Pol en Stant. HUN VERBOND. 'T LIBERA LISME S kan niets doen dan SLECHT VOLK kweeken Stad Aalst. - Patronagie. Tombola Ottergem Renneberg-Zijde Nog van tak op tak En de Missie t'Aalst ZONDAGRUST. Jr^acSt Allerhande Nieuws. Pol en Stant komen malkander te gen tusscrien de Vijf Huizen en den Schaapstal. Stant.Parbleu.Pol, wat beteekent «lat. U v^.-w. hier ontmoeten En zoo a 4 vroeg En meê nen stap 1alsof ge moest gaan hel- pen blusschen. Pol. 'k Moet naar de stad, Stant, en 'k zou Cm meê den r van kwaart voor den achten naar hnia keeren. Stant. Dat hebt ge te schoon, Pol, wel te verstaan als g'u niet te lang meê uw affai- rens en moet bezig houden. Pol. Ho gi vraagsteert, he Stant Maar ge moogt wel weten, man, wat da'k gaan doen 'k ga staken koopen en ijzerdraad om nen meersch af te baliën. Stant. Dat is een goed en schoon werk, Pol g'en ziet tegenwoordig bijna geen balie- werk meer als allemaal in 't ijzer. Pol. 't Is waar, Stant, 't kost wel nen goeiën stuiver, maar nen keer gedaan is t voor lang terwijl dat houten baliewerk ook kostelijk is en daarbij alle vijf voet versleten. Stant. - En er zal gaan aan gedacht wor den zeker Pol, om de koeien,buiten te jagen Pol. Wel, Stant, dat wordt, bij ons ge woonlijk maar gedaan in den tweeden helft van April, maar 't zou van deee jaar, lijk veel ander diDgen, veertien dagen vroeger kunnen ^Stant. 't Is een bijzonder weer, Pol 'k heb de verledene week langs de kanten van Herdersem al een partij haver zien zaaiën Pol. 't En verwondert mij niet, Stant 't land ligt kapabel, zelfs al ons kanten, waar de grond veol zwaarder is, kan men op 't land doen wat men wil. Stant.— Hebt gij ook al gezaaid of geplant 1>o1 i Pol. Nog andera mets als de peerde- boonen, Stant maar als 't weêr al zoo volle- deert, springen w'er 't naaste week op voor goed en moet er d'haver ook in. Stant. En de patatten dan, Pol Pol. Dat is nog wat vroeg, Stant, als die mee half April geplant zijn. dan is 't wel z'hebben dan nog al den tijd om grootte groeien. Stant. En wat is uw gedacht nu, Pol, over de velden in 't algemeen Pol.— Alles staat opperbest, Stant, zonder tegenstooten zouden wij nog eens goed en vruchtbaar jaar kunnen beleven. Stant. 't Is te beter. Pol't is toch zoo plezant als nen mensch nen goeièn boterham en goeië patatteu mag binnenspelen. Pol. En als ze goed zijn, Stant, zijn ze ook gewoonlijk goeiën koop want als een vrucht goed is van natuur, geeft ze ook ge woonlijk den hoop. Stant. En hoe zal 't zitten meê 't fruit Is er veel bot Pol. Schrikkelijk veel. Stant. maar 'k vrees voor 't feruijn 't heeft te weinig gevrozen. Stant. 't Is waar, Pol,maar de menschep zouden meer op hunnen kivi moeten zijn om t fernijn te vangen. Pol. 'k Wil wel, Stant, maar nen boer en heeft daar altijd geeuea tijd voor maar i keer, gaan de donchisten nog altijd Pol. En dat alles tot uitboeting van zonden, Stant Stant. Ja, Pol, en bijzonderlijk tot uit boeting van d'ontucht tot uitboeting van zooveel eerloosbeden die op onze dagen bijzon derlijk bedreven worden door zoovele men schen die hunnen Heer en God vergeten heb ben en leven als dieren Pol. En die vergeten, Stant, dat de ste den van Sodoma en Gomorra met al hare inwoners door liet vuur «les Hemels vernield ierden om hunne onknischheid Stant. En dat, Pol, zooals de predikant zegde, volgens de heilige Kerkvaders van honderd verdoemden negen en negentig in de vlammen der hel liggen te branden om de zonde van ontucht T p0L. 