Donderdag 9 Februari 1899. 5 centiemen per nummer. S4s,° Jaar 3558 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Kieshervorming. GELUKKIG SCHOT. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamcn fr. 1,00; Vonnisse cp 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Burecle van dit blad. Aalst, 8 Februari 1899. De kieshcrvoimiDg beeft in het land eene ongexneeno beweging verwekt. Over al verklaart men zich vijandig aau 't eena- I mig stelsel en voorstaaudcr der evenrc- I dige vertegenwoordiging met on zonder quorum en ganscb of gedeeltelijk toege past volgens dees of geen stelsel. Aan stelsels ontbreekt bet niet want er zijn er wel een dozijn, en allen zeer moei lijk in loepassirg. Te Antwerpen beeft zondag eene mee ting plaats gehad tegen de E. V. belegd door bet studiecomiteit van Vrede, dus door de catholieken. Verschilligc kicsvercenigingen en krin gen verklaren zich vijandig aan de inte grale toep.issing der E. V., 't is te zeggen, de toepassing gansch en overal. Met veel gegrondheid beweert men dat die inte grale toepassing alle politiek leven dooden zou. Inderdaad ecus de getalsterkte der partijen gekend, zou men zich niet al te zeer meer bekommeren om zijne leerstel sels te verspreiden. Zij willen dus de E. V. alleen toegepast in geval van ballotecring. In de Brusselsche correspondentie van Het Handelsblad leest men Do beraadslagingen over de kwestie der kieshervorming, waarvan M. Vundenpeere- boom de oplossing beeft beloofd, worden steeds talrijker. Er gaat geen dag voorbij zonder dat do achtbare minister er met zijne collegae en eenigo leden der parlementaire meerderheid over onderhandelt. Men gelooft nochtans niet dat hij zal kun nen ontsnappen aan de noodzakelijkheid, die eiken dag dringender wordt, de beide rech terzijden bijeen to roepen. Niet dat hij zelf er geen zin in beeft, maar de geesten zijn zoover opgewonen, dut men aarzelt de tweo of drie strooraingen van ziens wijze, die in de Kamer de rechterzijde ver deden, tegenover elkander te stellen. Men zal er nochtans moeten toe besluiten. Indien men eene nlgemeene vergadering be legt, zal het de voorzitter van don Senaat zijn dio zal verzocht worden het debat to besturen. M. Beeruaert zou de eersto zijn om het voorzitterschap te weigeren, indien hij, zooals men veronderstelt, voornemens is een werk zaam cn belangrijk aandeel te nemen in de beraadslaging. Al de verhalen over de ontwerpen van het gouvernement, die nu in het eeno dan iu het andere blad voorkomen, moogt gij als nit do lacht gegrepen aanschouwen. Wat men verzekeren kan, is dat het minis terie nog altijd, en zelfs meer dan ooit, voor nemens is eensgezind to werken met de rech terzijde. EEN I. DROOM EN WEZENLIJKHEDEN. Zoowel het pijnigend ongeluk, als het bui tengewoon geluk vernietigt in do borst der edele menschen alle bedrog en begoocheling. Het edel hart, gelouterd en beproefd, blijft vol innige deelneming. Napoleon, dio zoolang zegevierend en met schrik over de bevende aarde heerschte, had zijn krijgskundig heldenspel verloren. In het met ijs omgeven Noorden was de luister zijner gelukster verbleekt zijuo talloozo krijgsben den, de kern en de bloei van het ontvolkte Europa, trokken in verschillende richtingen naar huis, hetwelk iedor vurig wenschto terug te zien. Wel wisten do vluchtende troepen dat Na poleon zich over de Woskowa teruggetrokken had, maar den werkelijken, ellendigou toe- staud van dit buitengewoon groot leger moodde niemand. Omtrent het midden der maand December trok een handvol Beieren, met ernstig en trou- rig gebogen hoofd door oen dicht bosch. De zon verborg zich achter zwaar opeenge- Herinner u de woorden, door M. Vanden- peereboom uitgesproken in antwoord aan een militaristisch afgeveerdigdo, dio hem