Zondag 12 Februari 1899. 5 centiemen per nummer. 549te Jaar 5559 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Menschen en Zaken De Moordenaar? ZONDAGRUST. Strenge veroordeeling groene democraten. De liberalen, £^4- Boerenluininels Henieldragonders Kwakzalvers Eene Kapel ,°0OTÏ 2ü, ee° hondenkol Op heeter daad 'T LIBERA- LISMUS kan niets doen dan SLECHT VOLK I7oor de eendracht. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwi tan tien door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique 8uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse ep 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen» handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 Februari 1899. Wij ontvangen den volgenden brief dien wij als aauklever van do vrije dis cussie over politieke zaken, gaarne af kondigen. Nochtans wij laten aan den ouden vriend de verantwoordelijkheid van zijne gedachten. Wordt hij echter bevoch ten zoo wenschen wij dat hij zijn stelsel verdedige met het oog op het licht dat er zou kunnen uitspruiten. Vriend Denderbode Ik heb do gewoonte niet te schrijven, 'tis met moeite dat ik de woorden aan eenhangen kau ik vrage dus verschoo ning aan uwo lezers aan oenen veel zwie rige n stijl gewend. Sedert eenige dagen, heb ik veel, zeer veel mijn ouden grijzen kop geschud en gedachtwat mag er nu dan omgaan met die kieszaken Twee ministers hebben wij zien aftreden en tot dit aftreden en heb ik nog geen voldoende reden gevonden. Nochtans heb ik vele dagbladen doorloopen, zoowel van vriend als van vijand en nergens heb ik iets doorslagends gevonden. Ik vrago mij immer: Als het ministerie op geen stelsel post heeft gevat waarom moesten, of liever, voelden de heeren de Sraet-de Naeyer en Nysseus zich gedwon gen af te treden en huu ontslag te geven Dat begrijp ik niet en ik heb den kop geschud. Men wil het uninomalisme invoeren, liever opdringen. Ik heb den kop gescbud. Dat stelsel is noodlottig aan de catho- lieke partij en voert tot de monsterach tigste samenzweringen lijk deze die Den derbode zoowel te recht bokampt en be strijdt in onze Stad Aalst. Hoe inderdaad moet men bet saraen- loopen hestempelen van geuzen, socios en groene democraten Zie zulke dingen gaan me tegen hert en kop en ik heb den kop geschud. Ik heb gezegd dat het oennamig stelsel noodlottig aan decatholiekepartij zal zijn. Inderdaad den buiten zal catboiiek zijn en de grooto middenpunten geus of socialist. De catholieke partij verhuist dus naar den buiten en dit vermindert ten onrechte voorzeker de achting die ze verdient. Men zal ons uitmaken als eene partij van boeren, van onwetenden, van barbaren enz. enz. Eu wij zullen er altijd iets door lijden. Dat overdenkende heb ik den grijzen kop geschud. En wat meer is Met die ongelukkige nieuwigheid zal de meerderheid der ca- tholioken onbeduidend zijn, of liever, zal er geene meerderheid bestaan. Er zullen in do Kamers socialisten rijn, wat geuzen uit Gent, Brussel, Luik enz. en catho- liekeu. Deze laatsten natuurlijk in het grootste getal. WIE IS NAAlt HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 62"* VERVOLG. Hij behandelde u echter niet als een dienaar zelfs voor eenen bedelaar, die aan de deur kwam, was hij vriendelijk. Maar bij beproefde zijnen broeder OTer te halen mij uit zijnen dienst te ontslaan. Hij wantrouwde mij van het eerste oogenblik dat hij mij zag en ik haatto hem en mijnen heer eveneens. Hij onschuldig en de bediende lachte. Hij was schuldig en ik zal hem nog aan de galg zien Ik zal policiedienaren naar Griekenland zonden om hem gevangen