't Is om er voor te schrikken en te beven, Stant En wat wierd er gezegd van de doorne krooning Stant. Och, Pol, dat is al zoo wreed Die barbaarsche soldaten maakten den Zalig maker dan los, en zij sleurden Hem in den voorhof van Pilatns en zij vlochten eene kroon van lange en scherke doornen en met hamer slagen deden zij dezelfve indringen in den schedel van het goddelijk hoofd van Jesus en dan wierpen zij Hem eenen ouden en ver sleten purperen lap om de schouders en zij staken Ilem in d'hand eenen rieten stok nu was er alles eeue kroou, eenen koningsman tel en eeuen scepter En dan kwamen die booswichten een voor een nederknielen voor den beminnelijken Zaligmaker en snauwden Hem toe Wees gegroet, koning der joden Pol. En God zijn, Stant, en dat altijd verdragen Stant. Och ja, Pol maar het wierd zoo schoon uitgelegd waarom het was, zegde de predikant, nog eens tot uitboeting van de zonden der menschen in 'talgemeeu, maar bijzonderlijk tot uitboeting van hunnen hoog moed, die bijzonderlijk zetelt in 't hoofd van den mensch Pol. Treffend waarlijk, Stant, en aan doenlijk Bijzonderlijk in onze tijden als men zooveel menschen ontmoet die voor geen ge zag meer en willen buigen Stant. Ja, Pol, den hoogmoed is de kwaal vau den dag iedereen wilt meester zijn Vader en moeder worden over 't hoofd ge/.ien, burgemeester en pastoor worden niet meer geëerbiedigd; de overheden der H. Kerk worden boschimpt en gelasterd, God zelve, lieer eu Meester van alles wat bestaat,wordt getergd en beleedigd p0L. Wreed, Stant, wreed Een 'vraagsken nog waren de donchisten niet in t sermoen Stant. *- Ze gaan alle zondagen meeting geven voor den opstand, Pol Pol. Ellendelingen, Stant, ellendelin gen Stant. Tot de naaste week, Pol. Pol. Ja, Stant, als 't t' God belieft. STEMME Wij zijn gezwo ren kameraden, wij zullen mal- kanderen nooit verlaten. I. DE LIBERALEN. Ja, wij die nooit of nooit ter kerke gingen, Die spotten met Religie en Kloosterlingen, Wij zijn nu goed van catholieken bloed, Hoort het maar de democraten zingen. Ja, laat de catholieken nn maar praten, Ja, laat ze lachen met de democraten, En ons aanzien als goddelooze liên Wij zijn bij een, gezworen kameraden II. DE SOCIALISTEN. En wij die schimpen met znlk huisgeiinnen Die door de wet getrouwig moeten minnen Ziet daar nu blij, de democraterij Ons heimelijk zoet en vriendelijk komen [winnen. Wij konden vroeger ooit of ooit niet deugen Wij schreven niet dan zottigheid en lengen Nu zijn wij vriend en loopen goed gezind, Daar wij ons met de groenen toonenB III. DE DEMOCRATEN. Zie wat fignren dat ne man moet maken Om eens in den Gemeenteraad te geraken. Zooveel men kan met geus en allo man. En tegen ons gedacht, vervolging staken. Wij moeten altijd bassen op de rijken, Vrijmetser, liberaal de mouw ^aan strijken Aan socialist en andere rare Tiet Daar moeten wij ons nu aan vergelijken warmte, al laat men het ongestopt staan. Dit maakt dat het een uitmuntend voed sel zal zijn iu de warme lauden. Ons klein België zou zich dus eeDS te meer mogen verheugen over eeae nieuwe uitvinding, die eene ware weldaad zal daarstcllen voor het kleine volk. (Woorden van Pie Daons heden bondgenoot der liberalen). Waartoe de biecht dient. Men schrijft uit Charleroi, 11 Maart: Eene zendine wordt thans gepredikt in de kerk van Gilly. Dinsdag laatst kwam een biechteling io den biechtstoel van eenen pater Jesuit en beleed, onder an dere fouten, dat hij aan den genaamden E. Dubois, ajusteur, wonende in de St- Jozefstraat, eene zekere som gelds had ontvreemd. Hij verzocht deu biechtvader zich te willen gelasten met de teruggaaf van het deze, dien last aangeno- zeg voort meê hun fernijn rond te strooien Stant. Jaas, l*ol, maar 't wordt altijd non rniu dangereus nu worden goddeloos Pol. 