zoo zaad. Donderdag 3 Januari 4899 3 centiemen per nummer. 54** Jaar 5528 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het Kartel. VERLOREN EER Landbouw. Zedelijk verval. DE DEND l)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweenml ter week v»or de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maaiden; fr. 4-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwHantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zöutst.raat, N. 34. •a in alle Postkantoren des Land Guique luum. Per "drukregel, Gewone 45 centiemen Keklamen fr. 4,00; Vonnisse rp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften women met teruggestuurd. fleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bure» Ie van dit blad Aalst, 4 Januari 1899. De Brusselschö oude pruiken, ofte doc trinairs, hielden onlangs eene plechtige vergadering ten einde eens te spieken over hunne houding in de Kamerkiezin- gen van 't jaar 1900 te Brussel. Verschillige redevoeringen werden daar uitgesproken in de welke weid verklaard dat, indien 't cath. ministerie de E. V. niet toestaat, zij, doctrinairs, een ver bond met de socialisten zullen sluiten. M. Vander Kinderen, geweze liberale volksvertegenwoordiger van Brussel, be kend als een der gematigste liberalen, ging zoo verre van uit te roepen '7c Zou een accoord malcen zélfs met den duivelom het cat koliek gouverne- tnenl omverre te kunnen krijgen. Door den - duivel - verstaat M. Van der Kinderen de roode socialisten. In andere woorden M. Vander Kinde ren verklaart zich bereid het vaderland aan de heerschappij van de roode duivels te leveren, om hot aan een catholiek be stuur te ontrukken. Hoe de godsdiensthaat toch een ver standig mensch verblinden kan Maar wat is't De oude pruiken vinden immers dat de gansche politiek ken op allerhande manieren te plagen, de Priesters te vervolgen en den invloed van den Godsdienst te vernietigen. Maar eene verklaring gelijk deze van M. Vander Kiu,leren, brengt toch haar goed mcé. Zij zal de oogen doen openen van lieden die denken dat men onmoge lijk liberaal kan zijn zonder vijandig te wezen aan den Godsdienst. Het is dus andermaal bewezen dat som mige godsdiensthatende liberalen liever stemmen voor eenen communard, voor eenen revolutionnair dan voor eenen va derlandsminnende catholiek. De redevoering van M Vander Kinde ren bewijst nog dat zij die het land van de heerschappij dor socialisten willen bevrijden,maar op eene partij kunnen steu nen, namelijk, op de catholieke partij. Allo vredelievende lieden, die 't be houd van 't vaderland willen, en de alge- meene welvaart verzekeren 1 zijn hiervan meer en meer overtuigd dat is de oor zaak dat vele burgers die vroeger als liberaal, ja zelfs, als voorname liberalen gekend waren, nu werken zoowel tegen de liberalen als tegen de socialisten en openlijk voor de catholieke candidate^ stemmed" I De kamerzitting van 22 December 1. 1 heeft eens te meer bewezen, boe innig de socialisten met de anarchisten ver bonden zijn, en hoe die twee partijen, uit één en (lenzelf len haat tegen de Maat schappij ontsproten, elkander openlijk steunen. Met groot rumoer was door de dagbla den der socialisten aangekondigd, dat zij in de Kamer, de invrijheidsstelling vau den veroordeelden Moiuoaux, een anar chist van de ergste soort, zouden vragen. De taak was den heer Vandervelde opge dragen, den jongen millionnair, die vau zijn renten lekkerder leeft dan de voor naamste kasteel heeren, maar het gemeen volk vleit en liefkoost met de hoop