naar Frankrijk te brengen Heeft hij u herkend Dit bleek niet ofschoon liij mij zeer wan trouwend aankeek, wat mij niet beviel. Hij scheen op zijne hoede te zijn en sprak weinig. Hij was echter even beleefd als vroeger, ik wachtte mij wel iets te laten blijken maar toch is het mogelijk dat hij mij herkend heeft. Een mensch die geheel afgezonderd leeft en geen nieuwe gezichten onder de oogeu krijgt, Wat zal er gebeuren De geuaen zullen aan 't roer zij n. Ik zie u de schouders ophalen, lezer, en ge zegt dat ik alles in 't zwart zie. Het ware te wenschen dat ik mis ware en ik vraag niets beters dan er neven te slaan. Maar.... en hier heb ik den grijzen kop geschud.... Wat zien we te Brussel Gansch bet Schepencollege is er geus. Wel Brussel is België in 't klein. Hebben do geuzen van Brussel een plaats van Schepen afgestaan aan de ca- tholieken Ia gecneu deel, zij hebben alles voor zich gehouden. Eu zij besturen toch; nu eens met de hulp der socialisten dan eens met die der catholickeu. En ondcrtusscheu is er alles voorde vrienden. Diezelfde toestand zal zicb voordoen in het parlement. Zelf met een kleine meer derheid zullen de catholieken niet regee- ren kunnen; zij zijn geene durvers en eene partijstemming dat vindt men bij de ca- iholieken niet; bij de geuzerij alleen is dit te zien. Wat zullen de liberalen doen Zij zul len schreeuwen en tempeesten, zij zullen stelselmatig tegen de catholickeu zijn, tot «lat zij aan 't roer zijn. Dp catholieken zijn goede jongens en uit welstaanswille, om vrede te hebben, zullen wij liberale ministers hebben met eene kleine catho lieke meerderheid. (1) Dan zullen de geuzen tevreden zijn alles zal inderdaad voor de geuzen zijn. Is bet zoo niet te Luik, te Brussel, te Gent in den gemeenteraad van die groote steden Ebwel als ik daarop denk, dan schud ik mijn grijzen kop. En nu, vriend Denderbode, laat mij in drij woorden zeggen wat ik in de plaats vau het tegenwoordig kiesstelsel zou zetten. Ik zou het meerderheid stelsel bewareu en de balloteeringen zooveel mogelijk af schaffen. In de groote arrondissementen waar moer dan vier vertegenwoordigers gekozen worden, zou, indien er geene meerderheid bestaat, de E V. toegepast worden op die partijen die een derde der stemmen zou bekomen hcbbcD. In de kleinere plaatsen zou men de her kiezing behouden. Met dit stelsel krijgt iedereen wat. De aauhangers van de E. V. krijgen hunnen lieveling, niet als man, maar als een klein kind dat in de wijde wereld opschie ten kan; de mannen van don statu quo. lijk te Antwerpen, hebben voldoening; auderon ook hebben iets medo. Wat donken er van de lezers van Den derbode die ik van herte groet. Th. M. (1) Volgons ons zou er in dit geval slechts :en ministerie van zaken leefbaar zijn. dienstdoende Apotheker Zondag 12 Februari 1899, Mr De Waele, Kerk straat. moet steeds die, welke hij gezien en gekend heeft, in de gedachte hebben. Neen, Filip, hij heeft mij niet vergeten en wat er later volgde bewees dit volkomen, 's Middags zag ik hem en 's nachts vluchtte hij reeds naar het gebergte. Ik wachtte enkele dagen, doch hij keerde niet terug. Dit is een bewijs dat hij u herkend heeft, 't Is jammer dat uw gelaat hem waarschuwde om zich in acht te nemen. Zijn volk zegde mij, dat hij zijne bezit tingen verkocht en het geld reeds ontvangen had. Hij kan zich gemakkelijk in het gebergte verschuilen, evenals de bandieten en zijne vervolgers trotaeeron. - Hij kan de Grieksche bevolking trotsee- ren de bandieten doen dat ook. De Fran- sche justicie zal den veroordeelde van Grie kenland opvorderen, de