-d Zondag 26 Februari 1899 5 centiemen per nummer. S-f8* Jaar 3345. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. pglJ VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De onderge- teekende verklaart dat hij op Aschen woensdag het aschenkruis aan niemand,maar volstrekt aan niemand,geweigerd heeft. Hij verklaart ook dat hij de lastertaal en de vuige vervolgingen veracht dergenen wier loftuitingen ook hij, in vroegere jaren, veracht te daarenboven dat hij enkel betracht al zijne plichten te volbrengen in volle gehoorzaamheid aan zijne geestelijke Overheden en volgens hunne leiding,waar hij, met Gods gratie, nooit zal van afwijken. Alles tot meerdere eer en glo rie van God en tot het waar en opreeht geluk van mijnen evenmensch J.-B. PONTMET, Hoed af Landbouw. De Moordenaar? Waarom zijn zij Veroordeeld Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Hen schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des hand. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniste ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 25 Februari 1899. Onderpastoor van S' Martens- kerk en Bestuurder van den Katholieken Werkmanskring Men heeft de oorzaak van den val van twee onzer ministers nooit gekend. Het was Doch het kiesstelsel,noch gelijk welke andere oorzaak het was, raad het, het was Dendergalm. Welke macht 1 Hoed af voor de opstel lers Dendergalm, dit machtig orgaan, schrijft in zijn nummer van 5 Februari 2'* bladz. 2* kol., textueel als 't u belieft De verwezenlijking der overeenkomst te Aalst heeft bet draadje gebroken waaraan het zwaard beugelde van Damocles dat boven den knikker onzer meesters hing. Zonder het te weten hebben wij 't ministerie Dt Smet a den genadeslag gegeven hoewel de ovcr- een komst te Aalst gesloten werd voor de gemeentekiezing van ditjaar. Zij hebben aan 't ministerie De Smet den gettadeslag gegeven Hoed af voor die machtige invloedrijke heeren af brekers van ministeries zon der het te weten Hoe Dendergalm beeldt zich in dat bij het is die do twee ministers vallen deed I Een comble I Wij zullen echter onze lezers eenen wijzen raad geveu en hun het spreekwoord herinneren Mijdt u vau krimme houten en zotten Wij behoeven in geene nadero uitleg- gingeu te treilen iedereen heeft ons gedacht begrepen. Wandelaar, sta stil en doe eerbiedig den hoed af gij zijt immers in de Vrijheidstraat voor het Bureel der mach tigste gazet die ooit op het ondermaan- sche dal is verschonen gij staat voor de opstellingskamers van den weêrgaloozen Dendergalm Hoed af 1 voor de macht, voor dien invloed die ministers deed vallen en koningen en keizers op hunne tronen deed wankelen en beven Genoeg Weet gij, lezer, waarop wij zinspelen Don Quichotte is verrezen hij is ge huisvest te Aalst in ue Vrijheidstraat. Er was eens in Spanje, schijnt het, een wereld beroemd ridder die op niets anders dan op avonturen uit was. Hij dacht dat hij de schrik was der grooten en dat de wereld vol was van zijne heidaden on van zijnen roem. Eens ging hij op reis op zijnen draver gezeten naast hem reed zijn wapen knecht, zoo bezadigd en wijs als zija meester gek en opgetogen was. Zie, riep eensklaps onze schrandere ridder uit, zie die roovers als ridders ge wapend daar eens staan Zij hebben het zwaard getrokkon. Ik wil ze gaan bovech- teu, hunne gevangenen verlossen en hen de vrijheid geven. Don Quichotte ging op zijne tegenstre vers lus die hij gewapende ridders waan de en die hij dacht het zwaard te hebben getrokken.Die