Donderdag 19 Januari 1899 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3352 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE ZONDAGRUST. VERLOREN EER De vader van de petrol. WEDSTRIJD Belgische missies in China aangerand. Een en ander. Meeting te Brugge. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden'6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maandenvoorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. - De onkosten der kwHantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des band Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vooniwe op :p bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worde?» niet teruggestuurd. fleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD iiijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 18 Januari 1899. Hot Ministerie van nijverheid eu arbeid heeft zijnen vierden bock uitgegeven van het onderzoek nopens het zoudagwerk. Men virfflt er bijzonderlijk iulichtingen in over de schrijvers eu andere bedienden van grootc winkels. De toestand is daar veel slechter als voor de werklieden. Die zaak besprekende, zegt de Revue sociale catholique dat die toestand spoe dige eu krachtdadige wettelijke maatre gels vereischt, want dat Zoudagwerk ver- krenkt in erge mate de vrijheid van vele burgers. Het ontneemt hun de vrijheid van hunne godsdienstige plichten te kwij ten en de vrijheid van ceue wettige rust onder het huisgezin te genieten. Wij golooven niet dat het sluiten van rueost al de winkels 's Zondags een groot onge mak zou veroorzaken voor de werklieden, noch voor do landsliedeu het gebruik van 's Zondags to gaan koopen is al zeer vervallen velen koopen den Zaterdag avond of de andere werkdagen, 's avonds. Ten andereu, dö wet zou kunnen toelaten 's Zondags te verkoopen in de handels huizen waarvan de houders maar op de feestdagen winuinge kunnen doen, of in do wiükels welke iedereen alle dagen van doen heeft. 't Zijn er die beweeren dat het on wettelijk is het werken "of handeldrijven te verbieden aan lieden die in hun huis en voor hun eigen werken. Dat kan betwist worden, en alleszius moet die opwerping niet beletten eene wet te ma ken voor de huizen die betaalde bedien den gebruiken. Wij verhopen dat er, ten gevolge van het onderzoek, spoedig eene wet zat vo- rengesteld worden die de Zondagrust zal voorschrijven. Wij verhopen het ook maar wij vreezen dat de tegenwerking van velen, nog tal rijke moeilijkheden zal veroorzakeu. En nochtans wilden de menschen een weinig de zaak onderzoeken, zij zouden moeten getuigen dat 't gene bestaat in Engeland, in Holland, in Duitschland, waar de han del gildig zoo bloeiende is als t' onzent, ook in ons land zou kuuueu bestaan eu dat het voor iedereen verlichting zou bij brengen in den strijd voor 't leven. Als men die wet maakt, 't is te hopen dat men ook den soldatendienst, zoo vele mogelijk, eu het lastig burgerwachtspel, 's Zondags zal afschaffen. Degroote jaarmarkt van paarden, op de zuid- en slachthuislaneu te Brussel, zal plaats hebben deu woensdag 1 Fe bruari 1899, vau 9 uren 's morgons tot 3 uren nanoen. een verhaal naar het hoogduitsch. 