bandieten zullen hem helpen opzoeken en hem uitlovoreu ter wille van de beloouiug die op zijn hoofd is gesteld en gij en ik zullen hem nog zien hangen, Jan. Nog heden lant ik het aan het ministerie be kend maken Hij is immers in briefwisseling met zijne dochter. Ik zal den post bewaken. Ik zal eiken brief die komt en gaat, eerst nazien. Ik zal de jonge markiezin scherp bespieden. Wut moet gij Alexe Mixtome toch haten, zegde Jan hij bewees u nochtans eenen goe- DER Zondag 5 Februari, is in al de kerken vau 't bisdom van don predikstoel afge lezen de jaarlijkscho Vastenbullo van Zijne Doorluchtige Hoogweerdighcid den Bisschop van Brugge, Monseigneur Waf- felaert. In dezen herdelijken brief staan do volgende woorden te lezen Iudien het noodig is ten allen tijde do waarheden vau ons geloof te rade te gaan en do wet van Christus gedu rig te overwegen, om ze in geheel ou- zen handel en wandel toe to passen, daar zijn tijdsomstandigheden waarin dit bij zonder dringend is, opdat wij niet vallen in de strik ken der boozen, ja, in de nog soms gevaarlijker strikken van verdwaalde broeders die, onder den naam van christenen, in op stand gekomen tegen de ker kelijke Overheid, oneenigheid zaaien onder de chriatone men schen, en niet aarzelen samen te spannen met da ergste vijanden van Godsdienst en Vaderland, om de verdedigers van ons catho- liek geloof en van al wat ons heilig is omver te werpen en de grootste onheilen te weeg bren gen. EEN SCHELMSTUK ware het en eene snoode ondankbaar heid met dezen mede te werken, Zeer Lieve Broeders weest gij van dezen nooit, die niet nadenken noch overwegen. Weestop uwo hoede, gaat uw geloof te rade, sluit U nauwer aau bij uwe geestelijke Overheid. Wij her- balen hetWeest op uwe hoede. Wie onbedacht to werk gaat, begint met zijne nieuwsgierigheid in te volgen. Reeds betrcurousweerdig is die nieuws gierigheid, stiydig met den raad en de waarschuwing uwer ziclenhorders maar welhaast ontstaat er twijfel in het gemoed, en wat verder komt de verleiding door alle slach van n valschheid en bedrog, soms uit zulken mond, die gesohikt was om de goddelijke waarheid te verkondigen en voor te staan. Voor wio een weinig nadenkt en zijn geloof te rade gaat, is het zoune- klaar dat nooit iemand uit liefde tot God en tot deu naaste, uit zuivere mee- niug voor het welzijn handelt, die han- dolt tegen deu wil van de wettigo Over- beid der 11. Kerk, ea dio door haai- is afgokeurd. Vroeg of laat is zijne drijfveer niets meer dan baat- zuchtigheid, ij delheid, heerzucht, n hooveerdiglieid. Ook zijn het zulke mannou niet die n het Vaderland redden zullen, maar deze die het volk om God beminnen en die, gelijk onze iererige priesters n en catholieke volksmannen, overal r waar de werkman en kleine burger n iu onverdienden toestand verkeert, n hem ter zijde staan, hem zijne plichten herinneren en tevens alle slach van ambachtsvcrecnigingen, van volkson- derwijs, van ondeilingen bijstand, van gematigheid, van spaarzaamheid en meerandere, niet met woorden, maar n met werken en daden te weeg brengen en boieveren. den dienst, want hij verloste u van uwen heerimmers als Alexe Mixtome zijnen broe der niet gedood had, dan zoudt gij hem ver moord hebben uit dankbaarheid voor het fraaie lidteeken, dat hij u gaf. Hij heeft uwo kans op een huwelijk geheel verwoest, geene enkele vrouw zal eenen man trouwen met zulk een gezicht. Gij vergist u, antwoordde Filip geraakt. Ik ben verloofd mot Johanna do kamenier van mevrouw Mixtome. Wanneer de markies huwt, trouw ik met het meisjo. Eene goede partij riep Jan