548* Jaar 5529 3 Zondag 8 Januari 1809. 5 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ZONDAGRUST. XJJLsï De Moordenaar? Rond een Congres. Schijnheiligheid. Landbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemsxl ter week voor de Stad o frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden., voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 34, in alle Postkantoren des band. Guique suum. Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aieh te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 7 Januari 1899. Herderlijke waarschuwing De Godsdienstige Week van Vlaanderen bevat de volgende meêdeeling Om onze beminde diocesanen niet in doling te laten brengen, zijn wij genoodzaakt hen te be richten dat ons herderlijk ambt ons den pijnelijken plicht heeft opgelegd van aan een onzer pries ters, na vruchtelooze verwittiging, het verbod te doen van de H. Misse op te dragen. De weigering van den eerw. heer Daens zich voortaan te zullen gedragen naar de schikking welke wij hadden moeten nemen nopens het celebreren van het H. Sakri- ficie zijne weigering ook van tot zijnen Bisschop te naderen, op ons herhaald verzoek, hebben de zen maatregel, hoe pijnlijk ook, noodzakelijk gemaakt voor de kerkelijke regeltucht en voor het gezag der Overheid. Wij zijn overtuigd dat onze beminde diocesanen meer en meer zien hoe nadeelig de werking van dezen priester, uit hoofde bijzon derlijk van het misbruik zijner {iriesterlijke weerdigheid, sedert ang is geweest aan de eendracht onzer katholieke bevolking, aan den vrede tusschen de verschillige maatschappelijke standen, en, laat het ons herhalen, aan de belan gen der ware kristene demokra- tie, waartegen liij wantrouwen verwekt, en wier echte voorstan ders hij aanrandt en in minach ting poogt te doen vallen. Geve God dat hij, die dezen droevigen maatregel noodig heeft gemaakt, welhaast tot stichtender gevoelens kome, en als een ware priester de leiding van den H. Vader en van de Bisschoppen volge. Gent, den 30 december 4898 ANTONIUS, Bisschop van Gent. dienstdoende Apotheker Zondag 8 Januari 1899, Mr A. Ghysselinckx, Molenstraat. WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 57"* VERVOLG. Ik kan het niet zeggen, zelfs niet aan n riep het meisje, smartelijk hare oogen ophef fende. O, meYTonw, als ik kon, zon ik u alles vertellen maar ik kun niet, ik mag niet. Uw vader is in Griekenland. Gij zegdet mij dat gij geene andere familiebetrekkingen badt. Deze was graaf Beaucourt niet en hij kon geen bloedverwant van u wezen. Wie was hij dan Ik kan het niet zeggen. Over het voorhoofd van Eugenie Mixtome trok eene donkere wolk. In ondervinding zijt gij nog een kind, Soiie, zegde zij zacht en liefdevol, en als gij eens kennis had aangeknoopt. Vertrouw mij alsof ik uwe moeder was, die gij vele jaren geleden hebt verloren en stel uiij in staut u te helpen. Zeg mij wie de man was. Ik kan niet. O, het is alsof mijn hart zal breken Ik zul uw vertrouwen verliezen, als ik het niet reeds verloren heb, en ik zou Voel gerucht is er gemaakt in de dag bladen rond het theatraal opkomen van priester Daeus, dio de wijze vermaningen van zijne geestelijke Overheid in den wind slaande, zijne plichten vergetende, te Antwerpen de samenspanning van al do goddelooze machten is gaan aanpre diken tegen de catholieke partij. Een priester, M. Daeus, is hetteeken gaan geven van een algemeene veldtocht tegen de catholieken die iu het bestuur van hetLand zooveel goed hebben gedaan, aan de kleinen, aan