roovers waren niets anders dan molens welke aan 't draaien waren Onze beid tastte die molens aan, kreeg echter eenen slag van een der zeilen en wierd, verwond maar geenszins ontnuch terd op eenige stappen van daar ge worpen. Sedert dan, zegt men van gekken dat zij een slag van dan molen weg hebben Zouden onze helden van Dendergalm ergens ook rond of in Aalst molens heO- beu bevoebten even als bun waardige voorzaat en zouden zij ook een slag van een der zeilen hebben ontvangen Wij denken het wel, maar hebben liet tot hiertoe nog niet kunnen achterhalen. Er moet echter iets haperen in de her senpan van schrijvers van een boter papiertje dat het bovenstaande durft afkondigen. Heeft de belachelijkheid dan geene palen meer Don Quichotte bevocht niet alleen draaiende molens maar hij wierp zich soms ook razend en hoorndul op weer- looze personen. Eons ontmoette hij vrouwen, priesters en kinderen en de Spaan,sche held sloeg er folie slag in. Opgelet voor den Aalsterschen Don Quichotte. Hij is niet altijd bespottelijk maar dikwijls ook kwaadaardig Is zijn eerroovend artikel over den Broeder van Itijsel daar geen schoon en sprekend bewijs van Heeft dit armtierig orgaan niet durven schrijven dat die Broeder zal veroordeeld worden en dit op het oogenblik dat zijne orschuld meer en meer aan 't daglicht komt Dat artikel zullen wij bespreken, afzon derlijk, want hot is recht schandalig. Eu zegge a. u. b. dat er pretentie huist in do Vi ijbeidstraat nooit iemands eer aan te raken. Wij vergenoegen ods voor het oogenblik op dit oubesti mpelbair artikel do aan dacht te roepen van een deel hunner saamloopers. van den chef der verraders, die eens schreef - Het liberalism kan niet dan slecht volk voort brengen. van den stal, fr. 1550; n. 8 andere merk waardige koo fr. 1300 vervolgeus de vaarzen (blauw haar) fr. 1028, 825, 1400 en 1250 jouge blauwe vaarzen fr. 1950 en 1100 fr.; kalvers 650, 350 en 200. Do slieren zijn ook goed verkocht geworden: Avenir blauw en witte stier, op don Herd- book van Thienen ingeschreven de vader van den stal. is teruggehouden op don prijs van 1200 fr. De stier Prins d'Oplin- tcr, blauw en wit, ingeschreven op den Herdbook van Thienen, aan den prijs van fr. 1750 andere fr, 1300 en 1200 kal veren fr. 650, 600 en 500. In 't kort deze verkoop zal vermeld staan in kweekingsauaalen van België. Verhoop van vee van hel blauw inlandsch ras. Deu 30 Januari 11. heeft ileNotaris Jans sen van Thienen, op de have van Oplinter, merkwaardig vee ver kocht. toebeboorende aan wijlen den heer Edouard Vangoidsenhoven. Mijnheer Vangoidsenhoven, ongeluk» kiglijk ges'orven in don bloeid der j -iren, was er toegekomen bijmiddel van uitle- zing en ten koste van groote geldopoffe- ringen, een buitengewoon veeetal samen te stellen van 60 beesten. Ook, <le grootste veefokkers van het land waren op den verkoop tegenwoordig. Do opbiedingeu waren zeer levendig en de verkoop ging zeer rap van de hand. De 60 stuks vee hebben tot na toe, in België, onbekende prijzen bereikt. De verkoop, zonder de kosten, overtreft 45000 fr. Ziehier eenige nrijzen De n. 1 van den verkoop, Sultane, witte koe fr. 1050 u. 2 Ma Belle, roo I witte koe fr. 1250; u. 3 wit grijze koe, het sierraad Superphosphaten en metaalslakken. Ouder de snelwerkeude phospaten die de handel den landbouwer aanbiedt, zijn er twee die door hunne belangrijkheid gevoegd bij hunne hooge vrucütbaarma- ken le kracht, gansch bijzonder de aan dacht der landbouwers verwekken. Ongelukkiglijk