verwonderd. Johanna is spaarzaam en zal een aardig som metje bijeen hebben. Maar boe komt zij er toe u te trouwen, die uw gehcclo vermogen in kleerenen juweelan verkw istet Kunt gij liaar onderhouden Zult gij bij den markies iu dienst blijven Ik zal hier blijven Johanna heeft geld genoeg om met ons beiden te kunnen leven ik verwacht van mijuen meester ook een ruim huwelijksgeschenk. Het viel Sofie op dat Filip geen enkel woord tot zijnen broeder sprak over zijne erfenis, die hij nan Johanna gezegd had van den oom zijner moeder te hebbon gekregen de geheele zank moest dus niet waar zijn. Indien hij geld bezat moest hij er op de eene of ander wijze zijn aangekomen, doch op welke wijze Zij dacht aan do verdwenen De heer Bara en zijne benoemingen. Zekere liberale bladen brengen, door hunne beknibbelingen over de benoemin gen in de rechterlijke orde, zeer onbe hendig, de handewijze van den heer Bara, toen bij minister van rechtswezen was, iu herinnering. De cijfers van de benoe mingen, doordien baatdragenden minis ter gedaan, zijn zeer leerrijk. Van 1864 tot 1870 bad do heer Bara 198 bcioomiogeu of bevorderingen te doen van raadsheeren, rechters en leden der parketten; in 176 gevallen gaf hij de voorkeur aau liberalen. In 60 benoemingen van vrederechters benoemde hij 60 liberalen. Van de 154 zetels van plaatsvervan gende rechters, waarover bij te beschik- keu bad, gaf bij er 139 aan liberalen. Voor de 44 plaatsen van griffier waarin bij moest voorzien, benoemde hij 43 liberalen en 1 catholibk. In minder dan vijf jaren tijds had bij 643 benoemingen te doen in do magi stratuur bij benoemde iu'tgeheel 574 liberalen en 69 catholieken of onzijdigon. De liberalo Chronique zegdo, van den beer Bara, dat zijn politieke dood toe t<- schrijven was aan - eene indigestie of slecbto verteering van pastoors. Men zou er kunnen bijvoegen dat ook do anti- catholieko magistraten hem te hard op de maag lagen. ren onze catholieke priesters de smaad- volste, ja, do bloedigste beloedigiogen naar 't hoofd Zij, liberalen heeten onze priesters En die zelfde liberalen en socialisten zouden bier te Aalst, do godsdienstige overtuiging van iedereen eerbiedigen, de bestaande toestanden in godsdienstzaken behouden, in andere woorden, zij, libera len en socialisten der firma Anker en Zonne, zouden afstand doen van hunnen haat tegen God, Kerk en Priesters I... Geen eukej Anlsteuaar mot om een oordje verstand begaafd, zal men door die schijnheilige volksfopperij verleiden kunnen 1 juweelen van den markies en hare overtuiging dat Filip Pirou ze zich tijdeus den moord toegeëigend had, won meer grond. Filip, zegde Jan, op de zaak terugko mend, dit is zeker Alexe Mixtome leeft, hij bevindt zich in Griekenland, wanr ik hem zelf heb gezien. Hij verbergt zich in een of ander hol en trotseert ons. Wanneer hij ge vangen wordt genomen, maak ik minstens aanspraak op een gedeelte der belooniug, welke de regeering op zijne gevangenneming heeft gesteld. Geef mij nu het geld dat gij mij beloofd hebt. Filip l'iron trok eene beurs nit den zak en gaf ze aan zijnen broeder. Deze schndde deu inhoud in zijne hand, telde de goudstukken er weer een voor eeu in en stak ze daarna weer in deu zak. Ik moet bekennen, Filip, zegde hjj, dat ik vreesde niets van u te krijgen, daar ik u als eenen verkwister ken. Waar haalt gij het geld vandaan om er zoo meê to kuunen spe len De markies moet u als een vorst betalen, ik wilde hier ook wel in dienst zijn. Logeert gij in het dorp Ja. De menschen zien mij voor eenen handelsreiziger aan. Ga naar Parijs. Als ik u uoodig heb, zal