van eenmaal Voorzitter der Belgische Repu bliek te worden. Wie is die Moiueaux, die zoo groote belangstelling bij de socialisten wekt Waarom werd hij veroordeeld Onze Lezers herinneren zich waar schijnlijk nog de ontploffingen, dio. in 1892 bij middel van dynamiet-bommen in Luik plaats hadden. Verscheidene malen op eeno maand tijds werden bommen ge legd en aangestokeu tegen kerken en huizen, zelfs in 't midden van de straat. Op zekeren avond werden de glasramen der Sint-Martenskerk verbrijzeld, een eeacr partij moTiSi?inZJÖUtf™ P? 7?» dokta' nr, ,11. Reason op het punt ia (Ie lacht te sprm. een verhaal naar het hoogduitscb. Deze voorzorg was echter onnoodig Hagen lag nog altijd buiten keunis, als de herberg bereikt werd. Zij droegen hetu naar binnen Dora, wier lijk zij in het brandende huis waanden, kwam hen te gemoet. Aanvankelijk onthutst door deze plotselinge ontmoeting, konden zij hnnne oogen bijna niet gelooven, als zij haar in levende lijve voor zich zagen. Terwijl het bed voor den gekwetste gereed gemaakt werd, berichtte de oude mau haar het voorgevallene en Dora deed er zich bittere verwijten over, dat zij het tooneel van den brand heimelyk verlaten en zich in het kreu pelhout voor de boeren verborgen had. Om harentwille had hij zich aan het doods gevaar blootgesteld, zij moest daarin de kracht zijner liefde erkennen Had slechts niet de twijfel of hij de misdaad al dan niet gepleegd hadhare ziel te zeer gefolterd Sprakeloos, met tranen in de oogen, zat zij aan de legerstede van haren bewusteloozeu man, terwijl de schaapherder een zalf voor de brandwonden gereedmaakte en de dikke Waard telkens naar buiten liep, om te zien of ds dokter nog niet kwam. op het punt in dë lucht te sprin gen, toen de lont der bom nog iutijds door een politio-bode kon uitgedoofd worden. Gansch Luik door heerschte schrik en verwarring. Men wist dat de anarchisten ruim 3000 dynamietkardoe- zen in een fabriek gestolen hadden, en angstig zagen 's avonds de wandelaars voor zich uit. of nergens eeue lont te branden lag. Acht misdaden waren reeds gepleegd, toen de politie er in gelukte de hand te leggen op Moineaux, die aau het huis vau docter Renson de hom had neêrge- legd en de lont aangestoken. Voor het gerecht toonde Moineaux zich fier over zijne misdaden, welke bij als heldenfeiten poogde op to hemelen in plaats vau zich to verschoónen, beweerde hij dat hij uit plicht gehandeld had. Ik heli, zoo sprak hij, de hoogste overheid willen treffen om de burgerij wakker te maken en tot audere gevoelens te bren gen. Moineaux kreeg dan ook vijf-en-twintig jaren geyaug.Gecu enkel redelijk mensch achtte die straf overdreven, integendeel. Moordenaars, die mét voorbedachten rade op audermans leveh aanleggen, die huizen en kerken vernielen en met hunne bommen het leven van honderden in ge vaar brengen, die daarenboven nog dyna miet genoeg geborgen bebbeu om eene halve stad te doen springen, zulke kerels zouden voor heel hun leven achter slot moeten en onschadelijk gemaakt. Met koortsachtig ongeduld verwachtte üora den dokter zij kon er niet aan twijfe len, of de kwetsuren van haren man waren doodelijk zij. wist, dat zij hem verliezen moest, maar hy mocht niet sterven voor hij op hare vragen geantwoord had. Zij moest zekerheid hebben om den wille van een an der, die wellicht voor de schuld van Hagen boette. De gedaohtte, dat zij hem in zijn stervens uur van zulk eeue misdaad beschuldigen wilde, was haar vrceselijk maar het moest geschieden, alleen door deze