't Was te voorzien, Stant Als ge van den goeiëu weg afgeraakt, sukkelt g'altijd angs om meer En wa steken ze nu uit Stant. Wel Pol mensch, nu worden ze wanhopig en razig Ze vallen ons priesters en ons brave treffelijke menschen aan lijk duivels, en nu probeeren zij om de menschen uit de kerken't houden meê de zending die zondag en acht dagen hier in Aalst begint. Pol. Eu wat zeggen de menschen daar van, Stant? Stant. Zij lachen daarmee, Pol, maar iedereen is toch verwonderd van zulke boos heid en zulke stoutigheid Pol. 'k Geloof 't wel, Stant Terwijl alle brave menschen lezeu en bidden voor de bekeering der zondaars en den goeden uitval der zending, dan durven publiekelijk tegen werken eu de menschen van de sermoenen probeeren te weerhouden 't Is een wraakroepende zonde Stant. 't Is schandalig, PolMaar 't ex is 't eerste wraakroepend werk niet dat die schijnheilige judassen verrichten, en zij zeker dat z'hun een toekomsteken gereed maken 1'ol. Ze zijn op weg naar den dieperik Stant 1 En is 't ilat ze dees occasie van zen ding en Paschen laten voorbijgaan zonder beternis eu bekeeriug, dan zijn zij kapot voor eeuwig en drij dagen Stant. 't Is waar, Pol maar alla wie weet Er wordt toch zooveel gebeden in kloosters, scholen en door alle brave men schen En laat ons nie wanhopen z'bebben schrikkelijk en oneiudig veel kwaad gedaan d'heethoofden van 't donchisteudom, maar lijk wij over acht dagen zegden. Gods berm- hertigheid is zonder palen, en indien zij nn met de missie tocli maar éénen recbtzinuigeu Weesgegroet eu wilden lezen,'t zou kunnen hun bekeeriug zijn Pt,,.'t Zou kunnen, jaat Stant Maar die zonden tegen den Heiligen (.eest, dat zijn toch grove zaken De welbekende waar heid bestrijden n De broederlijke helde benijden enz. Oh Stant, ik beef in hunne plaats als ik er aan denk STAs-r. - En ik nie min, Polmaar 't toch zeker dat veel menschen die door d op- hitsing en den vuilen laster van de donchisten hun krihténe plichten uiemeer eu kweten eu. naar üe kerk me meer eu kwamen, nu met de zending eu met den paaschtijd zullen terug- keereu naar onzen lieven Heer en naar de ▼rede eu dat is al nen grooten troost en een onuitsprekelijk geluk I 1'ol. Ho® meer1106 bever, Stant, en zeg nen keer iu twee woorden, hoe was't t sermoen van verleden zondag Stant. De twee bijzonderste dingen wa ren de geeieling van onzen lieven Heer du doorue kroomng. Pol.Dat is om te zeggen 't bitterste van gheel "t lijden, Stant. Stant. Och jaat, Pol daar m tegen woordigheid van die woeste soldaten eu van al die oudankbare Joden iu eene schandige naaktheid gesteld worden, dan vastgebonden worden aan eene marmeren kolom, en met moordtuigen op gheel het lichaam geslagen worden zoodanig dat het goddelijk bloed ten «ronde stroomde en dat er van bootd tot de Tost niets meer te zien was dau wonden 11a, welke pijnen Welke marteling Welke me rten Zondag avond gaf de Patronagie der jongelingen in het lokaal der St-Joris- straat een avondfeest, dat de uitnoodi- gingsbrief met alle recht en reden op voorband luisterrijk had genoemd. 't Was een echt vermakelijke avond stond, door honderden toeschouwers blij genoten. Schoone muziekstukken, een heerlijk koor - De Kerelszoneneen kuustrijke tweezang, lieve kluchtliederen een prachtig drama - De oudste zoon, een dronkaard - en een vermakelijk blijspel Twee uren herbergier zetteden beur telings de ontelbare menigte iü geestdrif tige bewondering. Neen, meer vroolijk gelach, meer her- .dijk en meer uitbundig gejuich bracht een feest nooit te weeg. En, onder 't opvoeren van bet drama, wat zoete tranen van deelneming ia het lijden vaa een arm huisgezin glinsterden op de wangen vaa talrijke toeschouwers eu wat zalige besluiten moeten er oprijzen in menig ouderhert bij 't zien hoe de dronkenschap van eenen zoon een geheel huisgezin, dat anders zoo welvarend zou geweest zijn, in de ijselijkste ellende, in iet volslagcndste ongeluk storten kan. Ja. 