terwijl er maar te dik wijls verschillende deukwijzen uitgedrukt worden nopens de vruchtbaarmakende werking dezer twee phosphoorzuurhou- dende meststoffen, zijn er aantal laud- bouwers die niet weten aan de welke dezer phospbaten den voorkeur te geven, en alzuo gaan zij meermalig toevallig te werk. Het gevolg van deze misgrepen is, ofwel slechten uitslag of verkwisting van geM. Ziehier eenige algemeene aanwijzingen die den landbouw zullen toelaten zich te geleideu in de keus der te gebruike phos- phaten. a De superphosphaten zullen gebruikt worden voor de gronlen welke zeer klei achtig zijQ(uiet zuur)of arm aan organieke stoffen eu wauneer er kwestie is van lato bemesting voor veel eiscboude plauten die don grond slechts weiuigen tijd be- kleeden. b) Do metaalslakken verdienen de voor keur aan de superphosphaten ti-lken maal dat het geldt 1° een phosphoorzuur- houdend meststof toe te dienen vóór den winter of vroegtijdig in het voorjaar 2* de pbosphoorzuur toe te passen aan oenen grond rijk in organieke stoffen en 3* in den grond een voorraad van wer kende phosphaat daar te stellen. L. Van den Btrck, landbouw-iugenieur. WIE IS NAAR HET HOOUDUITSCH van EDUARD WAGNER. 64"* VERVOLG. Voor tafel ontmoette hij Sofie niet meer. Na het eten begaf de markies van Charlemont zich naar de bibliotheek en list zich den ge- 1 beelen avond niet meer zien. Mevrouw Bar- tineux, die zich nog altijd onwel gevoelde, trok zich eveneens terug, nadat zij eenige ptukjes muziek bad aangeboord. Sofie wildo haar volgen, maar hare gastvrouw verzocht haar te blijven. Sofie was nu met den graaf alleen en zij zag er zoo bekommerd uit, dat graaf Beaucourt het wel moest opmerken. Hij deelde baar zijn onderhoud met me vrouw Mixtome mede en sprak van do tegen haar ingebrachte beschuldiging en het ver moeden vun mevrouw Mixtome, omtrent deu geheiuizinnigeu bezoeker. Ik wil mij niet in uw vertrouwen driu- gen, Zegde hij, en zou ook van de geheelu zaak niet gesproken hebben indien ik niet vreesde, dat iemand dien gij op uwe reis van Griekenland naar Frankrijk hebt leeren ken nen, liet u lastig maakt. Laat u niet door valsche schaamte terughouden om van mijne bescherming gebruik te maken. Ik zal uwe hulp inroepen als ik u noo- dig heb. Das het is niet waar vroeg de graaf. Sofie aarzelde. Zij kon de tegen haar inge brachte beschuldiging niet loochenen en ge voelde dat de graaf recht had op haar ver trouwen, maar toch mocht zij hem de waar heid niet zeggen. Wij zijn nog niet met elkaar verloofd, Alfred, zegde zij bekommerd. Ik begin eraan te wanhopen dat de hinderpaal die tosschen ons bestaat, ooit nit den weg geruimd zal word' u. Ik moet u bekennen dat de beschul diging van mevrouw Bieujour waar is Ik nam in den tuin vun Montfuyoii afscheid van eeueu man, op de wijze waarop zij dat be schreef. Was de man uw vader, Sofie of was hij een anderen bloedverwant vroeg de graaf. Neen, neen Ik kan u niet zeggen, wie hij was, Alfred wellicht zal ik nooit daartoe in staat zijn. Ik mag u de waarheid niet be kennen, als zou ik ook uwe liefde eu uwe achting er door moeten verliezen. Zij hief hare blauwe ougen op, die wel waar diepe bekommering, maar ook hare onschuld en zielegrootheid nitdrukteu. De graaf had nooit geloofd dat zij iets zou gedaan hebben wat niet mocht, en deze blik zegde hem, dat hij zich niet bedroog. Dan bewaar uw geheim, Sofie, zegde hij zacht, maar wanneer gij mijne hulp noodig hebt, moogfc gij niet aarzelen er gebruik van te maken. En