ik u schrijven. Voorloopig zal ik de zaak verder alleen drijven. Indien er echter eene belooning wordt gegeven zal ik zorgen, dat - Dcndergalm van zon dag 11., levert ons een be wijs van de verregaande oneerlijkheid waarmeèdo godsdiensthaters die het armzalig orgaan aaneen- flansen, omgaau wanneer het den Gods dienst of dG Priesters en Kloosterlingen raakt. Men leest in 't liberaal orgaan - Heilige Godsdienst. De zuster - van priester Dacns, Madame De Galan. is zeer ziek. Vrijdag verergerde haren - toestand cn men achtte het noodig haar de laatste sacramenten te laten toedie- wen. Men ging dus een geestelijke roepen, doch deze weigerde vlakaf de - zuster van priester Daens te be- rechten. - O 1 Christelijke Liefde O, Hei- - lige Godsdienst O! Kwakzalvers, kwakzalvers Wat is nu de waarheid Laat ons Pie Daens raadplegen in zijn Land van Aelst Donderdag onze zuster reeds lang ziek, verslechtte schielijk, er was ge it vaarwij zenden een heer Onderpastoor n halen, den nieuw gekomenevreezende n dat hij niet thuis tvas, zenden wij ook n iemand naar 't Collcgie Dc compli- menten van ons, of een der Paters Biechtvaders kan komen den eersten n of den tweeden Biechtvader uit de kerk n links of den Biechtvader die zit onder den PreekstoelEen pater stond ge it reed met veel christelijke goedheid, toen O wij hem deden danken en zeggen o dat M. den Onderpastoor al aan- n gekomen was. Wij schrijven deze n regels uit plicht. Geteekcnd P. Daens. n Pie Daens in Den Werkman van vrijdag 11., herhaalt dat De Dender gal- mers gelogen en gelasterd hebben Ten onrechte, zegt Pie, is uitgestrooid lat eeu Onderpastoor weigerde te komen. Er is daar niets van, niets. De godsdiensthaters van Dendcrgalm worden hier dus op heeter daad vaa ver achtelijke leugen- en lastertaal betrapt. En die mannen durven zich a'i3 eerlijke lieden voorgeven.... Zullen die mauneu uu huu woord herroepen en ootmoodiglijk bekennen dat zo schandalig hebben gelo gen eu bedrogen wauneer ze schrijven dat oen onzer EE. HH.Onderpastoors weigerde Madame Do Galan te berechten En gij, Pie Daens, zult ge, om der wille der waarheid, aan de Dendergalmcrs zeg gen dat ze een onzer EE. HH. Onderpas toors onrechtveerdiglijk beschuldigd, ja zeli's, bloedig gelasterd hebben?... Wij zullen het afwachtenmaar wij reezeu dat ge zwijgen zult uit vrees van uwe liberale bou-lgcnooten te mishagen. Zullen de E.E. II.II. Onderpastoors van S' Martinus dan toch geen papier met leeuwkens aan Dendtrgalm zen den gij er een groot deel van krijgt. Ga nu, Jan, en zwijg. Zij traden naar do dear der kapel, waar zij nog een tijdje te samen spraken, doch Sofie verstond er geen woord van. Jan vertrok, maar Filip kwam terug en ging weêr op zijne vroegere plaats zitten. Sofie werd vermoeid door harogedwongen bonding; haar hals deed pijn van het bukken, en hare oogeu branden van het staren in de duisternis. Zij verlangde vrij te zijn, maar durfde zich niet verroeren. Zij had Filip Pirou thans als eenen ellende ling leeren kennen en was bang voor hem. Zij twijfelde er niet meer aan, of hij had baren oom vermoord en stond nu naar het leven baars vaders. Zij was slechts een knap meisje, onervaren in do listeu dor wereld; hoe kon zij het tegen znlk eenen man vol houden Wanneer ik hot maar aan mijne moeder kon meêdeeleu, dacht zij. Wellicht zou zij den bijstand bij het gerecht inroepen en mij be hulpzaam zijn in het herstellen onzer eer. Maar neen, zij is van mijnen vader gescheiden eu met den man verloofd die zijne plaats be kleed. Ik kan haar niets zeggen, zelfs als ik do aan mijnen vader gedane