't is op zulko wijze, dat men het volk beschaaft'tis zóó dat men het veredelt; 't is zóó dat men het leert afkeer opvat- teu voor de ondeugd en genegenheid voor deugd cn weldoen. Daarby mogen wij andermaal, met be trek tot <Je geheele feest, onze innige vol doening uitdrukken over de echt zuivere uitspraak der tooneelspelers en zangers, zekerlijk zóó moet het wezen: zoo min de werkman als de heer mag de lompe klanken van een patois spreken. Leereu wij ons volk zuiver en verzorgd zijne moedertaal gebruiken, en daardoor alleen zullen wij het ontmaken van hon derden ruwheden, welke in zijne samen spraken voorkomen. Waarlijk de feest was luisterrijk, en rijk ook aan vei maak en rijk aan nut. De eerweerde heer onderpastoor Rombaut, bestuurder der patronagie en de heer hoofdonderwijzer Van Sinay halen er eere van. Eere ook aan de tooneelspelers eu zangers, die alle op weinige maanden verbazenden voortgaug hebben gedaan, Willem. Prijswinnende nummers. y - Num. 10, 39, 58, 73, 90, 128, benei. 255| 258> 278i 2g9) 368j 431 Num. 53, 57,- 109, 139, 340, 429, 494. Num. 49, 74, 139. 148, 160, 258, 287, 360, 380, 417. Serie 4. Num. 47, 113, 396, 401, 438. Nöm. 9, 88. 94, 107, 170, 248, 269, 278, 476. Num. 21. 41. 68, 92, 176, 185, Serie 0. 186, 181. 211, 227. 325, 328. 389, 391, 390, 4lS, 442 456 425 Num. 164, 296, 299, 323,358, -116. 0 q Num. 60. 177, 200, 240, 216, bene 005,312, 322, 334, 358 420 492 Q Num. 16, 2C, 29, 30. 40, 229, Seney.256 33G 33g 36l 383 437 488 Q Num. 71, 197, 298, 311, 409, Serie 10. 486 493 Num. 55, 60, 110, 246, 428, 441, 484. gestolen geld ei men hebbende, ontving van don biechte- ling eenen omslag, welken hij zich ver haastte aan Dubois te gaan overhandigen. Dubois, die op ziju werk wa», opende den omslag en vond daarin eene som van 270 fr. in banknoten. Het zouderlingsto vau de zaak is dat Dubois zich in het ge heel niet herinnert bestolen geweest Serie 2. Serie 3. Serieö. Serie 7. te zijn. Ounoodig te zeggen dat de priester, uit hoofde van het geheim der biecht, den naam niet heeft kunnen bekend maken van den persoon die deze zonderlinge teruggaaf deed. Zouden de liberale bladen, die zoo dik wijls deu spot drijven met de biecht, een liberaal middel weten om eenen derge- lijken uitslag te verkrijgen r\ie bij den hond slaapt.. U weet de rest. Over het kartelbetoogingsken maandag laatst te Antwerpen gehouden, zegt Vooruit Liberalen, socialisten, christen democraten, al diegenen die de politieke cu godsdienstige gelijkheid eu verdraag zaamheid willen, uameu er deel aan. a 't Is om er van omver te vallen Liberalen en socialisten die de poli tieke en godsdienstige gelijkheid en ver draagzaamheid willen 1Ü De tong van elk eerlijk mensch moet weigeren dien monsterachtigeo onzin, die schreeuwende tegenstrijdigheid uit te spreken. De gezondheid van den Paus. Er loopen weer allerlei geruchten iu de pers over de gezondheid van den Paus. Volgens de Alessagero lijdt Z. H. aan toenemende zwakte, maar i3 er nog geen onmiddellijk gevaar. De Fanfulla zegt ook dat de krachten van den Paus afaemeu. De Opinions be weert datZ. H. donderdag verscheidene malen bewusteloos zou zijn geworden. De Tribuna logenstraft die tijding, zeggende dat de Paus" alhoewel eenigzius zwak en zijne kamer niet verlatend.al zijue gewone bezigheden heeft hernomen en gehoor verleent. In het Vatikaan verzekert men dat de toestand van Z. H. goed is De coriespon- dent van Het Handelsblad te Rome heeft iusgelijks geruststellende berichten over Z. H. gezonden. Donderdag heeft Dr Mazzonni vastge steld, dat de wonde bijna genezen is. De geneesheeren hopen dat de Paus in de pauselijke kapel het feest van St. Leo, op 11 april zal kunnen bijwonen. Het is het bloedverlies, bij de operatie ondergaan, "lat de oorzaak is van de zwakte, des Pauzen. De bezwijmingen, waaraau de Paus sedert 20 jaar lijdt, komen nu meer voor. Men hoopt evenwel Serie 11. Serie 12. Num. 4, 102, 272, 382, 352 410, 420, 471, 500. Num. 66, 92, 96, 193, 310, 402, 415. Num. 20, 21, 115, 124, 158, Serie 14. 