den boer en den werkman. Tot waar blinde haat en wraakzucht een mensch vervoeren kunnen Welke schrikkelijke verantwoordelijkheid is priester Daens zich op de schouders gaan laden 1 Wij willen een oogenblikje stil staan bij zekere woorden op dat congres uitge sproken. bij zekere punten in die verga dering, grootelijks uit geuzen en socia listen samengesteld, afgehaspeld. De dagbladen, getuigt De Klok van advocaat De Backer hebben een oupar- tijdig verslag gegeven van de gehoudene besprekingen. Wij mogen ze dus als leidsdraad nemen voor hetgeen te Antwerpen is gezegd en verricht geworden. Priester Daonsniemand zal bet ver wonderen, is bijzonder hevig geweest eu beeft al zijne gal uitgespuwd tegen dun verdienstrijken Staatsman M. Woeste, waarover ons Land, waarover ODze catho lieke partij zoo fier mag zijn. M. Daens beeft er de volgende woor den uitgesproken - Mijn boezemvriend Woeste ja, ja, mijn vriend, en zulke goede vriend oat, hing het van my af, bij morgen in bet Paradijs zou zijn... Heeft M. Daens, vervoerd als bij is door zijnen haat, verblind door zijne wraakzucht wel een oogenblikjo nage dacht op de draagwijdte zijner woorden Wij gelooven neen. De minste over weging inderdaad zou hem overtuigd hebbeu dat in die woorden eene bedekte ophitsing tot moord tot manaanslag lag. Kunt ge in de omstandigheden, waarin die ongelukkige woorden zijn uitgespro ken, er eene andere beteekeuis aan ge ven Kunnen zij anders uitgelegd worden iu den mond van iemand die zich, sedert jaren, de onverbiddelijke vijand, de stel selmatige tegenstrever van onzen dier baren Staatsman heeft getoond Ons verwondert het dat de dagbladen dit er niet hebben ingezien en op het gevaar niet gewezen ze in de ooren te doen klinken van ergens eenen dweep- zuchtigen aanhanger, lijk priester Daens er ongelukkiglijk telt. Nochtans dit stilzwijgen is te begrijpen. Die dagbladen hebben gezien dat de toe hoorders van M. Daeus geuzen eu socia listen waren en dat dit het volksken was, wier toejuichingen priester Daeus mocht iuoogsten liever sterven dan door n miskend te worden. Het geheim, waarnaar gij mij vraagt, is het mijne niet, en daarom mag ik het u niet zeg gen riep Sofie, wanhopend de handen wrin gend nit. Mevrouw Mixtome keek het meisje ernstig aan. Sofie, zegde zjj, uw vader is niet hier en kan niet op u letten, ik zou echter eene slechte vriendin voor n zijn, indien ik niet uw volle vertrouwen eischte, of dulde dat gij door uwe onervarenheid iu handen vielt van eenen on waardige. Gij houdt van graaf Beaucourt. Weet hij van het bezoek Neen Neen Mag ik het hem inededeelen Neen, mevrouw Mixtome, om alles ter wereld niet Wat moet ik daarvan denken Mijn hart hangt aan u, maar ik moet uw geheim weten. Ik moet het weten, ter wille van u zelf. Gij kunt my volkomen vertrouwen. Ik zal uwe mededeelingen in mijn hart bewaren. Ik bezweer u, Sofie, vertel mij de geheele waarheid. Sofio stond op, zij was doodsbleek en uit hare oogen parelden opnieuw heeten tranen. Ik kan het u niet zeggen, antwoordde zij, O, mevrouw, wat moet gij wel van mij denken Ik zou liever sterven dan uwe ach ting te verliezen en toch kan ik u niet iu mijn geheim inwijden. Spreker verwierf bijval, zegt men nog. Ik vraag bet u, zou het tegenoverstelde ons niet moeten verwonderen Welk onthaal moet te beurt vallen aan een weerspannigen priester die gehoorzaam heid weigerende aan zijne wettige Over heid, gaat uitvallen tegen de catholieken in eene vergadering van geuzen en socia listen 1 Zijn die geuzen, zijn