vertrouwt gij mij nog In zijne oogen las zij het antwoord. Ik hoop dat er een dag komen zal waar op ik u alles kan verklaren, zegde zij met eenen dankbaren blik. O Alfred, wauneer gij mij nog vertrouwt in weerwil dat de schijn togen mij is, dan zal ik moedig verdor gaan. Zij spraken nog een wijl met elkaar. De graaf vroeg naar mijnheer Lepage en Sofie liet hem den laatsten brief van haren vader zieu, die uit Athene gedagteekend was eu niets inhield wat op hare zending betrekking had. Deze brief verdreef de gedachte van deu graaf dat de man met wien Sofie 's avonds in den tuin van Montfayon gesproken had haar vader kon geweest zijn. Omstreeks tien uren, begaf Sofie zich naar hare kamer. Het vuur flikkerde helder in de kachel en op den schoorsteen brandde een licht. Aan de kachel stond een leunstoel, dien haar tot rusten nitnoodigde. Alvorens zij echter ging zitten, viel haar oog op liurt schi ijfiade, die zij op de tafel had late» lig- ge». Zij bemerkte dat alles niet iu orde was zooaU zij het verlaten had. Het slot der lade was naar het scheen met eenen valachea sleu- Plakkaarten. Do mannen van het vrij „edacht, die geene gelegenheid laten voorbij gaan, om hunu<- gal uit te brakeu op al wat betrek heeft met den godsdieust, hebben te Mechelen gtoote plakkaarten doen aanplakken waardoor zij de ouders verzoeken huune kindere' uit de scholen der Broeders weg te ue men. Dat de bevolking schokschouderend die plakkaarten leest en de mannen van 't vrij gedacht eens goed uitlacht, spreekt van zelf. Waarom, vraagt onze Bruggesche confrater, ziju de groene democraten, die M. den abbé Daeus als zienlijk opper hoofd erkennen, door de geestelijke Overheid veroordeeld Omdat zij, op dit of dat punt, in politieke zaken, een ander gedacht ver dedigen dan audere christene menschen? Volstrekt niet. Er zijn goede katho lieken die voor den vrijhandel zijn, an deren, even goede katholieken, zijn er tegen. Sommige katholieken willen: ieder een soldaat voor zijn lot; anderen verkie zen «en vrijwilligerslegers; d'eene katho lieken verkiezen de evenredige vertegen woordiging andere ziju er vijandig aan. Hebt '.-ij ooit gehoord of geweten dat Hunne Hoogwcerdigheden de Bisschop pen daarvoor 't is gelijk welke katholie ken veroordeeld hebben? Voorzeker niet. Immers dat zijn zuiver» politieke zaken, waarin elk vrij is vau bet gedacht aan te kleden dat hij bost vindt. De geestelijke Overheid en komt niet tuBschen in zulke zakeu Waarom dan zijn de groene demo craten veroordeeld Wel, omdat zij, in zaken waarin het belang van de religie betrokken is, in openlijken en gedurigen opstand komen tegen de Bisschoppen. De democraten en erkennen geen geestelijk gezag meer. Zij gebruiken te genwoordig tegeu de geestelijke Overheid eu tegen den godsdienst zelve, de wapens en de middels dio de protestanten iu de 16J oeuw en de liberalen iu onze eeuw ter baud namen om de katholieke religie in minachting te brengeu. Kunt gij daarvan voorbeelden geven? Zooveel gij wilt. Laat hoeren. Hurkt. Niet langer dan van de week «chreef het blad van Mijnheer abbé Daens, het Land van Aelst, dat die gestrafte pries ter opgestaan is om den waren gods dienst te verdedigen cn te verheffen. Dat is zuiveruit protestanten klap. Een mensch die dat leest moet peizen dat de katholieke godsdienst, zooals hij aauge- leerd en voorgehouden wordt door Paus, Bisschoppen en Priesters, den - waren godsdieust - niet is. Wat zeggen de protestanten anders? En ja, dat is wel het gedacht der