221, 236, 245, 265, 273, 320, 337, 391, 453. Num. 9, 14, 42, 165, 168, 183, 249, 283, 446. Num. 158. 196, 274, 395, 406, -178, 491. Num. 13, 94, 112, 129, 228, 281, 298, 312, 318, 344. Num. 9, 16, 45, 87, 96, 151 Serie 18. 167, 216. 222, 261, 302 367, 391, 439. Num 69, 112, 123, 126, 195, 473. Serie 13 Serie 15. Serie 16. Serie 17. Petrusde beer vau Chipka gaat met liberalen en socialisten om en aapt zijue vrienden na. Even als de blauwen en rooden aan ziet Petrus de menschen welke de ser moenen der aanst missie zullen bijwouen als lummels eu slaven.... In andere woorden, wil dit tot de groenen zeggen Gaat niet naar de raissiesermoenen of ik aanzie u als lummels cn slaven Blijft dus uit de kerkeu... De armtierige kribbelaars van Dender- galm ook heeten onze Eerw. Heeren On lerpastoors boerenlummela, he- meldragonders, kwakaalvers, enz. enz. enz. Trek uw scheinheilig masker af, Petrus en vertoon u gelijk ge waarlijk zijt ten dienste der geuzen voor den Judaspen- Serie 19. Serie 20. Num. 49, 60, 150, 255, 333, 485. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 schoenmaker (leer jongen) 2 stiksters voor kousen enz. 1 jongen van 14 tot 15 jaar 2 leerjon gens en een halve gast, voor het kleerma ken; 1 goede dienstmeid, loon 20 tot 25 fr. in de maand schrijnwerkers voor Brussel en Namen 10 goeJe machien- breisters 2 sraeders (volle of halve ten) 1 kuiper. Vragen werk Een meisje met zeer goed gedrag eu kunnende goed de kleermakerij, verlangt wekdiiksche posten om er zich te bege ven als naaister 1 bakkersgast (groote gast) 1 leerjongen smid 1 schrijuwei- ker, (nalve gast) dagloouers en fabriek werkers ;jecu jongeliug met ecu zeer goed gedrag, kenueude de Vlaamscbe en I'ran- j,che talen, vraagt plaats als bediende (schryver) in fabriek of werkhuis. Verdeelbaar en onverdeelbaar. Kan men eene industrieële onderne ming anders waardeeren dan door hare opbrengst, ODfaalbare manometer van den opslag of afslag harer titels In verzekering op leven, bestaan er ook compagnien bij actiën 1 De som ge stort per titel, hij den stichting van eeni- gen onder haar, is beden kleiner dan het jaarlijksche dividend 1 Bij de Mutual Life bevinden wij ons in volle mutualiteit, met zooveel ze kerheid als bij «Ie maatschappijen met kapitaal, aaugezieu zijue premiën en zijne verbintenissen vast ziju maar met de meeste voordeelcn aangezien niemand buiten zijne verzekerden tusschenkomt in de verdeeling der winsten voortsko- mende van de gestorte premiën. 't Is aldus dat gedurende 't dienstjaar 1898, bij meer dan 46 millioen winst heeft ver wezenlijkt en geen centiem dezer som of zij is de eigendom der verzekerden. De u Mutual Life onderworpen aan 'f stelsel der actiën zouden meer dan 23 millioen toegekend zijn geworden aan de capitalisten die bij de stichting der ou- dei ueming 2 of 3 millioen zouden gestort hebben, sedert lang nutteloos geworden maar die verschrikkelijk gulzig zouden Bekent de superioriteit der Mutualiteit en wendt u tot het algemeen bestuur der .Mui ual Life b Nieuwstraat, Brussel. echle,indien zij rcthslrccks aan mijne fabrieken ■Loei worden - zwarte, wille en gekleurde, van af J een' lot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwa- >j|bewerkt. Hamas, enz. (ong. "240 kwal. en Kir ••si'bakeeriiigen en versrh. leckeningen), vraoht- i tol» !e huis basield. Monster» per keerende. Ik -m. Fabriek yjü ?ilile 'r ™k Zurich" De echtgenoten Z., Amerikanen van afkomst en renteniers, verbleven sedert eenigen tijd te Brussel, nu in