38® VERVOIX5. Abraham Schreiner wordtin 'tplaatske zijner geboorte, iu Galicië, vader der petrool genoemd. Hij heeft den grondslag gelegd tot die uitgebreide nijverheid van onzen tijd, die het raffiueeren en reinigen der aardolie meebracht. Schreiner deelde het lot van de meeste uitvinders en wel doeners der menschheid. Hij vermeer derde den rijkdom der maatschappij met ontelbare millioeneu, hij legde deu grond tot de onmetelijke vermogens van enkelen en bleef zelf arm. In de Vereenigdo Staten van Noord- Amerika werd de eerste ruwe petrool verkocht iu 1854. Evenwel bracht Schrei ner, zooals uit officieele documenten in Weenen bewezen kan worden, reeds licht gevende petrool voort een jaar vroeger. Hij bezat een stuk land in bet dorpke Beryslaw, waar in den bodem een vettige teerachtige vloeistof gevonden werd, die door de landlieden in den omtrek sedert onheugelijke jaren als geneesmiddel voor wonden en tevens voor wagensmeer ge bruikt werd. Schreiner kwam op de ge dachte, dat deze vloeistof wellicht ook tot andere doeleinden kon gebezigd worden, j Hij kneedde het taaie deeg tot een bal deed een pit er in eü zag, dat deze met eene roode vlam goed brandde, totdat alle vette zelfstandigheden uit het deeg verdwenen waren. Dit is waarschijnlijk de eerste petroollamp, of liever, kaars geweest, welke gebrand heeft. Doch hoe kon nu uit dit taaie slijk met zooveel onreinheden de eigenlijke petrool verkregen worden Wellicht had do een voudige Schreiner iets geboord van disti lleren of 't waarschijnlijk in een aard appelen branderij gezien. Zoo besloot hij ook door distillatie uit dit slijk, eeoe brandbare vloeistof te verkrijgen. Hij kocht eeu grooten ijzeren ketel en richtte dezen, zoo goed het kon, tot een distil leerketel in. Daarna vulde bij deze met dc vettige aarde en zette hom vervolgens op bet vuur, om de distillatie te doeu aanvangen. Dit ging echter sneller dan hij zich had voorgesteld, want na eenige verwar ming ontplofte de olie uit het slijk eu de ketel sprong in duizend stukken door de lucht. Daar stond do uitvinder, door schrik verlamd, met brandwonden over dekt. Toch gaf hij den moed nog niet verloren. Zoodra hij weer genezen was, zette hij de proefneming voort. Zijn toe stel had hij verbeterd en bij eeneu apo theker had hij de geheimen der distil- leerkunst leeren kennen. Zoo verkreeg bij eindelijk een produkt, dat op sterk riekende, vuile olio geleek. De petrool was uilgevonden 1 Hij deed de vloeistof in flesscben en de eerste petrool werd in 1853 door eeuen apothe ker in Drohobyez(in Galicië, Oostenrijk) Verlaat mij niet tot het gedaan is, krennde dn stervende, laat geen vreemde hand mij de oogen toedrukken. Wat ik u voor het altaar beloofd heb, blijf ik getrouw, antwoordde Dora. Ik laat u niets na, üora gij bezit nog slechts het huiske uwer moeder. En twee gezonde armen Bekommer u niet om mij, wees er niet bezorgd over, ik zal wel mijn brood verdienen. Denk aan u zei ven.... zal ik den pastoor halen 'Neen, gij niet, zegde de mulder haastig, zend iemand anders.... Ja, ik wil met hem spreken maar gij moogt mij niet verlaten. De schaapherder bood aan den pastoor te halen en ging heen. Indien ik het geld ontvangen had. wa ren wij naar Amerika gegaan, nam llagen na een wijl weêr liet woord op, ik zou daar nog alleen voor u geleefd hebben. Meent gij dat gy daar ginds rust gevon den zoudt hebben vraagde Dora. Uw slecht geweten zou u vergezeld hebben. Laat hem in vrede sterven, duisterde de verkocht.Aldus was Schreiner niet alleen ootdekker, maar ook de eerste, die pe trool in den handel bracht. De nijverheid van Schreiner werd, nadat zijn nieuw produkt meer beleend was geworden uitgebreid. De scheikun dige Nikolasj, in Lemberg, reinigde de petrool tot een heldere vloeistof. Op som mige spoorwegen in Oostenrijk werd ze tot verlichting reeds aangewend. Einde lijk was de natuurlijke opborreling van dat vocht niet meer voldoende voor de behoefte eu in 1856 werd de eerste Gali- cische petroolbron geboord. De gebouweu tot distillatie