scheurmakers. Drukken zij niet geheele dagen dat de godsdienst door de geestelij keu aan de rijken ver kocht is Is zulke lasterende taal niet geschikt om het geloof iu de herteu te vet Hauwen? Is het plicht niet van de zielenherders eu v,;n het hooger kerkelijk Gezag zulke valschbeden, dia tot ketterij eu geloofsverzaking breogou, af te keuren eu te veroordeelen Als men dat niet aanveerd, dan moet men ook aan Paus, Bisschoppen eu Priesters het recht ontkeuueu vau het protestautisiuus te bevechten. Nog meer over eenige weken koa en in Het Recht artikels lezen waariu Luther, de aartsketter, de stichter van het protestantism, vorschoond wierd. Hetgeen de groene gazetten sekryven over de godsdienstoorlogen in onze stre ken is getrokken uit liberale en prote stante schrijvers. Mag de geestelijke Overheid dat toela ten Indien onze kerkvoogden zwegen bij zulk gevaar, zouden zij aan hunnen plicht niet te kort blijven en zouden zij geene strenge rekening aan God moeten geven over hun stilzwijgen Ja, nu heb ik verstaan' waarom de groene democraten, die werken onder het geleide van den gestraften priester Daens, door de kerkelijke Overheid veroordeeld worden. Al die ter goede trouwe is moet die redens aanroerden. Ik zou er nog veel andere kunnen bijvoegen. Ik wil er enkol nog eene op geven. Als gij wilt weten of een katholiek waarlijk op den goeden of op den slech ten weg is, gij moet maar zien wat de vijanden van den godsdienst van hem zeggen. Boffen de tegenstrevers van de religie met hem, juichen zij hem toe, moedigen zy hem aan, 't is een bewijs dat hij op den doolweg is. Hewel, wat doen de vijanden van de Heilige Kerk met Mijnheer den abbé Daens en zijne volgelingen Zij trekken hem aan als huunen besten vriend; zij geven Hem geld; als hij meeting houdt, zij stroomen er naartoe en roepen bravo en hourrah Do vrijmetselaars, in hunne gazetten, en steken het niet weg waarom zy dit doen. De Petit Bleu schreef Mijnheer den abbé Daens is een onzer beste helpers in den strijd dit wij voeren tengen de katholieken. En de Flandre libérale schreefIn Vlaanderen verrichten de Daens is ten het werk waartoe wij on- nachlig waren. En gij weet dat het doel Ier Flandre libérale is Zielen aan de Kork te ontrukken. - Haren stichter, de groote Godsdiensthater Laurent, heeft het zelve geschreven en geteekend. Zou dat de oogen niet moeten doen opengaan van de democraten - Ja, ja, gij hebt gelyk. De goede trouw, de rechtzinnigheid en is niet meer ainveerdelijk, ten miuste niet bij degenen die weten wat dat zij doen. (Standaard van Vlaanderen BBügoi). tel geopend en alle paparen waren doorsnuf feld. Blijkbaar had men deze brieven, slechts afkomstig vun hare vroegere gouvernante, iu handen gehad. Het geheel zug er overigens uit alsof iemand de papieren door alkander geworpen en ze inderhaast weêr geborgen had. Dat is het werk van Filip Piron, dacht Sofie. Hij is zeker overvallen geworden en heeft maar zoo goed en zoo kwaad als het ging alles weggestopt. Hat is goed dat zich in de lade geen portret an geene brieven van mijnen vader bevonden. Zij legde da papieran weêr netjes op orde, onderzocht het laadje van den sekretaire, dut bijna geheel leeg en waarin niets verdachts te bespeuren was vervolgens zag zij haren koffer na. Ook deze was blijkbaar met eenen valscheu sh-utel geopend eu doorsnuffeld. Zij nam er stuk voor stuk uit, om het er weêr ordelijk in te leggen. Op den bodem vond zij in een hoekje eene fraaie en kostbare broche, welke zij den