het eene hotel en dan weer in het audere. Zij ont komen nu meer voor. Men hoopt evenwei dke maan(1 r(md den u> bunne dat het schoon lenteweer Leo X 111 geheel renjen waarvan het grootste deel regel- 5 matig aan sterken drank uitgegeven werd, zal opfrisscben. Wij deelen die min of meer onrustba rende berichten onder allo voorbehoud meê, er tevens opwijzende dat wij uit do beste bron niets anders dan goede tijdin gen ontvingen. Een groene bakker, wonende Osbroekkant, jonde 15 centen voor den Judaspenning en in de lijst door ,t Land van Adst afgekondigd stond hij aange- teekend voor 2 fraoks 50 centiemeu... Dat geeft de maat I Kan men eerlijk en treffelijk zijn t is te zeggen, deugdzaam, zonder gods dienstig te zijn De liberalen zeggen van ja. Doch Jean-Jacques Rousseau, een ver maarde schrijver, liberaal en vrijdenker en vrijlever, was van een geheel ander gedacht. Ik geloof niet, zegt bij, dat men deugzaam zijn kan zonder den gods- dienst. Ik heb lang dit valsch gedacht gehadmaar, na ondervindinghen ik daar geheel van toeêrqékeerd. En Victor Hugo, die geen heilig beetje was, op 't laatste van zijn leven, zegt het nog wat nauwer Wanneer men aan kiets meer gelooft, is men tot alles bekwaam Gist als voedsel. Er zijn thans in België drie maatschappyen, opgericht voor het fabrikcereu vau voedingextrak- ten uit gist. Dit initiatief heefi natuurlijk de goedkeuring der bijzouderste brou wers bekomen, want de gist wordt aldus gemakkelijker, zekerder en winstgevea- deï" verkocht. M. l'eeters, apotheker-scheikundige, te Schaar beek heeft verschillende proefne mingen gedaan over het v randeren van gist in een voedsel, dat veel voedzamer schijnt te zijn dan de vleeschextrakten. Er is voor de exploitatie van deze nieuwe nijverheid eene maatschappij opgericht onder den naam van La Bios. Dit extrakt, dat binnen «enige dagen in den handel zal gebracht worden, heeft vooral dit goed in zich, dat het in 't be reik van alle beurzen zal vallen. Het zal zonder twijfel door alle dokters aanbe volen worden, daar het zooals wij booger zegdeu, veel voedzamer cd versterkender is dau «1 do vleescb-extrakten die er be staan. Daarbij de smaak er van is aange naam en het kan gebruikt worden ia het eten eu in wijn- Het produkt van La Bios is ontleed geweest door dokters en pro fessors en allen waren Let eens om te verklaren, dat dit extrakt eene onwente- liu" zal teweeg brengen in de keuken wereld en de gasthuizen. Vloeibare lucht. Een ingenieur te New-York, heeft volgens deu Patriote het middel gevonden om de lucht vloei baar te maken waarmede hij een werk tuig iu beweging stelt. Die uitviug zou geroepen zijn algeheele omwenteling te brengen in het raachinewezen, daar de vloeibare lucht, bijna niets zou kosten en dus stoom en electriciteit zou vervangen. Ze zal lukken, leest men in Den Werkman van heden, ze zal veel n zielen winnen, het christen gedacht versterken, als de paters preêkeu gelijk ten altijde... Ze zal slecht uitvallen, en een doodelijke slag brengen aanalle toekomende Missiën, als de kleinste zinspeling gemaakt wordt tegen de christene democraten, n Het Volk, het orgaan der Gentsche antisocialisteujin zijn nummer van heden Vrijdag, deelt hieromtrent bemerkingen meê van onbetwistbare gegrondheid eu welke wij lateu volgen Overigens, bijna al degenen die soms wel ter kerk gaan en beweren in de ser moenen politiek te hooren, vertellen een voudig eene opzettelijke leugen om hunne eigene dwalingen te kunnen verschoonen. Als zij in enkel uitleg van Evangelie of godsdienstige begrippen eene '.duidelijke veroordeeliug hooreu van hunne eigene zeer verdachte gedragslijn op politiek ge bied, gaau zij. om hun ongelijk niet te moeten bekennen, vertellen cn schrijven dat het sermoeu