werden vergroot, bet geluk begou Schreiner to begunstigen, doch in 1866 werden zijne fabrieken door braud vernield. Nadat zij weêr opgebouwd waren, trof deu armeu mau spoedig weêr hetzelfde noodlot cn thans was hij voor goed gerui- neerd. Het noodlot had de krachtdadig heid van den reeds ouden man vernietigd, de bion van welvaart werd de oorzaak van zijne armoede. voor werkmanswoningen. Dank aan dc edelmoedigheid der gra- viu van Ylaandereu is een wedstrijd geopend voor plans van 't zij eene bui tengewoon goedkoope werkmanswoning voor eon huisgezin, 't zij een hui» bevat tende verscheidene woningen. D» plans moeten vrachtvrij gezonden worden aan M. den minister van nijver heid en arbeid, met op den omslag het opschrift Plan bestemd voor den wed- strijd voor den prijs, ingesteld door H. K. H. Mevr. de Gravin van Vlaanderen. De plan» moeten voor 15 mei ingezou- deu zijn zij mogen geene aanduidingen dragen, die den maker doen kennen, doch eene keuspreuk bevatten herhaald op eenen gesloten en gezegeldeu omslag, die den naam van den maker melden. De plans (voorgevel en doorsnee) moe ten gemaakt zijn op een» schaal van 2 cent. per meter. Opgave moet gedaan worden van de hoedanigheid en de herkomst der bouw materialen, en de inzending zal rnoeton vergezeld zijn vau een bestek en plan» der onderdeden vau 5 c per meter. De kosten van het huis voor ééne fami lie mag de 2500 fr. (grond niet meegere kend) niet overtreffen. De uitgeloofde prijs is 1000 fr. in voor komend geval te verdeden naar beliefte van den jury. De jury bestaat uit 5 leden, waarvan drio aan te duiden door bet bureel vau het congres, iu 1897 te Brussel gehouden, de vierde wordt aangeduid door de mid- deumaatschappij vau bouwkunde eu de waard haar in het oor hij zal daarboven zijn loon ontvangen. Het slechte geweten herhaalde de mul der met matte, haperende stem. Het heeft mij nacht nog dag rust gelaten, hot heeft mij voortgezweept als een furie, maar ik meende het wel tot zwijgen te zullen brengen. Zie, daar komt de zon, het zal wel de laatste maal zijn dat ik ze zie. Een zonnestraal viel door het venster op het bed van den stervende. Hagen verzocht om eeu glas water de waard ging heen om het te halen. Waar is mijn jas vraagde de mulder met koortsachtige haast. Als ik dood ben, neem dan de brieveutesch, die in de borstzak steekter zijn 2000 daalders in. Behoud die en koop er een stuk land voor. Neem ze nu dadelijk, Dora.... snel eer Stam terugkomt het is niet noodig dat iemand het weet. Het is uw geld niet, antwoordde Dora ernBtig. Jawel, ik heb het verdiend, het is mijn eigendom. Dan zal ik het aan degenen geven, wien gij geld schuldig zijt ik wil het hun niet onthouden. Maar denk toch aan uwe armlede Zij is lichter te dragen dan de schande en ik ben in armoede opgegroeid. Neen, Pe ter, ik wil niemand bedriegen indien ik er vijfde door de meedingers zelf, bij middel vau eenen naam, dien zy in de envelop steken, welk hunne inzending vergezelt. Elk bekroond plen blijft eigendom van den maker. Verdere inlichtingen te bekomen van M. Dubois, bestuurder van het Arbeids- ambt, rue Latérale, te Brussel. Een Missionnaris vermoord. Erge tijdingen komen uit China. P. Jos. Delbrouck, geboren in 1870 te Wihogne, Luik, waar zijne moeder nog woont, is vermoord door de heidenen. De rebelleu zijn reeds meester in twee provincies en droogen binuen iu Hu Nan; zal het de beurt worden in Hu Pe. In Su Tchueu hebben zij op een avond bij honderdtallen de residentie van tweo missionnarisseu aangevallen. P. Fleury werd vastgebonden en opgesloten in eene mijn, waar hij