die socia listen dan niet uiterst gelukkig wanneer zij arm aan arm storm mogen loopen tegen de catholieken, hunne onverzoen bare vijanden en moeteu zij niet dol van vreugde zijn, wanneer een priester, van het rechte spoor verdwaald, ze komt aan wakkeren Priester Daens beeft nu openlijk den oorlog aan de catholieke partij verklaard, heeft nu, in het openbaar, eene samen spanning aangepredikt van geus, socialist eu groene demokraat. Hij heeft de pil willen vergulden en aaa dit schandalig verbond, den pompeusen titel gegeven van viervoudige demokratische veree- niging Gij moet priester Daens zijn om te dur ven beweren dat de geuzen volksgezinde politiek drijven. Wie de eerste letter van ons politiek leven kent, weet dat het volk geen bitterder vijanden telt dan ouze geu zen, gekende manchesterianeu. M. Bara, hun hoofd, leider en aanvoer der houdt niet op dagelijks te roepen Wij willen de vrijheid in alles en voor alles; de ecouomische vrijheid alleen is iu staat orde te brengen in onze heden- daagsche toestauden. Het maatschappe lijk vraagstuk bestaat niet. Is het dus niet uiterst belachelijk met zulke helden een demokratiscb verbond op til te willen brengen. Wie het hoofd op de rechte plaats draagt, zal het on- noozele ervan gemakkelijk inzien. Het congres heeft ook nog den Judas penning ingericht. Diiren is eene scboone stad maar wij zullen het einde ervan afwachten. Hij toont de geschiedenis ouzer dagen niet te kennen wie geloof en vertrouwen zou hebben in de vrijgevig heid der geuzerijDe Chronique heeft ze afgeschilderd met een enkel bijtend woord Allen oordjesbijters. I)ie Judaspenning geschonken door de woelzieke vrijdenkers en gekende aan bidders der roode commune van Parijs ontbrak er nog aau de eer en glorie; van hem die zoo kranig weigert te gehoor zamen aan ben wie hij onderdanigheid heeft gezworen De catholieken zullen dit framagons- werk verijdelen. Vaster, dichter zullen zij scharen rondom het vaaudel dat aan het Land en zijne instellingen voorspoed en duurzaamheid verzekert. Na mate de vijanden zich tot den slag bereiden, door Mevrouw Mixtome stond op. Haar gelaat was kleurloos, evenals dat van het meisje. Waar geen vertrouwen bestaat daar kan ook van geene genegenheid spraak zijn, zegde zij met zichtbare koelheid. Indien gij mij het eene schenkt, geef ik u het andere. Intus- schen laat ons geene wederkeerige blijken van genegenheid meer toonen. Morgen guat gij voor veertien dagen naar mevrouw Barti- neux weusch deze dame u langer te houden, dan inoogt gij bij haar blijven En met een treurig goeden nacht, eu met eenen blik, die toonde, hoe diep zij in het hart gewond was, verliet Eugenie Mixtome de kamer. Sofie stond als versteend lang nog zag zij naar de deur, waardoor hare moeder verdwe nen was. Eindelijk wierp zij zich op de sofa en weende bitter. Dut is feitelijk weggejaagd zijn, dacht zij. Zij zal mij niet meer veroorloven terug te komen. Ik heb hare achting, hare liefde en haar vertrouwen verloren. O hemel, ontferm u over mij Het is te veel wnt ik to dragen heb XXVI, SOFIE VERTREKT NAAR CHARLEMONT Jufvrouw Lepage sliep den nacht, nadat zij haren vader gesprokeu had, weinig of niets. Zorg over hem en bekommernis over den op wil van mevrouw Mixtome, verdreven den slaap van hare legerstede. verraad en godsdiensthaat aangevoerd, zullen zij langs om luider roepen Zij leven immer die aan ieder zijne vrijheid, aan het Land vrede en vooruitgang ver zekeren Leve de catholieke partij 1 Leve het catholiek ministerie