verweet de hulp der linkerzijde niet to aan voerden, om den persoonlijkon dienstplicht in te voeren. De minister deed deze gedenkweerdigo verklaring u Ik ben niet aan 't bewind om meê to gaan met mijno tegonstrevers, ik ga meê met mijno vrienden. Welnu, in zako hervorming onzer kiesin- richtiug zal dit nog do regel zijn van den achtbaron minister. Hij is overigens innig overtuigd dat hij van de linkerzijde niets te verwachten hoeftzij zal eenparig verwerpen alles nat hel gouvernement voorstelt, nat het ook zij. Intusschen zal zij haar best doen, zooals zij overigens nu reeds doet, om do katholieken zoo veel mogelijk te verdeelen. Eene overeenkomst. M. Man sion, leeraar aau de Iloogschool te Gent, bespreekt iu do kolommen van Le Dien public eeu kiesstelsel dat als eeuc min nelijke ovcreeukomst wordt aanschouwd, s Het stelsel van den Gentschen Hoog- j loei aar, behoudt voor al de kiesomscbrij- vingen dio 4, 3, 2 cn 1 volksvcrlegen- woordiger verkiezen bet bestaande stelsel, maar voor de grootero kiesomschrijvingen wil bij de toepassing der E. V. Het quotient van 't getal der stemmen verdeeld door 't getal te kiezen volksver tegenwoordigers zou het quorum bepalen. Om de zetels onder de lijsten te verdee len die meer dan den quorum hebben bereikt, zou mcu couvoudiglijk den regel vau 3 toepassen en men zou door bet cij fer vau den quorum het getal stemmen verdeden door iedere partij bekomen. Indien eene of meer partijen den quo rum niet bereiken en dus geencn zetel of zetels bekomcD, dan worden de zetels, indien er nog openblijven, aan de partij toegekend die bet grootste getal stemmen bekwam. Dit stelsel schijnt ons min ongewikkeld dan al do overige. Na op alle tonen gekraaid te bebben Evenredige vertegenwoordigingcenna- mig of tweenamig stelsel, vertegenwoordi ging der belangen bemerkt men dat de liberale drukpers niet weet waar zich aan to houden eu alleenlijk zoekt verwarring te verwekken. Heden werpen vele liberalen de zoo lang gewensebte E. V. over boord van bot algemeen stemrecht willen ze ook niet meer omdat bet te veel voordeel aan de rooden zou bezorgen uu kraaiëu ze weèr Leve 't eennamig stelsel Do socialisten begrijpen maar al to wel dat bet viervoudig verbond met de oude pruiken een degenstcek ia 't water wezen zal. pakte wolken en de sneeuw viel in groote vlokken neder. Een woedende storm huilde door het woud en schudde do donkere pijn- boomen, met ijskegels beladen, dat zij kraak ten cn zuchtten In do gansch onmeetbare vlakte, die zich aan gene zijdo van het woud uitbreidde, bevond zich gcon menscbelijk we zen, zelfs bespeurde men er de trago vlucht van een roofvogel niet. Aan eeu eenzaam gelegen, gedeeltelijk af gebrand ridderbof, werd op bevel van den generaal halt gemaakt. Nadat hij met zijnon adjudant geruimen tijd gesproken had,richtte dbzo, uit naam van den generaal, do man schappen do volgendo redo toe Soldaten daar wij in do laatste dagen geen vijand heb ben ontmoet en morgen do Niemed bereiken, zoo maak ik u uit naam van den generaal bekend, dat de groote gevaren voorbij zijn. Zoodra wij don Nieined overgetrokken zijn, zullen wij tegen geen vijanden meer te strijden, maar alleon nog de koude te bekam pen hebben. De generaal roemt uwen krijgs- haftigen, onverschrokken moed, waarom bij nu, bij bot afscheid, met ontroerd en beklemd hart, u zijne volle tevredenheid wil betuigen. Wat bij bet afscheid Wat wil dat zeggen Dit was, nadat de officier geëin digd had met sproken, de vraag welke met schrik van mond tot mond voortliep, tot dat de officier het woord hernam, en weer eene diepe stilte ontstond. De toestand is dus gevaarlijk en La Héforme wil hem redden door den kreet A bas la calotte die domme kreet, die, over eenige jaron, bet Janhagel in beweging bracht, maar