mishandeld werd zijn gezel beeft niet minder dan 200 kardoe zen verschoteu en dan, met reuzenkracht zijn geweer om xich heen sl lande, baande hij zich eeuen weg, sprong in een moera» dat hij doorwaadde en bereikte langs vei laten wegen drie dagen later Toenchin. De laatste koerier uit China brengt droevig nieuws meê. Volgens eenen brief van Br. Didactu», is de missie van Hu Pe verwoed aangevallen; reeds vier kerken zouden verbrand zijn. Br. Didactu» zegt vernomen te hebben dat. de apostolische vicaris, Mgr Christi- aeu», stervend ligt in het gasthui» van Hankow, eo dat een Italiaanich pater, die sedert 32 jaar iu China verblijft be recht is. P. Polydoor en Br. Victor vluchtten bij eenen mandarijn, om aan den dood te ontsnappen. P, Delbrouck, die vermoord werd, had te Thielt het kleed genomen, op 4 October 1889 on werd gewijd te Luik deu 26 meert 1894. De jonge priester was gedurende twee jaar en half, professor in het college van Lokeren hij was op 13 februari 1897 naar Cbiua vertrokken. Men wacht met ODgeduld inlichtingen over zijnen dood. De missie van Hu Pé, iu het hartje van China, was reeds herhaaldelijk aange vallen. Het is eene Belgisch» missie, die door den H. Vader is toevertrouwd aau de P. P. Minderbroeders vau België. Mgr Christiaens, vau Thielt; is er de aposto lische vicwri» van. Zij telt 5196 christe- ueu eu wordt bcdieml door 11 Belgische het geld toe had zou ik al uwe schulden be talen, maar ik kau het nïet. Zij brak af en stond op de pastoor was binnengetreden om den stervende de laatste troostmiddelen van den godsdienst te brengen. Dora bleef in het vertrek Hagen wilde j dit zoo. Beneden in de gelagkamer was geen stoel, geen plaats op de banken meer vrij de boe- i ren waren toegesneld om uit den mond van den waard en den schaapherder de verras- sende bekentenissen van den mnlder te ver- nemen. Ware hij gezonden krachtig geweest f dan zouden zij hem te lijf gegaan zijn, zoo f groot was de verbittering tegen den brand- l stichter en moordenaar. Eenige boeren wilden terstond naar de stad gaan, Willem bevrijden en hem iu zegepraal naar het dorp terugvoeren...; ware Willem op dat oogenblik binnengetredenallen zon den hem als hnnnen broeder in hun midden opgenomen hebben. Zij beklaagden hem zij noemden zijne goede hoedanigheden op en be grepen niet hoe zij destijds zoo spoedig aan zijne schuld geloofd hadden allen wilden hem nu werk geven zoodra hij terugkeerde, hem schadeloos stellen voor alles, wat hij, de onschuldig veroordeelde, geleden had. Maar hoe snel kan de gezindheid omkee- ren Een jonge boer, die den gevangene haatte, en 9 inlandsche priesters, bijgeeta&u door 4 Belgische broeders. De missie omvat eenige huizen van het Werk der H. Kindschheid, waarvan een bestuurd door 10 zusters Francisca nessen der congregatie van Antwerpen. Krijgsraden. Men meldt dat de regeeriDg bereid is het voorzitterschap der krijgsraden toe te vertrouwen aan eenen burgerlijken magistraat, die voor 't leven zou benoemd worden. De heer Begerem, minister van rechtswezen, zou deze nieuwe bepaling, welke hij hoopt te zien aannemen, voor de Kamer» verdedi gen. M. A.-A. Daens, gaf zondag 11., meetin- geu te Brugge. Natuurlijk waren bijna al de groenen en talrijke blauwen en rooden opgekomen ou werd de gestrafte priester luidruchtig toegejuicht. M. Daens drukte den wensch uit dat het verbond tusschen liberalen, radika- leu, socialisten en democraten er zou iu slagen, het catholiek ministerie omver te werpen, En dan kan er geen spraak zijn van anti-catholiek verbond, volgens M. Daens. Vooruit van deze meetiDgen gewagende, zegt met uiterste voldoening - Zij en hebben nog niet gedaan met de Daensen. Wij komeu hierop terug. 