politiek is geweest, ter wijl het in waarheid slechts louter gods dienstig was cn juist hierdoor hun be grijpen deed dat tiuune politieke gedrags- liju valsch is en strijdig met den gods dienst. Hunne bewering is een ellendige uit vlucht en eene laffe leugen. dienstdoende Apotheker Zondag 19 Maart 1899, Mr Ghysselinckx, Mo lenstraat. Priesterlike benoemingen. De E. H. De Saedeleir is onderpastoor benoemd te Denderbelle. De E. H. Palms, priester in het Seminarie, is coad jutor benoemd te Herzele. Kerkelijke Diensten. Aalst. Kerk van den H. Martinus. Woensdag 22 Maart aanst., om 8 uren, Jaargetijde voor wijlen den heer Joseph Meganok en Familie van wege de Burgerlijke Godshuizen van Aalst. Abdij van Affligem. De Plech tige Mis van den H. Benbdiotus, welke vroeger jaren, op 25 Maart gecelebreerd werd, zal dees jaar plaats hebben op den 2<ien Paaschdag. Hei nieuwe Duitstho geweer kan 30 schoten per minuut lossen, 't Is tijd dat men aan de ontwapening gaat den ken, na zulke moorddadige uitvindingen. roene scbeinheiligheid. De U christene democraten, schrijft de held van Chipka, beleedigen geen enkel priester. Waarlijk 't beleedigen van priesters moet op Chipka zulk cenè ïugewortelde gewooute zijn geworden dat men het doet zonder het te weten. Ia - Den Werkman van 17 Maart 11. leest men Van Brussel sprekende, alwaar de kerk van S* Gudula staat, die te Moor- - sel moest geweest zijn, Moorsel bij - Aalst, de volkeren zeggen aldaar dat hun coadjutor een der hooveerdigste menschen is die er ooit geweest zijn, een priester moet nogtans nederig zijn, - zachtmoedig... Volgens de held is dat geene beleedi- Wat vooral La Bios kenmerkt, boven gjngt maar 't zal eene goede nota zijn hij alle andere produkten in dieii aard, is, de MuorseUcho geuzen voor den Judas- dat bet volstrekt niet bederft in de I penning.. Botarmarlit.- Hed«n zatoriag warden 661 klonteti boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5280 kilos. Aalst. Op 9 Maart 11., had de W8 Podevyn, wonende Binnenstraat, Mijl beek, na de noen water gewarmd om hare schotels te wasschen. Daar het wa ter te heet was geworden, plaatste zij do c isserol onder tafel. Terwijl zij in eene andere plaats koud water ging nemen om het te heete water af te koelen, kwam haar vierjarig dochtertje Cecilia tot haar om eene griffel te toonen doch haar twee jarig dochtertje Ilelèae liep tegen baar zustertje en Cecilia viel in de casserol. De bekomene brandwonden schenen geen erg gevolg te zullen hebben, doch in den nacht van 15 tot 16 Maart is het onge lukkig schaapje aan de gevolgen overle den. Wij lezen iu do Gazet van Gent Maandag nacht, rond 12 uren, werd er geweldig op de deur geklopt van F. Mat- thys, te Wetteren. Deze, denkende dat het zijn broeder Aug. was, die hem reeds had gedreigd, zich te zullen wreken, wil de niet opendoen. Op eens werd de deur in stukken ge slagen en Aug. Mat thy s sprong inder daad, gewapend met een mes binnen, roe pend Nu is het met u gedaan, ik ga u bier vermoorden 1 en hij bracht hom terzellder tijd eenen geweldig- vuistslag op het hoofd en vervolgens drie sneden of steken in den hals eu twee onder de kin toe. F. Matthys, een gebrckkelijke jongen, begon moord to roepen, en vluchtte uit de handen van zijnen aanvaller op straat. De geburen kwamen toegeloopen, waarop de dader de vlucht nam. De policie, van het gebeurde verwit tigd, begaf zich naar het huis van den dader. Zij vond de deur gesloten, terwijl de lamp nog brandde. Rond 10 uren, hebben zij de deur opengebroken, daar er gezegd werd dat hy zich kon gezelf- moord hebben, maar hy was uergens te vinden. Beide brooders hadden vroeger met malkander getwist, zoo erg (lat Aug. Matthys wegens geweldige mishandelin gen op Frans gepleegd, door