nu heden nog zoo veel uitwerksel beeft al wierd bij iu dc wocstija uitgegalmd. Dc socialisten ondervinden nu eens te meer hoe rechtzinnig do oude pruiken met buu te werk gaan. La Liberie, bet orgaan van M. Bara en andere oude pr ikeu, beeft de E. V. bet hoofdprogramma van 't verbond tus- schen liberalen, radikaleu en socialisten laten vallen, en zich openlijk voor bet eennamig stelsel verklaard. Le Peuple, orgaan der socialisten, bet schrijven van La Liberie besprekende zegt Er valt dus niet meer ovor te praten, bet is wel de beer Bara dio, gesteund door den Koning, de heeren de Smet-de Naeyer en Nys- Eens beeft buitengedrongen. Wat do dubbelzinnigheid betreft, deze is klaarblijkond, ten minste bij dezen die in het openbaar met de socialisten lieten of deden onderhandelen voor een Verbond, terwijl zij, achter de schermen, met den Koning eu de eennnmigen onderhandelden. Dat heet men bedriegers-politiek. En wanneer die hccrcn do regcciing be dreigen, indien zij hun gceuo kieshervorming geven die hun aanstaat, dat zij met eeco op roerige oppositie zullen aanspannen, dat heet men uo politiek der visscber in troebel water. In don grond is het nog altijd het oud woord van den heor Bara dat hangt af van het geval n dat terugkeert. Indien men hun een goed kieswetjo wil gevon, dat hen terug aan 't bewind kan brengen, zullen do doktrinnirs de zekerste eu klooksto verdedigers blijven van den troon, het huisgezin eu liet vaderland. En, vooruit met de Brahamoniie. Doch, weigert men hnn het bewind, die goede doktriuairo behouósgezinden kondigen aan dat zij tot alles bereid zijn, dat zij des noods zullen samougaan met de ergste ver stoorders der ordo eu zij dreigen razende re- volutiounairs te worden. En, vooruit met de Marseillaise. Niet alleen La Libertc maar nog an dere dociriuairo organen, laten de E. V. varen. La Flandre libérale die vroeger zulke groote toewijding voor de E. V. toonde, deelt eene correspondentie uit Brussel meè waarin men 'i volgende leest Wij gevou de voorkeur aan het eennamig stelsel. Is het wel geraadzaam het to zeggen 'i Ware het soms niet beter den schijn aan to nomon nlsof men er niot van wilde weten, opdat de tegenstrevers heDons des te zekerder zouden geven Ik denk het niet, want iu dit geval, indien de regeering het eennamig stel sel neerlegde, zou men, om het met zichzel- von eens te blijven, bot moeten bestrijden. Het ministerie do neerlaag hebbende eu aftre- Soldaten, aldus hernam de adjndnnt zijue redo, gij moot toch zeiven inzien, dat zoovolo officieren eu stafoversten bij zoo wei nig soldaton overbodig ziju. Do gonernnl laat u daarom een dapper cn verstandig officier tot aanvoerder, cn gaat zelf mot de. overigen naar de bestemde verzamelplaats, om de ver strooide krijgers weêr te vercenigen en te wapenen. Daarbij hoopt bij, dat gij uwen nieuwen aanvoorder zoo gehoorzaam zijn zult, als gij het hem zclven geweest zijt, en wenscht hartelijk u allou, in dezelfde goede gezondheid als gij nu zijt, eens behouden wcêr te zien. Nadat do adjudant zijne redo geëindigd had, wenkte de generaal ontroerd de ver stomde soldaten een vaarwel toe, wendde zich daarop tot de stafofficieren met de woorden Volgt mij, mijne heeren, en hij reed, door hen omriugd, weg. Nu eerst, nu de officieren verdwenen waren, welke de soldaten met hoogmoed hunne aanvoerders noemden, doorliep een dof gemor de treurige groepen. Eenigen zet ten en anderen legden zich op do hard bevro- zen aardo neder, do oogen hopeloos in do verto gerichtdit gezicht scheen hun den moed te ontnemen om door die schrikkelijke eenzaamheid nu onmeetbare ijsvelden hunnen tocht voort te zetten. Na vele vergoefsche moeite, gelnkte het weinig bij den troep geblevene officieren, bet donde zouden het do heeren