aanklacht kon zij zich gewisheid verschaffon. De mulder ontwaakte uit de verdooving, maar het bewustzijn keerde niet terug. Hij raaskalde hij sprak van een lijk, dat door het vuur moest verteerd worden, van een geweldigen worstelstrijd met een verrader, die hem in het verderf wilde storten. De sohaapherder en de waard schudden bedenkelijk het hoofd en wierpen elkander veelbeteekenende wenken toe maar Dora verstond den zin zijner verwarde uitdrukkin gen zij huiverde voor den man, aan wien zij verhonden was met ketenen die slechts dooi den dood konden verbroken worden. Eindelijk kwam de dokter en onderzocht den lijder Dora smeokte hem haar de waar heid te zeggen. Ilij zng haar ernstig in de oogen, zij had op zijn gelaat kunnen lezen, dat hy geen hoop voedde. Zes jaren heeft Moiüeaux thans in het gevang gezeten, en zijn haat tegen de Maatschappij is intusschen niet verkoeld. Kwam hij op vrije voeten,hij zou opnieuw dezelfde middelen ter hand nemen, en andermaal zouden do Luikenaars voor bommen en spnngbussen moeten vreezen. Dat getuigt de kreet van haat en woede, door Moineaux uitgestooten, wan neer hij den afscbuwelijken moord op de feeizeriu van Oostenrijk vernam. Luid ruchtig gaf hij daarover zijne goedkeuring te kennen en riep hij tot zijne medege vangenen Leve do anarchie weg met de burgerij J Voor zulkcn mau is de leider der socia listen, Vandervelde, in de bres gespron gen dien misdadiger hoeft hij willen schoon wasschen voor zulk oen gevaar lijken kerel zou hij de poort der gevange nis willen ontsluiten, Al zijn talent hoeft hij aangewend om de invrijheidstelling van den beruchten aaarchist te bekomen. - Hij heeft al zes lange jaren in de eenzaamheid geboet i hebt medelijkeu met hem. Hebt mede lijdon ook met zijne vrouw en zijue twee kinderen. Hij heeft het niet gedaan uit boosheid; hij meeude.to goeder trouw, dat hij zoo doen moest 1 Medelijden heeft hij zelf medelijden gehad met de honderden, die door de stukken vau de ontplofte borameu konden getroffen worden Hccfc hij zelf niet wil lens zijn familie in 't verderf gestort Zal hij, die de uitwerking vau zijnen moordlust voor plicht aaDziet, met de anderen meelij hebben?... Al dat bidden en smeeken, met tranen in de stem, van M. Vandervelde is enkel komedie. Ik doe een beroep op uwe menschlievendheid Zoo dorst hij zeggen, hij, de vaandrager der socialisten, dio de werklieden uitbuiten, die de wonden van hot arme volk wijder openrijten om meer haat te verwekken en gemakkelijker op roer te stichten, die op hunne vergade- ridgon luid zingen dat de priesters moeten versmachten, verpletterd in de straat- goot, en de burgers, hangend aan de galg I Zulke mannen spreken van mensch lievendheid dat woord moest branden op hunne lippen I Neen, de wet der menschlievendheid dwingt den Minister dien gevaarlijken anarchist achter de grendels te houden, om nieuwe aanslagen te voorkomen. Dat heeft Minister Begerem verklaard, en daar zullen alle verstandige tuenschen .hem gelijk in geven. Het eenigste, wat Vandervelde beko men hoeft, is, dat thans iedereen duide lijk inziet hoe socialisten en anarchisten maar ééne familie uitmaken. Do eersten voeren den oorlog tegen de Maatschappij met het woord, en de tweeden mei de daad de eenen gebruiken hij roorkeur de pen en de drukpers, de anderen be dienen zich liefst van bommen, spring- bussen en dynamiet-kardoezen. Het doel yan de twee partijen ia hetzelfde nauw zijn zij met elkander bevriend, en zoo ooit hunne poging tot omverwerping der Maatschappij