I Leve de talentvol len en onvermoeibaren kamper der goede zaak M. Woeste I Volgens - 't Laagste Nieuws moet Pastor Daens te Antwerpen gezegd heb ben dat hij met de catholieken maar in één punt meer ééns was, te weten over het eeuwig leven. Hij bedriegt zich wij zijn in twee pun- teu ééns met hem wij zijn ook eens met hem als hij zegde te Autwerpen (altijd volgens 7 Laagste Nieuws) Er zijn al schijnheiligen genoeg in de wereld. Dat is de grootste waarheid die hy ooit gezegd heeft. Maar hoe branden die woorden op zijne Judaslippen niet Hoe durft hij van schijnheiligheid ge wagen daarop dat Congres vau Autwer pen, waar alles van schijnheiligheid spreekt Hoe durft hij spreken van Ons Heer een vlasseu baard aau te doen in tegen woordigheid van zijne dravers, en bijzon- lijk van zekeren schijnheiligen baardman die p.eji alle dagen in de kerk ziet bidden om ons Heer van 't kruis te lezen en die dan ook alle dagen rondloopt om zijn venijn rond te strooien tegen Kerk en Priester. Er zijn al schijnheiligen genoeg in de wereld - Ja, schijnheiligheid was er te Antwer pen te verkoopen Schijnheiligheid I Dat schandalig plak kaart waarmede men de eenvoudige menschen naar de meeting lokte, in den schijn om over de verbetering van bun nen stand te hooren sprekeD, maar in den grond om eenen verdwaalden priester op te hemelen en iu zijnen opstand tc onder steunen 1 Schijnheiligheid I die vraag van niet openlijk weerstand te bieden, maar in het verdoken, (in 't biechtstoelken) tegen hunne priesters te stemmen 1 Schijnheiligheid 1 dat borstbeeld van den Paus dat daar prijkt, als om le doen gelooven dat de Paus zulke handelwijze goedkeurt Schijnheiligheid I dat adres van hulde en eerbied dat men aan den Paus durft zenden Schijnheiligheid 1 de verklaring van M. Lebon dat priester Daens aan de minste wenken zijner geestelijke Overheid zal gehoorzamen... als priesters Daens zelf hekend dat hij opgeschorst is, omdat bij weigerde zich, op het bevel van zijnen Bisschop naar het Bisdom te be geven 1 Johanna kwam als gewoonlijk den volgen den morgen op den gewonen tijd, een uur voor dat hare meesteres ontwaakte, Sofie bij het aaukleeden behulpzaam zijn. Zij bemerkte dat de oogen van het meisje vood geweend en hare wangen zeer bleek waren en zij ver moedde, dat er iets bijzonders gebeurd moest zijn. Het schijnt, dat alles niet in orde is, merkte zij op. Mevrouw heeft eenen onrusti- geu nacht gehad. Zij is eerst ongeveer een nur geleden ingeslapen en zal niet vroeg wakker worden. Sofie antwoordde niet, maar hare smart werd steeds grooter. Mevrouw gaf mij gisteren te kennen, dat zij op hare kamer wilde ontbijten, mejnffer, ging Johanna voort, terwijl zij het haar van Sofie in orde bracht zij droeg mij ook op, u mede te deelen, dat zij u veel genoegen toewenscht bij uw bezoek op Charlemont, en vorzoekt u haar te verontschuldigen, wanneer zij u dezen morgend niet meer mocht zien' daar zij bovendien gisteren avond reeds af scheid van u genomen heeft. Verder moest ik u nog mcêdeelen, dat mevrouw van u eenen brief hoopt te ontvangen. Sofie kuikte toestemmend zij kon niet spreken. In de weigering van mevrouw, haar nog eens te ontvangen, meende zij te zien dat deze nog ernstig misnoegd was. Gij zijt gelukkig mejnffer, ging Johanna Schijnheiligheid I de vraag van Lebon van priester Daens toe te juichen niet als priesters, maar als hoofdman van de christene volkspartij Schijnheilig als dezelfde heer Lebon komt verklaren dat de Daenspenning (of JUDASPENNING) niet mag