Beernaert, Nys- sens en de Smet zijn die terng aan 't bewind zouden komen, met de evenredige vertegen woordiging in hunnen knapzak en wij zouden de eerste slachtoffers zijn van onze slimheid. Onder ons gezegd, het zou wel besteed zijn want. in politiek golijk elders, moet de eersto regel zijn altijd zijnen weg rechtuit gaan. La Chronique, die vroeger in schijn de E. V. voorstond, om tot bet drievoudig verbond te geraken, laat zo nu ook zak- kcD, om bet stelsel aau te kleven door dc oude pruiken voorgestaau. Wij zullen niet ophouden te herhalen, om dat hot de waarheid is Alleen het eenna mig stelsel zal aan do kiezers van geheel hot Land eene gelijke kiesmacht goven. Ziodaar de rechtvaardigheid. Eq ouze liberalen ziju toch zoo -jqooi Sipjaoa De groene socialisten ofte Daen- sisten willen de E. V. zonder quorum en, verklaarde M.Du Cotillon te Antwerpen, boven de E. V. met quorum verkiezen wij nog bet eenuamig stelsel. Waarom willen de groenen van het quorum niet Wel omdat ze, aau hun eigene krachten overgelaten, machteloos ziju het quorum te bereiken eu dus weldra vau 't politiek tooneel zouden verdwijnen. Zouder de hulp van liberalen eu socialisten zijn do groenen niets, niets M. Du Calillon zou willen voor zijn moeders kindje zorgen immers zonder bet quorum zou bij do hoop kunnon koes tereu van, met de hulp vau blauwen eu rooden, te Wctteren gekozeu te geraken. Zondag 11., hielden de Gentscbe anti- socialisten eene meeting logen bet een uamig stelsel. Minstens 1500 mau waren opgekomen. Een dagorde bet eennamig stelsel ver werpende als strijdig aan dc bclaogon der werklieden, omdat zij alsdau nimmer ter Kamers zouden vertegenwoordigd kunnen worden cn dc integrale toepassing der E. V. met behoud der bestaande kiesom schrijvingen, cischende, werd met alge- mccne stemmen aangenomen. Bestatigen wij ten slotte dat van al de kieshorvormingen die, sedert ccnigcn tijd, in het brein onzer politiekers zijn opge komen, het eennamig stelsel datgene is aan 't welk men zich gansch 't Land door 't meest vijandig toont. Te Brussel. Zondag hield de Con servatieve Vereeniging een algemeene vergadering om te bandelen over do kies hervorming. Wij ontleeneu aan Het Handelsblad do redevoering uitgesproken door M. Woeste: neerslachtig gemoed hunner onderboorigen, door de hoop op te beureu. Zuchtend verhief zich do een na don andere van don sneeuw zwijgend opnieuw op marech gaande, schre den zij sprakeloos door den huilenden Btorm en sneeuwregon voort, die hunne oogen ver duisterde cn prikkelde. Tot aan de knieën trapten do ongelukkigen, op die sleclito wegen, in de snoeuw. Allen sidderden van koude, over geheel het lijf, en toen zij, na eenige nren gaans, op ecuen verren afstand rook bemerkten, ontvielen hunne van koude bevende lippen woorden van vrougdo in do hoop zich weêr eens te kunnen verwarmen, liep iedereen zoo hard nis zijue bevrozene ledematen dit toelieten. Op de plaats aangekomen, zagen zij tot hunno vreugde dat hier vele vuren waren aangelegd. Eenigo manschappen werden vooruitgezon den om te zien of bet geeno vijanden waren die by het vuur legerden. Spoedig keerden zij terug en berichtten dat het soldaten van het groote leger waren, die, van do Moskowa teruggekeerd, zich bij de vlammen van een bijna in ascb gelegd dorp verwarmden. Nu stapten de krijgers luid jubelend naar den brand ieder was nieuwsgierig eenig be. richt over de tegenwoordige gosteltenis van Napoleon te vcruemon. Doch, hoo groot was de verbazing der Beieren, in plaats van gewapende soldaten, M. WOESTE. In geen enkel Land be staat een stelsel zooals hier, waar de eene omschrijving één zetel bezit en eone andere achttien. Overal, iu alle Landen, strekten de hervormingen er naar, om bot aantal afge- veerdigden per omschrijving