vorigen dag mevrouw Bartineux had zieu dragen. Haar schrik over dezen avond was onbe schrijflijk. Zij twijfolde or geon oogenblik aan of Filip l'iron had de broche gestolen eu in haar koffer geborgen om de verdenking van diefstal op haar te laden, wellicht zelfs om haar in de gevangenis te voereu. liet koude zweet brak haar uit en als ver nietigd viel zij op eenen stoel néér. Hoe kon zij hopen haar werk tot een goed einde te brengeu, daar zij bij elke schrede door vijan den werd geslagen en vervolgd, vijanden die alle middelen aangrepen om haar verdacht te maken en te doen wegjagen en dio zelfs mis dadig genoeg waren om haar schuldig te doen schijnen. Zij durfde zich niet over den bediende bij den graaf beklagen, zelfs me- ïw Bartineux mocht zij er geene kennis van geven want hoe kon zij de vijandschap van den bediende verklaren, zonder zich zelve te verraden Zij moest de broche weêr naar hare be schermster brengen. Zy stak ze in den sak en ging naar de kamer der oude dame, die lij naar haren toestand vroeg. Zy vond gelegen heid de broche in een klein juweelendoosje te leggen, waaruit Filip se ongetwijfeld had weggenomen. Daarna keerde zij geheel licht terug. In deu gang ontmoette zij haren vijand. In zijne oogen lag eene onverholen vrengde. Zijn snood plan werd door haar bezoek bij mevrouw Bartineux begunstigd. Hij groette diep en ging verder. Wat zul hij doen (als hij ondervindt, dat zijn aanslag mislukt is dacht Sofie, toen zij weêr in hare kamer was teruggekeerd. Ongeduliig wachtte Filip Piron den vol genden dog op het bericht over het verdwij nen der broche van mevrouw Bartineux. In spauniag dwaalde hij het geheels huis door Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 schoenmaker (leer jongen) 2 stiksters voor kouson enz. 1 jongen van 14 tot 15 jaar 2 leerjon gens voor het kleermaken; 1 gooile dienst meid, loon 20 tot 25 fr. in de maand schrijnwerkers voor Brussel en Namen 10 goede machienbreisters. Vragen werk 1 bakkersgast (groote gast)1 leerjon gen smid 1 kuiper 1 schrijnwerker, (halve gast) daglooners en fabriekwer kers een jongeling met een zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Frau- sche talen, vraagt plaats als bediende (schrijver) in fabriek of werkhuis. luisterde overal waar twee dienstboden met elkander praatten maar niemand wist dat er iets buitengewoons was voorgevallen. Eerst des avonds zag hij mevrouw en hij stond ver stomd toen hy de broche op de borst der oude dame bemerkte. Sofie was de volgende dagea buitengewoon op hare hoede zij onderzocht eiken «vond alles, doch vond niets dat haar niet toebe hoorde. Mevrouw Bartineux begon al dadelijk meer van het meisje te honden en daeht er met schrik aan, dat zij spoedig naar mevrouw Mixtome «ou terugkeeren. Sofie was zoo lief en zacht, zoo natnorlijk en zoo oprecht deel nemend iu haar lijden dat mevrouw besloot haar voor altyd bij zich te honden, indien het maar mogelijk was. De Voorzienigheid heeft my geen kind geschonken, dacht zy maar dit meisje kan eene dochter voor mij zyn. Ik laat haar niet meer naar mevrouw Mixtome terugkeeren,als ik het kan hinderen. MeTrouw Mixtome schreef Sofie niet en verlangde evenmin haar terugkeer. Graaf Beaucourt had mevrouw opnieuw bezocht hij vei-toldo haar zyn gesprek met Sofiie en deeUL haat mede, dat zij hem haar geheim niet - ie .et aren, dat hij haar echter ver- .u' dat niets, wat het ook mocht zyn, hem dat >«rtrouwen kon ontnemen. (Wordt voortgesttj.

De Denderbode | 1899 | | pagina 1