de rechtbank van Deudermonde tot gevangenis was veroordeeld 'i Is uit dien hoofde dat hij zich heeft willen wreken. zoodat de ongelukkigen dagelijks dronken waren. Dinsdag vond Z... zijne vrouw dood naast zich te bed liggen. Uit de ge- i; ueeskundige schouwing is gebleken, dat zij door het overmatig gebruik van alcool gestorven was. r~ rr M l_I C CT D biedt kosteloos aan, aatx 11 M tl CL r"l allen die aangetast zijn Tan eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chrnische broonchieten, borst- ma'ag- en blaasziektcn, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zicb spoedig te gene zen zooals bij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den hee VlnCOllt. S, Place Victor Hugo, te Grenoble, dir osteloos en vrachtvrij per post antwoorden en dee kevraagde inlichtingen opsturen zal. De persoon, die zich liet uithonge ren in de gevangenis te Gent en die in een krankzinnigengesticht is opgeslo ten, is zekere Karei Temmerman, 28 jaar oud, landbouwwerkmau te Woubrechte- gem, die den 5 november 1898 door het a«sisenhof van Oost-Vlaanderen ter dood veroordeeld werd, voor moord, moordpo ging en poging tot diefstal. Een pachter, met name Pieter Van den Abeele, 76 jaar, te Heerne woonachtig, was het slachtoffer der misdaad. Einde van Seizoen. Verkoop eener groote keus piaDos, welke eenige maandeu in huur geweest hebben, met eene buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. HUIS B. VAN HYFTE, Geut. Ncderkauter, 32, tegenover de Bagattenstraat. Op het gehucht Fohterhois.te Mont- sur-Marcbicune (Charleroi) woonde de mijnwerker Fraus Vande Putte, 26 jaar oud eu zijne vrouw Marie Michel, 25 jaar. Zij hadden een kind van 1 jaar oud. Sedert eenigen tijd heerschte er twist in het huisgezin de man werkte zoo wei nig mogelijk en liet de vrouw alleen voor de behoeften van het huisgezin zorgen. Dezer dagen verliet Vande Putte zijne vrouw om met eene andere te gaan wo nen, doch keerde kort nadien naar de echtelijke woning terug,waar de droevige tooneelen weldra herbegonnen. Verleden zaterdag giDg hij uaar de mijn om het loon te ontvaugeu van Awee wee zen die bij hem inwoonden. Hij verbraste het'geld eu ging niet uaar huis. Maandagen dijusdag liep hij de her bergen roud zijne wouing iu eu uit, zeg gende Eer vier dagen om ziju, zult gij vau oenen moord hooren. Woensdag morgend maakte Vande Putte zich in de wouing zijner moeder meester van een laag mes, dat hij bij den smid ging scherpen. Vervolgens stak hij het tusschon zijuen broeksband eu giug toen uaar zijne vrouw, na omler weg, om moed te krijgen, nog twee borrels gedron ken te hebben. Toen hij thuis kwam stond zijne vro iw aan de deur met eene tante te spreken. Hij greep haar vast en in eenen omzien had hij haar het mes in den buik ge stoken. De ongelukkige viel huilend en kermend ten gronde.Met eenen schop deed de beul haar op den rug rollen en roepend Het is reeds lang dat ik u zoek I begon hij haar te steken en te kerven tot hij haar dood waande. Toen liep hij naar het poli- tiebureel om te zeggen dat hij zijne vrouw vermoord had. De commissaris zond eenen dokter ter plaatse. De vrouw leefde nog, ondanks de twee-eu-twintig steken, die de beul haar had toegebracht. Zij had wouden overal, in den buik, de borst, de zijde, den rug, de beeuen en verloor zooveel bloed, dat men niet weet, hoe zij nog in levon is kunnen blijven. Het mes waarmee de misdaad gepleegd werd, is in den hof terug gevonden. Sedert verloden dijusdag morgend, heerscht een hevige brand in deu koolput u. 1-, der mijn Boui bier, te Chatelet, op eene diepte van 800 meters. De brand outstoud door eene slecht geplaatste dyuamietkardoes. Do myn wordt onder water gezet.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2