te verminderen, en zij, die in ons land met die strekking mee gaan, zijn het eens met heel Europa. Het bestaande stelsel houdt zich maar recht door de kracht der gewoonte. Mon beroept zich op 1831. Maar toen telde de grootste omschrijving G afgeveerdigden. Men moet er dus tweemaal op nadenken, om het statu quo to vragen, welk slechts ongelijk en willekeur heteekent. Ik verwacht er mij aan dat de Conserva tieve Vereeniging van Brusselde 2 a 300 hier aanwezige personen op do massa der katholieken van het arrondissement de E. V. zal vragen, en 't zon me wel verwonde ren, zoo het bureel reeds geene dagorde in dien zin gereed had. (Gelach). Ilethooger belang der katholieken, tegen over de cóalitie vau den vijand is de rangen te sluiten. M. DAGNELY. Gaat dat vertellen in Aalst. M. WOESTEs Ja, dat hebben wij ge daan in Aalst en wij zogopranlden. (Toejuich.) Wy hebben, over twee maanden, catho lieken een verbond zien sluiten met radicalen eu socialisten, om de E. V. te doen zegepralen tegen de conservalievo meerderheid in. De hervormingshond zond een manifest in de wereld waarop, benevens eathoüoke na men, de namen stonden van onze hevigste vijanden. Zegde M. Lorand niet op eene meeting Men moet vooral de clericale partij doen tallen. En het middel daartoe is de E. V., die de oneenigheid in do catholieke rangen deed geboren worden en doet voortduren. (Gemor). Gij protesteert De toestand is toch dnide- lijk indien de E. V. zegepraalt tegen de regeeriug en dank aan de oppositie, krijgen de overwinnaars het bewind in handen. Welnu, dat vooruitzicht lacht ons geeus- zius toe. De grondbolangen onzer partij zijn geves tigd op de eendracht. Eerst de eendracht, dan de E. V. Als er rechts eene meerderheid voor de E. V. is, dan znllen wy met kalmte don toestand inzien. Nu moeten wij onzen voorkeur en onzen afkeur opofferen cn enkel zien, door de een dracht, het bestaan der partij te redden. Met de E. V. zullen de steden den buiten verplet teren; welnu, in nnem van den buiten prote steer ik tegen een stelsel, dat do ondergang u zijn der catholieke partij. Toejuichingen M. Beernaert nam alsdan bet woord eu om den indruk ecDigzins te keer te gaau door de beschuldigingsakte van M. Woeste verwekt, gaf bij te verstaan dat deze laat ste wel 't accoord was met M. Bara be trekkelijk bet eennamig stelsel dat zij bet to samen geschoteld en gelepeld hadden. Maar M. Woeste antwoorddo Ik heb -» niet gezegd dat ik aanhanger was vau bet eennamig stelsel. Ik ben enkel be- strijder van bot statu quo daar wil ik ongewapende, in lompen gehulde en door de koude verstramde menschen te zien. In zul- ken elloudigen toestand, dachten zij die man schappen nog onlangs zoo uitmuntend gewa pend, niet terug te zien. De meosten dezer vluchtelingen hadden geen schoenen, noch laarzen, maar half ver sloten lompen on pelsstukken om hunne be- vrozen voeten gowondon. Paardendekens, vlechten van stroo, vrouwenrokken, kortom alles wat hen maar eenigzins tegen de konde kon beschutten, omhulde hun hoofd en schou ders. In stommo vertwijfeling, dicht tegen elkaar godrongen, plaatsten doze ongelukki gen zich naast hunne officieren bij bet vuur, want do geweldige stroom dor tijdsomstan digheden had het onderscheid tusschen rang en stand reeds weggenomen. Hunno ont- vloeschto, door rook en ellende ontstelde aangezichten, verwekten oenen pijnlijken in druk. Hy die voor een half uur zou gezegd hobben, hot zegovierend, groot leger bevindt zich in zulk een ellendigou toestand, zou ik een bedrieger en leugenaar genoemd heb ben zegde een Beiersch officier tot zyncn broeder, welke ontsteld aan zijnen arm hing, en met geheimen Bchrik dit tooneel van ellen- do aanzag. (WORDT voortgezet;.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1