gelukte; zouden zij de pro fijten onder elkander verdeelen. Het woord anarchist komt van het Gnekich nnarcheia, aonder gezag, zonder overheid. Volgens de oorspronkelijke betee- kenis van hunnen naam, zyn de anarchisten mannen, die geen gezag, geen overheid er kennen. Noch God, noch meester, is hunne leus, evenals van de socialisten. Feite lijk worden anarchisten genoemd, degenen die tot geweld, als moord, brand en vernie ling, overgaan om de maatschappelijke orde omver te worpen. maanden des jaars bedroog die invoer 57,099 runderen waarvan 53,041 uit Hol land. De invoer van schapeu en lamme ren beliep tot 18,646, io november en 159,976 gedurende de elf eerste maanden des jaars. Invoer van peerden. Gedurende de maand november werden 3106 peer- den ingevoerd, waaronder 1747 bestemd voor -Ie slachterijen. Van 1 januari tot 31 november 1893. werden 37,137 peerden ingebracht, waarvan 11,736 bestemd voor de slachterijen. Engeland zond naar Bel gië 1827 peerdon iu november en 18,881 gedurende de elf oerste maanden de» jaars, waaronder 11,327 slachtpeerden. In november werden 217 veulens inge voerd, gedurende de elf eerste maauden. 1914. 't En zal nief kwalijk zijn, raeonen wij, eens de verschillige namen te geven die, in 't vlaamsch gedeelte van 't land, gege ven worden aan sommige vee- en peerde- zickten. De eerste name, in vette letter, is deze die meest door landbouwkundigen gebezigd wordt Snot: Snotte.suotziokto, rot, rotte, rot- strengcl, kwa droes, rotte droes. WormRot schurft, kwade huidworm, rijdende worm. Runderpest: Veepest, besmettelijke typhus. Tongblaar of mondspruw Mui! en pootplage, pootziekte, tongziekte, muilziekte. Longziekte Longplage, loosziekte, longontsteking, ribbenvliesziekte. RotkreupelPootziekte, pootzeer, hinker, klauwzeer. Schurft Krauwte, krauwsel, rui, ruig Koolziekte Koulvier, lonsvicr, milt- vier, kool, pestkool. bloedzweer. Zij herhaalde haar verzoek hij zegde haar dat de verwonding te sterk, en de lijder on- redbaar verloren was. Nadat hij het een en ander voorgeschreven had, ging hij heen. Dora nam hare plaats aan de legerstede van haar man weêr in, terwijl de schaapherder als barmhartige Samaritaan aanhoudend bezig bleef. De dokters vergissen zich dikwijls, dus zocht hy de jonge vrouw te troosten zij geven dikwijls een zieke op, die dadelijk be gint te beteren, zoodra zij hem met hunne fleschjes en zalfjes van hei lijf blijven. Hagen is een krachtige, gezonde man hij zal het er bovenop halen Dora zag hem met hare strakke, brandende oogen aan, alsof zij wilde zeggen, dat zij wel beter wist en het nuttelooze moeite was een hoop in haar op te wekken, aan welker ver vulling zij niet gelooven kon. Gij hebt gelijk, sprak de waard, die ieverig aan de tafel pleister zat te strijken, mij heeft de dokter ook eens opgegeven, toen ik aan ijlende koortsen leed nu ligt de dok ter reeds jaar en dog in het graf en ik deuk nog menig jaartje te leven. Dora schudde het hoofd, en het in hare hand latende steunen, verzonk zij iu diepe gepeinzen. Het waren droevige gepeinzen, maar zij moest er zich meê bezig houden, zij kon de beelden niet verdrijven die voor de oogen baars geestes spookachtig uit den don- Inroer van vee. Gedurende de maand november werden in België inge voerd, 8157 stuks rundvee, waarvan 8133 uit Holland. Gedurende de elf eerste keren nacht opstegen en haar folterden als booze onheilspellende demonen. De schaduwen van den nacht begonnen te wijken, de dag grauwde hij wierp zijn vaal schemerlicht in