't 1*4 npftnpr Zondag avond l 1» Jliupei. te Brugge stond er voor eoue venster der herberg Het Recht in de Eeckoutstraat,een transparant met het portret iu levensgrootte van priester Daeus. Binnen was er leute volop men danste er vroolijk met begeleiding van «enen trekorgel. 't Is bedroevend een priesterbeeld te zien dienen als lokaas tot danspartyen 1 Socialisten-bestuur. Het socia listisch gemeente-bestuur vau Qrivegnée springt goed om met de centen der lasten- betalers. Het is begonnen met een aantal belas tingen te verhoogen, namelijk op de naamlooze maatschappijen, op de stoom paarden kracht, enz. hetgeen hem niet beeft belet eeu gat in de kas te maken van 117,000 frank. Om dat gat te stoppeu heeft de gemeenteraad eene nieuwe loe- ning van 115,000 frank gestemd. Het vorig gemeento-bestuur had geene schulden en nog wat geld in kas. Qe ziet wel dat de burger» geen verstand van besturen hebben uitte de bemerking dat Willem toch gestolen bad, eu wie eenmaal sijne eer verloren had. kou die nooit meer terugbekomen. Zij moch- teu allen den veroordeelde op do handen dragen, hij voor zijn persoon zou den dief uit den weg gaan. Dat was onkruid, hetwelk op een vrucht baren bodem viel. Al verdedigden hem ook nog verscheidene, het getal tegenstanders nam snel toe het onkruid schoot welig op. Men herinnerde zich nu weêr, dat Willem de zoon was eener heks, dat hy zich aan den boschwachter vergrepen, en den mulder met zijne wraak gedreigd had, en zijne vyanden wisten van de stemming meesterlyk partij te trekken, door de guitenstreken, die zij uit zijne kinderjaren verhaalden, als overlegde hoosheid te doen voorkomen. Ten Blotte was de schaapherder de eenige die hem in bescherming nam, zoo snel was de denkwijze verauderd, en ook hij moest zwij gen, waut het getal der tegenstanders was te groot. Zoo waren eenige uren verstreken, toen de pastoor binnentrad en den aanwezigen mede deelde dat de mulder overleden was. Op ge voel vollen toon, wees hy er hun ook op, dat de misdadiger thans voor een hoogeren Rech ter stond, om het loon voor zijne daden te ontvangen, doch dat hy als rouwmoedig zon daar afgestorven was. Hij vermaande hen naar hnis te gaan en in kristelijke liefde den overledene te vergeven, wat hij misdaan had, daar zij niet meer gerechtigd waren hem te oordeelen. nadat een hoogere Rechter hem gevonnisd had. Vervolgens herinnerde hij er hun aan, dat zij ook destijds eenen onschul dige hadden willen vonnissen en slechts door den moed van Dora voor de misdaad van moord behoed gebleven waren hij knoopte er de bemerking aan vast, dat het nn hunnen kristelijkeu plicht was, dezen onschuldige liefderijk op te nemen, die voor een gering misdryf zoo zwaar geboet had. De boeren hoorden hem zwijgend aan zijne ernstige vermaningen konden het on kruid niet verstikken, hetwelk zoo weelderig in hunne harten opging. Aan de nitnoodiging om de herberg te verlaten, gaven zij echter gehoor alleen de schaapherder bleef achter, om de jonge vrouw te «eggen, dat hij dien achtermiddag naar de stad wilde gaan om den gevangeue de vrijheid aan te kondigen. Ik ga zelve, antwoordde Dora op een toon, die geen tegenwerping toeliet ik moet hem de vrijheid brengen. Mynheer de pastoor heeft mij gezegd, dat hy meê wilde gaan, om mij in de stad behulpzaam te zijn. Wanneer gij mij echter den dienst wilt bewijzen, om voor de begrafenis te zorgen, dan zal ik n daarvoor zeer dankbaar zyn. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1