aanzien worden als een verzet tegen de geestelijke Overheid 1 Schijnheiligheid I ja er was er daar gmoeg, en men mag zeggen dat er daar niets anders was dan schijnheiligheid. Ik bedrieg mij één eDkel woord was niet schijnheilig in den mond van Adolf Daens op de meeting en 't was dit De heer Woeste is mijn boezem vriend, want, indien het van mij afhing deze avond nog ware hij in den hemel. Wij vragen het aan iedereen die nog zijn verstand gebruikt, zijn dat nog woor den, is dat nog eene handelwijze, ik zeg niet, van eenen priester, maar van eenen christenen mensch Wie nu oog de oogen niet opent moet steke blind zijn 1 Voor de rookers. Het landbouw- comice van Geeraardbergen heeft tegen 8 en 9 dezer eenen wedstrijd geopend voor tabak. Men weet dat de tabaksteelt een der bijzonderste kostwinningen is in de Den derstreek. In het canton Geeraardsbergen alleen worden 75 hectaren met tabak be plant en er wordt eiken maandag van dit product eene bijzondere markt gehouden. Gezegd landbouwcommice beievert zich reeds sedert eenige jaren om de tabaks teelt te verbeteren en aan te moedigen en met dit doel wordt elk jaar een groot proefveld aangelegd, in 't welk men de beste stelsels van planting, bemesting, bewerking en droging bestudeert. Eindelijk zal men door de nu op han den zijnde tentoonstelling de kroon op het werk zetten en proeven leveren van jaren lange studie. De tentoonstelling is ingericht in de zalen der oude teekonacademie, nevens bet stadhuis. Liberalen en socialisten. Meu lacht fel in het Maisou du Peu- plo over de goede poets, die de alge- meeue raad van de socialistische wer kerspartij gespeeld heeft aan de doc- tricairen. Gij weet dat de mannen van de roode vlag, toen men hun verzocht in het drie voudig verbond te treden, geantwoord hebben, dat zy niet met de liberale partij zouden samengaau, tenzij deze zich ver bond van met hen het algemeen stem recht puur en simpel te eischen. Deze cisch brengt do doctrinairen erg in verlegenheid, want indien zij eenige zetels iu het parlement hebben behou den, indien zij aan 't hoofd zijn geble- voort, dat gij de genegenheid van mevrouw in zoo hooge mate gewonnen hebt. Ik geloof niet, dat zij ooit zooveel van iemand heelt gehouden, als van u. Ik weet, dat het haar zwaar valt, u naar Charlemont te laten gaan; maar gij zult weêr terug keeren voor wij naar Parijs vertrekken niet waar Ik hoop het antwoordde Sofie bevend. Maar mevrouw zal niet lang meer eene juf vrouw van gezelschap noodig hebben, daar zij spoedig zal trouwen. Dat is waar. Het huwelijk zal nog voor Kerstmis voltrokken worden, zooals Filip Piron gister beweerde, en wij zija thans in November. Zoo spoedig reeds riep Sofie Verschrikt uit. Filip zegt het. Mevrouw is in znlke zaken zoo terughoudend zij heeft my nog niets verteld, zegde Johanna. Ik denk, dat het wel langer duren zal, want hoe is het mogelijk dat mevrouw in zulk eenen korten tijd een bekoorlijk huwelijksuitzet gereed maakt Maar Piron «Sdo. dat zijn heer het hem medegedeeld had eu dan moet het wel bij zich houden, omdat zij zooveel van u houdt. Ik kan niet blijven wanneer zij wpêr trouwt, bemerkte Sofie haastig. Wauneer mevrouw in 't huwelijk treedt, zal ik ook trouwen, inejuffer. Filip Piron heeft my sedert twintig jaar lief gehad, van Ten van het gemeeentebestuur in het grootste getal groot# steden, weten zy wel dat dit is, dank aan het meervoudig stemrecht. Met het eenvoudige algemeen stemrecht waren zij van al de stadhuizen gekeerd. Dus, aan de liberalen vragen