belofte wilde verbreken. Neen, ik moet slechts handelen. Zij znchtte over hare hulpeloosheid. Filip zag verschrikt op. Hoe zwak het ge luid hurer ademhaling ook geweest was, hij De godsdiensthaters van Dendergalm roepen onze Priesters toe: O! Kwakzal vers, kwakzalvers De liberalen die het art. 1 van 't blauw, groen, rood verbond hebben aangenomen, namelijk, Eerbied voor de godsdienstige overtui ging van allen en behoud der beslaand* toestanden betrekkelijk den Godsdienst, - scholden onze priesters uit voor kwak zalvers Scboone manier om de gods dienstige overtuiging van allen te eerbie digen en ook bewijs hoe de toestanden betrekkelijk den Godsdienst zouden be houden blijveD, moesten de liberalen en socialisten op ons stadhuis zetelen 1 Wat schijnheilige rekels moeten do liberalen en socialisten toch zijn? Vooruit, de roodo vod, deelt woensdag 11., de leugens van Dendcrgalm meê en roept ook met uiterst genoegen onze Priesters toe O! Kwakzalvers! Kwak zalvers kweeken. (Woorden van Pie Daens heden bondgenoot der liberalon). Het Bestuur van den Bond dor catho lieke en grondwettelijke Vereenigingen komt een beroep te richten tot de Bel gische catholiokeo, opdat zij, in de tegen woordige tijdsomstandigheden, hunne rangen meer dan ooit zouden aaneenslui ten. Do polemiek gevoerd betrekkelijk de kieshervorming, zegt hot Bestuur, gaat allo palon te buiten, de rechtzinnigste be doelingen worden miskend en de valschte beschuldigingen uitgebracht. Het Bestuur vraagt Hebben do Miuisters en de Rechter- zijde geene bewyzen genoeg van ver- - kleefdbeid gegeven aan onzo gemeen- - schappelijko zaak, opdat onze vrienden in hen vertrouwen zouden stellen - Voorzeker, allen hebben het recht bun gevoelen over do kieshervorming in vollo vryhe-id uit te drukken maar men mag uit het oog niet verliezen dat do verantwoordelijkheid aan de man- datarissen der natie een bijzonder licht geeftmen mag vooral niet vergeten dat de neerlaag het onvermijdelijke n gevolg der tweedracht zou zijn. Do Voorzitter, (get.) C. Woeste, Laat ons hopen dat dit beroep op de verstandhouding onder do catholieken zal aanhoord worden. Men zegge zijn ge dacht Jronduit over do kieshervorming men wachto zich van kwaadaardige be weringen of beknibbelingen die slechts gemoederen kunnen verbitteren en woe ling verwekken. had het toch gehoord. Op dat oogenblik vloog een uil uit het veuBter en Piron zette zich weer gerustgesteld neèr. De tijd ging slepend voorbij. De minuten schenen Sofie uren toe. Alleen het geraas der £Q- en uitvliegende uileu verbrak de heer» schonde stilte. Eindelijk kon Sofie niet meer, zij vreesde telkens dat zij zich verraden zou maar op dit oogenblik stond Filip op en ver trok. Sofie wachtte totdat zij zeker was, dat by niet zou terugkeerenzij verliet haren schuil hoek cn ging eveneens naar buiten, waar z(j voorzichtig rondkeek zij bemerkte echter niemand meer en ylde naar hare kamer. Het wordt lichter, mompelde zij. Ik be gin reeds iets te zien. Maar waar zijn de be wijzen voor mijne vermoedens En hoe kan ik mijnen vader tegen deze gevaarlijke vijan den beschermen Zon het kwaad nog zege vieren en mijn vader met mij het onderspit moeten delven Filip heeft mij herkend. Hy is mij, zoowel als mijnen vader, vijandig en zal alles doen wat hij kan, om ons te verdel gen. Mijn vader moet Frankrijk verlaten en .-ene nieuwe schuilplaats zoeken. Ik zie dat Filip meer op zijn geweten heeft dan hy zijnen broeder vertelde. Zon het mogelyk zijn mij tegbn hem te behoeden, mij en mynen vader (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1