het lage vertrek en deed het hleeke gelaat der jonge vronw nog hleeker schijnen. De herbergier lag met het hoofd op de tafel en sliep, do oude schaapherder stond voor bet venster en staarde nadenkend naar buiten in de morgendnevelen. Hagen opende de oogen, zijn oogslag was vast en kalm. Hij zag zijne vrouw lang aan, zijne lippen trokken krampachtig en zijn voorhoold bedekte zioh met zwcetdroppolcn. Het loopt ten einde, zegde hij zacht ik heb o willen redden en my zelf daarbij den dood gehnald. Dora knikte het was haar niet mogelijk hem een vriendelijk woord toe te Bpreken. Gy waart niet meer in het brandende huis vraagde hij. Neen, ik was hier. Gij had het de meid moeten zeggen. Ja, indien ik er aan gedacht had. Hij zag haar ouderzoekond aan zij sloeg voor zijn doordringenden blik de oogen niet neur. Peter, ik was in den molen eer de brand uitbrak, zegd# ly. Ik heb één licht uitgsdoofd. vierde kamer van de rechtbank der Seine te Parijs,eene zitting gehouden waarin zij niet minder dan 294 echtscheidingen heeft uitgesproken.Nu moet men weten dat Donderdags aan het paleis van justicio gratis gerechtelijke bijslaud wordt ver leend. De 294 paren, die ontbonden zijn, heb ben gebruik gemaakt van de zoogezegde divorce gratuiteen bewijs tot het gratis voeren van een echtschoidingsprocos, en ze hebooren dus allen tot hot parijsche volk. Zulk een bewijs is zeer gemakkelijk te brijgen. En de parijsche werkman, die verzot is op vrije kaarten voorden schouw- burg, waar hem dagelijks echtscheidin gen on echtbreuken worden vertoond, gaat naar den commissaris van polioie, zoodra zijne vrouw bem begint te ver velen. De commissaris zandt een agent, en deze ondervraagt het paar, dat om de minste reden een papierke krijgt waar- meé het zich begeven ban naar de recht bank. In den tijd van^één minuut wordt daar een huwelijk ontbonden, eene toekomst, een geluk vernietigd. De man gaat naar de kroeg, de kinde ren gaan onder in den stroom, die leidt naar de gevangenis, het bagno, de guil lotine. Eu de vrouw Parijs levert lichte kooien aan allo groote steden der wereld. De vierde kamer is eene sociale hol, waar drie heeren me! toga en bef de eer ste banden der maatschappij op onver antwoordelijke wijze verscheuren. En dan is men verwonderd in Frankryk het slijk te zien opborrelen en alles te zien bespatten wat eeu volk nog eerbied- weerdigs heeft Ik zou ook misschien het andere gevonden hebben, indien de ontzetting mij niot naar buiten gedreven had. De mulder ontstelde, zijn oog werd steeds strakker, zijne bleeke lippen heefden en krampachtig sloeg hij de nagels zijner dorr* vingers in het deken. En wat hebt gij gezien? vraagdo hij naar adem hijgende. Een lijk Eon kreet ontsnapte aan de lippen des lijders de waard hief, uit den slaap ontwa kende, het hoofd op, de schaapherder kwam bezorgd naderbij. Gij hebt mij verraden, fluisterde Hagen met een woesten, vlammenden blik, gij hebt.. Peter, er is nog geen woord over mijne lippen gekomen, viel Dora hem in de rede ik heb niet geloofd dat gij het kondet gedaan hebben. Maar gij hebt u daar straks verraden toen gij aan het ylen waart, ik heb begrepen wat gij gezegd hebt. Bedenk, dat gij weldra voorden hoogen Rechter staan zult, en treed niet voor Zijn aanschyn met eene schuld op geweten, welke gij hier op aarde nog kunt uitwissohen. Do mulder zweeg, hij klemde de lippen op een alsof hij vreesde, dat hem een bekentenis zou ontglippen, zonder dat hy het wilde. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1