eene beweging te steunen, ten voordeele van het algemeen stemrecht puur en simpel, staat gelijk met aan een gevangene te vragen zelf de koord te vlechten, die moet dienen om hem op te hangen. Ik weet niet of de doctrinairen zich zullen vernederen tot het aangaan der verbintenis, die men van heu eischt maar ik verzeker u dat, zoo zij aangaan, zij hun woord niet zullen houden. Voor't oogenblik schreeuwen zy hard, verklaren de voorwaarde overdreven, on beschaamd, onaanneemlijk. De onderhandelingen zijn afgebroken, j de onderbandelaars, die nog niet ont moedigd zijn zoeken een middel om den hinderpaal te ontwijken. Zeker is het dat de socialisten op hunne hoede zijn en niet zullen toestem men, de kastanjes uit het vuur te halen voor de heeren doctrinairen. 't Is zelfs het mistrouwen dat hunne gedragslijn heeft voorgeschreven in de kwestie der E. V. Volgons de socialisten zou de E. V. een veertigtal doctrinairen terug in de Kamer brengen en zij, socialisten, zouden in plaats van zooals nu, aan 't hoofd der oppositie te staan, achteraan komen. Wij zouden ons hebben laten foppen, besluiten de socialisten, want wij zouden verder vao het bewind af zyn, en wij zou den er de liberalen nader bij hebben ge bracht. Indien daarna het catholiek mi nisterie omver geworpen werd, zou bet teu voordeele der liberalen zijn. En dan zouden zij ons vierkant uitlachen, indien wij hen het algemeen stemrecht kwamen vragen 1 - Dat is nu juist niet slecht geredeneerd, wij moeten het bekennen. (Br. Handelsblad). Daens-penning. De geuzen en socialisten bedelen voor den Daens-pen ning en't pakt zeggeu zij. Luistert wat de liberale bladen schrij ven - De insshrijvingen stroomen van alle kanten toe. De liberalen zoowel als de christene democraten (de groene) be- b dekken de lijsten en keuren op die b wijze de moedige houdieg goed van den - priester dien zij, ten andere, als den a geducbsten bondgenoot aanzien in den b strijd tegen de catholieken die het s land onderdrukken. 't Is prachtig voor M. Adolf Daens. En de groenen beweren dat de aalmoes vernedert, 't Is waarheid wanneer zij in zulke omstandigheden gelijk die waarin M. Daens zich bevindt, ontvangen wordt. den tijd af, dat hij nog kamerdienaar was by den vermoorden markies. Vroeger mocht ik hem niet lijden, omdat hy zoo standvastig an zulk een verkwister was maar hij heeft esn groot vermogen geërfd en zal in Frankrijk een buitengoed koopen en zich daar als ren tenier neerzetten. Hij blijft slechts uit trouw bij den markies van Charlemont, totdat deze trouwt. Is Filip werkelyk rjjk vroeg Sofie, terwijl zij weêr aan bet Charlemonteche familiedrama dacht. Misschien bedriegt hy u. Dat dacht ik ook, mejnffer, en verlangde daarom zijn bankbook te zien. Hij bracht het mij en ik zag, dat hij werkelijk veel geld ba- zitin Engeland heeft hij nog meer, zooale hy my op zijn woord verzekerde. Het is zon derling, dat zyn oude oom zooveel geld by- eengespaard heeft, zegde zy nadenkend. Ik ken de familie zeer goed, zoowel van vadere als van moeders xyde, en ik heb nog nooit van eenen rijken oom hooren spreken. Maar dat hij geld heeft valt niet te loochenen, het eiude van allee is, dat ik hem beloofd heb, met hem te trouwen, wanneer mevrouw tronwt. Sofia's toilet was thans zoo ver Hfar 4,4 zij de hulp van Johanna niet meer noodig had. Zij dankte de juffer voor hare dienaten sn voor hare vriendelijkheid eu gaf haar een ga- schenk in geld, dat Johanna, eerst weigsrda. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1